s Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? De Olympische 'Spelen voor 80.1 o wg f (fr 'FM fr Plaats dan een „Omroeper” gezinnen i w. 4 '1 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 ininmnmmininiiniis ■4 -,4 Ui in De kloosterkerk 1* geweldig, als een Dom, met naamplaatje boven zich met de drie (in de vee teelt welbekende!) data, want de paters fokken hun eigen vee. Mijn HoUandsch hart ik moet het eerlijk bekennen gaat open. In de paar denstallen rijen van prachtige dieren. En het wordt me duidelijk welk een enorme macht deze stiften hebben gevormd in dit land van Traditie, macht op religieus en economisch, wellicht ook op politiek gebied in den groei van dit volk, sedert de stichting In 1071. Zooiets zijn vroeger bij ons Egmond en Mid delburg waarschijnlijk ook geweest. Daar maar niet over denken. t Q' ee D li 1 ln< leg r. overvloed. De gemoedelijke Oostenrijkers ver- Dat geheele klooster (en zoo zijn er nog eenlge schalkten er complete maaltijden van.) Zondagmorgen ter kerke met z’n allen in het en prachtig. klooster St. Florian, waar de Jonge Bruckner En na de Mis worden we rondgeleid door de immense gebouwen; het woonhuis van deze Augustlner Chorherren is 179 meter lang (bijna 3 maal de Willibrorduskerk) en bevat reeksen van gastenkamers, waar pausen, keizers en ko rtingen logeerden, we zien het schllderijen-mu- seum met de grootste Altdorfer-collectie ter we reld, de 9 zalen van de bibliotheek in notenhout met weelderige versiering van verguldsel en plafondschilderingen, waar zich 120.000 banden bevinden met 900 oude handschriften. Wat hier aan kunst en schatten te zien is, kan ik waar lijk in geen krantenartikel beschrijven. Als we dan oa de marmer-zaaj hebben bekeken en de zelfde Mis met Bel Canto in het Concertge bouw, doch met één verschil! Zeker hét Am- sterdamsche koor en ook de blazers waren mooier, doch hier voelt men pas. dat de vrome Bruckner het werk inderdaad als kerkmuziek bedoeld heeft. HU stijgt nu en dan tot Pales- trjjnsche hoogten en vooral Kyrlé, Gloria en Credo ontroeren diep. Deze muziek hoort thuis in deze omgeving, Is eenlge leden, dat naar hun meenlng de aard van het huwelijk volstrekt niet medebrengt, dat de huwende vrouw de nationaliteit van den man behoort te verkrijgen. Vele andere leden konden hiermede niet m- ■w-x oe dat maar sens na! I 1 Op de prachtige binnenplaats van het regeerlngsgebouw te Linz, het zg. Land- haushof begint bet feest met de Linzer Sym phonic van Mozart. Twee boven elkaar gelegen galerijen met romaansche bogen, versierd met lampions in de wlt-roode Oostenrjjksche kleu ren, ontsluiten deze binnenplaats. Een idylle! De wondermensch Mozart logeerde met zijn jonge vrouw Konstanze bij de familie Thun in Linz en in vier dagen schreef hij daar deze wonderschoone partituur, die meteen uitgevoerd stemmen. Deze leden waren van oordeel, dat de vrouw by het aangaan van den huwelijksband haar echtgenoot heeft te aanvaarden met al zijn hoedanigheden, dus ook met zyn nationali teit mede met bet oog op de bevordering van de gezins-eenbeid. Voorts vestigden tl! er aandacht op. dat aan het bezit van een eigen het geschreven werd. Het tweede orkest van Weenen, de „Wiener 8ymphonlker~, speelt het onder de verdienstelijke leiding van een piaatss- lijk dirigent, Robert Keldorfer, heel mooi; daar voor werden nog 'n Marsch en de Serenadavoor acht blazers ten gehoore gebracht, eveneens van Mozart. Daarna een koud buffet in de rijke barokke zalen- om van te rillen. (Niet van die kou na tuurlijk. maar van den overstelpenden, gastvrijen geboren uit deze sfeer. in Oostenrijk!) is iets ongeloofelijks. Grootoch Wat was dat in 's hemelsnaam voor een tijd, dat men als een gewone zaak beschouwde, dat een componist zoo maar even hals over kop een meesterwerk neerschreef! Een gewoon sterve ling zou alleen zijn handen al vol hebben met bet schrijven van zoo’n groot aantal noten. Het wordt ons zonderling te moede, wanneer we dit twee typisch-barokke reuzentorens en van bin nen dito versierd met een rijkdom en oen trot- ache overdaad, die je stil maken. Het orgel, Bruckner’s beroemd instrument, telt 130 registers, heeft twee koororgela naast X altaar en klinkt heerlijk. Wederom voelt men slch als vernietigd, wanneer het hoofdorgel enorme restaurants voor de bezoekers, die er uit alle oorden der wereld steeds komen, dwaal ik in mijn eentje nog een uur rond en kom b0 toeval in een reeks gebouwen, die de stallen blijken te zijn. Drie, vier tel ik er; loop ze door; prachtig vee, allemaal roodbont; alles is model ingericht. En ze zien er uit! Om door een rin- organist was en gewoond heeft. Het kloosterkoor (dames, jongens en mannen) voert de e-moll- mls van den meester uit. met de origineele bla- zersbegeleldlng, onder directie van den koor- dlrecteur aldaar, Adolph Trlttlnger. die met zijn schare, vooral in dynamisch opzicht, prachtige dingen doet. St! m nu i' FOTOREPORTAGE iiniiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 4