Wijzigingen in de steunregeling F MOUSSANA TEGEMOETKOMING AAN BEZWAREN J Ja MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 4 Distributie levensmiddelen Kruier overreden en gedood Huur bijslag Kinderlijkje gevonden Op zandbank geloopen Voor groote gezinnen voor Doodelijk ongeval te Schiedam WIELR1JDSTER SLIPTE Door auto overreden en gedood Raadselen te Smilde W er kver schatting -3 3 r- Groote brand te Den Helder Verhaal in The Universe van een ooggetuige De kwestie van het Maaswater Uitbreiding distributie van levensmiddelen Onjuistheid by een, wethouders- verkiezing? Het andere gelaat van Janus Onprettig avontuur 400 kinderen s to Inbreker* konden rustig hun slag slaan DROEVIG BEGIN VAN DE VACANTIE MOE1LIJKE UREN VOOR EEN JACHT BIJ EEN BURGEMEESTER INGEBROKEN Als het bloed kruipt waar het Hoe het in Spanje toegaat Door Engelsch schip in IJmuiden binnengesleept Gevaarlijke manoeuvre van auto bus te Apeldoorn a Maximum-steunuitkeering voor groote gezinnen verhoogd huur by slag verval; stan- d aardloonen uitbrei ding by werkver schaffing Jongetje in een plas verdronken 'lORDfttLEiroVERZOCHïl JOK DE OlERGEBLEYElIj Technische herzieningen Voor het Permanente Hof van Int. Justitie gebracht Een bakkery en een woonhuis door het vuur vernield J N Een fascineerende aanblik bood de Lustgar ten toen de looper met de fakkel daaraank wam, om het Olympische vuur te ontsteken I 4) was. i* en WINSCHOTEN I» ge- ia 13 I» 1 t i- M L* Een staaltje van echt Amsterdamschen volkshumor tijdens den uitverkoop In de Jordaan i l >d ti 1- ix ■t a- Tevens sullen, voor zoover noodig, de werk- venchafflngsloonen nader getoetst worden aan de loonen in het vrije bedrijf. i- •r I- In het jongste nummer van The Universe komt het verhaal voor van een ooggetuige, die in Bar celona vertoefde toen de revolutie uitbrak. Aan bedoeld verhaal ontleenen we de “navol gende merkwaardige bijzonderheden. In Barcelona zijn zes kloosters in brand ge stoken ondanks het feit, dat aan al deze In in zie- i. vhj- n d sr et to It en te IJmulden binnengebracht. Het jacht ver keerde in moeilijkheden, toen de Starling pas seerde. De bemanning, die eenige zware uren in het slechte weer had meegemaakt, was seer uitgeput. Er waren drie mannen aan boord. BV het langszij komen van de Starling heeft bet jacht eeniye schade aan bakboord beko- aanvankelijk beperkt worden tot ten hoogste 1.25 per week. Met levensgevaar heb Ik de daaropvolgende dagen een tocht door de stad gemaakt. Alle ker ken behalve de Kathedraal van de H. Familie zijn door brand verwoest. met 400 kinde- ult Rotterdam in to sr 13 8- L I- st x L In het komende winterseizoen zal de gelegen heid tot te werkstelling bij de werkverschaf fing worden uitgebreid. Ten einde zulks moge- Hjk te maken, zijn nieuwe plannen van werk verschaffing bij de regeering in voorbereiding. Deze uitbreiding zal gepaard kunnen gaan met een minder straffe toepassing van het rou leersysteem. Fa. H. J. PHAFF Ver den r. 9 >r 13 MOUSSERENDE APPELWIJN SmxtaAt a£i> cAa/npagac De regeering heeft in de laatste weken her- haaldelijk contact gehad met de besturen der vakcentralen, die sterk den nadruk legden op het feit, dat als gevolg van de rouleering in de werkverschaffing en de daarmede gepaard gaande vermindering van de te werk stelling in het algemeen, vooral ten plattelande de nood hoog is gestegen. Door deaen maatregel aal zoo goed als ae- ker kannen worden voorkomen, dat vernie tiging van groente plaat* heeft, terwijl de distributie daarmede seer aal zijn gebaat. Verder wordt als goedkoop voedingsmid del onvermengde margarine aan werkloo sen en armlastigen verstrekt. Aan dit product zal door de regeering binnenkort een belangrijk kwantum bak en braadvet worden toegevoegd. Het ligt tel de bedoeling van den minis ter van Sociale Zaken om in de komende maanden met spoed te doen onderzoeken, of nog meer voedingsmiddelen aan de reeds genoemde kunnen worden toegevoegd. Aangekocht zijn eenige groote terreinen in de provincies Drente, Groningen, Fries land en Noord-Brabant, welke met werk- loozen zullen worden ontgonnen; bovendien >Ün in eenige streken ten behoeve van seer groote particuliere ontginningen subsidies ta uitlicht gesteld. Daarnaast zal medewerking worden ver leend voor eenige belangrijke werken in de provincie Noord-Holland. Ook In Limburg wordt de werkverschaffing uitgebreid. r Op Zondag IS Juli woonde ik om 11 uur de H. Mis bij in de kerk van O. L. Vrouw der Goede Tijding, waar een beroemd reliekschrijn boven het altaar bewaard wordt. Op andere Zon dagen to deze dienst altijd zoo druk beset, dat men nauwelijks een plaatsje kan vinden, nu was ik met nog een anderen heer en zeven of acht brave oudjes de eenige toehoorders bij de H. Mis. Toen de H. Mis ten einde was,' werden wij door een bende communisten gedwongen de kerk te verlaten. De gewapende bandieten drongen toen de kerk binnen en enkele oogenblikken later werden vijf oude priesters, waaronder zich ook de celebrant bevond, die zooeven de H. Mis had opgedragen, gevankelijk weggevoerd. Intusschen deden de communisten een aanval op het gebouw van de Broeders der Christelijke scholen, die geholpen door tal van oud-leerlin- gen, hun klooster zoo goed en zoo kwaad het ging in staat van verdediging gebracht haddden. Toen de Rooden het vuur openden ontstond er een vprwoed gevecht, waarbij drie priesters, die in het college waren, werden gedood, terwijl de overigen zwaar gewond werden. Enkele oogenblikken nadat het vuren had op gehouden en de verdedigers waren neergescho ten of zich moesten overgeven, werd de kerk met benzine overgoten en in een minimum van tijd stond heel het gebouw in lichte laaie. De kerk werd totaal door het vuur verwoest en ook het kostbare reliekschrijn ging verloren. De Broe- dersscholen en ook de belendende gebouwen gin gen in vlammen op. x Zondagsmiddags was ik nog getuige hoe de vijf priesters, waaronder een kanunnik, die rec tor was van deze kerk, naar een politiepost wer den overgebracht: hun handen waren met tou wen op hun rug vastgeknoopt. Zondagavond ruim zeven uur to de plezierboot Dc Schelde van de Rotterdamsche Tramweg- maatschappij op ongeveer 200 meter afstand van den steiger van Oostvoome aan eten grond ge loopen De boot was des av< ren, leden van De kiene t voor een bezoek aan het eiland te Oostvoome aangekomen. Toen het schip des avonds weer vertrok, is het bij het zwaaien tilt de vaargeul op een zandbank geraakt. Hoewel het verblijf aan boord voor de passagiers op den winderigen Zondagavond niet aangenaam was, bestond er geen gevaar. Hedennacht tegen half een is het schip bij opkomend water op eigen kracht weer vlot ge komen. Twee schepen, welke waren uitgevaren om as sistentie te verleenen, hadden het toen nog niet bereikt. Het schip is met alle opvarenden naar Rot terdam vertrokken, waar het in den afgeloopen nacht kwart over drie aankwam. Het^Sffithe stoomschip Starling, op weg van Cfcdin naar Amsterdam, heeft op 2$ mijl ten westen van Schevenlngen het Nederland- qche zeiljacht met hulpmotor Raziki opgepikt kenlandschestraat te Schiedam tegen een een paard bespannen wagen aangeloopen. HU raakte er onder en werd overreden. Het kind is naar het Ziekenhuis vervoerd kort daarop aan rijn verwondingen overleden. Zaterdagavond om 20 minuten over zeven is op het Stationsplein te Apeldoorn, voor het be stelhuisje van den stationskruier, de 20-jarige kruier A. Karp. door een autobus van den plaatoelyken dienst aangereden en op slag ge dood. De jongeman stond met zjjn chef en een collega bU een defecten driewieler te kijken. De autobussen van den plaatseiyken dienst, die op het Stationsplein de centrale halte hebben, rij den alle met een boog voor dit huisje langs. Deze manoeuvre wordt daar ettelijke tientallen malen op een dag uitgevoerd. Thans heeft het een slachtoffer geètocht. Volgens ooggetuigen had de bestuurder van den autobus geen signalen gegeven en had het slechts weinig gescheeld, of ook de twee andere kruiers waren aangereden. De politie heeft het Ifjk in beslag genomen en naar het Ijjkenhutoje btf het Algemeen Ziekenhuis laten overbrengen. Zaterdagavond to de 5-jarige Plet Santra op den hoek van de B. K. Laan en de West-Vran- met Zaterdagmiddag is op den weg Nijmegen Beek-wyler de 30-jarlge mej. v. d. P., uit WU- ler. die per fiets van haar werk naar huis reed, vermoedelijk geslipt en gevallen. Het ongeluk wilde, dat zij voor een snel- rijdenden auto terecht kwam, welke haar over reed Zy kreeg ernstige inwendige kneuzingen en to kort daarop aan de gevolgen overleden. Den chauffeur treft geen schuld. gf - richtingen hospitalen voor de verzorging van zie ken en ouden van dagen verbonden waren. Vrij dagmorgen to de beroemde Basiliek van het H. Hart op den top van den Ttbidadoberg in brand gestoken. Daar het gebouw uit massieve steenen blokken is opgetrokken, is deze kerk alleen leeg- gebrand en staan de zwart geblakerde muren nog overeind. Mm vraagt zich in het buitenland onwille keurig af: hoe kan zoo iets tn Barcelona gebeu ren, waar de bevolking toch overwegend Katho liek te. Het zou echter absoluut onjuist zijn om Spanje als een Katholiek land te beschouwen. Minstens de helft van de bevolking gaat slechts drie keer In hun leven ter kerke. Wan neer ze gedoopt worden, wanneer ze trouwen en wanneer ze begraven worden. Zij noemen zich zelf leeken, maar ze zijn prac- ttoch fel antl-clerikaal. Mijn buurman heeft zijn huis in den steek gelaten, omdat hU bang was, dat de Rooden hem iets zouden doen, wijl op den gevel van zijn huis een beeld van den H. Joaef prijkte. Tot Woensdag had men den Btoschop van Barcelona, Mgr. Irurlta, ongemoeid gelaten. Op dien dag drongen de anarchisten zijn paleis bin nen, waar zij het archief in beslag namen, terwijl alle voorwerpen van waarde naar het hoofd kwartier werden gebracht. Later zag ik, dat de Btochop in gezelschap van twee priesters, allen gekleed in khhkl-kleurige kantoorjassen, ongemerkt trachtten te ontsnap pen. Hij moet echter toch herkend zjjn, want Vrijdagavond hoorde ik vertellen, dat de Bto schop was gearresteerd en overgebracht naar het kasteel Montzulch. Op straat leek het wel of een helsche furie was losgebroken. Vrouwen, en vooral jonge meisjes, dansten rond de lijken van nonnen en priesters, die zon der vorm van proces waren doodgeschoten. Ten slotte wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat vorenstaand complex van maatregelen geen besparing beoogt op de totale uitgaven voor werkloozenzorg, doch ten doel heeft door wijziging in de verdeellng der be- De ‘maximmn-steanuitkeeringeii voor de ondersteunden -met middelmatige en groote gezinnen worden voor loonen boven 15. verhoogd, doordat voor deze groepen het maximum-steunbedrag een hooger percen tage van het loon zal mogen bedragen dan tot heden het geval was. Na besprekingen met de vertegenwoordigers der vakcentralen en de «ontact-commtosie van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft de minister van Sociale Zaken een com plex van wijzigingen in de steunregeling aan gebracht, gepaard gaande met nadere voor schriften ten aanzien van de werkverschaffing. Tevens zal de distributie van goedkoope levens middelen worden uitgebeeld. De te nemen maatregelen zijn de volgende: Zaterdagmiddag to in den Boomhoek onder Nieuw-Löosdrecht een droevip ongeluk voor gevallen. Kort nadat de familie Huisdier uit gewijzigde en zich nog steeds wijzigende om standigheden. Voorzooveel van de bovenbedoelde wijzigin gen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermindering Na de vergadering werd door de zes heeren, die de bespreking vooraf hadden gevoerd, de uitslag besproken en wrfd verwondering uit over den uitslag, zelfs werden elkander ver bijten toegevoegd. Eenparig werd echter ver zekerd, dat ieder zijn stem op den VD.. den beer Bjjlsma had uitgebracht. Deze had dus geen vijf stemmen, doch zes stemmen op zich vereenlgd, en sou dus verkolen zijn. Alle zes heeren zjjn er dan ook van overtuigd, dat het stembureau een vergissing gemaakt moet heb ben en dat de heer Eleveld op onjuiste wijze is gekozen. Een inwoner van Muiden. die rich in een roeiboot op de Muidervaart bevond, in de na bijheid van de brug vóór de Papelaan, zag in het water een groot pik drijven dat hem ver dacht voorkwam. Htf waarschuwde den rijks- veldwachter te Muiden, die spoedig ter plaatse kwam en met behulp van dengene. die het eerst het pak had gezien, dit op het droge haalde. Het bleek een in papieren gewikkeld lijkje te zUn van een pasgeboren kind van het man nelijk geslacht. De rijksveldwachter bracht een en ander over naar Muiden en stelt een uit voerig onderzoek in. c Zij hebben hun verzoek aan den burgemees ter vergezeld doen gaan van een schriftelijke verklaring, dat zij hun stem bi) de gehouden wethoudersverklezing uitgebracht hebben op den heer K. BUlsma. In de aangevraagde raads vergadering -zal een voorstel woi^pn ingediend, om de Kroon te verzoeken de benoeming van den heer K. Eleveld ruetlg te verklaren. Velp (O.) te Loosdrecht was aangekomen, ten einde in een zomerhuisje aan den plas haar vacantle door te brengen, werd het 2%-jarig zoontje Hans vermist. Hetgeen men vreesde, bleek al spoedig waar te zijn, toen men het knaapje in het water achter bet huisje vond. De terstond geroepen geneesheer paste gerui- men tijd kunstmatige ademhaling toe, doch vergeefs. Hij moest den dood van het kind constateeren. Ung zal voortaan het loon voor tewerkgestel- den. die geen bijdrage voor een werklooienkas verschuldigd zijn, fOSti per week minder be dragen dan het loon, dat verdiend wordt door degenen, die wel zoodanige bijdrage betalen. <^Venals reeds het geval to ten aanzien van de uitkeering welke inwonende gezinsleden uit een ’'erklooienkas ontvangen, zullen de andere in komsten van de bij een ondersteunde inwo nende gezinsleden, die een bijdrage voor een werklooeenkas betalen, niet, naar den aard der inkomsten, voor 2/3 of geheel op het steunbe drag van den kostwinner In mindering worden Sriiracht, dan naddt deze inkomsten met een «topaald bedrag per week per gezinslid zijn ver minderd. Vbor gezinsleden beneden IS jaar te dit be drag vastgesteld op 30 cent per week, voor ge- “«sleden boven 18 jaar op 50 cent per week. In aansluiting by hetgeen reeds lang geldt ten aanzien van de toepassing der steunrege- Zaterdagmorgen ontdekte de dienstbode bij haar komst in de woning van den burgemeester van Zwammerdam, den heer P. Hoogenboom, dat de huisdeur openstond en binnen licht brandde. Zij durfde de woning niet binnen gaan en riep de hulp in van een gemeente werkman, die juist passeerde. Deze consta teerde, dat inbrekers hun slag hadden gesla gen. Zjj moeten door inklimming via de serre zich toegang hebben verschaft door een raam van de bovenverdieping, terwijl zjj de woning aan de achterzijde door de keukendeur hebben verlaten. Alles was overhoop gehaald: kasten en laden stonden open.' Daar de familie mo menteel in het buitenland vertoeft, konden de dieven in alle rust te werk gaan. Juiste opgave van hetgeen te ontvreemd, kon nog niet worden gedaan. Onder andere is het ta felzilver verdwenen. De huurbijslag zal in twee étappes Worden afgeschaft in dier voege, dat met ingang van de week 30 Augustus5 September as. de thans geldende bijslag tot de helft wordt verminderd, ^‘^regrieten “rtk^lng te‘hokten mêt de terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt. Voor zooveel ook, in verband met deze af schaffing, een verlaging van de.huur van ar beiderswoningen wenschelijk zal zijn, stelt de minister zich voor, deze te bevorderen door: 1. mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande wonlngwetswonlngen. 3. den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moedigen, 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een hl. voor de tegenwoordige omstandigheden rede lijk bedrag te teruggebracht, op verzoek van den - huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keeren. Het I. V. V. en de S. A I. staan volle dig aan de rijde der Spaansche arbeiders en boeren in hun moedigen strijd voor de democratie en de republiek. In de ge- heele wereld hebben de volksmassa’s, gegrepen door de tragische gebeurtenis sen, waarvan Spanje op dit oogenblik het tooneel te, een nieuwe faze van den internationalen strijd tusschen fascisme "i en democratie ingeluid Het rijn de fascistische staten zelf, het rijn de fascistische partijen van alle landen, die aan den burgeroorlog van Spanje dat karakter hebben gegeven. Zij schenken den Spaanschen rebelen, bij hun misdadig opzet tegen hdn vaderland, heimelijken of openlijken steun. Dat alleen reeds zou voldoende zijn, ons te genover onze Spaansche broeders onzen plicht van internationale solidariteit in een concreten, materieelen en onmlddel- lijken vorm op te leggen. Kameraden! Allen voelt gij, dat. In dien de republiek en de democratie in Spanje worden, overwonnen, een geduch te slag zou zijn toegebracht aan de vrij heid in de geheele wereld. Geen enkele opoffering mag te zwaar zijn, zulk een zaak te verdedigen. Laten wij hun. die ginds hun bloed en hun leven geven, allen stoffelijken en moreelen steun schenken, dien wij kunnen. Getuigt overal en on der elke omstandigheid van uw daad werkelijke solidariteit met de Spaansche arbeiders. Elscht van alle democratische staten, dat in overeenstemming met de bepalingen van het internationale recht de wettige regeering van Spanje de middelen zal krijgen, die noodig zijn voor haar verdediging- De tarieven der laagste klasse steunverlee- ning platteland worden met ƒ0.50 per week verhoogd. Arbeiders, die langdurig werklóSs zijn, zullen ten aanzien van de steunregeling niet meer be schouwd worden als te behooren tot hun eigen lijke beroep of vak, weshalve voor deze arbei ders met betrekking tot de steunverleenlng in den vervolge een door den minister van Sociale Zaken vast te stellen standaardloon zal worden aa ngenomen Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds in loondienst werkzaam zijn geweest, in verband met hun toenmallgen jeugdigen leef tijd nog niet het loon van een volslagen arbei der hebben verdiend, zal door den minister van Sociale Zaken eveneens een standaardloon worden vastgesteld, dat meer in overeenstem ming to met het loon, dat rij met hun inmiddels bereikten hoogeren leeftijd zouden kunnen ver dienen. By verzoekschrift, gedateerd 1 Augustus 1936. heeft de Nederlandsche Regeering by het Permanente Hof van Internationale Justi tie de vraag aanhangig gemaakt, of de aanleg door Belg ié van onderscheidene werken in ver band met bet graven van bet Albert kanaal en de «4jze, waarop thans en in de toekomst in de voeding van de oude en nieuwe kanalen in Noord-België door dit land eenzijdig is voor zien. overeen te brengen zUn met de rechten, die Nederland ontleent aan het Nederlandsch-Bel- glsch tractaat van 12 Mei 1863 betreffende de wateronttrekklngen aan de Maas. Als agent der Nederlandsche regeering treedt op protesaor mr. B. M. Telders, hoogleeraar te Leiden. De raadsleden R van eter Werf iVDi, A. Vredeveld en A. Lultlng IS.DAP), H. ten Cate. F. Ossel en D. Buescher (C.H.) uit Smil de, hebben aan den burgemeester een verzoek gericht om een spoedelscbende raadsvergade ring te beleggen, naar aanleiding van de wet houdersverklezing, gehouden, op Dinsdag 28 Juli j.l. Voor de verkiezing was een bespreking ge voerd. waardoor de verwachting was ontstaan, dat tot wethouder gekozen zou worden ofwel een VD. ofwel een C.H.. doch geen AR. Na twee vrye stemmingen kwamen in herstem ming een VD. en een A R. Verwacht werd dus. dat nu de V.D. geko zen zou worden, daar 11 stemmen werden uit gebracht. doch de uitslag was. dat de stem men staakten; op lederen candidaat vyf stem men en een blanco. Hierna had een loting plaats, welke ten gunste uitviel van den A.R., den heer K Eleveld. Het stembureau was ge vormd door de heeren M. Mesken en A. Vre develd: eerstgenoemde las de namen af. Naar aanteiding van deze besprekingen beeft de meeting deze aangelegenheid aan een ernstig onderzoek onderworpen; zU Is daarbij toi de conclusie gekomen, dat in derdaad eenige tegemoetkoming in de ge opperde beswaren gewettigd te. Zondagmorgen even na vier uur werd de fa milie Schomagel aan de Weststraat te Den Helder door een benauwenden en verstikkenden rook wakker gemaakt. Tot hun groote ontsteltenis bemerkten dat hun huls geheel in den brand stond. Daar de vuurhaard juist by de trap viel aan vluchten niet te denken. De heer Schomagel opende het venster aan de straat zijde en begon luidkeels om hulp te roepen. Gelukkig werd dit door de buren bemerkt. De heer Lafeber kwam met een ladder, die hy uit de naby gelegen smedery haalde en plaatste die tegen de dakgoot. In nachtgewaad slaagden de bewoners er in, veilig den bega- nen grond te bereiken. De zoon van den heer Schomagel sloeg de ruit van de voordeur in en slaagde er in nog eenige aUernoodzakelykstc kleedingstukken te redden. Hierby bekwam hy een wonde aan de hand Spoedig waren ook de vlammen overgeslagen naar een aangrenzend woonhuis. Hier werden de bewoners door het knetteren der vonken gewekt. Ook zy moesten zich yiings in nacht gewaad in veiligheid stelten. Inmiddels had de heer De Zeeuw telefonisch de politie gewaarschuwd. Spoedig was de brandweer ter plaatse. Ook de marine-spulten werden gerequireerd en de handspuit van de Schorpioen was het eerste ter plaatse. Hevig knetterden de vlammen en laaiden hoo gop. Een oogenblik was het zelfs zoo erg, dat de dryvende spuit van de marine werf assistentie moest verleenen om de werf tegen de overspringende vonken te beschermen. Te ongeveer 6 uur was men den brand mees ter en om 7 uur kon het groote materiaal in rukken. Den geheelen morgen duurde echter nog het nablusschingswerk voort. Dit trok op den vroegen Zondagmorgen i >g al belangstel ling. Als gelukkige byzonderheld dient nog opge merkt te worden, dat het jongste zoontje, wiens slaapkamer vlak naast den vuurhaard lag, voor eenigen tyd uit logeeren Is. Ware dit niet het geval geweest, dan had de brand zeker een slachtoffer'gemaakt. Van beide hulzen en de bakkery te zoq goed als niets over; niets kon worden gered. Slechts het geldkistje, dat men op de slaapkamer be waarde. kon men^ medenemen. Omtrent de oorzaak Is niets bekend, moedeiyk ligt deze in de bakkery of op zolder ervan. Verzekering dekt de schade. De betrokken families zyn by familie onder gebracht. Men weet het nu, het rijn niet meer de communistische, anarchistische of syndi calistische benden, welke in Spanje strijden, neen de priestermoordenaars en kerken- schenders worden door de roode interna tionalen openlijk tot de hunnen gerekend, en zij leggen hun volgelingen op, deze ter roristen op alle mogelijke wijzen te steunen. Tot de onderteekenaren van dit mani- fest behoort behalve de heer Kupers van liet N- V. V. ook de heer Ir. Albarda, parle- I mentair leider van de S. D. A. P in Ne derland Ondanks alle fraaie tirogr am wijzigingen i kruipt het bloed toch maar, waar het niet i gaan kan. Janus met het dutibele gelaat toont hier weer eens een andere zijde dan de laatste jaren bij voorkeur naar de Katholieken werd gewend. Om te onthouden, wanneer roode voge laars, op jacht naar argelooze zieltjes, weer eens kweelen, „dat de socialisten toch heusch niet tegen den godsdienst zijn.'* De regeering heeft besloten de beschikbaar stelling van levensmiddelen aan werkloooen krachtig ter hand te nemen. Daartoe zal de geheele distributie gecentrali seerd vanwege het departement van sociale zaken plaats vinden en sullen, voor zoover mogeiyk. verschillende levensmiddelen aan de, distributie worden toegevoegd. Zooals bekend, wordt, in opdracht van den minister van Sociale Zaken en in samenwer king met het departement van Landbouw en Visschery, thans gehakt in blik vervaardigd. Een 15-tal fabrieken is met het maken van dit product bezig, zoodat, naar mag worden ver wacht, de regeering in het najaar en in den komenden winter over een behooriyk kwantum bllkvleesch zal kunnen beschikken. Sinds December 1934 heeft distributie plaats van versche groente. Deze distributie is geleideiyk uitgebreid en zy neemt nog steeds toe. Hoewel versche groente een product is, dat zich uitermate moeiiyk voor distributie leent, is hiermede resultaat van beteekenls bereikt. By den huldigen vorm van groente-dlstributie biyven er echter nog bezwaren en leemten in de distributie bestaan. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te ko men en de leemten aan te vullen, heeft de re geering besloten om een hoeveelheid groente te doen inblikken. Naar verwachting zal hiertoe binnen enkele weken kunnen worden overgegaan. T T T U kunnen ons indenken, dat de Spaansche furie den Hollandschen Socialisten niet erg gelegen komt- Terwijl zij hier te lande op alle wijzen hun (nieuwen) zin voor legaliteit ten toon spreiden en iedere gewelddadige poging om eigen weercorpsen op te richten in de kiem smoren; terwijl zij zorgvuldig, zoo wel in het program als in hun optreden naar buiten, alles trachten te vermijden wat r de Katholieken zou afstooten je kunt Immers nooit weten of er nog niet eens gezamenlijk geregeerd moet worden ge ven de partij genooten in Spanje het droe vig voorbeeld van wat er gaat geschieden, wanneer de gelegenheid schoon te, om de ware gevoelens uit te leven. Priester, religieuzen, nonnen zelfs, bij honderden gemarteld en .gedood, kerken en kloosters leeggeroofd en verbrand- Men zou mogen verwachten dat er toch in de roode pers en op de dito bijeenkomsten wel een woord van protest zou klinken te gen zooveel gruweldaden. Zooals b.v. ge schiedde,, toen in datzelfde Spanje de op stand der Austurlsche mijnwerkers zoo bloedig onderdrukt werd- Het mocht wat! „Met nauwelijks verholen leedvermaak wordt verteld op welke gevoelige wijze die „fascistische rebellen” door de heldhaftige volksfronten worden getuchtigd. Van „fascistische rebellen” gesproken, schreef niet een neutrale ooggetuige, dat ieder die in Spanje een kerk bezocht, dus gewoon zijn Katholieken plicht ver vult boudweg fascist wordt genoemd? Wij hadden oorspronkelijk verwacht, dat de Hollandsche Socialisten, *pet een beroep op de zoo geheel andere geaardheid der heetbloedlge Zuiderlingen, getracht zouden hebben zich de handen in onschuld te was- achen- Het blijkt nu, dat deze, toch niet veel- eischende verwachting, nog te gunstig was. Immers, wij lezen in de Arbeiderspers, dat Dinsdag j l. te Brussel de Vakvereeni- gings Internationale (I. V. Ven de Inter nationale van Socialistische partijen (S.A L) hebben vergaderd om de gebeurtenissen in Spanje te bespreken. Er werd op deze bijeenkomst een resolu tie aangenomen, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Men oordeele

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5