MOUSSANA Jeugdreis van de slamat Rolducs sociale week tDIEF— Yrtnoi iORDf BELEEFD VERZOCHll JOK DE OfERGEBlLVinj jbERDELEnfEKOnEnHflLW 1 L MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 Over de werkloosheid Kruier overreden en Groote brand te Den gedood Helder GLASFABRIEK LEERDAM Jongetje in een plas verdronken Op zandbank geloopen Doodelijk ongeval te Schiedam WIELRIJDSTER SLIPTE Door auto overreden en gedood F Raadselen te Smilde van De roofmoord te Hassum Hoe het in Spanje toegaat Het andere gelaat van Janus De kwestie van het Maaswater Onprettig avontuur «oor 400 kinderen Buitengewoon groote belang stelling in de nieuwe Aula van de oude Abdy Verdachte in hooger beroep tot vyftien jaar gevangenisstraf veroordeeld Alt het bloed kruipt waar het niet gaan kan MOEILIJKE UREN VOOR EEN JACHT DROEVIG BEGIN VAN DE VACANTIE Verhaal in The Universe een ooggetuige Gevaarlijke manoeuvre van auto bus te Apeldoorn Onjuistheid by een wethouders- verkiezing? Door Engelsch schip in IJmuiden binnengesleept BIJ EEN BURGEMEESTER INGEBROKEN Inbrekers 'konden rustig hun slag -slaan -1 Een bakkerij en een woonhuis door het vuur vernield Voor het Permanente Hof van Int. Justitie gebracht koffietafel Ben fascineerenden aanblik bood de Lustgarten toen de looper met de fakkel daar aankwam, om het Olympische vuur te ontsteken organisatie Kinderlijkje gevonden op [ton uit en Fa. H. 1. PH A FF WINSCHOTEN T bü hes de I den rigg ;n te i. dn sopt te 13 den dus et veel- itlg was. Zy trachten nog „iet* goeds" te -vinden in het nationaal-socialisme, dat het groot ste gevaar vormt, waartegen de Kerk in dezen tyd heeft te vechten, dat een nieu wen godsdienst vormt, die de gemoederen van de menschen hartstochtelijk in bewe ging brengt. In de behoefte kunnen om allerlei redenen ernstige veranderingen optreden. In het jongste numiner van The Universe komt het verhaal voor van een ooggetuige, die in Bar celona vertoefde toen de revolutie uitbrak. Aan bedoeld verhaal ontleenen we de navol gende merkwaardige bijzonderheden. Met levensgevaar heb ik de daaropvolgende dagen een tocht door de stad gemaakt. Alle ker ken behalve de Kathedraal van de.H. Familie zijn door brand verwoest. Een staaltje van echt Amsterdamschen volkshumor tijdens den uitverkoop in de Jordaan de u* ar 1- L; Zaterdagmiddag is in den Boomhoek onder Nleuw-Loosdrecht een droevig ongeluk voor gevallen. Kort nadat de familie Hulzcher uit Velp (O.) te Looedrecht was aangekomen, ten einde in een zomerhuisje aan den plas haar vacantie door te brengen, werd het 2-jarig zoontje Hans vermist. Hetgeen men vreesde, bleek al spoedig' waar te zijn, toen men het knaapje in het water achter het huisje vond. De terstond geroepen geneesheer paste ge rui men tijd kunstmatige ademhaling toe, doch vergeefs. Hu moest den dood van het kind cons tatee ren. de on -rd m 7 in de te Prof. Cobbenhagen zeer uitvoerige en 'zeer gedocumenteerde rede werd met hartelijk ap plaus ontvangen. Pater de Leeuw O FM hield predikatie over de geestelijke werkloosheidsprobleem Men vereenigde zich aan de 'z avonds aan den praatavond. Ver den aL xl- oet oor oor :en ijn sn. ■ed ste >d- ax iet In- MOUSSERENDE APPELWIJN ijnt nu and der en Een tig, op loor 36). 13 rna tui- «djl van ten run ede 'fer -72 lag. an ten net itto liet Op Zondag 19 Juli woonde ik om 11 uur de H. Mis bfj in de kerk van O. L. Vrouw der Goede Tijding,* waar een beroemd reliekschrijn boven het altaar bewaard wordt. Op andere Zon dagen is deze dienst altijd zoo druk bezet, dat men nauwelijks een plaatsje kan vinden, nu was ik met nog een anderen heer en zeven of acht brave oudjes de eenige toehoorders bij de H. Mis. Toen de H. Mis ten einde was, werden wij door een bende communisten gedwongen de kerk te verlaten. De gewapende bandieten drongen toen de kerk binnen en enkele oogenbllkken later werden vijf oude priesters, waaronder zich ook de celebrant bevond, die zooeven de H. Mis had opgedragen, gevankelijk weggevoerd. Intusschen deden de communisten een aanval op het gebouw van de Broeders der Christelijke schalen, die geholpen door tal van oud-leerlin- gen, hun klooster zoo goed en zoo kwaad het ging in staat van verdediging gebracht haddden. Toen de Rooden het vuur openden ontstond er een verwoed gevecht, waarbij drie priesters, die in het college waren, werden gedood, terwijl de overigen zwaar gewond werden. Enkele oogenbllkken nadat het vuren had op gehouden en de verdedigers waren neergescho ten of zich moesten overgeven, werd de kerk met benzine overgoten en in een minimum van tijd stond heel het gebouw in lichte laaie. De kerk werd totaal door het vuur verwoest en ook het kostbare reliekschrijn ging verloren. De Broe denscholen en ook de belendende gebouwen gin gen in vlammen op. Zondagsmiddags was ik nog getuige hoe de vijf priesters, waaronder een kanunnik, die rec tor was van deze kerk, naar een politiepost wer den overgebracht: hun handen waren met tou wen op hun rug vastgr knoopt. kenlandschestraat te Schiedam tegen een •een paard bespannen wagen aangeloopen. Hjj raakte er onder en werd overreden. Het kind is naar het Ziekenhuis vervoerd - kort daarop aan zijn verwondingen overleden. Zaterdagavond is de 5-Jarlge Piet Santra C" den hpek van de B. K. Laan en de West-Vran- met Zaterdagmiddag is op den weg Nijmegen— Beek-wy Ier de 30-jarige mej. v. d. P., uit Wij- ler, die per fiets van haar werk naar huls reed, vermoeöeiyk geslipt en gevallen. Het ongeluk wilde, dat zij voor een snel- rjjdenden auto terecnt kwam, welke haar over reed. zy kreeg ernstige inwendige kneuzingen en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Zij hebben hun verzoek aan den burgemees ter vergezeld doen gaan van een schriftelijke verklaring, dat zij hun stem bU de gehouden wethoudersverklezing uitgebracht hebben op den heer K Bjjlsma. In de aangevraagde raads vergadering zal een voorstel worden Ingediend, om de Kroon te verzoeker» de benoeming van den heer K. Eleveld nietig te verklaren. De gezagvoerder 'ten het ss. Slamat van den Rotterdamschen Lloyd, dat met 475 meisjes een reis maakt van Rotterdam naar Schotland, seinde Zondag: Passeerden om 13 uur Wight. Buiig weer. Geen zeeziekte. Allee wel, Niet het minst door vermindering van het geboortecijfer. Landen, die reeds lang meenden den Schepper te moeten corrigee- ren zijn In geen enkel opzicht ontsnapt aan den vloek der massale werkloosheid. Het Engelsche stoomschip Starling, op weg van Londen naar Amsterdam, heeft op 25 mifl ten westen van Schevenlngen het Nederland- sche zeiljacht met hulpmotor Raziki opgepikt en te IJmuiden binnengebracht. Het jacht ver keerde in moeilijkheden, toen de Starling pas seerde. De bemanning, die eenige zware uren in het slechte weer had meegemaakt, was zeer uitgeput. Er waren drie mannen aan boord. Bjj het langszij komen van de Starling heeft het jacht eenige schade aan bakboord beko men. Er is maar één redding. De maatschappij kan alleen verbeteren wanneer de mensch verbetert wanneer er een nieuwe mensch wordt gevormd die Christus weer kent en erkent. De vorming van dien nieuwen Taensch is de taak der katholieken met name van de katholieke stands- een stemmige nooden in het Het gerechtshof te Den Bosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 30-jarigen boekhouder M. V. uit Gennep, die door de rechtbank te Den Bosch is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Ten laste was gelegd, dat hU in den nacht van 17 op 18 Mei van het vorig jaar Oen stationsposthouder te Hassum (D.) Janssen van het leven heeft beroofd, door hem met een hamer den schedel in te slaan, waar na hU den man van 4000 Mark beroofde. Zoo wel verdachte als de officier van justitie, die wegens moord levenslange gevangenisstraf had geëischt, hadden hooger beroep tegen cMt von nis aangeteekend. In hooger beroep had de advocaat-generaal eveneens wegens moord levenslange gevange nisstraf geëischt. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank op formeele gronden vernietigd en opnieuw rechtdoende werd verdachte we gens doodslag veroordeeld tot een gevangenis straf van 15 jaren met aftrek van het geheele voorarrest. Mgr. dr. H. Poels brengt Mgr. dr. Eras mee en de ministers Deckers en Gelisaen. De nieu we gouverneur van Limburg, mr. dr. Sons, beeck arriveert per auto hy weet rich fit thuis in het milieu van Rolduc. Oud. minister Steenberghe wandelt met den heer Van Spaen- donck door de witte gangen. Enkele Kamer, leden de heeren Kuiper, Hermans, Bon- gaerts, Droesen en Van Koeverden ontmoe ten elkaar en ontmoeten Mgr. van Schaick. professoren en intellectueelen en socia'e werk sters, priesters van verschillende orden pater Perquin en prof. Kor* in hun witte Do- minicanenplj al deze menschen komen hier samen om het brandende vraagstuk van de werkloosheid onder oogen te zien De aula staat al in haar volle licht. Zii loopt vol heelemaal vol, tot boven op het ruime balcon. Dr. Poels en de heer Maenen depute van Limburg zitten weer aan het traditioneels kleine tafeltje op het podium of liever dr. Poels staat. Met zijn hamer dirigeert hij de binnenkomenden en tracht hij geleidelijk stilte te krijgen om het woord te nemen. Hu begroet allen en stort zijn hart uil. Don. kere walken pakken zich samen over Europa t - y T et hoogtepunt van het sociale r 1 organisatie-leven in Limburg de studieweek van dr. Poels begint. Het beeld ia weer dat van ieder jaar. Tegen den ach tergrond der strakke muren van de stemmige oude abdij ontmoeten el kaar enkele honderden mannen, het kader van de Limburgache werklie den. En daar tusschendoor bewegen zich vele bekende persoonlijkheden uit het katholieke leven. Een inwoner van Mulden. die zich tn een roeiboot op cte Muidervaart bevond, in de na bijheid van de brug vóór de Papelaan, zag in bet water een groot p-sk drijven dat hem ver dacht voorkwam. Hy waarschuwde den ryks- veldwachter te Mulden. die spoedig ter plaatse kwam en met behulp van dengene. die het eerst het pak had gezien, dit op het droge haalde. Het blbek een in papieren gewikkeld lijkje te zijn van een pasgeboren kind van het man nelijk geslacht. De rljksveldwachter bracht een en ander over naar Mulden en stelt een uit voerig onderzoek in. Zondagavond ruim zeven uur is de plezierboot Dc Schelde van de Rotterdamsche Tramweg- maatschappU op ongeveer 200 meter afstand van den steiger van Oostvoome aan eten grond ge loopen. De bóót was des avonds met 400 kinde ren, leden van De kiene Stem uit Rotterdam voor een bezoek aan het eiland te Oostvoome aangekomen. Toen het schip des avonds weer vertrok, is het by het zwaaien uit de vaargeul op een zandbank geraakt. Hoewel het verblijf aan boord voor de passagiers op den winderigen Zondagavond niet aangenaam was, bestond er geen gevaar. Hedennacht tegen half een is het schip by opkomend water op, eigen kracht weer vlot ge komen. Twee schepen, welke waren uitgevaren om as sistentie te verleenen, hadden het toen nog niet bereikt. Het schip is met alle opvarenden naar Rot terdam vertrokken, waar het in den afgeloopen nacht kwart over drie aankwam. Vermindering van behoefte kan ook het ge volg zijn van een verkeerde verdeeling dev goederen. BIJ een groote spreiding der inko mens komt de koopkracht meer in circulatie dan wanneer alales bijeenzit in enkele brand kasten. Daarnaast staan vrschuivleJlgen in do wijze, waarop men in de behoeften voorziet. In onzen tijd zien wij en zeer sterke ver schuiving van de internationale markt naar een rgrootere zelfvoorziening der afzonderlijke volks gemeenschappen. En deze verschuiving is goed: wie orde ning wil als een hiërarchische synthese van doeleinden, Inzettend by de volksgemeen schap, moet consequent een grootere eco nomische zelfstandigheid der volken en lan den nastreven. t beginsel det rendabiliteit, die enkel rekening houdt met den gang van zaken in het eigen be drijf. zonder rekening te houden met wat er in het bedrijf van den concurrent gebeurt, die de loonen omlaagzet omwille van de winst’ zonder zich af te vragen of een zoodanige verlaging met een schadelijke daling van de koopkracht kan meebrengen. Het I- "V. V. en de S. A- I. staan volle dig aan de zijde der Spaansche arbeiders en boeren in hun moedigen strijd voor de democratie en de republiek. In de ge heele wéreld hebhpn de volksmassa’s, gegrepen door de tragische gebeurtenis sen, waarvan Spanje op dit oogenblik het tooneel is, een nieuwe faze van den Internationalen strijd tusschen fascisme J. en democratie ingeluid- Het zijn de fascistische staten zelf, het zijn de fascistische partijen van alle landen, die aan den burgeroorlog van Spanje dat karakter hebben gegeven. Zij schenken den Spaanschen rebelen, bij hun misdadig opzet tegen hun vaderland, heimelljken of openlijken steun- Dat alleen reeds zou voldoende zijn, ons te genover onze Spaansche broeders onzen plicht van internationale solidariteit in een concreteu, materieelen en onmlddel- lijken vorm op te leggen. Kameraden! Allen voelt gij, dat, in- dien de Republiek en de democratie in Spanje worden overwonnen, een geduch te slag zou zijn toegebracht aan de vrij heid in de geheele wereld. Geen enkele opoffering mag te zwaar zijn, zulk een zaak te verdedigen. Laten wij hun, die ginds hun bloed en hun leven geven, allen stoffeljj ken en moreelen steun schenken, dien wij kunnen. Getuigt overal en on der elke omstandigheid van uw daad werkelijke solidariteit met de Spaansche arbeiders. Eischt van alle democratische staten, dat in overeenstemming met de bepalingen van het internationale recht de wettige regeerlng van Spanje de middelen zal krijgen, die noodig zijn voor haar verdediging- men en een blanco. Hierna had een loting plaats, welke ten gunste uit viel van den A.R., den heer K. Eleveld. Het stembureau was ge vormd door de heeren M. Mesken en A. Vre- develd; eerstgenoemde las de namen af. Tot Woensdag had men den Bisachop van Barcelona, Mgr. Irurita, ongemoeid gelaten. Op dien dag drongen de anarchisten zijn paleis bin nen, waar zij het archief in beslag namen, terwijl alle voorwerpen van waarde naar het hoofd- kwartier werden gebracht. Later zag ik, dat de Bischop in gezelschap van twee priesters, allen gekleed in khaki-kleurige kantoorjassen, ongemerkt trachtten te ontsnap pen. Hij moet echter toch herkend zijn, want Vrijdagavond hoorde ik vertellen, dat de Bis- schop was gearresteerd en overgebracht naar het kasteel Mcntzulch. Op straat leek het Wel of een helsche furie was losgebroken. Vrouwen, en vooral jonge meisjes, dai„sten rond de lijken van nonnen en priesters, die zon der vorm van proces waren doodgeschoten. Onbegrijpelijk is de wijze waarop sommigen onder ons die taak opvatten. Er zijn er in onzen tijd die durven beweren, dat de Kerk zich moet terugtrekken uit het openbare leven, dat zy zich bulten de mach tige proiJlemen vmi onzen tyd moet houden om zich weer uitsluitend aan louter godsdien stige vraagstukken te wyden. Alsof het niet vgststaat, dat als de Kerk in onsen tl}1 ter rein verliest, dit komt omdat zy op wereldlijk terrein heeft verloren. Dat noemen „ver dieping van den godsdienst!” Anderen blyven véél te slap In het verkon digen der katholieke denkbeelaen Z4 roeken héél nauwkeurig uit wat nog net mag zonder doodzonde. Zaterdagmorgen ontdekte de dienstbode haar komst in de woning van den burgemeester van Zwanunerdam. den -heer P. Hoogenboom, dat de huisdeur openstond en binnen licht brandde. Zy durfde de woning niet binnen gaan en riep de hulp in van een gemeente werkman, die juist passeerde. Deze consta teerde, drfl inbrekers hun slag hadden gesla gen. Zy moeten door inkllmming via de serre zich toegang hebben verschaft door een raam van de bovenverdieping, terwijl zy de woning aan de achterzyde door de keukendeur hebben verlaten. Alles was overhoop gehaald: kasten en laden stonden open. Daar de familie mo menteel in het buitenland vertoeft, konden de dieven in alle rust te werk gaan. Juiste opgave van hetgeen is ontvreemd, kon nog niet worden gedaan. Onder andere is het ta- fellilver verdwenen. Janus met het dubbele gelaat toont hier weer eens een andere zijde dan de laatste jaren bij voorkeur naar de Katholieken werd gewend. men staakten; op lederen candidaat vijf stem^|. om te onthouden, wanneer roode voge laars, op jacht naar argelctoze zieltjes, weer eens kweelen, „dat de socialisten toch heusch niet tegen den godsdienst zijn." Zaterdagavond om 20 minuten over zeven is op het Stationsplein te Apeldoorn, voor het be stelhuisje van den stationskruier, de 20-jarige kruier A. Karp, door een autobus van den plaatselyken dienst aangereden en op slag ge dood. De jongeman stond met zlfn chef en een collega by een defecten driewieler te kyken. De autobussen van den plaatselyken dienst, die op het Stationsplein de centrale halte hebben, ry- den alle met een boog voor dit huisje langs. Deze manoeuvre wordt daar ettelyke tientallen malen op een dag ultyevoerd. Thans heeft het een slachtoffer geëischt. Volgens ooggetuigen had de bestuurder van den autobus geen signalen gegeven en had het slechts weinig gescheeld, of ook de twee andere kruiers waren aangereden. De politie heeft het lyk in beslag genomen en naar het lykenhuisje btf het Algemeen Ziekenhuis laten overbrengen. By verzoekschrift, gedateerd 1 Augustus 1936. heeft de Nederlandsche Regeering by het Permanente Hof van Internationale Justi tie de vraag aanhangig gemaakt, of de aanleg door België van onderscheidene werken in ver band met het graven van het Albertkanaal en de wyze, waarop thans e^g in de toekomst in de voeding van de oude en nieuwe kanalen in Noord-België door dit land eenzijdig is voor zien, overeen te brengen zyn met de rechten, die Nederland ontleent aan het Nederlandsch-Bel- gisch tractaat van 12 Mei 1863 betreffende de wateronttrekklngen aan de Maas. Als agent der - Nederlandsche regeerlng treedt op professor mr. B. M. Telden, hoogleeraar te tirirtri. Na de vergadering werd door de zes heeren. die de bespreking vooraf hadden gevoerd, de uitslag besproken en werd verwondering ge- ult over den uitslag, zelfs werden elkander ver wijten toegevoegd. Eenparig werd echter ver zekerd. dat ieder zyn stem op den VU., heer Byisma had uitgebracht. Deze had geen vyt stemmen, doch zes stemmen op zich vereenigd, en zou dus verkoaen zyn. Alle zes heeren zyn er dan ook van overtuigd, dat het stembureau een vergissing gemaakt moet heb ben en dat de heer Eleveld op onjuiste wyze is gekoaen. schen- Het blijkt nu, dat deze, toch 1 eischende verwachting, nog te gui Immers, wij lezen in de Arbeiderspers, dat Dinsdag j 1. te Brussel de Vakvereenl- glngs Internationale (L V. V en de Inter nationale van Socialistische partijen (S.A I.) hebben vergaderd om de gebeurtenissen In Spanje te bespreken. Er werd op deze bijeenkomst een resolu tie aangenomen, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Men oordeele: Zondagmorgen even na vier uur werd de fa milie Schomagel aan de Weststraat te Den Helder door een benauwenden en verstlkkenden rook wakker gemaakt. Tot hun groote ontsteltenis bemerkten dat hun huls geheel in den brand stond. Daar de vuurhaard Juist by de trap was, viel aan vluchten niet te denken. De heer Schomagel opende het venster aan de straat- zyde en begon luidkeels om hulp te roepen. Gelukkig werd dit door de buren bemerkt. De heer Lafeber kwam met een ladder, die hy uit de naby gelegen smederij haalde en plaatste die tegen de dakgoot. In nachtgewaad slaagden de bewoners er in. veilig den bega- nen grond te bereiken. De zoon van den heer Schomagel sloeg de ruit van de voordeur in en slaagde er in nog eenige allernoodzakelijkste kleedingstukken te redden. Hierbij bekwam hy een wonde aan de hand. Spoedig waren ook de vlammen overgeslagen naar een aangrenzend woonhuis. Hier werden de bewoners door het knetteren der vonken gewekt. Ook zy moesten zich yiings in nacht gewaad in veiligheid stellen. Inmiddels had de heer De Zeeuw telefonisch de politie gewaarschuwd. Spoedig was de brandweer ter plaatse. Ook de marine-spuiten werden gerequlreerd en de handspuit van de échorpioen was het eerste ter plaatse. Hevig knetterden de vlammen en laaiden hoo gop. Een oogenblik. was bet zelfs zoo erg. dat de dryvende spuit van de marine werf assistentie moest verleenen om de werf tegen de overspringende vonken te beschermen. Te ongeveer 6 uur was men den brand mees ter en om 7 uur kon het groote materiaal in rukken. Den geheelen morgen duurde echter nog het nablusschlngswerk voort. Dit trok op den vroegen Zondagmorgen tg al belangstel ling. Als gelukkige by zonde rheid 'dient nog opge merkt te worden, dat het jongste zoontje, wiens slaapkamer vlak naast den vuurhaard lag. voor eenigen tyd uit logeeren is. Ware dit niet het geval geweest, dan had de brand zeker een slachtoffer gemaakt. Van beide hulzen en de bakkery is zoo goed als niets over; niets kon worden gered. Slechts het geldkistje, dat men op de slaapkamer be waarde, kon men medenemen. Omtrent de oorzaak is niets beftend. moedeiyk ligt deze in de bakkery of pp zolder ervan. Verzekering dekt de schade. De betrokken families zyn by familie onder gebracht. Men weet het nu, het zijn niet meer de communistische, anarchistische of syndi calistische benden, welke in Spanje strijden, neen de priestermoordenaars en kerken schenders worden door de roode Interna tionalen openlijk tot de hunnen gerekend, en zij leggen hun volgelingen op, deze ter roristen op alle mogelijke wljaen te steunen. Tot de onderteekenaren van dit mani fest behoort behalve de heer Kupers van het N V. V. ook de heer Ir. Albarda, parle mentair leider van de S. D. A. F- In Ne derland! Ondanks alle fraaie programwijzlgingen kruipt het bloed toch maar, waar het niet gaan kan. Dezer dagen heeft de uitloting plaats gehad van obligaties der Glasfabriek Leerdam. Uitge loot zyn in totaal f36.000 5% pet. hypothecaire obligaties, welke Inclusief rente betaalbaar ge steld zyn. De vooj de betaling van de uitgelote obliga ties en rente benoodigde gelden zyn beschikbaar gesteld door de groep-Van Rossum waaruit mag worden afgeleid, dat een definitieve overeen komst met deze groep bereikt is tot voortzetting van het bedrijf. Er zün thans weer 7oo arbeiders aan de Leer- dam-fabrieken werkzaam. T T T U kunnen otu Indenken, dat de yy Spaansche furie den Hollandschen Socialisten niet erg gelegen komt Terwijl dj hier te lande op alle wljaen hun mieuwen) zin voor legaliteit ten toon spreiden en iedere gewelddadige poging om eigen weercorpsen op te richten In de kiem smoren; terwijl zij zorgvuldig, zoo wel in het program als in hun optreden naar bulten, alles trachten te vermijden wat de Katholieken zou afstooten je kunt immers nooit weten of er nog niet eens gezamenlijk geregeerd moet fvorden ge ven de partij ge nooten In Spanje het droe vig voorbeeld van wat er gaat geschieden, wanneer de gelegenheid schoon is, om de ware gevoelens uit te leven. Priester, religieuzen, nonnen zelfs, bij honderden gemarteld en gedood, kerken en kloosters leeggeroofd en verbrand. Men zou mogen verwachten dat er toch in de roode pers en op de dito bijeenkomsten wel een woord van protest zou klinken te gen zooveel gruweldaden. Zooals b.v. ge schiedde, toen in datzelfde Spanje de op stand der Austurische mijnwerkers zoo bloedig onderdrukt werd Het mocht wat! „Met nauwelijks verholen leedvermaak wordt verteld op welke gevoelige, wijze die „fascistische rebellen” door de heldhaftige volksfronten worden getuchtigd. Van „fascistische rebellen” gesproken, schreef niet een neutrale ooggetuige, dat leder die in Spanje een kerk bezocht, dus gewoon zijn Katholieken plicht ver- - vult boudweg fascist wordt genoemd? Wij hadden oorspronkelijk verwacht, dat de Hollandsche Socialisten, met een beroep op de zoo geheel andere geaardheid der heetbloedige Zuiderlingen, .getracht zoudef^. hebben zich de handen In onschuld tejAs- Tenslotte werkt als voorname oorzaak van het der werkloosheid het feit, dat de he- wndaagsche economie gereguleerd wordt door De raadsleden R van der Werf (V.D.), A. Vredeveld en A. Lulling <8.D.A.P.), H. ten Cate. F. Ossel en D Buescher (C.H.) uit Smil de, hebben aan den burgemeester een verzoek gericht om een spoedeischende raadsvergade ring te beleggen, naar aanleiding van de wet- houdersverklezing, gehouden op Dinsdag 28 JuU JJ. Voor de verkiezing was een bespreking ge voerd, waardoor de verwachting was ontstaan, dat tot wethouder gekoaen zou worden ofwel een V.D, ofwel een C.H.. doch geen A R. Na twee vrije stemmingen kwamen in herstem ming een VU. en een A R. Verwacht werd dus, dat nu de V.D. geko zen zou worden, dair 11 stemmen werden uit gebracht, doch de uitslag was. dat de stem- WU men het anders doen, wil men krachtig In verzet komen, dan zal men vervolging en miskenning moeten doorstaan. Doch ook Christus is vervolgd omdat hy Phariseers ad. dergebroedsel noemde en de wichelaars dreef uit den tempel. Na deze rede sprak prof. Cobbenhagen over de economische oorzaken der werkloos heid. Een drietal bronnen gaf hy aan, waaruit zoowel conjunctureele als structureels moel- lykheden In het bedrijfsleven kunnen voortko. men. Er kunnen moeüykheden zich voerdoen in de productie, in den afzet en uit het feit, dat^ het bedrijfsleven is georganiseerd op den grondslag van het rendabillteltsbeginsel. Allerlei oorzaken, die tot drie groepen kunnen worden teruggebracht tot natuurbewegingen, «notloneele momenten en tot institutteneele —veranderingen, veroorzaken in het bedrijfsleven een voortdurende schommeling, een voortdu rende wisseling van het nu weer aantrekken, dan weer afstooten van werkkrachten. Dat zijn conjunctureele oorzaken. - Daarnaast staan structureele. De aanwezigheid daarvan In onzen tyd demonstreert zich byzonder sterk nu on danks de conjunctureele verbetering, die zich hier en daar in het bedryfsleven duideiyk doet gelden, toch het aantal werkloozen niet ver- mindert. IA de productie vormt de rationalisatie het groote probleem. Dat zy in den loop der vorige eeuw werkloosheid In het leven heeft geroepen laat zich op redelijke gronden betwisten. Voor vroeger kan men de compensatle-theorie aan- vaarden. Voor den tegenwoordigen tyd echter niet meer. Ook in ons land Jeldt, dat In de huidige omstandigheden een toeonemende mechani stic geen vermeerdering van werkgelegen heid schept Integendeel. In Barcelona zyn zes kloosters in brand ge stoken ondanks het feit, dat aan al deze in richtingen hospitalen voor de verzorging van zie ken en ouden van dagen verbonden waren. Vrij dagmorgen is de beroemde Basiliek van het H. Hart op den top van den Tibidadoberg in brand gestoken. Daar het gebouw uit massieve steenen blokken is opgetrokken, is deze kerk alleen leeg- gebrand en staan de zwart gebl^cerde muren nog overeind. Men vraagt zich in het buitenland onwille keurig af: hoe kan zoo iets in Barcelona gebeu ren, waar de bevolking toch overwegend Katho liek is. Het zou echter absoluut onjuist zyn om Spanje” als een Katholiek land te beschouwen. Minstens de helft van de bevolking gaat slechts drie keer in hun leven ter kerke. Wan neer ae gedoopt worden, wanneer -ze trouwen en wanneer ze begraven worden. Zy noemen zich zelf leeken, maar ze zijn prac- tisch fel antl-clerikstel. Mijn buurman heeft zijn huis in den steek gelaten, omdat hij bang was, dat de Rooden hem Iets zouden doen, wijl op den gevel van zijn huis een beeld van den H. Joaef prijkte, Voortzetting van het bedryf o waarschijnlijk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15