Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland mededeling België jen wij WONDER-ATLAS Zigeunerinnetje iljillllllllllllllllllliilil WOENSDAG 5 AUGUSTUS KM OLYMPISCHE SPELEN Hachelijk avontuur 1 rf*r- 1 PATER TIJBURG O.E.S.A. CRICKET Het ongeval op de Lek De lijken nog niet gevonden ch Moderne vijfkamp PAARDENSPORT sn Haiti heeft pech DE LUCHTBESCHERMING AUTO TE WATER GEREDEN Ritmeester Heuff op Jimmy vierde Prachtige strijd op de 800 meter Duitschland overspeelt Luxemburg Inningszege van de Harrow Wanderers lok er Owens de groote man HOLLANDSE VERZENDBOEKHANDEL. Giro 126060. KETHEL Japan slaat Zweden met 32 on, van onder licht Prachtige prestaties van den Amerikaan bff het verspringen Wonder-Atla« uitverkocht Onvoorzichtige visschers brengen een angstigen nacht door op zee Chauffeur wist zich zwemmende te redden PROF. VOLLGRAFF’S REDE DOOR ANNY VON PANHUIS Senaat der Utrechtsche Uni- versiteit aanvaardt geen verantwoordelijkheid Veertig jaar priester Tweede dag van den wedstrijd tegen het N. C. B.-elftal Door auto doodgereden Engelsche hegemonie op dit nummer gebroken Het concours-hippique te Dublin i Op dm goeden weg zal Bisschap den et Lt. van Geen op de 13de plaat» tb ons De baas van het I r- .’fc XWordt vervolgd) bad- >n om De winkelier was erf behulpzaam en "hoe raar hij bet ook vond, dat Tuimeltje wel twintig mutsen boven op elkaar op zette, hij deed at hU dit gewend waa en sei, dat ae hem' alle maal even mooi stonden. „Dan houd Ik ae maar allemaal", ael Tuimeltje en wonder te betalen snelde hg den winkel uit, den armen muteenkoopman wanhopig achterlatend. Even daarna kwam te voorbij een winkel, waar allemaal oude kabouterpakjes verkocht werden; de oude kabouter, die daar woonde, scheen het erg slecht te hebben, dat kon je wel aan sijn uithangborden merken, en Tuimeltje. die vond, dat ie onderband wel eens een nieuw pak mocht hebben, wMde den man ook eens wat laten verdienen. per- Ische feest roor- tot De gewlchtheffer René Ambroiae. de eenlge vertegenwoordiger van Haïti, zal niet aan den strfjd In het middengewlcht kunnen deelnemen, aangezien hjj een schouderspler heeft gescheurd en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Door de veie nabestellingen te thans de voorraad Omstreeks 8 i 18 Augustus verschijnt de nieuwe druk. Tot 8 Augustus te onae aanbieding ë.79 p. ex. nog geldig (Polen) Staten) Stoten) Voor het Olympische voetbaltournooi werd Dinsdagmiddag op het Hertha-terfein te Bel lijn de ontmoeting Zweden—Japan gespeeld. Bil de rust hadden de Zweden een 2—O-voorsprong. zoodat bet een groote verrassing was. dat de Japanners na de rust de overwinning uit het vuur sleepten en met 32 wonnen. Japan zal nu Vrijdag as. tegen TtaHë uit komen. Derde werd de japanner Tajlma met een sprong van 7.74 meter. Een hoogst Interessant nummer wm bet verspringen, waarop weer de fameuse Ame- rikaansche athleet Owens uitkwam. Icleele g Kal Jen «pan leiders era te ach oor- tot Va- u- >eid een ker s mi K te er te ten groot aantal Volendammeri, dat dee Inam aan het Derde Orde-Congres van St. Domtnicu». in Utrecht gehouden bot- in xM- I wa- lover .ksla- nstig tonen an en De ult de zeventiende eeuw het had afgebeeld. vrouw. maar vroeg is m. de li en m. te t- et n 9 b*t ruiser vroc- Dese idml- orden jnlljk htlg- ïaar .nis sen lood sfu- die llig- aan- dat voor een beslissing waard is even nader Dezer dagen heeft de Nederlandsche bij het internationale Hof de kwestie aanhangig Tot Dinsdagmiddag vijf uur la de politie met drie booten, tien dreggen en een net op de Lek bezig geweest te trachten de lijken te vin den van den dochter van den heer U. en den heer Van 8. uit Nijmegen, die bij bet ongeval op de Lek om bet leven zijn gekomen. Men Is hierin echter niet geslaagd en hoeft op genoemd uur de pogingen opgepeven. Waar schijnlijk zjjn de lijken met den sterken stroom van de rivier weggevoerd. Schipper Ch. Vonk van de .Jdeafota”, welk schip met de roeiboot in botsing is gekomen was door het gebeurde zdö getroffen, dat hij Dinsdag de reis hij was op.weg van Utrecht naar Loblth niet heeft willen voortzetten en bjf Culemborg aan den wal Is blijven liggen. Hedenmorgen vroeg hééft hij sijn reis vervolgd. T> politie had hem reeds Dinsdagmiddag toe stemming gegeven te vertrekken, daar schipper Vonk op geen enkele wijze schuldig Is aan het veroorzaken van het zoo droevige ongeval. Daar kwam te voorbij een mutsen «aak winkeltje groette de twee ondeugden heel vriéndelijk en ael dat ie voor Tuimeltje nog een mooie iputs had. „Niet duur”, ael de slimmerd. „Ik wil er wel eens een stelletje oppaseen", aal Tuimeltje lachend en ging den winkel binnen. slechts nu Wekenlang zag nen komen en eveneens het witte paard wen. Men fluistert en mompelt toch al genoeg." de barones zuchtte even, „want sinds jaren blijft geen gezelschapsjuffrouw lang op Dittborn. Misschien heeft de eene of andere wel eens een schreeuw gehoord, die i»e ontsnapte als ik zoo plotseling weer het paard vóór me aag maar de voornaamste oorzaak zullen wel de domme dienstbodenpraatjes zijn. Meer dan één heeft het leven hier waarschijnlijk te een tonig gevonden, maar daar er geen enkele lan ger dan een paar maanden bleef, vonden de praatjes steeds meer voedsel en tenslotte heette het, dat het witte paard van Dlttborn de jongedames één voor één verjaagd had." Mevrouw von Dlttborn stelde toen voor, meteen naar de bibliotheek te gaan en de kroniek op te zoeken, maar ze wilde liever den gebruikelijken toegang door de deur in de gang. Zoo klommen ze dan weer terug langs de oude steenen trap en verborgen het luik onder den looper. In de bibliotheek zat Malte Dittbom aan een enorme ronde tafel, die midden in het vertrek stond en maakte uit verscheidene boeken, die opengeslagen vóór hem lagen, san- teeloeningen ki een schrift. Waarschijnlijk maakte hij een excerpt, dat hij voor zijn werk over de Mark Brandenburg noodig had. Nadat een vluchtige groet gewisseld was, zei de barones tot hem: „Juffrouw Burger sou graag eens in de kroniek naslaan, wat daar over ons familiespook wordt gezegd.” „Zoo, is u daar ook al iets van ter oore ge- vroeg Malte Dlttborn. ea op 4jn ge- pater Tfjburg O.E.S.A. jaar priester «ifn. gewijd. 10 Augustus Van den modernen vijfkamp zijn thans drie onderdeelen afgewerkt, n.1. de 5000 meter- terrelnrlt, het degenschermen en het pistool schieten. De Dultscher Handrlck heeft de leiding, ge volgd door den Zweed Thofelt en den Ame rikaan Leonard. Van onze landgenooten bezet lult, van Geen de dertiende plaats, lult, van der Horst de ze ventiende en lult. Serré de vijf en dertigste plaats. werd de gespeeld. Hedenmorgen om zeven uur begaf de heer O.. wonende te Heusdenhout, zich per fiets naar de kerk aan den Driesprong te Teteringen, toen hjj door een pasaeerenden auto werd aangereden. Hevig bloedend werd hjj opgenomen en bij omwonenden binnengedragen, waar hij reeds bleek te zijn overleden. In het Poststadlon werd de wedstrijd Duitschland—Luxemburg gespeeld, waarbij tienduizend toeschouwers aanwezig waren. In de eerste minuten was Luxemburg v»t In de meerderheid, doch het duurde niet lang of Urban wist de score voor Duitschland te ope nen. Na een half uur werd deze voorsprong vergroot en de rust kwam met 2—0 voor Duitschland. Na de hervatting werd Luxemburg echter geheel overspeeld en de Dultschers wonnen met 9—0. Bij een stand van 818 vervolgden Wunder en van Dalsum voor het laatste wirttet de ln. n<ngs van het NCB-elftal. In 2K over was het einde van de Innings door Blackmore, die het wicket van Van Dalsum (0) nam met de score op 83. Wunder bleef met 4 not out Het aantal extra’s bedroeg niet minder dan 22 De oow- ImgciJfers waren natuurlijk fraai. G. D. Stogdon 3— 10, W. Welch 15—10—11—2. K M. Blackmore O—l. R. N. Bond 111 en A. H. C. Duveen 4— 27. In de 2de Innings heeft het Bonds XI er nog minder van terecht gebracht. Wederom openden Alders en Breunlng de innings op Stogdon en Bond. Thans werd het openingspaar reeds op 8 gescheiden wannéér Bond Alders voor slechts 2 bowlt. Breunlng en van Btuyvenberg houden stand en het is vooral Breunlng die de runq, maakt. Op 27 valt het 2de wicket warneer Breunlng op cover-point voor 18 gevangen wordt, Welch wordt nu voor Stogdon aangeset. Reeds met Welch's 2den bal wordt Offerman (0) in de gully gevangen. Van Btuyvenberg (8) slaat op 31 zijn wicket om. Het blijft een komen en gaan. Een fraaie vang van Welch op gen barden slag van Ingelse doet de Innings van den -VRA'er eindigen, nadat hij met La- bouchère en Engel tenmiiiste voor eenlge runs gezorgd heeft. Op 57 valt het 6de en oo 59 het 7de wicket. Alleen Labouchère weet 11 runs te scoren, waaronder een harde zes op Duveen en wordt fraai laag bij den grond door Duveen gevangen. De innings sluit reeds op 70, waar onder 6 extra’s, zoodat de Harrow Wanderers een uiterst gemakkelijk verkregen „eerste over, winning met Innings en 84 runs behalen. Het batten van het NSB XI was te zwak om er nog meer van te zeggen. Het fielden en bowler der Harrow Wanderers was in beide innings zeer goed, alhoewel wat het eerste onderdeel betreft minder sterk dan van de Free Foresters Het batten maakt een sterkeren Indruk. Althans van de kopbats. O. A. Stogdon nam In de 2de innings 1—19. R. N. Bond 1—5. W. Welch 3—16. A H, C. Duveen 4—19 en K. M. Blackmore 1—5. Dtnsdagavcmd ruim 'acht uur is op de Ko ninginnegracht nabij de Witte Brug te 'sOra- venhage een uit de richting Scheveningen ko mende personenauto in de bocht geslipt en na een salto het Kanaal ingereden. De bestuurder, de 23-jarlge O. uit Rotter dam, geraakte mede te water, doch wist zich uit den auto te werken en zich zwemmende in veiligheid te atollen. Er waren geen passagiers. i Gemeenten verplicht tot opmaken van een plan De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft aan alle burgemeesters een circulaire gezonden betref fende een gemeentelijk luchtbeschermlngsplan. In deze circulaire deelt de inspecteur mede, dat zoodra de Kon. Besluiten ter uitvoering van de wet van 23 April 1936 zullen zijn ver schenen, voor de verschillende gemeenten een plan voor de organisatie van de luchtbescher ming zal moeten worden samengesteld. dood geschrokken van het reusachtige paard, dat daar tegen den muur stond alsof het uit het schilderij gestapt was, waaron een schilder De Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft In sijn vergadering van 17 Juli jj. beslo ten het volgende bekend te maken: De Anaat, overwegende, dat tot zijn leed wezen een deel van de feestrede, door den Rector Magnificus uitgesproken ter gelegen heid van het 800-jarig bestaan der Universitelt, bjj velen der ultgenoodigden ontstemming heeft gewekt, stelt er prijs op te verklaren, dat uiteraard hetgeen In die redevoering is gezegd geheel voor verantwoordelijkheid komt van den Rector Magnificus. De volgende sprong van Owens bracht wederom een recordverbetering tot 7.94 meter. De laatste sprong van Long mislukte en Owens bracht het tenslotte nog verder door 8.06 meter te springen en daarmede een nieuw Olympisch en wereldrecord te vestigen. boek open en bladerde er besluitloos Reeds dadelijk in een zijner eerste sprongen verbeterde Owens het Olympisch record, dat met 7.73 meter reeds sinds de spelen te Am sterdam op naam stond van E. B. Hamm (V.S.). De Amerikaan tracht het record op 7.87 meter. De strijd tusschen den Amerikaan en den Dultscher Long was grootsch. want Long werd door het publiek tot prachtige prestaties op gevoerd. Zoo verbeterde hij met een sprong van 7B4 meter het Europeesch record. Na feilen strijd tusschen alle deelnemers gingen tenslotte In de finale over Owens (V. 8.), Long (Duitsch land). Tajlma (Japan)Maffei (Italië), Clark (V. 8.). Het was duidelijk, dat de strijd vooral ging tusschen Owens en Long. De Dultscher sprong eveneens schitterend en evenaarde zelfs der afstand van het door Owens gevestigde nieuwe Olympische record. 787 meter en verbeterde daarmede wederom het Europeesche record. Bij vallend tu is het viertal bestaande uit den gepenslonneerden U. v. d. Broeke. den veertlenjarigen H. NOort, den zestienjarigen p. Donder en den twlntigjarlgen J. Hartman nabij het Balgzand In een moeilijke positie gekomen, daar het bootje geheel droog kwam te liggen. Er stond een stevige Noord-Wester, zoodat het viertal, dat daar maar moest blijven wach ten op toevallige hulp, spoedig verkleumd was van de koude. Den ouders, die In het begin niet zoo onge rust waren over het lange ultbljjven van hun jongens, werd het tegen elven toch te machtig. De heer Hartman ging naar;den dijk, doch, toen hij geen bootje kon ontdekken, waar schuwde hij den schipper van de ,JX>rus Rij kers”, den heer Koen Bot. Wegens het lage water waa deze gedwongen, gebruik te maken van een vlet. De man moest echter onverrichterzake terugkeeren. hetgeen de ongerustheid der ouden natuurlijk nog meer deed groeien. Een vlsscher, de heer A. Kramer, waagde toen een tweede poging met zijn motorvlet. Na lang zoeken trof deze het viertal ten slotte aan. geheel verkleumd en verregend en bracht ae naar Den Helder terug. Ongetwijfeld aal deze hachelijke tocht het onvoorzichtige viertal nog lang heugen. Drie jongena en een oudere man, die Maandagavond waren uitgevaren om te vls- achen. hebben op zee in een nlet-zeewaardlg jaagbootje een hachelijk avontuur meege maakt. dcht lag nog de uitdrukking van blijde ver rassing. die er bij het zien van Joeefa op ver schenen was. Om zijn moeders mond speelde een licht glimlachje; met voldoening had ze al eenlgen tijd bemerkt, hoe Malte in tegenwoordigheid van het jonge meisje een geheel ander mensch leek te worden. Verwonderd en innig verheugd sloeg zij deze verandering gade. Goddank, dat roodharige meisje met haar mooi gezichtje en valsche. berekenende natuur, begon hij nu dus toch eindelijk te vergeten. Hij verachtte haar niet enkel meer, hij vergat haar eenvoudig. Dat waa het beste. Als nu zijn broer, van wien nog geen enkel regeltje ooit Dlttborn bereikt had. ook maar zoo ver waa! Maar dat kon niet het geval zijn, want dan zou hjj Immers terugkomen! O, boe verlangde ae naar dien dag, dien driewerf geaegenden dagl .Natuurlijk heeft juffrouw Burger óók al de verhalen over onzen spookschlmmel gehoord." antwoordde ze voor Joeefa. Malte Dlttborn nam uit een kast, die zich in zijn onmiddellijke nabijheid bevond, oen dik. in varkensleer gebonden boek, dat er oud en verweerd uitzag. „De geschiedenis van ons geslacht," zei hij. terwijl hij het Joeefa voorhield. „Och, weet u, juffrouw Burger,” voegde hij er bij, .met aoo'n huisspook is t gewoonlijk eigenaardig gesteld. Iedereen weet er wat van te vertellen, en gezien heeft t nooit een sterveling." De baronesse en Josefa wisselden een blik, maar bteven zwijgen. Joeefa sloeg het tamelijk Bet luik in de kleedkamer was ook heele- maal geen geheim, maar daar het altijd onder den looper verborgen zat, en bulten het kamermeisje niemand iets in die kamer te maken had, dacht geen mensch er aan, of het «1 of niet dienst deed. In een van de eerste nachten dat ae naar beneden was gegaan om «ich naar de kapel te begeven, had ae zich half Onder groote belangstelling en goede weers omstandigheden is Dinsdag het Internationale concours-hlpptque. dat tot 8 Aug. as. te Dublin zal worden gehouden, met een springconcours aangevangen. Dertig ruiters versqjienen aan den start, w. o. ook onze landgenoot Heuff met Jimmy. Op het parcourw waren tien hindernissen met een minlmum-hoogte van 1.60 meter opgesteld. Slechts zes ruiters wisten het parcours fout loos te rijden, vijf Engelschen en onze land genoot en daar er geen tijd werd opgenomen en alleen het aantal fouten besliste, moest wor den overgesprongen. Maar eerst werden de hindernissen verhoogd met het resultaat, dat de Engelsche kapitein Kleebe en kapitein Par- san een fout maakten, terwijl ritmeester Heuff met Jimmy twee fouten noteerde, hetgeen een fraaie prestatie mag heeten. De twee andere Engelsche ruiters maakten meerdere fouten. De zeereerw. 10 Augustus veertig Hij werd priester gewijd 10 Augustus 1896 in Utrecht. Na eenlgen tijd in het klooster te Woensel te hebben verbleven werd hjj als kapelaan benoemd door den Blsschop van Haarlem te Nieuwendam (geboorteplaats van zjjneerw. en daarna als kapelaan in de 8t. Augustinusparochle Rusland, Amsterdam. Na een tienjarig verblijf aldaar werd pater Tijburg als leeraar aangesteld aan het gym nasium te Eindhoven, om vervolgens weer als kapelaan en later als prior te Utrecht <8t. Augustinus, Oude Gracht) sifn priesterlijken arbeid te verrichten. Reeds 23 Jaar (met onderbreking van een half jaar als pastoor te Wltmarsum (Fr.), waar z.eerw. om gezondheidsredenen ontslagen werd) is z.eerw. daar werkzasun. zware in. „Op bladzijde drie begint de passage, die betrekking heeft op het witte paard van Ditt- born." zei de Jonge landheer, en Joeefa sloeg deze bladzijde op. „Zal ik het u voorlezen, dan kan ik u mis schien meteen nog t een o< ander uitleggen?" sloeg hjj voor, en ae gaf hem het boek onmld- - dellijk terug. „Dat Is heel vriéndelijk van u. mijnheer von Dittborn.” zei ae dankbaar en nam op eenuit- noodigend gebaar van zijn moeder naast deze plaats In een van de gebeeldhouwde stoelen, waarvan de hooge Jeunlngen met wapens ver sierd waren. Ook Malte ging zitten en begon toen: „In den tijd, dat de dertigjarige oorlog zwaar woedde m het land, heeft Heer Meln- rad von Dittborn geleefd en Is met de Zweden' opgetrokken tegen de keizerlijken. Hij was een dapper en onversaagd strijder, die zijn weerga niet vond in heel den omtrek, en hij liet zijn scherp zwaard flitsen .dat het den Pappenhei mers de oogen verblindde. En zijn kostbaarst bezit noemde hij een wit paard, dat hem ge trouwelijk door tien lange oorlogsjaren en ontelbare doodsgevaren gedragen had. Er kwam een rondtrekkende schilder op zijn kasteel en deze moest zijn trouwen schimmel voor hem vereeuwigen, opdat zijn nagedachtenis voor altijd bewaard zou blijven. En Heer Meinrad ■w—a Nederland tegen het water .11 vecht, is de meest gewone zaak van de wereld. Van de Batavieren, dié hun nederzettingen met dijkjes omringden tot den staf Ingenieurs, die de Zuiderzee bedwong, Is onze historie één heroïsche kamp tegen het natte element. Hier onderbrak Josefa de oudere ■Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, waar bevindt zich aoo’n schilderstuk?" ■e gretig. „Wel," zei mevrouw von Dittbom, „het bevindt zich precies op de plek, waar u en ik het paard sagen, en bet ziet er ook net ■°2 uit, alleen matter, meer verbleekt, als ae aocht naar woorden, ..nu, eenvoudig als •en schilderij, terwijl de verschijning een en •i leven ia- a het doek aan den muur te voorschijn getreden en levend geworden. Het was waarlijk ver bijsterend. „Zoo heb ik ook zoo dikwijls gestaan en vruchteloos mijn hersens afgepijnigd om een verklaring voor het geheimzinnig verband tus schen schildering en verschijning te vinden,” onderbrak mevrouw von Dlttborn haar ge peins? ■Jdaar ,A zou me dolgraag eens zelf overtuigen va* het verschil,” zei het jonge meisje, bijna niét meer te houden van ongeduld. Er was dus een afbeelding van het paard? Dat schilderij en de verschijning stemden uiter- UJk geheel overeen, en het spookbeeld vertoonde zich op precies dezelfde plaats, waar de schil dering zich bevond? O, maar dan kon de oplos sing van het raadsel toch niet ver af liggen. De barones stond op. ,Xom maar mee, kind, dan kunt u het schilderij bekijken.” Joeefa tilde het luik op en na elkander daalden de twee vrouwen de steenen trap af. Het meisje wendde zich dadelijk naar de plek, die zij gisteren bij haar gang naar de kapel achter zich had gehad, zoodat ae het paard pas bij het terugkeeren zag. Met een paar - stappen stond ze voor een enorm, in den muur gevat'doek, waar oo een grijzen achtergrond een groot wit paard waa geschil derd en wel, aooals ae als dochter van een schilder met één blik zag, door sen ware meesterhand. Het was een forsch dier met breede, ge weldige flanken, een van die paarden, aoo als men ze zoo veel vindt op afbeeldingen van scènes uit den dertigjarigen oorlog. Long stond Josefa er op te staren, doch het was en bleef ten slotte maar een schil derij, en wat ae dien nacht gezien had, was tastbaar en had alle plastiek der werkelijkheid, al kon ae ook verder geen afwijkingen tusschen de afbeelding en de verschijning ontdekken. De barones had zich Juist uitgedrukt: de verschijning maakte den indruk, als was ae uit In de finale 800 meter werd Dinsdagmiddag een prachtige strijd geleverd. Het was een zeer fel geldopen race, welke eerst in de laatste twintig meter werd beslist. De Canadeesche neger dr. Edwards, die in 1932 in Los Angeles de derde plaats had beset, scheen vast besloten ditmaal te zegevieren. Direct nam hij den kop en in prachtlgen stijl bleef hij de eerste ronde voor. Daarna ging zijn kleurgenoot, de Ameri kaan Woodruff hem voorbij. Edwards wist ech- ter opnieuw aan den kop te komen. Tot de laatste ronde behield hij zijn voorsprong, maar toen spurtte Woodruff hem voorbij. De Ameii- kaansebe neger bleek te sterk voor zijn tegen standen en met drie 0 vier meter voorsprong werd hij eerste. Edwards kon op het laatst het tempo niet meer-bijhouden. De Italiaan Land ging hem voorbij. Belde loopers raakten elkaar aan, waarbij de Italiaan heftig protesteerde. Op het laatste oogenblik werd Edwards nog door den Pool Kucharskl bedreigd, maar de zwarte doctor wjst voor te blijven. De uitslag is: 1 Woodruff (Ver. Btaetn) 1 mln. 538 sec.; 3 Land (Italië) 1 mln. 338 sec.; 3 Edwaréte (Canada) 1 mln. 538 sec.; 4 Ku charskl (Polen). 1 mln. 53.8 esc.: 5 Hornbostel (V. 8.) 1 mln. 548 sec.; 6 Williamson (Canada) 1 min. 55.8 aee. De Engelschen, die steeds op dit nummer den toon hadden aangegeven, Waren in den eind strijd vertegenwoordigd door McOabe, die &g een der laatste plaatsen eindigde. Het wereldrecord staat met 1 mln. 49.7 sec. op naam van T. Hampson (Engeland), die dit record in 1932 te Los Angeles vestigde. Hamp son, die onderwijzer Is. kon aan deze spelen niet deelnemen, daar hij te weinig gelegenheid had om te trainen. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen: Woodruff (Ver. Staten) 1 mln. 538 sec.; 3. Lanzl (Italië) 1 mln. 533 sec.; 3. Edwards (Ca nada) 1 min. 538 sec.: 4. Kucharskl 1 min. 53.8 sec.; 5. Hornbostel (Ver. 1 min. 54.6 sec.; 6. Williamson (Ver. 1 mln. 558 sec. zoo gauw verklaar ik me nog niet verslagen, mevrouw," glimlachte Joeefa, ,Jk moet eerst nog eens rustig over het onbegrijpe lijke geval nadenken." De oudere vrouw haalde de schouders op. „Geeft u het maar liever dadelijk op dan zult u zich heel wat hoofdpijn besparen." .Dat zal ik er maar op wagen.” schertste Joeefa, en daarna vroeg ae: „Zag u *t paard iedere week, wanneer u naar de kapel ging of daar vandaan kwam,’ mevrouw?" „O neen, geen sprake van en dan, op het onverwachtst, ik niets anders dan een gewoon schilderij, dat in zijn halfdonkeren hoek tot een groote grijze vlek verschemerde, en dan, den een of anderen nacht, stond daar plotseling weer het paard, sneeuwwit met donkere oogen, tegen den muur geleund alsof het de volgende seconde zou weg- loopen. Wekenlang troostte ik me met de hoop, dat het paard zich wel nooit meer zou laten zien, en zoo kwam het, dat ik telkens weer ont zettend schrok, wanneer het zich opnieuw vertoonde. Ziet u ik heb zoowel de kapel als de bibliotheek aan dezen kant afgesloten, omdat ik bang was, dat iemand hi* binnen zou kun- Dat wij nu echter gaan strijden om het water Is een zoo zeldzaam feit, dat het bekeken te worden. re- geering bij het Internationale Hof van Justitie de kwestie aanhangig gemaakt over de verdeeling van het Maaswater. Het Nederlandsche stapdpunt Is dat België, door bij Luik water te onttrekken aan de Maas ten behoeve van het Albert kanaal (en de daarmee verbonden zljkanalen) handelt in strijd met het vbrdrag van 1863, waarbij werd bepaald, dat aftappen van Maaswater voor de kanalen beneden Maastricht enkel mag geschieden Op Ne- derlandsch grondgebied, dus onder Neder landsche controle. Deze bevoegdheid van Nederland, waar door werd bereikt, dat In het droge seizoen onze scheepvaart In Maas en Zuid-Wlllems- vaart over voldoende water kón beschikken, werd duur genoeg gekocht. jUs compen satie Immers verkreeg België de opheffing van den ScheldeteJ, wat van onbereken baar groote waarde is geweest voor bloei van Antwerpen. De wateronttrekklng bij Luik Is een der vele kwesties, welke de verhouding tusschen Nederland en België de laatste twintig ja ren zoozeer vertroebeld hebben, al spreekt deze uiteraard niet zóó tot het volk als b.v. het annexionistische drijven van na den oorlog, of de drang om Antwerpen door "B nieuwen waterweg naar1 het Hollandsch Diep te bevoordeelen boven Rotterdam. Eenmaal scheen de lucht op te klaren, toen een Belgisch—Nederlandsch verdrag werd ontworpen, dat in de Tweede Kamer ook aanvaard werd. Het veto van de Eerste Kamer, na een krachtige actie in het geheele land, sloeg echter alle verwachtingen op een betere verhouding tusschen de buurlanden den bodem In. Sindsdien zijn de hangende geschillen tenminste in het openbaar blijven rus ten. Men hoopte waarschijnlijk, dat de tijd de scherpste kantjes wel wat zou afslijpen en de hoog opgezweepte golven van natio nale gevoeligheid wat zou doen bedaren. Het ziet er naar uit, dat deze tactiek nog zoo kwaad niet geweest is. De scherpte, welke soms de officieele stukken of uitla tingen ontsierde. Is zoo goed als verdwenen en daarvoor In de plaats Is gekomen met volkomen handhaving van het eigen rechtsstandpunt een geest van hoffe lijkheid en beter begrip van eikaars moei lijkheden. Nu mag men zich af vragen, of de jong ste stap van de Nederlandsche regeering niet beteekent een op spel zetten van dezen nieuwen, beteren geest. Wij meenen, dat hier het antwoord ab soluut ontkennend moet zijn. Allereerst kan met reden niemand in België zich ge kwetst gevoelen door dit inschakelen van het Internationale Hof van Justitie, want beide landen hebben vrijwillig het protocol van verplichte rechtspraak onderteekend- En als er Iets is, dat voor een onpartijdige rechterlijke beslissing in aanmerking komt, dan Is het wel de interpretatie van een verdragsartikel. Maar bovendien, de reactie van de Bel gische publieke opinie 13, voorzoover nu reeds te beoordeelen valt, heelemaal plet ongunstig. WU verheugen ons oprecht hier over, want België en Nederland zijn te zeer op elkaar aangewezen en hebben tg veel belangen gemeen om niet met blijd schap leder symptoom van betere verstand houding te begroeten. Want dit moet vaststaan: na dé uit spraak behoort de kwestie voorgoed uit de wereld te zijn. Hoe die Haagsche beslissing ook moge uitvallen, beide partijen zullen er zich loyaal bij neer te leggen hebben, al mag tevens verwacht worden, dat de over winnaar zijn „recht” zal uitoefenen met volkomen begrip van de nooden en de be hoeften der andere partij. Moge dan, wanneer dit eene twistpunt uit den weg is geruimd, de nog overige ge schillen op even faire wijze worden gepakt, al zijn we er van overtuigd, niet alle zich leenen van het hoogste Internationale gerechts hof.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15