N De invoer van draadnagels Koningin en Prinses naar de Vogezen Na het droevig auto-ongeluk bij Assen Gildebroeders bewonderen Noord-Holland Nu nog devaluatie? BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS GRONDWETSHERZIENING Interview Mussert ST. BERNULPHUS” OP TWEEDAAGSCH TOURNEE INVOERBEPERKING VAN STEENKOLEN DINSDAG 21 JULI 1936 V oorzichtigheid geboden WEEKEND VOOR „ROM AN A” Geen audiëntie Incident met N.S.B.-ers Belangrijke tariefsverlaging Aardappelziekte •W Geslaagde bijeenkomst te Scheveningen Treffende plechtig heden Tweejaarlyksche vergadering te Haarlem voortgezet R.K. Houtbewerkers bijeen De vorstelijke personen te Nijmegen by het vertrek geestdriftig toegejuicht Telegraaf ver keer met Indië Oude en'nieuwe kerken bezichtigd DE LANDDAG VAN „DE DAGERAAD” Op het kerkhof te Doezem Voorstellen in den loop der vol gende maand te wachten Minister Gelissen over het aan het walsbedryf te Zuilen ver leende krediet Nieuw belastingmerk 1936-1937 De belangen van de verbruikers door Eerste Kamerleden bepleit Voor de meesten werd het een ontdekkingsreis vol ver rassende ervaring Hónderden inwoners van Beilen hebben hun verongelukten burgervader en wethouder op hun laatsten tocht begeleid te L Warmond, dacht. iet en in. e betooging heb- uit gekomen met In de Bulgaarsché badplaats Bansko heef t dezer dagen een hevige brand gewoed. Meer dan 150 huizen werden een prooi der vlammen lelijk, waar iemand den moed It, zulke pertinente onwaar- in »n dt ft er De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal oo Woensdag 22 Juli 1936 niet plaats hebben. Intusschen wil de minister gaame trachten, in de naaste toekomst de Invoermogeiykheld van draad in overeenstemming te brengen met de thans gestegen productie-capacltelt. De walserü geeft, mede dank zü het krediet, eep niet onbelangrijke nieuwe werkgelegenheid, terwijl anderzijds de draadlndustrie aan het krediet te danken heeft, dat althans haar es sentieels product, draadnagels, geheel aan haar blijft voos behouden. el el et m. or op id let Ut m, en en an jn By het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot regeling van den invoer van steen kolen verklaarden eenlge leden der Eerste Ka mer in beginsel tegen de contlngenteering van steenkolen geen bezwaar te hebben, doch over de wijze van uitvoering der regeling enkele op merkingen te moeten maken. In het etmaal van des avonds 17 tot des avonds 18 Juli is op de Zuid-Hoilandsehe eilanden de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, behou dens iets te geringe bewolking. Andere leden spraken er hun leedwezen over uit, dat de industrie en de andere verbruikers ten gevolge van den steun aan het mijnbedrijf voor hun kolen ettelijke milUoenen guldens te veel moeten betalen, terwijl van vermindering der productie te dezen, in tegenstelling met vele andere1 industrieën, geen sprake is, hoe wel de afzet naar net buitenland belangrijk is ingekrompen en het binnenland dus nu die kolen tegen hoogen prijs moet opnemen. Sommige leden stelden de vraag, waarom het rapport, dat reeds geruimen tijd geleden door den oud-mlnlster Verschuur in opdracht van de Regeering is samengesteld, nog niet is ver schenen. Aan den voet van het oude, bouwvallige kerktorentje op het even oude kerkhof te Doezem zijn geboorteplaats is Maan dagmiddag Bellens Burgemeester. wijlen de heer Froentjes, ter aarde besteld f De leidsters van St. Francisca Romans zijn op Initiatief van de Federatie in de gelegen heid gesteld naar geest en lichaam nieuwe krachten te verzamelen om haar apostolaat te Na een huishoudelijke vergadering werd Zon dagmorgen in het café-restaurant ..Brinkmann te Haarlem het congres voortgezet van den Ned. R K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakgenooten .Bint Antonlus van Padua”. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden onder dank onveranderd goed gekeurd. De aftredende hoofdbestuurders: J. Olelen. Th. de Groot, J. van Hees en A. J. Wer ring werden bij enkelvoudige candldaatstelllng herkozen. In de vacatures Job Herjjgers en H. Ratté werden respectievelijk gekozen de heeren F. Roosendaal uit Best en A. Dolman uit Til burg. De begrootlng voor de volgende twee ja ren werd onveranderd vastgesteld. Veel later dan men oorspronkelijk arriveerde de zeer lange lijkstoet, bestaande uit meer dan 25 auto's, te ongeveer half vijf te Doezem, waar de plaatselijke bevolking reeds vroegtijdig bij de begrafenis was samen gestroomd. Terwijl de kerkklokken beierden formeerde zich een lange stoet voor de gebruikelijke ron de om het kerkgebouw Tal van Drentsche burgemeesters waren aanwezig, alsook het college van B. en W. van Rijk aan afwisseling was de verdere tocht door de vriendelijke Streekdorpen waar nog altijd de, vooral op het boeren bedrijf zoo zwaar drukkende tjjdscmstan- digheden, het stempel van gedegen wel. stand niet konden wegnemen. Bewon derend wezen de Gildebroeders elkaar de moderne Katholieke kerk van Hoogkarspel, gebouwd door architect K. F. Tholen. Be zichtigd werd het kerkgebouw van Lutje- broek, waaraan Pierre en Jozef Cuypers Nog werd een kort bezoek gebracht aan de voorname parochiekerk van Grootebroek. waar kapelaan Campfen de Glldereizlgers oegroette en toen ging het af op het eindpunt van den dag: Enkhulzen. Hier vereenigden zich de Gil- Zoo wenschten zij in de eerste plaats te wij zen op de klacht van verschillende importeurs van buitenlandsche kolen, dat de toewijzing der invoerconsenten niet met de noodige deskun digheid geschiedde en niet steeds voldoende re kening wordt gehouden met de positie, die deze importeurs vroeger bij den invoer van steen kolen hebben vervuld. Voorts betreuren deze leden, dat, terwijl de binnenlandsche prijzen nog vrij hoog blijven, de vrachtbesparing op de kolen tengevolge van de opening van het Julianakanaal grootendeels komt ten bate der Llmburgsche mijnen, zonder dat de consumenten daarvan proflteeren. Tenslotte hadden zjj bezwaar tegen de werk wijze van de kolencommissie, die de klachten der verbruikers heeft te onderzoeken. Het duurt nl soms drie maanden of langer, voordat over de aanhangig gemaakte vragen wordt beslist. In deze commissie rijn trouwens de consumen ten niet voldoende vertegenwoordigd. „dat wat de heer Anton M. Brouwer in De Groene Amsterdammer als ..gesprek over R. K. geestelijken en volkskarakter” heeft gepubliceerd, van begin tot einde op lou tere fantasie berust. Er is dienaangaande niet één woord tusschen den heer Brou wer en mjj gewisseld. Het is mij ten eenen- malé onbegrjj vandaan haa heden te publiceeren.” Met ingang van 23 Juli zullen op de kantoren dej posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelas- tingmerken voor het belastingjaar 1936/1937 (1 Augustus 1936 tot en met 31 Juli 1937). .Wat rijden al dia manschan ge vaarlek vandaag”, dacht a Immers vanmiddag achter bat stuur. (Hoe zegt man dat ook waar van dien «plint ar,dien bakt aa a«voag7..J hun kunnen gaven en eindelijk volgde een kort oponthoud te Grootebroek, waar in het raadhuis de thee werd geserveerd te brengen, doch in een eenigszins gewijzigden opeet, nJ. met een iets eenvoudiger uitrusting van de walserü, doch met een trekker!) en ver- zlnkerij van denzelfden omvang als in het oor- spronkelllke plan voorkwam. Voor de Regeering stonden toen twee wegen open: eenrrzljds de mogelijkheid om, door zich geheel terug te trekken, een nieuwen concur rent van de draadlndustrie vrijelijk te laten op komen en zich te laten ontwikkelen, anderzijds, om door een bescheiden krediet een meer geper- fectlonneerden opzet te verkrijgen van het eenlge Nederlandsche staal wals werk, verbonden met de mogelijkheid om een zekere beperking van het productieprogramma. in het bijzonder wat draadproducten betreft, te bedingen. In dien de Regeering had geëischt, dat De Muinck- Keizer de productie van draad geheel zou laten vallen, dan zou dit er toe hebben geleld, dat deze onderneming van het aanvullende krediet zou hebben afgezien en haar project volgens den gewijzigden opeet zou hebben uitgevoerd. De draadmdustrie zou dan een concurrent heb ber» gekregen, die in geen enkel opzicht in zijn productleprogramma zou zijn gebonden. Onder deze omstandigheden geplaatst voor de keuze tusschen afzijdigheid en kredietverlee- nlng, heeft de Regeering den tweeden weg ge kozen. Wat de belangen van de draadfabrlkanten be treft, wordt opgemerkt, dat de minister deze industrleelen herhaaldelijk er op heeft gewe zen, dat intrekking van het adn De Mulnck- Kelzer verleende krediet gesteld al. dat dit nog mogelijk ware niet zou kunnen leider tot opschorten van de in uitvoering zijnde plannen, doch dat slechts overleg zou kunnen voeren tot een afbakening van de wederzijd- sche belangensfeer. Na een onlangs gehouden bespreking hebben partijen zich alsnog tot dit overleg onder neutrale leiding bereid verklaard. Het resultaat daarvan dient te worden afge wacht. Op den Landdag, welken de Vrjjdenkersver- eenlging „De Dageraad” Zondag op het land goed .Drafna” van het Theosophlsch Lyceum te Naarden, heeft gehouden en waartegen de Ka tholieken zich met een mas ben verzet, is het tot een in» •«nlge NB.B.-ers. Tijdens de r- '^voeringen, welke op deze bij eenkomst, tie zeer slecht bezocht was, werden gehouden, zijn eenlge NB.B.ers opgesprongen en onder het geroep van „Voor God en Vaderland” „Hou Zee”, naar voren gesneld, waar zij aan een afdeeUngsvlag, welke bü het spreekgestoelte was opgesteld, rukten. De vlaggestok brak en onmiddellijk snelden De Dageraadsmenschen toe, waarna een handgemeen ontstond. De N.S.B.-ers werden overweldigd en van het terrein verjaagd. De politie welke op het terrein verscheen, be hoefde niet handelend op te treden. De burgemeester van Naarden, de heer J. E. Boddens Hosang, woonde een gedeelte van den Landdag by doch behoefde niet in te grijpen, daar de redevoeringen in den zin van de wet, binnen de perken bleven. (Van onzen speclalen verslaggever) De St. Bernulphus-Gildebroeders hebben ditmaal Noord-Holland ge kozen als doel van hqn jaarljjksche Gildereis. Een tweedaagsch pro gramma voert hen door Waterland, West-Friesland en Kennemerland. Limburgsche, Brabantsche, Gelder- sche, Stichtsche oogen hebben ver rast en bewonderend uitgeblikt over het wijde, groene, water-doorsneden Noord-Hollandsche land met zijn grootsche wolkenluchten, zjjn blin kende verten. En met eerbied zjjn zij rondgegaan door eeuwenoude kerkgebouwen, ontluisterd welis waar door een later geslacht, maar toch in onverwoestbare schoonheid getuigend voor het volk, dat hen bouwde, voor hun kracht en hun groot geloof. Zelden, neen nooit, heeft Bellen een dag beleefd zooals Maandag. Twee leden van het gemeentebestuur, beiden mannen in cte kracht van hun jaren, weggerukt uit het leven, werden Maandag naar hun laatste rustplaats gebracht. .Eindelijk is de verstil ling, die over heel het dorp lag, verbroken en hebben honderden en honderden zich opgemaakt om beide mannen op hun' laat- sten tocht te begeleiden. Men kan uitzien naar hetgeen de heer Brouwer thans hierop zal repliceeren. Maar een polemiek van dezen aard ware voorkomen, Indien de Interviewer het goede persgebrulk had gevolgd, den geïnterviewde tevoren het relaas van het gesprokene ter goedkeuring voor te leggen. Dat voor het overige de heer Mussert niet bepaald een vriend van de Katholieke geestelijkheid is, bewees hij nog de vorige week in Den Haag, waar hij volgens een verslag In „De Telegraaf” aan het adres van de bisschoppen zeide: „de menschen, die thans hun ambt misbruiken, zullen het merken, wanneer wij de macht hebben", en het zijn „allereerst de bisschoppen, die zich vereenzelvigd hebben met een der politieke partijen." Gastheer was hier oe jonge kunstzinnige burgemeester J. A. Schrander, die de Gilde broeders ontving in zijn modern gemeentehuis, door hemzelf ontworpen en door zelf vervaar digde schilderstukken in alle zalen en ver. trekken versierd. De heer Noordeloos deelde hier nog interessante bijzonderheden mede over het stadsrecht, dat Grootebroek en om geving eens verwierf. Prof. Henneman dankte voor de hartelijke ontvangst. De Waterlandsche steden Monnikendam en Edam gold het eerste bezoek, waar de Gildebroeders ontroerd schreden door de groote, koele kerken, onder bekwame voor lichting, waardeerena alle details van ar chitectuur, kerkhistorie en plaatselijke tradities. De rondgang door de stadjes zelf, met hun zingende torens, hun gansch eigen sfeer tusschen oude hulzen, langs groen-over huifde grachtjes, hun monumentale ge bouwen, herinnerend aan het fiere bur gerdom dat hen schiep, was één onon derbroken wonderlijke ervaring. En het oponthoud te Volendam, waar in het tra- ditioneele Spaander de koffie werd ge bruikt, was daarbij wel de mooist denk bare afwisseling. Zondagavond kwamen de Gildebroeders in Hotel de I’Europe te Amsterdam bijeen; een uitgelezen gezelschap van geestelijken en leeken, onder leiding van Prof. J. J. Henne man van het Groot. Seminarie Deken van het gilde. De reis was voorbereid door pastoor A. F. C. van Noort. Vooral de Zuidelijke provincies waren talrijk vertegen woordigd en voor hen werd deze tweedaagsche tocht een ontdekkingsreis in eigen land. waar, bü zij streken en dorpen en steden zouden ontdekken, welker schoonheid en historische rijkdom zjj nauwelijks hadden vermoed Was t vertrek uit Amsterdam. Maandagmorgen In stroomenden regen, ietwat ontmoedigend, reeds bü het eerste oponthoud stond de zon te stra len door de Jachtende blanke zomerwolken en bü dit weer en deze luchten zag men Holland op zün mooist. *s Middags ging het Noordwaarts, werd een kort bezoek gebracht aan het historisch dorpskerkje van Oosthuizen en begroette men opgetogen de prachtige ligging van Hoorn met zün torens en koepels boven het geboomte aan het wüd-golvende water, dat verkleurde in licht en donker onder het spel van zon en wolken. In Hoorn wachtte een bek wan-e leider: Grootebroeks secretaris, de erkende historicus P. Noordeloos, toonde den Gildebroeders de schoonheid van de nüvere, levendige stad, met haar drukke winkelstraten, haar historische hoekjes, de bekoring van het waterfront, de statige hoofdkerk der stad, die met haar torens de omgeving beheerscht en waar Deken v d. Wiel een oogenblik de Gildebroeders kwam begroeten. de heer Lunshof, bracht vervolgens op treffende wüze een laatsten groet aan den gestorvene, waarna de waarnemende gemeente-secretarts van Bei. len, de heer Overhand-Landberg, enkele woorden sprak namens de gemeente-ambte- naren van Beilen en namens de marechaussee, RUks- en gemeentepolitie, voor zoover deze on. der bevel van wülen den heer Froentjes hadden gestaan. Een vriend en een broer van den overledene namen tenslotte op ontroerende wüze afscheid van den ontslapene, die zoo plotseling uit hun midden was weggerukt. Zü vonden daarbü de gelegenheid woorden van dank te richten tot den burgemeester van Smllde en den heer Lunshof, die de familie in deze moeiiykc da gen zooveel mogelyk hebben gesteund en wier medeleven en hulp hun tot grooten troost is geweest. Wat is de waarheid? Ij het door ons vermelde Interview, door ir. Mussert aan den heer Ant. M. Brouwer, en door desen gepu bliceerd in de groene Amsterdammer, zetten wij de kantteekening, dat „er veel of weinig over te zeggen” zou zjjn. Intusschen zeiden wij er weinig over, omdat wij wilden afwachten, of er geen tegenspraak zou vol gen op de verklaring: dat de algemeene leider der N. 8. B. de katholieke geestelij ken voor „volksverdommers” en „landver raders” zou hebben uitgemaakt. Deze tegenspraak is nu Inderdaad losge komen. Aan het „Utr. Dagbl.” heeft de heer Mussert verklaard. debroeders na een bezoek aan de bezienswaar, digheden aan een diner in Die Port van Cleve. waar ook burgemeester Schrynder, secretaris Noordeloos en de architect Molenaar aanzaten. Naar wy vernemen is het advies van den Raad van State over de voorstellen tot Grond wetsherziening de vorige week Dins dag in den ministerraad behandeld. Naar aanleiding daarvan worden nog enkels tech nische wyzigingen in de voorstellen aange bracht. Mede in verband met het vertrek van HM. de Koningin naar het buitenland is de in diening van de voorstellen tot Grondwets herziening eerst in den loop van de volgende maand te verwachten. Biykens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het ontwerp van wet tot regeling van den Invoer van draadnagels, draadkrammen, spy kers, getrokken yzerdraad en van prikkel- en puntdraad kan de minister van Handel, Nyverheid en Scheepvaart niet onderschrijven de opmerking van verschillende leden, dat, naar hun inzicht, de door de Re geering gevoerde handelspolitiek oorzaak is, dat de onderhavige contlngenteering niet voldoende vruchten afwerpt en de fabrieken slechts op een capaciteit van ongeveer 40 pet. kunnen werken. In verband met de beswaren, welke naar vo ren worden gebracht tegen de uitbreiding van het bedryt van De Muinck-Keizer, te Zuilen, wil de minister er nog eens op wüaen, dat zyn ambtsvoorgangers reeds van 1927 af pogingen in het werk hebben gesteld, om, met het oog op de oprichting van een walswerk tusschen de draadlndustrie eenerzyds en de regeering an derzijds, een basis van samenwerking te vin den. Deze pogingen zyn echter steeds afge stuit op de eischen, welke men in de kringen van de draadmdustrie voor een dergeiyke sa menwerking stelde. Eenlge jaren later heeft De Muinck-Keizer een plan aan de Regeering voorgelegd tot mo- demlseermg van haar walsery met daarop aan sluitend een draadtrekkerij en verzinkeri) van bescheider onr.vang. De Regeering heeft dit plan, dat tal van aspecten had. uitvoerig be studeerd, maar zich nog niet terstond daarover uitgesproken. Korten tyd later bleek, dat De Muinck-Keizer het besluit had genomen, haar plannen met particuliere middelen ten uitvoer kunnen uitoefenen. De bijeenkomst had plaats 18 en 19 Juli in het Centraal Graalhuls te Scheveningen, waar een vüftigtal leidstere met aandacht de lezingen hebben gevolgd. Na de opening door mej. F. Haye, hield de directeur van de Vrouwelüke Jeugdbeweging Prof. A. Vollaerts een muzikale inleiding, toegelicht met practische en interessante voorbeelden. Mej. van-Niekerk verrijkte de aanwezigen met een groot getal spelen. Na het H. Misoffer, opgedragen door den directeur, prof. Vollaerts in het intieme kapel letje van het Graalhuls, werd kennis gemaakt met mej. M. v. d. Kallen, Vrouwe van Nazareth, die sprak over .Katholieke Actie” en den Ijver aanvuurde om te biyven volharden, ook al kost dit groote offers. Kapelaan A. Leesbergliet het Romanawerk zien, niet alleen als jeugdwerk, maar vooral als gezinswerk. ’s Middags werden allen verrast, door een blokfluit-demonstratie van den heer M. Schouten, die met zün .Kruis- vaartjongens” floot, zong en zelfs eenlge aardige dansjes uitvoerde. Directeur Vollaerts sloot daarna dit goed ge slaagde weekend met een dankwoord aan alle medewerkenden. Met ingang van 1 October zullen de volgende tariefsverlagingen worden Ingevoerd in het verkeer met Ned. Indië: Gewone telegrammen: prijs per woord f 1.20 (thans fl.50). Code-telegranunen: prüs per woord f 0 72 met een minimum van 5 woorden (thans f0.90). 1c telegrammen: prijs per woord fO.M (thans f0.75), boven de honderd woorden f0.40 per woord (thans f 0.47). d 1 t telegrammen: prüs per woqrd f0 40, met een minimum van 25 woorden (thans f0.47). Voorts wordt via Holland-Radio een nieuwe categorie telegrammen ingevoerd en wel: na. tionale telegrammen: Prüs per woord f 0.20, met een minimum van 20 woorden. Laatstgenoemde telegrammen moeten de betaalde dlenstaanwüzing „nat” dragen Op deze telegrammen sullen overigens de bepalin gen van kracht zün welke thans voor brlef- telegrammen (dit) gelden. Omstreeks elf uur werd van de ambtswoning van burgemeester Froentjes diens stoffeiyk overschot uitgedragen en overgebracht naar het Wilhelminagebouw, Waar aan de baar kransen werden neergelegd van de gemeente Bellen, het gemeentepersoneel, de T.T.-commlssie te Assen en Hooghalen, de commissarissen van de D.A.B.O. en een bloemstuk van de belde over levenden by het auto-ongeluk met een nu zoo treffend opschrift: „Laatste groet van Schu ring en den secretaris”. Telegrammen en schrlfteiyke bewyzen van deelneming waren aan het sterfhuis van bur- gemeester Froentjes ingekomen van de minis ters De Wilde en Slotemaker de Bruine, den Commissaris van de Koningin In Drente, den burgemeester van Delft, onder wlen de over ledene vroeger heeft gewerkt, en van tal van corporaties en particulieren. 1 Naar schatting waren ongeveer 600 belang stellenden in het Wilhelminagebouw samenge stroomd, waar de Ujadienst werd gehouden. Wy merkten daar o. m. op de heeren J. M. Kryger, lid van de Tweede Kamer, J. Knoppers, lid van Ged. Staten van Drente, de burgemeesters van vele Drentsche» gemeenten en deputaties van tal van vereenigingen. Ds O. S. Jellema, Nederlandse!) Hervormd predikant te Beilen, leidde den lykdienst. Spr. richtte woorden van troost en bemoedi ging tot mevr. Froentjes en haar familie. Hierna nam waarnemend burgemeester Ger rits het woord. Hij zeide o. m.: Zün werk was nog lang niet voltooid, maar God heeft hem weggeroepen van zün post. Door zün bemlnne- lyke persooniykheid was hy de vriend en ver trouwensman van velen. Verscheidene aanwezigen voerden nog het woord, o. a. de heer J. Knoppers, lid van Ged. Staten van Drente, namens het hoofdbestuur van den Christeiyk-Historlschen Kamerkring, en mr. J. Bothenius Lohman, burgemeester van Assen, namens de Drentsche burgemeesters. Een broer van den overledene heeft namens de famllië dank gezegd. Nadat de aanwezigen langs de baar van den overledene waren geschreden, om een laatsten groet te brengen, werd het stoffeiyk overschot onder klokgelui naar buiten gedragen en door een onafzienbaren stoet uitgeleide gedaan tot bulten de kom van de gemeente. Een dertigtal auto’s met familie en belangstellenden gingen mee om tegenwoordig te zyn bü de teraarde bestelling te Doezem. De anderen gingen terug naar het dorp, waar opnieuw een diep ontroerende plechtigheid plaats had. In het hotel Koopman werd een lükdlenst geleid door den heer De Ridder, voorganger van den Nederlandschen Protestan tenbond, voor den overleden wethouder Eleveld. De belangstelling was hier nog grooter, vooral ook omdat aoovelen uit de arbeidende klasse hier waren samengestroomd. Aan de groeve voerde o. a. het woord de heer K. Brok, lid van Ged. Staten van Drente, na mens het partybestuur van de 8.DAF. Nadat een broer van den overledene voor de belangstelling had gedankt, verlieten onder het beieren der klokken de honderden diepbewogen den doodenakker. Maandagavond omstreeks kwart voor negen zijn H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana per auto uit Apeldoorn naar Nijmegen ge komen, om daar den D-trein van ruim negen uur te nemen voor Haar doorreis naar de Vogezen. c Toen het in Nymegen bekend was geworden, dat de Koninkiyke familie daar ter stede zou passeeren, had zich op de Waalbrug en vooral by het station, een groote geestdriftige menigte opgesteld, welke spontaan het „Wilhelmus” zong. Op het eerste perron werd H.M. begroet door den burgemeester van Nümegen, den heer J. A. H. Steinweg, den districts commandant der marechaussee, Jhr. Bowler en den waarnemen, den commissaris van politie, hoofdinspecteur Veldman. Van het eerste perron begaf het hooge gezel schap zich naar het Noordeiyk tweede perron, waar een Duitsche Wagon-Lits gereed stond om in den D-trein te worden opgenomen De Koninkiyke gasten' namen in den wagen plaats en wachtten daar den D-trein af Aan weerszoden van het perron hadden zich tallooze stadgenooten en vreemdelingen opge. steld, die opnieuw nationale liederen zongen. De Koningin en de Prinses groetten vanuit het rijtuig de enthousiaste menigte Juist op tüd (9.13) vertrok de trein In het gevolg van het Konlnklük gezin waren freule Schimmelpennlnck van der Oye. freule van Heemstra en generaal de Jonghe van der Haelen. Toen de trein vertrok, steeg er een geest driftig hoera op. og steeds duurt de strijd pro contra devaluatie met een mooi woord ook wel „muntcorrectle” ge noemd voort. Hoe zal Nederland zich zoo goed mogelijk door de wereld-crisis (trachten) heen (te) slaan? Moeten wij voortgaan op den weg der aanpassing, waarlangs wij volgens des kundigen reeds veel dichter tot het doel genaderd zijn dan de meesten veronderstel len? Of zal de geforceerde waardeverminde ring van het geld, waarvan men alweer volgens deskundigen een opleving in han del en Industrie en dus: méér werk verwacht, ons land heil kunnen brengen? Het vraagstuk is van stonde af aan een.. vraagstuk geweest; het is tot op den dag van heden een vraagstuk gebleven. Zoowel pro als conra streden deskundigen, die in knapheid voor elkander niet behoef den onder te doen; aan geleerdheid heeft het in betoogen vóór en tégen niet ontbro ken. Het eenigste, dat den redeneerenden niensbh in deze materie ontbrak was.... het vermogen in de toekomst te schouwen. Hoe zou ons economisch leven op devalu atie reageeren? Zou een ruimere geldcirculatie de koop kracht vergrooten door handel en industrie over een zeker dood punt heen te helpen? Zou de waardevermindering van den gulden ons land weer en beter in staat stellen te concurreeren met het buitenland en dus onzen export vergrooten? Of zou de devaluatie de binnenlandsche prijzen dermate doen stijgen, dat de koop kracht van de uitbetaalde loonen juist ge ringer werd? Zou na een tijdelijke opleving in handel en industrie het voordeel der devaluatie niet verdwijnen doordat wij bui tenlandsche grondstoffen en artikelen met zooveel méér Hollandsche guldens moesten betalen en doordat bovendien het tot import onwillige buitenland de eventueel grootere concurrentiemogelijkheden weer te niet zou doen door nieuwe en steeds meer doel treffende belemmeringen van onzen export? Er is geen knappe kop in Nederland, die op deze penible vragen een bevredigend antwoord heeft kunnen geven. En zelfs de ondervinding heeft ons niet wijzer gemaakt. In België heeft men het met devaluatie beproefd. En nog tot op den dag van heden, nu de devaluatie bij onze Zuiderburen toch genoegzaam doorgewerkt moet zijn, is men het ginds over de economische resultaten daarvan allerminst eens. In regeeringsrapporten werden wel eens gunstige resultaten van de devaluatie ver meld, doch daartegenover staan vernietigen de verklaringen van verschillende econo men. Wij houden ons daarbuiten. En bovendien moet ten aanzien van het devaluatlevraag- stuk in Nederland erkend worden, dat de economische structuur van ons land een geheel andere is dart die van België; dus zelfs als de devaluatie-tactiek in België volkomen geslaagd of volkomen mislukt ware, zou er voor ons land nog geen onfeil bare les uit getrokken kunnen worden. Maar wat in ieder geval tot voorzichtig heid manen moet? Dat zelfs velen van degenen, die voorheen de devaluatie voor ons land propageerden, thans geen heil meer zien in het correctie- njjddel; zoo heeft een financleele mede werker van „De Tijd”, Dikaios, die als een pionier voor devaluatie beschouwd kan wor den en wiens scherpzinnigheid door nie mand wordt betwist, dezer dagen in ge noemd blad verklaard, dat devaluatie ons land in de huidige omstandigheden nog al lerminst goede diensten zou bewijzen. Waarmee we maar zeggen willen, dat we met devaluatie thans erg, héél erg voorzich tig moeten zijn. Assen. Voorts vele andere officleele personen, deputaties en belangstellenden. Nadat de kist, die met enkele kransen was overdekt, in het familiegraf was neerge'aten. las de burgemeester van Smllde. tevens waar, nemend burgemeester van Beilen, oe heer Gerrits, op verzoek van de familie den 90sten psalm voor. Het oudste raadslid van Beilen, n e n L n a B t n n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15