Rolducs sociale studieweek D.E. IN DE PIJP 1 Het inkomen der Kroon De Parlementaire onschendbaarheid Ministers zonder portefeuille Vergoeding aan Kamerleden Revolutionnairen uit de Kamers, de Staten en den Raad GENIET VAN UW VACANTIE DE OVERWELDIGEND SLOT DOUWE EGBERTS LIDMAATSCHAP KAN VERLOREN WORDEN MET WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 Kamerlid C.' Staatssecretarissen Slotvergadering Prof, van Ginneken S-J. Cumulatie Pensioen Nederl. Bank ECHTE FRIESCNE KEEPEN-SAAI EN VARINAS Bemoedigende woorden van Rector Bots Algemeen onduldbaar geachte actie Buitenlandsch eerelid van de Fransche Academie voor kolo niale wetenschappen Mgr. dr. Lemmens xal de storm klok luiden tegen het natio- naal-socialisme By twee-derde meerderheid kan elk lichaam tot vervallen verklaring beslissen Koopkracht-wisseling van het geld motiveert thans verlagingen Eerste Kamer Jongeman op onbewaakten overweg gedood Opruiing en schending van ge heimen strafrechterlijk vervolgbaar achiedkundlge feiten, dan valt het op, dat God Minister en Styging van geldswaarde- recht vaardigt een verlaging van schadeloosstelling en J— pensioen Prinses Ingeborg, moeder van wijlen Koningin Astrid, verbleef eenige dagen in Brussel, waar zij, met haar klein dochter. Prinses Joséphine Charlotte voor onzen fotograaf poseerde Mogelijkheid van samengaan van ministersambt en Kamer lidmaatschap wP/tzn van den arbeid” Regeering acht instelling van dit ambt ongewenscht i. ROLDUC, 4 Augustus wordt F 50 Beschouwt men naast deze beginselen de ge- ANNO 1755 In tallooee gezinnen valt bet thans aoo swaar *eg te gelooven, dat den mensch geen haar gekrenkt zal worden ronder dat God bet wil. Toch geldt die waarheid ook thans. Zij kan het leed niet wegnemen. Middelen daartoe moeten langs den weg der studie worden onderzocht, zy kan echter troost brengen en inzicht In het zonnelicht der eeuwigheid. In de Memorie van Toelichting op dit wets ontwerp baseert de regeering deze wijzigingen voornamelijk op de wisseling van koopkracht van het geld. der Grondwet en der andere wetten, voor zooverre die van de Kroon afhangt. Daarmee is alles met helder geworden, want Gods wereldplan is duister voor den De zaal davert van de toejuichingen en de Bisschop herhaalt zijn toeroep „de stormklok luiden!” der „ministers”. ig van artikel uitzondering 1 hm «Ui 1« zie al] dn lo te vl al ta P< be de 1M *1 m a: Ir de m 1 1 I I I 1 1 1 1 kiesbaar. Het tweede lid bevat een gelijksoortige be paling al* het nieuwe tweede lid van par. 2, art. 86. Bij de toelichting op de wjjzigini 97 merkt de regeering op, dat ren op de onvereenigbaarheld van het ministerschap en het lidmaatschap van een der Kamers van de Staten-Generaal, zal moeten worden ge maakt Regelmatig komt het voor, dat bij een Kamerverkiezing ministers in functie tot lid warden gekozen. Na een Kamer-ontbindlng komt dan gewoonlijk de Kamer bijeen en worden dus de nleuwgekozen leden toegelaten, voordat het nieuwe kabinet is gevormd. Deze figuur heeft zich voorgedaan in 1922 en in 1933. Daarom behoort de mogelijkheid te worden geopend, dat gedurende korten tyd het ministerschap en het lidmaatschap van de Kamer vereenlgd worden. Immers de bewindslieden, die tot Kamerlid ge kozen zijn, kunnen hun mlnistersambt bezwaar lijk neerleggen voordat het nieuwe kabinet op treedt. trouw van alle deelnemers, welkom heet De tweede ochtendvergadering wordt gewijd aan een rede van Prof. Dr. J. Schmutztr over Werkverruiming en emigratie. De ontzettende nood der werkloosheid heeft van verschillende kanten groot opgezette plan, ben tot werkverruiming in het leven geroepen. Na het overlijden van haar Gemaal geniet de Prinses, zoolang zij ongehuwd blijft, een jaar- lyksch inkomen van ƒ400.000. De inkomens, bedoeld in dit artikel, blijven bestaan, ingeval later een Prins van Oranje geboren wordt. Art. 28b: de bedragen, vastgesteld in deze afdeeling, kunnen worden gewijzigd by eene wet. De Kamers der Staten-Generaal kunnen het ontwerp eener zoodanige wet niet aannemen, dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waaruit elk der Kamers bestaat. Ten aanzien van het openen van de mogelijk heid tot invoering van het ambt van staats secretaris, heeft de regeering by de voorgestelde wijziging van art. 95 en lil van de grondwet de ontkennende conclusie van de staatscom missie tot de hare gemaakt. Een uitbouw van het reeds thans in de ar tikelen 96 en 111 der grondwet omschreven in stituut levert het voordeel op boven de instel ling van staatssecretarissen, dat htf geheel blijft in de lijn der historische ontwikkeling. Nog be- langrjjker is welhaast, dat de verhouding tot den minister duidelijk geregeld blijft in dien zin, dat deze laatste de volle politieke verant woordelijkheid tegenover de kamer blijft dragen. Paragraaf 3, artikel 92 wordt gelezen: De leden der Eerste Kamer worden gekozen voor zes Jaren. De helft treedt om de drie ja- Na het eerste lid wordt een lid ingevoegd, ren af. De uitvallende leden zijn dadelijk her- luidende: Nochtans kan een minister, bjj eene verkiezing tot lid der Staten-Generaal gekozen, ten hoogste drie maanden na zijn toelating als lid het ambt van minister en het lidmaatschap der Staten-Generaal vereenigen. Hier kan het optreden van den voorzitter niet aoo licht het gezag van de strafwet ver vangen. omdat in bet bijzonder bjj schending van geheimen het feit niet meer is ongedaan te maken en het kwaad met het uitgesproken woord onherstelbaar wordt. Nog te meer dient hier een voorziening te worden getroffen, nu in de volksvertegenwoor diging leden hun intrede hebben gedaan, die verklaren zich principieel door een opgelegde geheimhouding niet gebonden te achten. Men kan dan nog aoo vaak geheimhouding opleg gen van hetgeen in comité-generaal is behan deld, schending van geheimhouding in de Sta ten-Generaal wordt door een tuchtmaatregel van den voorzitter niet ongedaan gemaakt en straffeloosheid is verzekerd door artikel 98 der Grondwet. Nog moeiiyker wordt de positie van den voorzitter by schending van geheimhou ding, voortvloeiende uit eénig wettelyk voor schrift. omdat niet terstond is te overzien, of een lid zich by het doen van mededeellngen schuldig maakt aan het schenden van een ge heim, dat hy uit hoofde van zyn tegenwoordig of vroeger ambt of beroep verplicht is te be waren. Par. 3 het eerste lid van art. 24 wordt ge lezen: De Konlng en de leden van het Kon. Huis, genoemd in de artikelen 26, 28 en 28a, zyn vry van alle personeele lasten. Par. 4, art. 26 wordt gelezen: De Gemaal van eene regeerende Koningin geniet uit 'sRyks kas een jaariyksch inkomen van ƒ200.000. Hy biyft in bet genot van dit inkomen na overiyden van de Koningin, zoo lang hy weduwnaar is en den staat van Neder lander behoudt. Eene Koningin geniet, na overiyden van den Konlng. uit 's Rijks kas een Jaariyksch inkomen van 200.000 gedurende haar weduwiyken staat. Par. 5, art. 28 wordt gelezen: De Prins van Oranje geniet uit 's Rijks kas een jaariyksch inkomen van ƒ200.000, te reke nen van den tyd, dat hy den ouderdom van achttien jaren heeft vervuld. Dit inkomen wordt gebracht op 400.000 na het aangaan van een huweiyk. waartoe by de wet toestemming is verleend. In artikel 77 worden de volgende wijzi gingen gebracht: Het eerste en tweede lid worden vervan gen door de volgende drie leden: De Konlng stelt Ministerieele Departe menten in. Hy benoemt ministen en ontslaat hen naar welgevallen. Hy kan ministers benoe men, die niet belast zyn met de leiding van een Ministerieel Departement. De ministers zorgen voor de uitvoering By de voorstellen tot wijziging van de Grondwet is ingediend het volgende wets ontwerp: In Par. 2 art. 22, wordt ia het eerste Hd betreffende het Inkomen der Kroon in plaats van „/L288.000” gelezen: 1.000.000. Het tweede lid betreffende een eventneele wijziging vervalt. De regeering heeft zich by de voorstellen tot wijziging van art. 96 der Grondwet de vraag gesteld, of niet het tot uitdrukking brengen in het parlement van een onwet tig streven mede zou kunnen worden te gengegaan door opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid. Voor opheffing acht zy geen voldoenden grond aanztezlg. Dit is niet het geval met opruiing en schending van geheimen. Kr is een breed terrein, waar tot uitdrukking kan worden gebracht een steven om politieke denkbeelden met onwettige middelen te ver wezenlijken. zonder dat een strafbaar feit wordt gepleegd. In toenemende mate wordt dit terrein betreden door, zy het dan ook slechts enkele, leden der vertegenwoordigende lichamen. Dat aan deze onduldbare gedragingen een halt moet worden toegeroepen, ia de overtuiging van steeds breedere kringen in onze volksgemeen schap. In verband met de voorgenomen Grondwets wijziging is by de Tweede Kamer Ingediend een wetsontwerp, waarbij om. wordt voorgesteld te lezen in de betrokken artikelen in plaats van .hoofden der ministerieele departementen”: Laten de deelnemers dezer sociale week straks, wanneer zy in het leven staan, vertrouwend op Gods liefde voortgaan als dragers van het licht, van de goedheid en dienende liefde, van de rechtvaardigheid en de waarheid. Diep in het Limburgsche volk leeft het oude geloof. Met verontwaardiging las Mon seigneur wat een nationaal-socialistisch blaadje als „Hou Zee" over dit volk schreef: „Het ik trouw aan volk en bodem en vormt een getehikten voedingsbodem voor het na- tlonaal-^ociallsme en de leldersgedachte.” De Fransche academie des Sciences Co'onia- les te Parijs heeft in plechtige zitting besloten prof. dr. Jac. van Ginneken SJ„ hoogleeraar aan de RJt. Univenitelt te Nymegen te be noemen tot buitenlandsch eerelid van deze De Fransche Gezant aan het Nederlandse he Hof, baron de Vltrolles. heeft de artistiek uit. gevoerde eere-medaille aan dr. van Gtcneken aangeboden. Deze bijzondere onderscheiding is aan dr. van Ginneken toegekend voor zyn buitenge wone verdiensten op het gebied der algemeens taalwetenschap en haar toepassing op de talen der inboorlingen van AzU en Afrika, over welke gebieden zich voornameiyk de Fransche ko loniën uitstrekken. Een derde middel, eveneens op een terug keep naar het land aansturend, is dat der emi- gratie, het middel, dat van de oudste tijden tot heden toe, door de oude Germanen en door de hedendaagsche Japanners en door ieder krach tig volk werd aangewend om de overtallige bevolking aan levensonderhoud te helpen. Hier ligt inderdaad voor ons ondernemend volk, voor onze regeering een taak in groeten styl. Met felle verontwaardiging ver nam Monseigneur, dat de nationaal- zocializten hier in Limburg een land dag zullen houden. Vóór dien tijd zal de Bisschop zelf de stormklok luiden. Zij kunnen tnssrhentijds door de Tweede Kamer van hun lidmaatschap vervallen worden verklaard, indien zij een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bertaan- de rechtsorde met toepassing of bevor dering van onwettige middelen- Een voorstel tot vervallenverklaring kan niet worden aangenomen dan met de Mem men van twee derden van het aantal leden, waaruit de Kamer bestaat. Naar Nieuw.Guinea is kolonisatie niet aan te raden, zoolang niet zéér gescfflkte gebieden op Java, vooral op Sumatra, op Borneo en zelfs In Australië zyn uitgebuit. Het scheppen van nieuw land brengt w*L licht eenlge verademing. Wanneer de Zui derzee wordt drooggelegd, kunnen 120.000 mannen weer land vinden, dat beteekent levensonderhoud voor' 300.000 menschen. Tal van medische en juridische vraagstukken moeten daarbij worden opgelost. Daarvoor ech ter schrikke de regeering niet terug. In verband met de voorgestelde grondwets wijziging is ingediend het volgende wetsont werp. Paragraaf 2, artikel 86 wordt gelezen: De leden der Tweede Kamer worden geko zen voor, vier jaren. zy treden tegelijk af en zijn dadetyk herkiesbaar. met de voorgestelde Grond ig ingediend het volgende Principieel weten wy, dat Gods zorg den mensch op al zijn wegen vergezelt. In de Schrift zien wy, dat het woord „armoede” steeds on- mlddeliyk wordt gevolgd door het woord „God”. Zoo is het: de menscheiyke armoede vindt haar eenlgen steun in den goddeiyken rykdom, de menschelyke gebrekkigheid in de goddeiyke kracht. In Gods wereldplan is alles te voren beraamd. In paragraaf 4, na artikel 92 wordt een ar tikel ingevoegd, luidende: Artikel 92a. De le den stemmen zonder last van of ruggespraak met ben, die benoemen. zy leggen by het aanvaarden hunner be ult den gisteren verschenen weekstaat van de Ned. Bank biykt dat de goudvoorraad in de vorige week wederom met 9 mlllloen gulden •»- stegen is. Het aantal bankbiljetten in omloop By de behandeling van het ontwerp der cu- mulatiewet is de vraag gesteld, of niet een re geling behoorde te worden getroffen nopens de cumulatie van de wedde der ministers en hun pensioen als lid van een der Kamers van de Staten-Generaal in. dier voege, dat dit P®- sloen zou worden opgeschort gedurende het mi nisterschap. De regeering heeft echter gemeend, de bepa ling der commissie niet te moeten overnemen, uit overweging dat het niet rationeel zou zyn, een minister zyn pensioen als gewezen kamer lid te onthouden, zoolang deze pensioenen btJ het aanvaarden van alle andere ambten on verkort worden uitgekeerd. Additioneel artikel XII a heeft ten doel, de verkregen rechten te verzekeren van hen, die voor het afkondigen van deze herziening der grondwet lid der kamer waren of op dat oogen- blik lid der kamer zijn. In soortgelijke richting het terugvoeren van de menschen naar het land gaat de ge dachte van de binnen-kolonlsatie, die haar eerste verwezeniyking vond in den vcrm van dc stadrandkólonlën, die vooral bij de kleinere industriestreken zeer verdiensteiyk te organl- seeren vallen en voorts in den vorm van lande. Ujke nederzettingen buiten de fabrieksoentra. Ten einde echter alle misbruik te vermijden, ware een beslissing van het betreffende lichaam te binden aan een gequalificeerde meerderheid. Tot dit zelfde doel scheen mede wenscheiyk een beroep op Gedeputeerde Staten mogeiyk te maken, wanneer een gemeenteraad besluit een van zijn leden van zyn lidmaatschap vervallen te verklaren en de mogelijkheid van voorziening by de Kroon van de desbetreffende beslissing van Gedeputeerde Staten te openen. De regeering meent tegenover de leden der commissie voor de grondwetsherziening, de heeren Albania. Van den Bergh, Joekes en Kranenburg, dat het niet alleen gaat om op ruiing en andere strafbare feiten, in welker repressie de rechterlijke macht kan voorzien. der Staten-Generaal niet worden aangenomen dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waaruit elk der Kamen bestaat. De regeering heeft wykens de toelichting een schadeloosstelling van f4000 in haar voorstellen aanvaard, omdat zy zich vleit met de verwach ting, dat de burgerzin in ons volk nog groot genoeg is, dat niet dan in uiterste noodzaak personen, wegens hun bekwaamheid aangezocht, zich niet beschikbaar zullen stellen met het oog op het bedrag der schadeloosstelling. Dat het lage bedrag zal leiden tot cumulatie van funo- tles, acht de regeering geen ernstig bezwaar, mits de cumulatie binnen redelijke grenzen be perkt Mtjft. De regeering is van oordeel, dat het bedrag in de Grondwet behoort te worden gehandhaafd, maar dat wyziglng zal moeten kunnen plaat* hebben, zonder ontbinding van de belde Ka mers der Staten-Generaal, by een wet. die ia elke der Kamers met een gequalificeerde meer derheid van twee derden van bet aantal leden dier Kamer wordt aangenomen. Het pensioen xan de leden der Tweede Ka mer, eveneens In de Grondwet bepaald, behoort de verlaging van de schadeloosstelling te vol- Op denzelfden grond, waarop voorgesteia wordt, de schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer te verlagen de styging va» de koopkracht van het geld behoort de jaat* lyksche toelage va£ den voorzitter een daar mede overeenkomende verlaging te ondergaan, nJ. van f 10.000 op fOOOO.— Het laatste lid wordt gelezen: De wet regelt de rechtspleging en de gevoi- Allé Koninklijke Besluiten en Beschikkingen gen van vervallenverklaring. De gevolgen kun- worden door een of meer van de ministers I mede het lidmaatschap betreffen van de mi>‘t^^iTvtlSn van het eerste lid van art. andere vertegenwoordigende lichamen, in de 95 wordt gelezenzy hebben als zoodanig al- Grondwet genoemd. De plaats van het verval leen eene raadgevende stem. lenverklaarde lid biyft gedurende de loopende In artikel 97 worden de volgende wijzigingen onbezet gebracht. In bet eerste lid wordt tusschen de woorden „zyn" en „vice-president’' ingevoegd: ministers. trekking geiyke eeden (beloften en verklaring) af, als voor de leden der Tweede Kamer zün bepaald, hetzy in handen van den Konlng, het- zy in de vergadering der Eerste Kamer in han den van den Voorzitter, daartoe door den Ko nlng gemachtigd. zy genieten reis- en verbiyfkosten volger» de wet. 75;’ In Paragraaf 5, artikel 128 worden de vol gende wyzlgingen gebracht: Het derde lid ver valt. Toegevoegd worden twee leden, luidende: De leden der Provinciale Staten treden tege- iyk af en zyn dadeiyk herkiesbaar. Het tweede Ud bevat een geiyksoortige be paling tegen revolutlonnalre leden als boven aangegeven voor de Eerste en Tweede Kamer. In paragraaf 6, artikel 143, wordt tusschen het vierde en vyfde lid een lid ingevoegd, ge- lykluidend aan bovengenoemde bepaling tegen revolutlonnalre vertegenwoordigers. Toegevoegd wordt daaraan: Van de beslissing van den Raad staat be roep open op Ged. Staten. De wet geeft regels omtrent dit beroep en omtrent de macht de» Konings om de uitspraken van Ged. Staten, die met de wet strydig zyn, te schorsen en te ver nietigen. Het was een moment zóó aangrijpend, als wy tot dusverre nog nooit op één der sociale weken hebben meegemaakt een machtig, overweldigend, ontroerend slotaccoord. Vol van enthousiasme ging men huiswaarts. Ten aanzien van de aanwijzing van de af deeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State als orgaan, dat de vervallen verklaring van het Udmaatschap zou moeten uitspreken, is de regeering blykens de toeBch- ting van oordeel, dat het meer in overeenstem ming met het karakter van een volksrepreeen- tatie is, de vervallenverklaring te leggen In handen van het betreffende vertegenwoordi gende lichaam zelf. Dien dag zal heel Limburg bidden ▼oor zijn dwalende broeders, die trouw aan „volk en bodena” en niet aan het geloof zweren, die niet den éénen Leider, door God zelf aange steld, aanhangen. Limburg moet aan Christus bljjven. Par. 6. Na art. 28 worden twee artikelen in gevoegd, luidende: Art. 28a: de Dochter des Konings, die de ver- tnoedeiyke erfgenaam is van de Kroon, geniet uit 'sRyks kas een jaariyksch Inkomen van f 200.000, te rekenen van den tyd, dat zy den ouderdom van achttien jaren heeft vervuld. Indien zy een huweiyk aangaat, waartoe by de wet toestemming is verleend, geniet haar Gemaal uit 's Ryks kas eveneens een jaariyksch inkomen van ƒ200.000. Hy biyft in het genot van dit inkomen na overiyden van de Prinses, zoolang hy weduwnaar is en den staat van Nederlander behoudt. Het derde lid wordt gelezen: Aftredende leden ontvangen een pensioen van f120 'sjaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zy lid der kamer waren, tot een maximum van f2800. Het pen sioen wordt niet genoten, zoolang een afgetre den Ud, na herkiezing, de in het eerste Hd be doelde schadeloosstelling ontvangt. Aan het artikel worden twee leden toegevoegd, luidende4 - De bedragen, vastgesteld in dit artikel, kun nen worden gewyzigd by eene wet. Het ontwerp dier wet moet zoowel door de Tweede Kamer als door de Eerste Kamer der Staten-Generaal worden aangenomen met de stemmen van twee derden van het aantal le den. waaruit de kamer bestaat. In Par. 3, na additioneel artikel XII wordt een artikel Ingevoegd, luidende: art. xn a*. Het derde Ud van artikel 90 laat de pensioenen van reeds afgetreden leden onverkort. Aftredende leden ontvangen een pensioen van f 150 's jaars voor elk jaar, gedurende hetwelk I «y voor de afkondiging van de bepaling lid der Dinsdagmiddag is de 17-jarige Harm Kuiper I Kamer waren, tot een maximum van f 2000. Is wonende te Appingedam. op den onbewaakten I het aldus verkregen bedrag lager dan f 2800, overweg overreden door den trein <üe te 136 u. I zoo wordt voor elk volgend jaar f 120 toege- ult Delfzyi was vertrokken. De jongeman werd voegd, totdat f2800 is bereikt. op slag gedood. Vermoed wordt, dat het slacht- De pensjpenen, bedoeld in dit artikel, kun- offer door het rulschen van de bootnen hetlnen worden gewyzigd by eene wet. naderen van den trein niet heeft geboord. 1 Het ontwerp dier wet kan door da Kamer*11* gestegen met 23 mtllioen. In verband wetswyziging wetsontwerp. In paragraaf 2, artikel 80, betreffende de schadeloosstelling van Tweede Kamerleden, worden de volgende wijzigingen gebracht: Tn bet eerste Md wordt, in plaat* van JS.00V, geleten: f4000. Het tweede Ud wordt gelezen: de in het vorige Ud bedoelde adiaUMoo*- steUing wordt niet genoten door de leden, die het ambt van minister bekleeden, noch door ben die gedurende eene gebeele sit ting afwezig bleven, noch ook door hen, die ingevolge bet reglement van orde der kamer zyn uitgesloten van bet bljwonen barer vergaderingen. Na een lange rustpoos, waarin door bet bosch, langs de vyvers en op den cour en de binnen plaats druk wordt gewandeld, komt men by- een ter slotvergadering. Mgr. Dr. Lemmens woont ook deze bijeen komst by. Hier had Friedrich Muckermann moeten spreken, herinnert Dr. Poels. HU kon niet komen. Niet omdat iemand hier uit de buurt uit Limburg had gehoopt °P 6611 verbod door den minister van Justitie! De minister van Justitie schreef Dr. Poels, dat hy tot zyn leed wezen deze rede niet kon bljwonen als biyk van zyn sympathieke belangstelling. Rector J. Bots echter heeft de taak van Dr. Muckermann overgenomen. Hy zal een opwek kend slotwoord spreken over het vertrouwen op Ck>d. Als zoodanig verdient op de eerste plaats het plan van den arbeid der soclaal-dei:.o> raten ernstige belangstelling Dit plan bevat veel, wsar wy, met onze ordenlngsgedachte niet on sympathiek tegenover staan, al moeten wij sterke restrictie maken ten aanzien van oe be voegdheid en de taak, aan den Staat toege kend. Het rust de goede gedachten erin ter spyt te uitsluitend op de gedachte van het BtaatasociaUsme. Daarnaast staat de zeer spe- culatleve opzet van het geheel. Men vei hoogt kunstmatig de koopkracht. Men heeft geen er.kele zekerheid, dat na drie Jaren, als het plan heeft uitgewerkt, het bedrijfsleven weer niet opnieuw Inzinkt. Het biyft een vraag of men de benoodlgde gelden kan vinden. Men wil openbare werken tot stand brengen in een land, waar dergeiyke werken reeds overvol doende tot stand kwamen. Wanneer men nagaat waar in het particu- Mere bedryfsleven nog gelegenheid bestaat tot werkverruiming, komt men niet by den groo- ten landbouw terecht. Het aantal daarin werk- samen is, tengevolge van de geringe elasticiteit in dit bedrijf reeds sinds langen tyd stationnalr. De industrie heeft wel van 1920 tot 1930 een 400.000.tal arbeiders meer opgenomen, doordat de regeering echter nagelaten heeft tijdig haar handelspoUtieken koers te veranderen, kor onze vaderlandsche industrie zich niet nauwer op de blnnenlandsche markt instellen en moest zU practlsch haar productie bevriezen. Op uitbrei ding dus weinig kans. Met een harteiyk spontaan applaus Monseigneur in de aula begroet, waar Dr. Poels hem met een verzekering van de kinderiyke Onder enthousiaste toejuichingen bestygt na de treffende rede van rector Bots Mgr. Lem mens het podium. Z. Hoogw. Exc. dankte allen, die hierheen gekomen zyn om het groote vraagstuk der werkloosheid te bestudeeren, om straks naar krachten mee te werken om dit groote vraag stuk. die groote leed, op te lossen. Monseigneur dankt met name Dr. Poets. I Tot hen, die den Doctor aanvallen zegt hy: de Bisschop staat ten ^oUe achter Dr. Poels. Wie aan Dr. Poels raakt, raakt aan den I Bisschop. vr «Ier Bisschop woont de sociale studieweek bij. Op den cour wandelt Monseigneur Dr. Lem mens met Dr. Poels en Mgr. Eras op en neer. Tal van menschen begroe tend, intellectueelen en gewone ar- beider* uit zjjn diocees, die allen tot hem opzien als tot hun vader. „Credo I" interrumpeerde de zware stem van Dr. Poels. De heele zaal sprong met één schok omhoog: „Pugnol” schaldo het antwoord. „Aan Christus onzen Koning!" riep de Bisschop. Aller handen gingen omhoog. Machtig, massaal, spon taan en het daverde door de zaal: „Tot in den doodl” kan doen wat Hy wil, dat Hy het vertrouwen van de menschen echter niet ten volle wint. Uit de Middeleeuwen heeft de mensch de vlucht genomen, weg vsn God. om zichzelf op den troon van den Schepper te plaatsen. Een cul tuur zonder geesteiyke grondslagen weid opge- bouwd, een cultuur waarin alles zijn eigen weg gaat en leder tegen leder strijdt, alsof er geen God bestaat een cultuur van den chaos. Daardoor zyn mUlioenen in de eUende gestort. God echter gaat voort met Zyn leiding. Zijn eindelooze liefde voor den mensch biyft bestaan al biyft deze wereld angstig voor Hem en ver werpt zy Hem met alle kracht, zyn Liefde zal zich richten tot hen die in dese dagen aoo véél schreien, die zooveel werden beproefd. Hy heeft steeds de zwakken tot Instrument gemaakt van zyn macht en zyn grootheid. Het is de arme, die verheven wordt, het is de blinde, die gaat zien, het verlorene, dat gevonden wordt. Zoo zal het de werklooae zyn en het leed van den werklooae. dat de nieuwe samenleving voor bereidt. Op deze gronden heeft de regeering ge meend ter zake van opruiing of schending van geheimen een uitzondering te moeten maken op bet beginsel van de parlementaire onschendbaarheid en de betrokken leden gerechteiyk vervolgbaar te stellen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 16