ONS BLAD den De wapenleverantie aan Spanje Weinig verandering toestand in Spanje in heden Het nieuws Britsch vliegtuig verongelukt $1 van HET INCIDENT BIJ DE DE BAROMETER PARADE Duitschland en Locarno ALMERIA IN HANDEN DER REGEERING STRIJD IN ABESSINIË LAAIT OP JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Britsche instemming Verwoede gevechten Om Saragossa i Reedt 364 dooden te Barcelona Shirley Temple Bedreigd door af per eert Vervolging van Mac Mahon Blériot overleden Postvliegtuig te pletter geslagen Tien personen om het leven gekomen De Negus wil weer terugkeéren De regeeringstroepen schijnen overal de overhand te hebben Ras Seyoem zou na een hevig gevecht Dessie hebben bezet MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 253 DIT NUMMER BESTAAT U» TIEN BLADZIJDEN Spaansche bodems uit Tanger vertrokken VEREENIGDE KATHOLIEKE P U Fascisten worden onthoofd Het watervliegtuig „Cloud of fond’ in 't Kanaal gestort en verongelukt Geen conferentie verwacht vóór September of October De Fransche regeering acht mch niet meer gebonden door een eenzydig toegepaste neu- traliteitsverklaring Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 I t r i u l l r voorge- i i Zware brand te Dato IteMzr. I Da o De luchtvaartpionier Blériot overleden. de regeeringstroepen, welke sich te Iran vinden, geïsoleerd rijn. Engeland betaigt zijn instemming aast da de marche van Frankrijk aangaande de Spaaaaetoe aangelegenheden. Stand ap Maandag S aar vjb.: 753A Vorige atand: 19» De Kan. ShaU-groap laat weer een sehtp boa- wen; opdracht aan de Ned. Scbeepoboaw Ml). Over een dag ot tien zullen waarschijnlijk de besprekingen langs diplomatieken weg be ginnen over het program der conferentie, wel ke, naar men veronderstelt, niet voor Septem ber of October zal kunnen worden gehouden. V( Ras vlgen strijd hebben beset. Daarbij zouden ze venduizend dooden zijn gevallen. Ook bij Dessie duurt de strijd voort." De Belg Sylver Maea wint de Ronde vaat Frank rijk met Magne op de tweede en Vervaaetoe ap de derrie plaitL Fine wlat het eehaaktowrnooi te Zandvaert. O O Wijzigingen in de steunregeling op belangrijke punten; verdere uitbreiding van distributie van levensmiddelen. Pater C. van Hal, Pro-prefect der Java-aatoaie van de Laaaristen, overleden. I 1 l 1 r Met het nemen van dit Initiatief beeft de Fransche regeering wederom haar eerbied be toond voor de internationale wetten, alsmede haar vredeswil, welke den permanenten grond slag vormen van haar politiek, aldus wordt in de nota verklaard. In het requisleten-huis van het Staatstheater te Berlijn woedde een hevige brand, waarbij de BerHjnsche brandweer met groot materiaal optrad In Toledo is tusschen de roods militie en de rebellen verwoed gestreden. Hoe het er rond het Alcazar uitziet Verwoede gevechten la Spanje. Do spanning in Kwantoedg Tajang Bal Tsjek stelt een ultimatum. De pvtroleum-pljpleiding In Irak door leotjjnsche Arabieren doorgeeneden. De Spaansche vrouw krijgt wapen- onderricht Gisteravond send ook de Franaebe re geering aan de regeeringen van Engeland en Italië telegrammen, waarin sfj haar persoonlijke houding mededeelt en vote- ■teDen aan de hand doet ter beslechting van dea binnenlaadscben strijd in Spanje en ter vermijding vaa evantaoele compla- eatleo ia de internationale verkonding ea. NOORDHOLL ANDSCB DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem De strijd te Abeminië laait weer ep. Raa Seyoem In actie. PARUS. 2 Aug. (Reuter). De Franaebe regeering heeft gisteravond een officieuze nota gepubliceerd in zake den toestand in Spanje. Zjj PARIJS, 3 Aag. I Ree tori. De correspon dent van de Excelsior te DJiboetl seint: -Volgens uit het binnenland van het Abea- sinisch gebied ontvangen berichten en vol gens verhalen van reizigers, die hier zijn aangekomen, zijn Addis Abeba en Dessie aangevallen door Abesainiacbe krijgers. LONDEN, 3 Aug. (Reuter.) De hoop, dat ae tien inzittenden van het vliegtuig „Cloud of Iona", dat den dienst tusschen de Kanaal eilanden Guernsey en Jersey onderhield, nog in leven zijn, is thans definitief opgegeven. Daar tot heden alle onderzoek vruchteloos Is gebleven, vreest men, dat het vliegtuig met twee piloten in het TANGER, 3 Aug. (Reuter) In Gibraltar en Tanger worden geen peseta's meer aangeno men in verband met de instabiliteit van deze munt. Malaga is nog steeds in handen van de regeeringstroepen. Een vliegtuig van de regee ringstroepen heeft pamfletten afgeworpen bo ven Tetoean, waarin het vreemdelingenlegioen wordt aangespoord zich tegen generaal Fran co te keeren. Gisteren hielden de troepen van Franco op den weg van Tbtoean naar Tanger de vreem delingen aan en fouilleerden dezen, belangrijke sommen werden in oeslag genomen. LONDEN. 1 nug. <D_N_B) Na afloop van het verhoor van Mac Mahon beskot de politie rechter den gearresteerde te verwijzen naar de gewone rechtbank en tegen hem een aanklacht te d«enen wegens het begaat, van drie mis tri) ven; het cu wettig in het bezit hebben van een vuurwapen en bet voornemen te hebben ehad leven en eigendom in gevaar te brengen; het in de buurt van den konlng voor den dag halen van een revolver met de bedoeling den openbaren vrede en rust te verstoren en ten- ’.otte het trekken van een revolver tn de buurt van den koning met het voornemen den konlng te verontrusten. LONDEN, 1 Aug (Reuter). In officieele kringen wordt ontkend, dat Duitschland - zijn deelneming aan de conferentie van vijf afhankelijk zou hebben gesteld van een uitsluitende behandeling van het probleem- Locarno. GIBRALTAR, 1 Aug. (Reuter) Een Britsche torpedojager is vanavond uit Almeria met acht Britsche uitgewekenen aan boord te Gibraltar aangekomen. Dezen ver klaarden in een onderhoud, dat o Almeria geheel in handen der regeeringstroepen Is, maar zeer zware schade heeft geleden. Geen kerk of klooster te aan plundering en brand stichting ontsnapt. Honderden fascisten zouden z«jn terecht gesteld. Volgens verklaringen van uitgewekenen uit Malaga en andere steden In Andalousie, heb ben de communisten thans besloten hun mu nitie te sparen voor bet komende offensief tegen La Llnea, San Roque en Algeciras. De gevangengenomen fascisten worden onthoofd, en hun lijken in see geworpen. De uitgewekenen zagen gisteren talrijke onthoofde lijken tn zee drijven. Vele wallenen der regeeringsaanhan- gers zijn van oud model en het meerendeel der plunderaars in de steden Ronda, Alhama. Velez en Malaga zijn jongens van nog geen 17 jaar. De elfde Olympische Spelen te Berlijn bo< groote plechtigheid door Hitler geep mé Eerste dag der Olympische athleliekwedstrtjdea. Oase drie sprinters op de 1M meter wteriew hun serie. Onendarp en vaa Bevaren la de halve finales. De Amerikaan Jeaate Owens loopt de ltd meter in den nieuwen wereldrecordtijd vaa 1R3 roe. Duitschland wint twee gouden medailles door de overwinningen van Hans Woellke bjj het kogelstooten en van Tilly Fletoeher bjj bet speerwerpen voor Aamea. De Fin Salminen wint den 1S.SM meter-loop. Amerikaanse he suprematie by het hoogsprin gen, in welk nummer Johnson den titel ver overde. Zoodra Engeland en Italië zich hiermede accoord zullen hebben verklaard, zal een der. gelijke boodschap eveneens tot de arc'ere be langhebbende mogendheden worden gericht. UH Tanger wordt gemeld, dat heden een vliegtuig der regeering ie Madrid ep geringe hoogte boven de reede van Tanger heeft ge vlogen. Alle voor Tanger liggende vaartuigen der Spaaneche marine zijn in den nacht op Vrjjdag vertrokken, uitgezonderd het ver- kennlngsvaartu'* Tofino, dat echter geen militaire waarde heeft. Krachtens het sta tuut van Tanger heeft de Spaansche regee ring het recht permanent 'n oorlogsschip in de haven te hebben. TETOEAN, 3 Aug. (Havas) Generaal Franco heeft verklaard in het vervolg alle interviews met de pers te weigeren, aangezien hierin steeds zijn woorden onjuist worden weergegeven. De correspondent van Havas heeft zich naar Tetoean begeven, waar hy te woord werd ge staan door den chef van den staf van Franco. Armada, de rechterhand van Franco. Dose ver klaarde, dat de Italiaansche vliegtuigen, welke naar Marokko zijn gekomen, toestellen waren, welke toestemming hadden de Italiaansche on derdanen uit de streek te komen halen. Op den vraag van den correspondent, waarom de toe stellen zoo zwaar bewapend waren antwoordde Armada, dat hy aan het bovenstaande nietz had toe te voegen. Het telegram der Fransche regeering, waarin haar voorstellen zijn neergelegd in zake non- interventie door de groote mogendheden in den Spaanschen burgeroorlog, is Zondagochtend door den ambassadeur te Londen, Corbln, aan het Britsche ministerie van Bultenlandsche Zaken overhandigd. Het telegram werd onver wijld aan den onderstaatssecretaris lord Hali fax die Eden tijdens diens vacantie vervangt overhandigd, die op zijn beurt den premier Baldwin er van in kennis stelde. de acht passagiers ra Kanaal is omgekomen. Een hevig gevecht, dat 50 minuten geduurd heeft, is op zes mijlen teft Oosten van de rots van Gibraltar geleverd tusschen twee oor logsschepen der regeering en twee vliegtuigen der opstandelingen. Honderden badgasten sloe gen den strijd in angstige spanning gade. Het schijnt evenwel, dat noch de schepen, noch de vliegtuigen getroffen zijn. De vliegtuigen vertrokken later in de rich ting van Ceuta, terwijl de oorlogsbodems naar Malaga koers zetten. Indien, zooals gehoopt wordt, tijdig het mi nimum verkregen wordt van de gevraagde formeele verzekeringen, in de eerste plants van de groote mogendheden in de Mlddelland- eche Zee. zal zich terstond een ontspanning voordoen, die de veronderstelling van moge lijke terugslagen op oen Europeeschen toe stand. welke reeds zoo donker is. zal wegnemen. Naar Reuter verneemt, is de eerste indruk, welke in Britsche regeeringskringen door het verzoek van Frankrijk gewekt is. sympathiek. Men legt er In Whitehall den nadruk op, dat Groot-Brittannië het volkomen met de Fran- sche regeering eens is, dat alles gedaan dient te worden om te voorkomen, dat het Spaansche binnenlandsche conflict tot internationale ver wikkelingen leidt. De Britsche regeering laat zich hierbij leiden door dezelfde opvattingen, die haar steeds genoopt hebben tot verzet tegen de vorming in Europa van twee staten blokken, welker denkbeelden op het gebied der bultenlandsche politiek tegenover elkaar zouden staan. Een formeel antwoord op het Fransche ver zoek heeft Londen nog niet gegeven; naar Reuter verder verneemt, zullen de besprekin gen tusschen de mogendheden over de vraag stukken, die het Fransche telegram opwerpt, langs de diplomatieke kanalen gevoerd worden. In politieke kringen voegt men hieraan nog toe, dat in feite het contact tusschen Parijs en Londen reeds tot stand is gebracht. De belde hoofdsteden, aldus verklaart men, koesteren ge lijkelijk dep wenech, dat gestreefd zal worden naar een gemeenschappelijk standjaint tus schen de belanghebbende mogendheden, ten einde de orde in de Westelijke Mlddellandsche Zee te handhaven. In dit verband ziet men te Londen zeer wel in, dat zekere Fransche krin gen de neiging kunnen gevoelen gunstig op verzoeken van Madrid te reageeren. Men stelt het dan ook zeer op prijs, dat de Fransche regeering ter voorkoming van complicaties een houding van strikte neutraliteit heeft aanvaard. BU de komende onderhandellngen zal Groot- Brittannië, aldus Reuter, zeer waarschijnlijk zijn standpunt handhaven, dat het niet zal toe laten, dat hetzij door haar organen hetzij door Britsche staatsburgers eenigerlel oorlogsmate- rieel aan de in Spanje tegenover elkaar staan de partijen geleverd wordt. MADRID. 3 Aug. (Reuter) Officieuze be richten maken melding van een belangrijk suc ces der regeeringstroepen. die er in geslaagd z}jn het dorp Sastago te heroveren, waar zich de voornaamste fabrieken bevinden, die Sara gossa, van het noodige voorzien. Vliegtuigen der regeering hebben vlugschrif ten boven Cordova uitgeworpen en voorts de brug gebombarderd in Alcolea op 50 K.M. van Sevilla, waarover een belangrijke spoorlijn loopt De plaatselijke commandant van Malaga heeft drie colonnes gevormd, teneinde kleine groepen Afrikaanache troepen te achtervolgen, die In het begin van de opstandige beweging te Alge ciras aan land werden gezet en die daar ver slagen werden. De Gaceta de Madrid publiceert een decreet van den minister van arbeid, waarbij efn eln- de gemaakt wordt aan de staking in het bouw bedrijf. De regeeringstroepen naderen Vranada. Zy zjjn nog slechts op een afstand van 8 K.M. van de stad. Hoewel men Zaterdag geen spoor van de In zittenden had kunnen ontdekken, koesterde men niettemin nog altijd de flauwe hoop, dat zij zich wellicht op een der onbewoonde eilandjes in veiligheid hadden weten te brengen. Heden- den avond laat heeft de Jersey Airway, de maat- Vervolgens hebben zij schappij aan welke t vliegtuig toebehoorde, ech ter het volgende communiqué gepubliceerd: „Tot ons diepste leedwezen zien wij ons ge noodzaakt mede te deelen. jjat wij de hoop heb ben opgegeven, nog overlevenden van het ver miste vliegtuig „Cloud of Iona" te zullen ont dekken, dat oen dienst tusschen de Kanaal eilanden onderhield. ..Gebruik makend van alle ons ten dienste staande middelen, hebben wl) een zoo grondig moge lijk ondersoek ingesteld, zonder dat wij er echter in geslaagd zijn nauwkeurig de plaats vast te stellen waar het vliegtuig in zee moet zjjn terechtgekomen. Evenwel zijn bjj het Min- quieres-rtf wrakstukken, afkomstig van de „Cloud of lona”, gevonden, zoodat men mag aan nemén, dat de ramp zich in de nabijheid van dit rit heeft voltrokken. „Hoewel het dus voor ons vaststaat, dat alle inzittenden om het leven gekomen zijn, zullen wij de nasponngen niettemin laten voortzetten, wy geven bjj dezen uiting aan ons diep mede gevoel met de smart vsn de nagelaten betrek kingen der slachtoffers." Naar nog wordt gemeld, hebben ook den ge- heelen Zondag vier motorbooten de zee rond en tusschen de Kanaal-ellanden afgespeurd, terwijl tevens weer een vliegtuig aan de na- sporingen heelt deelgenomen. Des nachts moe ten de motorbooten binnengaats blijven, daar de zee na het Invallen der duisternis wegens de vele riffen te gevaarlijk is. B(j een handelsovereenkemst met lerteaA werden MlHJkheteshalve invoercontingenten aan den VrtRtaat toegekend. Zondagavond to een boot met «M kladsrtn te Oostvoorne op een zandbank geteopen; tn den afgeloopen nacht to het schip weer vlot ge- Volgens een officieele mededeeling, sjjn sinds het begin van den opstand te Barcelona tot 21 Juli 364 personen om het leven gekomen en wei 282 burgers, 61 militairen, 20 manschappen van de guardia civil en iemand van de militaire politie. In den Franschen ministerraad heeft Delbos een crediet van 10 mlllioen franken gevraagd voor de bescherming en repatrieering der Fran sche onderdanen in Spanje. Dit crediet werd verleend. LONDEN, 3 Aug. (Reuter). In een interview met een vertegenwoordiger van de Sunday Chronicle heeft de Negus verklaard, dat hy zjjn leven niet in ballingschap, zou eindigen. Hy is voornemens zich by zjjn troepen te voe gen in het nog niet door de Italianen bezette auid-Westeiyke deal van Abesslnië. „Ik zal den strijd voor de onafhankelykheid van mUn land nooit opgeven. Ik heb alle hoop, dat ik elders de leenlngen zal kunnen krygen, dié my te Genève voor de voortzetting van den oorlog geweigerd ziln Er is hier een comité gevormd voor dit doel en de verkregen resul taten zyn zeer bevredigend." 'l'vAJLGUSÏT'TTVtLg (Reuter). Men heeft in de bergen ten Zuiden van Mazamet het Postvliegtuig gevonden, dat den dienst onder hield tusschen Le Bourget en Toulouse. Van ochtend is bet in' een storm geraakt en tegen de bergrotsen te pletter gevlogen. De uit drie koppen bestaande bemanning *erd by het ongeluk op slag gedood. De mail, welke aan boon! van het toestel was, is te recht, daar het vliegtuig wel is vernield, maar niet In brand geraakt. ROME. 3 Aug. (Reuter). Van gezaghebbende zijde worden de berichten tegengesproken, die melding maken van een besetting van Dessie door Abesslnische troepen onder bevel van Ras Seyoem. Hieraan wordt toegevoegd, dat de toe stand In Italiaansch-Oost-Afrika volkomen normaal is. Tengevolge van den neerstroomenden regen kunnen de Italiaansche vliegtuigen niet wor den gebruikt. Tau-yke berichten terzekeren, dat groepen Ethiopische rebellen de hoofdstad zijn binnengerukt en dat er aan beide kanten ern stige verliezen geleden zijn. Onder de bevolking is een paniek uitgebroken. Ras Seyoem valt Dessie aan. aan het hoofd van een leger dat 4s samengesteld uit Walla- en Galla-stammen. ?olgens nog niet bevestigde berichten sou Syojm de stad na een buitengewoon he- MADRID, 3 Aug. (Reuter) In 'een officieel communiqué verklaart de minister van bin nenlandsche zaken, dat de militie en de regee- ringsstrydkrachten hun zegevierenden optnarsch voortzetten. De regeering is verplicht het stil- zwygen in acht te nemen over de troepenbe wegingen van vandaag, zulks met het oog op zeer begrypelyke overwegingen van bedacht zaamheid. Niettemin is de dag zeer gunstig ge weest voor den triomf der republiek. Van particuliere zyde wordt te Madrid ver nomen, dat gisteren de rebellen in Sarragossa trachtten een uitval te doen om de voor-stad Sastago, waar de voornaamste electiische cen trale van Saragossa staat, te hernemen, zy wer den evenwel door de artillerie van de regeerings troepen teruggeslagen. De regeeringstroepen na men verder Bujaralor en Escatron in de provin cie Saragossa in, alsmede HUar. Alcanlz en Al- balate in de provincie Teruel. Deze plaatseq lig gen op een 50-tal KM van Saragossa. w PARIJS, 3 Aug. (Reuter). De pionier van de luchtvaart Louis Blériot te gistermid dag te zynen huize overleden. Hy was de eerste vlieger, die over het Kanaal, in 1909. te gevlogen. Hij was in 1873 te Cambrai gebo ren. LONDEN, I Aug. Bij den Brit- echen Minister van Luchtvaart ia gisteravond het bericht binnengeko- men, dat een Engelsch vliegtuig met acht passagiers werd vermist. Het betreft hier het amphibie- toestel „Cloud of Iona", dat een dienst onderhoudt tusschen Guernsey en Jersey, twee Britsche eilanden in het Kanaal. Ook Arena san Pedro aan de grens van de provincies Avila en Toledo werd door de regee ringstroepen ingenomen. De guardia clli, wel ke hier in opétand was gekomen, gaf zich op eerste sommatie over. De civiele gouverneur heeft te San Sebastian tegenover een correspondent van Havas ver klaard. dat verscheidene duizenden vrywilllgers zich op verschillende punten van het front be vinden, waar de opstandelingen tn toom wor den gehouden. „De opstandelingen hebben ge tracht zich in Pamplona te nestelen en zich meester te maken van Irun, Oyaraun, Renteria en Tolosa. Wy hebben ze afgeslagen, zy zyn er ternauwernood in geslaagd aan den eenen sant de grens van het dorpje Castillo en aan anderen kant Villafranca te bereiken, getracht ons aan te vallen op de helling van Rlgokua, door van den hoogen berg af te dalen. Ook hier zyn zy daarin niet geslaagd. Onze tactiek is buiten gewoon eenvoudig, wy vormen twee vry sterke colonnes om naar Pamplona en Logrono op te rukken en de rebellen aan te vallen. Te Va lencia Is de toestand normaal. In Catalonlë is de rust hersteld. Een vrywilligerscolonne is uit Barcelona vertrokken om te trachten Sara gossa te hernemen.” De correspondent van Havas aan het front van den Col de Leon meldt: de Unies van de beide partyen zyn weinig veranderd. De regee ringstroepen zyn een weinig opgerukt. Volgens gevangenen hebben de opstandelingen *n stel ling ingericht op de Noordelijke helling van den Col de Leon om hierop terug te trekken. Het hoofdkwartier is overgebracht van San Rafael naar Estlnar. dat op 7 K.M. achter San Rafael ligt. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de van Pamplona uit optrekkende troepen der opstandelingen den hoofdweg hebben verlaten en door de bergen oprukken naar San Sebas tian De artillerie, welke moellyk getranspor teerd kan worden in deze bergstreek, heeft op een hoogte een stelling btrokken en vandaar het vuur geopend. Te Hendaye kan met het optreden der battery gadeslaan. De aanval is in de eerste plaats gericht op Renteria en Pa- sajos Indien de opstandelingen erin zouden slagen deze plaatsen te bezetten, dan zouden gen te verhaasten over de strenge toepassing der niet-inmenging, ten einde zoo spoedig mogelyk een eind te maken aan den burgeroorlog. De regeering verklaart onomwonden, zich niet meer gebonden te achten door oen eenzijdig toegepaste neu- traliteitsverklaring, daar wapenleve- ringen zich reeds hebben daan. HOLLYWOOD, 1 Augustus (AJIJ».) vader van het fllmsterretje Shjrley Temple heeft by de politie aangifte gedaan van de ontvangst van dreigbrieven, waarin met ern stige gevolgen werd gedreigd, indien niet een bedrag van 35 000 dollar werd betaald. Op den weg van Tanger naar Tetoean en Ceuta kon de correspondent constateeren, dat Ceuta weinig geleden schijnt te hebben van het bombardement van de regeeringsvloot. Verder zag hij manschappen van het vreemdelingenle gioen, die zich blijkbaar gereed maakten naar Spanje over te steken, hetzU per schip, hetzy per vliegtuig. Op het vliegveld van Tetoean zag hy zeven vliegtuigen, waarvan twee Junkers en een Marchetti. De opstandelingen hebben Tolosa omsingeld, dat door loyale troepen en lieden van het volks front wordt bezet Er worden overal gevechten geleverd, tot zelfs op de begraafplaats. Tolosa bevindt zich op by na 60 K.M. van San Sebastian. Uit van de grens ontvangen berichten biykt. dat de artillerie der foteen van 8an Marcos en Guadalupe de rebellen in Navarra heeft verspreid. Thans probeeren regeeringstoepen en vywilUgep de opstandelingen naar Navarra terug |e drijven. Dra geheelen dag wordt aan de Fransche grens duidelyk geschutvuur ge hoord.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1