Rolducs sociale studieweek Hoe Spanjaarden vechten RECHTSCH EN E1NKSCH I HERDENKING VAN RUYS DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 Nog een interview Vyf ptrioden Nieuwe tegenspraak? Geestelijke grondslag De Ziekenverzorging Wat werd bereikt? De politiek-Colyn mislukt Te Lourdes overleden Gevolgen der werkloosheid l V erkiezingsme thoden Tegen auto gebotst Al* sociaal verschijnsel brengt de werkloos. v Dominicaansche Derde Órde BENOEMINGEN BIJ DIRECTE BELASTINGEN Vluchtelingen uit Spanje Vragen van den heer V. Vessem aan minister de Graeff Ons gezantschap in Spanje Congres in het Jaarbeursgebouw te Utrecht M.s. „Rhea" van de K. N. S. M. neemt er twee mede De minister wil het ontwerp-zieken- fondswet zoo spoedig mogelyk behandeld zien Een magistrale schets van prof. Kors over de ontzettende ge volgen der weridoosheid Een onderhoud met een Fransch ingenieur, die na jaren uit Spanje terugkeerde wel Üj Een der deelneemsters aan de Nat. bedevaart BIJNA 2Yt MILUOEN MINDER 1 niet te hopen. DEN HAAO, 1 Augustus. <1 Dat zün ze zeker niet. In de wet klopt al les prachtig. Spanje heelt uitstekende wetten,- Langs allerlei kronkelwegen tracht men een uitweg te vinden om zün eigen weg te gaan, den normen van de Kerk ten spijt. Men klampt zich vast aan den stroohalm van het uatto- naal-socialisme, en dan wankelt het gezag der Bisschoppen. U snrak ook over de partijverhoudingen. Inderdaaa, die laten zich óók niet verge lijken met wat wü gewend zün onder linksch en rechtach te verstaan. moet sturen op het herstelvan een verbroken evenwicht. Z. H. Ere. Mgr. Huïbers, Bisschop van Haarlem, geassisteerd door den HoogEerw. heer Deken H, Meijer en den Z. E. heer pastoor L. J. WiUenborg, Aalmoezenier der zieken, begeleid door het bestuur der bedevaart, zegent de zieken op de Esplanade sterk w4e wellicht eenl enkele aan i Men kan vragen: kunnen deze menschen hun ledigen tijd niet gebruiken tot instandhouding Van hun lichamelijke en geestelijke gezond. heid, door iets aan te pakken, iets te bestu- deeren? Men bedenke echter, dat het groote meerendeel der menschen zich niet laat lel den door het verstand, doch door de harts tochten redelijke dingen doen zij vaak al. leen gedwongen. Na een korte pauze sprak Prof. Mag. Dr. J. B KORS OP. over de gevolgen der werkloos heid. Het ms. „Rhea", van de Kon. Ned. Stootnb. MJ'., heeft te Gibraltar twee vluchtelingen aan boord genomen welke dóór het sa. „Ajaz”, van de zelfde reeoerü, aldaar waren gebracht. Het schip vertrok 3 Augustus naar Setubal. 1 i i z c d v d C tl tl *i 11 d nsch slaaf werd en ondernemer consument slaaf f van den Staat. omge. die Tal van geloofsbrieven voor de kamerle den zijn thans nóg niet onderzocht, óf zij werden op schandelijke gronden geweigerd. Op zoo’n manier houdt men rechtsch uit de kamer, snoert men den tegenstander den mond. En doet hij hem tóch open, dan ver gaat het hem als wijlen Calvo Sotelo. Die durfde spreken.... Opnieuw heeft de NBB. zich dus met een interview geblameerd. Zal Volk en Vader land in zijn volgend nummer weer roepen: „Es 1st nicht wahr!?” I 4 1 1 I 1 b De tweede middagvergadering van de Sociale Studiedagen te Rolduc was gewijd aan de les van dr. Lr ltortenhorst over den economUchen opbouw. Ieder oordeel over het gevoerd beleid, van welke regeering dan ook, door de tijdgenooten, is noodzakelijk onvolledig. In het volle besef, dat de bewindslieden van thans waarlijk het heil van de staatsgemeenschap beoogen en dat critiek in dezen gemakkelijker is dan 't regee- ren zelf, dient men de economische plannen te beschouwen in de crlsispolitlek, die altijd aan Zondagavond te omstreeks half twaalf is de motorrijder W. uit Amsterdam op den Rüks- straatweg bij de Maaldrift onder Wassenaar tegen een stllstaanden auto van den heer Van D. uit Umulden aangereden. W. en de in de zijspan gezeten dame, wier identiteit nog onbekend is. werden beiden zwaar gewond en zijn in bewuste lozen toestand per ziekenauto naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. verlies heen- Trouw verscheen hij bü - grauwe abdij- met belangstelling volgde --1 en met hoevelen op Men kan bü wijze van spreken de stemmen tellen tijdens de verkiezing. Men hoeft niet te wachten tot de bussen worden geopend. Men stemt zooals de baas stemt en anders vliegt men eruit! Dat laat zich begrijpen. De vrijheid van den kiezer is bij afwezigheid van geheime stemming uiteraard zoek. Daar komt bij, dat velen meermalen stemmen. Zü gaan er zelfs trotseh op. Bü de laatste verkiezingen liepen er mannen en vrouwen door de straten met bree- de sjerpen om, waarop met groote letters stond vermeld: „Ik heb acht maal gestemd” „Ik heb drie maal gestemd" enz. Van een eerlüken uitslag der verkiezingen kan men zoo al heel moeilük spreken. Moet men dan de tegenwoordige regeerlng als onwettig beschouwen? -v Dat ligt er heelemaal aan, wat men wettig en onwettig noemt. Deze regeerlng is gekozen, maar vraag niet hoe. En vraag niet hoe de Unksche meerderheid in het parlement de rechtsche minderheid heeft gedecimeerd. De totale indruk echter blijft, dat de politiek dezer regeering haar doel niet heeft bereikt. niet op stuwkracht. Zoo werd het Werkfonds niet aangekondigd als een stuwing van het. bedrüfsleven. doch als een middel om de loo- nen te drukken. De industriefinanciering even eens. Men heeft de wetSteenbergh» op de ordening aangenomen, doch men doet alles, om degenen, die met ordeningsplannen kernen, te ontmoedigen. doch die worden nooit langer dan tien dagen nageleefd. Bü de verkiezingen doen ztóh de gekste dingen voor. Iedere partü heeft haar eigen stembiljetten. Een kleine kunst om ze even een ander tintje te geven. Voor de socia listen büvoorbeeld heel licht rood, voor een an dere partü heel eventjes Mauw enz. De stem van den kiezer is daarmee al bekend wanneer hü zün biljet in de bus stopt. Wat wü vragen, aldus spr„ is geen onmo. gelükheid. Had de regeering niets anders gedaan dat wat zü in haar verklaringen en in haar troonrede heeft beloofd, dan had zü voldoende gedaan. schen wUde de heer Otto de Nederlandsche Peinzend kükt de ingenieur, die jaren lang in Spanje heeft gewerkt en thans op een der Hol- landsche booten terugkeerde, voor zich uit. Een kort moment vestigen zün donkere oogen zich op den titel van een boek in mün biblio theek X* démocratie Juist; daarin heeft Gil Robles zich vergist. Hü meende dal Spanje een democratie, een eer- lüke,, aanwüzlng van volksvertegenwoordigers door de verkiezingen, een geordend partü wezen en een gróepeerlng der overtuigingen had zoo als andere landen. Niets is minder waar, dan dat. Bedoelt u. dat de verkiezingen niet be trouwbaar zün? Uit Lourdes wordt ons geseind, dat een der deelneemsters aan de Ned. Lourdes-bedevaart, mej. de Jong uit Geldrop-Zesgehuchten, aldaar is overleden. De teraardebestelling zal hedenmorgen om acht uur geschieden, waarbü Z. H. Esc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, de plechtig heden zal verrichten. Bü vierde nota van wijzigingen In het wets ontwerp tot regeling der ziekenfondsen zün ver schillende veranderingen aangebracht. De minister heeft zich aldus de toelichting tot deze nota atfh de Tweede Kamer gesteld gezien voor de vraag, of het ontwerp-zleken- fcgidswet moest blüven liggen of worden inge trokken of verdere behandeling van dit ontwerp met het doel, dat een wettelüke regeling tot stand komt, noodig is*. Hü is tot de slotsom gekomen, dat een wet telüke regeling om meer dan een reden in hooge mate gewenscht is. Allereerst, omdat voor kleine fondsen wettelüke regeling om meer dan een reden noodig is, omdat er kleine fondsen bestaan, die niet dan gebrekkig in de noodige hulp kunnen voorzien. Fondsen met grooteren omvang zün voor een geneeskundige verzorging der arbeiders noodig. Bovendien is het nuttig, dat eenheid van verzorging en vah behandeling van zaken onder de fondsen bestaat, daarbü is eenlg toezicht van hooger gezag zeer wen- zcbelük. Er bestaat ook strüd tusschen fondsen en geneeskundigen. Er Is een zekere neiging, de zgn. vrüe artsenkeuze af te schaffen en de ge neeskundigen te maken tot ambtenaren van de fondsen. Dit is niet In het belang van den ge neeskundigen stand en van de patiënten, die alleen bü zeer groote fondsen in beperkte mate nige keuze kunnen 'hebben tusschen dat fondë verbonden geneeskundigen. De vrije artsenkeuze wordt van de züde der geneeskundigen voor de groote meerderheid te recht als eisch gesteld. Anderzijds moet worden gewaarborgd, dat het fonds en de leden van het fonds, tegenover eventueele misbruiken van de züde der medici en pharmaceuten niet machte loos staan. De regeering beeft, ook in verband met art. 50 van de ziektewet, de roeping, te waken en maatregelen te nemen in het belang van de goede verzorging van zieke arbeiden. De minis ter stelt er daarom prijs op, dit wetsontwerp zoodra mogelijk verder te behandelen en bet wet te doen worden. Individueel worden Jonge menschen door werkloosheid gebracht tAt verwilderds en zedenbederf, tot afzlnxlng, die hen voor heel hun leven moreel verminkt, en dat worden de grondleggers van de huisgezinnen van straks. Neem büvoorbeeld linksch: wie tot de nationalistische minderheden behoort, Bask of Catalonlër is, staat linksch. Wie van 'n linksche regeering bü een of andere gelegen heid een voordeeltje wist te behalen, staat voortaan aan dien kant. Wie een baas heeft, die linksch stemt, stemt mee in dezelfde rich ting. Hü moet wel; men weet immers precies aan welken kant hü bü de verkiezingen staat. Ook al iets eigenaardigs: een baas, die rood stemt. Tóch zün zü er zeer veel. Niet omdat zü een socialistische overtuiging bezitten. Zü weten nauwelüks wat de linkschen van de rechtschen onderscheidt. Zü zien alleen, dat de „andere partü” ih hét dorp In dorpen hebt ge büna altüd twee eeuwig met elkaar overhoop liggende groepen rechtsgezind Is. DAArom en daarom alleen stemmen zü linksch, dat wil op het oogenblik zeggen: kiezen zü de züde van de regeering. Een heterogene groep dus. (nen aan iram, trein, autobus. s.d„ wadrbij verzekerde getroffen, tot f. 10.000 - overlijden en f 20.000.» Invaliditeit t i- oretnie oer tdps Tusschen beide dwalingen ligt de waarheid. Het doel van het menschelük bestaan ie niet uitsluitend natsurUjk. noch uitsluitend boven, natuurlük. De levenswaarden vormen een hiërarchie van middelen en doeleinden. Alleen in deze hiërarchie is de ware verhouding terug te vinden tusschen den mensch en God. Toch kon een polis rats-ongevallen verzekering van de NIEUWE HAV BANK, Schiedamer noq ROLDUC, 3 Augustus. "O «y«l Een pünlük leed Rolduc door zijn i leven hier binnen de muren; i L_2_ h(j altüd de lessen wandelde hü tusschentüds op en neer door het boachet of over den cour, ieder stuwend naar het hoo- gere, ieder raadgevend, ieder iets meeschenkend een stuk levens- wüeheid. Waar blüft onder zulke omstandigheden de godsdienst? Begrüpt een werklooze er iets van, dat hü de handen moet opheffen tot den al- rechtvaardlgen en algoeden God? Voor hem wankelt het gelodf ouder de slagen van een goddelooze propaganda. Het vertrouwen in de leiding van de Kerk verzwakt. Werkzaamheid 1* het doel van Iedere natuur. Dit geldt ook voor de menschelüke natuur. Dit aangelegd zün op werken, maakt het werken voor den normalen mensch tot een genot. Ar beid kost wel moeite, doch daardoor wo’dt hü niet tegennatuurlük, evenmin als de barens weeën de geboorte tegennatuurlük maken. In tegendeel werkloosheid is iets tegennatuur- lüks en zal zich als zoodanig wreken. Vooral wanneer zü een zoo algemeen, sociaal ver. achünsel is als de thans bestaande. De sleutel van den heelen Spaan- schen toestand is *t besef, dat rechtsch niet rechtsch en linksch niet linksch is naar onze begrippen dan. Ontzettend zijn de gevaren, die ons land bedreigen in de ondermijning van de geestelijke krachten van een Het Eerste Kamerlid mr. van Vessem hei. vragen gericht tot den minister van Buitenland- sche Zaken betreffende het bericht, volgens het welk de buitengewoon Gezant en gevolmach tigd Minister bü de Spaansche regeering op 26 Juli J.L uit Spanje zou zün vertrokken. Gevraagd wordt, wat de reden is van dit ver trek, of het geheele personeel van het gezant schap Spanje verlaten heeft en waar de gezant zich thans bevindt. Tenslotte vraagt hü. of de minister niet van meening is, dat In de tegenwoordige moeilüke omstandigheden de Nederlanders en de Neder landsche belangen in Spanje meer dan in ge wone omstandigheden de hulp en bescherming van den Nederlandschen diplomatleken ver tegenwoordiger behoeven. Indien de Nederlandsche Gezant Spanje ver laten heeft, aan wlen is dan na zün vertrek de bescherming der Nederlanders en der Neder landsche belangen in Spanje opgedragen? Op dezen weg ligt het middel inunt- correctle. Men zü hier echter heel voorzich tig mee. Stimuleering van den uitvoer en beperking van den Invoer, die men van muntcorrectle verwacht, kunnen ook op andere wüze worden bereikt. Een psy chologische stimulans zal er slechts den eersten tüd van uitgaan. En dan bedenke men vooral, dat devaluatie geen rijkdom men schept, doch slechts verplaatst. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoor- wegen bedroegen over de maand Apnl f 8218.133.14, waardoor de totale ontvangsten tot en met die maand van dit jaar werden 30 500.254.38, hetgeen büna 2% mllUoen min der is dan vorig Jaar. De uitgaven over April 1935 waren ruim 5 ton meer dan in dit Twee wegen liggen open: De weg der dras, tische natuurlüke aanpassing en die eener aanpassing naar een vast ornlünd plan. Den eersten weg moeten wü verwerpen als een vorm van wanhoopspolitiek. Rest de tweede. Daarbü is men aangewezen op de planmatige aanpas sing, die eenlge vrüheid van beweging laat bestaan. De geschiedenis van het kabinet Colün laat zich verdeelen in vüf perioden. De eerste was die van het niet onbevredigend begin. De re. geerlngsverklaring bevatte vele passages, die den Katholieken als muziek in de.oor<*n klon ken. Spoedig echter bleek, dat voor enthousiasme nog geen enkele reden bestond. Deze tweede periode ging in met de begrootlng voor 1934, waarin geen enkel stelsel der structureele aan. passing viel te onderkennen. Zü duurde tot hel. aftreden van minister Verschuur.. Het optreden van mr. Steenberghe als diens opvolger leidde een derde periode in. waarin de hoop herleefde. De crlsispolitlek werd aan gepakt in grooten stül. De regeerlng kwam met een bezuinigingsplan aan en ontwerpen van de vermindering der vaste lasten. Met het aftreden van mr. Steenberghe zakte het beleid weer in. Een vierde periode, waarin het langzame tempo en het monetaire vaag, stuk onderwerpen van meenlngsverschil vorm den. Deze periode eindigde? met de crisis van verleden Jaar. Deze crisis bracht het kabinet terug, ver sterkt met minister Geüssen, die voor een derde optimistische regeeringsverklaring de troonrede van 1935 zorgde, een verklaring, die den liberalen bladen zelfs bezorgdheid in boezemde. Peze bezorgdheid week zeer spoedig; ten slotte veranderde er niets. De bedoeling schrijft mr. Boon is duidelijk: „Gij, Dultsche Nazi’s, maakt u zoo warm over Oostenrijk, Danzig en Me mel, bedenkt toch dat in het stamverwan te Dietschland het geheele leger, het korps vliegeniers en de politie onze broeders Zijn.” Is grooter misleiding en leugen denkbaar? Maar veel ergerlijker is wat ge zegd wordt over ons Koningshuis. Onze Koningin zou niet het minste belang In de .Beweging” stellen. Och neen, onze Ko ningin, van wie ieder, jdle met Haar In aanraking komt, weet dat Zjj altüd met intense belangstelling alles medebeleXt, wat in Haar volk omgaat, zou zich niet voor staatszaken interesseerenMaar de Dultsche Nazi’s kunnen, zoo varvolgt de heer Van Geelkerken, gerust zijn: jie troon- opvolgster en Haar geheele omgeving zijn I allen vurige nationaal-sociallsten. En dit zegt de leiding van de Partij, die zich be- roemt op haar z<. Oranjeliefde en die zien niet ontziet met dergelijke leugen* het Vorstenhuis ta den politieken strijd te be trekken. - Naast dit alles staan de Indirecte gevolgen op geest en lichaam. Ondervoeding ondermünt de weerstandskracht tegen ziekten en brengt allerlei psychische afwüklngen met zich mee Ondervoeding roept ook een passloneele op standigheid in het leven. Iemand. d>e altüd maar moet vragen, die altüd voor een muur staat, waar hü niet door kan en toch *oor wil. dan ontstaat een wrok, een verbittering, die een zekere lichtgeloovigheid meebrengt jegens allerlei predlklngen en meenlngen. die maar met eenlge emphase een uitweg voorgooohelden uit de ellende. en lichamelijke millioen onzer medeburgers. Deze gevolgen op te heffen, werk te vinden, dat ia de eerste, de tweede en de derde taak voor iedere regeering in dezen tyd! Bü beschikking van den Minister van Finan ciën is de inspecteur der Directe Belastingen, enz. F. J. Spükerman, toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der Directe Belastingen te Groningen, le afdeeling. verplaatst naar Zaan dam en aangewezen als hoofd van de Inspectie der Directe Belastingen aldaar en is de In specteur der Directe Belastingen, enz. J. G. Koperberg, toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accünzen te Amsterdam, verplaatst naar Valkenburg en aangewezen als hoofd van de Inspectie der Directe Belastingen aldaar. Dr poels heeft gisteren in enkele gevoelige woorden den persoon van den grooten regent herdacht. Hedenmorgen werd zün lierbare nagedachtenis geëerd door het opdraaen van «en plechtige H. Requiemmis in de oude kapel, die geheel In het zwart was gehuld Zü was geheel gevuld met btddenden voor de zie lsrust van Ruys. Over de diepere, geestelüke oorzaken van de bestaande sociaal.economische crisis sprak in den vroegen morgen Dr. A. J. M CORNELIS SEN. bibliothecaris der Nümeegsche Univer. ■iteit. Bulten het katholicisme hebben allerlei stroo- mlngen zich bezig gehouden met den mensch zü hebben echter alle slechte een deel van den mensch op den troon geplaatst. Met het gevolg, dat de n van zün natuur, als arbeidt slaaf van de onderneming, al van de reclame, als burger sli Slechts van een actief stuwend economisch beginsel valt verbetering te verwachten Hier nadert men het terrein der imponderabilia. Men kan dit niet onweersprekelük met cüter» aan- toonen, doch evenmin kan men wegredeneeren den Indruk, dat de regeerlng het bedrijfsleven niet wenscht te stimuleeren. hoogstens te con- troleeren. Nederland heeft den besten belas, tmgdienst, doch de slechtste consulenten Ons ambtelük apparaat Is op contróle Ingesteld, Gil Robles is gevallen aan een overmaat van netheid. Hij heeft het Spaansche volk niet krachtig genoeg aan^epakt. Had hij al te groot vertrouwen op den invloed van een gematigd bewind of kon hü geen kracht ontwikkelen omdat het leger hem niet onvoprwaardelük ter be schikking stond, omdat de generaals onderling nog niet tot eenstemmig heid waren gekomen? Wie zal dat uitmaken Ook over het einddoel van de NBB IJcht- te de Heer van Geelkerken den *er Otto in: „Unser Femzlel besteht in der Errich- tung des Groes-Dietechen Reiches, zu dem auch die Hamen in Belgien und Nord- frankreich gehören.” (Ons einddoel is de oprichting van een Groot-Duitech Rijk, waartoe ook de Vlamingen in België en Noord-Frankrijk behooren). Allebei ja. De regeering is op het oogenblik In handen van een stelletje logebroeders Azana aan het hoofd die echter hun, vooral tegen de Kerk en het geloof gerichte doelein den niet kunnen bereiken tenzü met behulp van de volksmassa. Krijgen deze samen de loge en het socialisme de overhand, dan zal het laatste ongetwüfeld zün eischen stellen of liever, dan gaat het „volk" zün eischen stel len. En dan komt er onvermüdelük de grootst mogelüke ruzie, want wat de eene aanhanger van het volksfront wü, is den ander een gru wel en omgekeerd. van neer te Moedelooze menschen kunnen niet -trljden om de deugd. Dat kunnen blüde, krachtige menschen. doch geen gedeslllusionneerden. Zoo wordt het ook begrüpelük dat wü onze Jonge menschen zoo ontzettend moeüük trekken naar onze godsdienstige vereeniglngen. Zoo wordt het begrüpelük. dat het huwelüksleven door de Jonge menschen omver wordt geworpen en door ce huisvaders wordt ontwricht. De feiten be vestigen dit alles. heid ’n massalen teruggang van de koopkracht, die het heele bedrüfsleven drukt. Een zware last rust op de Staatsbudgetten, doordat die werklooze menschen moeten worden gesteund en omdat straks als ziekten onder hen zich u-tbreiden de medische verzorging moet werden ter hand" genomen. In sociaal opzicht zün vooral de geestelüke gevolgen* funest. „(In Nederland) staat bet inlirfti. leven met zün officieren aan onze zijde- in een kamp van militaire vliegers (Soesterberg? Red.) sprak 95 pCt. zich ter onzen gunste uit. Ook de rijkspolitie m de groote steden staat aan onze zijde. Terwijl dé regeerende Koningin zich voor ons streven niet interesseert, is de kroon prinses Juliana geestdriftig voor onze idee. Haar geheele omgeving bestaat uit nationaal-sociallsten.” En als rechtsch wint? Dan komt er óók oneenigheid. Want ook daar loopen de meenlngen sterk uiteen. Het praatje heeft geloopen, dat de koning terug ze-, komen. Men spreekt van de monarchisten tout court. Men vergeet, dat er büvoorbeeld tienduizenden Carlisten die koning Alphons als een omMettig heerscher. ais een usurpator be schouwen. meevechten in de gelederen van ge neraal Mola en de zünen. Alle rechtsche groe pen hebben echter gemeen, dat zü orde ver langen. Daarom geloof Ik, dat de verdeeldheid niet zóó groot zal zün wanneer zü winnen. Op den heelen mensch wreekt zich de werk loosheid: in zün geest en zün lichaam, zün economische behoeften en In zün gemeen schapsleven. Van geest en lichaam doen zich de gevolgen direct en Indirect gelden. Lange rustperioden verslappen de arbeidskracht zóózeer, dat Jon- gemenschen, die eenlge Jaren werkeloos moe ten blüven, de arbetdsmogelükheld naar hun eigen aard voorgoed verliezen. Geest en lichaam vormen een eenheid ook de geest «ndervindt de gevolgen van het ge dwongen stilzitten; op den duur past de ziel zich aan bü dezen toestand. De mensch wordt lusteloos, de energie verdwünt, hü komt steeds moellüker weer aan het werk. TOt levensmoeheid zan deze geestelüke te rugslag dóórwerken, of tot volkomen gebrek aan belangstelling, tot een volkomen Interesse- loosheid. Wat werd in deze vüf perioden bereikt? Over de budgetaire politiek werd een vernietigend oordeel geveld door een financier bü uitstek, mr. van Doorninck. die er op wees, dat. hoewel op het oogenblik reeds 40 .pCt. van het volks. Ir komen aan belastingen moet wórden betaald, hoewel meer dan 500 gulden per hoofd staats schuld op het volk rust, een gezonde begroo- tlngspolitiek een nieuwe verlaging van het staatsbudget met lbo millioen en van de an dere overige begroetingen met 50 millioen ver. eischt. Dat zou beteekenen een nieuwe verla ging van 14.5 pCt. De aanpassing aan het kostenniveau, aan dat der prüzen, moge eenigermate tot stand zün gebracht, doch men vrage niet met welke mid delen. Is onze buitenlandsche handel niet van büna twee milliard tot nog geen 635 millioen terug geloopen? Nu dus de beteekenis der bin. nenlandsche markt is toegenomen, heeft men ook deze aangepast? En stügt niet voortdurend het werklooaencüfer? Wat beteekent een industrialisatiepolltiek. zonder een stabiele basis van rentabiliteit? De handelspolitiek beperkt zich practisch tot het Invriezen van het internationale ruilverkeer op het peil der laatste jaren. Met aarzeling treedt men de gedachte aan een nauwere samenwerking met Indië en aan een ordening van het bedrüfsleven tegemoet. Alleen in de werklooeenzorg zün positieve re sultaten bereikt; wie vergelükt met hel bui tenland kan de werken In ons land bewon deren. In het büzonder huichelachtig houding jegens de Joden. „Zeker erkende de heer v. Geelkerken wü hebben Joden in onze rijen opgeno men; het beteekent evenwel niet, dat wü Jodenvrienden zün, en ik kan u toevertrou wen, dat de 150 Joden, die wü onder onze 54000 Ingeschreven leden tellen, zich in onze rijen alles behalve op hun gemak ge voelen. Een aantal hunner heeft In den jongsten tüd dan ook alweer bedankt.... Ook bü ons in Holland volgen we de op vatting: .Politiek Is de kunst van het mo gelüke”. Het beteekent voor ons, eens de macht in den Staat te veroveren Dat de troep agitatoren, die het volk tot zulk een verblinden haat opzweepen, dat man nen, die 's morgens nog oommunlceeren, 'srnld- I dags de kerken in brand steken Spanjaarden I zün zoo het sou winnen, is in ieder geval Binnen het katholicisme dreigt het keerde: de natuur wordt miskend. Zü. haar consequenties niet aandurven, vluchten in <je bovennatuur. ZU willen de wereld niet anders meer zien dan door de gekleurde ramen van het kerkgebouw. Wat goed is beschouwen zü als rechtstreeks afkomstig van den Heiligen Geest; wat verkeerd S. kan niet anders dan onmiddellük van den Satan komen. Wat nlet- geloofsgenooten 'zeggen, kan niets goeds be vatten. Wat zü wenschen bepleiten zü als eisch van algemeen belang. Op die manier meenen zü apologetisch te kunnen werken, terwül *U de wegen der apo logie in het volle leven afsnüden. Hun dee. moed Is geen vertrouwen in het kunnen anderen, doch een pogen anderen drukken tot het peil der eigen middelmatig heid. ZU willen de bovennatuur verrijken ten koste van de najuur. Maandag werd te Utrecht het vüfde Natio nale Congres der Dominicaansche Derde Orde gehouden. De büeenkomst werd om ongeveer half één In het Jaarbeursgebouw geopend door den Provin- clalis. Pater Piëta O.F.. uit Nümegen. Prof. C. Friethoff OP., uit Rome, sprak over het onderwerp „Het eigen karakter der Domini- canerorde." De Derde Orde van St. Dominicus is geen Congregatie, maar een tak welke bü den stam behoort. Waar dit zoo ta, moeten de Derde Orde- llngen zich noodzakelük den peest der Orde eigen maken. In het vaan staat niet geschreven: „activi teit”, maar „Apostolaat” en dit Apostolaat moet de vrucht zün van de contemplatie. Spr. wees nog op het groste belang van de studie, dat ook geldt voor de leden der Derde Orde. De Dominicaansche gedachte eischt, dat de orde-leden hun gewonde natuur zullen genezen. Om dit te bereiken worden handelingen van boetvaardigheid aangewend, welke ook voor de Derde Ordelingen moeten gelden. Pater B. Schaab, Provinciaal der Dominica nen in Nederland, betuigde zün vreugde over den snellen aanwas van het aantal Derde Orde lingen. Hij sprak echter tevens de hoop uit. dat de kwaliteit goed zal blüven en niet, bü het stijgen der kwantiteit, zal gaan dalen. Des middags, om ongeveer half vier, werd het Congres voortgezet. De Promotor-provinclalls, Pater Piels O.P., bracht verqjpg uit over het afgeloopen Jaar Mevr. SteenbergheEngeringh sprak ver volgens over het apostolaatswerk der vrouwelü- ke leden. Spreekster toonde haar auditorium aan. dat leder deel moet hebben aan de Zalig making der wereld. Ook In Nederland kunnen de vrouwen er veel toe büdragen om de katho lieke beginselen lp praktük te doen brengen. Vooral het Apostolaat van het goede voorbeeld zal vele en rüke vruchten afwerpen. Over: „De Dominicaansche Derde Orde en de katholieke intellectueel’’ voerde dr. »-J. Brlnkhoff uit Maastricht het woord. De Intellectueel vindt in de Dominicaansche Derde Orde een hulpmiddel om zün idealen tot verwezenlüklng te brengen en zün levenshou ding 'n dieperen inhoud te geven. BU de Domi nicanen zün voortdurend die takken van we tenschap beoefend, welke direct, zoowel als in direct, kunnen worden aangewend tot verdedi ging van het H. Geloof. Nadat de Prior van Antwerpen, Pater Cee- les O.P., die met een groep Derde Ordelingen uit Vlaanderen aanwezig was, de Congressis ten nog met een kort woord had toegesproken, werd de büeenkomst gesloten. y've heer Mussert is een even groote i Ivlrtuoos in het ventileeren van het diepste bewustzün der NBB. al* van tegenspraken, die. zün antipathieën ver raden in niet bewaakte interviews. Na zijn meer heftig dan overtuigend „Het is niet waar’’ tegen de publicatie van zün uitla tingen in de Groene, komt hem thans het Kamerlid mr. G A. Boon in dat weekblad tot een nieuwe tegenspraak uitdagen. Kort geleden promoveerde aan de ünl- versitelt te Giessen Dr. Helmut Otto, die van de juridische faculteit den doctorstitel in het kwadraat ontving voor zün disser tatie over ,JMe flamischen und holliindJ- Nationalbewegungen”. Natuurlük tlonaal-Soclallstische Beweging:^^ hü in het blad van zün gouwleider Flo rian ,J>ie Volksparole" onder den titel „Hou Zee” reeds een geestdriftige beschrij ving had gelezen („Jede varüberziehend- Gruppe grüsste ihren Führer mit dem von der N.SD A.P. übemommenen deutschen Gruas”) uit eigen aanschouwing leeren kennen en dies begaf hü zich ter verzame ling van gegevens voor zün proefschrift In Augustus 1935 naar het Hoofdkwartier der NB.B. te Utrecht. Daar hem werd mede gedeeld. dat Ir. Mussert op dat oogenblik ■■hl Niederlandlsch-Indien in elnem gross- angelegten Propagandafeldzug von Ver- sammlung zu Veraammlung’’ vloog, moest hü zich tevreden stellen met den .Btell- vertreter des Führers” den heer Van Geel kerken. En wat teekende Dr. otto uit den mond van Muaaert’s plaatsvervanger op? Mr. Boon geeft uit het proefschrift de vol gende citaten, welke wü uft het Duttèch vertalen: In zulke omstandigheden kan men de menschen achter leuzen doen aanloopen, zooals zü thans over de heele wereld doen. Dit 1« het moment van den demagoog en den volksbedrieger. De ontzettende nood brengt een ontzettend verlangen en dit ontneemt het verstand en het vermogen om objectief te oordeelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 8