gemeenteraad van hei loo De U.L.O. komt het bosch en H 1 ad ƒ64*» Coöperatie en Middenstand in GEMEENTE-0PZ1CHTER ARCHITECT gd ÜN DONDERDAG 30 JVLI 1936 - t BERGEN UIT WEST-FRIESLAND BOVENKARSPEL OUD0RP ENKHUIZEN OBDAM - ST. PANCRAS NOORD-SCHARWOUDE RIJKSVISCHAFSLAG WESTER-BLOKKER STAAT VAN BESOMMINGEN De Wetterweg krygt klinken. Werkvertchaffingtuarloon 45 cent BROEK OP LANGENDIJK s Hulde aan mevr. Maas Geesteranus tot voor Op het platteland De nieuwe U. L. O.-gchool er De rioleeringsplannen mer van het station. iten onl it- I den, De architect vaartuigen Rijksvischafslag STOOMTRAWLERS Vatte aanttelling •Ji LOGGERS WATERSTANDEN het Ide de meening van iheel voor het voor- i, dat velen niet wis van de Woensdag aan den aangekomen «eld as. ^teranen ■ressante zen van ondernemei hooge laste zóó Rustdag in den Tour de France. Ken groep renners trekt er te Cannes op uit voor ’n boottochtje Gemeenteraad Vrijdag 8 uur n.L aal de Raad in openbare sitting bijeen komen. VOOR DEN FIETSER IS T RETSPAD OC VEILIGE WEG! Nataal «avan. tet lie «aak. Vernieuwing^ brag Naar we vernemen zal de brug in de Dorpstraat, by de veiling, de volgende week Woensdag- en Donderdagnacht voorzien worden van een nieuw wegdek. Dat dit een groote verbetering sal zijn voor het verkeer Is zonder twijfel, daar het tegenwoor dige dek vrijwel geheel los ligt In de spijkers. De heer Torken werd hierop met 10 tegen 1 stem voor vast aangesteld. dezer gemeente des namiddags Kerkeltfk leven Wij vernemen, dat medio Augustus alhier een kapelaan benoemd sal wor den. zoodat het parochiewerk in bet vervolg door twee geestelijken vervuld zal worden. Geslaagd Alhier slaagden voor het exa men lingerie: G. Woestenburg, A. v. d. Gullk en O. Faber. Voor ’t examen costumière: M. Kok en N. Boekweit. Gemeenteraad De Raad vergadert op Vrijdag 31 Juli, half acht. wmk >ai«a, voor terrein, ten plaUelande. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 31 Juli om 4 uur (N. T. ten raadhuize. ikete t N. trtl- acht rijn, sten LKE SET rat z.g. in Alkmaar 39 manden f 6470, De Hoop 200 man den f 2900, Protlnus 300 manden f 3300, Ger- berdlna Johanna 930 manden f 3220. Hercules 330 manden f 3900, Caroline 330 manden f 2960. Gladiolen-tentoonstelling Onder aanwezig heid van den burgemeester en het bestuur van de Veiling West-Frlealand is deser dagen de Gladlolen-tentoonsielling in Café Boekweit ge opend. Deze tentoonstelling getuigt van vakmankunst en wil het beste laten zien, om daardoor de gladlolen-cultuur te veredelen en de kweekers vertrouwd te maken met de beste soorten. Van Ged. St^ dedeellng, dat gl staat tegen de uitgaaf groot ƒ220.000. de witte kool-regeling kan dat verschillende stappen tonder echter nog tot re- KW 44 t 400, KW 153 f 570, KW 58 f 970, KW 156 f 780, KW 114 f 130. IJMUIDEN, Donderdag 30 Juli 1936. Vlood: 1257 vjn., 1.00 nm. Vaste aanstelling. De heer Verbeek, ge plaatst by het R. K. onderwijs alhier, heeft thans daarbij een vaste aanstelling als hoofd der school gekregen. Uitstapje Maandag 17 Augustus gaan de Patronaatsjongens onder leiding van kapelaan J. Buys en eenlge andere heeren naar Amster dam. Een bezoek zal worden gebracht aan Artis, waarna men naar het Gooi vertrekt voor een bezoek aan het bekende plaatsje Oud-Valkeveen. De reis wordt gemaakt per autobus. menschen te bezoeken. De heer SENGERS vond het Jammer, dat [pr. oor- bedrag IJMUIDEN, 29 JuU. Rijksvischafslag. Tarbot per kg. 84—90, Griet per 50 kg. 14—32, Tong per kg. 1.251.55, Groote schol per 50 kg. 30, Middel schol 25—30, Zet schol 14—34, kleine schol 8.50—17.50, Schar 4.70—12.50, Tongschar 26, per 50 kg., Rog per 20 stuks 813, Vleet per stuk 1.50—1.60, Pieterman en Poon 120 5.20, Middel schelvlsch 26. KI. mid. schelvlsch 15.50—24, KI. schelvlsch 8.40—16, Kabeljouw per 125 kg. *428, Gullen per 50 kg. 412, Leng per stuk 331.25, Heibot per kg. 8298, Wijting per 50 kg. 4.10—4.80, Koolvisch per stuk 888. Makreel per 50 kg. 713, Versche haring per kist 4.30—5.00. Veiling „De Talnboww” Met Ingang van Maandag 3 Augustus zijn de markturen als volgt: voor bloemkool, kool etc. te 730 uur, voor aardappelen 8 uur. Dinsdags en Vrijdags nam. 1 uur blockveiling voor augurken. Besloten werd een geldleenlng van ƒ100.000. aan te gaan, tegen een rente van 454 pet. a pari, af te lossen In 40 Jaar. De heer KEESMAN zei aan het eind van de vergadering, dat hij het een „smerigheid” vond, dat iemand een stem had uitgfibracht op een ander in plaats van op den gerneente-op- zichter. Dat was zeer onvriendelijk tegenover dezen laatste. - Hierna sluiting. wij. naar ■n ae in Kinderfeest op Koninginnedag In de Dins dag gehouden bestuursvergadering Is besloten op 31 Augustus een Kinderfeest te organiseeren voor de schooljeugd. Des middags zal eerst een optocht met muziek gehouden worden door het dorp, waarin tevens zullen worden opgenomen versierde fietsen, hoepels, enz. Daarna wordt ge marcheerd naar het feestterrein, alwaar ver schillende kinderspelen worden gehouden, op geluisterd door muziek. Des avonds zal een concert plaats hebben in den tuin achter de Herv. pastorie. De plaatseiyke muziek- en zangvereenlgingen hebben bereids medewerking toegezegd. In verband met het te heffen entrée worden zij, die nog geen lid der vereeniglng zijn, opgewekt, zich alsnog op te geven. Toch meent de commissie uit L. en M. dat die zieke middenstand wel gegeneerd kan wor den, b.v. door de uitoefening van bedrijf of am bacht aan bepaalde elschen van vakkundigheid enz. te binden. Wat neer zou komen op een herleving in modernen stijl van het oude gildeweaen. Waar het ook onze meening te, dat de mid denstand echter niet enkel op het platteland boognoodlg gesaneerd moet worden, en dat de richting waarheen de commissie wijst, nog zoo slecht niet Is, kunnen wij dit deel van het betoog gereedelijk accepteeren. Maar wat de commissie hierop laat volgen, lijkt ons toch allerminst juist. Vóór de Fransche revolutie zou de in gilden georganiseerde middenstand zich aan uitbui ting hebben schuldig gemaakt. Dat is al een stelling, welke In haar algemeenheid historisch niet te verantwoorden te. Om dan bij die nieu we gilden die uitbuiting onmogelijk te maken, zouden de heeren van L. en M. de verbruiks coöperatie willen handhaven naast de geor- gantsArde mlddenstandsbedrjjven. Hoe stelt men zich dat echter In de praktijk voor? Van tweeën één: de middenstand komt door de reorganisatie op dezelfde prjjsbasis als de coöperatie, en dan Is deze immers principieel af te keuren bedrijfsvorm niet noodlg, óf de coöperaties blijven toch nog goedkooper en dan zal óók de gereorganiseerde middenstand er bet loodje bij leggen. Of wil men misschien deze figuur, dat de coö peratie leverancier is van de courante artikelen met weinig of geen risico, terwijl de midden stand mag zorgen voor de Incourante goederen, met ad de risico’s daaraan verbonden? Maar dan zal geen mensch durven volhou den, dat de doodsstrijd van dezen middenstand langer zal duren dan een paar jaren. Neen, .Landbouw en Maatschappij" stelt de diagnose van de kwaal- niet slecht, doch de re medie weet zij óók niet te geven. m. B. en W. de me- bjj hun college be- 1 - voor het aanleggen van een rioleerlng. Aan de plan nen kon dus thans uitvoering worden gegeven. B. en/Wj^ wenschten de werken aan te be steden met de bepaling, dat slechts arbeiders te werk mogen worden gesteld, die van gemeen tewege daartoe worden aangewezen. B. en W. zouden de aanbesteding van de bui zen tweeledig willen doen plaats hebben, nJ. het ter plaatse maken en het leveren van af een fabriek. Aan het maken ter plaatse gaven B. en W„ met bet oog op de “werkgelegenheid, de voorkeur. Aan het leggen der rioleerlng zal geen onge limiteerd aantal arbeiders te werk gesteld kun nen worden, zoodat het vrijwel als zeker mag worden aangenomen, dat de werkloozen niet voortdurend te werk zullen kunnen worden ge steld, doch wachtweken zullen moeten doorma ken. B. en W. stellen daarom voor, het door dgflt aannemer te betalen loon te bepalen op 45 cl? per uur en de werkweek op 46 uur; bovendien de gewone toeslagen, gedurende de werkweken te betalen rechtstreeks door de gemeente, on der bepaling dat een arbeider ten hoogste twee weken achtereen te werk wordt gesteld en daarna ten minste een week niet voor tewerk stelling in aanmerking zal komen, gedurende welke week of weken geen steun, toeslagen of anderszins zal worden betaald. De mogelijkheid, aan de arbeiders taakwerk op te dragen, zouden B. en W. willen open laten, doch de loonen zouden dan daardoor ten hoog ste 10 pet. meer mogen bedragen dan het voor geschreven loon. De VOORZITTER zei, .dat de loonen zóó wa ren gesteld, dat een prikkel bleef bestaan tot het zoeken van werk in het vrije bedrijf. Het speet spr. te moeten zeggen, dat verschillenden getoond hebben, werkschuw te zijn. De heer GREEUW vond, dat de opmerking van den voorzitter over de werkschuwheid der werk loozen kant noch wal raakte; spr. had het wel anders ondervonden. Spr. critiseerde de voor gestelde regeling, waardoor de Inkomsten zeer gering zouden zijn en 2/3 van de werkloozen geen werk bij den rlool-aanleg zouden vinden, en wenschte de derde week wel de toeslagen uit te keeren. Dr. BARNHOORN zei, dat het op het oogen- blik noodlg was, een uurloon vast te stellen. Of alle werkloozen zouden kunnen worden te wgfk gesteld was een vraag, die niemand kan beantwoorden. Wethouder AKKERMAN deelde mede, dat een nieuwe werkloozenregellng in de maak was. Tenslotte werd het voorstel toch met alge- meene stemmen aangenomen. De heer OPDAM merkte op, dat men met den heer Torken wel wat In de knel gat, omdat deze wel moeilijk gelegenheid zou hebben, de raak uit te werken. Bovendien vond spr. hét niet Juist, dat de gemeente-opziefiter buiten zijn gewone salaris om, nog zijn percenten zou verdienen aan den bouw. De VOORZITTER meende, dat de opzichter wel gelegenheid voor de school zou hebben. De opzichter te Bergen had ook een school gebouwd. De heer GREEUW protesteerde tegen de laat ste uitlating van den heer Opdam. Men moest eerlijk blijven na een gevallen besluit. De raad van de gemeente Helloo vergaderde Woensdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. van Foreest. Ingekomen was een adres van de afdeelin- gen Helloo van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van den R. K. Trans- portarbeidersbbnd betreffende de kosten van verlenging van rijbewijzen. Adressanten verzochten om voor werklooze chauffeurs de kosten van vernieuwing van een rijbewijs voor het besturen van'motorrijtuigen voor rekening der gemeente te nemen. Die koeten bedragen per rijbewijs f 1.—een rijbewijs is geldig gedurende twee jaren. Het kwam B. en W. niet wenschelijk voor, ter wille vap de daaraan verbonden consequen ties. voor bepaalde doeleinden steun te ver- leenen, terwijl zij geen reden aanwezig achtten voor hetgeen gevraagd werd een uitzondering op dien regel te maken. Zij gaven daarom in overweging, afwijzend op het adres te beschikken. Aldus werd besloten. Aan mevrouw C. J. Maas Geesteranus—dc Lange werd op haar verzoek om gezondheids redenen zeer eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER sprak zeer waardeerende woorden aan het adres van mevrouw Maas Geesteranusde' Lange, die zich gedurende haar bijna 20-jarig lidmaatschap vele verdien sten had vergaard. klinkers kwamen in plaats van beton. Spr. oor deelde voorts, dat er wel een zeer groot bedrag aan diverse leidingen in den grond werd gestopt. Spr. bepleitte den aanleg van een betonnen weg met het oog op de duurzaamheid en de werkverruiming. De heer HEIJNE vond het nu maar beter den weg een voorlooplge behandeling te geven en gedeeltelijk van een betonnen dek te voorzien. De heer VAN T VEER stelde voor een vijf meter breeden weg van beton en de commissie voort te laten gaan met het bewerken der be woners. De heer SCHUWT achtte het niet gewenscht, op het besluit van de vorige vergadering terug te komen. Een gesloten wegdek was volgens spr. veel beter, omdat het duurzamer is en meer arbeidsloon inhoudt. De heer KANT was voor een kllnkerbestra- tlng, omdat het ƒ5000.goedkooper zou zijn. Landbouw en Maatschappij kan nagaan, hoe het staat met de vervulling van de taak door den middenstand ten plattelande en is tot de conclusie gekomen, dat deze In vele gevallen niet aan zijn roeping beantwoordt. Welke zijn dan de fouten, welke den midden stand aankleven? Op de eerste plaats zijn er bij verscheidene mlddenstandsbedrijven veel te veel Individueels waardoor het bedrijf 0 veel te :omt Dan is het distributiesysteem irrationeel opgezet, dat ook daardoor de winstmarge te hoog wordt. Verder is er door de vrtfe vestiging te veel ondeskundigheid, ter- Als het weer even medewerkt zal het er weer buitengewoon interessant en gezellig zijn. Mocht het weer onverhoopt het grootsche feest niet laten doorgaan, dan wordt het gepu bliceerd by den boekhandel Ter Burg, de Ga- ilf vier de groote wedstrijd wordt ge- itfn de eerste elftallen van Alcmarla de Stormvogels uit IJmuitfen. Ook dit kan een fraaie wedstryd worden. We geven den eersten klasser natuuriyk de meeste kans om den uitgeloofden zilveren lauwerkrans te be machtigen, maar we zyn ervan overtuigd, dat Alcmarla haar huid zoo duur mogeiyk zal ver- koopen en er dus voor vechten zal. Des avonds om 8 uur heeft er In het Open- lucht-theater der V.V.V. een groote gecombi neerde uitvoering plaats van alle by den Bond aangesloten vereenlglngen. Het zou ons te ver voeren hier alle nummers van het met groote zorg samengestelde program ma te noemen. „Bergens Harmonie” opent den avond, waarna de Koorvereenlglng „Bergen" zich zal defen hooren. De gymnastlekvereenlgtng „Be Quick” zal dan eenlge nummers ten beste geven,w.o. de zoo succesvolle Reidansen, door een groot aantal paartjes in Noord-Hollandsche kleederdracht. Het eerste gedeelte wordt afgesloten met het optreden van „de Stem des Volks", die eenlge liederen zal zingen. Na de pauze treedt ..Bergens Mannenkoor” het eerst op, daarna krygt het publiek nog eenl ge nummers van Be Quick te zien. Maar wat wel het meest de moeite waard zal zyn, Is het groote besluit van den feestdag. Als slotnummer zullen namelyk de gezamen- Wke koren met orkestbegeleiding, onder leiding van den heer P. Pranger uitvoeren: „De laatste Zonnestraal” van J. Paardekoper. Voor verdere byzonderheden verwyzen de aanplakbiljetten, de programma’s en dit nummer voorkomende advertentie. Burgerlijke Stand Geboren: Andries, z. van Inne Anne Dykstra en Aafje Marinus, Ve- nuslaan 77; Janna. <L ya Louwjas Boeder en Femmy J. Fllder. Noorder BoeiAvaart 8; An neke Catharina, d. van Klaas Cornells de Bruyn en Aafje Bakker, Wlerdyk. Ondertrouwd; Dirk Abbekerk en Cornelia DuynHotze Smid en Ike de Boer. Getrouwd: Wilhelmus Johannes Hanaen en Cornelia Gerarda Ooteman; Cornells Jan Jel- lis en Cornelia Schotsman. Overleden: Johannes Lakenman. oud 88 j„ weduwn. van Jannetje Hondries, Zuider Haven- dyk 38; Geertje Vertelman, oud 70 J.. echtge- noote van Dirk Visser; Gerrit Pieter de Vos. oud 75 J„ weduwn. van Margaretha Catharina van Heyningen. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen, met de stem van den heer Opdam tegen. Meer don f7500.000,— be talen NelHands fietsers elk Jaor aan rijwiel belasting. Daarvoor krijgen zij o.m. hun gfr veilige rijwielpaden - speciaal voor h«n aangelegd. Maar— HDM 'waarom gebruiken zij ze dan XSr nietl leder op zijn eigen wegl Voetbal Tijdens de kermisdagen worden op het V. V. O.-terreln alhier eenlge belangrijke voetbalwedstrijden gespeeld. tf Allereerst komt as. Zondagmldag een »erke club uit den I. V. C. B. op bezoek, n.l. heerste elftal van „The Victory" uit Weesp. Voor dezen belangryken wedstrijd, welke om 2 uur begint, heeft de heer P. N. Leering ’n moolen beker beschikbaar gesteld, zoodat het een span nende wedstrijd belooft te worden, daar V. V. O. I. er ongetwyfeld een eer in zal stellen dezen wedstrijd tot een goed einde te brengen, en zoo doende den beker thuis te houden. De tweede wedstryd zal worden gesp Dinsdagavond om 7 uur. Dan zullen de vj elkaar bekampen. Ook dit zal een Inre ontmoeting worden, daar vele veJkfcM voetballen weinig verstand hebben. - Alzoo een paar belangrijke voetbal wed welke zeker aller belangstelling trekken. Feestdag Vereenigingsbond „Eendracht** Zondag, 3 Augustus heeft de Vereenigings bond ,JDe Eendracht" 4e Bergen een feestdag georganiseerd. Het uitgebreide en uitstekend bezorgde pro gramma opent om 2 uur 's middags met eten voetbalwedstrijd op het terrein der Berger Sport Vereeniglng tusschen B. 8. V. 1 en Monniken dam 1. dat onlangs is gepromoveerd van den N. I/. V. B. naar de vierde klasse van den K. N. V. B. Het vriendschappeiyk treffen duurt tweemaal een half uur en is dus om kwart over drie afge- loopen. Intusschen heeft zich by haar repetitielokaal aan de Karei de Grootelaan Bergens Harmonie opgesteld, om zich, onder het spelen van vroo- Hjke marschen naar den Kerkedyk te begeven, waar om ha: speeld tusSei Vlctrlx en i een Het gemeentebestuur had uitsluitend zuivere redenen voor het bouwen van de school in het bosch. Volgens deskundigen was de aangewezen plaats de meest Ideale van de gemeente. Spr. geloofde niet, dat de school schade zou bren gen aan het bosch; Integendeel: wanneer er een mooie en passende school kwam, zou het eerder een aanwinst zyn. De heer OPDAM achtte den nieuwen Zeeweg een betere plaats; dan zou de school meer In het centrum der gemeente staan Door het aan- brengen van beplantingen kan het ook daar mooi worden. Spr. vroeg dit alsnog in over weging te nemen. De heer SCHUWT c Dr. Bamhoom en was stel. Het was spr. geblel ten, waarvoor zy eigenlijk adresseerden. Spr. achtte de aangewezen plaats meer in het cen trum der gemeente dan de Zeeweg. B. en W stelden voor, het uitbreidingsplan der gemeente, In verband met den bouw der ULO.-school te wyzigen voor het gedeelte naby den Heerenweg en het Hempad. B. en W. bevalen aan, de ingekomen adressen met in - totaal 692 handteekeningen, die tegen den bouw van de school in het gemeentebosch protes teerden, voor kennlsyerig^-aan te nemen, om dat de school slechts Jeen jeer klein deel van het bosch zou innemen. Verdere bebouwing van het bosch, zooals door adressanten werd ge vreesd, zou niet gebeuren, omdat dat vrijwel onmogelijk zou zyn. Voor een school was het echter, ook volgens hoogere autoriteiten een Ideale plaats. De heer OPDAM vond het verheugend, dat zoovele ingezetenen zich voor het gemeentelyk natuurschoon interesseerden. Spr. had er ook bezwaar tegen, de school in het bosch te bou wen, omdat het bosch er zeker niet beter op sou worden en vooral niet rustiger. Het bosch is al klein genoeg. De VOORZITTER verdedigde het voorstel en beval de plaats In het bosch, ook om onderwys- redenen, ten zeerste aan. De heer KEESMAN zei, dat verschillende menschen hadden geteekend, zonder te weten waarvoor. Voorts hadden de adressanten behooren aan te geven, waar de school dan wel gebouwd moest worden. Spr. respecteerde de liefde voor het bosch. maar men zou goed doen, met een beter voorstel te komen. stukken grond, die gevraagd werden. De commissie zou spoedig op stap gaan om de Voorgesteld werd hierna, de,n gemeente-op- zlchter, den heer Torken, die verleden jaar Augustus voor den tyd van één Jaar was aan gesteld, thans voor vast aan te stellen. De heer KEESMAN wilde de benoeming voor vast aanhouden tot na de voltooiing van de UL.O.-school. De VOORZITTER vond, dat men uit biliyk- heldsoverwegingen niet langer met het besluit mocht wachten. De heer Torken heeft getoond een yverig en goed opzichter te zyn. Dr heer KANT vroeg, of de bouw van de Melkgeld Laatste uitbetaling der Ooöp. Zulvelfabr. Aurora: vetgehalte 3.19. Prys per K G. vet. 1.26. Prys per KG. melk, 4.12 Prijs per L. melk, 4.15. Ten einde te komen tot de keuze van een architect voor het bouwen van een ULO.- schqgl hadden B. en W. van een vyftal des- kuriH^en een schetsontwerp met voorlooplge begroetingen ontvangen. Naar aanleiding van die ontwerpen stelden B. en W„ In overleg en met instemming van den Inspecteur van het Lager Onderwys, voor, als architect voor het bouwen der U.L.O.-school aan te wyzen den ontwerper van het plan ge merkt IV. De heer OPDAM vond alle vyf plannen zeer mooi en goed. Er was echter zeer veel verschil In prys. Plan I was op ongeveer f 21000 ge raamd en plan V op ongeveer f 28.000. Het laatste plan was, wat degeiykheld betrof, veel beter dan het andere, waardoor het felte- UJk veel goedkooper zou uitkomen. Spr. pleitte niet voor den architect, maar voor het ontwerp, dat mooier en deugdeiyker mate riaal bevatte. Wethouder Dr. BARNHOORN zei, dat de uit- genoodlgde architecten allen menschen waren, die hun sporen hadden verdiend. Mén behoefde daarom niet naar den architect te kijken maar naar het ontwerp. De heer HEIJNE vreesde, dat plan TV wel wat te laag geraamd was. De heer OPDAM vond het onjuist, dat de na men van de vyf architecten geheim werden ge houden. De zaak was te belangrijk om niet te weten, aan wlen men het werk opdroeg. De heer KEESMAN vroeg de namen te noe men, zonder te vermelden, welk plan van ieder van ben was. De heer SENGERS vond, dat men vertrou wen moest stellen in B. en W. Besloten werd plan IV aan te ifemten. Hierop werd de naam van den ontwerper be kend gemaalU Heel wat minder houvast beeft men aan de uitspraak van deze Commissie Inzake de ver bruikscoöperaties. Beschouwt zy de landbouwcoöperaties als doelstelling, de verbruikscoöperaties wil ay zien als verweermiddel, zonder dezen bedrijfs vorm als doel te aanvaarden. In principe Is de commissie dus tegen de verbruikscoöperaties, omdat ze overtuigd te van de noodzakeiykheid van bet behoud van den krachtlgen, welvarenden en zelfstandigen mid denstand, en deaen niet wil rullen voor een soort ambtenarenbedryf. Alleen by heel erge misstanden kan hier coöperatie gewenscht en noodlg zyn. Uitvoering van „Romanesk” Boven verwach ting was de uitvoering van „Romanesk" in het openiucht-theater goed bezet. Het succes was wederom zeer groot. - - j s Hedenavond is de groote verllchtingsavond. steun^en^s’aSdtmta waT dë 'stëun' l.C nPt-. WPPT PVAn mpHoraortt ?o1 Frat aw wdaav -'*■ - administratief vellen voldoende moet worden geacht. By verkoop dient de kweeker daarvan dan kennis te geven aan de veiling. De heer Jac. Groen hoopt dat deze regeling in verband met het volgend Jaar punctueel sal worden uitgevoerd. De vellingsomzet over de maand April be droeg 81.553.36 en over de maand Mei 6.133.11, zoodat de totale omzet voor het seizoen 1935- 1936 zonder den steun 1.112219.66 beckoeg. Over de maand Juni bedroeg de ómzet ƒ39.781.20. In-verband met de ontslagaanvrage van den heer Leuring, controleur aan de veiling, welk ontslag op de meest eervolle wyze werd ver leend, is een oproep gedaan om sollicitanten naar deze betrekking. Er waren 23 sollicitaties ingekomen. Het bestuur had een zestal op de voordracht geplaatst. Deze luidde alfabetisch: P. de Geus Azn., G. Hop, A. Keppel, G. Oud, J. Smit en D. Wonder. Na twee vrye stemmingen werd de heer G. Hop met 13 stemmen benoemd, terwyi op den heer J. Vader 11 stemmen waren uitgebracht. Ingevolge de nieuwe statutenwyziglng zullen de tuinbouwvereenlglngen „Tulnbouwbelang” en ..Harenkarspel Oost” ieder een bestuurslid minder mogen afvaardigen. By de rondvraag brengt de heer Jac. de Boer naar voren, dat de mlsóogststeun erg Is tegen gevallen. Slechts 30 pCt. van de geleden ver liezen is uitbetaald. Spr. vraagt of er nog hard wordt gewerkt, om nog iets te krygen. Voorzitter antwoordt, dat de Prov. Comm. met L.T.B., C.B.T.B. en N.T.B. deze zaak by den Minister In een adres heeft bepleit. Op dit ackes is bereids door den Minister antwoord gegeven. Verschillende klachten worden geult, o. a. over de uitschakeling van die tuinders met ge mengd? bedryven beneden 30 pCt. tuinbouw. De heer Jacc. Groen vindt dit laatste ook een grove onrechtvaardigheid, maar verder is de misoogststeun de rechtvaardigste steun ge wéést, die er ooit gegeven is. De heer Kaan vindt dat die menschen, die niet voor misoogststeun In aanmerking kwamen, omdat ze precies het benoodlgde bedrag had den omgezet, op andere wyze ook klappen ge noeg hadden gekregen, waardoor een steun wel gerechtvaardigd was. De heer Jac. Groen betoogde, dat het daar nu niet om ging. Misoogststeun biyft misoogst- behou dens voor de gemengde bedryven rechtvaar diger dan ooit. Na nog eenlge bespreking sluit de voorzitter onder dank de vergadering. rage Dam en Co en de tweede-klasse wachtka- De commissie beglMCiuet het maken van een scherp onderscheid tusschen zuivere landbouw- coöperaties en verbruikscoöperaties. Tot de eerste soort rekentizU: de zuivel-, credlet-, veraekerings-, productie-, bewerkings-, verkoop- en Inkoopcoöperatie. Deze laatste twee voor zoover betreft den verkoop van de geteelde producten en den aankoop van grondstoffen: veevoer, kunstmest, bedryfsbrandstof, ziekte- bestrydlngsmiddelen en strooisel. Tot de tweede groep behooren volgens de commissie: bakkerij, slagery, kruidenierswin kel, smedery, koperslagery, timmerbedrijf, be nevens de aankoop van andere landbouwbe- noodlgdheden ^lan veevoer, kunstmest enz. Het standpunt der'Commlssle tegenover bei de groepen is geheel verschillend. Terwyi zy de eerste noodzakeiyk acht, wenscht zy de twee de dan slechts te aanvaarden, indien maat- schappeiyke misstanden daartoe noodzaken. Van de aankpop-coöperatie zegt de Com missie, dat zy deze noodzakeiyk acht „om daardoor een verweermiddel te scheppen tegen producenten- en handelsgroepen, die zich In trust, kartel, syndicaat, enz. zouden kunnen organiseeren om abnormale winstmarges vast te leggen. By een en ander komt nog de ver zorging met de beste grondstoffen, waarin het best kan worden voorzien als de boer-kooper ook zelf aan de productlebron bepaalt wat hy zal aankoopen.” Dit standpunt mag men deelen of niet, het is in leder geval volkomen duldeiyk. Suppletoire begroeting Voorgesteld werd eten suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1936 vast te stellen. Daarop komen voor: Kosten van verbouw der R. K Jon gensschool en aanleg centrale verwarming f 15963. Koeten bouw U. L. O. school f 25000. Kosten verbreeden fen verbeteren gedeelte Wes- terweg f 5350. De beschikbaarstelling van de benoodlgde ge deelten grond voor verbreeding van het gedeelte van den Westerweg van af Schulne-Hondsboe- schelaan tot Kerklaan zou nog wel geruimen tyd I w In beslag nemen. 1 B. en W. stellen er prys op, dat reeds thans het bedrag benoodlgd voor verbetering van het gedeelte tusschen Zeeweg en Schuine Honds- bosschelaan, werd gevoteerd. Een nader onderzoek had aangetoond, dat met het oog op de zich in den weg bevindende lei dingen, een wegdek van beton toch minder aan- bevelenswaardlg was. zy stelden daarom voor, het wegdekte laten maken van een dik formaat klinkers. De heer VAN T VEER wilde, wegens de moei- Ujkheden met de bewoners van den weg betref fende *t afstaan van grond, de breedte van den weg bepalen op vyf M. en de ruimte voor fiets en wandelpaden laten vervallen. Bleek deze later toch noodlg, dan kan men weer zien. Spr. klaagde over de weinige activiteit van de raadscommissie, die de bewoners zou bewer ken. De heer KEILMAN zei, dat de commissie wel vergaderd had. Mfen was echter wat teleurge steld over de weinige medewerking, welke ver- moedeiyk haar oorzaak vond in de vry groote wyi door prijsafspraken te hooge prijzen war den berekend. Er worden nog enkele andere euvelen opgesomd, maar dit zyn wel de voor- na&mste. Wanneer wy dit requisitoir eens onbevooroor deeld bekijken, dan te er, belaas, in sommige beschuldigingen wel eenlge grond van waarheid, maar wij verschillen met L. en M van moe- ning. dat hier mag gesproken worden van min standen, zoo erg, dat zy, met opzyzetting vjb het juiste principe, coöperatie zouden recht vaardigen. Wethouder Dr. BARNHOORN deed een boekje open over <fe voorlichting, die door sommige personen aan het publiek en hoogere regeeringsllchamen over deze zaak was gege ven. Deze voorlichting was volkomen onjuist en op z’n zachtst gezegd hoogst afkeurenswaar- dlg. Het zou zeker nobeler geweest zyn, te werken met eeriyke argumenten. Het bleek te zyn de gemeente -opzichter, de heer Torken, die op eigen kosten had meege daan. De namen van de overige architecten waren Roggeveen, D. Saai, Tunnissen en Reyendam. Noordermarktbond. Dinsdagmiddag te half vier vergaderde het bestuur van de Veilingver- eeniging de „Noordermarktbond” ten betaal- kantore. De voorzitter, de heer J. Ootjers, opent met welkom aan de lecten en pers, waarna de no tulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt de voorzitter, of er iemand van de aanwezige leden gunstige of ongunstige Inlichtingen kan geven over het gebruik van de tabaksstof als middel tegen de draalhartigheld. Verschillende leden geven als de meening te kennen, dat het ge bruik van tabaksstof absoluut niet helpt tegen de draalhartigheld. Alle proeven zyn op mis lukking ultgeloopen. Wat betreft het liggeld voor vaartuigen in de goot, deelt voorzitter mede, dat dit door het -dag. bestuur Is gesteld op 10 cent voor vaar tuigen beneden en 15 cent voor boven de 5 ton. Ten aanzlenxy voorzitter mededc..^., hiervoor zyn gedaanS sqltaten te lelden. Voorzitter betreurde het, dat nog geen rege ling Is tot stand gebracht, maar hoopte alsnog dat dezer dagen een regeling zou komen. Verschillende letten waren verwonderd, dat er nog zooveel werk moet worden gedaan om tot een regeling te komen, daar de regelingen vorige Jaren goed hebben voldaan. Wat betreft de- pootaaitfappelen, te een schrij ven van de Aardappel- en groentencentrale ont vangen met de voorwaarcten, waaraan moet worden voldaan om voor den garantieprijs 6 ƒ350 per 100 K.G., verhoogd met 50 cent be- waarloon, in aanmerking te komen. Deze poot- aardappelen moeten voor. 15 Augustus gerooid zyn, terwyi na dien datum de N. A. K.-keur- meester Inventarisatie sal doen. De heer, Jacc. Groen informeert naar veilen van poters. Ten aanzien hiervan deelt voorz. mede, dat et vraagstuk der coöperatie heeft al Jarenlang, maar vooral in den laatsten tyd, heel veel stof doen opwaaien. Eenerzyds zyn daar de coöperatoren, die wy zen op de voordeelen In geld en kwaliteit, welke de by hen aangeslotenen hebben ver kregen door het gepropageerde systeem, ander zijds komen handel en middenstand met alle kracht in het geweer tegen de niet te mteken- dle de coöperaties hun hebben ULO.-achooi invloed heeft op het salaris ven den opzichter. De VOORZITTER antwoordde, dat de op zichter feiteiyk volgens zyn instructie verplicht was dit werk zonder extra vergoeding te ver richten. Of dit blllyk zou zyn, dient nader on der het oog te worden gezien. De heer VAN T VEER wilde ook met de vaste aanstelling wachten tot de voltooiing van de UL.O.-school. De heer OPDAM vond dat onblliyk en mis plaatst tegenover den yver van don opzichter. Wethouder AKKERMAN was deze meening ook toegedaan. Het was onjuist, het resultaat van den bouw tot voorwaarde te stellen. B. en W. zouden, ook bulten de schoolkwestie om, met dit voorstel zyn gekomen. nen schade, berokkend. Er zyn boekwerken volgeschreven over de maatschappeiyke waarde c.q. de ontoelaat- baarheid dezer coöperaties, terwyi In het Ka tholieke kamp zelfs moraal en Pauselyke En cyclieken In het geding worden gebracht. wy zullen ons niet vermeten in cjeze zoo uiterst netelige kwestie een uitspraak te doen. Zelfs kunnen wy geen poging wagen In het be stek van deze paar regels de wederzydsche standpunten uiteen te zetten. wy willen vandaag enkel even de aandacht vestigen op een rapport, dat dezer dagen te gepubliceerd, en dat Is samengesteld in op dracht van .Landbouw en Maatschappy”, de nationale boerenorganisatie, welke vooral het Oosten des lands haar aanhangers vindt. (Dat deze organisatie volgens velen een fascisttechen inslag heeft, doet in dit verband niet ter zake. Daarover zullen wy het later nog wel eens hebben). Uiteraard behandelt dit rapport slechts een beperkt terrein, nJ. het coöperatlevraagstuk Met 9 tegen 2 simmen werd besloten het voorstel van B. esf^lte aan te nemen en de sup pletoire begrooting goed te keuren. Tegen stem den de heeren Schuyt en Hengen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9