UIT DEN OMTREK H Burgerwacht gereorganiseerd CHIEF WHIP ondheid! genieten van Ieder moment is geschikt om te de heste sif voor ieders gezondheid: DEFINITIEF ORGAAN VACANTIE-REISAGENDA ZATERDAG 25 JULI 1936 STADSNIEUWS Agrarische Jaarbeurs Voor de eerste maal te Utrecht BROEK OP LANGEND1JK BIOSCOOP HARMONIE Het leven van Louis Pasteur EGMOND-BINNEN „Dte Graal” HEILOO Geen spreekuur Vierdaagsche Nijmegen Gem. Radiodistributie SCHOORL VOETBAL NEDERLAND—BELGIË De wedstrijden in het sus. seizoen NIET GENOEG UITGEWEKEN Arbeider door autobus overreden BERGEN GROOT ONHEIL VOORKOMEN WARMENHUIZEN IN DE MAAS VERDRONKEN Onontbeerlijk in tijden van woelingen Begin van brand in een zinkwitfabriek Geen party-instituut, maar in dienst van het wettig gezag Extra-hoeveelheid wordt toegestaan f* •<L TRAPPISTEN OPNIEUW GEHINDERD MGR. POELS EN ANTI- FASCISME EEN R. K. KWEEKSCHOOL BEHOUDEN OOK MET KURK MONDSTUK. ONZE BACON-EXPORT NAAR ENGELAND Houtmijt van het klooster te Zundert in brand gestoken Inschryving bacon TUITJENHORN Hu vertrouwt het „Comité van Waakzaamheid” niet De V.K.P. biedt haar lexers een onover troffen reisservice! Allen, die eenmaal met ons reisden, getuigen ervan! HET CENTRAAL REIS-ADRES DER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS u> XX de ware de de ti en goedge- Schoorl tegen «o dat geen'overleg is voor inlichtingen uit een VOOR ONZE LEZERS Deze maanden staat de Burgerwacht aan het begin van een grootsch opgezette propaganda- organisatie als deze i even- weten) Lijn 1 Hilversum I. lyn 2 Hilversum II, lijn 3 Keulen van 8.30 tot 11.20, Parijs R van 1^20 De Raad van Beheer der Koninklijke Ne derlandsche Jaarbeurs te Utrecht deelt mede, dat aan de van 8 tot en met 17 September as. te Utrecht te houden XXXVe Nederlandsche Jaarbeurs voor de eerste maal verbonden zal zijn een agrarische jaarbeurs. Minimumprijs verlaagd. Gisteren kregen de aanvoerders op de veiling de ontmoedigende me dedeling. dat met Ingang van heden de mi nimumprijs voor aardappelen wordt verlaagd; vandaar gisteren een zeer stugge lymdel. he pc actie. In de eerste plaats om werkende leden (ook dames» te verwerven, maar daarnaast is het noodig, dat anderen hun flnantleelen steun verleenen. Zonder geld kan zelfs deze vereeni ging niet uitrichten. Laat nu ieder deze weinige regelen eens ern stig overwegen om daarna met zich zelf uit te maken, op welke wijze hy of zij dit instituut te een da dl( zal zal Hi 1 nil hei bre vot gre het voc lan een raat M de 1 D< te n vert: gesti ger meei Hij van zijn. Vs een strai stelli bescl ning allee het veatl gevei Na Ii bri< noe hee gen toel I van I mlc jan lid E well besi stat te i Inlevering veldslazaad Door de bemidde ling van den Burgemeester werd door het Mi nisterie van Landbouw en Visscherij besloten den tuinders gelegenheid te geven hun veld slazaad. het z.g. vetzaad, voor de Regeering in te leveren. Zij zullen daarvoor een vergoeding krijgen van 25 cent per KG.. onverschillig van. welken oogst het zaad Is. Het vetzaad moet worden ingeleverd bij de doekmachine te Egmond-Binnen, Waair het gedoekt moet worden, daarna zal het onder toezicht van de gemeente-politie worden ver nietigd. Edoch, hoezeer Is die toestand van (schijn) welvaart sindsdien ten ongunste anderd. Wederom heerscht er bittere ellende, en zijn er spanningen, welke tot alles kunnen lelden. Maar daar is nog meer. Het revolutle- De wethouder van publieke werken, de heer H. Klaver, Is verhinder^ Maandag as. zijn gewone spreekuur ten stadhuize te houden. heeft nooit Gelukkig, want wan- mof$t,.geen enkel lid verlangde er ook moed van stad- of landgenoot te ver- Vrijdagavond is de 25-jarige gehuwde arbei der C. Duynker, toen hij zich per rijwiel naar huis begaf, door een autobus, waarin een aan tal arbeiders van de werkverschaffing in den Wieringermeerpolder gezeten waren, aangereden. De chauffeur van den bus had D. willen pas- seeren en had daarbij niet genoeg uitgeweken, met het gevolg, dat D. onder den bus terecht kwam. Met een zware hoofdwonde en inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het zieken huis te Medemblik overgebracht. De politie maakte proces-verbaal op. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat aan de inschrijving, door de Nederlandsche Veehou- derijcentrale in opdracht van den minister van Landbouw en Visscherij gehouden, voor het be reiden van bacon, bestemd voor uitvoer, gedu rende de periode van 27 Juli31 October 1938. in totaal 24 firma’s hebben deelgenomen. Ten gevolge van het niet voldoen aan de inschrlj- vlngsvoorwaarden vielen twee firma’s af. Vijf firma’s hebben den minister van Landbouw en Visscherij verzocht te mogen inschrijven op bssis van een hoogere capaciteit dan op 1 Juni JJ. voor hun bedrijf was vastgesteld. Aan het verzoek van drie firma’s is geheel of gedeel- Mgr. dr. Poels heeft aan den secretaris van het comité van waakzaamheid van antl-nationaal- I socialistische intellectueelen, dr. Oerlemans te I Amsterdam, den volgenden brief gezonden: „Bij het lid worden van het comité van waak- zaamheid van anti-nationaal-socialistische in tellectueelen -heb ik tot mijn spijt zelf blijk ge- geven van gebrek aan waakzaamheid tegenover I het gevaar dat thans in tal van landen onder de leus van anti-fascisme en antl-natlonalisme propaganda wordt gevoerd voor het voorberei den van een „volksfront" dat ook ons, katho lieken en alle oprechte christenen bestrijdt als „vijanden van het volk” en „front” maakt tegen wie in het bolsjewisme een niet minder groot gevaar dan in het nationaal-sociallsme ziet. U zult het mij daarom naar ik hoop niet euvel duiden, dat ik by het nalezen van de namen van de leden tot de overtuiging ben gekomen verstandig te handelen door ontslag te nemen als lid van dit comité.’’ Het Trappistenklooster te Schijf, onder de gemeente Zundert. was eenlgen tijd geleden wegens terrorlsatle van een aantal personen, onder voortdurende bewaking gesteld der mare chaussee. Dezer dagen was de bewaking opgeheven. Den dag na de opneffing echter ging opnieuw een houtmijt, staande op de landerijen van genoemd klooster, in vlammen op. Dit heeft aanleiding gegeven opnieuw een volledige bewaking in te stellen. In naam van Oranje.... Eindelijk, na verschillende procedures, tusschen de gemeente Schoorl en den heer D. Swaan, zijn de hekjes weder ontsloten, die de verbinding vormden tusschen het Zuidelijk en het Noordelijk ge deelte van het Achterpad. Aan den heer Swaan is door B. en W. ont heffing verleend, om zijn land van den open baren weg te scheiden, zoodat de toestand blijft, zooals die vroeger was, n.l. het pad blijft afge sloten met de valhekjes, die men weer achter zich dient te sluiten. Vrijdagavond te iirlf elf is brand ti’gehroken in de Zinkwitfabriek. gevestigd aan de Nieuwe Haven 247 te Schiecr.m en eigendom van de N.V. Nederlandsche Industrie voor metaal- chemie. De brand brak uit in een houten stel lage rond om een oven, die met olie gestookt wordt. In een oogwenk stond de hcele stellage in lichter laaie en dreigde de olieleicUng in brand te geraken. De brandweer was onmld- deliyk met groot materiaal aanwezig en wist het vuur in een kwartier tijds te blusschen. Door het krachtig ingrijpen van de brand weer is een groot onheil voorkomen. rust en ver- Dit agrarisch Jaarbeursgedeelte, dat gehuis vest zal zijn in de parterre-zalen van het tweede en derde jaarbeursgebouw en voorts in paviljoens en tenten op het Vreden burg-ter rein, zal omvatten: de producten van den land-, tuin- en boschbouw, van de vee- en pluimvee teelt en de hierbij rechtstreeks betrokken be drijven van Industrie en handel; de fabrikaten en producten werktuigen, machinerieën, technische apparaten, chemische producten, transport- en verpakkingsmateriaal, voeder- stoffen, enz. welke in den rutmsten zin be schouwd kunnen worden als hulpmiddelen voor den land-, tuin- en boschbouw, de vee- en pluimveeteelt, de inzendingen van de Rijks- I diensten en semi -off icieele organisaties op het gebied van de voorlichting en contróle, zoowel wat betreft de bevordering als den waarborg van de quallteit van het bodemproduct, be strijding van ziekteverschijnselen, onderzoek op verschillend gebied, enz. In verschillende kringen van het agrarisch bedrijfsleven is gebleken voor de vorming eener agrarische jaarbeurs groote belangstelling te bestaan. Ook mocht het Jaarbeursbestuur toe- F zegging ontvangen betreffende de medewerking van een aantal Rijks- en semi-off Icieele voor lichtingsdiensten. terwijl de samenwerking van belangrijke organisaties op agrarisch gebied met groote erkentelijkheid door het jaarbeurs- bestuur wordt vermeld. Uit het programma, dat de Kon. Belgische Voetbalbond thans beeft vastgesteld, blijkt, dat op 4 April te Antwerpen de wedstrijd België Nederland zal worden gespeeld. De returnmatch is vastgesteld op 2 Mei. Draaibartigheid. Evenals vorig Jaar wor den de koolverbouwers thans weer getroffen door de plaag van de galmug. die de draaihar- tigheid in de kool veroorzaakt; heele velden hebben merkbaar van deze plantenziekte te lij den en voorspellen een grooten misoogst. Wel heeft men de gewassen bespoten met ta bakstol, om het kwaad te keeren. doch de vele regens hebben de uitwerking van dit bestrij dingsmiddel voorkomen; de tabakstol is wegge- regend. De bouwers, die extra vroeg waren met het planten van de roode kool ondervinden het minst de schade, die de draaibartigheid veroor zaakt. Doch op die velden, waar de koolplanten nog niet tot eed goede ontwikkeling wtu-en ge komen, heeft de galmug zijn vernietigend werk met succes gedaan. tijden van woelingen de politie terzijde te staan bjj de handhaving van het wettig gezag. Ieder ordelievend burger van welken rang of stand, onverschillig van welke partij of geloof (behalve natuurlijk van de verboden partijen) Is hartelljk welkom. ten aanzien van het vijfde verzoek is nog geen beslissing genomen kunnen worden. De gun ning aan de coöperatieve bedrijven geschiedde op basis van huj» inschrijving voor de speciaal voor deze bedrijven gefixeerde hoeveelheden. Overigens heeft de gunning plaats gehad in de volgorde van de prijzen waarvoor was inge schreven. I Gemeenteraad De raad dezer gemeente ver gaderde Donderdagavond te 8 uur onder voor- i zitterschap van Burgemeester Slot. i I Aanwezig alle leden. Na opening met welkom door den Voorzitter I worden de notulen voorgelezen keurd. Van Ged. Staten was goedgekeurd terugont- I vangen de wijziging van het reglement van het B. A. en het raadsbesluit betreffende het aan- kasgeldregeling voor de Gem. Bloembollenveiling Vrijdagmorgen te elf uur is alhier de eerste bloem bollen veiling ge houden van de „Langedijker Groenten-Centrale" I Het aantal inzendingen was niet groot en be droeg 73 partijen. De handel was zeer slap, wak wel blijkt uit het aantal doorgedraaide partijen, n.l. 41. Van de enkele vroege tulpen boven 12 was de „Generaal de Wet" het gewildst. Deze brachten f 2.35 de 100 op. Voort* werden voor den mini- ■mumprüs f 1.40 of 5 of 10 c. duurder van deze sorteering nog verkccht de „Due de Berlin", de „Goudvink" en „Couleur Cardinal”. Zift 11 en 10 van de enkele vroege tulpen liepen door, terwijl voor „De Prins van Oostenrijk” en „Witte Zwaan" heelemaal geen kooper was. Dubbele vroege tulpen zift 12, soort’*,Boule de Neige” brachten f 3.10 op, „Triumphator" fl.95 en „M.r van der Hoef" f 1.65, terwijl Murillo" en „Electra” onverkoopbaar waren. Van zift 11 van dc dubbele vroege tulpen was weer de Boule de Neige” de duurste voor f 2.25 de 100. Van de Ingezonden Darwin-soorten werefen de meeste partijen verkocht tegen dén minimum prijs of hoog re. De meest gewilde tulp was hier wel ,Xe Nötre welke voor zift 12 f2.10, voor zift II f 1.90 en voer zift 10 f 1.40 opbracht. Ook de „William Pitt" noteerde een prijs voor zift 12 van boven f terwijl zift 11 f 1.70 noteerde. Verder waren nog aangevoerd enkele partijen tulpen. „Albino"’ noteerde voor zift 12 f 3.50. voor zift 11 f 2.95 en voor zift 10 f 2.70. Van de „Inglex Jellow" werd alleen zift 11 verkocht voor den minimumprijs. Verloting Door B. en W. der gemeente Harenkarspel is aan de R. K. Rijwlelclut St. Martinus toestemming verleend tot het hou den van een loterij ten bate van het vaandel- fonds der club. De trekking zal plaats vinden voor 1 November 1936. Prijs per lot 10 qpnt en aantal loten 1500. De kermis Van Zondag tot en met Dins dag wordt hier weer de kermis gehouden. Nu na lang^/t^ rvoor hgrygëWt^dg Zdn<U«»che kermis weer mag geopend worden, is het aan tal attracties iKütengewioift' groot Er is op het prachtige terrein aan den Rijks- straatweg een vermaakspark in grooten stijl verrezen, met Janvier’s Stoomcarroussel, Auto scooter. Cakewalk, Luchtschommel, Zweefmo len, Fletscarroussel enz. Er is dus alle gelegenheid om zich eens echt te amuseeren en daardoor de zorgen van het leven tenminste voor eenige oogenblikken te vergeten. Het bezoeken van de Hello-er kennis is voor zeer vele Alkmaarders een oude traditie. En zeker zal dit Jaar, nu zooveel te beleven is, de stroom Alkmaarders groot zyn Wat de kermisgelegenheden binnenshuis be treft, vermelden wy nog, dat de Rustende Ja ger twee uitstekende Bands geëngageerd heeft. Ook daar zal het dus aan gezelligheid niet ont breken. Wij wenschen Heiloo en wijde omgeving een plelzierige kermis. Vrijdagochtend is uit de Maas te Steyl op gehaald het stoffelijk overschot van den 55- jarlgen Konings uit de Allandstraat te Tege* len. Donderdagavond werden op de veerpont de jas en pet van den man gevonden. Daar men een ongeluk vreesde, is de politie des ochtends gaan dreggen en zij heeft na een paar uur het lijk gevonden. De man was weduwnaar en van kinderen. Veel aoUMtaaten. Voor de betrekking van gasfitter aan de gemeentelijke gasfabriek alhier hebben zich 82 sollicitanten aangemeld;-B. en W. zullen binnenkort tot een benoeming over gaan. Va zoet voor bela, W. s verze Jaren lagen In derln houd Aid In« ders. Dorp: f 36. De te hc moet De reeds Ujd i Het 1 t 36. De Pacht Pacht hoogc t|jd 1! doet, den baar. De waan U gel Per N Con «loten Ingi Noord tekeei Het boekei •a nu Waarom ontving me zoo koel, Peg gy? Je hebt me op Je reis veel te veel ansichtkaarten en ▼eol te weinig cheques gestuurd. (Dublin Oninionha aanwezig zijn, het dreigt nu op andere fronten. WÜ behoeven hier maar te herinneren aan de extremistische stroom ineen van uiterst links en uiterst rechte, die beide, wanneer zij hun tijd gekomen meenen te zijn, gewelddadig naar de macht zullen grijpen, om voor leder de groote gevaren van de toekomst duidelijk voor oogen te stellen. Al wordt de greep naar de macht nu niet, zooals in 1918, vooruit medegedeeld, de bereid heid daartoe bestaat evengoed, wellicht nog méér dan toen. Zoo gezien is het een gelukkig feit, dat aan de Alkmaarsche Burgerwacht nieuw leven is ingeblazen. Men was zoo gelukkig in den heer J. J. D .Verschoor. Res. Kapitein bil den Ge- neralen Staf, een bezielenden voorzitter vinden, en in den heer Mr. D. Bosscher energieken en bekwamen commandant. Dezen hebben de Burgerwacht van knusse schietvereeniging. wat zij langzamer hand geworden was. gereorganiseerd tot een Instituut, dat volkomen indien het noodig is, zijn taak kan vervullen. Naar wij vernemen zal Nederland van de extra-hoeveelheid bacon, welke bijwijze van tijdelijken maatregel uit het buitenland in En- land zal mogen worden ingevoerd, en in totaal 12.000 cwt, beck-aagt, het gewone percentage van ongeveer 9',i pCt. krijgen. Men verwacht evenwel na 1 September een vermindering van den totalen invoer van bacon ih Engeland, in verband met het aanbod van de binnenlandsche markt. Geslaagd Op het bij de Zusters U”sul!nen te Warmenhulzen gehouden llngerie-examen slaagden de dames Cath. Tesselaar Jd., IJ na Hof, Alle Wester, Geertje Boekele. Cath. van Duin. Paula Morsen, Cath. Dekker van Tuitjenhorn en M. Tesselaar. M. Mooij. O. Morsch, A. v. d. Molen en Cath. Stam te War menhulzen. Het Priesterfeest Op de slotvei gadering van het comité dat belast was met de regeling der feesten, die gegeven werden ter gelegen heid van de eerste plechtige H. Mis van den weleerw. heer J. Boekel, werd besloten het batig saldo dat na aftrek van alle onkosten was overgebleven, den neomist ter hand te stellen. Zeer waardeerend werd op deze ver. gadering gesproken over de van alle zVden ondervonden medewerking, die tot resultaat heeft gehad, dat dit feest zoo in ieder opzicht is geslaagd en voor de parochie onvergefelijke dagen zullen blijven. tot 12 20. Keulen van 12.20 tot 13.20, Brussel VI van 13.20 tot 13.30, Brussel Fr. van 13.30 tot 14.20, Keulen van 14.20 tot 15.05, Parijs R van 15.05 tot 16.50. Keulen van 16.50 tot 21.20. Brussel Fr. van 21.20 tot 22 50, Brussel VI van 22 50 tot 23 Berlijn van 23 tot 24.— lijn ge‘^;‘r van ‘1918 moge in ^n" vo^n niet meer tol“ M.^LonT R^van^ tot 20.15. Droitwich van 2015 tot 21.05. Pari» P. Par. van 21.05 tot 21.25. Droitwich van 21.25 tot 23.15, Parijs R. van 23.15 tot 24. Maandag 27 Juli: Lijn 1 Hilversum I, lijn 2 Hilversum II, lijn 3 Keulen van 8.tot 1120, Parijs R. van 11.20 tot 12.20, Brussel VI. van 12.20 tot 14.20, Keu len van 14.20 tot 16.20. Parijs R. van 16.20 tot 1720, Keulen van 17.20 tot 18.20, Berlijn van 18.20 tot 18.35. Brussel Fr. van 18.35 tot 19.20, Keulen vui 19.20 tot 20.20, Brussel Fr. van 20 20 tot 21.20. Lond. Reg. van 21.20 tot 21.40, Rome lah 21.40 tot 22.50, Keulen van 22.50 tot 24.lijn 4 Brussel VI. van 8.tot 9.20, Nor- mandlë van 9.20 tot 1035. Lond. Reg. van 10.35 tot 12.35. Droitwich van 1235 tot 1530, Lond. Reg. van 15.20 tot 15.35, Droitwich van 15 35 tot 18.20, Luxemburg van 18.20 tot 18.50, Droitwich van 18.50 tot 21.50, Lond Reg van 21*0 tot 24 Vacantle: 26 Juli sluit het clubhuis tot be gin September. Woensdag 29 Juli uitstapje naar voor de Graaiturnclub van de schoolkinderen. Vertrek vanaf het clubhuis kwart over één. Thuiskomst pl.m. half zeven. Woensdagavond 78 Turnen Stormwind (kleinen); 8.309.30 Turnen Stormwind (groo ten). Wanneer zijn verdiensten officieel erkend worden, dan zegt hy, fcde resultaten van wetenschap zijn niet voor degenen aie haar beoefenen, maar voor de menschheid. De medische aangelegenheden, die in deze film voorkomen vormen niet het zwaartepunt, het gaat alleen maar om de grootheid van Pasteur als geleerde bij de gave Gods en als edel mensch. We willen deze film bijzonder aanbevelen niet alleen, omdat het weer eens iet< anders U. maar omdat het gehalte van deze rolprent op hoog peil staat. 8 Van het voorprogramma mag niet enver- rr.eld blijven de prachtig gekleurde teekenfllm en voor de komische film ,,’n revue-idée ter completeering ëen actueel journaal, en a’zoo een programma waarvan ongetwijfeld een leder voldaan huiswaarts zal keeren. Volwassenen. eenige het parkeeren bij de Hoofdkwartier Verkenners. Gisteravond Is in tegenwoordigheid van vele genoodigden het nieuwe hoofdkwartier der Verkenners en Wel pen van de St. Lambertusgroep ingewijd en officieel In gebruik genomen. Nadat de hopman, O. J. Stokman, allen had welkom geheeten, de beteekenis van het nieuwe hoofdkwartier had uiteengezet en allen, die aan de totstandkoming ervan, hetzij door het ver leenen van rentelooze voorschotten, hetzij anders zins, hadden medegewerkt, had dank gebracht, werd door den zeereerw. heer pastoor D. J. Zurlohe het kamphuis ingewijd. Daarna sprak de aalmoezenier Pater Wiro Spruit OEM. een woord van gelukwensch tot de verkenners en welpen met hun nieuwe H.K., waarbij 1>Ü de jongens aanspoorde trouwe leden te zijn van hun groep, opdat zij in hun later leven ook trouwe en karaktervolle leden zouden worden van de Katholieke Actie. De zeereerw. heer pastoor schetste den groei van de Jeugbeweging in de parochie, waarover hij zich zeer verheugde. Hy hoopte, dat het w steeds crescendo zal gaan en dat dit nieuwe schapsdaad. Met deze film is wel een bijzondere keuze gedaan en o.l. een zéér voortreffelyke. De groote verdienste van deze film is wel, dat ze zonder oppervlakkige bekoring er sen satie.... toch boeit en belangstelling wekt voor een waarlijk geniale en groote figuur, een idealist, die zich zelf heeft opgeofferd voor het heil van de menschheid. We zien dan hoe Pasteur, niettegenstaande alle tegenkanting en aanvankeiyke miskenning, rustig blyft dóór werken en uiteindeiyk genezing weet te vin den voor miltvuur, hondsdolheid, enz. We zien dan ook hoe de „waariyk groote man eenvoudig is, en zelfs de reputatie van zyn tegenstanders niet zal verkleinen. Pasteur behaalde de wetenschappeiyke Overwl:?nlne, maar was er gelukkig mede, omdat het menschheid ten goede kwam. Wanneer zyn verdiensten officieel Naar wij vernemen, heeft onze stadgenoot, de heer N. Bakker, lid van Turnlust, evenals ver leden jaar de vierdaagsche te Nymegen met goed gevolg meegewandeld. NAAR PRAAG, WEENEN EN BUDAPEST, per extra D-treln, 11-daagsche reis, van 3 tot 13 Augustus 96.3.— voor adm. NAAR VALKENBURG EN DOOR 'T EIFEL- GEBERGTE, per luxe-autocar, 3-daagsche reis, van 6 t/m 8 Aug. 22.2.voor adm. NAAR PARIJS, LISIEUX, BIARRITZ, LOURDES, per D-trein. 11 daagsche reis, van 17 tot en met 27 Aug. 110.5.— v. adm. DOOR NEDERLAND, BELGIE, LUXEMBURG en DUITSCHLAND, per luxe-autocar, 4-daag- sche reis, van 17 tot en met 20 Aug. 35. 2.50 voor adm. NAAR PRAAG, WEENEN. BUDAPEST, per luxe-autocar, 14-daagsche najaarsreis, van 5 tot en met 18 September 115.5.v. adm. NAAR PARIJS. LISIEUX, BIARRITZ, LOURDES, per luxe-autocar. 14-daagsche reis, van 12 tot en met 25 September 115.-f- 5.- voor adm. Heeft OOK U idee In een der bovenstaande heerlijke reizen? Meldt U dan zoo spoedig mo- gel(jk aan Tetef. 46878 - N. Z. Voorburgwal M-78 - A'diun H.K. daartoe mocht bydragen. Rector Boon, de algemeen adviseur van het jeugdwerk in het adjunclenaat Alkmaar, hield vervolgens een enthousiaste toespraak, waarin hy aanspoorde tot eensgezindheid en saamhoo- righeid met de andere Jeugdvereenigingen; hy verheugde zich over dqp bloei van het Jeugd werk en hoopte dat deze niet alleen ulteriyk, doch ook inneriyk mocht zyn. Hierna werden door welpen en verkenners van de St. Lambertusgroep en van de 8t. Do- minicusgroep uit Alkmaar rond het kampvuur eenige spelletjes en dansen uitgevoerd, waarna de commissaris Witteveen uit Alkmaar de geluk- wenschen overbracht van de St. Dominicusgroep en den wensch uitsprak, dat de St. Lambertus groep een sterke schakel mocht vormen in de keten van de internationale Verkennersbeweging der wereld. Van de gelegenheid het nieuwe, goed geoutil leerde hqofdkwartier te bezichtigen, werd druk gebruik gemaakt. Met gebed werd de byeenkomst gesloten. ZONDAG H.H. Missen 8, 730 en 10 uur. 7 30 uur Lof. MAANDAG 7.30 uur vergadering Derde Orde. WOENSDAG 730 uur H. Familie afdeeling vrouwen. DONDERDAG 7.30 uur Lof en Roscnhoedje voor de bekeering van ons vaderland. ZATERDAG van 4—6 en van 7—8 gelegen heid om te biechten. ZONDAG 2 Augustus: Jaariyksche schaal- collecte voor de schulddelging. Te verdienen de Portiuncula-aflaat vanaf 1 Augustus 's middags 12 uur tot ?ondag 2 Aug. geheel den dag. Wetende, dat in tyden van beroering er niet enkel gestreden moet worden, maar ook ge zorgd. dat het leven der burgery zooveel mo- geliik ongestoord moet kunnen voortgaan, zyn er behalve een strydersvendel. ook vendel» voor den economischen, technischen en medisch'-» dienst opgericht, welke de goede werking van levensmiddelen- en brandstoffenvoorzientng, alsmede het functlonneeren der overheidsdien sten zullen verzekeren. Er wordt weer geregeld geoefend; alles wordt In de puntjes georganiseerd, om. zoo dit ooit - paraat Van het ministerie van Onderwys hebbende Zusters Franciscanessen te Heerlen bericht ontvangen, dat het rykssubaldie voor de R.K- Kweekschool voor onderwyzefessen niet worden ingetrokken met September, zoo«“ reeds was bepaald. De kweekschool blijft au» voortbestaan. gaan van een Lichtbedryven. By den gemeente-ontvanger was door B. en W. opname gedaan van kas en boeken op 19 Juni j.l. Alles was in orde bevonden. In kas was f 472.20 Van de L.W.N.V.. de R.K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze" en de Chr. Middenstands- vereenlglng was een verzoek ingekomen om de steungelden voortaan in den vorm van waarde bonnen uit te keeren om die by den plaatseiyken middenstand te besteden. teiyfc volciakn, het Vie.de verzoek afgewezen, I B en W. stellen voor hierop afwyzend te be- *■- - "Schikken, aangezien hierdoor te sterk zou wor den ingegrepen in de persooniyke vrijheid. De heer Kanoen vindt het verzoek ’alleszins gemotiveerd. De middenstand ligt in het hoek je waar de klappen vallen. .Door de bonnen wordt de plaatseiyke middenstand bevoordeeld. Met 61 stem wordt het voorstel aanvaard. Tegen de heer Kansen. Van dezelfde mlddenstandsvereeniglngen was een verzoek ingekomen om een verordening in het leven te roepen voor het tegengaan van nieuwe zaken en om een ventverbod in het le ven te roepen. Aangezien hier reeds een vent verbod is. kan over het tweede punt heengestapt worden. Wat het eerste betreft. B. en W. vree- zen dat hierdoor de zaak nog verslechterd wordt, ’t College stelt voor hierop afwyzende te be schikken. De heer Kansen vraagt of er overleg is ge pleegd met de betrokken besturen. Spr. vindt het adres zeer onduideiyk. De Voorzitter antwoordt, gepleegd. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. B. en W. stellen voor ondershands te verhuren het rietland „de Plomb” aan K. Bakker voor f 25.Idem een gedeelte van de Sluiskade en een gedeelte van den Oosterdyk aan J. Hoofd voor f 5.Aldus besloten. Aan den heer H. de Wit wordt de gemeente- woning aan de Prins Hendrikkade verhuurd voor f 4.per week, plus «de waterleidlngon- kosten. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, het bevolkingsregister leges te heffen. De ver ordening wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van de zweminrichting wordt de politieverordening nader aangevuld. Voortaan mag et niet gezwom men of gebaad worden binnen een afstand van 200 meter van de bebouwde kommen. De politieverordening wordt nog met bepalingen betreffende veilingbrug aangevuld. Voorts bieden B. en W. den Raad aan de ge- meenterekenlng over 1935 met de rekening van het B. A. en de rekening van de Lichtbedry ven over 1935. Deze rekeningen zullen door een commissie, bestaande uit alle raadsleden, be halve de wethouders, worden nagezien. By de rondvraag vraagt de heer v. d. Molen hoe het in deze gemeente staat met het toe passen van de wachtweken. Spr. vond het niet biliyk, dat, indien een arbeider 4 of 5 weken in het vrije bedryf werkzaam is geweest, dan een wachtweek wordt toegepast. Voorzitter antwoordt, dat het toepassen van wachtweken geschiedt in overleg met Inspecteur Kikkert. Ieder geval wordt afzonderiyk behan deld naar inkomen, grootte van het gezin, enz. Soepelheid wordt zooveel mogelijk betracht. Hierna sluiting. De leer van het mystieke lichaam van Chris tus is de diepe grond van den gemeenschap»- zin van de christenen. De gemeenschapsdaad is de H. Mis. De geloovigen zijn daar geen toe schouwen, maar mede-ofleraars. Ze moeten ac tief deelnemen aan het offer. Door het H. Doop sel zyn wy daartoe afgevaardigd. Die eenheid met Christus, maar vooral van de christenen onderling, wordt verzinnebeeld door den naam „Communie”, welke beteekent: vereeniging. Door het karakter van de H. Handeling: het aanzitten aan eenzelfde tafel heeft altijd gegolden al» een teeken van eensgezindheid. Zyn onze kerken niet ten koste van onberekenbare offers der gemeenschap tot stand gekomen? Daarom wordt er ook vereischt, dat degenen, die mede-offeren en mede-nuttigen. eensgezind zyn onder elkander: „Als gü uw offergave brengt en u herinnert, dat uw broeder iets tegen u heeft, ga u dan eerst met uw broeder verzoenen en kom dan uw offer opdragen." Maar vooral wordt die eenheid bewerkt en in stand gehouden door de H. Eucharistie; WIJ worden door haar inniger ingelyfd in het mys tieke Lichaam van Christus. De lichameiyke tegenwoordigheid van Christus gaat voorby. De vereeniging met Christus’ mystieke Lichaam wordt sterker. En bygevolg ook met de ledema ten van dat Lichaam. Zoo bloeit door de H. Eucharistie broederschap op. Maar dan moeten we van ons Hoofd Christus leeren, dat we liever moeten geven dan ontvangen. Dienen; zooals Hij ook kwam, niet om gediend te worden, maar om te dienen. Vandaag stonden inleidingen op het pro gramma van Prof. Dr. H. van Rooyen. leeraar aan het Studiehuis der Krulsheeren te Zoeter- woude over ..Het Gebed" en van Kees Swart- touw over „Dietschland". Het itudrn ten kamp De studenten van het kamp in de boerdery van den heer Morsch aan de Krankhoorn, amuseeren zich best in deze voor hen zoo aantrekkeiyke omgeving. Zoo tusschen de verschillende conferenties door trekken zy er op uit; zy gaan met een bootje varen of maken een kort uitstapje, zoo als gisterenmiddag, naar Schoorl en Camper duin. Hun potje koken zy zelf en in het stroo op den boerdery-zoider genieten zy een goede nachtrust. Aan de door kapelaan J. Verkley uit Ryswyk voor de studenten gehouden inleiding over het H. Misoffer, ontleenen wy het volgende resumé: zyn Eerw. sprak over de H. Mis als gemeen- et is al weer byna 18 Jaar geleden en talryke gebeurtenissen van het aller grootse gewicht zyn sindsdien gepas seerd. maar toch herinneren velen van ons zich nog levendig de uiterst spanitende November dagen van 1918. Zelden zullen in zóó korten tijd zoovele emoties te beleven zyn geweest. Terwyi de Ineenstorting van het onverwin- baar geachte Duitschland zich in enkele dagen voltrok, terwyi een schier elndelooze oorlog door den wapenstilstand werd beëindigd, terwijl in de algemeene verwarrng kronen en tronen als ware over de straten rolden, werd ook ons eigen, rustige landje een wijle bedreigd met het ergste wat na al de doorstane ellende nog mcgeiyk was: tien burgeroorlog. Na vier Jaar mobilisatie, van leven tusschen hoop en vrees, was de spanning ondraaglijk ge worden. De allereerste en noodzakelykste le vensmiddelen waren niet of slechts bij mondjes maat te krijgen en naast de uitzinnige weelde van de oorlogswinstmakers. grijnsde de bitter ste ellende van breedc volkslagen. In deze chaos meende het revolutionnairc deel van ons volk och. hoe klein bleek het later te zyn!) zyn slag te kunnen slaan (de Duitsche revolutie zou immers niet halt houden aan de grens by Zevenaar) en de leider der S. D. A. P. kondigde zyn omwenteltngsplannen aan. De beruchte ..vergissing"! Maar, wat de historie later als een by voor baat tot mislukking gedoemde poging zou oor- 1 deelen. was in deze bewogen dagen zélf angstig: Werkelijkheid. Toen echter bleek ook de ware aard van de Hollanders. Geestdriftige vorstena an bidders Waren zy nooit geweest, maar nu er gepoogd werd het historische Oranjehuis uit te scha kelen. brak die koelheid-van-huis-uit in stukken en jubelend schaarde men zich rondom de geliefde Vorstin. Niet enkel echter, den Bijz. Vry^JHfg de orde en. in steden Gewapend/1 ■s die de tasten. Vaders t gebeuré: bernach van or^ burgers deiyk hun" naast zich hadden staan, om het indien on verhoopt noodig tegen de indringers te richten. We weten het allen, deze in laaiend enthou siasme geboren Burgerwacht heeft nooit in ernst behoeven op te treden, hoewel niemand geaarzeld zou hebben, neer het naar het gieten. De preventive werking van al de ge nomen maatrtgelen was voldoende, om de reJ' voiutiepoglng in de klem te smoren. Is het te verwonderen, dat na de eerste paar jaar van geestdrift de Burgerwacht een kwy- nend bestakn ging lyden? Er zouden hiervoor heel wat oorzaken zijn aan te voeren, maar de voornaamste zal wel geweest zyn, dat de wel vaart en rust der na-oorlogsjaren iedere ge dachte aan gewelddadige omverwerping van het gezag belachelijk maakten. Bovendien er kwam In die Jaren zoo n antl-bewapenlngsgeest over het land. Het dragen van wapenen, ook alleen maar ter verdediging der hoogste goe deren. werd als iets minderwaardigs beschouwd, iets uit voorbije, barbaarsche tyden, dat niet meer paste by het peil der moderne beschaving. Zóó is het te verklaren, dat maar een kern van actieve leden aan de Alkmaarsche burger wacht trouw bleef, een kern, die chronisch ge brek leed aan geldmiddelen en oefcngelegen- heid. noodzakelijk mocht zyn, onmlddelltjk te staan. Uiteraard timmert een c._ niet aan den weg <er is teveel wat een tueele tegenstander niet behoeft te maar wy kunnen, na al wat we gezien en ge hoord hebben, de verzekering geven, dat onze burgerwacht, beter dan op wélk tydstlp óók, voor haar teak gereed is. Ten overvloede zy hier nog eens aan herin nerd, dat de burgerwacht geen instituut is van welke partij ook. maar enkel bestemd is. om in kan steunen. Uit bovenstaande biykt wel. dat men behalve als .stryder" nog op velerlei andere manieren het burgerwachtwerk actief kan die nen. Men vrage eens Inlichtingen by den com mandant Mr. Bosscher. of bij den secretaris, den heer-A. J. Genefaas. Bergerweg 9. En ten alotte, al zyn de tyden dan ellendig slecht, tast ook eens in de beurs. Niemand verzuimt toch, zelfs in dezen tijd, zyn brghdassurantie te betalen. Welnu, wat is onze Burgerwacht elgeniyk anders dan een ver zekering tegen revolutie en wanorde, welke minstens zooveel schade kunnqp geven als een brand! Er zyn op ruime schaal propagandafolders en inteekenblljetten verspreid. Mochten deze in de papiermand zlin geraakt dat' óverkomt den besten het gironummer van _de Alk maarsche burgerwacht is 109018. woorden bleef’het. Naast ïn Landstorm, die landeiyk zou handhaven, werden alom Én dorpen burgerwachten opgericht, zou men zleh verzetten tegen allen, gp/estigde orde gewelddadig wilden aan- Zonge kerels, maar ook bedaagde huis- ^nelddcn zich spontaan en zoo kon het :n, dat in die gedenkwaardige Novem- iten van 1918 de .strategische” punten Be goede stad bezet waren door groep’» w^n allen leeftijd en stand, die gemoe- irtje legden, maar het geweer di al ai

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 12