J ONS BLAD Nog slechts voor twee dagen levensmiddelen te Madrid I Het Oostenrijksch- Duitsch accoord I fF Het nieuws van heden Tumult in het Lagerhuis DE BAROMETER CORDOVA IN DE MACHT DER REGEERING TERUG Generaal Sanjurjo bijgezet De amnestie in Oostenrijk JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Typhoon teistert Japan 3 J ff J Rede van Von Papen Fransche sympathie DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Strijd om Addis Abeba? Bom in een school te Tel Aviv geworpen Te San Sebastian duurt de hevige strijd voort >rDe werkelyke vrienden van den vrede zyn thans verheugd” Drie leden worden wegens onbe- tamelyk gedrag geschorst Woonhuis ingestort te Boedapest Chileensch schip verdwenen TecZe Hawariaie zou de guerilla willen voortzetten - Een krans van ex-koning Alfonso bedekte de kist Gedeeltelijke opheffing der censuur De eerste schending van het accoord van 11 Juli? s De Spaansche gezant te Tanger, door bevelen van Madrid en Franco, tusschen twee vuren geplaatst r i I2-- 1 f2.85 ADVERTENTIEPRIJZEN: Por lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Spaansche rebellen trekken door Burgos op marsch naar de hoafdstad Madrid tegenspreken, o o o 'o het npodig Guardia Civil om waar en dtt 1de De gemeenteraad van Madrid heeft alle voor raden levensmiddelen en steenkool voor in be slag genomen verklaard. Uit Barcelona komende automobilisten deelen mede, dat te Barcelona nog steeds groote op winding heerscht. De opmarsch der rebellenafdeeüngen in de Pyreneeën is tot stilstand gekomen. Volgens een radio-mededeellng van ge neraal Qulepo de Llano, Donderdagmid dag door den zender Sevilla verspreid, zou generaal Mola zich toen op een afstand van 30 KM. van Madrid bevinden zy gelooven, dat van hieruit een nieuwe overlngsveldtocht sal worden Ingezet. Bloed vloeit in Barcelona. Ongeveer 500 dooden moeten er gevallen zijn in den strijd tusschen de communisten en de opstandelingen g« >or- Tot nu toe te-te Tanger nog geen .antwoord ontvangen op het verzoek aan de Spaansche regeering de oorlogsschepen uit de haven van Tenger terug te trekken. De regeering deelt mede, dat de rebellen te Cordova zich hebben overgegeven. gebied Guadarrama ten Noorden van Ma drid. De opstandelingen zijn hier aange komen en de gevechten zijn begonnen. Re- geerlngstroepen hebben de passen van de Sierra de Ouadarrama bezet. Spaanschen gezon dst Stephen Campbell, labourafgevaardigde, pro testeerde heftig tegen ‘de schorsing van Bucha nan en werd op dezelfde wijze geschorst, om dat hij den minister van gezondheid een „kleine verachtelijke rat” genoemd had. Ook MacOovern werd op deze wijze geschorst. Alle drie leden van het Lagerhuis zullen ge durende vijf dagen geschorst blijven. De afgevaardigde Buchanan, van den linker vleugel der labourparty, beschuldigde Simon er van te liegen. Toen de speaker hem daarop ver zocht dit woord in te trekken, weigerde Bucha nan dit te doen en bleef hij Simon voor leuge naar uitmaken. Stand op Vrijdag 9 war 7574 Vorige atead; 7544 tegenover goed, spelen onze party op methodische wijze, beschouwt. De werkelyke van den vrede zyn verheugd, - - --- -weer gevon- -.i mo- De rttttag werd hierop IS mtamtez ge schorte, waarna Boehann widerem wei gerde den gebndkten term in te trekken. Simon diende daarop een motie In tot schor sing van Buchanan, welke motie met. 284 ■egen 53 stemmen werd aangenomen. Bu chanan verliet daarop de saai. i De uitvoering der amnestie ia Oostenrijk aan- gevangen. Japan door een typhoon getetoterd. Schip met 54 opvarenden spoorloos verdwenen. Tumult In het Engetefhe Lagerhuis; drie leden wegens onbetamelijk gedrag geschorst. De burgemeester van Bsreselen geschorst we gena onregelmatigheden In polder-adminlstra- Ue. Bjj een brand op Florio zfjn 77 bate jss ver nield. De Tweede Kamer over de stensg viirgirttldii veranderingen in de IJkwet. uni Tinin r van de reddingboot .Jnsnlinde” van Oostmahorn onderscheiden. HB ien- het Mn ABONNEMENTSPRIJS i Par kwartaal voor Alkmaar Voor button Alkmaar 1 Thans wordt bevestigd, dat San Sebastian weer in handen der regeering is gevaben- MADRID, 23 Jaü (Reuter) De AmerL. kaansche ambo made te Madrid deelt thans mede te hebben vernomen, dat de Spaansche hoofdstad levensmiddelen vol. doende la voorraad heeft voer de normale behoeften van een week. Het revolutionnaire bewind te Cordova heeft den wensch te kennen gegeven, dat het lijk gebalsemd en naar Cordova gezonden wordt, om door het „overwinnende leger” naar Madrid te worden vervoerd. De Dultsche Regeering heeft de verspreiding van een voorloopig beperkt aantal OostenriJk- sche bladen In Dultschland weer toegelaten. De Oostenryksche regeering heeft ten aanzien van Dultsche bladen soortgelijke maatregelen getroffen. Te Madrid zouden nog slechts voor twee dagen levensmiddelen voorradig sjjn; Cordova terug In handen der regeering; te San Sebastian duurt de hevige, strijd voort. Dalteeh OeetsniUhsrh PARUS. 33 Juli (DJ4.B). De ..Excelsior meldt uit Djibouti, dat geen bevestiging te ver krijgen is van de jongste berichten over een nieuwen strijd om Addis Abeba. In Djibouti wordt echter sinds weken verteld, dat de vroegere Abesslnlsche gezant te Parijs, Teek Hswariate van den Negus opdracht heeft ge kregen talrijke aanslagen te plegen in de pro vincie Harrar en langs de spooriyn van Addis Abeba, naar Djibouti. Het plan zou door Hawa riate zelf zyn uitgewerkt en ten doel hebben de Itallaansche strydmacht door een guerilla te verzwakken. Ras Imroe bevindt zich met het gedeelte dat van de Abesslnlsche troepen is overgebleven, In de streek van Gort. Dedjas Makonnen is door hem naar Londen gezonden, om de noodige middelen van den Negus te ver krijgen voor den strijd in het Westen. Zoodra htf via Egypte en den Soedan met het noodige geld Is teruggekeerd, zou de strijd ook In het Westen beginnen. Donderdagmiddag is te Boedapest een woon huis van vier verdiepingen Ingestort. Tot dusverre heeft men uit de puinen van het in de Rakoczlstraat ingestorte huis vier lyken kunnen bergen, terwyi vastgesteld is, dat zich nog een vyfde iyk onder de overbiytselen moet bevinden. Voorts zyn tien gewonden naar bet ziekenhuis overgebracht. Het is echter nog niet mogeiyk geweest, het totaal aantal slacht offers vast te stellen. Men vreest, dat misschien wel 20 tot 30 personen om het leven sullen blij ken te syn gekomen. WEENEN. 23 Juli (D.N.B.) De „Angto- American Press Association” heeft gisteren naar aanleiding van het Duitseh-Oosten- rijksche accoord een noenmaal aangeboden ter eere van Von Papen. Deze heeft daarbij een redevoering uitgesproken waarin h(j na der meer heide: SANTIAGO. 33 Juli. (QNB) Het groote Cht- leensche stoomschip „Don Carlo**” Is sinds den zwaren storm van j.l. Maandag ten noorden van Valparaiso spoorloos verdwenen. De na- sporingen door torpedobooten rijn tot dusver zonder succes gebleven. Men vreest, dat 1 schip met de 54 opvarenden gezonken ia. Maximumprijzen voor den uitroer van elsren naar Dultschland gewijzigd. Een onderhoud met Minister Skrtemaker de Bruine over het Jongste liElll bertslt. WASHINGTON, 23 Juli (Reuter-A.NJ» Het ministerie van Buitenlandse!» Zaken heeft een dringend verzoek ontvangen van den Ame- rikaanschen ambassadeur vanuit diens zomer- verblyf te San Sebastian, om een Ameri- kaansch oorlogsschip daarheen te sturen, en hem uit zyn gevaariyke positie te bevrijden. Naar wordt medegedeeld, heeft de Amerikaan se!» kotter „Cayuga", die vanuit Havre naar Madeira onderweg was, opdracht ontvangen de „Oklahoma” te vergezellen naar Bilbao. JERUZALEM, 33 Juli (Reuter) In een Joodsche godsdienstschool te Tel Aviv is een bom geworpen, waardoor reven kinderen van 9 tot 12 jaar werden gewond. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd De hooge commissaris heeft de censuur op perstelegrammen voor Europa en Amerika op geheven, evenwel niet voor de aangrenzende landen. LONDEN, 23 JuU (Reuter) Na reeds bij na 33 uur te hebben geduurd, is bet gister avond begonnen debat In het Lagerhuis over de nieuwe steunregeling voor de werkloozer. nog steeds niet geëindigd. Toen de zitting he denmorgen tegen het einde Uep, kwamen weer nieuwe afgevaardigden binnen. Indien deze handelwyze door de oppositie wordt voortgezet, is het niet uitgesloten, dat de sitting nog meer sal worden gerekt. Tydens de rede van Sir John Simon ter verdediging van de nieuwe regeling der werkloozenondersteuning. deed zich een ern stig Incident voor Honderden hulzen zyn Ingestort. Tot dusver maken de berichten melding van vyf dooden en zes en veertig vermisten. Onder de vermis ten bevinden zich dertig schoolmeisjes. Ver scheidene plaatsjes staan geheel onder water. Ook het scheepvaartverkeer heeft het zwaar te verduren gehad. Twee vrachtschepen syn ge zonken. terwyi men omtrent het lot van tal van andere schepen in het onzekere verkeert. De typhoon beweegt zich In Westeiyke richting voort én heeft reeds Korea bereikt, waar even eens reeds groote schade is aangericht. In eenige landen is men er aan gewend, in den toestand van spanning tusschen Dultsch land en Oostenryk een onmisbaar element te zien voor het Europeesche evenwicht. Van de zen kant zag men In iedere poging die Ik ter vermindering van deze spanning deed, een aanslag gericht op de belangen van derden. MADRID, 23 Juli (Reuter). De Amerikaanache ambassade te Ma drid zeurt, dat uuur schattin* de in de stad aanwezige levensmiddelen nog slechts voor twee dagen toerei kend zullen zijn. Ook zouden de opstandelingen de bewakers van de waterreservoirs hebben gedood, zoodat thans de watervoorziening bedreigd is. De troepen van beide partyen staan met het geweer aan den voet tegenover elkaar, ge. TOKIO, 23 Juli (D.N.B.) In het Wes ten van Japan heeft een zware typhoon gewoed. Te Kioesjoe is het geheele verkeer stilgelegd. Over groote afstanden i|jn stra ten, spoorwegwerken en bovengrondsche leidingen vernield. De Spaansche gezant te Tanger. Rogas y Mo reno, heeft een toevlucht gezocht op de Pran- ■che legatie. Het schynt, dat hy zoowel door Madrid als door Franco wordt bedreigd. Deze laatste verwyt hem de oorlogsbodems van levensmiddelen te hebben voorzien. Het achynt dat 10.000 inwoners van Malaga de heuvels zyn ingevlucht. Franco legde er verder den nadruk op. dat ri'n beweging zich niet ten doel stelt Spanje ce monarchie op te leggen, die het niet wil. noch een tyrannieke dictatuur, welke in strijd is met de Intieme gevoelens van bet Spaan sche volk. Wanneer de overwinning eenmaal behaald zal zyn, zal b.et leger op zijn plaats weten terug te keeren. scheiden door de rivier de Bidassoa. De brug over deze rivier Is door de volksfrontrclUtie opgeblazen. Ten Zuiden van Endariaxa heeft de grenswacht zich by de opstandelingen aangesloten; de grenswacht Noordeiyk van die plaats steunt de regeering. Het schijnt overi gens, dat in dit gebied de overtuiging bestaat, dat onnoodig bloedvergieten vermeden moet worden en dat men de ontwikkeling In de rest van bet land moet afwachten. Het verluidt, dat een afdeellng van de troe pen van Mola op «5 kilometer ten Noorden van Madrid staat. De vliegtuigen, die den dienst tusschen Frankryk en Dakar In Senegal onderhouden, zullen voorloopig niet meer over Spanje vlie gen. Indien ook te Tanger de toestand ernstig mocht worden, zal Oran als landingsplaats ge bruikt worden. Een speciale correspondent- van bet blad „Vlgle marocalne” heeft een interview gehad met generaal Franco, die daarby verklaarde, dat hy geenszins voornemens was complicaties uit te lokken door een opmarsch naar Tanger. Hy wenschte echter, dat het regeerlngs- eskader geen gebruik maakte van deze stad als operatiebasis. roods militie te Barcelona gereed is in te grijpen In den loop van den dag slaagden trouw ge bleven spoorwegtroepen tezamen met roode militie den Col Navacerrada op de opstande lingen te veroveren, de rebellen trokken zich terug op Lagranja. Hedenochtend vielen de regeeringsgetrouwen de opstandelingen aan, die zich hadden verschanst by het dorp Quldarra- ma en den Col Leon. De rebellen verdedigden zich met twee kanonnen, doch richtten weinig schade aan. Te Madrid worden troepen van eenige duizenden georganiseerd met artillerie, die ook naar dit gebied zullen vertrekken. De leider van de socialistische party. Largo Cabal lero, heeft een bezoek gebracht aan het gebied en moedigde de strijders aan, hy verzekerde hun, dat gezorgd wordt voor de provlandeering. De correspondent van Havas zag verder, dat de brug van Peguerinos niet Is vernield, doch wel ondermynd, zoodat men deze onmlddeliyk op kan blazen. De brug wordt bewaakt door rootte militie, die bevel heeft niemand van bet gevechtsveld naar Madrid te laten passeeren. Heden was het te Barcelona betrekkeiyk kalm, op straat was het zeer druk. De autoriteiten organlseeren zoo spoedig mogelyk de verschil lende diensten; de voedselvoorziening verloopt reeds weer normaal; op verscheidene plaatsen In de stad zyn gaarkeukens Ingericht voor de voedselvoorziening van de veiligheidsdiensten enz. Daar rooveryen hebben plaats gehad, deelde de regeering mede, dat deze irtet kracht zullen worden onderdrukt. Uit Granollers wordt gemeld, dat de volks menigte generaal Gay heeft vermoord De gene raal was in 1933 voorzitter van den krygsraad, die de kapiteins Galan en Gaxcia Fernandez ter dood veroordeelde. De kleine expeditie, welke gisteren uit Barce lona naar Saragossa vertrok, is In een door de opstandelingen gelegde hindernis gevallen; hler- by Is de bekende syndicalist Manuel Prieto, die in 1932 de werklieden van de mynen van Flgols aanvoerde, gedood. De Spaansche torpedojager no. 17 is van de Balearen de haven van Barcelona binnenge stoomd onder commando van den eersten stuur man, daar de commandant te Mahon gevangen wordt gehouden wegens een poging aan den op stand deel te nemen. De carabinieri hebben In het clubhuis van de watersportvereeniging In de haven van Barce lona een waar arsenaal van 1000 handgranaten en 150 bommen ontdekt. Het gebouw van de club werd door de menigte in brand gestoken. Verder syn de huizen van de opstandige officie ren doorzocht. Hier zyn documenten met in structies voor den opstand gevonden, welke het zegel van den generalen staf droegen. LISSABON, 23 Juli. (Reuter) Te EStoril heeft de plechtige byzetting plaats gehad van den by een vliegongeluk om het leven gekomen generaal Sanjurjo. De kist met het stoffeiyk overschot, waaraan oa. een krans van ex-konlng Alfonso was ge hecht,, was geplaatst op de affuit van een ka non Onder de duizenden, die de baar volgden, bevonden zich verscheidene Spaansche grandes en een groot aantal Spaansche en Itallaansche fascisten In uniform. Een kruiser der regeering heeft den geheelen morgen het Hotel Marie Christine, waar ISO rt menjtttfebellen hun toevlucht hadden geaocht, ge. regeeriMF bombardeert. Gisteravond werd medegedeeld. :ns vocKy - nat generaal Mola zich met 5000man op 35 ktlocneter van Madrid bevond. In den namiddag stond het station van San Sebastian in brand. De rebellen hebben zich op verschillende punten nog verschanst. Vluchtelingen, die hedenmiddag te Hen- <*»ye rijn aangekomen, verklaren, dat het casino van San Sebastian en het Grand Hotel Marie Christine in brand werden ge stoken. De kanonnade, welke hedenochtend nog zeer hevig was, is minder Inter» ge worden. Het achynt, dat men aan beide rijden gebrek aan munitie krijgt. Sedert acht uur vanmorgen hoort Hendaye doffe kanonschoten. Twee vliegtuigen z(jn niet ver van de grens - getrokken in de richting van San Sebastian. volgens de vandaag aangekomen vluchte lingen In handen der regeering is. De fascisten ■ouden rich hebben verschanst In het Casino, 0*t een republikeinse!» kanonneerboot gis ter- middag heeft gebombardeerd, waarby verschei dene dooden en gewonden zyn gevallen. Gisteren heeft de correspondent van Ha vas den^gebeelen dag rond getrokken in het De militaire vliegtuigen, die op het vliegveld van Madrid voorhanden waren, zyn alle van veroudert type. De regeerlngs-vllegers gebrui ken derhalve voor het bombardeerden van hun tegenstanders de veel snellere verkeersvlieg tuigen. Te Bayonne biyft men tegenspreken, dat generaal Mola gedood zou zyn. Personen, die uit Pamplona komen verzekeren, dat zy hem gesproken hebben en dat hy tegenover hen verklaard heeft: „Alles gaat heel goed, wy spelen onze party op methodische wyze, zon der overhaasting. Onze overwinning is zeker en nog slechts een kwestie van tyd.” Hy deelde mede, dat by de Montana- kaaerne 118 officieren en 200 jeugdige fas cisten met mitrailleurs zyn gedood en In een massagraf geworpen. WEENEN, 33 Juli. <D. N. B.) Hedenmorgen is men begonnen met de uitvoering van de gisteren aangekondlgde amnestie voor politieke gevangenen. In alle gevangenissen werden reeds vanmorgen te 8 uur de eerste gevange nen in vrijheid gesteld. Stefanl meldt nog. dat het aantal In vryheid gestelden tot dusver 400 bedraagt, waaronder verscheidene vooraan staande vroegere nazi leiders. Men gelooft, dat morgen nog duizend perao. nen op vrije voeten zullen worden gesteld. De Völklscher Beobachter publiceert een proclamatie, gericht tot de Oostenryucbe na. Uonaal-soctelistlsche party, betreffende het Dultsch-Oostenryksch accoord. waarin den na. tlonaal-socialisten in Oostenrijk de raad wordt gegeven, zich strikt aan het accoord te houden en van den „tegenstander" een gelyki bending te elschen. In de proclamatie wordt voorts ge zegd: „Indien de vrede duurzaam moet zijn, zal rekening gehouden moeten worden met een eensgezinde, onverwoestbare national Lsocia lUttsche beweging, alsmede met de gemeen, schap der gevoelens In Oostenrijk.” t Oostenryksche kringen te Beriyn wyren er op, dat de nationaal-socialistische party in Oostenrijk Illegaal Is en dat derhalve dé pu- blicatle van dezen oproep moeiiyk Ir. overeen, stemming te brengen is met paragraaf 2 van het accoord van 11 Juli, waarby leder^ Inmen. ging van Dultschland in de binnenlandse!» politiek van Oostenrijk verboden te. Over het algemeen te het rustig geweest te Madrid. De volksfrontorganlsaties zyn er toe overgegaan verschillende party - en clublokalen van rechtse!» partyen te bezetten. Verder wer den. o. a. het paleis der schoone kunsten, het paleis Lirte, dat in het bezit is van den hertog van Alva, en het paleis van den hertog van Medinaceli door roode militie bezet. De bezitters van radiotoestellen in Madrid rijn ultgenoocMgd hun toestellen, wanneer offi- deele berichten worden uitgezonden, zoo luid mogeiyk aan te zetten. Op weigering kan on- mlddeliyke arrestatie volgen. De kunstenares Maria Caballo en’ haar zoon rijn doodgeschoten, toen zy weigerden,een bevel van de militie, van het balkon te gaan, op te volgen. In de gelederen der volksfrontmilltie bevinden zich vele vrouwen, van wie reedfe twaalf schynen te zyn gesneuveld. De drukkerij van de katholieke EI Debate te door den staat In beslag genomen en wordt ge bruikt voor het drukken van een llnks-repu- bllkéinsch blad en het communistische blad El mundo curero, terwyi op de perzen van het monarchistische Wad La Epoca de tot een dag blad omgevormde EI Syndicalists wordt gedrukt. Luitenant kolonel Munoa Grande, de vroegere commandant van de guardia de assalto, is ge arresteerd. PARIJB. 23 Juli (Reuter-ANP) Een delegatie der linksche partyen heeft den republikeinen een sympathiebetuiging den, waarin de hoop wordt ultgesprokër zy overwinnend uit den burgeroorlog te rchyn zullen treden. Een vertegenwoordiger van bet Franache blad Intransigeant te In 13 uur heen en weer naar Madrid gevlogen om foto’s te maken van den toestand. Denzelfden geestestoestand kunt gy waarne men, wanneer gy de critieken. die men In de wereld uitoefent op het Duitsch-Oostenryksehe accoord. beschouwt. De werkelyke en ware vrienden van den vrede zyn verheugd, dat twee staten den weg tot elkander --- den hebben, die nooit van elkaar hadden gen gaan. De anderen vinden, dat het sluiten van den vrede een dreigend teeken vormt van het Duitse!» imperialisme in Midden-Europe, zy gelooven, dat van hieruit een nieuwe ver- overlngsveldtocht zal worden Ingezet. Dezen critici moet ik zeggen, dat ik my er oprecht over verheug, dat wy hen teleurgesteld heb ben Volgens hen had Dultschland door een coa litie der machtigen tot overeenkomsten moeten worden gedwongen ten aanzien van de onaf- hankeiykheid van Oostenryk. Ik heb er echter nooit den minsten twyfel over laten bestaan, dat de Dultsche Rykskanselier een zoodanige gebeurtenis zou beschouwen als In stryd met den geest van de Dultsche historie en dat het enkel en alleen In overeenstemming met de duizendjarige verbondenheid dezer twee landen zou zyn, wanneer wy ons uit eigen kracht en volgens eigen besluit weer by elkander zouden vinden Von Fapen over het accoord. It u 1 B t an ir- rte

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1