STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM 3 H F I Alkmaar, 3 Aug. Zigeunerinnetje Wisselkoersen ■8 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 - Eerste plechtige H. Mis THE BARBER’S SHOP Beursthermometer A.F.C.-nieuws In de sloot BURGERLIJKE STAND Voorbeurs Cem. Radio-programma Dinsdag 4 Aegwstos: Film VACANTIE, MAAR GEEN VACANTIEWEER VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER NI gev AGENDA MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 - 2M u Eigenwijs stuk jongeling Apothekersnachtdienst Die lieve jeugd toch Verboden vischwater Een fiets gestolen 48.02% geb Alk 6.10 Aar Dienaren van Bacchus 127 Amsterdam, 3 Augustus 1936. Dat liep erger in de papieren l De weleerw. heer Adr. Weisenborn S-CJ. 14 kante (Wordt vervolgd). wUef f. mii Gei Van den weleerw. heer Adr. Weisenborn S.C.J. «oxy: „Hartedief”. (Reprise). Alle dagen 720 Blauwe reigerpolderiaan had haast brokken gemaakt Veel geschreeuw en weinig in het boetepotje 1 s MAANDAG, 3 Aug. by de familieleden van een der hunnen tot het opgaan, tot het Altaar, ipraak aal zyn by God. 21% 163 205 21%* 163 205 124 50% 115 137 6.10 20.15 21% 12.20 19% 11% Aan het bureau van politie is Zaterdagmid dag een persoon van af het Stationsplein ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Tegen hem werd proces-verbaal opgemkakt. Wegens eenzelfde feit moest de politie gister middag optreden tegen een dronken persoon, die zich op het Ritsevoort ophield Ook tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. gens de hooge gevarenklasse, nog verlaagd behoorde te worden.-' Men gelieve echter te lezen: dat niet een paar centen, sooals gezegd wordt, maar zeer be duidend ens. En in den laatsten zin leze men: dat wegens de hooge gevaren-klasse nog verhoogd be hoorde te worden. Toen te Bergen ten geniete van de vele vreem delingen 'n concert werd gegeven in de muziek tent aan de Hoflaan, wist de 18-jarige C. J. niets beters te doen, dan met zijn rijwiel onder veel lawaai rond 'n boom te rijden, die door de als had 23% 33% 26^ 40AJ 4% 31% 10 99 84% 74% 98% 97£ 22% TW 245 41 232 275% 19% 78% 5% 278% 18% 79 5% 119«A' 61 26£ 37 164% 202%’ Zon op 525 onder «44 Licht op Maan op n-m. 838 onder van, S.M Volle Maan 5.W vjn. 32.97% 37.121/, 38.07% 1.47^ B bolli eers tota tijer drac spra a Gesl C. J huls Vols Vale 99 84% 74% 98% 97% 23 23& 33 26 4% 30% 10 Hei Mu len Mo| gen kat schi Co 2 vat ba’ eer l lal een een Brt zijn Zei Zee var jacl Hle de ach’ B een den beg bav bru: D in 1 I 1 32 971/, 38.02% 189% 245 42% 233% Vorigs Slotk. heden 1 Aug. 7.381/, 59.24 9.70% 24.82 48.04 Landen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N.W.(cable) Rome Praag Madrid ■•■••••■•••••■•••••.■•■•■■«ei W eer bericht 39% 1% 46% 127 103% 289% 126 103 21% Door een paar kleine zetfoutjes beantwoordt een gedeelte van ons artikel over de „Schuld vraag” niet meer aan onze bedoeling. Er stond: U het dan wel billijk, om die vakkundigen af te schepen met een slechts iets verhoogd werkverschafflngsloontje. dat met een paar centen, zooals gezegd wordt, maar zeer be duidend ligt beneden het geldende contract loon? Een contractloon, dat In dit geval we- OVERLEDENJan de Vries, gehuwd met Elisabeth Glynis, oud 80 jaar; Johanna Rolie, dochter van Cornells Wljnand Rolie en Gerar- da du Pau, oud 5 dagen; Johannes Cornells Boots, zoon van Johannes Boots en Anna Ca tharina Buter. oud 9 Jaar. GEBOREN Anna Maria, dochter van Petrus Casparus Smlers en Anna Holl; Francina Ca tharina, dochter van Daniël Denle en Pieter- nella van den Berge; Arnold, zoon van Mein dert Narold en Marl Albertsma. Zondagmiddag geraakte de jeugdige Loek! v. d. B. spelenderwijs In de Kooltulngracht. Gelukkig in dit geval, is daar meer modder dan water, zoodat het een visschend jongmensch aan den Overkant gelukte den drenkeling op het droge te brengen. Nog een melkslyter gekraakt Mijnheer Jan van B. 'n Alkmaarsche chauf feur. blijkbaar ’n voorstander van de antilawaai campagne, had op 27 Juni te Alkmaar bij den hoek Raaksje-Uzerfabrlek verzuimd signaal te geven en was daardoor oorzaak, dat de melk- siyter C. K. die uit het Raaksje op z'n drle- wielertje aankwam peddelen 'n optoeter ont ving en 'n schade van 8.50 kon noteeren. De stichter vsn dit onheil, heden terecht staande, werd veroordeeld tot 3 boete subs 2 dagen en tevens tot vergoeding^er toegebrachte schade. De leden van A.P.C. worden eraan herinnerd, dat de training deze week door verschillende omstanaigneden niet door kan gaan. Voor de volgende week verwachten wU, zooals wjj dat gewend zijn, alle spelers op de voor hen vastgestelde uren. Vorige Slotkoersen Heden Bij de politie Is aangifte gedaan van diefstal van een heerenrywiel, dat voor een perceel aan de Laat was geplaatst. Ml '674 69% 72% 130% 48 2% 124% 50% 115% 137 118% 61 25% 37 1627/, 203% gemaakt. wijzen. Het vertrek had deselfde afmetingen het kamertje er boven en waarschijnlijk een vsn de oude Dittborns voor het gemak die verbindingstrap tusschen rijn vertrekken en de kapel laten aanleggen. Dat kon wel honderd Jaar et nog langer geleden zijn, want de trap zag er heel oud uit Een met User beslagen deur Mn haar rechter - Een vertegenwoordiger, de heer C. J. N. uit Bloemendaal, had In Uitgeest In de „Lange Buurt" een aan den rijweg staande bakfiets van een groentenventer In de soep gereden en stond nu terecht. De schade was betaald. Hem werd slechts 5 boete of 3 dagen opgelegd. Wegens gebrek aan stimulans heerschte he denochtend in het telefonisch verkeer zoo goed als algeheele stilstand van den handel en le verde ook de stemming geen bijzonders op. De onzekere internationale politieke vooruitzichten blijven nog steeds van remmenden Invloed op den ondernemingsgeest en dit wekt geen ver wondering, aangezien van het al dan niet wel slagen der pogingen om de verhoudingen te normallseeren de verdere ontwikkeling van den economischen toestand afhangt. In Amerika heeft men de economische crisis gedeeltelijk 1% 9 13% ”3. 55 Ned. Staatsleen. vrijthniaii Gemeenteleen. prSshoudend - Young leen tng Prijshoudend Philips vaat Unüever vast XJtuvaat Koninklijke vaat B V A .«.vaat Rubber .prijehowdend Tabak Prijshoudend Amertk. waarden luier Hoogste barometerstand: 785.8 te Blar. rits. Laagste barometerstand: 745.1 te Sku- desnaes. Verwachting: Meest matige, Noerd- Westelijke tot Westelijken wind, half tot «waar bewolkt of betrokken, nog kans op regenbuien, weinig verandering in tem- peratunr. Geen enkele gemeente, hoe klein en miserabel ook, die niet overladen is met allerlei ver ordeningen, waarmede zoowel de Ingezetenen als de bezoekers worden geplaagd. Soms echter zeer terecht en tot belang van eigen veiligheid, zooals een der jongste polltie-verordeningen. die verbiedt en strafbaar stelt de ellendige gewoon te van wielrijders, om sonen op een rijtje saboteeren. De heer Kees Bakker die reeds eenlge Jaren een welbekende kapperszaak dreef, heeft zijn zaak verplaatst naar een ruimer pand aan den Geesterweg no. 15. Dit laatste pand, een voor malig heerenhuis, is geheel voor s'n nieuwe bestemming tngericht. De twee ramen zijn ver vangen door een groot raam, waardoor het dag licht onbelemmerd in den ruimen en gerieflijken heerensalon kan treden. Deze salon maakt met zijn mahonlekleurige triplexbetlmmering en het frisch aandoende schilderwerk een gezel- llgen indruk. De hygiënische inrichting is, zoo als men van den heer Bakker gewend is vol komen in orde. De heer Bakker heeft zijn nieuwe zaak met den naam „The barbers shop” gedoopt. Het spreekt vanzelf, dat ook in deze „shop" dezelfde goedkoope tarieven gelden ais in de oude zaak. Om de hygiëne ten top te voeren, wordt lederen knipkiant gratis het hoofd gewasschen. Vermelden we nog. dat de betimmering werd geleverd door den heer de Boer, het schilder werk door den heer Narold. de electrische in stallatie door de firma Hartog en. de sanitaire inlichting door de firma Coppens. De zaak wordt morgenmiddag geopend. aantal eieren en flesschen met melk om zeep geholpen. De schade bedroeg in totaal 12 gulden en *n kwartje. Meneer de V., allerminst ’n salon-ver- schijnlng erkende absoluut geen schuld en schoof deze toe aan den groentenboer de B.. die juist op.het critleke moment zijn paard had omgehaald. Enfin, Loutje speelde het niet klaar met zijn verweer en werd veroordeeld tot f 8 boete of 4 dagen, plus vergoeding van de toegebrachte schade. Z. H. Exc. Mgr. Huibers, Bisschap van Haarlem, geassisteerd door den HoogEerw. heer Deken H. Metier en den Z. E. heer pastoor L. J. Willenborg, Aalmoezenier der zieken, begeleid door het bestuur der be devaart, zegent de zieken op de Esplanade iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiilllllilllllllillllll «gi n imi imi IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIh ^aM?nuuij||||||||||||||||*||||||||||||||||j|||||||||||||||||||||||||l,,l,UUi(m* 55% beetje mocht uitrusten en tot mezelf komen." Ze duwde de kleine deur weer open en Josefa keek in een smal vertrekje, waarin verschei dene groote kasten stonden en verder niets dan een tafel en een paar stoelen. - Z(j begeleidde de barones nog tot haar slaap kamer, hielp haar bij hgt ultkleeoen. gaf haar een slaappoeder en bleef naast haar bed ritten tot zij was ingeslapen. Toen deed zij het kleine schemerlampje bij het bed uit en sloop heen, het deurtje tusschen de slaapkamer en het kleine kamertje zacht achter zich dichttrekkend. Nu bevond ze zich alleen in het smalle ver trek, waar de kleerkasten stonden; door het schijnsel, dat uit de openstaande deur van haar eigen slaapkamer binnenviel, was het voldoende verlicht om er eens te kunnen rondkijken. Er was hier niets opvallends of ongewoons te zien en toch moest Juist dit kamertje een zekere rol spelen by de nachtelijke bezoeken van de barones aan de oude slotkapel. In dit vertrek had ze een paar weken geleden die voet stappen vernomen, die als uit de diepte naar boven leken te komen. In dien nacht had ze voor de tweede maal dien schreeuw gehoord, die nu, evenals de eerste, volledig verklaard was. Nu wist ze, waaruit die „sware droomen" in werkelijkheid bestonden, al moest ze ook de oorzaak van mevrouw von Dittborn'* angst naar het rijk der fantasie verwijzen, doch de goede, lieve vrouw moest verlost worden van haar ziekeiyke waanvoorstellingen; ze zou wel een middel vinden om dat te bereiken. Dit alles schoot haar snel door het hoofd. Toonaangevende aandeelen ondergingen ook. geen bijzondere verandering. Men verwachtte geen vraag van Parijs voor arbitragewaarden, niettegenstaande de franc flauw was en tot 9 69% terugliep tegen 9.70% Zaterdag JJ. en 9 71% Vrijdag j.l. Naar bericht wordt zal de Fransche regeering binnenkort maatregelen tref fen om het gevluchte kapitaal te doen terug- keeren. Het resultaat hiervan wacht men met belangstelling af. Koninklijke Olie stelde zich lager op 275. H.VA. bleef op 277 onveranderd' Philipslampen waren op 16214 (162 7/8) nauwelijks prijshou dend. A'dam Rubber op 140S (14034evenzoo. terwijl Unilever op 118)4 8<*d prijshoudend was. Niet zóó, maar anders Vorige Slotk. beden 3 Aug. 7.38% 7.38% 59.22 59.24 9.70% 9.70% 24.82»/, 24.82 48.07 - De brandstoffenhandelaar J. K. uit H. H. Waard had op 27 Mei in de nogal krappe dorps straat te Oud-karspel den bestelauto, waar mede de heer A. J. P. uit Alkmaar aan de zijde van den weg stond geparkeerd, aangereden, met gevolg dat hem een bonnetje werd uitge reikt J. K. had nog heel wat tegen te sputteren en verkeerde blijkbaar In den waan, dat niet htf maar P. de schuldige was. doch meester P. de Groot sprak als rijn meenlng uit, dat het J. K.’s eigen schuld was en elschte f 15 boete of 10 dagen, welke straf dooF dén Kantonrechter werd teruggebracht tot 10 boete of 5 dagen. Staateleenlngen 4% Nederland 1934 3 ObUg. 2% Cert. 4H N. Ind. 1931 4 Ned. Indië 1934 5ft Youngl. (M.K.-verkl.) Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mlj. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Ned. Ford .-. Indostr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot U. S. Steel U. S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon. Olie Gaboes Perlak Pendawa Lijn 1 Hilversum I, lijn 2 Hilversum 2 Hfn 1 Keulen van 8— tot 11.20, Parijs R. van 11 so tot 12 20. Brussel VI. van 12.20 tot 14.20, Keulen van 14.20 tot 16M, Parijs R. van 16 20 tot 1720 Brussel VI. van 17.20 tot 18.50, Parijs R. van 18.50 tot 19.50, Keulen van 19.50 tot 22 20 Brussel VI. van 22.20 tot 22.30, Brussel Fr. van 22.30 tot 23.Boedap^t van 23.tot 2330 Weenen van 23.30 tot 24.—; Hjn 4 Brussel Vl’ van 8.— tot 9.20. Normandië van 9.20 tot 1035 Droitwich van 10.35 tot 12.20, Lond Reg van 12.20 tot 13.50, Droitwich van lïl»-tat 15 20 Lond. Reg van 15.20 tot 16.50, Droitaöch van 16.50 tot 18.20, Luxemburg van 1820 tot 18 50 Droitwich van 18.50 tot 20.20, Lond Reg. van 20.20 tot 2320, Droitwich van 23.20 tot 24.— Eindelijk fluisterde ze ontaet: „U zou me denkbaar rijn, en het interesseert u buiten gewoon! Kind, Je weet uelf niet wat Je praat!" Josefa glimlachte. .Xleve mevrouw, ik ben werkelijk niet In t minst bang, en ik zou juist graag MU willen z»en wat er aan de hand la, zoodat ik u rust kan geven door een natuurlijke ver klaring." .Jïeen, neen," de oudere vrouw schoof haar stoel terug en liep langzaam naar de deur. Jk zou er eenvoudig niet over denken, uw aenuwen op een zóó zware proef te stellen, en ik weet ook heelemaal niet, of u het zou kunnen zien. In den nacht na dat Ulrich het huis verliet, zag Ik het witte paard voor de eerste maaL In onze oude slotkronlek staat: Wanneer men het witte paard van Dittborn riet, Is dat een waarschu wing. dat het geluk van het geslacht in ge vaar is." Ze nam de rechterhand van het meisje in de hare: kind,*lk daok u. dat ik by een Luidde voorheen het raadsel, wat is een vischhengel? en was de oplossing: Een visch- hengel Is een stok met aan den eenen kant 'n wurm en aan den anderen kant 'n leeglooper. thans is dat antwoord: Een vischhengel is een stok met ‘n snoer en 'n haak, dienende om in beslag genomen en verbeurd verklaard te wor den. Inderdaad, deze schoone sport is door tal rijke wetsartikelen bedorven en dat ondervond ook de werklooze slager J. B. uit Alkmaar, toen hy de bewoners van n vlschryk water in de ge meente Oterleek wilde verschalken, zonder er mee te houden, dat het vischwater was- verpacht aan een Alkmaarsche visschers- club, waarvan hy geen lid was. De politiemacht van oterleek en Schermeer was echter waak zaam en paraat en had B. spoedig gesnapt en nam zyn hengel in beslag. Aan zijn invitatie om er maar eens om te knokken, werd geen gevolg gegeven, gelukkig maar voor B. Thans bleef het gelukkig maar beperkt toC het op leggen van 4.— boete of 4 dagen met ver beurdverklaring van den vischhengel. Vpor Katholiek Alkmaar was het gisteren weer een blyde dag; Immers: een uit z'n mid den was. tot de priesterlijke roeping uitver koren en u-oeg in de Laurentlus parochiekerk ■yn eerste plechtige H. Mis op. Het was de W. E. Heer Adriaan Weisenborn S. C. J„ die op 19 Juli J.L uit de handen van Z.H. Excellentie Mgr. Dr M. H. Buckx, te Hees by Nymegen de H. Frieaterwydlng ontving. Voor deze H. Mis van den neomist, die gistermorgen te 9 uur werd opgedragen, bestond van de zyde der geloovlgen een zeer groote be langstelling. Even voor den aanvang der plech tigheid werden de jonge priester en zyn naaste familie door een stoet van bruidjes uit de pas torie van het Verdronkenoord naar de kerk geleld. Langs <ien korten weg stonden Graal- melsjes, verkenners en Welpen opgesteld, die met elkaar een eerewafiht vormden, terwyi de geloovlgen in de kerk, toen de neomist bin nentrad. een speciaal voor deze gelegenheid ge maakt huldlglngslied zongen. Tydens de plechtige H. Mis werd de jonge priester geassisteerd door den weleerw. heer P. Kops S.CJ. als diaken en door den weleerw. heer J. van Don S.CJ. als sub-diaken. terwyi de. hoogeerw. Deken als Presbyter-assistens fun geerde. Het mannen- en jongenskqpr. onder leiding van den heer Joh. Kuiper de neer Klooster was afwezig zong met zeer veel toe wijding de driestemmige Mis Regina Martyrum van Refice en daarna Cantate Domine van Vincent d'Indy. Onder de H. MIs werd door den weleerw. heer V. Fleur S.CJ. een korte feesteiyke pre- dicatle gehouden met als tekst: „En zy dankten God. die zulk een macht aan de menschen gaf" (Mattheus). De gewyde spreker zei, dat wanneer er gelukkige dagen zyn. waarop men vol dankbaarheid en geluk voor God ligt neer geknield. daartoe voorzeker de dag behoort, waarop iemand de H Priesterwijding ontvangt «n ook de dag. waarop die jonge priester zyn eerste H. Mis aan God opdraagt. Wanneer zoo iets gebeurt, dan past ons allen groote dank aan God, omdat hy weer een sterveling voor het H. Priesterschap heeft uit gekozen. De priester is iemand, die beschikt over een schier onvergeiykbaar groote macht, zyn macht gaat ver uit boven die van een aardschen vorst, die immers aan de grenzen van zyn land gebonden is en ieder oogenbllk die macht kan verliezen. Bovendien is het zelfs zóó, dat een vorst, wanneer hy «en geloovlg mensch is, zelfs tot den priester moet komen, die de macht heeft iemand den toegang tot den Hemel te openen en van de hel te redden. Er is op aarde geen grootere macht te vinden dan die van den priester. Met wat moet die macht dan vergeleken worden? Met die der Engelen? Den Priester is de macht gegeven te binden en te ontbinden, te vergeven en te houden, zóó. als dat ook in den Hemel geschiedt. Dit kan van de Engelen niet gezegd worden, hoe machtige geesten het ook zyn. Kan de macht van den priester vergeleken worden met die van de Heilige Maagd Maria, de moeder van God? Feiteiyk zyn beider mach ten onvergeiykbaar maar toch: Maria sprak eens vyf woorden, die den Schepper van alles op aarde deden nederdalen; de priester spreekt lederen dag vyf woorden uit. dié ook lederen dag God op aarde doen komen en zelfs is het xóó. dat de H. Maria God Haren Zoon, slechts ten tweeden male kon ontvangen uit de han den van den H. Apostel en priester Johannes, wiens geesteiyke Moeder zy op Calvarië was geworden. Den priester Is alzoo een byna Goddeiyke macht gegeven, hy is een Alter Christus, een andere Christus, gekozen uit de menschen. Ondanks deze groote macht en de hoogheid van zyn uitverkiezing biyft de priester een mensch met veel zwakheden; hy bidt immers eiken dag: „omdat ik zeer gezondigd heb"! Maar daarom Juist kunnen we met zooveel vertrouwen tot den priester gaan en hem al onze moeiiyk- Vorige Slotkoersen Heden 1«% 11% vele regens 'n grooten vyver tot zich had ge trokken, zeer tot ongemak van de muziqjcmin- nende luisteraars. Gelukkig werd aan dit bal dadige spelletje 'n einde gemaakt en C. ter cor rectie van z’n gedrag "n boete van f 4.op gelegd. met drie of meer per- de verkeersveiligheid te i Tot deze saboteurs behoorden ook de heeren P H. B. en Com. van Th., die met een paar dames hadden rondgereden, zonder zich om het voorschrift: niet meer dan twee op een rij. te bekommeren. Alléén Jongeheer C. v Th die op de zlttings- rol stond aangediend als kind, was gearriveerd en deed zich kennen als een eigenwijs knaapje, dat het nut niet inzag van een dergeiyke ver ordening. als er geen verkeer was. De heer v. Th. maakte dus met zyn redeloos gepruttel, 'dat Kantonrechter en waarnemend Ambtenaar, mr. de Groot, hoe langer hoe meer de bokkeprulk opkregen en het roerend eens wérden, dat de delinquent tot 2 boete of 2 dagen moest worden veroordeeld. heden bloot leggen, want geen menscheiyke zwakheid is hem vreemd. Danken wy God voor de onultsprekeiyke gave van het H. Priesterschap, «yaardoor zoovele ge naden tot ons komen. Vooreerst zal er zeker dankbaarheid zyn in het hart van den neomist voor zyn uitverkiezing tot het hooge en heilige ambt. Moge het Heilig offer, dat hy heden aan God opdraagt, een hernieuwing en een bevesti- glrv zyn van zyn priestergeloftc 1, by de H. Wydlng af gelegd. Dank zal er ook zyi den neomist, omdat ri H. Altaar hebben ziet waar hy hun een voc Moge dan. zoo besloot Pater Fleur zyn pre dicate. dit H. Offer een smeekoffer zyn, opdat God dit jonge priesterleven ryk moge zegenen en moge voorts dit priesterleven strek ken tot heil voor de zielen van velen t Aan het einde der H. Mis. by de H. Com munie. naderden de moeder en de naaste bloed verwanten van den neomist tot de H. Tafel, om uit de handen van hun zoon en broeder het H. Brood te ontvangen. Dit was een treffend oogenbllk. dat als steeds, op de geloovlgen een diepen indruk maakte. Na de H. Mis verliet de- wijdeling met rijn familieleden de kerk, waarby hy weer door de bruidjes werd voorafgegaan. Door de G^aal werd hem by den uitgang een vaandelgroet ge bracht. Des middags werd in het ouderiyk huU in de Tesselschadestraat een receptie gehouden, die buitengewoon druk werd bezocht, want velen wilden gaarne den neomist en de familieleden met dezen heugiyken dag geluk wenschen. Bo vendien mocht de weleerw. heer Weisenoom van tal van grienden geschenken ontvangen, waaronder een kelk en verschillende kleinere misgewaden. Des avonds om zes uur werd, eveneens in de St. Laurentlus, door den neomist een plechtig Lof van dankbaarheid gecelebreerd, waarby as sistentie werd verleend door den eleerw. heer V. Fleur 8. C. J. als diaken en den weleerw. heer van Don 8. C. J. als sub-diaken. Ook nu weer waren vele geloovlgen aanwezig. Vermelden we aan het slot van dit verslag eener schoone plechtigheid, dat de kerk met talrUke vaandels was versierd en het altaar met vele palmen en bloemen. Continental OU Shell Union OH Rubber A’dam 'Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau V. L O. O. Allied Intercontin. Rubb. Scheepvaart Java Ch. Japan Kon. Ned. Stoomb. Schee jvaart-Unie Suiker H. V. k. Jav. Cultuur N. I. 8. U. Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South Rallw. Chic. Milw Maxwell L. Gr I ex dividend nominaal bezworen, maar ook daar biyft de toestand dubieus, omdat het algemeen wereldherstel nog achterbiyft. Wallstreet maakt daarom nog steeds van winstnemlng gebruik en onderging Vrydag J.l. weder een reactie, waarna de markt rich Zaterdag JJ. gedeelteiyk herstelde, onder den Invloed verkeerende van de gunstige berichten uit het Amerikaansch bedrijfsleven. In verband hiermede stelden Steeltf zich ten onzent van morgen X lager op 39%, liep Bethl. Steels K terug tot 33 en kon Anaconda Copper ver beteren tot 23%. Voor Shell Union was de stemming op 11% (11%) iets vaster en voor Tidewater nauwelijks pryshoudend op 10% <10%). 32.95 38.05 37.071/, 37.07% 1.47AJ 1.47% 140% 114% 75% 69 72% 130% 4o De Zondag- en nachtdienst zal deze week worden waargenomen door de apotheek van dr. H. Hartoug van Ark, Langestraat L De week na den eerjten Augustus is va- cantietyd by uitstek. Niet enkel dat dan alle scholen vryaf heb ben. maar ook zyn verschillende bedryven deze week geheel, of anders voor enkele dagen ge sloten. Zoo hebben de bouw- en aanverwante vak ken nu hun contractueele vrije dagen. Ook de schoenwinkels bWven dicht. Er hangt door een en ander zoo'n klein beetje Zondagsfeer over de stad. Een ding echter ontbreekt, en dat is het bij een vacantle passend zonnetje. Treurig Is het, zooals de eerste vacantle- Zondag is ingezet. Het leek op eind October, zóó guur en zoo nat was het. Vandaag is het helaas nog niet zoo heel veel beter. Al luidt dan het weerbericht voor morgen iets hoopvoller. Door dit alles lyden onze selzoenplaatsen, speciaal die adh de zee. wel geweldig schade. Voor de zakenmenachen, daar is het een Jaar om niet spoedig te vergeren. Eerst een verregende Hemelvaartsdag, toen een half mislukte Pinkster en nu het hoog seizoen zonder één echten zomerschcn dag. Als het waar Is, wat die Fransche professor schreef^dF^érst na 15 Augustus warm weer te vetw|CTten Is, dan komt dit voor onze bad- plaatsrti ftfkeiyk laat. Want dan fs het hoogte punt van het seizoen al weer achter den rug. Laten wy tntusschen hopen, dat deze weer- profeet zich hierin vergist heeft, evenzeer aU in zyn voorspelling, dat de as. winter ons een 78 koude dagen zal brengen. Dezer dagen hebben wy een stukje opgeno men over de vacantle-bonnen voor bouwvak arbeiders. hetwelk ons van bevoegde zyde was toegezonden. Men merkt ons echter op. dat daaruit de con clusie zou kunnen getrokken worden, dat deze arbeiders nu over een extra-vacantlecentje be schikten. Zóó Is het in dezen tyd helaas niet. Wél voor wie het geheele Jaar door werk heeft gehad. Maar dezulken zyn zeldzaam geworden. Voor vele anderen beteekenen deze bonnen nog maar nauweiyks een vergoeding voor ge derfd loon in deze dagen. De chauffeur in dienst van het Hoog Heem raad. L. de V. uit Wleringen Is biykbafcr ook geen byzonder voorzichtige rijder. Hy had op 5 Mei te Winkel de rol gespeeld van ‘n koe In een porseleinwinkel. Althans had hy met zyn groven vrachtauto 'n tengere en onschuldige driewlelige bakfiets van den boter-, melk-, eieren- en kaasboer Kees Schoen, die heelemaal tegen het Hoog Heemraadsmonster niet op kon, 'n leeiyken duw toegebracht en bovendien 'n terwyi z^üüjT^Aog in het ^mah^^ten^ kamertje stond. Haar oogen dwaalden zoekend rond, want ze zocht naar een verklaring voor de schuifelende voetstappen, destyds na dien tweeden angstschreeuw gehoord. Haar blik gleed onderzoekend langs de muren en over den vloer. Onder den geelbruinen looper viel haar oprij een ronde oneffenheid op. al* lag er een zware armband onder het dikke weefsel. Zonder verder na te denken, sloeg Josefa den looper terug en zag een grooten yzeren ring, die diende om een luik omhoog te trekken. Nu begon zy het te begrypen. zy greep,den ring met belde handen vast en zoo zacht mogeiyk trok ze het luik omhoog. Een vier- opening in den vloer kwam vry, ruwe, oneffen steenen treden voerden omlaag. Wat voor een vertrek zou hier wel onder kunnen liggen? Joeefa dacht ingespannen na. Juist, links was de bibliotheek en rechts, daarnaast, de kapel. Langs deze trap begaf de barones zich dus ’s nachts naar de kapel. Daar, op het tafeltje, stond een kleine lan taarn, die mevrouw von Dittborn biykbaar by haar nachteiyke tochten gebruikte, en die ze daarstraks in haar opwinding uit de hand gezet en vergeten had. Zachtjes haalde Joeefa luci fers uit haar slaapkamer en stak het lantaarn tje aan. Zoo, nu zou ae zelf eens naar bene den gaan en eens een onderzoek instellen naar het witte paard van Dittborn. Ze voelde hoegenaamd geen vree*, slechts een lichte nieuwsgierigheid. Daaéby was sa gelijkenis vertoonde met een spookverschijning. Ze keerde dus weer om, sloot de deur en draalde den sleutel tweemaal in het slot, zooal» ze dien had aangetroffen. Niets vermoedend wendde ze zich toen naar de trap in het voorportaal en had het vol gend oogenbllk byna een lulden gil geelaakt Slechts met een uiterste krachtsinspanning wist ze haar schrik in zooverre te bedwingen, dat geen geluid daarvan iets verried. Daarginds, rechts van de trap tegen eten muur, stond star en onbeweeglyk een reusachtig, meer d»n levensgroot paard, zyn huid glansde letterlijk van sneeuwige blankheid en twee groote don* kere oogen vonkten van vuur en strijdlust. Roerloos stond het daar en staarde Joeefa aan. De volle, weelderige manen glansden zilverig- wit, op het vreemd-ge vormde zadel glinsterde bont borduurwerk, met goud- en zilverdraad doorvlochten. Het reusachtige dier was eigen* aardig opgetuigd; heel anders dan tegenwoordig gebrutkeiyk is. Star bleef het daar «taan, rijn flank zylings tegen den muur drukkend. Geen haar van staart of manen bewoog. - Josefa durfde nauwelijks adem halen, zóó wonderiyk was dat, wat ze daar voor rich zag.... Pas minuten later vatte ze eindelijk weer een beetje moed. Ze wilde °P het dier toegaan, het trachten aan te raken maar haar beenen weigerden haar den dienst. Het witte paard van Dittborn was 41 te plotseling voor haar opgedoken. overtuigd, de barones een grooten dienst te bewyzen, wanneer zy aan het licht kon bren gen, hoe zy zich had laten misleiden, want volkomen ongegrond konden de angsten van de anders zoo helder denkende en intelligente vrouw toch onmogelyk zyn. Misschien schrok ze van een witten doek, een weerspiegeling of iets dergeiyks. Josefa vond zichzelf byna een beetje gewichtig, toen ze nu, met het lantaarntje in de hand, de bovenste trede der steenen trap betrad. Ze ging langzaam, stap voor stap, naar beneden en hield de lantaarn een beetje voor rich uit, zoodat ze goed kon zien, waar ze haar voeten zette. Zoo daalde ze twintig treden af en reeds toen ae op de helft was, zag ze maanlicht door een smal, spits boograam val len. Ze had zich dus niet vergist, de trap leidde naar de kapel Maar toen Josefa beneden was aangelegd, bemerkte ze, dat die veronderstel ling toch, niet juist was geweest. Het was maar een vóórvertrek, een soort portaal van de kapel, misschien had het daar wel ooit deel van ult- Het smalle raam kon er wel op hand, die eveneens gothisch van styi was, teDe* stekel ^stM^’ln' het slot. Hy was twee maal omgedraald; niemand die van bulten door de gang de kapel had betreden, kon hier dus binnenkomen. Met een vluchtigen blik naar links overtuigde Josefa zich, dat ook In de andere deur, waar door men de bibliotheek bereikte, de sleutel stak. De barones wenschte biykbaar, dat nie mand behalve zijzelf dit vertrekje betreden zou. Nu begreep Joeefa ooK, waarom ze by haar rondgang door het huls dit vertrek, dat, op een bidstoel in een hoek na. geheel leeg was, nooit had gezien. Het had immers geen deur naar de gang en men had kunnen denken, dat bibliotheek en kapel onmlddeliyk aan elkaar grensden. Josefa ontsloot de deur aan haar rechter hand. Plechtig stil, slechts verlicht door het blauwig schynsei van de volle maan, lag daar de oude slotkapel. Joeefa voelde zich wonderiyk ontroerd. Hier zocht dus in de uachtelyke stilte een bedroefde moeder rust en troost.... Wanneer alles rondom haar sliep, daalde ae eenzaam de oude steenen trap af om in de gewijde ruimte te droomen van haar verforen lieveling en te smeeken om zyn behouden terugkeer.... Schuchter, alsof ze geen reeht had. hier door te dringen, keek Josefa om zich heen. Met haar lantaarn belichtte ze de dikke steenes muren, de statige zuilen van het koor. Maar er was hier werkelijk niets te zien, dat iemand zou kunnen doen schrikken at eenlge

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 12