ONS BLAD en De Burgeroorlog in Spanje Spaansch Marokko 1 Het nieuws van heden zou Tsjang Kai Sjek’s overwinning DE REGEERING BERICHT TERREIN TE WINNEN De onlusten in Palestina DE HERMILITARISATIE DER DARDANELLEN DE BAROMETER De stad Malaga aan de Zuidkust in vlammen opgaan Het congres te Leuven DE RESULTATEN VAN MONTREUX GEEN OVERHAASTING IN DE DANZIGER KWESTIE JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Tegen de berichten der opstandelingen in, blijft de regeering pertinent ontkennen, dat Madrid in handen der opstandelingen zou zijn gevallen De toestand in het Noorden De Staking te Brussel Generaal Franco zou willen vluchten? Regeeringstroepen te Kanton aangekomen Italië ontbreekt bij de onderteekenaars DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Alleen artikel 23 zal in het verdrag van Lausanne gewijzigd zijn Cadiz zou gebombardeerd zijn door regeeringsvtiegtuigen om den opstand te breken zone der zee-engten door de Turken weder bezet Zyn kansen als dictator van een militair eensgezind China ge looft Japan grooter geworden Hoewel de militairen strenger op treden, blyft de toestand onveranderd Resultaten van besluiten en feiten schijnen eerst te worden af gewacht De vorming van een groot Vlaamsch Volksfront Malaga in brand? De meest tegenstrijdige berichten over den toestand in Spanje blijven binnenstroomen. Hoewel de radiozender>Sevilla, die in handen der opstande lingen is, bericht, dat een opstandige legermacht, onder bevel van generaal Mola, Madrid is binnengerukt, blijft de regeering dit pertinent ontkennen en deelt zij zelfs mede, dat de op stand te Madrid geheel bedwongen is. Ook de provincies zouden zich successievelijk onderwerpen aan de regeering. Te Gibraltar werd vernomen, dat aan de Zuidkust de stad Malaga in vlammen zou opgaan. Intusschen zouden duizenden vluchtelingen in ontredder den toestand te Gibraltar zijn aangekomen, terwijl alle nor male verbindingen verbroken blijven. Britsche kruisers worden gereed gehouden om eventueel de Engelsche belangen te verdedigen. DINSDAG 21 JULI 1936 Per lossen regel 20 C., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel BÜ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD lit 13 Het secre- I respectievelijke nomen. ben. t of et vliegen communisten Generaal Don Francisco Franco, de leider van den militairen opstand in Spanje en Spaansch Marokko Het is niet de eerste maal, dat de Spaansche regeering uitgebreide voorzorgsmaatregelen neemt tegen opstan dige elementen Door deze successen zijn de vooruitzichten van Tsjang Kal Sjek om dictator van een militair eensgezind China te worden grooter geworden, doch men is van meening, dat zijn positie niet zoo sterk is, als hU zijn huidige binnen- en buitenlandsche politiek voortzet. Verder namen vertegenwoordigers van alle politieke en cultureele Vlaamsche groepen aan het congres deeL Het congres besloot tot vorming van een groot Vlaamsch VolMsfront uit alle partijen. 'RONTALO, 30 Juli. (Aneta.) Een prauw, nd met zeven personen, op weg van Go to naar een nabijgelegen zeekampong, is een grooten golfslag omgeslagen. Vier in- sche vrouwen en een kind >Un verdrongen. Te Gtenève geen overhaasting in de Danaiger kwestie. Danzig, hebben Orel zocht en zijn zij met Er b een telegram opgevangen van sender te Sevilla, waarin dringend ven wordt generaal Franco een watervliet ter beschikking te stellen, daar Franco i vlochten. Een eskader heeft Cadis gebombardeerd, waar de gouverneur, omringd door de Guar dia Civil en de Guardia de Asalto, den op standelingen weerstand biedt. Hedenavond om tien uur begon de zender vun Sevffl*. die sinds twee dagen te han den def opstandettngEn geweest was, en al dien tQd communique*» der NbeAsn had nitgeconden, met het Hitsenden van com munique's van de regeering. BRUSSEL, 20 Juli. Zondag heeft te Leu ven het congres plaats gehad, waaraan alle Vlaamsche partijen deelnamen en dat ge organiseerd was door den Vlaamsch-Katho lieken Landbond, den Vlaamsch-Katholie- ken Bond van Oudstudenten en de Vereeni- ging Nieuw-Vlaanderen. In leidende diplomatieke kringen te Londen en Ankara is men overeengekomen, binnenkort onderhandellngen te openen met Rome, opdat ook Italië zich bij de nieuwe overeenkomst aan sluit. In het verdrag van Lausanne zal deze over eenkomst de plaats innemen van artikel 23. In alle overige deelen zal het verdrag van Lausanne van kracht blijven. De Dardknellen-conferentie te Montreux beslo ten met de onderteekening eener nieuwe ever- H. M. de Koningin en Prinses Juliana naar de Vsgesen vertrokken. Prauw omgeslagen bU Gorontaio (N.-LJvtjf der inzittenden verdronken. SS EL, 20 Juli (Reuter). Daar de werk- in de diamantindustrie weigeren de loo it lOpCt. te verhoogen, zijn 5000 arbeiders ting gegaan. ie n ia 41 Men verwacht, dat deze de resultaten afwacht van de jongste besluiten om een rapport op te stellen, niet alleen over den tekst, doch ook over de feiten. TOKIO, 20 Juli (DNB) Het agentschap Domei publiceert de opvatting van het Japansche leger over het succes van Tsjang Kai Sjek tegen de oppositie in het Zuid westen. Het Japansche leger blijft wan. trouwend staan tegenover Tsjang Kai Sjek als hoofdfiguur van Nanking. De toestand in Palestina hoewel de militairen strenger optreden. Teraardebestelling van den verongelukten bar. gemeester van Bellen, den heer Froentjes en van wethouder Eleveid. In verband met de ernstige ongeregeld heden in Spanje liggen de Britache kruisers .Orton” en .Cairo” onder stoom In de haven van Plymouth, gereed om uit to Alle deelnemers aan de conferentie zullen de overeenkomst onderteekenen. ook Japan, dat alleen voor enkele bijzonderheden reserves maakt. Van de onderteekenaars van Lausanne ontbreekt alleen Italië. In offlcieele Poolsche kringen verlangt men nog geen bijeenroeping van den Volkenbonds raad, men acht de bestaande commissie van drie voldoende en wenscht verder eerst het resultaat van de besprekingen van Beek af te wachten. De Poolsche geaccrediteerde bij den Volken, bond zal morgenochtend Genève verlaten voor zijn gewone vacantle. voor de opstelling van een programma, dat o.» inhoudt: de vorming van een Vlaamsch front bulten de politieke partijen, hervorming van het onderwijs, kunst en wetenschap volgens Vlaamsch gezichtspunt, economische toenade ring tot Nederland, opheffing van het geheim Fransch-Belgisch militair verbond, amnestie voor de Vlamingen en politiek zelfbestemmings- recht voor Vlaanderen. Te Sevilla winnen de regeeringsgetr troepen terrein. De arbeiderswijk Triana, de weerstand georganiseerd is, is in verbir getreden met de autoriteiten van Huelqp op de hoogte werden gebracht van den stand. Met een speclalen trein zullen 1000 van Huelva naar Sevilla worden gebracht, einde het centrittm der stad aan te vallen. oproerlingen hebben herhaalde malen ge it, met behulp van electrische ontsteking, verre bommen tot ontploffing te brengen, het strand bij Tel Avlv werd evenwel de ig tijdig ontdekt en een defect aan de ileumleidlng van Irak, nabij Belsan kon hersteld worden, zoodat weinig petroleum ren ging. nieuwe troepen, die uit Malta aankwamen, ten eenlge uren voor Tulkarem blijven i. daar de spoorlijn vernield was en eerst eld moest worden. Het afbreken van de en te Jaffa is Zondag voorlooplg beëindigd. ISTANBOEL, 20 Juli. (Reuter). Te midder nacht, nadat de onderteekening van de over eenkomst te Montreux was bekend geworden, trokken de Turksche troepen de zone der zee- Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de voor hoede der regeeringstroepen Kanton ia binnéngetrokken. Generaal Yoe Han Moe, die door Nanking tot commandant der Kwantoeng-troepen is benoemd, zou morgen te Kanton aankomen. Tijdens het verblijf van Beek, Polen® minis ter van Buitenlandsche Zaken, aan zee nabij ilar en Von Papen hem be et hem tot overeenstemming gekomen over den tekst der wijzigingen, welke in de grondwet van Danzig moesten worden aangebracht om Hitler tevreden te stellen. De „Populaire" vraagt zich af, of de Volkenbonds raad niet telegrafisch moest worden bijeenge roepen, te Genève of te Londen. De pers vraagt zich af. welke de houding za zijn van Polen en van den Volkenbond. In het „Journal" schrijft Saint Brice, dat de Volken bond het recht heeft te intervenieeren en zelfs den plicht, omdat de Bond garant Is voor de grondwet van de Vrije Stad, welke verzekerd Is door het pact van Versailles. In de „Echo de Paris” vraagt Pertlnax: wat zijn Duitschlands bedoelingen? Tot welken buurstaat zal het zich, na Oostenrijk en Dan zig. thans richten? Komt nu Tsjecho-Stowakije weldra aan de beurt? In de „Oeuvre” schrijft Madame Tabouls. dat de staatsgreep van Dan zig niemand verbaast. MONTREUX, 20 Jell (Reuter). Vanavond 22 uur anl de conferentie inzake de zee- engten officieel werden beëindigd met de onderteekening van de nieuwe overeen komst. - Reeds bevinden zich meer dan 7000 Spaan sche vluchtelingen te Gibraltar. Velen zijn slechts half gekleed en sedert 48 uur hebben zij geen voedsel meer genuttigd. De autoriteiten zijn druk bezig hun voedsel en onderdak te verschaffen. Sedert drie dagen zijn alle dien sten van poet, telegraaf en telefoon verbroken. GENEVE, 20 Juli (Reuter) tariaat van den Volkenbond heeft tot nu toe geen enkel bericht ontvangen van den Volkenbondscommissaris te Donzig. De radiozender Sevilla, die in handen van de opstandelingen is, deelde, hedenmiddag mede, dat volgens berichten van particuliere zijde, generaal Mola met een opstandige leger macht Madrid was binnengerukt, de regeering ■ou gevlucht zijn. Te Bayonne wordt vernomen, dat de mili taire beweging in Spanje zich neeft uitgebreid tot Aragon. Hoewel de autoriteiten streng ver boden hebben de grens te passeeren, zijn toch verscheidene politieke vluchtelingen Frankrijk binnengetrokken, allen leden van militante groepen, die vluchten voor de muitende mili tairen. Tegen den verdachte van den roofmoord te Has- sum levenslaag geëtochL Nederlander verongelukt bij auto-ongéluk In de omgeving van Latum (D.). Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de regeling van den Invoer draadnagel»» enz. De meening van de Eerste Kamer over de eon- Ungenteering van steenkolen. O O PARIJS, 20 Juli (Havas). De opwindinr veroorzaakt door de afschaffing van het statuut van Danzig is zeer groot en de verontwaardi ging der bladen tegen deren „naai-staata- greep" manifesteert zich op levendige wijze. De Spaansche grens is practisch gesloten. Een medewerker van Havas heeft vanmiddag een gesprek gehad met een Pranschman, die uit Spanje kwam en die een uitvoerig verhaal deed van de gebeurtenissen, die zich hebben afge speeld in de streek van San Sebastian in den nacht van Zaterdag op Zondag. Volgens dit verhaal heeft dien nacht in San Sebastian een vuurgevecht gewoed, dat ruim vier upr duurde. Nog in de eerste morgenuren weerklonken de schoten. Het gerucht deed de ronde, dat een communistische beweging In Asturië was gebroken en In het geheele Noord-Westi gedeelte van Spanje, waar men zich ten stelde het hoofd te bieden aan de militaire weging der rebellen. Het buitengewoon g aantal vrachtauto’s, versierd met roode gen, (jat Zondag door San Sebastian schijnt dit gerucht te bevestigen. Maandag gen was de genoemde Pranschman vertro in een auto; de wegen waren versperd er belders, waaronder zich talrijke vrouwen be den, met de revolver In de vuist, foulllee de reizigers nauwkeurig. Voor de grens be was, werden zl] op deze wijze viermaal gel leerd. De ondervraagde Pranschman had indruk, dat de regeering den toestand me was. BU den verwarden toestand in Spanje blijft regeering pertinent ontkennen, dat Madrid ge vallen is. De regeering soa aalfs steeds meer terrein terugwinnen in de verschillende provin cies. Malaga aan de Zuidkust opgaan. De Viaamsch-KathoUeke groeg Congres te Leuven tot vorming van een groot Vlaamsch Volksfront buiten de politieke partijen. Japansche legeikringen gelooven, dat Tsjang Kai Sjek’s kansen ais militair dictator gestegen MADRID, 20 Juli (Reuter). De minister van Binnenlandsche Zaken heeft over de radio bekend laten maken, dat de opstand te Madrid geheel bedwongen is. Officieel wordt medegedeeld, dat de kazerne Vicalvaro te Madrid zich heeft overgegeven aan de regeeringstroepen, die eenige hon derden muiters, waaronder talrijke officieren, gevangen hebben ge- Te Gibraltar vreest men, dat de opstandige vliegeniers over La Linea zullen vliegen en bommen zullen werpen om de tot onderwerping te dwingen. Gibraltar vernomen Malaga in vlammen. Deze mededeellng werd draadloos In het Fransch, Dultsch en Engelsch verspreid, even als in het Spaansch. Zij eindigde met een op roep aan de socialistische en communistische centrale executieven, waarin alle arbeldeis van Spanje uitgenoodlgd worden met de regeering samen te werken tot het herstel van de order. Het communiqué voegt hieraan toe. dat de regeering met medewerking van de guardia civil, de guardia asalto. het leger en de ge wapende militie onder leiding van het Volks front de orde heeft hersteld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR .Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf2.85 Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Volgens een draadloos bericht van den minister van Binnenlandsche Zaken on derwerpen echter de opstandige provincies zich successievelijk- Hieraan werd toege voegd dat de opstandelingen in de provincie Segovia zijn omsingeld en onderworpen worden, dank zU de hulp van vliegtuigen, die hen uiteendrUven met aanzienlijke ver- liezen. Omstreeks tien uur in den avond heeft het radiostation van Sevilla een regee- rlngscommunlqué uitgezonden, waarin den rebellen nog tot morgen. Dinsdag 21 Juli, tijd werd gelaten zich over te geven en waarin de guardia civil en den officieren werd bevolen naar hun posten terug te keeren. varen voor het geval noodig mocht blijken de fMteche belangen te verdedigen. Uit Gibraltar wordt bevestigd, dat de torpedo, jager „Shamrock" in volle vaart naar Malaga stoomt. JERUZALEM. 20 Juli. De toestand in Palestina la nog steeds niet gewijzigd. al leen treden de militairen strenger op tegen de opstandige benden in het gebergte, loo dst het aantal dooden stijgt. Naar te wordt, staat Dit is de reden, waarom de Brit ache torpedojager „Shamrock” daar naar toe is vertrokken. Herhaaldelijk hebben urenlange gevechten plaats, waarbij de Britten gebruik maken van strijdmiddelen, uitgezonderd gas. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 242 ADVERTENTIEPRIJZEN: Gil Robles, die te Biarritz vertoeft, heeft de beschuldiging den opstand te hebben uitge lokt, van de hand gewezen. Wel echter noemde hij zich parlementair leider der rechtsche partijen. MADRID, 20 Juli (Reuter). Een communiqué van het ministerie van Binnenlandsche Zaken meldt, dat hedenavond om 21.50 uur de op stand volkomen onderdrukt i». Vólgens te Hendaye ontvangen berichten zouden de opstandige garnizoenen In Sevilla, Granada, Malaga, Burgos en Valladolid meester zijn van den toestand. In Madrid echter zou de regeering het heft in handen weten te houden. I - engten binnen. De leiding van het congres kreeg volmacht Voojal in Zuid-Spanje worden hevige gevechten geleverd tusschen de rebellen en et er OF n If k n n il k Q 1 1 r. er 1- ISe u te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1