ONS BLAD Een onverwacht artikel in de Reichspost Onzekerheid over den toestand Spanje I N. J. SCHAAP Het Een luchtaanval op Madrid? in J nieuws van heden w De toestand in het Verre Oosten Nederlanders in Spanje Mac Mahon de rechtbank voor NOG GEEN BESLISSENDE SUCCESSEN BEVOCHTEN PROTESTANTISME IN OOSTENRIJK JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DÉMARCHE TE BERLIJN 9 eer X eer «r Toestand wordt steeds ernstiger De typhoon in Japan De staking in Mexico De regeering neemt maatregelen Saragossa gebombardeerd r. «n De evacuatie der vreemdelingen wordt met kracht voortgezet Wonderlijke weer legging Cordova jsou weder in hemden der opstandelingen zyn gevallen Notawisseling over het bezoek van de „Leipzig” De Danzig-Poolsche betrekkingen DIT NUMMER BESTAAT UIT tien bladzijden Nederlanders brengen zich in veiligheid Duitschland tot een bijeenkomst van vyf uitgenoodigd Behartiging hunner belangen tjjde- lijk opgedragen aan vice- consul te Madrid ZATERDAG 25 JULI 1936 -- Het „politieke” Katholicisme zou den broederstrijd tusschen Oostenrijk en Duitsch land bevorderd hebbed Goebbels of Goering niet naar Danzig Tsjen Tsji Tsjang zou de provin ciale kas hebben meegenomen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Hy had te voren verklaard dat er iets vreeselyks zou gebeuren De deelname van Italië ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Japansch-Mandsjoekwosche politiemannen gedood VOOR UW ZUIGELING GECONDENSEERDE KARNEMELK MET BLOEM IS HET ZUIGELINGENVOEDSEL, HETWELK SEDERT TAL VAN JAREN DOOR MEDICI MET SUCCES Galicië in handen der opstandelingen BOUWKUNDIGE - AANNEMER COSTERSTRAAT 16 ALKMAAR TELEF. 3227 Uecte NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 246 uur en heid der ver- t :1 l« dusverre nog geen bericht ontvangen. leid ide- eid. op- een te Vlissingen in verband met O de 10 s Is lp. 1 1 order- ver- De in verband met den brand in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam tearpotcgrde directeuren in vrijheid gesteld. leid. L C. In de inleiding van het artikel staat, dat de oorlogstoestand tusschen broeders van gelijke taal, cultuur en ras op den duur ónmogelijk was. Donkere elementen van llnksch, die altijd een zelfzuchtig belang er bij hadden, de span ning tusschen Dultschland en Oostenrijk zoo Van de Westelijke afdeeling die van Tolosa naar den Westrand gedirigeerd wordt, is tot legen huizen en den bewoners den raad heeft gegeven zich naar Fransch gebied te begeven. De Spaansche kruiser .Jaime I” heeft inmiddels onderwerping aan- In Madrid zijn talrijke barricades opgeworpen, waarachter leden van de rpode militie zich hebben verschanst Het artikel wijst er in dit verband nog op, dat het „vnheimllch grosse*’ getal van onge- Dit zware, door niets gewettigde verwijt was een zware belasting voor de Kerk. Dui zenden en duizenden zijn van de Kerk af gevallen en overgegaan tot het protestantis- op- van De eigenlijke overwinnaar in de laatste drie jaren van strtfd is het protestantisme. Aan de Fransche grens te Hendaye wachten talrijke Spaansche vluchtelingen toestemming de tolboom en te mogen passeer en De commandanten zullen een conferentie be leggen om de definitieve gedragslijn ten aan zien van Nanking vast te leggen; de onder- handellngen met Tsjang Kal Sjek worden on- dertusschen voortgezet. HONGKONG, 24 Juli. Het gerucht gaat, dat generaal Tbjen Tsji Tsjang door de politie hier wordt bewaakt op verzoek van de centrale regeering van China, die hem beschuldigt bij zijn vlucht uit de provin ciale kas een som geld te hebben meege nomen, ter waarde van ongeveer 5 mlllloen gulden. De troepen van Kwangsi hebben zich opnieuw aan de grens van Hoenan geconcentreerd en de verbindingen tusschen Hoenan en Kwangsi verbroken. Voor de rechtbank verklaarde Mac Mahon, dat hij gemakkelijk op den konlng had kunnen schieten, doch hij heeft niets anders gedaan sren. «gd. oog- om de Me. ut eri H. eid lof. e- 30 >r d i t I Het D. N. B. verspreidt een artikel, voorko mend in de Katholieke Weensche Reichspost van 23 Juli. Het Dultsche bureau suggereert, dat dit artikel klaarblijkelijk stamt van de hand van Z. E. Kard. Innitzer. Wij weten niet, op welke gronden deze suggestie berust. Maar dit doet ten s»otte niets ter zake, wijl het feit, dat zulk een artikel in de Reichspost wordt ge publiceerd, alleen reeds voor zich boekdoelen spreekt. Verder meldt Sevilla, dat Cordova door de troepen van generaal Franco is ingepemen. me, dat beschouwd werd als de Dultsche vorm van het Christendom. Niemand heeft nog een statistiek van dezen afval, welke tot in de tienduteenden loopt, gepubliceerd. Zulk een statistiek zou schokkend zijn en bewijzen, dat de strijd tusschen Dultschland en Oostenrijk aan de Katholieke Kerk geen zegen heeft gebracht. geboden en b<j generaal Franco verontschuldigingen ingezonden. Wij begrijpen door en door de tender.z van dit artikel, maar wij vreezen met groote vreete, dat het op de Dultsche nationaal.soclallsten niet den door den schrijver gewenschten indruk zal maken. Integendeel het tegenover de Ka tholieke Kerk zoo onwelwillende Derde Rijk aal er een dankbaar gebruik van maken ten aan zien van zijn kerkpolitiek, wat reeds bewezen wordt door het feit, dat het officleele D. N. B. het artikel bijna in extenso door heel de we reld seint. Wat te denken geeft. In aansluiting op bovenstaand bericht wordt nog gemeld, dat Mac Mahon, alvorens te ver klaren, dat hij gemakkelijk op den konlng had kunnen schieten enz., gezegd beeft: .Ik wou, dat ik de zaak behoorlijk had gedaan.” welk ge zegde echter moeilijk te verstaan was. Nieuwe de daar l n i. a L t 1 Nog geen beslissende successen in Spanje be vochten. maat- aantal er a, li. tr in to, en !S- ih- la- a: H- Arbeiders der textielfirma ter Kulle te Enschede accepteeren het voorstel van den Rfjksbemidde- laar. ren. >uw. i en NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD loovige, vroeger Katholiek geweest zijnde so cialisten is af genomen in den Christelijken standenstaat. Maar de groote massa der weer bekeerden is niet Katholiek herworden, maar protestant geworden. De terugkeer naar de Ka tholieke Kerk is naar verhouding gering. WARSCHAU, 24 Juli (Reuter) Inzake het incident bij het bezoek van de „Lelpeig” tc Danzig wordt officieel medegedeeld, dat de Poolsche ambassadeur te Berlijn stappen heeft' gedaan bij de Dultsche regeering. Tusschen de Poolsche en Dultsche regeering ztfn thans no ta's gewisseld, waardoor de toestand is opge- helderd. De Hooge Commissaris van den Volkenbond te Danzig, Lester, heeft gisteren een onder houd gehad met den Poolschen commissarls- generaal. Papee, met wien hij diens onderhoud met Grelaer besprak. Lester heeft tot nu toe alleen den tekst van de nieuwe decreten naar Genève gezonden. Minister Beek zal dezer dagen naar zijn va- cantieverbljjf aan de Poolsche kust nabij Dan zig vertrekken. Verder verneemt men. dat het bezoek van Goering of Goebbels aan Danzig, dat voor 28 dezer was aangekondigd, niét zal doorgaan. Eindverslag der Eerste Kamer over het aan gevraagde crediet voor werkverruiming. Volgens berichten van de Portugal zijn in Huelva en in Ayamonte de kerken verbrand. De zlelsverbittering, welke in deze Jaren ook in zeer goede Oostenrijksch-nationaal-bewuste kringen altijd grooter is gewerden, kan slechts degene begrijjjen, die in deze kringen is opge voed. De buitenlandsche pers, ook de Katho lieke, heeft geen mogelijkheid om een dieperen blik op deze mentaliteit te verkrijgen. Naar uit Burgos gemeld wordt, hebben steden Bilbao, Ciudad Rodrigo en Ferrol zich bij de opstandelingen aangesloten. De regee- ringstroepen zouden bij Avila, Orens, en Za mora na felle gevechten zijn verslagen. van grensstad de dan zijn revolver wegwerpen. HU zelde voorts, oat hij had wiHen protesteeren en zich ten aanschouwen van. den konlng een kogel door het hoofd had willen schieten, doch dat hij zijn bezinning had verloren. Vervolgens werd over gegaan tot het verhoor der getuigen. Een bar meisje verklaarde, dat de beklaagde op 15 JuU het café was binnen^ekomen. waar hij wel meer kwam. Hij zeide haar: ik g weg en u zult mij nooit meer zien. Er zal iets vreeselijks gebeu ren, wat, dat zult u wel in de kranten Men. De ware Oostenrijker heeft zich a’ti’d ge voeld als Dultsch mensch binnen het Oosten- rfiksch gebied. Door eeuwenlanger omgang met Rotnanen, Slaven en Hongaren heeft hjj een eigen karakter gekregen, maar nooit heeft een echte Oostenrijker er aan gedacht, zich te beschouwen als antipode van het Dultsche wezen en drager van een anti.Duitsche poli tiek. De generaliteit deelt per radio mede, dat de ehef der luchtetrijdkraehten, Sandino, Sara- E°saa heeft doen verkennen en bomburdeeren. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Par kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar i f2.85 Dagblad uitgegeven door da N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Uit San Sebastian wordt gemeld dat er in die stad op het oogenblik in bet geheel geen regeering is, en dat er een verschrik kelijke verwarring heerscht. TOKIO, 24 Juli (Reuter). Volgens de voorloopige opgaven zijn de gevolgen van den typhoon, die Japan heeft geteisterd, als volgt 42 dooden, 24 vermisten, 27 gewon den, 9000 woningen overstroomd, 500 but sen verwoest en 300 zwaar beschadigd, 6 schepen gezonken, en 38 andere naar see gedreven en 50 gestrand. Vele telegraaf- en telefoonleidlngen s|Jn verbroken. In den pas van Endarlaza heeft zich vanmorgen een gevecht afgespeeld. Deze pas ligt op ongeveer 10 K.M. van Irun. Vanmiddag had men den indruk, dat de rebellen en de regeeringstroepen in hun steUlngen waren gebleven, daar zich geen enkele troepenbeweging voordeed op den weg langs de Bldassoa. Laat in den tnlddag arri veerde te Biriatou een Spanjaard, die met ont zette gebaren In slecht Fransch te kennen gaf, dat een gevecht geleverd werd, waarbij talrijke carabineros gedood werden. Hjj zelf was ge vlucht toen de kogels bij zijn huis neerkwamen. Vanavond zijn drie carabineros de brug van Bahobie overgetrokken. Toen zij voorbij den Franschen post gingen, verklaarden zij de vlucht te hebben genomen, omdat de rebellen te En darlaza waren en Bahobie naderden. De berich ten van particuliere' zijde over den algemeenen toestand zjjn dermate met elkander in tegen spraak dat men aan geen enkel geloof kan slaan. De steden La Llnea en Algeciras waren Vrij dagavond volkomen in duisternis gehuld. Men vermoedt, dat deze onderbreking van den ver- Mchtlngsdlenst aan sabotage te wijten is. Met het oog op de afsluiting, waarin de Nederlandsche gezant en de gezantschaps secretaris zich te San Sebastian bevin den, is de behartiging der Nederlandsche belangen in Spanje tiidelijk opgedragen aan den vice-consul Schlosser te Madrid. Hiervan is aan de Spaansche regeering mededeeling gedaan. lang als mogelijk was te doen voortbestaan, hebben tegen het Duitach-Oostenrijksch ac- coord geprotesteerd. Maar ook van goed-Katho- lleke zilde in het buitenland zijn protesten ge komen tegen dit accoord. Deze mogen niet on weersproken blijden. ,J> 'drie-Jarige oorlogstoestand,” gaat het artikel dan voort, „tusschen Oostenrijk en het Duitache Rijk is een zware belasting geweest voor de Katholieke Kerk en in het algemeen voor de religie. Altijd weer opnieuw werden in de zoogenaamde nationale kringen van Oosten rijk voor dezen diep betreurenswaardigen toe stand op de eerste plaats de Katholieke Kerk en vooral het Vatlcaan verantwoordelijk gesteld. Beide zouden uit religieuze motieven de vijand schap tusschen beide landen gewenscht en be vorderd hebben. Het zou in Oostenrijk vooral het politieke Katholicisme zijn geweest, dat een verzoening altijd weer zou hebben verijdeld. van zijn 'eracheidene ministeries Igrrein Getale zouden era zijn. Generaal de Llano heeft door middel van radlo-Sevllla medegedeeld, dat de troepen van Mola de leidingen voor water en electricitelt naar Madrid zullen afsnijden. Tenslotte wordt vernomen, dat alles nor maal zou zijn in Salamanca en Bilbao, welke steden de regeering van Madrid gehoorzaam zijn gebleven. De Katalaansche regeering heeft bevel ge geven, dat de banken, die tengevolge van de onlusten gesloten waren, onmiddellijk hun loketten weer moeten openen. Uit St Jean Lus werd gemeld, dat de Briteche torpedojager Verity is aangeko men met 300 uitwijkelingen uit San Sebas. tian, onder wie zich de Nederlandsche ge- zantochaifc-secretaris te Madrid, R. «acs, benevens een der secretarissen van de Britsche ambassade te Madrid, en ver scheidene Nederlandsche, Zweedsche, Duit, ache, Oostenrjjksche en Venesolaansche onderdanen bevinden. zijner regeering .te kunnen zeggen, heeft de politieke directeur van het~ministerie van Bul- tenlandache Zaken aan de *drle diplomaten te kennen gegeven, dat hun démarche met belang stelling en sympathie sou worden ontvangen. Generaal Franco heeft na de overgave vaa den kruiser dezen onder bevel van de bevoegde militaire overheden gesteld. De nog steeds in handen der atandelingen zijnde zender Sevilla meldde vandaag, dat aanval der luchtstrijdkrachten generaal Franco op Madrid zou gepleegd. V< en het schiel gebombardeerd De luchtstrijdkrachten constateerden, dat een colonne uit Barcelona Jaca heroverd heeft. Te Guadarama zjjn versterkings- colonnes aangekomen. Men wacht algemeen binnenkort een slissenden slag. PARIJS, 24 Juli (Reuter) Vanmiddag is gelijktijdig te Berlijn, Parijs, Londen en Brussel een communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk de ambassadeur van Frankrijk, de gezant van België, en de zaakgelastigde van Groot-Brittan- nië hedenmorgen wegens afwezigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken Von Neu- rath, een bezoek hebben gebracht aan Dieckhoff, den politieken directeur van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, teneinde hem officieel in kennis te stellen van de conclusies, waartoe de vertegenwoordigers hunner regeertn- gen in de bijeenkomst, die zjj gisteren te Londen hebben gehouden, zijn gekomen. Zij voegden hieraan den wensch toe, dat de Dultsche regeering gunstig antwoordt op de ult- noodlging, die in den tekst is vervat, en dat het spoedig mogelijk zou zijn, in gemeenschappelijk overleg een datum voor de beoogde bijeenkomst vast te stellen. Zonder reeds thans iets omtrent het antwoord Door de radiostations van Sevilla, Cadiz en Salamanca wordt medegedeeld, dat de rebel len overal oprukken. Generaal Franco heeft de bemanning van den kruiser „Jaime” gesom meerd zich over te geven en gedreigd het schip tot zinken te zullen brengen, indien aan de sommatie geen gevolg wordt gegeven. Radio Madrid heeft medegedeeld, dat de met verlof zijnde soldaten van het Madrileensche garnizoen zijn teruggeroepen. De Amerikaansche ambassade te "Madrid heeft den Spaanschen autoriteiten uitbreiding der politiebewaking voor de Amerikaansche burgers verzocht en het consulaat gesloten. De Amerikaansche consul te Bordeaux heeft vernomen dat het gebouw der Fransche am bassade te San Sebastian gisteren door grana- teta beschadigd is. De consul te Barcelona heeft gemeld, dat de stad Palma op Mallorca zich zonder verzet aan de rebellen heeft overgege ven en dat de toestand daar ernstig blijft. Den Amerikanen te Palma is medegedeeld, dat bet slagschip „Oklahoma” daar Vrijdagavond verwacht wordt om hen op te nemen. Zuidgrens de heiligenbeelden “ih xëf geworpen zijn. De speciale correspondent van het Dultsche nieuwsbureau seint o.a.: Aan de Spaansche zij de van de rivier Bldassoa heerscht weer een drukker verkeer. Van Spanjaarden, die naar de Fransche zijde van de rivier gekomen waren, vernamen wij, dat de plaatselijke leiding van het Volksfront bevel heeft gegeven tot onmid- dellijke ontruiming van alle langs de rivier ge- LONDEN, 24 Juli. (Reuter) Vandaag heeft Mac Mahon, die onlangs het Incident in Hyde- park. waar konlng Edward de garde had ge ïnspecteerd. heeft verwekt, terecht gestaan. Behalve, dat hij zich heeft te verantwoor den wegens het dragen van een revolver met de bedoeling menschenlevens in gevaar te brengen, worden nog andere beschuldigingen tegen hem ingebracht op grond van deel 2 van de wet van 1842 betreffende daden van verraad. Het eerste delict, waarvan Mac Mahon beschuldigd wordt is het in de .labijheid van den konlng trekken van een revolver met de bedoeling de openbare orde te verstoren en het tweede het trekken van een revolver tn de na bijheid van den koning met de bedoeling dezen schrik aan te Jagen. Démarche te Berlijn ter uitnoodigtag van Duitschland tet bijwoning van een Conferentie van Vijf. Op een politievaartulg van de Mandsjoekwo- sche Japansche politie dat op weg was van Tsjoeang naar het 20 K.M. Zuidelijk gelegen eiland Tsji Sjeng zijn, blijkbaar door Mandsjoe- politle. 6 Japansche en Mandsjoekwoeche poli- tie-officieren en agenten vermoord en in zee geworpen. Men vermoedt hier met een politie ke misdaad te maken te hebben. I Het doel hiervan zou dan zijn een aanval op de stad af teSvenden. Dit zou dan, te zamen met de groote terreinmoeilijkheden het langzame oprukken van de strijdkrach ten van generaal Mola verklaren. De stem ming bij de troepen van Mola schijnt uitste kend te zijn. MEXICO, 24 Juli In den aanvang van den negenden stakingsdag heeft de regeering de bewaking van het nationale paleis versterkt en den troepen zoowel als de politie opdracht gegeven zich gereed te houden voor alarm. De tegen heden afgekondigde algemeene staking Is niet doorgegaan. De arbeldersorganen elschen echter een ingrifpen der politie. De bevolking is verontrust en eischt van haar kant ingrijpen van den president. De stakers elschen voor- loopige in beslagneming van de electrlciteits- maatschappü. De regeering heeft aan dezen elsch tot dusverre geen gevolg gegeven. WORDT VOORGESCHREVEN „NUTRICIA” - ZOETERMEER VRAAGT PROSPECTUS IN ALLE PLAATSEN VERTEGENWOORDIGD Naar te Lissabon bekend wordt, zouden ce militaire opstandelingen te Vlgo meester van den toestand rijn. De algemeene toestand in Galicie. ae Noord- Westelijke provincie van Spanje, schijnt voor de opstandelingen volkomen gunstig te zijn. Een bepantserde trein, voorzien van mitrail leurs, zou gereed staan op het station van Irul) met twee locomotieven, één achter en één voor den trein, om de loyale troepen te steunen. Geen van beide party en schijnt in Spanje nog een beslissend succes te hebben kunnen bevechten, gezien de nog steeds binnenkomende te genstrijdige berichten. De regeeiing consolideert haar positie te Madrid, Barcelona en schijnt te San Sebas tian de^ overhand te helden. De uitslag van den strijd met de rebel len ten Noorden van Madrid lijkt nog onzeker. De ernst van den toestand wordt streept door het feit, dat schepen van schillende landen reeds honderden vreemde lingen hebben geëvacueerd en dat een voort zetting dezer evacuatie door de diplomatieke vertegenwoordigers en de consuls der verschil, lende landen dringend noodzakeljjz wordt geacht. Van vluchtelingen uit San Sebastian is het verhaal afkomstig, dat daar alle aanzienlijke persoonlijkheden, die als nationalistisch of rechtsgeorlënteerd bekend staan, dan wel hun familieleden door de mannen van het Volks front als gijzelaars gevangen zijn gezet. Het zal lang duren en veel inzicht elschen, totdat In Oostenrijk deze Wbnde zich heeft ge sloten en er weer een normale toestand zal zijn ontstaan. Vooral het door de Jocdsche pers geëischte uitspelen van het Oostenrijk- sche tegen het Dultsche karakter moet veront waardiging wekken bjj allen, die de geschiede nis van Oostenrijk en haar eeuwenlapve ver binding met hel „Deutschtum" kennen. Dertig Britsche vrouwen en kinderen hebben den nacht op de Britsche ambassade te Madrid doorgebrècht. In de ambassade wórden regelen getroffen om een nog grooter Britsche vluchtelingen te kunnen herbergen, warft de toestand wordt steeds ernstiger. Het tiende Portugeesche infanterie-regiment, in Braganza liggende, is aan de Noordelijke grens geconcentreerd. Het schijnt dus, dat de Oostelijke afdee ling van de Noordelijke groep van gene raal Mola een begin heeft gemaakt met den opmarsch naar de kust. Ook de midden-af deeling, die oprukt in de richting van het midden der lijn Piron-San Sebastian, zou weer in beweging zijn gekomen. In politieke kringen te Rome vermoedt men dat Italië niet zal weigeren deel te nemen aan de Conferentie van Vijf. Wel is mogelijk, dat Dultschland en Italië overleg zullen plegen voor te antwoorden. Italië handhaaft evenwel zijn standpunt Inzake de sancties, de eenige hinderpaal Is thans nog het verdrag inzake de Middelland- sche Zee, doch het schijnt, dat Engeland dit verdrag wel wil laten schieten. Verder wordt vernomen, dnt Italië een plan tot organisatie van Europa heeft opgesteld, doch later dit denkbeeld weer heeft laten varen. Ontwerpen - Begroeten Bouwen - T’crltnTcx - S GIRO 173741 BBÜEDIOD MAKELAAR - TAXATEUR 7'“ T- Adviezen Bouwen - Verbouwen - Assurantiën HIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlillHIlllllHlllill Uit Port Vendres wordt gemeld, dat het Nederlandsche stoomschip Tiberius uit Bar celona te Tarragona is aangekomen met aan boor^J 92 Nederlanders, onder wie een twtetic- tai personen, die deel uitmaakten ran het technische personeel van een fabriek te Bar celona. De overige Nederlanders zijn sports, lieden, die zouden deelnemen aan de Olym pische volksspelen te Barcelona. De geëvacu- eerden zijn Vrijdagavond per spoor verder ge- gerelsd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 11