ONS BLAD Militaire opstand Marokko Burgeroorlog woedt in Spanje in Verwarde toestand in Spanje 1 DE GRONDWET VAN DE VRIJE STAD DANZIG UITGESCHAKELD l gil kiï^ÉMI In verschillende deelen van geslagen La Argentina overleden Ceuta Melilla gebombardeerd en heden Het nieuws van Massa-desertie in Zuid-China het land zijn de militairen aan het muiten TROEPEN NAAR MAROKKO DE BAROMETER MAATREGELEN TEGEN DE OPPOSITIE REGEERING-QUIROGA AFGETREDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 2121 Plotselinge dood van de beroemde danseres 18 Zware brand te Moskou £r zouden ueZe slachtoffers zyn De tegenstand der Kantonleiders door trouweloosheid der troe pen volkomen ineengestort De opstand schynt reeds dagen lang te zyn voorbereid; moord op Sotelo bracht de uitbarsting Regeering den toestand meester? Rebellen zouden Spanje binnendringen Generaal Franco leider der rebellen Minister-presidenf is thans José Giral; overal in het land zyn opstanden uitgebroken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN PROF. MARIANO CORDO- VAN1 O.P. Hevige gevechten Krijgt Duitschland weer koloniën? L Engeland zou onder bepaalde voorwaarden tot concessies bereid zyn De Poolsche minister Beek zou van te voren op de hoogte zyn geweest van de plan nen der nazi’s VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 SEN is** ardca Radio-boodschap der regeering BERLIJN, 18 Juli. (Havu). Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de regeering van Danzig maatregelen heeft getroffen, die practisch neer komen op opheffing van de constitutie der Vrije Stad. Alle vrijheden zijn nu opgeheven De meest uiteenloopende geruchten zyn in omloop over den toestand in Spanje, zonder dat het mogelyk is de waarheid te achterhalen. Militaire opstanden zyn in tal van plaatsen uitgebro ken. Te Barcelona en Sevilla is hevig gevochten. Tegelijkertijd is een militaire revolte uitgebroken in Spaansch Marokko. Zondag is minister-president Quiroga afgetreden en opgevolgd door Martinez Barrio. Deze heeft in den loop van den middag weer plaats gemaakt voor José Giral. ÏN NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 241 uiiiminiii lllllllltlIllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII MADRID, 19 Juli. (Reuter). De be- van aan 'f rres van den opstand ia gene- Hy ia door de Britsche autoriteiten geïnter neerd. Hij verklaarde, dat de geheele luchtmacht van Kanton naar Nanking la overgeloopen. feta rwds MUo. reikt Aan de grens doet het gerucht de ronde, dat verscheidene garnlzoenen'ln Zuld-Spanje in op stand «IJn gekomen. Er zouden, naar men zegt in andere provincies, o. a. in Andalusië, even eens opstandige bewegingen zijn uitgeBroken. Reizigers, die per trein uit Noord-Spanje aanko men, deelen mede, dat het daar kalm is. In de kleine gemeenten Zoco, Jomls en An ger* zouden bijzonder hevige gevechten aan den gang ztjn. Het-schijnt, dat de opstandige beweging zich vliegensvlug door hete geheele Spaansche gebied van Marokko verspreidt. De regeering verklaart echter den toestand meester te zijn. zou Engelsche Hij heeft door bemiddeling van den Poolschen commissaris te Danzig van gedachten gewisseld met de leidende persoonlijkheden van Danzig en voorts den Poolschen ambassadeur te Ber lijn ontvangen. dan worden ontbonden, als bestuursleden, of andere leden met medeweten van het be stuur, berichten verspreiden, die het staats belang in gevaar kunnen brengen. Deze be paling heeft niet slechts betrekking op de publicatie van dergelfjke berichten, doch ook op het doorgeven naar politieke instanties. BAYONNE (Zaid-Frankrijk) 19 Juli. (Reu ter). De beroemde Spaanaehe danseres. La Argentina, is Zaterdagavond aan een hart verlamming overleden. Domei m een In alle steden moet het volk zich organi- seeren, zonder dralen, opdat de repubüketn- sche en arbeidersstrydkrachten. een nauwe of. fensleve aaneensluiting tot stand kunnen bren gen tegen de opstandelingen. De noodlge wa penen zullen hun worden verstrekt.” Vervolgens liet het ministerie van Bin nenlandsche Zaken een mededeeling draadloos verspreiden, welke den volgenden Inhoud heeft: ROME. IS Juli. (Eigen tel.). Tot Magister van het Apostolisch Paleis, dat is Pauseiyk Hoftheoloog, welk ambt van ouds door een Dominicaan wordt bekleed, is benoemd prof. Mariano Cordovanl OP. Te Madrid verschijnen de linksche Maden met vele blanco kolommen als gevolg van de censuur. „El Socialist*- het offideele or gaan der socialistische partij publiceert op de frontpagina een artikel met als opschrift: «Arbeiders past op, weest waakzaam”, waar in een beroep wordt gedaan op de eenheid van alle arbeiders. De nieuwe bepalingen behelzen o. a. het vol gende: Door een wijziging van het vereeniglngs- rocht wordt bepaald, dat vereenlgingen ook HONGKONG, U Jah. (Beater). Generaal Waag, do commandant van de Kan ton nee- land op het Britsche vliegveld buiten Hong- Massa-desertie der luchtmcah tin Zuid.China; Tsjeng-T«jl-Tang gevlucht naar Hongkong. H.M. de Koningin en Prinses Juliana Maandag op vacantiereis naar de Vogesen. Fransche onderzeeboot beschiet de Rlviera-kust. fSSJSS» francs schade. DsodiWki aanrüdtng te Nijmegen. HU een autobotslng op de Waalbrug bij Lont werden vier personen, o-w. pater Stokman, ge wond. ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Mt ond. 11*0. Gemeld wordt, dat opstandelingen zich aan de westkust van Spanje zouden hebben ontscheept. De Spaansche autoriteiten melden echter, dat in Barcelona alles rustig Is. Wel heerscht over al een zekere onrust wegens de scherpe contröle op de telefoonverbindingen en de pers, maar van onlusten of betooglngen is geen sprake. De autoriteiten zouden een document in beslag heb ben genomen, waarin de staat van oorlog wordt afgekondigd. Het was onderteekend door den gepension- neerden generaal Gonzales Carrasco. Men zou van plan zijn dezen generaal te ar- resteeren. De ordemaatregelen van gisteren blijven van kracht, maar dragen geen uitzonderlijk karak ter. LONDEN, 18 Juli (Havas) Volgens inlichtin gen uit parlementaire kringen sou de regee ring niet ongenegen zijn zekere koloniale con cessies aan Duitschland te doen, echter niet voordat dit land een nauwkeurige en defini tieve Europeesche regeling heeft onderteekend. Over den aard der concessies is niets bekend, maar men veronderstelt, dat het de koloniën ■in de golf van Guinea (Afrika) betreft. Hier over zal echter niets onthuld worden, alvorens ernstig uitzicht op een Europeesche regeling Duitschland inbegrepen, bestaat. regeermg-cjuiroga is vandaag in ver band met de onlusten in Spanje en Spaansch Marokko afgetreden. Qui roga werd opgevolgd door den Cor- tes-president Martinez Barrio, die echter des middags wederom aftrad daar de arbeiders met zyn benoe ming niet tevreden waren. Thans is José Giral minister-pre sident, een der leiders van de link- Ult Danger wordt gemeld, dat de telegraaf- en telefoonverbindingen met de Spaansche zóne zfjn verbroken. Het Is niet mogelijk bij zonderheden over den militairen opstand in Melilla en Ceuta te verkrijgen. Alleen weet men, dat de grensstee door Spaan- N**r verluidt zouden er vele slachtoffers zijn. MOSKOU. 18 Juli. (Stefanl.) Een hevige brand is uitgebroken in een gebouw van de levensmid delentrust te Moskou; bet vuur breidde zich ook uit tot de nabij gelegen filmstudio’s, een fabriek en een arbeiderswijk. De brandweer Is er nog niet in geslaagd den brand, die reeds een zeer groote schade heeft aangericht, te blusschen. Zes duizend Asturische mijnwerkers, die, zoo- als de regeering reeds bekend had gemaakt, op weg waren naar Madrid, zijn in de hoofd, stad aangekomen. Volgens een mededeeling uit Nanking TXjeng Tsjl Tang zich op een kanonneerboot hebben ingescheept. Een andere wijziging behelst, dat politiemaat regelen met een politiek karakter niet meer door de rechtbank moeten worden bekrachtigd Deze bepaling heeft betrekking op polltle-maat- regelen 1. z. het recht van vereeniging en ver gadering, de drukpersvrijheid, het bezitten van wapens en de Schutzhaft. Zondagmiddag één uur zond de zender te Sevilla het volgende telegram uit. dat men van generaal Franco had ontvangen: redding bewerkstelligd. De provincies Andalu- gü. Valencia, Valladolid, Burgos en Aragon, de Canarische eilanden en de Balearen benevens hun garnizoenen en civiele strijdkrachten heb ben zich geestdriftig bij ons aangesloten. Slechts Madrid vormt nog een uitzondering. Laten «ij, die zich door onwetendheid nog verre van ons houden, wel weten, dat hun nog slechts weinig tijd rest om zich aan onze zijde te scharen. Hebt vertrouwen, laat ons voor waarts trekken, het vaderland eischt het.” Om kwart over drie liet het ministerie van Binnenlandsche Zaken de volgende mededee ling voor de radio voorlezen: „De onderwerping der rebellen schrijdt voort. De opstandelingen te Malaga en Bar. celona hebben zich aan de wettige autoriteiten overgegeven. Te San Sebastian, waar opstan delingen zich meester van de stad hebben trachten te maken, is de normale toestand hersteld. Geruchten, dat troepen uit Segovia en Locrono naar Madrid oprukken zijn abso luut onjuist. De soldaten der opstandige troe pen hebben, zoodra zy kennis kregen van de gisteren door den president der republiek on. derteekende decreten hun chefs verlaten en zich bij de wettige overheid aangemeld, ten einde de wapenen op te nemen voor de repu bliek. In Barcelona is de rust volledig hersteld. Te Melilla ztjn de opstandelingen vo’komen op de vlucht. Een groot aantal hunner wijken naar Fransch gebied uit. waar zy onder bewa king worden gesteld. Het volk moet rustig en op zyn hoede biyven. De regeering onderdrukt geleidelijk de haarden van opstand. Over en. kele uren zal het herstel der wettige toestan den een feit zyn geworden." sche troepen bewaakt wordt, die opdracht heb ben het reizigersverkeer te verhinderen. De trein Tanger—Fez loopt echter normaal. Uit Ra bat wordt gemeld, dat de militaire opstand, die Is uitgebroken in de garnizoenen van Melilla. Larache en Elkaar sinds eenlge dagen schynt te zyn voorbereid en dat men plotseling tot uit voering daarvan sou hebben besloten, wegens den moord op den monarchistischen leider Cal vo Sotelo. Te Moakon woedt een hevige brand, welke seeds aanzienlijke schade heeft aangericht. Tijdens een noenmaal van den Ned. Joarnalte- tenkring sprak Jhr. Tjarda van Starkenbergh Stathouwer over de verhouding taazehea Ne derland en België. Meisje b« Monnikendam aangevallen Beer bee- „De partijen, die bet Volksfront vormen herhalen hun aanhankelijkheid jegens de regeering. De regeering «al voortgaan hel volk te bewapenen. De arbeldersmlllties sullen met de trouwe troepen saaseanrar- ken ter verplettering van den opstand. Een kolonne mijnwerken uit Astnrlë Is vlak bjj Madrid en komt de regeerings- troepen Meanest in den strijd tegen de rebellen. In Spanje en Spaansch Marokko *ljn hevige onlusten uitgebroken. De rebellen zouden in «enige steden de macht in handen heoben. De regeering deelt echter mede, dat zy overal den toestand meester is. Minister-presidentQnirega is afgetreden en opgevolgd door Jeaé GiraL La Argentina plotseling overteden Danzigache regeering neemt zoodanige maatre gelen tegen de oppositie, dat de grondwet prac- tisch als ai t geschakeld kan beschouwd worden. De Poolsche minister Beek zou van te voren van de plannen der Nasis op de hoogte zijn ge we set. De Dnitsche koloniale kwestie; Engeland tot concessies bereid? BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar 4 f2.85 Dagblad uitgegeven door de M.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Vanmiddag heeft de regeering over de radio nog eens laten mededeelen, dat bet op het ge heele schiereiland rustig Is. Dank zy de maat regelen der regeering, zoo werd medegedeeld, kan men thans zeggen, dat de uitgebreide be weging, die tegen de republikeinse!» instellin gen ontketend was, op het schiereiland van steun ontbloot is, en alleen aanhangers telt on der een klein gedeelte van bet Spaansche leger in Marokko. De regeering heeft verscheidene generaals en talrijke andere officieren en on derofficieren die by den opstand betrokken waren, In hechtenis doen nemen. MAANDAG 20 JULI 1936 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD In Poolsche regeeringskringen wordt neg geen commentaar geleverd op de maatrege len, die de Senaat v& Danzig tegen de op positie genomen heeft. De minister van Bul- tenlandache Zaken Beek, schijnt er echter reeds van te voren van op de hoogte te ztjn geweest, want hfj vertoeft reeds een week aan de Poolsche zeekust, in de nabyheid van Damlg. CERBERE (Pyreneeën), 18 Juli (Reuter). Reizigers, die vanmorgen hier uit Barcelona zijn aangekomen, vertellen, dat in die atad schoten zjjn gewisseld tusschen leden van de garde. De Spaansche regeering zou strenge maatregelen hebben ge nomen, daar zy vreest voor een ac tie der monarchisten, die na de laat ste verkiezingen naar Frankrijk ge vlucht zijn. Gift van Prinses Juliana voor het Alg. Stewa- fonds vosr inheenuchs behoeftlgen. Mr. Niemöller over de catastrofale prliedaUag van de tuinbouwproducten. Do laatste dag der Marfa prachtig weer begunstigd. O O tasua: *181 Een kanonneerboot der opstandelingen is tusschen het strand van Algeciras en Le Llnea dwars voor anker gaan liggen. Met een eerste salvo van vyf kanonscho ten werd den regeerlngstroepen duldeiyk gemaakt, dat zy zich moesten overgeven aan de Marokkaanse!» troepen. By t tien de schot werden op alle kazerne* en open bare gebouwen van Algeciras de witte vlag geheseben. De geheele streek ten Noorden van Gibraltar heeft zich aan de rebellen overgegeven. De regeering van de Vrije Stad Danzig heeft, aldus wordt nader gemeld, op grond van de machtigingswet van Juli 1933, een reeks maat regelen genomen ter handhaving van de open bare orde en veiligheid, welke heden in het Staatsblad *ljn gepubliceerd. Het betreft hier wijzigingen van de verordening van 30 Juni 1933, welke naar D. N. B. mededeelt noodzakelijk wa ren geworden, omdat, gezien het onscrupuleuse drijven der oppositiepartijen de tot dusver gel dende bepalingen niet volkomen afdoende wa- Reuter seint uit Londen, dat de Spaansche re geering thans de mogeiykheid overweegt van *t beperkte herstel der telefoonverbinding tus schen Londen en Madrid. Het besluit om elke verbinding tusschen Spanje en de overige deelen der wereld te verbreken, had ten doel te verhin deren, dat de rebellen in Marokko zich met Spanje In verbinding konden stellen. Leider van raai Franco. De zender te Ceuta zoo meldt Reuter uit Tanger deelde he den mede, dat generaal Franco een plechtigen intocht in Ceuta zal hou den en de bevolking heeft uitgenoo- digd hem een geestdriftige ont vangst te bereiden. Voorts wordt de maximum-duur van een Schutzhaft verlengd van drie weken tot drie maanden. Ook wordt een oude bepaling weer van kracht, volgens welke afgevaardigden geen verantwoordeiyke redacteuren mogen zyn; als in strijd hiermee wordt gehandeld, wordt het desbetreffende blad verboden. Ds regeering heeft door de radio een bood schap laten verspreiden, waarin wordt medege deeld. dat „een nieuwe misdadige aanslag tegen de Republiek Is mislukt.” De regeering verklaart, dat de beweging in Marokko beperkt is geble ven tot sommige steden In de protectoraatsztee, maar dat zich in het moederland niemand by deze absurde poging heeft aangesloten. Om 3 uur vanmiddag heeft de Onderstaatsse cretaris van Binnenlandsche Zaken bepaalde berichten tegengesproken, die door het radio station Ceuta in Spaansch Marokko waren uit gezonden. Het radiostation t Ceuta, dat In han den van opstandelingen moet «yn, beeft me degedeeld, dat de militairen te Madrid in op stand gekomen zyn, en de regeering der Re publiek op het punt is zich over te geven en hun de macht over te dragen. De Onderstaatssecretaris spreekt dit bericht formeel tegen. Hij beeft verder n^g verklaard, dat legervliegtuigen op het ooguM^Melilla en Ceuta bombardeeren. Te Madr^lZ alles rustig. De troepen van het vreemde lingenlegioen zouden aan het hoofd der beweging staan en er zouden i - zich botsingen hebben voorgedaan met de regeeringstroepen o.a. te Melilla, waar de staat van beleg is afgekondigd. Ten slotte heeft de regeering een verordening uitgevaardigd, waarby het ritueel slachten wordt verboden. Met La Argentina verdwynt een der roemdste, zoo niet op het oogenbllk de be roemdste danseres van onze eeuw, zy was ge boren te Buenos Aires uit een Castlliaanschen vader en een Andaluslsche moeder. Haar wer kelijke naam was Antonia Merce. Haar kunst, die als een door het ballet veredelde volksdans beschouwd kon worden, omvatte zoowel de „danses nobles" als de zigeunerdansen, zy was de lieveling van het publiek, en meermalen heeft zy ook het Nederlandse!» publiek In groote extase gebracht. „Na te Tetoean het bevel op my te hebben genomen over het roemrijke en vaderlands lievende Spaansche leger, zend ik alten loya- len garnizoenen In Marokko en Spanje myn geestdrtftlgen groet. Spanje heeft zyn eigen Volgens het Japansche agentschap heeft de Kwangsi-generaal U-Tsoeng-. manifest gepubliceerd, waarin hy verklaart, dat de Kwangsitroepen tegenstand tegen Nanking zullen blijven bieden, ook kl worden de Kwang- toeng-troepen vernietigd. SHANGHAI. 18 Juli. De Oort- Aziëdienst van het D.N.B. seint uit Shanghai, dat de tegenstand der Kantonleiders volkomen ineenge stort is. In den afgeloopen nacht zou Tsjeng Tsji Tang naar Hong kong zjjn gevlucht. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft draadloos de volgende bekendmaking gepubliceerd ..De vorming van het mlnlstene-Giral be- teekent een duideiyk naar voren brengen den stryd tegen het fascisme. Giral heeft het minister.presidentschap op zich genomen, ter- wyi de ministers van het vorige kabinet hun portefeuilles behouden met als eenlge wyn- ging, dat generaal Pozas Binnenlandsche Za ken neemt.” Op een Vrydagmiddag gehouden militaire conferentie, verklaarde Tsjeng Tsjl Tsng, dat hy onder pressie van de openbare meenlrg en op mededeeling van zyn onderbevelhebbers, dat in de troepen geen vertrouwen te stellen is, besloten had af te treden. La Argentina ISO tso itte- roer Ow LCht De afgetreien Spaansche minister president Quiroga

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1