Bloemenkweekers in nood J De dood op den weg Gildebroeders te Enkhuizen STEUN GEVRAAGD Kerkelijk leven WOENSDAG 22 JULI 1936 Hoe hem te bedwingen? li Een mooi voorbeeld Gaf wethouder douceurtjes? KAPITTEL NED. KAPUCIJNEN EFFECTEN VERDUISTERD PILOOT VIRULY Pastoor Jongmans DOODE HAND-BELASTING r Examen hoofdakte INBRAAK BIJ VELDWACHTER Examen handenarbeid Apothekersassistent Goudvoorraad Ned. Bank DE MALVERSATIES TE VLISS1NGEN VERGOEDING BOVENTALLIGE ONDERWIJZERES Gemeentebestuur van Rjjswjjk contra kerkbestuur DE REDE VAN PROF. VOLLGRAFF Zilverschat der oude Jezuietenstatie DE LEVENSVERZEKERING- TARIEVEN Wereldjeugdcongre* voor den Vrede Koningin en Prinses te Hohwald DE KINDERMISHANDELING TE MILL KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMITÉ IN MEMORIAM KARDINAAL VAN ROSSUM ■- Dieven konden brandkast niet open krijgen Minister kan niet tot intrekking overgMn Bloeiende bloemen - geen bloeiend bedrijf Commissi onnair tot ll/t jaar ge vangenisstraf veroordeeld Een monument in de St. Servaas- kerk te Maastricht Waarschuwingsborden by aan- hang-exped itie-auto’s >- Zonder medewerking woordelijkheid van Senaat vastgesteld Schoonheid der historische kerk- gebouwen van St. Pancras en St. Gommaar Een plan tot hulpverleening ont wikkeld voor Kamerleden en persvertegenwoordigers en verant- den Gecombineerde vergadering van eerste afdeeling en bestuur Verhooging met ingang van 1 Augustus Staatsexamens voor muziek Verlengde contingenteeringen dat ft. id A i- Voor den 3 -jarigen H van O., het slacht offertje van de ernstige kindermishandeling te Mill, is thans zorg gedragen. De voogdijraad heeft zich over het kind ontfermd. Hendrik is overgebracht naar Venlo, vaar hij in het R.K. St. Jozefgestlcht ..Nazareth” een liefderijk on- derkomen heeft gevonden. eft ede en je- ie- te- je- tJ It 1 I P r i De groote sympathie, waarmtee deze ulteen- aettingen werden ontvangen, moge den bloe misten een waarborg' zijn, dat hun wenschen, voor zoover de algemeene geldmiddelen van het land hun verwezenlijking toelaten, wanne pleit bezorgers hebben gevonden. Reuter seint uit Straatsburg, dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana aldaar gister morgen om 9.30 uur aankwamen met een ge volg van 30 personen. Na door de autoriteiten ontvangen te zijn begaven de vorstelijke per sonen zich per auto naar Hohwald, waar rij veertien dagen zullen doorbrengen. Ter herinnering aan de plechtige uitvaart van Z. Em. Kardinaal van Rossum in Maas tricht in de Sint Servaaskerk zal tijdens de Mlasieweek in die kerk een monument onthuld worden. De Maastrlchtsche beeldhouwer Char les Vos heeft van het hoofdcomité de opdracht gekregen dit monument te ontwerpen. Het wordt een twee meter hooge witmarme ren plaat, waarop bovenaan in brons het por tret van den Kardinaal en onderaan eveneens in brons diens wapen De tekst zal het zalig afsterven van den Kardinaal en de plechtige uitvaart In herinnering brengen met vermel ding van de namen der aanwezige bisschoppen en der voornaamste autoriteiten. Zondag 9 Augustus sal in de 8t. Servaaskerk door een der aanwezige Missle-Blsschoppen een Pontificale Hoogmis worden opgedragen en een herdenkingsrede gehouden worden. Na de Hoog mis zal dan het monument plechtig woiden onthuld en door Mgr. Wouters, pastoor-dekea worden aanvaard. 's GRAVENHAGE, 31 Juli (Bisschoppelijke Kweekschool). Geslaagd: H. J. A. Janssen, Den Haag en B. J. A. Bakker, Gouda. Ged Staten van Zuld-Holland hebben Dins dagmiddag behandeld bet beroep van bet R. K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Bo- nlfatlus te Rijswijk tegen het besluit van den gemeenteraad van Rijswijk, waarbij over 1934 geen vergoeding is toegekend voor een boven tallige onderwijzeres, op grond, dat deze niet In bet bezit was van een door het gemeente bestuur volgens art. 107 onder c af te geven ver klaring, dat deze onderwijzeres een akte van bekwaamheid voor het geven van lager onder wijs en een bewijs van goed aedeljjk gedrag bezat. De raad was van meenlng, dat bedoelde on derwijzeres door het ontbreken van die ver klaring niet was een onderwijzeres in den zin der wet, roodst voor haar ook geen vergoeding kon worden toegekend. Voor net kerkbestuur trad op mr. H. W. J. M. de Jong, die constateerde, dat wei volgens de bestaande jurisprudentie in dergelijke gevallen geen vergoeding wordt verleend, maar dat naar zijn meenlng "die Jurisprudentie onjuist Is. Dit i- 1* 41 de ier is- en oe ir- h- te ns eg ■n, ng ht T- td De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank steeg blijkens den jongsten weekstaat met ruim 5 mlllloen. Bloeiende bloemen doch geen bloeiend bedrijf! Het in al zijn levenswerkelljken ernst angstlg-eentonige verhaal van achter uitgaande export-mogelijkheden, van be lemmeringen in het handels- en betalings verkeer, van daling der wereldmarktprijzen, van dreigende executies, van ontslag en in krimping om nog niet van nood en armoede te spreken dat verhaal is ook hier reali teit, harde, bittere waarheid. Een commissie uit de verschillende organi saties, waarin bloemenkweekers worden ver tegenwoordigd, heeft thans een plan uitgewerkt, volgens welk naar enkele vaste richtlijnen een totaal bedrag van vier en*een half mlllloen, te putten uit het landbouwcrisisfonds, onder de Noemkweekerijbedrijven wordt verdeeld, zóó, dat iedere kweeker van snjjrozen. potplanten, ge forceerde tulpen en gesneden seringen, het ver schil tusschen opbrengst en productiekosten over 1934 of 1935 krijgt uitbetaald. HIJ heeft dan tenminste zooveel, dat hij zonder een cent winst precies kan produceeren. Bij de berekening der Productiekosten heeft men overal dezelfde nor men aangelegd; men beeft daarin rekening ge houden met een normale afschrijving en volledig onderhoud. De energieke Amsterdamsche directeuren der „Janssenbooten” aan de Prins Hendrikkade tegenover de St. Nlcolaaskerk (welke expeditle- ondernemlng tevens een modem geoutilleerd au to transport verkeer beeft opgebouwd naast het vervoer per boot) hebben m mooi voor beeld gegeven, om ongelukken met tractor- wagens tegen te gaan. Het is immers in den laatsten tijd herhaalde lijk voorgekomen dat ongelukken werden ver oorzaakt door de aanhangwagens van groote autotractors. Hoewel de bedoelde onderneming, die de grootste wagens met aanhangwagens in bedrijf heeft, gelukkig geen enkel ongeluk heeft veroorzaakt en ten aanzien van de veillj+reld s Avonds werd de pastorie van de kerk van St. Franciscus Xaverius bezocht, waar kauelaan Kuilman den zilverschai der Enkhulzerparochle van het Gilde, vertolkte den dank Te Namen is ter eere van Maria Onbevlekt Ontvangen een plechtige pro cessie gehouden. Een groep op de Place St. Aubin schrift seen verplichtingen op het schoolbe stuur legt, doch op de leerkracht en dat het Ongerijmd sou zijn, een schoolbestuur geldelijk te treffen voor een nalatigheid van een der leerkrachten. De beslissing van Ged. Staten volgt later. ’s-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 8 candida te n, teruggetrokken 2, afgewezen 4. Geslaagd de heeren J. W. Kragt te Noordwijk en W. A. van de Garde te Delft. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zijn na een voorspoedige reis te Hohwald aangekomen. t Naar wij vernemen, keert Pastoor Jongmans, die gerulmen- tijd in het St. Jansgasthuls té Hoorn verpleegd werd, deze week In zijn paro chie Enkhuizen terug. Z Eerw. gaat goed voor uit. J. maatregel, die dringend noodig was toen ikheid, zooals vanzelf sprekend is, Scnaat jjej. Rijksuniversiteit voorts zonder den bijstand van eenig lid van dezen Senaat. In een nota aan de Eerste Kamer naar aan leiding van bet eindverslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand, zegt de minister niet te kunnen toegeven, dat er termen aanwezig zouden zijn, om de belasting van de doode hand in te trekken. Voorts is hem niet duidelijk, hoe eenlge leden' van oordeel kunnen zijn, dat hier een verzwa ring der belasting wordt voorgesteld. Het is waar, dat de nieuwe regeling* in uitzonderings gevallen tot hoogere belasting kan lelden, doch In de overgroote meerderheid der gevallen waarvoor zij getroffen wordt, zal zU verminde ring van belasting met zich brengen. I Bij het vernemen van een dergeljjk planmompelen enkelen wel eens ••Waarom in tijden, toen het goed King, dan ook maar raak gebouwd? ,25 Augustus as. zal in het klooster der Min- derbroeders-Kapucijnen te 's-Hertogenbosch het Kapittel der Nederlandsche Provincie wor den gehouden. Dinsdagnacht is te Wilsum nabij Kampen een Inbraak gepleegd in de woning van den gemeente-veldwachter aldaar, die te vens kassier is van de Boerenleenbank. De da ders hebben zich toegang verschaft tot het per ceel door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het huis en vervolgens gepoogd de brandkast, waarin zich een bedrag van 700 bevond, te openen. In dezen toeleg zijn zij even wel niet geslaagd. Zij hebben zich daarop ver wijderd met medeneming van een bedrag van 140 uit de woning van den veldwachter. Van de daden ontbreekt tot dusver elk spoor. De ZeerEerw. heer J Mol en A. Vollaerte, di recteuren resp. van het mannelijk en vrouwelijk Jeugdwerk in het bisdom Haarlem, zenden ons de volgende mededeeling: Aangaande het in de maand September te Ge nève te houden wereld-jongeren-congres voor den vrede, is ons bericht, dat getracht zal wor den, van dat Congres gebruik te maken? om communistische ideeëp te propageeren. De communistische invloed op dit Congres schijnt zoo groot te zijn, dat het te vreezen is. dat de deelname een steun zal beteekenen voor de uiterst llnksche elementen. Ongeacht het feit, dat samenbrengen van de katholieke jongeren met andersdenkenden gevaren met zich brengt en daarom in het algemeen afgewezen moet worden, is om bovenaangehaalde reden t deel nemen aan dit Congres door katholieke jonge ren niet toelaatbaar. Daarom zijn wij van meenlng, dat het niet geoorloofd is, dat Katholieke jongeren aan het Congres te Genève deel nemen. De piloot Vlruly die tot voor kort belast was met de practlsche opleiding van de leerlingen aan de Kweekschool voor de Zeevaart, die be stemd zijn later in dienst te komen van de burgerluchtvaart, heeft de mededeeling ont vangen, dat hy dit werk niet meer zal verrich ten. Het Is thans opgedragen aan den piloot Fuchs. Naar het Volk verneemt, heeft het De partement van Defensie aangedrongen op een verandering In de opleiding. De omstandigheid, dat Vlruly zoowel In ge schriften als in gehouden Interviews duidelijk heeft getoond, aan zijn anti-milltaristische ge voelens een zoo groot mogehjke bekendheid te willen geven, deed het bepaald ongewenscht voorkomen, gezien de bijzondere verhouding, welke er bestaat tusschen vlieger-instructeur en leerlingen, dat een instructeur met derge- lijke mentaliteit bemoeienis had met de oplei ding van militaire en aspirant.militaire vlie gers tot verkeerspiloot,- aangezien het gevaar van beïnvloeding van laatstgenoemden met be doelde opvattingen zeer groot is. De verhouding van de K. L. M. tot het rijk als gevolg van de subsidieerlng en het groote militaire belang in aanmerking nemende, moest aan de bemoeienis van Vlruly met de opleiding der militaire en asplrant-mllitalre vliegers een einde komen. Wegens verduistering Van effecten tot een waarde van ongeveer f 44.000, welke als onder pand dienden voor het verrichten van beurs speculaties. heeft de Haagsche Rechtbank den 41-jarigen commissionnair in effecten 8. J. vatf O.. te ’s Gravenhage, overeenkomstig den elscli’ veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 Jas/1 en maanden. De voorzitter van de groep bloemisterij uit den Nederlandschen Tuinbouwraad, de heer Menslnk. heeft in een bij het bezoek van Kamer leden en persvertegenwoordigers aansluitende rede een sterk met sprekende cijfers gedocu menteerde uiteenzetting gegeven van dezen somberen toestand. In Aalsmeer alleen liepen de omzetten der beide veilingen binnen vijf jaar tijd terug van bijna zeven tot nog geen vier mlllloen. Voor alle veilingen van het land, aangesloten bij den Nederlandschen^Tulnbouwraad bedroeg de to tale omzet in 1930 nog bijna 9 mlllloen. Sinds dien kwamen er 6 bij met een omzet van 500.000. Niettemin liep het totaal terug tot 5,8 mlllloen. Bracht een roos in 1929 nog ge middeld 4.05 cent op, in 1935 kreeg de kweeker er niet meer dan 1.62 ets. voor. En dat gaat, over 130 mlllloen stuks per jaar. De doorsnee- prijs der seringen daalde van 13.14 ct. tot 492 ets. per tak. Deze enkele cijfers getuigen van een achteruitgang, die de kweekers dubbel hard treft, omdat zij niet dan met groote bezwaren hun bedrijven kunnen Inkrimpen. Hun dure op stal, hun kassen, hun verwarmingsinstallaties zijn eenmaal op een bepaalde productie be rekend. moeten onderhouden worden, óók, wan neer zjj leeg staan of slechts gedeeltelijk in standpunt wo.dt eveneens door Oen onderwijs raad gedeeld. Voorts telde mr. de Jong, dat volgens de grondwet het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs naar denzelfden maatstaf uit de openbare kas wordt bekostigd, als het aan ds bil de wet te stellen voorwaarden voldoet. Die voorwaarrien zijn In de lager onderwijswet op genomen in dc artikelen, 8* tot en met 96, waar uit eveneens blijkt, dat bet voorschrift van art. 107 onder c daar niet onder valt. Ten slotte betoogde spr., dat genoemd voor- B(j het onderzoek Inzake de malversaties, ge pleegd bij het plaatselijk Crisiscomité te Vlis- singen, komen hoe langer hoe meer vreemde practijken voor den dag. Naar .Het Volk" meldt heeft wethouder L. ook ten opzichte van de ooe- king van gelden van het Crisiscomité een eigen, aardige methode gevolgd. Het was bij ’t Crisis comité gebruikelijk, dat af en toe aan behoef- tlgen kleeding, dekking en schoeisel werd ver strekt onder voorwaarde, dat de betrokkenen, zoodra zjj In ietwat beteren doen kwamen, een gedeelte van de koeten van die goederen zouden terugbetalen. Dat geschiedde ook De wethou der liet dan echter dat geld, dat had kunnen dienen om andere armlastigen te helpen, niet In de kas van het Crisiscomité vloeien, doch liet het als Inkomsten voor de gemeente boeken. De secretaris van het Crisiscomité heeft vol gens het blad tegenover de Justitie bekend, klee ding van dit Comité gegeven te hebben aan een familielid van een ambtenaar van- het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, hoewel deze man niet in Vlisslngen woonachtig is en dus geen recht op deze hulp had. Deze ambtenaar van het Bureau voor Maat- schappelljk Hulpbetoon sou de directeur De W. zijn, die op het verstrekken van kleeding en schoenen aan een familielid van hem heeft aan gedrongen bil den aan hem ondergeschikten ambtenaar van het Crisiscomité. De directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon zal voor deze kwestie door de Justitie worden vervolgd. De wethouder van Sociale Zaken, de heer L., Is door den rechter-commiasaris gehoord in verband met de malversaties bij het plaatseljjk crisls-comlté. Hij heeft, naar het Volk bericht, bij dit verhoor erkend, tot twee maal toe een douceurtje van honderd gulden uit de kas van het crisls-comlté aan één van zijn klerken te hebben geschonken. De justitie heeft de desbetreffende kwitan ties in beslag genomen. stig van de oude Jezuïeten-statle, welke In de moeilijke Jaren na de reformatie In Enkhuizen stand hield. Een deel ging later verloren aan de Jansenisten, die ofschoon felle haters der ben bestrijdende Sociëteit, zich toch zonder bezwaren toeëlgenden de prachtige kazuifels, paramenten en zilverstukken, ofschoon bewerkt met afbeel. dingen en emblemen van de groote Heiligen der Orde, kunstproducten door den geest der Je zuïeten geïnspireerd. Maar wat op heden In de Enkhulzerparochie wordt bewaard, vertegenwoordigt altijd nog een groote waarde en de kennersblik van pastoor fclentjes uit Maarssen wist onmlddellijk de kos telijkste werkstukken, vervaardigd door mees, terhand in de 17e en 18e eeuw, te onderscheiden, welke de onverdeelde bewondering der Gilde broeders wegdroegen. Onder voorzitterschap van den heer J. L- Nyslngh te de Wijk, is dezer dagen de gecom bineerde vergadering van de eerste afdeeling en van het bestuur te 's Gravenhage gehouden. Besloten is bij het college van regeerlngs- commissariasen te informeeren naar de uit komsten van de proefnemingen Inzake het drogen van aardappelen en suikerbieten, met het doel, deze producten tot veevoeder te ver werken. Voorts is besloten, gegevens te verzamelen met betrekking tot de productiekosten van koolzaad en deze ter kennis te brengen van den regeeringscommlssarls voor den akker bouw en de veehouderij, met het verzoek, daarmede bij het vaststellen van den richt prijs voor koolzaad over het oogstjaar 1937 rekening te houden. Naar aanleiding van klachten betreffende het door enkele personen zonder concurrentie opkoopen van voor uitvoer bestemde zware paarden, is medegedeeld, dat met ingang van het derde kwartaal een regeling is getroffen, waarbij de over deviezen beschikkende Duit- sche Importeur zijn opdrachten van de com missie voor den uitvoer van koudbloedpaarden naar Dultschland zal doen uitgaan. Daarmede is bereikt, dat zooveel mogelijk Nederlandsche exporteurs worden ingeschakeld. Besloten is, te voldoen aan het verzoek van den minister van landbouw en visscherjj. bet Kon. Ned. Landbouw-Comité te doen vertegen woordigen in het bestuur van de stichting „in stituut voor onderzoek op het gebied van ver werking van fruit en groenten,” gevestigd te Wageningen. Als vertegenwoordiger is aange wezen de heer A. Booy, te Ochten De andere C. L. C. zal worden voorgesteld, gezamenlijk bij de regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen tegen den over last van distels langs dijken en wegen, welke bjj overheidslichamen In beheer zijn. Als data voor de te 's Gravenhage te hou den algemeene vergadering zijn vastgesteld 33 en 24 October 1936. Medegedeeld is, dat Ir. Alph. Roebroek, di- recteur-generaai van den landbouw, zich be reid heeft verklaard, voor deze vergadering een inleiding te houden, waarvan de titel nog nader zal worden vastgesteld. Omtrent den persoon van den tweeden inleider kon geen be slissing worden genomen. 's-GRAVENHAGE, 20 Juli. Geslaagd in 1938: Piano (M.O.): Mej. O. C. J. E. van Rooyen te 's-Oravenhsge en de heeren G. W. G. Krocee te Haarlem en W. B. Meeuwisae te Arnhem. Plano (L.O.): de dames M. Bakker. Eind hoven; J. Deijs, Baarn; A. C. Dijkstra. Haar lem; L. J. Goud. Utrecht; M. C. de Groot, ld.; A. T. van Haastert. Zaandam; Mevr. O. J. M. Kat jreb. Beijlevelt, Heemstede; J. Kuurstra, Amsterdam; E. van Marie. Amersfoort; O. D. Middelhoff. Purmerend; P. Peeters. Amster dam; G. Schol, IJmuiden; H. E. V. Snoek, Amersfoort; J. Vlesslng. IJmuiden, E. B. Voor- ham, Amsterdam; A. de Vos, Spaamdam, H. de Vries, Amersfoort; Th. Witkamp. Haarlem en de heeren J. van Kreveld, Amsterdam. P. Maas sen, Breda; J. W. J. Vessles, Beverwijk; H. J. Zaal, Bergen (N.-H.) ‘Koorzang: de dames C. W. Lubbers te Am sterdam en A. J. Nieuwenhujjsen te Utrecht éh de heer A. Risselada te Amersfoort. Viool (L.O.)de dames M. J. Cramer, Ameiz- foort; E de Vries, Hilversum en de beer J. Schurink, Enschede. - v*’ Violoncel (L.O.): de heer M. A. de Ruyter, Amsterdam. Solozang: de dames C. H. Cleyndert, Hilver sum; A. M. C. Reyer, Haarlem en A. M. K O. Waterman, Utrecht. (Van onzen specialen verslaggever) Rijk aan indrukken werd de eerste dag van de Gildereis door Noord- Holland, welke de Broeders van St. Bernulphus Dinsdag hebben besloten met een bezoek aan Alkmaar, Egmond, Heilo en Haarlem. Enk huizen vooral had den bezoekers veel schoons te bieden: de St. Gommaar met haar librije, St. Pan cras, waar de oude gewelfschilde ringen, welke zijn blootgelegd, groo te bewondering wekten, de stad zelf met haar torens en carillons, haar kostelijk gevelantiek en over alles de zuivere, lichtende atmosfeer van het wijd rondom spoelende water. Naar de Telegraaf verneemt, hebben de groote in Nederland werkende levensverzekeringmaat schappijen besloten een wijziging in de Hjf- rentetarleven te brengen, die neerkomt op een verhoqging dezer tarieven. Deze verhooglng zal met 1 Augustus as. Ingaan. Practlsch alle maatschappijen zullen het voorbeeld der grootere volgen en eveneens tot een verhooglng der lijfrente-tarleven overgaan. Tegelijkertijd wordt door verschillende maat schappijen een herziening overwogen van haar andere tarieven; deze herziening betreft echtér niet zoozeer een verhooglng der tarieven dan wel een wijziging van den opbouw er van. De rector-magnificus der Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. C. W. Vollgraff, heeft ons de gebruik zijn genomen. Hun bedrijven zijn ook I volgende verklaring gezonden* meerendeels zeer klein zij kunnen dit zijn I omdat zjj zeer Intensief worden uitgebaat. Gaat I De rector-magnificus der Rijksuniversiteit te men ze echter nóg kleiner maken, dan hebben Utrecht, de kweekers er heelemaal geen leven meer aan. I gelet op de bezwaren die 'te berde zijn ge- De achteruitgang van de omzetcijfers der bloe- I bracht tegen de door hem uitgesproken rede menveilingen wreekt zich ook op tal van andere getiteld: „Volksgeest en Wetenschap” (Haar- bedrUven, die zijdelings bij de bloementeelt be- lem. Tjeenk Willink en Zoon), trokken zijn. Enkele tonnen vracht per Jaar rekening houdende met.de mogelijkheid, dat zijn er b.v. voor de KI M. mee gemoeid. sommigen in den lande niet bekend zijn met de Van regeeringswege heeft men niet stilgezeten I verhouding tusschen den rector en den Senaat-, bij een dergelijken noodtoestand. Versdiillende I zooals deze aan de Nederlandsche universitei- malen en tot verschillende bedragen heeft men ten bestaat. de kweekers geholpen. Men heeft de uitbreiding I stelt er grooten prijs op bekend te maken, w*rd tegengegaan^het dat bovenvermelde rede door hem is samen- een maatregel, die dringend noodig was toen njkheld, zooals vanzelf sprekend is. van den door een beperking van de bollenteelt bonder- senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht, en den hectaren geschikt teelland vrijkwamen. Er dient echter méér te worden gedaan. Men is dankbaar voor het vele, dat gedaan werd, doch de nood dringt zóózeer, dreigt zoo ernstig gezinnen en bedrijven te verwoesten, tart ook dermate alle aanpassing, die reeds in het be drijf werd voltrokken, dat men met vereende krachten bij de regeering op nieuwe maatrege len, op nieuwen steun aan moet dringen. Men kan niet anders. Een aantal Kamerleden, onder welke ver tegenwoordigers van alle fracties In het parle ment. benevens een aantal journalisten heeft dit vandaag gedaan. Zij hebben in de groote veilinggebouwen den aanvoer en den afslag der bloemen gezien. Zjj hebben versteld gestaan van de enorme massa’s snijbloemen en potplanten, die hier op lange, rollende tafels werden aan gereden uit de hoog en wijd overkapte hallen. Zij hebben de monotone stem des veilingmees ters gehoord, die van heel vroeg In den morgen tot het middaguur toe alsmaar nieuwe partijen bloemen aankondigt en In afslag brengt. Zij zagen in de kassen zelf met hoeveel energie en vernuft, met hoeveel zorgvuldigheid en toewij ding deze bloemen worden veredeld. En zij zagen den wijzer van de veilingschjjf. den baro meter van den welstand dézer heele streek steeds langs den weg volkomen vrij uitgaat, Is ze toch maar lage cijfers aanwijzen, steeds maar dlch- er °P bedacht geweest om bij hare aanhang- ter naderen tot het nulpunt.... en er dikwijls wagens de veiligheid voor anderen op te voe- overheen schieten. I ren. Ze heeft ter weerszijden van haar wagens Dat laatste beteekent: naar de^mestvaalt! witte borden met zwarte silhouetten van wagen met aanhangwagen doen aanbrengen benevens een waarschuwing, dat er dus nop een wagen volgt. Zoowel de voetgangers als de autorijders en% fietsrijders die naast de bedrijfsauto’s der firma Janssen rijden, worden aldus onmiddel lijk opmerkzaam er op gemaakt, dat een aan hangwagen volgt en men dus bij het eventueel zwenken, voorzichtig moet zijn. Een mooi voorbeeld dat navolging verdient. Zoo iets moest door de overheid verplichtend worden gesteld. r Aan de hand van het materiaal, verrameld in jarenlange gedegen studie der historie van dit zoo Interessante gewest, ging de heer Nocrdeloos de oorzaken na van den geloofs afval en de groote winst der reformatie In het West-Friesche land, een bittere nederlaag voor de katholieken, waarvan nog altijd de ont luisterde schoonheid oer verloren monumen tale kerkgebouwen, zooals St. Pancras en St. Gommaar de stille getuigen zijn. De gunstige Invloed der decreten van het concilie van Trente, het werk der contra-reformatle, kon in West-Friesland niet meer tot gelding komen, evenmin als in de overige Noordelijke gewes. ten van ons land. Zo-i bleven deze voorgoed tan de kerk verloren. Prof. Henneman. Deken rvuuman oen ziiverscnai aer Enxnuizerparocnie van het Gilde, vertolkte den dank van het toonde. Heel dit kostelijk bezit is nog afkosn-1 gehoor. tnoge- over heel te vinden, om aan internationale die heele eikens weer worden wjj opgeschrikt door de gruwelijke verkeersongeval len op onbewaakte overwegen, en -d^n indruk van ieder nieuw ongeluk i wij ons af te vragen, of zooveel ende niet te voorkomen ware. Op den onbewaakten overweg loert de dood. Hoogst verraderlijk en geheel vol gens zijn aard grijpt hjj hier het menschen- leven aan op het meest onverwachte oogen-' blik. Het heeft geen zin te philosopheeren over de vraag, waar bij ieder ongeluk op een onbewaakten overweg de schuld ligt. Indien er al van schuld sprake kan zijn, het heeft geen zin de vraag te stellen, of in het buitenland de overwegen meer of min der bewaakt zijn dan hier te lande en of er daarginds meer of minder ongelukken op die onheilsplekken gebeuren. Een mensemen leven is een menschen- leven, een allerkostbaarst goed, en wij hebben ons allereerst te bekommeren om de veiligheid in het eigen land onze over heid heeft de taak, het gevaar van den verkeersweg in Nederland zoo sterk moge lijk in te perken. Zal er nu met een forsche daad niet eens paal en perk gesteld kunnen worden aan althans d 11 doodsgevaar op den immer meer slachtoffers eischenden verkeersweg Uit bezuinigingsoverwegingen zijn de spoorwegen moeten overgaan tot het on bewaakt laten van zeer vele overwegen; welnu is er geen taak te schaffen voor velen der tallooze werkloozen, die snakken naar arbeid en zich zoo gaarne verdienste lijk zouden maken voor de gemeenschap? In iedere gemeente zullen werklooaen ge noeg te vinden zijn, die in rouleeringssys- teem voor zoover noodig dag en nacht de bewaking van tot dusver onbewaakte overwegen op zich willen nemen. De bewaking van zulke overwegen zou vrijwillige arbeidsdienst beteekenen in een van zijn schoonste vormen. Welke gemeen te gaat het goede voorbeeld geven AMSTERDAM. Geslaagd Mej. E. J. O. Florijn, te Heemstede. De examens zijn geëindigd. fngedlend zjjn wetsontwerpen tot regeling bij de wet van de bij Koninklijk Besluit verlengde contlngenteering van den Invoer van Chllisal- peter en natnm-salpeter, stlkstofhoudende kunstmeststoffen, kalkstikstof en ammoniak- water en van superfosfaat. - V Grootebroeks historisch onderlegde secre taris, de heer P. Noordeloos, die s middags reeds tijdens het bezoek aan het moderne raadhuis dier gemeente Interessante bijzon derheden meedeelde omtrent de stadsrech ten van dit deel van West-Friesland zjj waren om. aanleiding tot den aanleg der Broekerhaven om onafhankelijk te zijn van Enkhuizen (een situatie dus als van Gdynia naast Donzig) hield avonds in Die Port van Cleve een interessante causerie over het West-Friesland in den Geuzentijd. Waarom zoozeer gespeculeerd op een toekomst van bloemen en rozen- gcur? Waarom niet wat matiger geweest in optimisme?** Het waren diezelfde stemmen, die in den tijd toen het goed ging de bloemen kweekers prezen om hun volhar dende energie, om den spaarzaam- heidszin, die hen al het verdiende geld weer in eigen bedrijf deed steken, om den wijden blik, waar mee zij altijd weer nieuwe lijkheden voor hun af zet de wereld wisten hun deelname toonstellingen en om fabriek van bloemen, om dit kost bare complex van schoorsteenen en glas, dat zij in een leven van rus- teloozen arbeid hier neerzetten. Heet dit alles thans onvoorzichtig heid, maar-raak-bouwen en gebrek aan vooruit zien? Aalsmeer, 31 Juli -w -rederland is de tuin van 1\| Europa. Niet alleen de groen ten- en fruit-tuin, zooals velen denken, doch ook en in niet minder belangrijke mate de bloementuin. Men moet dat één maal goed heb ben gezien om daarvan overtuigd te worden. Men moet hier, in Aalsmeer, waar een sterk geslacht uit den slappen grond een uiterst omvangrijk en uiterst intensief be drijf optrok, waar negenhonderd ondernemers in hun kassen en op den kouden grond bloemen en niets dan bloemen telen, men moet hier één dag eens het veilingwezen be kijken, of een paar kAhen bezoe ken, dan beseft men eerst recht hoe groote nationale en internationale beteekenis de bloemisterij in ons land toekomt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5