L f w—I i Eindelijk in de val Octavius spreekt te jwj i DE STRIJD OM CADIX DE MAASWA TER-KWESTIE Een nationaal gedenkteeken Restaurant DORRIUS ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 IDEEËN Het Weer Speurtocht door Amsterdam CURASAO'S GOUVERNEUR I v I De bacon-affaire Smokkelaar gevat WH* 3 4 7 Op 12 April 1937 voor mondelinge behandeling gereed HANDELSBETREKKINGEN MET BRAZILIË STEUN AAN ZUIDERZEE- VISSCHERS Vragen van hel Tweede Kamerlid Van der Weyden HET AUTO-ONGELUK NABIJ EDE itige ontvangst in de kathe draal van Otrabanda Omsingeling van Granada Opgezegde' overeenkomst blijft voorloopig van kracht Speurtocht door de hoofdstad „Vertegenwoordiger” trachtte waardeloos smeersel als middel tegen het be slaan van ruiten te verkoopen n d De tegenwoordige beweging in Spanje is, naar van commu nistische zijde wordt ge meld, niet proletarisch, maar burgerlijk- d emocratisch Minister van Lidth de Jeude ant* woordt op gestelde vragen In een mui geraakt en verdronken r3l i Optimisme te Madrid I ?niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiinii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiirn Initiatief van de oud-gemo- biliseerde bezetting van fort-Honswyk i B ka- De waar van 1814) L van van een I 1 s I I I I I l l Het Tweede Kamerlid van der Weyden heeft aan den Minister van Landbouw en Visschery gevraagd, of het Juist is, dat de baconfabri- kanten door onderlinge afspraak een Inschrij vingsprijs voor de baconbereidlng hebben op gegeven, die 60 cent per 100 K.G. hooger is dan wat redelijk wordt geacht, waardoor dus 30 pCL op den normalen slachtprtys is gelegd met het gevolg dat hierdoor f 3000.— per week teveel moet worden betaald en of de regeeringsadvl- seur met dezen opzet bekend was. Indien dit juist is, is de Minister, zoo vraagt hij, niet van ooroeel, dat het tijd wortft ten spoe digste de geheele baconregeling op te heffen, met behoud echter van de teeltregeling, de kwa liteitscontrole, de heffing en de toeslagregeling, al naar gelang deze noodig is om den in uit zicht gestelden richtprijs van 4xmeeiprijs plus 10 cent te bereiken? Vrijdagmiddag is de tienjarige A. B. M. de M„ zoon van een Rotterdamsche familie, die met vacantie aan zee vertoefde, bjj het baden te Katwijk aan Zee in. een mul geraakt, door den stroom mcegesleurd en verdronken. De red dingsbrigade heeft geruimen tijd de zee afge zocht. maar is er niet in geslaagd het UJk van het slachtoffer te vinden. standen, doodgewone aanmatigen be- ons Mb*.! N. X. Veertoargwal b. k. •pari, Amatarrient. SLATS DU JOUS BM LA CAATB I waarop De door H. M.’s gezant te Rio de Janeiro ge voerde besprekingen heben er toegeleid, dat, hangende de onderhandelingen over een nieuw te sluiten overeenkomst, de op 31 Juli JJ. op gezegde voorloopige overeenkomst van 16 Sep tember 1931 voorshands tot 15 September ejt van kracht blijft. De fungeerend president van het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft de ter mijnen vastgesteld voor het nederleggen ctoor de partijen van de stukken, betrekking hebbende op de schriftelijka procedure in de zaak van het Maaswater, welke de Nederlandsche regee- rlng heeft aanhangig gemaakt tegen de Belgi sche regeerlng. Als gevolg hiervan moet het laatste stuk der schriftelijke procedure zijn ge deponeerd op 12 April 1937. Conform Vet regle ment van het Hof zal de zaak op dien datum voormondelinge behandeling gereed „zyn. pen van generaal Mola Guadarrama bezet hou den. Te Saragossa is een bom in het hospitaal terecht gekomen. De generaliteit van Catalonië deelt mede, dat volgens egn telegram uit Malaga het leven daar normaal zyn gang gaat. De omsingeling van Oranada duurt voort. Officieus wordt bevestigd, dat Cadlx door de regeeringstroepen is bezet. In een radiorede ontkende generaal Queipo de Llano, dat Frankrijk wapenen en troepen aan generaal Franco heeft verschaft. Hij sprak ver der de Inneming van Cadlx door de regeerings troepen tegen en ontkende, rfkt deze verliezen zouden hebben toegebracht aan de „witten", die naar San Sebastian en Bilbao optrekken. Een colonne van Benito heeft zich meester ge maakt van Alcolea. Verscheidene vliegtuigen uit de basis Jetafe werden vernield. De instelling van het communisme in Spanje is niet het directe doel. Hjj verzekerde, dat de communistische partij geen overwegenden in vloed op de regeerlng heeft, de beweging niet leidt, maar slechts een integreerend deel vormt van hen, die- de regeerlng voortdrijven en hel pen. Spanje kan het uitgangspunt vormen van een wereldoorlog. Het geheele Spaansche volk vecht tegen het leger. Wij zullen overwinnen, want zelfs in de gebieden, waar de rebellen meester zijn, staan zij bloot aan een passieven tegenstand, die vernietigend voor hen zal wor den. meervlsschery vooralsnog in het algemeen geen volledig bestaan oplevert, in de gelegenheid gesteld toe te treden tot een toeslagregeling. welke beoogt het tekort aan Inkomsten uit de visschery aan te vullen. Volgens deze regeling wordt, met uitzonde ring van 8 weken, gedurende het geheele jaar een toeslag verleend De periode van de 8 toeslaglooze weken is zoo gekozen, dat deze valt in het seizoen, waarin de IJselmeervisscherij het meeste oplevert en is begonnen op 21 Juni 1936. v De regeling geldt voor alle volwaardige IJsel- meervlsschers, welke vrijwillig daartoe zijn toe getreden en slechts voor zoolang zij wenschen, dat deze regeling op hen wordt toegepast. Volgens deze regeling wordt in de periode van 5 .April 1936 tot 27 December 1936 gedu rende: 12 weken ƒ12 plus 1 per kind per week, 18 weken 50 pct. van dezefi toeslag en 8 weken nihil toegekend. LISSABON, 8_ Aug. (Reuter). Generaal Franco is. komende uit Marokko, vergezeld van zijn ge- neralen staf, in Sevilla aangekomen. Uit deze stad wordt gemeld, dat de colonne onder com mando van Castejon, welke naar Madrid op trekt. Alemendralejo heeft ingenomen. De co lonne van Rojo, den commandant der socialis tische troepen te Badajoz, is door Franco wel gezinde elementen tegengehouden. Het hoofd kwartier der „witten" te Sevilla deelde mede, dat Nadat de opsporing van den 36-jarlgen t. H. reeds in het politieblad vergeefs ge vraagd was en alle pogingen om zijn adres te weten te komen, hadden gefaald, is na een urenlangen speurtocht door Amsterdam, de Weesper politiechef, de heer P.-Vos, er in geslaagd, de hand op den langgezochten oplichter teleggen. MADRID, 8 Aug. (Reuter). Juan Hernandez een communistisch afgevaardigde en directeur van bet officieele communistische orgasm ..Mundo Obrero" (arbeiderswereld) verklaarde aan leden van de buitenlandsche pers, dat de tegenwoordige beweging niet sociaal, niet prole tarisch, maar een democratisch-burgerlijke re volutie is. Vrijdagnacht werd door de kommieaen aan de Oudenburgsche sluis te Terneuzen een ver dachte auto waargenomen. De bestuurder van den auto slaagde er aanvankelijk in. ondanks op hem gerichte schoten, aan zyn achtervol gers te ontkomen, doch hij was herkend en werd nog in den loop van den nacht opge spoord en voor den inspecteur geleid, tegen over wien hy bekende zich aan smokkelen te hebben schuldig gemaakt. De auto, benevens een groote hoeveelheid suiker, boter, olie en vetten werd in beslag genomen. Het is Zondag feest voor de familie Bruin, wonende aan den Hoflanderweg te Bever wijk, ‘n bijzonder feest, dat wel een unie um in ons land zal zijn. Van de zes kinde ren zijn er n.l-vijf jarig (de jongste niet) en onder deze vijf zijn er twee tweelingen, nJ. de vier kinderen in het midden *3/ 1 .1 Tegenover de politie verklaarde t. H., dat da heer X te Weesp juist de laatste was geweest. nu „een anderen handel beginnen". Nog verklaar de hij, inderdaad in de Maasstraat te wonen en de politiechef begaf zich met hem neer het aangegeven adres, waar de hospita even danig onderhanden werd genomen. Vervolgens werd t. H. aan de Amsterdamsche politie over geleverd. die nog andere appeltjes met hem te schillen heeft. Een week tevoren had t. H. op precies de zelfde wjjse als te Weesp een handelaar in bouwmaterialen te Haarlem een bedrag van ƒ45 afhandig weten te maken, en ook deze was vereerd met het hoofdagentschap van „Clear Glass". Ook inwoners van eenige ge meenten in het Gooi waren nog slachtoffer geworden, ctoch thans zal wel een streen ge zet zijn onder t. H. s praktijken. De minister van Waterstaat heeft geant woord op vragen van bet Tweede Kamerlid Duymaer van Twist betreffende bet niet toe kennen van een tegemoetkoming wegens waar devermindering Ingevolge de Zuiderzeesteun- wet aan belangheboenden, die op 25 Juli 1918 on'er de wapenen waren: De belanghebbenden in den zin der Zulder- zeesteunwet, welke bezig zijn hun bedrijf te vervormen in een IJselmeervisscherijbedrijf, zl)u op grond van de overweging, dat de Usel- Per auto doorkruisten de heeren Vos X. nu Amsterdam, in de hoop hier of a—- den door t. H. gehuurden wagen geparkeerd te zien staan. Toen men zich met dit doel op het Leidscheplein bevond, zag de heer X. eensklaps een auto passeeren, waarin een dametje aan het stuur zat en naast haar zatt. H. Ijlings ging het nu de Leidschestraat in, om den gezochte te ach tervolgen. Maar hij wist zoowaar voorloopig weer te ontkomen en een oogenblik kreeg het den schijn, alsof men het spoor bijster sou raken. Doch even later stond de ge zochte' auto gei>arkeerd op het Spul en men zag juist dat t. H. op eenige meters af stand met zijn vriendin wegwandelde. Maar nu was de politiechef er vlug bij, om den handigen verkooper van het „patent mid del Clear Glass” aan'te houden. MADRID, 7 Aug. In den loop van den avond heeft de Spaansche minister van Binnen, landsche Zaken een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de dag van heden een voor de regeerlng zeer gunstig verloop heeft gehad. Te Madrid, zoo heet het verder, gaat het leven weer zijn normalen gang, ter wijl de ravitailleertng van de stad veerzekerd Is. Het communiqué besluit met de mededteling, dat de regeerlngsstrydkrachten in het Noor, den langzaam opdringen. In de proviiiciee Ca. ceres en Badajoz hebben gevechten plaats ge had, in den loop waarvan de opstandiger! op de vlucht werden gedreven met achterlating van een aanzienlijke hoeveelheid materieel. In de hoofdstad heeft men twee geheime zenders aangetroffen, die den nationalisten in lichtingen verstrekten omtrent de bewegingen van de strijdkrachten der regeerlng. Deze in lichtingen werden verschaft door een spionnen organisatie. die uitstekend georganiseerd was. Verscheidene personen zijn in hechtenis ge. nomen. Verder meldt Reuter nog uit Madrid, dat de gewezen premier Samper, van wien men kort geleden berichtte, dat hjj te Barcelona werd gearresteerd, juist op het oogenblik dat hjj zich aan boord van een Fransch schip wilde busies'wrtart» -lix. begeven, thans ernstig ziek is; Samper <s over- _en i b“,es.Te™ocht h“d'HU wüde - gebracht naar het gevangenisziekenhuis. De .Soclalista" meldt voorts, dat de leider van de Agrarische party, Martinez De Velasco, is gearresteerd. De Catalaansche minister van Jus titie heeft de confiscatie verordend alle kerkelijke bezittingen, be nevens van dé bezittingen van die personen, die aan den militairen op stand deelnemen. De geconfiskeerde goederen zullen ten nutte komen van de sociale diensten. Verwachting: Meest zwakke, later wel- licht toenemende wind uit Westelijks richtingen, half tot zwaar bewolkt, of be- trokken, weinig of geen regen, weinig verandering In temperatuur. Hoogste barometerstand: 769.6 te Tar- nou th en Scilly. Laagste barometerstand: 746J te Seydls- 5 fjord. de en het irtgebouw zijn elkanders spiegelbeeld (van is naar rechts aan elkander gelijk). Binnen de poort zijn twee trappen ‘en een groote volgens officieele berichten uit Burgos de troe- 1. Boven de zaal is een terras. De oud- etting hoopt in den bouw tevens een k-object voor hare werklooze kameraden te gen zien. De kosten worden geraamd op 75 zend gulden. Zulks geschiedde en^gllereerst meende men een aanwijzing te hebben in het autonummer, dat de heer X. had opgenomen. Dit bleek ech ter weinig te baten, want dat nummer was van een auto, welkedoor L H. slechts gehunrd was. Het telefoonnummer, dat op het kaartje van de „Handelsonderneming Eureka" stond, was dat van de auto-garage, waar tJI. den wagen had gehuurd. Maar ook overigens bleken alle adressen en verdere gegevens, verstrekt door t. H, gefin geerd te zijn. Hij zou op kamers wonen in de Roerstraat, maar daarmede had hjj een voor malig adres opgegeven. Een bezoek, afgelegd bij de politie te Amsterdam, bracht de speur ders nog niet veel verder. Men kon daar alleen verklaren, dat, wanneer de Weesper politiechef er in slagen mocht achter het juiste adres van t. H. te komen, hjj een goed stuk werk ver richt zou hebben. Weer toog men er op uit en dank zij den speurzin vaig den politiechef, kwam men terecht bij een bewoonster van de Maasstraat, waar t. H. Inderdaad thans woon de. Hjj was echter niet aanwezig en wat meer wilde zeggen de bewoonster verklaar de dat t H. bij haar geen kamer gehuurd had. Aan deze verklaring werd echter door den heer Vos niet veel waarde gehecht. 1 Eenige uren vóór deze speurtocht een aan vang nam, had t. H. een bezoek gebracht aan een handelaar in sanitaire Installaties te Weesp, den heer X., bjj wien hjj zich in eerste instan tie had aangediend als vertegenwoordiger van „de Pharmaceut" te Amsterdam. De heer X meende toen, dat hij een reiziger van de be kende Pharmaceutische Handel Maatschappij te Amsterdam voor zich had en had er daar om geen bezwaar tegen, den man te woord te staan. In den loop van het gesprek legde de bezoeker een kaartje over, waarop gedrukt stond „Hanoelsonderneftiing Eureka". Het doel van de komst was, uen heer X. te bewegen een hoofdagentschap te aanvaarden voor den ver koop van busjes met een smeersel, dat dienen moest de truc werd al jaren geleden uit gehaald om er de ruiten van auto's mecie In te smeren, opdat deze aan den binnenkant niet zouden beslaan. De busjes moesten bij verkoop „het bagatel” van 250 opbrengen, maar de heer X. kon ze inkoopen voor 150, mits hjj 30 busjes tegelijk kocht. Jammer genoeg had de heer X de waar schuwing niet gelezen, welke onlangs tegen het vorenbedoelde praejxtraat een smeeiseltje, dat oe waarde van nog geen dubbeltje heeft gepubliceerd was. De bezoeker was bovendien zoo welbespraakt en zoo overtuigend in zijn redeneeringen, dat het eind van de historie was, dat een bedrag van 45 uit Oe portefeuille van dèn heer X. verhuisde naar die van t. H. Tevoren had laatstgenoemde op een spiegel ruit het „unlverseeie middel" gedemonstreerd en met succes. De verkooper had er nog den naar uk op gelegd, dat juist voor handelaren in sanitaire artikelen dit praeparaat zulke goe de diensten kon bewijzen. Zoodra t. H. de woning van den heer X. vrr- Uet, kreeg laatstgenoemde als bi) Ingeving het vermoeden, dat hi) was opgelicht Dit gevoel was zoo sterk, dat nij nog op het laatste oogen blik het autonummer van t. H. opnam. Ver volgens legde de heer X. een bezoek af bij de politie, waar hjj reeoz dadelijk de weinig be moedigende mededeellng vernam, dat t. H. in derdaad niet betrouwbaar was en door de po litie werd gezocht, zij het dan ook om andere reoenen dan de bovenvermelde. De politiechef, de heer P. Vos, gaf aen heer X. den raad, sa men onmiddellijk naar Amsterdam te gaan, om daar des avonds een uitgebreid onderzoek in te stellen. Inzake het auto-ongeluk nabij Ede. dat Vrij dagmorgen heeft plaats gehad en waarbij twee personen om het leven zjjn gekomen, vernemen wij nog nader, dat de familie Wildeboer, die in Amersfoort logeerde, op weg*was naar Roer mond, waar familie zou worden oezocht. De om het leven gekomen mevrouw T. L. WildeboerFrietman was 51 jaar oud en haar dochter, mej. J. W. Wildeboer, 17 Jaar. De heer D. v. d. K„ die den auto bestuurde, is niet, zooals vermeld stond, achttien jaar oud. doch twee en dertig jaar. De heer L. Wildeboer, controleur bij de coöperatie de Vooruitgang te Rotterdam, is 43 jaar. Zooals gemeld, werden de beide heeren ernstig ge wond. bestaanbaarheid niet door uwe eigene daden hadt bewezen.” - Een belangrijk punt is voor Octavius de wz- derzbdsche liefde van de christenen: .Aldus hebben wfj, en dit wekt uw misnoe gen, elkander lief, daar wU den haat niet kennen; aldus noemen wij. en dat wekt uw afgunst, elkander broeders, daar w’j kinderen sjjn van één God en Vader, deelge- nooten in het geloof en mede-erfgenamen der zelfde hope. Gij lieden echter kent elkande: niet, gij geeft voedsel aan wederzijdschen haat.” Geldt dit kenmerk van de liefde, dat beslis send was in de oogen van Octavius, ook nog voor de christenen van onze dagen? Kennen zij den haat niet? Zou Octavius in ons van daag, als hij wederkaAm, nog echte christenen zien? Het is een beschamende vraag! „Waar toe” zoo eindigt Octavius zijn schitterend betoog -- „waartoe zouden wij ondankbaar zijn, waartoe elkander benijden.,, nu de goddelijke waarheid tijdens ons leven’-'-tot rijpheid is ge komen? Laat ons genieten van ons geluk, en onze denkwijze Inrlchten naar de redelijk heid: dat het bijgeloof worde onderdrukt, de goddeloosheid geboet en het ware geloof alom aan het menschdom geopenbaard." Caecilius, die een eerlijk man Is. geeft zich aan de bewijsvoering gewonnen, en om helst met vreugde het ware geloof. Hier mede eindigt het boek van Minuclus Felix, het oudste Latijnse he geschrift, dat ons bekend is ter verdediging van het christendom. Welk een moedige daad was het, dit toch te schrijven in een tijd toen de christenen alom onderdrukt en achtervolgd werden! Maar vooral: welk een edel en hoog idee geeft dit bolk ons van den geloofsmoed der eerste chris tenen. die laster en dood overwonnen door de kracht van hun groote wiederzijasche liefde, vrucht van een sterk geloof! In onze dagen wordt de apologie van Minu clus Felix opnieuw actueel. Tegenover de Kerk staan de nieuwe goddeloosheid en het nieuwe heidendom, predikend den haat. „Wij christe nen hebben elkander lief, daar wij den haat niet kennen”. Ziedaar het fiere antwoord van de tweede eeuw aan den moder nen, vap haat ziedenden tijd. Kunnen wjj met een eerlijk geweten dit ant woord overnemen, dan is de toekomst van de Katholieke Kerk, trots alle bedreigingen, ver zekerd. Dan is er nog ergens in deze dolzinnige wereld van haat een eiland van de broeder- msn schrok niet weinig, tgen de beer Vos, die in burgerkleeding was, zich bekend maakte. Eerst werd een café cpgezocht, het eerste verhoor volgde en daarop zei de politiechef: „U bent mijn arrestant." t. H. werd naar het politiebureau aan den Singel over gebracht en aldaar nam de heer Vos zijn ar restant een uitvoerig verhoor af. Hij bekende nu os., dat het door hem aan den heer X verkochte middel zich juist niet leende voor badkamers, e d. Overigens was hjj onmiddeiljjk bereid, den heer X. de ƒ45 terug te geven. --^erwijl Minuclus Felix, de christelijke ad- I vocaat uit Afrika, die zich te Rome ge- A vestigd heeft, met zijn beide vrienden, den christen Octavius en den heiden Caecilluï voortwandelt langs het zoele strand te Qetia, zijn knaapjes bezig met een spel, dat in de tweede eeuw na Christus reeds de belangstel ling had, en dat dan ook de aandacht der wan delaars trekt. „Dit spel zegt Minuclus Felix bestaat hierin, dat men een randen steen, die door de beweging der golven Is glad geschuurd, van het strand opraapt, dien in horizontale ligging tus- schen de vingers klemt en vervolgens over het water keilt, zóó dat de steen óf over het op pervlak der zee heensebeert, terwijl hij met ma tige vaart voortsnelt, óf de toppen der golven raakt en opspringt om vervolgens zijn weg te vervolgen in een aanhoudende reeks van spron gen. Diegene van de knapen beschouwde zich sis den overwinnaar, wiens steen het verste reik te en de meeste keeren opsprong." Het is een aardig strand-tafereeltje, weer gegeven op een, wijze, die het nauwkeurige schrüvers-taient van Minuclus Felix kenmerkt. De vrienden zien dan ook glimlachend toe en vermaken zich om de spelende jongens, maar Caecilius is opvallend stil. Er zit hem iets in den weg. Hjj heeft de afkeurende woorden ge hoord, welke Octavius sprak, toen hjj zijn eer bewees aan het afgodsbeeld van Senapis. en htf wil nu zijn houding verdedigen. Waarom zou de oude levensrichting van de Romeinen nu ineens verderfelijk zijn, zoo vraagt hij zich af. terwijl de nieuwe godsdienst van de christenen alle voordeelen zou vertoonen? Zjjn vrienden zullen zich wel vergissen in de beteekenis bet christendom. Het is toch eigenlijk oud-Romeinsch standpunt beschouwd afschuwelijke leer, die Christus predikte! Caecilius, de heiden, is een eerlijk man, maar hij is een echte Romein uit de hoogere klas sen. Hij hecht geloof en hy hecht waarde aan alle lasterpraatjes, die in de Society van Rome de rondte doen aangaande het christendom. Hij heeft behoefte, zijn hart eens te luchten. De vrienden moeten dan maar toehooren. Als Cae cilius uitgesproken heeft wat hjj op het hart bad, is de beurt aan Octavius om het christen dom te verdedigen. De advocaat Minuclus Fe lix moet dan maar uitmaken, wie van de beide partijen gelijk heeft. Het hindert Caecilius, als Ud van de hoogere voorai, dat de christenen, meestal handarbeiders, zich een oordeel over de dingen van het hierna maals. Wat weten wij daar eigenlijk van? Als de phllosophen hieromtrent In twijfel verkee- ren, hoe zal dan de ambachtsman zekerheid hebben? (Hij gelooft uiteraard niet in de God delijke openbaring van het christendom.) Bo vendien vindt hij de godsdienstplechtigheden van de christenen ongepast. Hun „plichtmatig vasten", hun „goddeloos eedgenootschap”, hun „nachtelijke bijeenkomsten”, hun „onteerende maaltijden'* kotnen hém-uiterst-verdacht voor. Het is 'zoo zegt hjj „een obscure bende die het daglicht schuwt, die zwijgt in het open baar, doch spraakzaam is in verborgen hoeken; zy verachten de tempels als begraafplaatsen, hoonen de góden, bespotten de offerplechtighe den; zij, zelven beklagenswaardlg, zien met medelijden neer op de priesters; zij wijzen eereapibten en het purpef af, terwijl zij zelven half naakt gaan. O, welk een onbegrijpelijke dwaasheid 1" Zoo werden dus de eerste christenen beoor deeld door een vooraanstaand man uit de hei- densche Romeinsche samenleving. Hjj heeft nog meer bezwaren. De christenén vormen een geheime, staatsgevaarlijke aecte. „Zij hebben elkander lief, nog voordat zij elkander hebben leeren kennen.” ZU stellen een eer in misda den, want de faam „die fijne speurhond” (zegt Caecilius) verhaalt, dat zij een ezel aanbidden, dat een man, om een misdaad ter dood ge bracht, en het onheilspellende kruishout de voorwerpen hunner vereering zijn, dat zij zuige lingen slachten en er het vleesch en bloed van verslinden, $at zij op hun bijeenkomsten in bet nachtelijk duister ontucht bedrijven, dat zij de wereld bedreigen met een algemeenen brand, dat zij gelooven in een onophoudelijke straf na den dood, dat zij het lichaam, rottend in het graf, geroepen achten tot wederopstanding, en «1 zulke dingen meer, die Caecilius voor mis dadig houdt. Men voelt wel. dat in deze praatjes van „de faam, dien fijnen speurhond” de laster en de waarheid door elkaar gemengd zijn, en dat de faam allerlei werkelijke gebruiken uitlegt op ten manier, die met de feiten geenszins strookt. Maar de heele passage is teekenend voor de opvatting van de Romeinen. Nu komt ook de Romeinsche trots aan het woord: „Heerschen en regeeren de Romeinen niet zonder de hulp van uwen God. hebben zij niet de geheele wereld tot hun beschikking, en *ün zy niet uwe meesters?" Als Caecilius alles gezegd heeft, wat hij maar eenigszlns tegen het christendom en de chris tenen kon inbrengen, krijgt nu Octavius het woord. Zjjn verdedigings-rede is tamelijk lang, waqt stuk voor stuk wil hij de bezwaren van Caecilius weerleggen. Reeds dadelijk pakt hij een belangrijk verwijt aan, en weerlegt het krach tig. als volgt: ..Daar mijn broeder heeft lucht gegeven aan *Üne ontevredenheid, boosheid, verontwaardi ging en spijt, dat onontwikkelde, behoeftige eu onwetende menschen over hemelsche aangele genheden meepraten, zoo wete hjj, dat alle menschen, zonder onderscheid van leeftijd, sekse of stand, geschapen zijn met de ontvan kelijkheid en geschiktheid voor rede en waar neming en dat de wijsheid niet een geschenk van de fortuin is. doch den menschen van na- ture is aangeboren, ja. dat zelfs de wijsgeeren telven en andere uitvinders van nuttige en «hoone dingen, die later bü het nageslacht be- kend werden, eerst beschouwd zijn als plebe- fcrs, onwetende en berooide lieden, voordat zij “oh door hunne talenten een grooten naam v«rwlerven: en bovendien, dat de rijken, vast geklonken aan hunne schatten, de oogen meer na4r het goud dan naar den hemel plegen te tfchten, doch dat onze arme geloofsgenooten zoowel de wijsheid hebben gevonden alsook hunne leer aan anderen hebben medegedeeld.' Telkens zal Octavius er nadruk op leggen, dat alle menschen geli)k,zijn. Dit is als het ware het hoofdpunt van verschil tus- schen de heidensche maatschappij, met haar slavernij-systeem, en de christelijke samenle ving met haar Hefdes-beginsel. Het spreekt dus vanzelf, dat hiervoor steeds weer opnieuw de volle aandacht gevraagd Wordt. In onzen tijd, nu de Katholieke Kerk weer verdedigd moet worden tegen nieuwe heidenen, is dit een gewichtig punt. Vervolgens toont Octavius aan, uit de orde, die er heerscht in de natuur, dat er een schep pende God en een bestierende Voorzienigheid moet bestaan. Zijn pleidooi, dat een overzicht geeft van de heele wereldorde, munt uit door dichterlijke beschrijvingskunst van de wonde ren des heelals. Met een beroep op de helden- sche dichters toont hjj aan, dat God een gees telijk, persoonlijk wezen moet zijn, zooals de christenen leeren. Groot gezag kent hij toe aan den dichter Vergillus, die in alle eeuwen van het christendom vereerd zal blijven als de hei densche zanger, wiens geest het meest met de christelijke Inspiratie gemeen heeft. Dan gaat hij na, wat de wijsgeeren en de geschiedschrij vers der oudheid hebben gezegd over het Gods bestaan. HU wijst op de belachelijkheid en on houdbaarheid van het heidensche veelgoden dom, en op de bespottelijkheid van den het- denschen eeredienst. Dat de oorsprong en de opkomst van den Romeinscheri” staat aan dese góden te danken zouden zijn, ontkent hij stellig. De oudste geschie denis van de stad Rome wijst maar al te dui delijk op het tegendeel! De praatjes over het eten van zuigelingen- vleesch en over het aanbidden van een ezels kop wijst hij dit spreekt vanzelf van de hand! Hy zegt: „Het is ons zelfs niet geoorloofd naar deze en dergelyke schanddaden te luisteren, en het zou vernederend zyn, nog meer woorden te ge bruiken om die te weerleggen, wunt de han delingen, die gy tegen ingetogene en kuische -• „Amigoe dl Curacao meldt, dat Zondag Juli j.l. des morgens om half negen Gou- -neur G. J. J. Wouters, in de kathedraal te rabanda plechtig ontvangen is. Aan den in gang der kerk werd de Gouverneur verwel komd door een commissie van ontvangst. Z. H. Exc. Mgr. Verriet heeft den Gouver neur toegesproken en hem namens Curacao's katholieken eerbied, trouw en aanhankelykheid betuigd. Mgr. vervolgde dan: Wy zullen, en ons katholiek volk met ons, onder dit H. Misoffer dat aan God wordt op gedragen om Gods zegen over uw bestuur af te smeeken. recht harteiyk en vurig bidden dat Gods wysheid en Kracht U by al uw be stuursdaden vergezellen en bezielen mogen, op dat U moge zyn in den vollen zin van het woord, een Gouverneur „by de gratie Gods”. Excellentie, zwaar is de taak, die U op de schouders is gelegd groot en velerlei zullen de moeiiykheden zyn, die U by het volbrengen uwer zoo verantwoordelijke taak zult ontmoe ten. Veel zal er van U gevraagd worden, te meer omdat Curacao op velerlei gebied op een keerpunt staat, en een overgangstydperk door maakt. waarvan zooveel voor de toekomst en welvaart van ons volk zal afhangen. Doch wy weten, dat U „in Nomine Domini in den Naam des Heeren” het bestuur over Curacao uit de handen van Hare Majesteit, onze Koningin, ontvangen hebt; dat U in den Naam des Heeren Uw Vaderland verlaten hebt en naar hier gekomen zyt; dat U in dén Naam des Heeren het bestuur van Cu racao aanvaard hebt En daarom zal uw be stuur gezegend zyn. In naam van het tholleke volk van Curacao beloof ik uwe Ex cellentie, dat wy U zullen steunen door onzen goeden wil. onze samenwerking, en door onze trouw, liefde en aanhankelykheich deze lofte. die wij U doen uit den grond van hart. De oud-gemobiliseerde bezetting 1914, 1915 van fort-Honswyk, eere-voorzltter mr. dr. L. N Deckers, oud-mintster van Defensie, minister van Landbouw en Visschery, heeft naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan als kameraadschappe- lyke eenheid In 1939, op haren Hondswykdag te Schalkwyk, 21 Mel J.I., het initiatief genomen tot oprichting van dit, door haren oud-comman- dant, luitenart-kolonel b.d. A. Captyn. ont worpen gedenkteeken. De afmetingen in dit ontwerp zyn: poortgebouw, hoogte 18 M„ breedte .18 M., diepte 7 M.; middendoorgang. hoogte 11 M.. breedte 13 M.; zydoorgangen, hoogte 6 M. breedte 3 M.boven de zydoorgan gen zyn een gebeeldhouwde soldatenkop (links) en een matrozenkop (rechts). De voorvlakken der vier penanten zyn hoog 3 M breed 2H M. De penanten staan op voeten, hoog 0.5 M.in het front van het poortgebouw zyn in de baksteen aldaar uitgehouwen de schets kaarten van Nederland en koloniën (met oor- logsopste(Iingen). Om den rand van den mid- zyn aangebracht de datum (1 en het Nederlandsche wapen, de tens van de koloniën en die van de-elf pro- :iën In het bovenste 1/3 deel van de rvlakken der penanten zyn reliëfs, voor- lende (van links naar rechts): inundee- t, het Nederlandsche leger, de Koninkiyke -Ine, het leger in Nederlandsch-Indlë. Op onderste 2/3 deel staan opschriften. Die op buiten-per anten herinneren aan het ver leen, dat het Nederlandsche volk in de ie legers en in de Koninklijke Marine heeft «ld; die o:> de blnnen-i>enanten hebben be- :klng op de opkomst met spoed van istplichtlge verlofgangs van leger >t. De voor- en de achterkant van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 17