De Bataafsche K0KK3-ATLAS *t I» vacantietijd. Na naar buiten. Nu fit «ijn. Dua... King-pepermunt mee. En... de King-atlas. Die wijst U de weg. Die komt nö te pas. t J Nederlanders in Spanje KING-ATLAS VAN NEDERLAND LEVENSLANG GEËISCHT VRIJDAG 31 JULI 1936 KOMT NU TE PAS! Jhr. C. I. A. Reigersman MEDAILLE VOOR REDDER Angstige dagen beleefd JONGEN VERONGELUKT UIT DE SCHOENINDUSTRIE EX-NOTARIS VEROORDEELD SCHIP OMHOOG GEVAREN BOERDERIJBR AND DE FRAUDE TE VLISSINGEN C. ARNTZ OVERLEDEN Motie R.K. Bakkerspatroons bijeen Twee dooden en twee gewonden Overeenstemming te Schiedam De nieuwe Moerdijk- brug Onhoudbare theorie PER AUTO DOOR EEN FILMSTAD VAN MEINEED VRIJ GESPROKEN MOORDENAARS PLEEGDEN OOK INBRAKEN TONNEMA C,E SNEEK |D£ KONINGIN NAAR TILBURG Late erkenning van ongelyk be- men- Ernstig auto-ongeluk by Sibolga De F 36 niet naar Madrid belangrijk werkobjeet TOOT Katholieke Jeugdbybel Lijkje opgehaald in met Was Ik reeds eenmaal aan den dood ontsnapt. Oud-lid der Eerste Kamer te Hoe bei. maanden W Bij baden verdronken Corporatieve ordening rol Een zeer Amsterdam. Tegen den vroeger en administra teur van Soember Bopong Collectieve arbeidsovereenkomst tegen 1 September opgezegd By de regeering op ordenende maatregelen aangedrongen Een arbeid van een kwart millioen geeft aan 600 menschen blyvend werk Aanbieding van auto-model aan het psychotechnisch labora torium van de P.T.T. JONGEN IN SPEELTUIN VERONGELUKT Geen staking by de Vereenigde Glasfabrieken Ontslag 'gevraagd als hoofdir.- directeur van den Prov. Waterstaat i Uit de Maas te Rotterdam is opgehaald het lijkje van den 8-jarigen A. van der Krult. Het stoffelijk overschot Is naar de ouderlijke woning vervoerd. De jongen was Zaterdag in de Leu- vehaven te water geraakt. Gisteravond Is een bronzen medaille en di ploma uitgereikt geworden aan den 15-jarlgen nen van ven Haag by zyn zilveren priesterfeest tot Geheim Kamerheer benoemd De Pauseiyke Internuntius^ Z. H Exc. Mgr. Paolo Giobbe, heeft, vergezeld van zijn secre taris en .verder van Mgr. 3. 3. R. M. Postma, pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Goe den Raad en Mgr. dr. Th Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, een bezoek gebracht aan deken Van der Tuyn, die door den Internuntius met deze hooge onderscheiding in kennis werd ge steld. In den benoemingsbrief wordt medeg-deeld. <^t dese onderscheiding is verleend als een erkenning voor de vele verdiensten van deken Van der Tuyn by zijn zilveren priesterfeest. '■■3 ge en Tankboot en sleepschip zitten aan den grond by Walsoorden teller, toen ik op het terras voor het hotel had plaats genomen en een auto in groote vaart voorbijkwam. Uit den auto werd met revolvers op mij geschoten, maar gelukkig bleef ik onge deerd. Van de bekende jeugdschrijfster To Hölscher zal, in samenwerking met pater Romualdus O. M. Gap* directeur van het Seraf Unsch Semi narie te Langeweg, een Katholieke jeugdbybel (nieuwe testament) het licht zien. Van dit boek verschijnen twee edities, één voor de huiskamer, welke IS Engelsche platen in vierkleurendruk zal bevatten, en één voor de scholen. Het volgend Jaar zal het oude testament verschij nen. Inwoner uit Deventer vertelt wat hy in Spanje meemaakte Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de meineedzaak tegen 3. V. en K. de W te Enkhuizen. die voortgevloeid is uit de tegen ds. Bik, predikant Het s.s. Tiberius van de K. N. S. M. arri veerde Donderdag van Malaga met 17 vluchte lingen te Lissabon. Bij het voortgezet onderzoek door de Groning- sche recherche is komen vast te staan, dat de beide daders van den moordaanslag op den 72- jarigen heer R. Zetsma te Grootegast, de gebroe ders Wook betrokken zijn bij een reeks inbra ken. Beide daders hebben thans bekend drie in braken te Groningen te hebben gepleegd. Ook de firma Wambersie te Rotterdam heeft zich bereid verklaard, indien noodig, er toe mede te werken, dat de onder haar directie staande schepen van de Emsetco-lljn bij even- tueele evacuatie hulp zouden kunnen verlee- nen. In een te Tilburg gehouden algemeene ver gadering der Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten is besloten de collectieve arbeidsovereenkomst per I September as. op te zeggen. De vergadering besloot zich tegenover de ar beidersorganisaties bereid te verklaren de be staande collectieve arbeidsovereenkomst onge wijzigd te continueeren, met dien verstande, dat daaruit zullen moeten vervallen de bepa ling, dat arbeidsvoorwaarden, die in voor de ar beiders gunstigen zin van de arbeidsvoorwaar den der C. A. O. afwijken, op de indlvidueele fabrieken in stand moeten worden gehouden, alsook de bepaling, die de fabrikanten verplicht, ingeval van werkloosheid in elk geval 50 pCt. van t^et minimum weekloon aan het personeel uit te betalen. Aan de arbeidersorganisaties is verzocht, te willen mededeelen, of zij bereid zijn met het doen vervallen dezer beide artikelen der col lectieve arbeidsovereenkomst accoord te gaan, in welk geval de verdere inhoud der collectie ve arbeidsovereenkomst voorloopig ongewijzigd kan worden gecontinueerd. Naar wij vernemen, Is het stoomschip Ajax van de Kon. Ned Stoomboot Mij door ce regeering aangewezen om in Valencia ter beschikking gesteld te worden van den Neder landschen consul aldaar. De Agamemnon is Woensdagavond te Mar seille aangekomen, waar de 47 te Barcelona aan boord genomen passagiers het schip heb. ben verlaten. Het schip heeft daarna de reis voortgezet. Donderdagmiddag is te Nijmegen op 57-Jari- gen leeftijd overleden de heer 3. F. C. Arntz, oud-lid der Eerste Kamer en directeur van de N.V. Steenfabriek vi. Terwindt en AmU en president van de Landbouwmaatschapplj -Voorburg". De overledene was begiftigd met de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw. Johannes Franciskus Clemens Arntz werd geboren te Millingen a.d. Rijn op 29 April 1878. Hy studeerde aan de Handelsschool te Rolduc en het Handelsinstltuut te Frankfort a- Main. Na werkzaamheden in Engeland en Suriname werd hy directeur van de bovengenoemde steenfabriek. De heer Arntz was lid der Prov. Staten van Gelderland en sedert 1921 lid der Eerste Kamer voor de reap, Daarop besloot ik te vluchten. Mijn pas werd geviseerd door een communist, die niet schrij ven kon. waardoor het zeer veel moeite kostte om te kunnen vertrekken. Met behulp van den Dultschen consul werden de moeiiykheden overwonnen en kon ik aan boord komen van het Dultsche schip de Glr- gentie. De Franschen. die In hetzelfde hotel verble ven. werden door den Franse hen consul uit het hotel gebracht en ondervonden geen last van de communisten voor hun vertrek naar Bar celona en vandaar naar de grens. By het vertrek uit Tarragona ontmoette men aan de haven een tweetal Spaansche officieren, die in een roeiboot met achterlating van vrouw en kinderen waren gevlucht. Nadat zy aan boord waren genomen werd koers gezet naar Genua, waar zy echter niet van boord mochten, voordat hun passen in orde waren. Op de schepen waren zelfs vluchtelingen, slechts gekleed in pyama. Zy hadden moeten vluchten met achterlating van alles, wat zy be zaten. De heer Dykhout Is 28 Juli van Genua ver trokken en Woensdag te Deventer teruggekeerd, waar hem vanzelfsprekend een allerhartelijkste ontvangst by zyn behouden thuiskomst wachtte Naar wy vernemen is de deken van Gravenhage, de hoogeerw. i heer J. M. van der Tuyn, door "Lr H. den Paus tot Geheim Kamerheer benoemd. Spr. behandelde de structuur van het bak- kerybedryf en de ordening van diegenen, die daarin een functie vervullen. De encycliek Quadragesimo Anno wil alle functies tot een organisch gegroepeerde eenheid byeen bren gen. beter gezegd dus corporaties vormen De bakkery-stichting bezit nog steeds een hori zontaal klassekarakter, terwijl de beroeps schappen van Quadragesima, Anno een verti caal groepskarakter dragen. Tot op heden is er geen ordening; het be- dryf wordt overgelaten aan de vrye concur rentie, welke factor den laatsten tyd heeft moeten plaats maken voor de economische dic tatuur. Men heeft reeds een tweetal wegen tot cor poratieve ordening van de beroepschappen- maatschappy. n.l. het staatscorporatisme, dat een gewelddadig karakter draagt, en het cor poratisme van vereenigingen. dat van onderop aanzwellend naar geleideiyken groei streeft. Verkrijgbaar bij drogist o* winkelier Prijs 2 5 c< bij aankoop van een King-pepermunt a 10 c Sedert ongeveer een jaar geleden was hy in deze plaats als volontair in een wynhandel werkzaam en logeerde In hotel Europe. Hy verhaalde ons by zyn terugkomst van de vreeselyke dagen, welke hy in Tarragona had doorgebracht en hoe hy getuige was van de herhaalde overvallen van de roode troepen. De berichten in de pers over den toestand, aldus de heer Dykhout, geven slechts een vaag Woensdag 20 Juli omstreeks 12 uur vielen de communisten in particuliere auto's Tarragona binnen. De wagens waren beschilderd en bo venop lagen matrassen als bescherming tegen kogels. De geweren staken uit de 'portieren en op het helsch geschreeuw verdwenen de inwo ners in hun hulzen en de hotels. Schoten weerklonken zoodat den geheelen nacht werd gewaakt. De kloosterlingen wenden gewaar schuwd. hun kloosters te verlaten en den vol genden dag werden deze en de kerken in brand gestoken. Dien avond, Dinsdag 21 Juli, waren overal in den omtrek groote branden te zien. De meubels en verdere kerklnventarissen waren voor de ker ken op de pleinen verzameld tot een grooten brandstapel en later in brand gestoken. De by- bels werden verscheurd en het goud vernield. Slechts enkele mooie stoelen bleven gespaard en werden naar het raadhuis, waar de plaat-seiyke regeering zich had gevestigd, overgebracht. In de magazynen en tabakswinkels werd ge plunderd en geroofd en een kogel werd niet ge spaard, wanneer niet spoedig aan een of ander verzoek werd voldaan. Deze dagen was er van politie niets te bespeu ren. terwyi het garnizoen, hetwelk niet geheel werd vertrouwd, in hun kazerne gevangen was gezet. Nadat de officieren, die met de rechtschen sympathiseerden, naar Barcelona waren ver voerd. werden de militairen vrijgelaten. De toestand was vreeselyk en slechts groot levensgevaar kon men zich op straat be geven. Een dokter, die bekend stond als iemand, die voor het fascisme gevoelde, werd voor myn oogen neergeschoten. Ook des nachts hield het schieten aan en men PADANG SIDEMPOEAN, 30 Juli. (Aneta). BU het passeeren van een anderen auto la een groote vrachtwagen naby Sibolga omge. slagen. Twee der inzittenden werden op stag gedood, terwyi twee anderen licht gewond werden. den. Dit mocht echter maar voor een deel ge lukken. De groote schuur kon alleen behouden worden. Eenlge kippen en landbouwgereed schappen zyn eveneens een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. De nieuw-benoemde Pauselijke geheim kamer he er, Mgr. J. W. v. d- Tuyn, deken vanOravenhage De wethouder van sociale zaken en finan ciën t« Vlissingen is reeds eenlge dagen niet op het stadhuis en op het bureau van sociale zaken geweest. Naar wy vernemen, heeft hy thans officieel aan het college van B. en W. medegedeeld, dat hy, in afwachting van het proces met be trekking tot de geconstateerde onregelmatig heden by het plaataeiyk crisis-comité en Maatschappeiyk Hulpbetoon niet aan de werkzaamheden van het college zal deelnemen, zyn functies worden voorloopig waargenomen door den wethouder van openbare werken, den heer J. de Mey. De burgemeester heeft zich voorloopig belast met den dienst van openbare werken, die onder laatstgenoemden wethouder ressorteert. Alles wordt er op gezet om de verbinding in December a^. klaar te krijgen De K.N.A.C. meldt: Met groote snelheid en voortvarendheid is de Moerdykbrug tot stand gekomen. Het wachten zal tenslotte zyn op het gereedkomen van de opritten en wel speciaal van den ongeveer 3.5 K.M. langen Zuideiyken toegangsweg, waarvan het bestek thans open baar is gemaakt. kelt” terecht te komen. Ernstig gewond werd de jongen naar net ziekenhuis te Nijmegen omgebracht. Donderdagnacht is het slachtoffer daar over- Ate termyn voor de eerste oplevering Is 18 December 1931 vastgesteld. Uit de mede in het bestek opgenemen boetebepalingen biykt, dat er alles op wordt gezet de brug voor het eind van het jaar te voltooien. Verwacht mag dus worden, dat tegen dien tyd het verkeer daad- werkeiyk van de nieuw geschapen Noord-Zuld verbinding bezit zal kunnen nemen. De oprit* verkrygt over het algemeen voor loopig een enkele rybaan van 6.25 M. breedte van een gewalste fundeerlng met siytlaag. Na by de brug verbreedt de weg zich tot 11.50 M. binnen de kantstrooken, terwyi by de kruis punten met den weg naar Lage Zwaluwe en met den ouden weg MoerdykBreda dubbele rijbanen aanwezig zyn. Ter weerszijden komen vryilggende rijwielpa den van normaal 2.05 M. breedte. Nader vernemen wy, dat de heer Vegter by het baden in zee is afgedreven. Dé boot, waar in de badman, die het ongeluk zag gebeuren, wilde te hulp komen, sloeg in de branding om, zoodat redding niet meer mogeiyk was. Het lyk is tater aan de Westzyde op het strand aan gespoeld; drie doktoren hebben tevergeefs ge tracht de levensgeesten op te wekken. Tydens het kort doch hevig onweer dat Woensdagavond boven wyk by Duurstede woedde, sloeg de bliksem in de in 1935 nieuw gebouwde boerdery van den heer G. Spithoven, moest men ^nlet getroffen gelegen by de Slulswerken. In een oogwenk w stond het achterhuis in vlammen. De brand weer bepaalde zich er toe. daar toch niets te redden was, om althans het voorhuis te red- In het psychotechnisch laboratorium van het P. T. T.-bedryi aan de Kortenaerskade te Den Haag heelt Woensdagnamiddag de overdracht van een auto-model plaats gehad, dat door de K. N. A. C. is aangeboden aan genoemd labo ratorium. hetwelk, zooals men weet, zich mede beschikbaar stelt voor de psychologische keu ring van canuidaat-chauffeurs ten behoeve van verschillende ook particuliere bedryven. Ir. Damme, directeur-generaal der P.T.T.. mej. dr. R A Biegel, directrice van genoemd laboratorium en mr. J. Linthorst Homan, voor zitter van de K. N. A. C.. waren hierby aan wezig. Het aangeboden apparaat een Ford-vracht- autocaoïne met bybehoorende technische in stallatie strekt ter vervanging van de ver ouderde cabine in dat laboratorium, als test- apparaat voor vakkundig handelen. Het wordt gebruikt voor het testen van personen, dta reeds kunnen chauffeeren. De candidaat neenit plaats in de cabine en vindt daar alle organen, die voor de bediening van een auto noodig zyn. Het vertrek wordt donker gemaakt en op het groote projectiescherm verschynt een stilstaand straatbeeld. De candidaat hoort de opdracht .starten"; hy voert alle handelingen uit, die noodig zijn om den wagen in beweging te brengen. Tegeiykertyd hoort hy den motor aan slaan en begint een film, die het straatbeeld projecteert en die uit een rijdenden auto is opgenomen, af te rollen. De candidaat krygt geheel de illusie, dat hy zich bevindt in een auto, die in beweging is. Hy reageert dan ook op de gebeurtenissen van de film, alsof hy zich in zyn wagen op den weg bevond. Alle handelingen van den candidaat worden automatisch geregistreerd. De voorzitter van de K N A C., mr. Lint horst Homan, verzocht namens het bestuur van de K. N. A. C. aan Ir. Domme het geschenk voor het laboratorium van de P.T.T. te willen aanvaarden. Ir. Damme aanvaardde het geschenk BMl harteiyke woorden van dank. Tenslotte beeft mej. dr. Biegel haar bijzon dere erkentelijkheid uitgesproken voor de waar- deerlng, welke hét werk van haar laboratorium geniet in een kring als dien van de K. N. A. C. De verschillende autoriteiten woonden daar na een serie psychotechnische proefnemingen by. waaraan tr. Damme, mr. Linthorst Homan en anderen zich gaarne onderwierpen. Tengevolge van val overleden Donderdagnacht is in het St. Annaziekenhuis te Oss overleden de heer P. v. Zon, die vorige week, by het verrichten van werkzaamheden op een trap zoo ernstig kwam te vallen, dat een Naar wy vernetten heeft Jhr. C. I. A. Reigers man, hoofdingenieur-directeur van den Provin- - - cialen Waterstaat van Noord-Holland met in- \ranl8en «dder Han Roosenkrans, die op Pink- st eren, in de omgeving vay Utrecht, een 30- Jarigen man en zyn 3-jarig kind uit het water gered heeft. De medaille is in tegenwoordigheid van zyn familie el» de katholieke padvinders van welke organisatie hy lid is uitgereikt door den heer A. J. Meyerink, onder-voorzitter van den Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen. De medaille is beschikbaar gesteld door den Koninkiyken Nationalen Bond ’.I voor het reddlngswezen en eerste hulp by onge lukken Het Oranje Kruis. de felste aanhangers aan *t twijfelen, aan *t wankelen, aan ’t.omvallen gebracht. In het socialistische blad „Voorwaarts” komt b.v. de heer Vliegen, een der roode twaalf apostelen van de 8J>.AJ»., thans, erkennen, dat er van heel de Malthus- theorie niets uitgekomen is. ’t Is een eerlijke, maar een wel wrat kl te late erkenning! Want intusschen is er. zooals wij zeiden, door de verkondiging der valsche theorie veel kwaad gesticht en onschatbaar na deel toegebracht aan onze beste volks krachten. Malthus zyn Woensdagmiddag keerde te Deventer Spanje terug de 22-jarige G. Dykhout. die de vluchte- eerete dagen van den opstand in Spanje, te Tarragona, een havenplaats op 100 K.M. afstand van Barcelona, verbleef. De Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond houdt een tweedaagsch congres en jaarvergadering in het sociëteitsgebouw der Rotterdamsche Diergaarde. Woensdagmorgen kwamen de le den van dien Bond in de algemeene 19de jaar vergadering onder voorzitterschap van den bondsvoorzitter, den heer Joh. Loose uit Ber gen op Zoom byeen. De heer P. J. C. van der Post, oud-hoofdbe- stuurslld, werd allereerst met algemeene stem men als erkenning van zyn vele verdiensten tot eerelld van den Bond benoemd. De verslagen over het jaar 1935 werden' goedgekeurd, alsmede het financieel verslag over het dienstjaar 1935 en de begrooting voor het volgend Jaar. De heer Loose, die aan de beurt van aftreden was, werd by acclamatie herkozen als bondsvoorzitter. Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van vier hoofdbestuursleden. De heer Van van Naar wy vernemen, is thans definitief afge zien van het zenden van de F 38 naar Madrid tot het afhalen van Nederlandsche lingen. Naar het* Handelsbtad uit goede bron ver neemt, staat het thans vast, dat H. M. de Ko ningin in September Tilburg zal bezoeken, ter Het Fransche, met benzine geladeri tank schip „Neerlandia”, gesleept door de Neder landsche sleepboot „Donau" is Donderdagmid dag op de Wester-Schelde by Walsoorden om hoog gevaren en biyven zitten. Ook de sleep boot is vastgevaren. Het sleepschip zit zeer scheef. Berglngsvaartuigen zyn naar de plaats van (ie stranding vertrokken. den dienst Jhr. maakt gebruilc van de mogeiykheid die zestig- jarigen wordt geboden om met pensioen te gaan. Over zjjn opvolger te nog niets bekend, by dergeiyke functies moet nameiyk eerst een voordracht by de Prov. Staten worden inge diend. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den vroegeren notaris te Langweer, A. F., tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ver duistering van twee bedragen, n.l. van f 4000 en van r 2300 Dit arrest te overeenkomstig het vonnis van de Leeuwarder Rechtbank. beleedigingszaak Enkhuizen. Het Gerechtshof vereenigde zich met ’t vry- sprekend vonnis van de Rechtbank te Alkmaar, omdat niet bewezen is, dat zy opzetteiyk een met de waarheid in. stryd zynde verklaring hebben afgelegd. De procureur-generaal had negen gevangenisstraf geëischt. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten een motie in te dienen, waartn de re geering op den onhoudbaren toestand in het bakkerybedryf wordt gewezen en waarin wordt verzocht, ten spoedigste over te gaan tot het verbindend verklaren van de ondeme- mers-overeenkomsten, tot verlaging van de cristeheffingen op grond- en hulpstoffen in het bedryt, en ten spoedigste de wet op de vestl- gingseischen te doen aannemen. Deze motie zal niet alleen aan de regeering maar ook aan de R. K. Kamerfractie worden overhandigd. Ten slotte wordt in deze motie ten spoedig ste op een audiëntie by de betrokken ministers BOERABAJA, 30 Juli (Aneta) De offi cier van Justitie by den Raad van Justitie te Soerabaja heeft tegen M, den vroegeren ad ministrateur van Soember Bopong, levenslang geëischt. De publieke belangstelling was zeer groot. Beklaagde bleef by zyn afgelegde verklarin gen Achter auto om tegen vracht wagen gereden Op den Ryksstraatweg te Velsen is Donder- “ngelUk voorgevallen vfcn de dle er lftats hebbeii De elfjarige C. Duineveld, wonende aan dezen H weg, reed met zyn kleine race-fiets achter een particulieren auto. Deze moest tusschen den Melkweg en de Duinvlietstraat plotseling stop pen. De Jongen kon zoo gauw niet remmen en schoot links voorby den auto. Op het zelfde oogenblik kwam van het Pontveer een file auto’s aan. De Jongen reed in volle vaart te gen een vrachtauto. Hy werd tegen den grond gesmakt en bekwam een zware hersenschud- ding. Dr. Fierstra was weldra ter plaatse. In Zorg wekkender! toestand werd de jongen naar het R. k. Ziekenhuis te Beverwyk vervoerd, waar hy in d^n loop van den middag is overleden- De ouders van het slachtoffer bevinden zich met vacantie buitenslands. De onderhandeiingen tuaachen de gemeente Amsterdam en de Bataaf- sche Petroleummaatschappïj over uitbreiding barer etablissementen aan den overkapt van het IJ zyn thans zóóver gevorderd, dat wethouder De Miranda in tegenwoordigheid van wethouder Rustige, ons nadere mededeelingen er over kon doen. Het gaat om een werk van een kwart millioen. dat blijvend aan 600 schen arbeid zal geven. Leeuwen zal wederom als afgevaardigde het Diocees Den Bosch in het hoofdbestuur zitting nemen. Tot hoofdbestuursleden werden voorts kozen de heeren van Oosterom, Steens. In de middagvergadering sprak prof. Koenraadt over „bedryfsordenlng worden door kogels of handgranaten. Een kiosk, waar rechtsche bladen verkocht werden, werd in brand gestoken. Als wilden ging men te keer, en als dwalen werd In het rond gesprongen. Werd op straat niet vlug genoeg de ..communistische groet” gebracht, dan volgde onherroepelyk de kogel. In het hotel, waar de heer Dykhout woonde, werd de majtre dhotel met het pistool op de borst gedwongen zoo snel mogelyk voor levens middelen te zorgen. Betreffende het conflict by de Vereenigde Glasfabrieken vond Donderdagavond een be spreking plaats tusschen de directie van de Vereenigde Glasfabrieken en de vertegen woordigers der vyf samenwerkende organi saties. Waar ten aanzien van de loonen geen prin cipled geschil bestond aldus een ons ver strekt communiqué maakten deze geen on derwerp van bespreking uit. Ten aanzien van het bezwaar der directie tegen het aangaan van een collectieve ar. beldsovereenkomst werd een formule gevon den, welke alle partyen bevredigde. De ver kregen overeenstemming werd vastgelegd contract, loopend tot 31 Decembei 1937. -w-aren, tientallen van jaren heeft de I theorie van Malthus, de spelling, dat de bevolking sneller toeneemt dan de voor haar beschikbare levensmiddelen, opgeld gedaan, vooral in linksche, vooral in so cialistische kringen. En veel kwaad is er door de propagee- ring'van deze stelling gesticht: hier werd heel de Goddelijke Voorzienigheid, waar uit de mensch zyn vertrouwen putten moet, uitgeschakeld, en revolutionnalr agiteerende volksmislelders trokken de consequentie, dat dus de geboorten perkt moesten worden. Heel de periode, welke verloopen is sinds Malthus zyn stelling verkondigde, is één vóórtdurend bewijs geweest van haar vol komen onjuistheid, en de overvloedscrisis, e welke nu al jaren lang duurt, heeft zelfs heeft het zoo niet bedoeld, maar zyn foutieve leer werd niettemin .uitgebuit om de geboortebeperking te pro- pSfts^ren, en wel met ten Hemel om wraakStehreiend succes! Doch XlWer Wm halve gekeerd dan ten hgele gedwaald; m\de onhoudbaarheid der Malthus-theorie bewezen is en zelfs in de kringen van den heer Vliegen er kend wordt, nu zal het ook uit moeten zyn met de propaganda voor geboortebeper king op grond Van vrees voor een levens middelentekort. Zal men de consequentie van deze er kenning nu ook aanvaarden en laten gel den? ontwikkeling van de corporatieve ordening van vereenigingen, zooals deze zich volgens de richt- lynen van de encycliek Quadragesimo Anno zal moeten voltrekken, waarby de bakkers organisaties contact zullen moeten zoeken niet alleen met andere confessloneele g-oepen. maar ook met personeelsvereenlgingen graan- voor den tweeden' keer geschiedde dit. aldus vee handelaren. fabrieken enz., een stelsel, dat zeer veel vrijheid van het individu overlaat en langs geleideiyken weg het beoogde doel zal bereiken. Hierna hield mr. A. Schrijvers een rede ove» het bakkerybedryf In Nederland en zyn eco- romtechen toestand. De groote uitbreiding van bet aantal bak. kertjen in Nederland vindt zyn oorzaak, al dus spr., in de tot 1930 hooge prijzen, naast het te ruime credletstelsel. Ook de lage loonen in sommige plaatsen nebben het hunne ertoe bijgedragen. Had men op 31 December 1932 een bakker op 596 inwoners, op 1 Mei 1936 vond men een bakker op 551 Inwoners. Nam 3e be volking van 1930—1936 toe met 7 pet., het aan. tal bakkeryen steeg met 20 pet. In Den Haag bedroeg de prijsdaling tenge volge van onderlinge concurrentie in de jaren 19291934 ongeveer 22 pct., terwyi deze in Am. sterdam zelfs 3040 pet. beliep, waardoor dit bedryf nauwelijks of in het geheel niet meer loonend is geworden. Ook te de werkloosheid in het bakkerybedryf zeer gestegen. 'erwyi de loonen van 19291934 van 34 tot 29 per week daalden. Spr. zeide. dat aan den onhoudbaren toe stand slechts een einde kan worden gemaakt wanneer de minister verbindend verklaart: 1 het vaststellen van minimum pryzen. 2 het af schaffen van het cadeaustelsel 3 het tegen gaan van het siytery-systeem en het verkno pen van brood in niet-bakkerswlnketa Ook de crisisheffingen, die per honderd melk, brooden thans ongeveer 4.69 bedragen en op 100 waterbrooden 403. drukken zwaar op het bakkerybedryf. Elite verzwaring de» heffing moet door het bedryf zelf worden opgebracht, en verdere maatregelen, zooals de verhooglng van de lasten op oliën en vetten, zyn ruïneus. Voor ongevallen overko- fnen aan tram, trein, autobus, e.d.. waarbij verzekerde getroffen, tot f. 10.000 - overlijden en f 20.000^ invaliditeit l 5.- oremie oer (aas De officier van Justitie bracht een woord van hulde aar. het detachement van de veld politie te Klakah. Hierna zette hy de zaak- Kaslmln uiteen en behandelde dan den moord op Wagl. Hy merkte hierbij op, dat de getuigen aar.vanketyk tegenstrijdige verklaringen af- legden, hetgeen vanaelfsprekend is, ata men weet dat M. toen nog in al zyn macht op Soem ber Bopong troonde. Dat die verschrlkkeiyke toestanden zoo lang hebben bestaan, is voor namelijk te wijten aan de zwygzaamheid van de bevolking. Dat getuigen zich niet alles meer precies wisten te herinneren, bewyst, dat hun woorden nun riet in den mond zyn gelegd. HU somde verder verschillende 'factoren op. welke er toe medewerkten, dat eenvoudige ge tuigen niet altyd met elkaar kloppende ver klaringen afleg den, zooals byv. de aanwezigheid van M„ de rcchtszaalsfeer, enz. enz. Woensdagmiddag had in den speeltuin van den heer Peulings te Velp (N. B.) de 12-jange Donderdagmiddag is de landbouwer Vegter uit Appingedam by het baden in zee te Schier monnikoog verdronken. Het slachtoffer was vroeger officier-machintet by den Kon. Hoil. Lloyd. Het betreft het zoogenaamde Entos-terrein waar indertyd de En tos. ten toonsteUlrg te ge houden en welk terrein bestemd was voor wo ningbouw. „B. en W. zien bet Prijsgeven van dit terrein voor Industrie als een offer maar zy meenen dit offer te moeten brengen in het belang der werkverschaffing.” De Bataafsche krygt den grond in erfpacht onder zekere nadere bepalingen tot het jaar 2000. Zéér belangryk zullen de bedruven zyn die er op worden gevestigd, waardoor biyvend I 8“* van Januari 1937 ontslag gevraagd uit 600 menschen méér aan den arbeid komen. 0611 dienst De uitbreiding op zich zelf zal alreeds da- Jhr- RëiR^nian te thans ruim 60 jaar en delyk met grooten spoed moeten aangevangen wordep en een kwart millioen uitgaven eischen (waarin de Bataafsche participeert) waarvan meer dan 50 pCt. voor loon. rjoch kan een polis reis-ongevallen verzekering van de NIEUWE HAV BANK. Schiedam er noq -zta/ wei bg iar nd Mt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5