Steun aan kleine boeren GODLOOZEN-ACTIE EN NIEUW-HEIDENDOM DE NEDERLANDERS IN SPANJE DINSDAG 28 JULI 1936 De nieuwe K.R.O.-studio Mgr. Costantini Commissie van advies Een geïsoleerd kamp? Katholiek comité is in voorbereiding Geen gevaarlijke toestand Onze gezant in Spanje BOERDERIJ AFGEBRAND BACON-AAN BESTEDINGEN GEHAKT IN BLIK DE VLEESCHKEURINGSWET R.K. Bond voor Groote Gezinnen Gezinstarieven Crisis-politiek STEUN AAN MAISCULTUUR ZES MILLE VERDUISTERD? Aardappelziekte Overheidsbedrijven en installateurs Doodelijk ongeval te Medemblik Nederlandsch bezoek aan Japan Bezoek aan den huize W. J. R. graaf Dreesmann Agenten moesten hem met de blanke wapens bedwingen kfet den gezantschapssecretaris uit San Sebastian vertrokken De handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ned. Oost-lndië Verscherpte maatregelen tegen de toenemende overtredingen WOESTELING DRIJFT EEN FAMILIE HET HUIS UIT In de week van 6 tot en met 11 Juli 1936 WERKLOOSHEID GELIJK GEBLEVEN Alle katholieke geestelijken zijn uit het bekende Comité van Waakzaamheid getreden Meisje door afknappenden mast getroffen Fabrikanten maken een onderlinge afspraak van prysverhooging Op het voortgezette congres te Arnhem werden de afdeelings- voorstellen besproken Minister Deckers neemt maatregelen Commissie tot onderzoek naar samenwerking geïnstalleerd 4 HOLLANDS BLOEMBOLLEN HUIS POOLSCH BEZOEK AAN NEDERLAND Jongen verdronken De K.N.SM. zendt schepen in overleg met de Regeering De minister over moeilijkheden tusschen Zandvoort en Bloemendaal k BUS- zy. L ▼an de N.V, Hollands Bloembollen- BU den fillaal-houder Tan de coöperatieve als optreden van de aardappelziekte. 8 t i i i Prof dr. J. Hoogveld te Nijmegen schrijft ons: Als aanvulling op het bericht, dat Mgr. dr. Poels uit bovengenoemd comité is getreden, kan ondergeteekende nog mededeelen. dat hij reeds eenige weken geleden zyn Ihknaatschap had opgezegd en dat ook prof. dr. Brandsma als lid heeft bedankt. Belden op dezelfde gronden als dr. Poels. Hiermede hebben alle katholieke gees telijken, die aanvankelijk waren toegetreden, zich teruggetrokken. Bij het ministerie van Bultenlandsche Zaken Is Maandag ‘n telegram ontvangen van den Ne- derlandsehen gezant In Spanje, waardoor het bericht, dat hij uit San Sebastian Is vertrok ken, bevestigd wordt. Onze gezant en de gezantschapssecretaris be vinden zich thans over de Spaansche grens en wachten in hun tijdelijke verblijfplaats de ver dere ontwikkeling af. Gistermorgen is te Hilversum aanbesteed het bouwen van de nieuwe K. R O.-studlo. De hoogste Inschrjjfster was de N.V. Nlemes All, Zwolle met f 121.900. De laagste inschrijver was H. Fennis, sum, met f 78900 Zondag werd te Arnhem in .Royal” vcort- gezet het congres van den Ned. R K. Bond voor groote gezinnen. In de Walburgkerk werd des morgens door den geestelijk adviseur, Rector Daandels, een H. Mis opgedragen voor de deel nemers aan het Congres. Op de voortgezette vergadering werden de voorstellen der afdeelingen aan de orde gesteld. De „Perseus”, welke in de Noord-Spaansche havens moest lossen en waaromtrent de reederjj geen berichten had ontvangen, is volgens van den gezagvoerder ontvangen bericht In verband met de moeilijkheden in verschillende havens, zonder gelost te hebben te Oporto aangekomen. fractie de meenlnp van den bond huldigt wat de vrijgezellenbelasting betreft. in gang In steun Het dertien-jarige meisje M. van Doorn te Medemblik speelde Maandagavond nabij den op den Zeedijk staanden mast, waaraan indertijd tijdens de Zuiderzeewerken de stormbal werd bevestigd. Plotseling brak de mast, die aan den voet geheel vermolmd bleek te zijn, af en trof het meisje op het hoofd. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd, de sterilisatie blijkt te zijn oververhit, ten ge- ken principieels gronden tegen beide funeste uitersten te vereenlgen. volge waarvan de inhoud dezer bussen te droog en de kleur te bruin is geworden, terwijl ook de smaak daardoor minder gunstig is beïnvloed. Er dient echter op te worden gewezen, dat daardoor de kwaliteit van het gehakt in gee nen deele is geschaad en slechts de smaak en de kleur tengevolge van de te hoog» sterili satie een afwijking vertoonen. Ten slotte deelt de Minister mede, dat hy heeft besloten de bussen, welke bedoelde gebre ken vertoonen uit de distributie terug te ne men. Daaromtrent zal nader met de gemeen tebesturen Wdrden overlegd. In het etmaal van 's avonds 25 Juli tot •s avonds 29 Juli is op de ZuidhoUandsche eilan- Gelijk bekend werd kortelings bij gemeen schappelijke beschikking van de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat een commissie Ingesteld, welke tot taak zal hebben van voorlichting te dienen in zake eën regeling nopens de samenwerking van overheidsbedrijven (electriciteit, gas enz.) en installateurs, zulks inzonderheid met betrek king tot den verkoop van verbrulkstoestellen in den ruimsten zin. Mede uit naam van zijn ambtgenoot Van Waterstaat heeft de minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, prof. dr. Gellssen, de zer dagen In het gebouw wvan zijn Departe ment bedoelde commissie geïnstalleerd. De minister, die de bestaande verhoudingen op dit terrein in de*, breede schetste, sprak den wensch uit, dat het der commissie moge gelukken een voor alle partijen bevredigende oplossing voor te bereiden. Dr. W. L. Oroeneveld Meijer dankte als voor zitter der commissie mede namens de overige leden voor de vereerende opdracht. De commissie beraadslaagde daarna in eigen kring over de te volgen werkwijze. De eerst volgende vergadering zal in den loop van Sep tember plaats vinden. z Diverse afdeelingen stelden voor te Ijveren voor opheffing van crisisheffingen en voor verlaging van den prijs van natuurboter. Het hoofdbestuur achtte deze voorstellen on uitvoerbaar. Deze zaken werden uitvoerig besproken. O m werd het woord gevoerd door den heer Ruyter, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Tot betere verhoudingen kan men eerst komen, aldus de heer Ruytar, wanneer de landbouw weer kan koopen van middenstand en in dustrie. Daarom is de steun aan den landbouw gerechtvaardigd. Spr. bestreed de meening van diverse afdee lingen, dat de prijzen van levensmiddelen niet lager zouden zijn geworden. De katholieke boe ren- en tuinderbonds heeft er op aangedron gen dat vleesch in blik zou worden verstrekt. De landbouw gaat met het huldig systeem naar de maan. Komen we met de prijzen niet op een hooger plan, dan is er geen uitweg voor de De Minister van Landbouw en Visscherfj heeft, tot voorlichting van het kleine boerenbedrijf en ter uitvoering van de maatregelen met betrekking tot den bij sonderen bedrijfssteun, ingesteld een dienst voer de kleine boerenbedrijven. Z. H. Exc. Mgr. Celso Costantini, secretaris der Congregatie de Propaganda Fide, waarvan Z.Em. Willem Kardinaal van Rossum prefect Is geweest, heeft gistermiddag een bezoek 'ge bracht aan den Hooggeboren heer W J. R. graaf Dreesmann om dezen de bijzondere groe ten te brengen van z nm Kardinaal Fuma- sonl Biondi den tegenwoordigen prefect der congregatie. Voor dezen dienst heeft de Minister een reglement vastgesteld, waarin de taak van den nieuwen dienst als‘volgt Is omschreven: Het verstrekken en bevorderen van de voor lichting, welke de kleine boerenbedrijven met het oog op hun aanpassing aan de veranderde omstandigheden behoeven, en de uitvoering van de bijzondere steunvcrlee- ning aan de kleine boerenbedrijven. Maandagmiddag Is brand uitgebroken In de boerderij van S. van Doorn te Venhorst (8t. Joeefspeel) onder Boekel. Daar geen brand weer aanwezig was, ging het geheele pand in vlammen op. Een varken kwam in het vuur om, terwijl de geheele stroo- en hooivoorraad. alsook de inboedel verloren gingen. De boerderij was niet verzekerd, de inboedel wel. De oorzaak van den brand is onbekend. Voorts is bepaald, dat met betrekking tot aangelegenheden van den dienst de Minister terzijde wordt gestaan door een commissie van advies, waarvan de Dtrecteur-Generaal van den Landbouw ambtshalve lid en voorzitter is en de overige leden worden benoemd en ont slagen door den Minister. Deze dienst, vormt een onderdeel van de di rectie van den Landbouw. AU directeur zal optreden de Inspecteur van den lanrbouw. chef der tweede afdeeling b der directie van den landbouw. De bedrfjfsconsulenten voor den landbouw zijn onder leiding van den directeur belast met de aangelegenheden van den dienst in hun ambtsgebied. TOKIO, 27 Juli. (A.NP.) De vice-minister van Bultenlandsche Zaken. Horloetsjl, heeft een de jeuner aangericht ter eere van den heer Van Mooks, den directeur van het bureau voor eco nomische zaken in Ned. Oost-lndië, die op het oogenblik een officieel bezoek brengt .aan Japan met het doel de handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ned. Oost-Indlé te verbeteren. Aan Bet dejeuner zaten, behalve de eeregast. de di recteur van het departement voor Commercieele Zaken en andere hooge ambtenaren van het departement van Bultenlandsche Zaken aan, benevens een aantal leden van de Nederland sche Legatie. Naar verluidt, heeft de Japansch-Ned. Oost- Indlache Vereenlglng den aftredenden Oouver- neur-Oeoeraal van Indië, de Jonge, uitgenoodigd op zijn thuisreis een bezoek te brengen aan Ja pan. Dit bezoek zou te meer in Japan worden gewaardeerd, aangezien de handelsbetrekkingen tusschen Indië en Japan thans hervat worden. Kotanl, de vroegere vice-consul te Batavia, zal zich in begin Augustus naar Batavia begeven, teneinde aanwezig te zijn bij de handelsonder handelingen tusschen den Japanse hen consul- generaal en den Nederlandschen directeur van het Bureau voor Economische Zaken. Ten slotte verluidt in Tokio, dat Nederlandsch-Indlë het volgend jaar zal deelnemen aan de jaarmarkt te Nagoya. Van een gevaarlijken toestand kan. in ver band met het voorgaande, niet worden gespro ken. Voor zoover de bestaande toestand on- gewenscht kan worden genoemd, zij medege deeld, dat reeds voor de verdrinklngsgevallen pogingen zijn aangevangen om de oeide ge meentebesturen over een nieuwe regeling van de kampeergelegenheid op het zeestrand tot overeenstemming te brengen. De minister ver trouwt, dat de gemeentebesturen aan deze re geling hun medewerking niet zullen onthouden. niet nog allerwegen een volmaakte onbe kendheid en van deze ,.de volksbeweging naar de nieuwe samenleving” zullen nog maar enkele „ingewijden” ooit iets verno men hebben. Het zonderling orgaantje heeft echter al lang genoeg geleefd om zichzelf te verra den en te ontmaskeren; in zijn vierde af levering lezen wij: Blijkens een per 1 Juli 1936 Ung van de by de gezamenlijke 2““--arbeidsbemiddeling -1 gesplitst landbouwvereeniging ..Samenwerking” te Glee- sen-Nleuwkerk is volgens „Het Volk" een geval van fraude geconstateerd. De filiaalhouder H. T. uit Ottoland ia na verboor overgebracht naar het Huls van Bewaring te Dordrecht. Htj zou een bedrag van meer dan zesduizend gulden hebben verduisterd. Indien honderden kampeerders gedupeerd zUn, is dit niet het gevolg van de afsluiting van do dulnreep, maar veeleer van de opheffing van het Blocmendaalsche tentenkamp, waarvoor goedkooper tarieven galden dan bij K. B. van 2 Mei jj. voor het nieuwe'Zandvoortsche zijn goedgekeurd. Dat dit laatste In geval van nood slechts zeer bezwaarlijk en met groote vertra ging zou zijn te bereiken, kan op grond van het bovenstaande niet worden toegegeven. Bjj de verdrinklngsgevallen op Zondag 5 Juli zijn de lijken op niet meer dan 270 meter van den Noordelijken afweg aangespoeld. Ook al was deze afstand nog korter geweest, zouden de levensgeesten bjj de slachtoffers, die eerst een half uur na hun verdrinking zjjn aangeapoeld, niet meer hebben kunnen worden opgewekt. Maandagnacht heeft een bekend type uit Huizen (N.-H.), M., in de wandeling .BmJtje” genoemd, de Wilhelminastraat te Huizen op stelten gezet. Hij had onder invloed van ster ken drank een familie in genoemde straat be dreigd. waarop deze het huis was uitgeviucht. Een paar politle-agenten, die passeerden, za gen, dat M. een vlijmscherp mes achter zjjn rug hield. Zij sommeerden den man het wapen weg te werpen, waaraan deze geen gevoig gaf. Toen M. op de agenten afkwam, losten deze twee schoten in de lucht, doch hij bieef wei geren het mee weg te werpen. Hierop gaf een der agenten den man eenige klewangslagen over de handen, waarop hy het mes liet vallen. De agenten arresteerden hier op den woesteling en konden hem slechts on der hevig verzet naar het bureau brengen. M. was pas uit de gevangenis ontslagen, waar hy drie jaar had doorgebracht. Reeds in 1933 heeft M. e^n der Hulser agenten zwaar ge. wond. H(j is des middags door den burgemees ter van Huizen verhoord en naar Amsterdam vervoerd, waaar hjj ter beschikking van den Officier van Justitie zal worden gesteld. S- D. A. Sociaal-democratlsche ArbelderspoliUek is de titel van een blad, dat pas versche nen is en uitgegeven door onze 8 O. Dit blad heeft ten doel, om met sociaal-demo craten te spreken over de politiek hunner partij, en ze te overtuigen, dat ze tot een Synthese moeten komen met de andere antl-kapitallstische krachten in ons land. Het spreekt van zelf, dat wij tot sociaal democraten spreken moeten in een andere taal, dan tot andere mensen Wk] verzoe ken al onze lezers, om aan de versprei ding van dit nieuwe blad mede te wer ken in kringen van sociaal-democraten en modern georganiseerde arbeiders. Dit zal een der middelen zijn, die ertoe bij dragen, om ook de sociaal-democraten mee te krygen In de grote volksbewe ging naar de nieuwe samenleving. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ku- pers betreffende het nemen van maatregelen door de ^meentebesturen van Zandvoort en Bloemendaal tot verbetering van de verbin dingswegen naar het ten Noorden van de be bouwde kom der gemeente Zandvoort aan het Noordzeestrand gelegen tentenkamp, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het vol gende geantwoord. De moeilijkheden, gerezen tusschen de ge meenten Zandvoort en Bloemendaal, zyn aan den minister bekend. Het is echter onjuist, dat het tentenkamp daardoor verstoken is van rechtstreeksche en behoorlijk begaanbare communlcatle-mogeHjk- heden met de in de nabijheid gelegen groote wegen. Het tentenkamp is langs het strand over de geheele lengte bereikbaar en bovendien zoowel ten Noorden als ten Zuiden van de af gesloten dulnreep door behoorlijk verzorgde af- wrgen met den Zeeweg en den Zeeboulevard verbonden. Woensdag zullen voor een officieel bezoek aan de Nederlandsche regeerlng in Den Haag aan komen de heeren Z. Exc. A. Roman, minister van Nijverheid en Handel in Polen en T. Lech- nicki, vice-minister van Financiën in Polen, vergezeld van den heer 8. 8 toga. ministerieele raad bij het Poolsche ministerie van Nyvérheid en Handel. Aldus het „hoofdartikel." Verderop vinden wij een artikel, gewijd aan de „snelle vergrootlng van de algemee- ne welvaart” inRusland, en her haalden] k wordt In het blaadje gepleit voor volksfrontery. Ziedaar de vertaling van de geleerde uit drukking „Synthetische Orde”. Zoo tracht Moskou onder alle mogelijke gedaanten overal door te dringen en te ageeren voor roode arbeiders-eenheid- Laten we dergelijke symptomen niet ver onachtzamen. Curioeiteitshalve vragen wij de bijzon- dere aandacht voor het feit, dat dit zon derling persproduct staat onder redactie oa. van A. Reiman, Elandsgracht 130-120a te Amsterdam, die niet alleen1 tevens de drukker is van dit blaadje, doch óók van „Onze Vaan", „Weekblad KathoUek-De-’ mocratische Party-Nederland”, onder re dactie van Mr. A. Peters en C- D- Wesse ling De naam van den drukker Is in den kop van „Onze Vaan” heel verstan'digUjk weg gelaten. Maandagavond kwart voor zeven is by den vuurtoren te Schoeningen de 15-jarige J. M., in zee verdronken. De jongen stond tot borsthoogte in het water en werd door den sterken stroom omgeworpen en zeewaarts weggetrokken. Wat betreft den büzonderen bedrijfssteun is bepaald, dat deze wordt verleend aan door den Minister erkende houders van boeren bedrij ven, welke een oppervlakte van 5 H.A. of min der beslaan en als zoodanig erkend zijn. Voor erkënning kothen in aanmerking die hun bestaan hoofdzakeiyk vinden in uit oefening van het beroep van zelfstandig land bouwer. Naar Bet „Handelsblad” verneemt, hebben de particuliere baconfabrleken met elkander aSgesproken, bjj inschrijving voor het bereiden van bacon voor rekening van de Veehouderij- centrale, een bedrag van zestig centen per 100 KG. geslacht gewicht op den prijs te leggen en de opbrengst daarvan te verdeelen over de collega’s, die by de aanbesteding wegens te hoogen inschrijvlngsprys niets toegewezen krij gen. Zonder deze afspraak zou de inschryvings- prys dus zestig centen lager kunnen zyn. De Veehouderij-centrale zou als gevolg van deze afspraak ruim ƒ3000 per week of ruim anderhalve ton per jaar te véél moeten betalen. levens meent het blad te weten, dat deze hernieuwde poging, om aan de gevolgen der op heffing van het lucratieve bacon-contract en van de drie maanden geduurd hebbende col lectieve, dus schyn-aanbestedin^ te ontkomen, is gedaan zonder medeweten van minister Deckers. Naar wy vernemen heeft de Nederlandsche ■regeering verdere maatregelen genomen tot be scherming. reapectieveiyk vervoer van vluchte lingen uit Spanje, zy heeft nJ. in overleg met de Kon. Stoomboot My. de .Agamemnon” naar Barcelona gezonden, waar consul Daubanton aan het ministerie van Bultenlandsche Zaken om hulp heeft gevraagd. De .Agamemnon” zal zich, wanneer zy te Barcelona vluchtelingen aan boord heeft geno men, naar Marseille begeven. Voorts heeft de Nederlancsche consul te Malaga de regeering om hulp gevraagd, als gevolg waarvan de „Ti berius” van de K. N. 8. M. aangewezen is, een aantal van Malaga naar Lissabon te vervoeren. Het biykt Öat het commünlsnfe in alle landen het consigne heeft gegeven, o. a. door gemengde comité’s tegen het nationaal-socialisme zyn werk voor te bereiden, zooals omgekeerd het nationaal-socialisme versterking zoekt door zich als het eenlg afdoende midctel uit te geven tegen het communisme. Zoo tracht ieder van zyn kant een duivel uit te dryven met Beëlze bub. Het eenlg veilige tot bescherming van ge zonde vrijheid biykt daarom zich op ultgespro- Z. H. Exc. die de gast is geweest der E.E.P.P. Redemptoristen van het klooster aan de Kei zersgracht te' Amsterdam werd vergezeld door dr. Drehmanns CasR., die secretaris van Kard. van Rossum was toen deze als Kardinaal-Le- gaat tydens het Intern. Eucharistisch Congres in 1924 resideerde in de Johannes Vermeer- straat 2, welke huizinge door den heer Drees- mann aan den Kardinaal en diens hofhouding als verbiyf was aangeboden. Z. H. Exc. Mgr. Costahtlni bezocht allereerst de woning des heeren Dreesmann in de Joh. Vermeerstraat te Amsterdam om aldaar het groote portret van Z.Em. Kardinaal van Rossum in oogenschouw tte nemen, dat door den kunst schilder Jan Sluiters geschilderd werd. Vervolgens vertrok het gezelschap naar Bus- sum waar Z. H. Exc. Mgr. Costatinl gast was van graaf Dreesmann en ten zynen huize al daar het middagmaal gebruikte. Van bevoegde zyde wordt het volgende mede gedeeld: Den laatsten tyd neemt het aantal overtre dingen der vleeechkeuringswet ten aanzien van het clandestien slachten van vee en het in consumptie brengen van niet goedgekeurd, on- deugdeiyk vleesch, dermate toe, dat het noo- dig is. mede met het oog op de volksgezond heid, de maatregelen ter voorkoming van der gelijke knoeieryen te verscherpen. Aangezien in deze gevallen niet alleen het keurloon wordt ontdoken, maar ook de crisis heffing, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de veehoeders, die zich aan bedoeld straf baar feit schuldig maken en daardoor de deug- deiyke werking van de landbouwcrisiswet te genwerken, behalve dat zy zich aan vervolging blootstellen, bovendien de kans loopen. voortaan van crisissteun te worden uitgesloten. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Louwes, betreffende het verleenen van steun aan de malscultuur hier t» lande, heeft de minister van Landbouw en Visschery o. m. het volgende geantwoord, dat Indien de voorloopig gunstige indruk bevestiging mocht vinden in de resultaten van het voortgezette, zynde onderzoek, zal worden overwogen, hoeverre aan de malscultuur dezelfde ware te verleenen als aan andere voeder- granen. Reeds enkele maanden is in voorbereiding (tot welke voorbereiding o. a. de drie boven genoemde geesteiyken meewerken) een ka tholiek comité, dat zich zal keeren zoowel tegen de godloozenactle al» tegen het nieuw- hetdendom van bloed en bodem. Te zyner tyd zullen hieromtrent nadere gegevens volgen. Intusschen schynt het m. 1. raadzaam, dat de katholieken zich af zijdig houden van de plaatseiyke subco- mité’s, die het „comité van waakzaamheid” bezig is op te richten. In de afgeloopen weken zyn van tyd tot tyd klachten geuit aangaande de kwaliteit van het gehakt in blik, dat vanwege het Departement van Sociale Zaken thans voor werkloceen in distributie wordt gebracht. Het betreft hier het product, dat door de Nederlandsche vleesch- en conservenindustrie te IJmulden voor rekening van het Departe ment wordt aangemaakt In dit verband deelt de Minister van Sociale Zaken mede, dat door eene constructiefout in een der by de fabricage gebruikte autoclaven, een gedeelte van het geproduceerde gehakt by deling stonden 11 Juli lg3B in totaal 395.685 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 374.1M mannen. Van deze werkzoekenden waren er 378.157 werkloos, onder wie 361.616 mannen. Biykens een per 1 Juli 1936 gehouden tel ling van de by de gezameniyke organen derp openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werklooze persone; gesplitst naar leeftyds- groepen en naar geslacht, stonden op dien da tum ingeschreven 12120 mannen en 5172 vrou wen van 14 tot en met 17 jaar, 51270 mannen en 5543 vrouwen van 18 tot en met 24 jaar, 69897 mannen en 1948 vrouwen van 25 tot en met 30 jaar en 229390 mannen en 3997 vrouwen van 31 jaar en ouder. De heer De Lang uit Bussum hield een voor dracht over gezlnstarieven voor de bedrijven. De overheid moet het gezin helpen, ook als zij een bedryf gaat exploiteeren. Het algemeen be lang eischt een rechtvaardige verdeellng van lasten. Dat is alleen mogeiyk door rekening te houden met de draagkracht van het gezin. De draagkracht houdt verband met de behoeften en de behoeften houden verband met het kin dertal. Spr. besprak de tarieven voor gas, electrici teit en water. Het doel dat thans door de over heid meestal beoogd wordt is het maken van winst, terwijl het eerste doel het algemeen be lang moet zyn. Eerste eisch is een gezond eco nomisch, beheer van het bedryf. De gezlnstarieven zyn nergens geiyk Inge richt. Het gezinstarief moet zoo volledig mo- gelyk rekening houden met het kindertal en zoo eenvoudig mogeiyk zyn in uitvoering. De actie in de afdeelingen moet zich langs de zelfde lyn bewegen. Een korting moet worden geheven in procenten 'en volgens een progres sief systeem. Het vastrechttarief heeft meestal alleen de bedoeling uitbreiding van het debiet te ver werven. 4 Het prijsverschil voor groote en kleine afne mers mag niet te groot zyn. Met financieele draagkracht moet rekening worden gehouden. In verband met deze voordracht werd be handeld het voorstel van de afdeeling Eist om er voor te yveren, dat de Prov. Electr. bedrij ven een tarief invoeren, waarin reductie wordt toegepast voor de groote gezinnen. Het hoofdbestuur wilde een commissie in bet leven roepen, die deze aangelegenheid nader zal bestudeeren en daarover rapport zal uitbrengen Dit voorstel werd aangenomen. Het Congres werd besloten met *n gesamen- lyken autotocht in de omgeving van Arnhem. De toekenning en uitbetaling ‘van h*t be drag van dezen steun geschieden naar de door den Minister vastgestelde grondslagen De directeur verstrekt aan lederen erkenden houder van een klein boerenbedrijf een be- dryfskaart. welke een beknopte beschaving van het bedryf bevat. Benoemd zyn tot leden van de commissie van advies van den dienst voor de kleine boe renbedrijven: D. W. den Bokkel te Barlo; K. Brok, lid ven Ged. Staten der provincie Drenthe, te Assen; dr. ir. W. Droessen, lid van de Tweed» Kamer der Staten-Generaa] te Roermond: P J. van Haar en. secretaris van den N. C. B. te Tilburg; ir. Tj. P. Huisman, secretaris van de HoU. My. van Landbouw, te ’s Graver hage; ir. F. P. Mesu. directeur van den cultuur- technischen dienst te Utrecht; Ir. J. Ny'lngh. rentmeester der domeinen te Zwolle, R. 81e- benga te Marum, mej. O. Smit, Inspectrice van het nyverheldsonderwijs te 's Graven- bage; Ir. C,. G. P. Stevens, directeur van den dienst voor de kleine boerenbedryven te ‘s Gravenhage, die tevens wordt tienoen.d als secretaris der commissie van advl»': ir. J. Wind, directeur van de Chr. Landbouwwinter- school te Ambt-Hardenberg. De directeur van den Ryksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 6 tot en met 11 Juli 1936 het aantal .leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- jen bedroeg 533.800, hieronder zyn begrepen 75.000 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen ge gevens aangaande de werkloosheid ontvangen Worden. Van de 458.800 verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: in de week van 6 tot en met 11 Juli 1936 289 pet m de vorige verslagweek (22 t.m. 27 Juni 1936 »69 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 369 pet.; in de overeenkomstige ver- ■zgweek van 1934 23 9 pet. By loss organen der openbare arbeidsbemid- Zooals reeds gemeld, zal de beer L. J. Homan per 1 Augustus aftreden als directeur van da N.V. Hollands Bloembollenhuls. De heer Homan viert 29 Juli zyn 70sten verjaardag en meent, dat thans het tydztip is aangebroken pm het directeurschap van de N.V. neer te leggen en plaats te maken voor een jongere kracht. Dit jaar was het 50 jaar geleden, dat de scheidende directeur zyn eerste groene veiling leidde, terwyi het 15 jaar geleden is, dat hy mede-oprichter werd van de N. V. Hollands Bloembollenhuis. Een gevoel van dankbaarheid heeft de heer Homan ongetwyfeld en hy is daarvan ook door drongen, omdat het hem gegeven is dezen werklust op een hoogen leeftyd te mogen beëindigen. De leeftyd op zichzelf is al een dankzegging waard. De heer Homan geniet nog steeds een uit stekende gezondheid en mocht verleden Jaar na een ernstige ziekte, waarvan men zich reeds het ergste had voorgesteld, weer geheel aan zyn taak wyeten. zyn gezichtsvermogen ie evenwel geheel onvoldoende geworden, zoodat hy moeiiyk meer kan lezen en geen personen meer herkennen. De heer Homan is by de oprichting van het vakblad .De Hobaho” redacteur geweest en nog steeds gevoelt hy veel Interesse voor dit vak blad. De band tusschen het Hollands Bloembol lenhuis en den heer Homan wordt evenwel niet geheel verbroken, omdat de heer Homan hier aan verbonden biyft als commissaris. Als opvolger van den heer Homan is be noemd de heer Th. Zwetsloot, schoonzoon van den scheidenden directeur, die thans de func tie van onder-dlrecteur der N.V. bekleedt. De publieke opinie was steeds, dat de heer Zwetsloot eenmaal als mede-directeur der zaak zou worden benoemd, hetgeen niet te verwon deren is, daar de heer Zwetsloot reeds vanai den eersten dag tot heden aan het Hollands Bloembollenhuls verbonden is geweest. Hy heeft dus medegemaakt de geheele ontwikke ling van het groote bedrijf, speciaal de admini stratie. en is derhalve volkomen óp de hoogte gebleven van alles wat er in deze zaak te ge schied. Voor den heer Zwetsloot is bet ongetwyfeld een voldoening om zjjn .15-jarigen arbeid be loond te zien met zjjn benoeming tot mede directeur van de N.V. Hollands Bloembolien- hute. boeren en tuinders. Door de werkloosheid heb ben de boeren geen afzetgebied en kunnen zij niet koopen van den middenstand. Spr. vindt het niet juist om te protesteeren tegen de prij zen die worden betaald. De voorzitter verzocht in deze aangelegen heid vertrouwen te stellen in het hoofdbestuur. De afdeeling Leiden stelde voor het hoofd bestuur op te dragen maatregelen te nemen, opdat in alle afdeelingen en kringen der ver- eeniging fondsen of kassen worden opgericht, waaruit aan de leden der vereenlglng btf ge boorte in hun gezin een uitkeering wordt ge daan. Het hoofdbestuur zegde toe voor deze ge dachte propaganda te maken. De afdeeling Gennep stelde voor dat de bond zal yveren voor gezinskiesrecht. Het hoofdbestuur zal in dezen peest adressee- ren aan de bevoegde instanties. De bond zal biyven yveren voor een rijjcsklnderrentefonds. De afdeeling Brunssum stelde voor by de R. K. Staatsparty en de regeering aan te drin gen op beschermende maatregelen voor gehuw de werkkrachten in het bedrijfsleven, zoodat deze niet zonder meer kunnen worden ontsla gen en men daarvoor jeugdige werkkrachten kan aanstellen voor lagere loonen. Het hoofdbestuur merkte op dat de minister van Sociale Zaken in deze aangelegenheid ad- vies heeft gevraagd aan den Hoogen Raad van Arbeid. De afdeeling Arnhem stelde voor gedurende de vacantie de kinderen der leden onderling uit te wisselen, een en ander met gesloten beunen. Het bestuur antwoordde dat deze gedachte in „Het Gezin” kan worden gepropageerd. De afdeeling Arnhem drong er by het hoofd bestuur op aan. alles in het werk te stellen om het voorstel Vrygezellenbelasting er door te krijgen ten einde te komen tot een rykskinder- i toeslagfonds. De voorzitter merkte op dat de katholieke e pogingen van Moskou om in ver schillende landen van Europa alle roode arbeiders opéén te drijven in een eenheidsgroepeering, in een volksfront, rijn ▼ele, groote en kleine. Als een dier kleine pogingen beschou wen wij de verschijning te Amsterdam sinds enkele weken van een hoogst «on derling persproduct. Langademig noemt het rich: VREDE, WELVAART, BROEDERSCHAP Officieel Orgaan van «te Synthetische Orde Weekblad veer de Volksbeweging naar de nfcuwe samenwerking. Vier afleveringen rijn er van het raad selachtige blaadje verschenen; 't is allemaal nog heel Jong; de Synthetische Orde ee-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5