I De bloedende hostie te Paganico Sabino 1 Minucius Felix Kon. Holl. Lloyd Nederlanders te Barcelona RIPOLIN de beste lakverf DE KWESTIE VAN HET MAASWATER b.' Restaurant DORRIUS X. Vooekvrgwai b. h. Spwt. Amsterdam. SUTI OU JOUR RN LA CARTI W,': ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 IDEEËN om Kerke lijk leven H.H. PRIESTERWIJDINGEN AUDIËNTIE K.L.M. heeft het druk STEUN VOOR?MISOOGST Groot work tot stand gebracht DOOR AUTO AANGEREDEN Eenige nadere bijzonderheden Een officieel onderzoek IN TOBBE VERDRON Rei» naar Rome Taxe-gedeelte consumptiemelk De Duitsche transfer- regeling Procedure voor het Permanente Hof van Int. Justitie De prijzen van gloei lampen Burgemeester van Leerdam overleden STEUNMAATREGELEN VOOR PEULVRUCHTEN 12 proefvluchten over den Noord-Atlantic Stroohulzenfabriek uitgebrand Bestuurder van den auto had niets gemerkt Gedeeltelijk later weer in dienst Het gebouw besloeg een opper vlakte van 50 bij 50 meter De plannen van de Deutsche Luft hansa met de Do-18 Menigte passagiers op Schiphol voor de Olympische Spelen Groote ontroering maakte zich meester van de menigte Minister Gelissen houdt zich aan een verlaging van 5 pet. RIJ KSV LUCHT HAVEN TE LOBITH Regeering zorgt voor schip, hen te kunnen af halen - Jubileerend luchtreiziger Wilt U goed en duurzaam schilderwerk9 Schildert dan met fl et NI Hij i Voor den oogst 1936 AD INTERIM gebracht, aan een der athleten, voetbal, en hockey-elftallen.. zwem ploegen en wat al meer door het rNjnsel van het Olympische Vuur gelokt wordt, be wegen zich op het vliegveld, In het stations gebouw, op doarreis van Londen naar Berlijn, en van Nederland regelrecht naar Duitschland. Een schier ongekende drukte beleeft Schip hol dezer dagen in verband met de luchtdien- Aan den Bisschop van Rieti, Z. H. Eic. Mgr. Massimo Rinaldi, is door dpxOongre- gratie van 1 H- Officie proces van onderzoek z van dit mirakel in to-'tf die het is de Z. H. Exc. de Aartsbisschop zal de volgende week alleen Dinsdag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Irackt gegeven een authenticiteit sn. b' vol den >ver de fhteel is en zou- it gaarne met een hakkeiyk nen. De derchèques B. onmiddeliyk verzilverd worden, sooclat de gerechtigde zoodra mogeiyk van de Igaaslerslnstelling of van den. postchèque- en girodienst Ijet hem toekomend^ bedrag in gul dens ontvangt. - Men constateerde, dat de corporale hier en daar met bloed bevlekt was. Duidelijke bloed. De burgemeester van Leerdam, de heer L. R. Hees, is Vrijdag aldaar overleden. 12 Sept. 1883 geboren, was de heer Mees sedert 1814 burge meester van Leerdam. Na veel besprekingen en met veel medewer king is thans te Loblth-Tolkamer voor f 125 000 een groote Ryksvluchthaven tot stand gekomen. Het onderling overleg heeft er toe geleid, dat dit bedrag niet overschreden behoefde te wor den. vlekken waren ook zichtbaar op de lijst van het middelste Canqnbord, die tegen het tabernakel aan stait De altaardwaal, rechts van den kant van den toeschouwer gezien, was eveneens met bloed bevlekt. Z H. Exc. Mgr. dr. J. H. G- Lemmens heeft In het klooster van de Paters der H H. Harten te Simpelveld de H. Priesterwijding toegediend asm de eerw. fraters Andrew Hubert, Gebhard Ruther, Alexius Wlnsmann, Ambrosius Rach, Alfred Jóngens en Lambert Otto. Naar wij vernemen, heeft de Regee ring maatregelen genomen, teneinde, zoolang als zij dit noodig mocht achten, de beschikking te hebben over een vaar tuig, om Nederlanders uit Barcelona te kunnen evacueeren. e De „Messagero" meldt, dat de pastoor celebreerde, don Raffaelo Codipletro, in eerste oogenblik van zijn ontsteltenis bovenmen- schielijke pogingen deed om zich op de been te houden. De ontroering van den geestelijke werd direct bemerkt door de het dichtst by het altaar gezeten personen, die niet onmiddellijk een ver klaring wisten te geven van wat er gebeurd was. Doch in een oogwenk bleek de ware toedracht van de feiten aan de verbaasde aanwezigen, die begonnen te roepen: „Een wonder, een wonder!' De geloovigen, die de kerk vulden, probeerden zich een weg te banen naar het altaar, doch de celebreenende priester, die spoedig zijn ontroe ring meester was, zette, in het bewustzijn, dat hij den heiligen plicht van het opdragen van het H. Misoffer vervulde, de heilige handeling voort en bracht haar ten einde. Bij het .Jte Missa est” echter verdrong zich een indrukwekkende volksmassa rond het altaar. Zooals onze Romeinsche correspondent reeds gemeld heeft, heeft zich op Zondag 26 Juli JJ. in de parochiekerk van den H. Nicolaas van Bart te Paganico Sabino een opzienbarend voorval voorgedaan bij het breken van de H. Hostie door een priester. Er zou uit het laatste partikel, dat de priester in den kelk liet vallen, met kracht bloed z|jn gespoten, dat de corporale, het canon- bord en de altaardwaal bevlekte. Als men meegaat met de yacantiereis, die 19 Augustus vertrekt of met de herfstrels van 8 September van Reisbureau Jos. Peeters, Venlo, waarover de advertentie in ons blad meer zegt, dan kan men eerf paar weken omdolen in het bevoorrechte land van zon en bloemen, het land met zijn steden boordevol van kunstschat ten. het land met zijn heiligdommen zonder gelijke. Vraagt u «en programma. lag en seerde. denden geslaagd In verband met den misoogst, die *t vorig jaar plaats had In bepaalde tuinbouwbedrijven, had de Regeering besloten een extra-steunbedrag beschikbaar te stellen voor de getroffenen. Naar we vernemen, zullen de Westlandache ‘bedrijven niet in aanmerking komen voor de steunvérleenlngen, daar alleen steun wordt ver leend aan streken, die in massa door den misoogst zijn getroffen. Hiervoor komen dan in aanmer king de veenstreken en een gedeelte van Noord- HolUnd. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zullen binnenkort eenige ministerieele beschik kingen worden afgekondlgd betreffende de steun maatregelen voor erwten en lange bruine boo- nen van den oogst 1936. Voor groene erwten (waaronder kroonerwten) en schokker-erwten zal, evenals dat voor den oogst 1935 het geval was, door middel van een denaturatie-steun. de markt van een overmatig aanbod van consumptie-erwten kunnen worden ontlast, terwijl ook erwten van mindere kwaliteit wederom voor steun in aanmerking zullen ko men. De wijze waarop deze steun zal worden verleend, wijkt echter eenlgszins af van die, welke voor erwten van den oogst 1935 werd toe gepast. Waren de groene erwten van den oogst 1935 Ingedeeld volgens 4 kwalitetsklassen waarvoor de standaard-monsters a, b. c en d waren vast gesteld en waarvan de richtprijzen respectieve lijk op f 9.—, f 8.50, f 8.— en f 7.50 per 100 K.G. waren bepaald, voor oogst 1936 zullen slechts standaardmonsters voor de eerste drie kwaliteits klassen worden vastgesteld. De richtprijzen voor deze klassen blijven op f 9.f 8.50 en f 8. per 100 K.G. gehandhaafd, doch teneinde een meer geleidelijken overgang mogelijk te maken, zal de mógelijkheid worden geopend tusachen- klassen vast te stellen, waardoor b.v. voor erwten, welke niet voldoen aan het standaardmonster a, doch welke beter zijn dan erwten van het stan daardmonster b. een iets hoogere steun gege ven zal kunnen worden dan voor in klasse b in gedeelde erwten. Een standaard-monster d zal dus niet worden vastgestelddit beteekent echter niet, dat erw ten van een dergeiyke kwaliteitsklasse (de min der goede erwten) niet voor steun in aanmerking komen. Voor deze erwten zal. wanneer zjj ge zond en behoorlijk geschoond zijn (boeren schoon) eveneens een denaturatie-vergoeding worden gegeven, gebaseerd op een richtprijs van f 7.50 per 100 K.G. Alleen voor Noord-Holland en veenstreek Oostzee-bad Brösen be staat 125 jaar, ter gelegen heid waarvan de vrije stad Danzig een speciale post zegelserie uitgaf Ve Peuple, het Brusselsrhe orgaan, bevatte Donderdagavond een bericht, dat de Nederland sche regeering het voornemen zou hebben, de kwestie van het Maaswater te brengen voor het Permanente Hof van Internationale Justitie U s Gravenhage. Deze aangelegenheid zal in het begin van de maand Augustus aanhangig worden gemaakt. Tot zoover het bericht in het Belgische orgaan. Bij navraag is gebleken, dat inderdaad een dergeiyke procedure aanstaande is en dat na dere mededeelingen zeer spoedig kunnen worden tegemoet gezien. i Ter aanvulling van de op 29 Mei j.l. bekend gemaakte bijzonderheden omtrent den Inhoud van het tusschen de Nederlandsche en de Duit sche regeering gesloten transferprotocol Ad. 5 Juni 1936. wordt o.m. nog het volgende om trent deze transferregeling medegedeeld: Nederlandsche schuldeischers van vorderin gen, welke een goudclausule dragen, doen door het aannemen van de uit het transferprotocol voortvloeiende betalingen, voorzoover de beta lingen door de Duitsche debiteuren op papier- basis berekend zijn, geen afstand van hun eventueele rechten op betaling van de later opeischbaar wordende renten en van de hoofd som in goud of de tegenwaarde daarvan. Indien Nederlandsche eigenaren van onroe rende goederen in Duitschland voor onderhoud, reparatie of verbouwing van hun bezittingen geld buiten Duitschland hebben moeten op nemen en daarvoor zoodanige renteverplichtin- gen hebben moeten aangaan, dat een vermin dering hunner getransfereerde opbrengsten uit Duitsch bezit een voor hen bijzonder drukken de last zou worden, kunnen zij zich tot de Ne derlandsche regeering wenden, die daaromtrent met de Duitsche regeering overleg zal plegen, teneinde zoo mogelijk voor deze bijzondere ge vallen een van den algemeenen regel afwijken den maatregel te treffen. Nederlandsche schuldeischers, wier effec ten in Duitschland liggen, kunnen, indien zy certificaten willen laten aanmaken, hun man tels en coupon- c.q. divldendbladen naar Ne derland laten komen. De onpersoonlijke chèques op de Konverslons- kasse für Deutsche Auslandsschulden, zgn. „Toonderchèques B”. zijn uitsluitend bij de As- soclatie-Cassa of de Kas-Vereeniging N.V. te Amsterdam en bij den Postchèque- en Giro dienst, welke ten deze handelen als gemachtig den van de Nederlandsche Bank N.V„ L 30 pet. te verkoopen. De aanbieding der chèques teh verkoop moet geschieden binnen twee maanden na den datum van uitgifte. Ter vereenvoudiging van den gang van za ken 1» de mogelijkheid geschapen, dat de Toon- Donderdagavond geraakte het ruim 1-jarig zoontje van den landarbeider H. Plette te Ol- debroek in een onbewaakt oogenblik nabij de woning in een tobbe met water. Ijlings werd een dokter ontboden, die gerui- men tijd bezig was om de levensgeesten weder op te wekken, doch dit mocht helaas niet ge lukken, de kleine bleek reeds overleden te zijn Wat betreft de regeling van den invoer van metaaldraadgloellampen. erkent de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag, dat de prijzen van gloeilam pen hier te lande hooger zijn dan in het bui tenland, dat dit inderdaad veelal het geval la. De overwegingen, aangeduid in het verslag, vormden voor hem mede een reden om voors hands met een prijsverlaging van niet meer dan 5 pet. voor de voornaamste lampentypen der grootste producente genoegen te nemen. Hjj kan echter verklaren, dat het vraagstuk van het prijsniveau der gloeilampen zijn voort durende aandacht zal behouden. De unnemw, tevens grindbaggeraar, de heer H. W. Paes, moest het voordeel van dit werk putten uit de ontgrinding van de terreinen. Dat zou in om male tijden wel gelukt zijn, maar de voortdurende crisis heeft den omzet en den prijs van het grind tot ongeveer dyvhglft ver- laagd. Dat is de donkere kant van deze aanvan kelijk zoo optimistisch opgezette zaak. Hierov/r zal ongetwijfeld de Minister v. Hadel, 8cl vaart en Nijverheid zijn meening ook wel ben. zoodat de Regeering op haar tijd doende zal zijn voorgelicht over de vo van deze haven voor de scheepvaart en nadeelen van den ondernemer. Mom de scheepvaart gebaat met deze haven den de schippers dit toevluchtsoord (ni meer missen. Schepen van 2000 tons, diepgang van 2.20 tot 2.75 kunnen gei deze 7 metten diepe haven blnnenkoc haven ziet er ook goed uitgevoerd uit en be teekent een groote uitkomst voor de binnen scheepvaart. De heer P. Kerdel directeur van ds New Castle Company te Rotterdam, heeft 500 vluch ten als luchtreiziger op zijn boekje staan. Donderdagmiddag is. om dit gedenkwaardig feit luister by te zetten, de heer Kerdel ge huldigd in de directiekamer van het K. L. M. gebouw in Üen Haag. Namens den directeur heeft de heer D. J de Vries den heer Kerdel toegesproken, en hem als aandenken een fraaie zilveren pla quette' overhandig!! met de beeltenis mn een Fokker-Ddnglas-vllegtuig en met een loepas- seiyke inscriptie van den heer A. Plesman. 'Er is hier geen sprake van suggestie, want het aanwezige bloed is een bewijs van het onbe twistbare feit. Evenmin kan er sprake zijn van toevallige verwondingen van den celebreerenden geestelijke, don Raffaelo Codipletro, wijl op zjjn handen, armen en gelaat zelfs niet de lichtste schram te zien was. Ook de veronderstelling van een plotselinge neusbloeding is niet houdbaar, daar een neusbloeding ronde vlekken veroor zaakt, die het duideiyk kenmerk vertoonen van een druppelende vloeistof, terwijl de vlekken op de corporale, de lyst van het Canonbord en op de dwaal erop dulden, dat het bloed met kracht er tegen aan gespat is. En dit wordt bewezen door het feit, dat terwyi er bloedvlekken zicht baar zyn op de corporale, die zich onmiddeliyk onder den kelk en op de pateen bevindt, er zich ook vlekken bevinden op de altaardwaal. Indien men dus let op den afstand der bloed vlekken ten opzichte van den priester en de verschillende plaatsen, waar de vlekken zich be vinden, dan moet men zonder meer de hypothese van een bloeding van den kant van den geeste- UJke verwerpen. Deze heeft verklaard, dat op het oogenblik fkn het breken van de H. Hostie de oogen noodge dwongen op de Hostie moeten gericht zUn en uit die H. Hostie heeft hy, zonder twyfel, dul- deiyk met kracht bloed zien spatten. Voortdurend worden door de geloovigen bloe men en kaarsen in de parochiekerk die schittert in een zee van licht. Het altaar en al de heilige voorwerpen, die zich daarop bevinden, worden op de beurt be waakt door den pastoor don Raffaelo Codipletro zelf, door door den koster lachlni Antonio, door frater Bernardino Patin! en Cavallari Glogio, uit Paganico Sabino geboortige seminaristen. De Bisschop van Rieti. Mgr Massimo Rinaldi, die telegrafisch van het gebeurde in kennis werd gesteld, begaf zich onmiddeliyk naar het berg dorpje, om er een eerste onderzoek in te stellen. Na ten slotte tót de in het kerkje verzamelde geloovigen een passende toespraak te hebben gehouden, keerde de bisschop naar Rieti terug, vanwaar hy doorreisde naar Rome. Tevoren had de bisschop de met bloed bevlekte altaarvoorwerpen persoorüyk in het tabernakel weggesloten, waarvan hy den sleutel by zich heeft gehouden. Te Rome heeft Mgr. Rinaldi den assessor van de H. Congregatie van het H. Officie, Mgr. Ot- tavlani, en een anderen functionaris van ge noemde Congregatie van het wonderbaariyke feit op de hoogte gesteld. Geloovigen en nieuwsgierigen stroomen van I alle kanten toe naar de plaats, waar de gebeur- I tenia plaats greep. De Deutsche Lufthansa heeft van de Portugeescbe Regeering toestemming ge kregen voor het «Uitvoeren van 12 proef vluchten over den Noordelyken Atlanti- schen Oceaan vla Lissabon en de Azoren. Vrijdagnacht te omstreeks twee uur zag te Rotterdam de bestuurder van een uit de richting Gouda komenden auto, dat een man. die midden op den weg aan den Plaszoom stond, met de armen zwaaide tegen een bestuurder van een uit de richting Rotterdam komenden auto, vermoedeiyk met de bedoeling dezen te vragen, mee te mogen rijden. Vervolgens zag hy, dat de man door den auto werd gegrepen, op de motorkap terecht kwam, om daarna op den weg te vallen. De autobestuurder reed, zon der gestopt te hebben, door. De autobestuurder, die dit alles gezien had. spoedde zich naar de plaats waar de gewonde heeft, toen een andere wagen pas don bestuurder verzocht den aanrij- auto te achterhalerf. Deze is hierin en na eenlgen tyd keerde hy met dezen wagen en zijn bestuurder terug. Deze bleek te zyn zekere H. D. J., 42 jaar oud. be drijfsleider. wonende te Gouda. Hy verklaarde van de aanryding niets te hebben bemerkt en ook niet te hebben gezien, dat er een man op den weg stond. De gewonde is met ingedrukte borstkas en een gebroken neusbeen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De toestand van den man. de 56-jarige A. Slingerland uit Stolwyker- sluis, is zorgwekkend. Hangende ^dit onderzoek is voorbarigheid natuurlWp uit den booze en de feiten dienen onder voorbehoud te worden weergegeven. Het is den minister bekend, dat eP prijs afspraken bestaan tusschen de voornaamste Nederlandsche fabriek en een aantal bulten- landsche producenten. In verbandmet het uiteraard vertrouweiyke karakter van deze af spraken is het niet mogelljk te dezer plaatse hieromtrent nadere mededeelingen te doen. De deelnemers van de spelen bevinden zich voor het meerendeel reeds in Berlijn, doch de stroom van belangstellende Journalisten en officials houdt nog aan. Donderdagavond ging de F 36, het vlaggs- schlp van de K. L. M. in gezelschap van een P 22 als extra-toestel, beide volgeboekt. Oostwaarts. Ook Vrijdag, hedenochtend en -avond werd en wordt met verdubbeling der lynen gevlogen. Verscheidene Fokker-Dcuglas- toestellen zyn als extra.vllegtuigen ingezet om tusschen Beriyn en Londen v.v. te koersen. Vrijdagnacht te omstreeks half een is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stroohulzenfabriek van Job. Govers, gelegen aan den Eindhovenachen weg te Oeldrop. Het vuur, dat in den voorraad stroo gretig voedsel vond, breidde zich snel uit, zoo dat spoedig de geheele fabriek, die een opper vlakte van ongeveer by 50 meter beslaat, in lichter laaie stond.- Van grooten afstand reeds war de brand te zien. De brandweren van Gel- drop en Eindhoven waren spoedig ter plaatse, zy konden tegen het vuur evenwel weinig be ginnen en moesten zich ertoe beperken bet kantoor nat te houden, zy slaagden er in dit te behouden. De fabriek evenwel is geheel ver in and. Naar verder wordt medegedeeld, zullen deze proefvluchten worden uitgevoerd met de Do-18. uitgerust met Jumo-ruwoliemotoren. Er zal ge bruik worden gemaakt van eenakatapultinstal- latie, zooals de D.LH. deze aan boord van haar drijvende luchtbases benut, en de vllegbooten sullen worden afgeschoten naby de Azqren. om dan via Bermuda het nog niet met zekerheid bekende Noord-Amerikaansche eindpunt der route te bereiken. In den ontslagbrief aan het pe-soneel wordt verklaard, dat een der voorwasrden, waarop de regeering bereid is verderen f.nan- ^leelen steun te verleenen voor het in stand houden van een nationale scheepvaart verbin ding met de Oostkust van Zuid Amerika, is, dat de huidige organisatie door een andere moet worden vervMgen en dat in verband hiermede het geheele personeel moet worden ontslagen. Wy vernemen verder, dat pa 1 Augustus het bedrijf van den Ron. Holl. Lloyd voorloop!» met los personeel zal worden wortgezet. tot dat de nieuwe organisatie zal zijn tet stand gekomen. Een gedeelte van het tegenwoordige personeel van den K. H L. zal zeer waarschyn- iyk in dienst van de nieuwe organisatie over gaan. Hieronder valt niet het scheepvaa rttech. nlsch personeel, daar het technteche gedeelte van het nletiwe bedrijf, zooals bekend, verzorgd zal worden d<$r de Kon Ned. Stoomboot MaaU schappij Het is nog met bekend hoeveel leden van het personeel door de nieuwe orgrmisatie zullen worden overgenomen. 'j® Naar wy vernemen, heeft zich voor de nieu we organisatie reeds een combinatie gevormd, bestaande uit de Kon Ned. Stoomboot Maat schappij en de Vennootschap Muller en Co. Aan deze combinatie moet nog slechte de goed keuring van de regeering worden verleend. Omtrent het bedrag, tot hetwelk de regee ring bereid is steun te verleenen, konden nog geen nadere inlichtingen worden verstrekt. Wat het tijdstip van het In werking treden der nieuwe organisatie betreft, vernamen wy. dat dit afhangt van het tijdstip, waarop voor de Amsterdamsche rechtbqnk het accoord met de crediteuren van den Kon. Holl. Lloyd zal zyn tot stand gekomen. De Ned. Zulvelcentrale heeft voor het tijd vak van 2 t/m 8 Augustus 1936 voor consump tiemelk op regeeringscontract, het taxe-gedeel te bepaald op 5JJ cent, eventueel verhoogd met premie at verminderd met afdracht voor da kwaliteit; overmelk regeert rupt-minimnmprya 430 cent. Afdracht by levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2 ft cent. Naar wij vernemen, is thans aan het geheele personeel, dat .nog in dienst is van den Kon. Holl. Lloyd, tegen 31 Augustus a-s. ontslag aan- rezegd. sbeo van Brescl», lq het plechtige Latyn zyner dagen Faustus Sabaeus Brixianus "★s geheeten, was conservator van de Vati- caansche bibliotheek te Rome in de eerste helft van de zestiende eeuw, dien tyd van veelbewogen wetenschappelijk onderzoek, waar aan achtereenvolgens de heiligverklaring van Sir Thomas More, en het vierde eeuwgety van Desiderius Erasmus, den Rotterdammer, ons hebben herinnerd. De verdiensten van dit tyd- perk voor de kennis van allerlei oude Latyn- sche schryvers is vaak geprezen. maar men mag nooit vergeten, dat de humanisten zooals de beoefenaren van de klassieke letterkunde zich noemden ook buitengewoon groote ver diensten hebben voor het eerherstel van tal rijke christgiyke aohryvers uit de kerkeiyke oudheid. Wat heeft Erasmus al niet gedaan voor de uitgave van de Kerkvaders! Niet alleen werden bekende teksten opnieuw uitgegeven, maar de onuitputtejyke speurzin van de hu manisten doorsnuffelde bibliotheken, die sinds lang verwaarlopsd waren en men vond oude handschriften, vaak meesterwerken, welke voor het eerst aan de betrekkeiyk nog zoo jonge boekdrukkunst werden toevertrouwd. De ge noemde Sabeo van Brescia heeft ook zulk een ontdekking op zyn naam, en het is merkwaar dig- genoeg door een vergissing, dat hy ons een echf meesterwerk, en een der oudste meester werken. van de kerkeiyke Latynsche letterkun de heeft overgeleverd. In de Vaticaansche bibliotheek vond hy na- meiyk een handschrift van de geloofsverdedl- ging van Arnoblus tegen de heidenen. Amobius, die In 327 stierf, had in zeven boeken de be zwaren en verdachtmakingen van de Rcmeln. sche heidenen tegen het christendom weerlegd. Achter dit handschrift bevond zich echter nog ——een ander, dat Octavius heette. Het was een heel apart geschrift, maar het scheen erby te hooren. Nu wil het toeval. dat octavua in het Latyn beteekent de achtste (vandaar het woord octaaf, de achtste dag) zoodat Sabeo dit geschrift eenvoudigweg hield voor bet acht ste boek van Amobius- apologie. Hy drukte het dus af achter de zeven eerste boeken, als een vervolg, toen hy in het jaar 1543 te Rome zyn Uitgave van Amobius- werk „Adversus Gentes" (Tegen de Heidenen) in het licht gaf. Dezelfde vergissing beging ook de geleerde Sigismond Gelenius, een Tsjechnisch humanist, die in 1546 te Bazel een nieuwen druk van Amobius- werk deed verschynen. Het verschil tusschen het zoo genaamde achtste boek en de zeven overige was echter zoo groot, dat de vergissing wel bemerkt moest worden. Al spoedig besefte men, dat het liber octavls (het achtste boek) een geheel zelf standig werk was. Maar welk werk was het dan? Wie was de schrijver? Uit welken tyd stamde het? By Lactantius en by den Kerkvader Sint Hieronymus wordt gesproken pyer een boek, dat Ootavtus heet, en dat in de tweede eeuw na Christus, men meent zoowat omstreeks 160, misschien Iets vroeger, misschien ook eenige tientallen jaren later, geschreven werd door een Afrikaan, die zich als advocaat te Rome had gevestigd en die Marcus Minucius Felix heette. Welnu, het zoogenaamde achtste boek van de geloofsverdediglng van Amobius was niets anders dan deze Octavius van Minucius Felix. Dit werd bewezen door den Franschen’ advocaat Francois Bauaouin, in het Latyn ge naamd Franciscus Balduinus, die in het jaar 1580 de vergissing van Sabeo van Brescia her stelde, en te Heldelbeig een afzonderlijke uit gave van de Octavianus bezorgde. Sedertdien geniet het boek de aandacht van de kerkhistorici en zyn er verschillende vraag stukken gerezen over den persoor van den schryver, over den aard van zyn christendom, over het jaartal, waarin hy zjjn werk te boek stelde. Het zou te ver voeren, op al deze quaes- ties in te gaan. Vooral de moeilijke vraag, of Minucius Felix invloed heeft uitgeoefend op den genlalen, maar ongelukklgen Tertullianus, ook een Afrikaansch kerkeiyk schrijver en den besten katholieken stylist in het Latyn vóór Sint Augustinus, dan wel of Tertullianus den ander heeft beïnvloed, is niet licht op te lossen, al schynen de kansen het gunstigst voor de oor. spronkeiykheid van Minucius Felix. Het is opvallend, dat het oude kerkeiyke La tijn zoo uitstekend werd geschreven door Afri kanen. Ook Sint Augugtinus was, zooals men weet, geen Italiaan van geboorte, maar hy stamde uit lagaste in de nabyheld van Car thago en was bisschop van Hippo, in Noord- Afrika. De Afrikaansche wingewesten waren vry spoedig gekerstend en het christendom bloeide in hun streek gedurende de eerste eeuwen van de kerkgeschiedenis buitengewoon. Deze menschen, nog warmbloediger dan de ge boren Romeinen, beschikten over een sterk temperament, dathen vooral scheen voor te bestemmen voor de redenaarspractyk. Gaarne hoorde men voor de Romeinsche rechtbanken een donker Afrikaansch advocaat het pleit voeren. Ze spraken met groóter warmte, dieper overtuigingskracht, vuriger gloey dan de Ro meinsche advocaten. Ze hadden een oorspron- keiyke en artistieke zienswijze. Ze drukten zich tnakkelyk uit in het Latyn, want schrander als ze waren, leerden ze de toenmalige we reldtaal van hun pgllle Jeugd af. Wat voor de Romeinen al' oud was, ja wat voor her reeds •an het verouderen was, bleef voor deze pro- vincialen van grooten styi gloednieuw. Ze ken den de- groote Latynsche schrijvers vooral Cicero én Vergillus hun meest bewonderde meesters beter dan de Romeinen zelf en ze wizten zich, met behoud van hun eigen en eigenaardige zelfstandigheid, de klassieke taal behandeling van deze genieën eigen te maken. Het was een genot, naar hen te luisteren, en ook hun boeken hadden in Rome weldra succes, dat men misschien, alle verhoudingen in het oog houdende, nog het best kan vergeiyken by het succes van Vlaamsche boeken in Noord- Nederland. Die Afrikanen beschikten over iets, dat de meer Noordelijke Italianen misten. Ze waren minder formalistisch, maar meer •pontaan. Van de trits der groote Afrikaansche ker- kolijke schrijvers, Minucius Felix, Tertullianus en Sint Augustinus, is vermoedelyk Minucius Felix de eerste geweest. Hy te de minst groote van de drie, wat niet wegneemt, dat zijn werk zeer interessant is, en dat het een krachtige uitwerking op de tydgenooten moet hebben gehad. De schrijver was intelligent. Dat een zoo intelligent man het christendom was toe. gedaan, moet indruk hebben gemaakt. zyn geloofsverdediglng, de Octavius ver scheen in een bewogen tyd. Dè chrteteiyke kerk werd te Rome niet erkend. Men achter volgde haar aanhangers; overal stroomde mar. telaarsbloed. Temidden der groote kerkvervol gingen. vermoedelyk in een rustperiode, kwam daar ineens een gloeiende verdediging van het zoo veel gesmade, zoo zwaar belasterde chris tendom. zy was in een oorspronkeiyken vorm vervat. Ziehier den korten inhoud van het merkwaardige boek: Minucius Felix, de schryver zelf, een be keerling uit het heldendom, krygt op zekeren dag bezoek van een zyner vrienden, Octavius ïanuarius, die nog vóór hem christen was ge worden, en die een vurig geloovige was. Het was een gewoon zakeiyk bezoek, maar het verheug de Minucius zoozeer, dat hy schryft: „Geen woorden zyn in staat om de groote en onme- teiyke blijdschap uit te drukken, die ik by zyn aankomst gevoelde, want myn vreugde werd niet weinig verhoogd, doordat die beste vriend geheel onverwacht voor myn oogen stond.” De beide vrienden maken een uitstapje naar de havenstad Ostia, het ontspanningsoord van de rijke Romeinen dier dagen, tevens een bad plaats. Ze wandelen hier in de koelte van den morgen langs het zeestrand en „gevoelden T*ten naar Beriyn. Tallooze gezelschappen van zegt Minucius Felix met onultsorekeiyk ge not. hoe het zand zachtjes week voor hun voe ten en inzonk,” toen een andere vriend van den advocaat, Quintus Caecillus „die nog vast hield aan het.holle bygeloof" en die dc beide wandelaars op hun tocht vergezelde, een af godsbeeld van Serapis zag staan, waaraan hy onmiddeliyk eer bewees door: „naar de ge woonte van de bygeloovlge menigte, zijn hand aan den mond te brengen, en met de lippen een kus daarop te drukken.” Dit was de wyze, waarop men een afgodsbeeld begroette. Als Octavius dit ziet, wordt hy boos, vindt, dat Minucius Felix te laks is geweest door Caecillus in het heidendom te laten. Waarom heeft hy dezen niet van de christe- lyke waarheid overtuigd? Maar Caecillus laat zich zoo makkciyk niet overtuigen. Hy heeft heel wat bezwaren tegen het christendom! Alle bezwaren van den Ro- mrin tegen deze verachte nieuwe seete «yn ook^de zyne, en hy verbergt ze niet. Octavius weerlegt ze dan in een twistgesprek, een soort officieel dispuut, waarby Minucius Felix ge tuige en scheidsrechter is. Dit twistgesprek wordt door Octavius gewonnen. Hij ontzenuwt alle bezwaren; weerlegt den lasterden overtuigt Caecillus, die zich nu tot het ware geloof be keert. Voor de kennis der oud-kerkeiyke toestan den en vooral voor de kennis van der. strijd, dien de oude christenen moesten voeren, is dit boek van belang. Nu het in het Latyn en in het Nederlandsen herdrukt werd, uitstekend vertaald door prof. Dr. P. H. Damste, oud- hoogleeraar aan de Utrechtsche Unlverslteit, is er zeker reden om den Inhoud van alt boek eens nader te bekyken. Prof. Damste is niet katho liek;-zyn uitgave, die by Hl J. Paris te Amster dam verscheen, bevat een inleiding, waarovei te twisten valt. Toch moeten wy hem dank baar zyn. dat hy een zoo belangrijken christe- lyken tekst nader brengt tot hel publiek, waarby helaas dit soort schryvers te weinig bekend is. In een volgend artikel hopen wy eenige mar kante uitspraken van Octavius, waarmede de hedendaagsche christen zyn voordeel kan doen, nader te behandelen. Uit den opzet van het betoog biykt echter wel, hoe men in de oude kerk verwachtte, dat elk een verbreider van de waarheid zou zyn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5