T Drie dooden bij Octavius spreekt auto-ongelukken DE MAASWA TER-KWESTIE Een nationaal gedénkteeken SANEERING, VAN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Restaurant DORRIUS ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 IDEEËN fa „MIJN LAATSTE GROET” Dame «matig gewond I De bacon-affaire Vragen Extra treinen naar de Jaarbeurs Smokkelaar gevat Opgezegde overeenkomst blijft voorloopig van kracht Centraal Bureau voor den Omroep I i i HANDELSBETREKKINGEN MET BRAZILIË STEUN AAN ZUIDERZEE- VISSCHERS Afscheidsdiners familie Gouver- neur-Generaal Initiatief van de oud-gemo- biliaeerde bezetting van fort-H ontwijk Vacantiereis der Koningin Samenwerking tusschen alia Omroepverenigingen Vacantie»uitstapje met droevig einde Arnhem slipte Jaarna tegen werd ge- n d - Op 12 April 1937 voor mondelinge behandeling gereed van het Tweede Kamerlid Van der Weyden Heden vertrek naar het Berner Oberland Minister van Lidth de Jeude amt- woordt op gestelde vragen Tusschen Ede en Auto op onbewaakten overweg Behoud der cultuur Vergadering Institut Int. de Documentation Vondst aan het strand te Ter Heyde Samenwerkende tuinder»- en kweekertbonden geven wentchen ter verbe tering te kennen Nog oen duorydeter gewond een aato, tloeg c een boom en niet door uwe eigene daden de oe I van de de naderde A.VX.O, i BATAVIA, 7 Aug. (Aneta). De gouverneur- generaal en zyn familie boden gisteravond aan de plaataelUke autoriteiten te Buitenzorg een afscheidsdiner aan. Eergisteravond werd een diner gegeven voor de hoofdambtenaren ter algemeens secretarie. standen, doodgewone aanmatigen og 3 M breed 3M op voeten, hoog 0.5 H. Z. Veerteargwal b. h. Spwl, Aawterdaau deze cultuur alleen by alleruiterste noodzaak zal mogen plaats hebben. De Nederlandsche cultuur zal zich ook in oppervlakte zooveel mo- geiyk moeten handhaven tegenover de buiten, landsche, aldus het adres. Dit op de eerste plaats door het hier geproduceerde betere pro duct. W« verwachten, dat Uwe Excellentie ons hierbij zal steunen door de exportmogelykhe. den van de bloembollen o.a. by het afsluiten van handelsverdragen zooveel mogelijk te be vorderen, vooral naar die landen, waar ons bloembollenbedryf reeds teveel terrein verlo- ren heeft, besluit het adres. meervisschery vooralsnog in het algemeen geen volledig bestaan oplevert, in de gelegenheid gesteld toe te treden tot een toeslagregellng, welke beoogt het tekort aan inkomsten uit de vlsschery aan te vullen. Volgens deze regeling wordt, met uitzonde ring van 8 weken, gedurende het geheele jaar een toeslag verleend. De periode van de 8 toeslaglooze weken is zoo gekozen, dat deze valt in het seizoen, waarin de IJselmeervlsschery het meeste oplevert en is begonnen op 31 Juni 1938. De regeling geldt voor alle volwaardige IJsel- meervisschers, welke vrijwillig daartoe zyn toe getreden en slechts voor zoolang zy wenschen, dat deze regeling op hen wordt toegepast. Volgens deze regeling wordt in de periode van 5 April 1938 tot 37 December 1936 gedu rende: 13 weken ƒ13 plus ƒ1 per kind per week, 18 weken 60 pct. van dezen toeslag en 8 weken nihil toegekend. De fungeerend president van het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft de ter- mynen vastgesteld voor het nederleggen door de partyen van de stokken, betrekking hebbende op de schrifteiyke procedure in de zaak van het Maaswater, welke de Nederlandsche regee- rlng heeft aanhangig gemaakt tegen de Belgi sche regeeiing. Als gevolg hiervan moet het laatste stuk der schrifteiyke procedure zyn ge deponeerd op 12 April 1937. Conform het regle ment van het Hof zal de zaak op dien datum voor mondelinge behandeling gereed zyn. Naar wy vernemen zullen H.M. de Konin gin en H.K.H. Prinses Juliana heden uit Hoh- wald vertrekken en zich voor eenlgen tijd naar Weissenburg (Berner Oberland) begeven. Ondanks het minder gunstige weer hebben de Koningin en de Prinses van hun verblijf in de Vogezen zeer genoten. weer- wyze, die het nauwkeurige Donderdagavond omstreeks kwart voor txpaïf heeft op den Rijksweg te Halfweg juist voor de Suikerfabriek „Holland" een zeer ernstig on- Er wordt op gewezen, dat voor 1 behoud van ïeiu^ gehad. In de richting Amsterdam reed een motor rijwiel. dat werd bestuurd door den heer K. N. uit Amsterdam, terwyi op de duo waren gezeten een 18-Jarlge juffrouw, alsmede de 68-jarige mevr, de wed. N., beiden eveneens te Amster dam woonachtig. Ter gelegenheid van de Jaarbeurs, die van 8 t.m. 17 September te Utrecht zal worden ge houden en voor welke beurs van bezoekers- zyde veel belangstelling bestaat, zullen twee extra-treinen loopen, waarvoor lage tartaren gelden. Donderdag 10 September wordt een extra- treln ingelascht voor de bezoeken uit de Noor- deiyke provincies, welke' 732 uit Groningen en 738 uit Leeuwarden vertrekt. Maandag 14 September aal een extra-treln Voor het eerste jaar is tot voorzitter van dit contact-orgaan. dat onder den na am „Cen traal Bureau voor den Omroep in Nederland" is tot stand gekomen, benoemd mr. A. van der Deure te Bennekom, voorzitter van de N.O. R. V., als eerste secretaris-penningmeester Het verkeer ondervond door het ongeval eenige stagnatie. De politie, onder le’dinp van commissaris Hulsman, 'uit Ede, zorgde, daarby bygestaan door de rijksverkeerpolltle. voor Ti goede regeling van het verkeer. De lijken van de beide slachtoffers zyn naar het ziekenhuis te Ede vervoerd. Gebleken is, dat de familie Wlldeboer den auto gehuurd had van een autoverhuurlnrlch- ting te Amersfoort, zy was gelogeerd by Zo mers Bulten te Amersfoort en maakte een uit stapje in de omgeving. Ter plaatse sprong een band van het motor rijwiel. waardoor laatstgenoemde dame van het voertuig sloeg en op den weg bewusteloos bleef liggen. Onmiddeliyk werd geneeskundige hulp inge roepen. welke, door dr.J. P. Baumann werd verleend. Deze constateerde een zware henen schudding, alsmede een schedelfractuur. In zeer ernstigen toestand werd de dame per zie kenauto van den Gemeenteiyken Geneeskun digen Dienst uit Amsterdam naar het Wilhel mina Gasthuis aldaar overgebracht; haar toe stand is zorgwekkend. Vrydagnacht werd door de kommiezen aan de Oudenburgsche sluis te Terneuzen een ver dachte auto waargenomen. De bestuurder van den auto slaagde er aanvankeiyk in, ondanks op hem gerichte schoten, aan zyn achtervol gers te ontkomen, doch hy was herkend en werd nog in den loop van den nacht opge- spooad en voor den inspecteur geleid, tegen over wlen hy bekende zich aan smokkelen te hebben schuldig gemaakt. De auto, benevens Vrijdagmorgen omstreeks half zeven is op den onbewaakten overweg in den Leyensche- weg onder Bilthoven een melkauto van de N.V. Utrechtsche Melklnrlch: Ing door den sneltrein UtrechtAmersfoort gegrepen. De auto werd ongeveer tweehonderd meter medegesieurd. De chauffeur, de 29-jarige W. de Bruin, werd uit e’en wagen geslingerd en op slag gedood. De auto is totaal vernield. De aanrijding geschiedde, toen de auto op het midden van de rails was. Het uitzicht ter plaatse is aan beide zyden goed. Naar men ons mededeelde, was het hedenmorgen de derde maal, dat De Bruin met den auto den over weg moest passeeren. De trein ondervond een vertraging van on geveer zes minuten. De minister van Waterstaat heeft geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist betreffende bet niet toe kennen van een tegemoetkoming wegens waar devermindering Ingevolge de Zuiderzeesteun- wet aan belanghebbenden, die op 30 JUU1918 onder de wapenen waren: De belanghebbenden in den zin der Zulder- zeesteunwet, welke bezig zyn hun bedrijf te Het Tweede Kamerlid van der Weyden heeft aan den Minister van Landbouw en Vlsschery gevraagd, of het juist is, dat de baconfabri- kanten door onderlinge afspraak een inschrij- vingsprys voor de baconbereldlng hebben op gegeven. die 60 cent per 100 KG. hooger is dan wat redeiyk wordt geacht, waardoor dus 30 pCt. op den normalen slachtprys Is gelegd met het gevolg dat hierdoor f 3000 per week teveel moet worden betaald en at de regeeringsadvl- aeur met dezen opzet bekend was. Indien dit juist is, is de Minister, zoo vraagt hy, niet van oordeel, dat het tyd wordt ten spoe- j digste de geheele baconregeüng op te heffen, met behoud echter vanvde teeltregellng, de kwa liteitscontrole, de heffing en de toeslagregellng, al naar gelang deze noodig is om den In uit- zicht gestelden richtprijs van ixmeelprys plus 10 cent te bereiken? Gedurende een aantal jaren hebben K.R.O.. N.C.R.V. en V.A.R.A. een contact orgaan In stand gehouden, dat naar bulten optrad als het Oomlté van Omroepvereenigin- gen. wy vernemen, dat dit comité dezer dagen geliquideerd te en plaats heeft gemaakt voor een contact-orgaan. dat gevormd wordt door alle vier groote omroep-vgreenlglngen K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. Aan de maatregelen, genomen om een on gemotiveerd Ineenzakken van de markt tegen te gaan, wenschen de organisaties zooveel mo- geiyk ook het bedryf zelf te doen medewerken. Het Institut International de Documen tation”, de intern, federatie T*n documentatie- vereenlgingen in verschillende cultuurlanden, zal op 10 Augustus aa. te 's-Gravenhage zyn bestuursvergadering houden, waarna op 11—13 Augustus verschillende by een komsten en excur sies zullen plaats vinden, die ook voor buiten staanders toegankeiyk zyn. De zittingen zullen worden gehouden In het gebouw van den octrooiraad. Donderdagavond naderde uit de richting Bussum, een file auto's en motorrijders, die met een snelheid van ongeveer 60 KM. reden. By het kruispunt van Weesperweg en ryksweg sloeg een automobilist, die zich In de file be vond, eerstgenoemden weg op. t aartoe hy zyn richtingwyaer uitstak. Op dit teeken moest de achter dezen wagen rijdende motorrijder, de h^er H. J. 8., wonende te Amsterdam, vaart verminderen, aoodat hy van de rem gebruik maakte, doch op hetzelfde oogenblik door het gladde brugdek slipte, aooctat de machine om sloeg. Zooabl de heer S. als de duerljdster, mej. J. J. V„ eveneens te Amsterdam woonachtig, werden op het wegdek geslingerd. Eerstge noemde kwam er met eenige lichte verwondin gen af, maar mej. V. bleef bewusteloos op de brug liggen. Omstanders, geaAisteerd door den kantonnier, droegen haar het materialenhuisje binnen, dat zich op de Vechtbrug bevindt. Na voorlooplge geneeskundige hulp is zy per auto van den gemeenteiyken geneeskundigen dienst Een Inwoner van Ter Heyde In de gemeente' Monster vond aan het strand een flesch, waar- het bloembollenbedryf 'n verdere beperking van' In een papieren zakje was gesloten. Hierop was geschreven: .Myn laatste groet aan J. v. d. Steur”. De flesch bevatte voorts een foto van een dame lii een boot en aan de rugzijde der foto stonden de woorden: „Rheln, tusschen Köln en Bonn, 1 September 1936.” De politie onderzoekt de zaak. Zn angstige spanning wachten de bloedverwanten bij den ingang Whamcliffe-mlfn, of er nog eenig hoopvol nieuws kan worden verkregen De door H. M.’s gezant te Rio de Janeiro ge voerde besprekingen heben er toe geleid, dat, hangende de onderhandellngen over een nieuw te sluiten overeenkomst, de op 31 Juli jj. op gezegde voorlooplge overeenkomst van 16 Sep tember 1931 voorshands tot 16 -Septembef eic van kracht biyft. Vrijdagmorgen omstreeks half tien is nabjj de Ginkel, op ongeveer 3 ki lometer van Ede. tusschen Ede en Arnhem, een auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee personen uit Rotterdam het leven hleeft gekost, terwijl twee andere personen, eveneens uit Rot terdam, werden gewond. De oud-gemoblliseerde bezetting 1914, 1916 van fort-Honswyk, eere-voorzltter mr. dr. L. N> Deckers, oud-minister van Defensie, minister van Landbouw en Vlsschery, heeft naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan als kameraadschappe lijke eenheid in 1939, op haren Hondswykdag te Sabalkwyk, 31 Mei J.I., het initiatief genomen tot oprichting van dit. door haren oud-comman- dant, luitenart-kolonel b. d. A. Captyn. ont worpen gedenkteeken. De afmetingen in dit ontwerp zyn: poortgebouw, hoogte 18 M., breedte 28 M., diepte 7 M.; mlddendoorgang, hoogte 11 M.. breedte 13 M.: zydoorgangen, hoogte 6 M. breedte 3 M.; boven de zydoorgan gen zyn een gebeeldhouwde soldatenkop (links) en een matrozenkop (rechts). De voorvlakken der vier penanten zyn M. De penanten sta M.; in het front van het poortgebouw zyn in de baksteen aldaar uitgehouwen de schets kaarten van Nederland en koloniën (met ocr- logsopste'Iingen)Om den rand van den mid dendoorgang zyn aangebracht de datum (1 Aug. 1914) en het Nederlandsche wapen, de wapens van de koloniën en die van de elf pro vinciën. In het bovenste 1/3 deel van de voorvlakken der penanten zyn reliëfs, voor stellende (van links naar rechts): inundee- ring, het Nederlandsche leger, de Konlnkiyke Marine, het leger in Nederlandach-Indlë. Op het onderste 2/3 deel staan opschriften. Die op de buiten-per anten herinneren aan het ver trouwen, dat het Nederlandsche volk In de belde legers en in de Konlnkiyke Marine heeft gesteld; die on de blnnen-penanten hebben be trekking op de opkomst met spoed van de dienstplichtige verlofgangs vanleger en vloot. De voor- en de achterkant van het poortgebouw zyn elkanders spiegelbeeld (van links naar rechts aan elkander geiyk). Binnen In de poort zyn twee trappen en een groote zaal. Boven de zaal Is een terras. De oud- bezettlng hoopt in den bouw tevens een werk-object voor hare werklooze kameraden te mogen zien. De kosten worden geraamd op 76 duizend gulden. Direct schoten personen toe om hulp te verleenen. De auto bleek geheel vernield te Zbn. De Inzittende ongeveer 51-jarige mevrouw Wlldeboer uit Rotterdam waa op slag dood, terwyi haar 17-jsrige dochter mejuffrouw Wlldeboer na eenige oogenblik- ken den geest gaf. De beide heeren, de 33-jarige Van de Kraan uit Rotterdam, die den wagen had bestuurd, en de 43-jarige heer Wlldeboer uit Rotterdam, waren beiden ernstig ge wond. Nadat door twee militaire dokteren de eerste hulp was verleend zUn beiden naar een stakenhuis te Arnhem overge bracht. zoowel de wysheld hebben gevonden alsook hunne leer aan anderen hebben medegedeeld.” Telkens sql Octavius er nadruk op leggen, dat alle menschen geiyk zyn. Dit is als het ware het hoofdpunt van verschil tus- achen de. heidensche maatschappy, met haar slaveray-systeem, en de christeiyke samenle ving met haar liefdes-beglnseL Het spreekt dus vanzelf, dat hiervoor steeds weer opnieuw de voUe aandacht gevraagd wlordt. In onzen tyd, nu de Katholieke Kerk weer verdedigd moet worden tegen nieuwe heidenen, is dit een gewichtig punt. Vervolgens toont Octavius aan, uit de orde, die er heerscht In de natuur, dat er een schep pende God en een bestierende Voorzienigheid moet bestaan. Zyn pleidooi, dat een overzicht geeft van de heele wereldorde, munt uit door dichterlijke beschryvlngskunst van de wonde ren des heelals. Met een beroep op de heiden sche dichters toont hy aan, dat God een gées- teiyk, persooniyk wezen moet zyn, zooals de christenen leeren. Groot gezag kent hy toe aan den dichter Vergllius, die In alle eeuwen van bet christendom vereerd zal bUjven als de hel- erwyi Minucius Felix, de christeiyke ad vocaat uit Afrika, die rich te Rome ge vestigd heeft, met zyn belde vrienden, den christen Octavius en den heiden Caeclllus voortwandelt langs het zoele strand te Oetia, zyn knaapjes bezig met een spel, dat in de tweede eeuw na Christus reeds de belangstel ling had, en dat dan ook de aandacht der wan delaars trekt. „Dit spel zegt Minucius Felix bestaat hierin, dat men een ronden steen, die door de beweging der golven is glad geschuurd, van het strand opraapt, dien in horizontale ligging tus- schen de vingers klemt en vervolgens over het water keilt, zóó dat de steen óf over het op pervlak der zee beenscheert, terwyi hy met ma tige vaart voortsnelt, óf de toppen der golven raakt en opspringt om vervolgens zyn Weg te vervolgen in een aanhoudende reeks van spron gen. Diegene van de knapen beschouwde zich als den overwinnaar, wiens steen het verste reik te en de meeste keeren opsprong.” Het is een aardig strand-tafereeltje, gegeven op een r" schryvers-talent van Minucius Felix kenmerkt densebe zanger, wiens geest het meest met de chrlstelyke inspiratie gemeen heeft. Dan gaat hy na, wat de wysgeeren en de geschledschry- vers der oudheid hebben gezegd over het Gods bestaan. Hy wyst op de belacheiykheid en on houdbaarheid van het heidensche veelgoden dom, en op de bespottelykheid van den hei- denschen eeredienst. Dat de oorsprong en de opkomst van den Romeinschen staat aan deze góden te danken zouden zyn, ontkent hy stellig. De oudste geschie denis van de stad Rome wijst maar al te dui- deiyk op het tegendeel! De praatjes over het eten van zuigelingen- vleesch en over het aanbidden van een ezels kop wyst hy dit spreekt vanzelf van de hand! Hy zegt: „Het is ons zélfs niet geoorloofd naar deze en dergeiyke schanddaden te luisteren, en het zou vernederend zyn, nog meer woorden te ge bruiken om die te weerleggen, w*ant de han delingen, die gy tegen ingetogene en kulsche menschen verzint, zyn van dien aard, dat wij ze onbestaanbaar zouden achten, indien gy hun De besturen van Ce samenwerker.de or ganisaties der bloembollenkweekers, te we. ten: Ned. Tuinders Bond, L. T. B Bisdom Haarlem. HollAndschc Bloembollenkweekers Genootschap en de Chr. Boeren- en Tuln- dersbond afd. Holland en Brabant, hebben den minister van Landbouw en Vlsschery een request gestuurd waarin zy hun eens- it ten aanzien van de be- btoembcDen- gezlnd stan< dryfsmaatregelen voor het bedrijf onder de aandacht van den Mi nister brengen. De maatregelen Inzake de min’mum- pryzen en den afkoop van het surplus ook voor het plantjaar 19361937 dienen ge handhaafd te worden. bestaanbaarbete hadt bewezen." Een belangrijk punt is voor Octavius de we- derzydzche liefde van de christenen: j „Aldus hebben wy, en dit wekt uw misnoe gen. elkander lief, daar wy den haat niet kennen: aldus noemen wy, en dat wekt uw afgunst, elkander broeders, daar wy kinderen zyn van één God en Vader, deelge- nooten in bet geloof en mede-erfgenamen der zelfde hope. Gy lieden echter kent elkander niet, gy geeft voedsel aan wederzydschen haat." Geldt dit kenmerk van de liefde, dat beslis send was in de oogen van Octavius, ook nog voor de christenen van onze dagen? Kennen zy den haat niet? Zou Octavius in ons van daag, als hy wederkwam, nog echte christenen zien? Hët Is een beschamende vraag! .Waar toe” zoo eindigt Octavius zyn schitterend betoog „waartoe zouden wy ondankbaar zijn, waartoe elkander benyden, nu de goddeiyke waarheid tydens ons leven tot rypheid is ge komen? Laat ons genieten van ons geluk, en onze denkwyze inrichten naar de redeiyk- beid: dat het bygeloof worde onderdrukt, de goddeloosheid geboet en het ware geloof alom aan het menschdom geopenbaard." Caecillus, die een eeriyk man is, geeft zich aan de bewijsvoering gewonnen, en om helst met vreugde het ware geloof. Hier mede eindigt het boek van Minucius Felix, het oudste Latynsche geschrift, dat ons bekend is ter verdediging van het christendom. Welk een moedige daad was het, dit toch te schrijven in een tyd toen de christenen alom onderdrukt en achtervolgd .werden! Maar vooral: welk een edel en hoog idee geeft dit boek ons van den geloofsmoed der eerste chris tenen, die laster en dood overwonnen door de kracht van hun groote zfederzydsche liefde, vrucht van een sterk geloof! In onze dagen wordt de apologie van Minu cius Felix opnieuw actueel. Tegenover de Kerk staan de nieuwe goddeloosheid en het nieuwe heidendom, predikend den haat. „Wy christe nen hebben elkander lief, daar wy den haat niet kennen". Ziedaar het fiere antwoord van de tweede eeuw aan den moder nen, van haat ziedenden tyd. Kunnen wy met een eeriyk geweten dit ant woord overnemen, dan is de toekomst van de Katholieke Kerk, trots alle bedreigingen, ver zekerd. Dan is er nog ergens in deze dolzinnige wereld van haat een eiland van de broeder- lyke liefde. Op genoemd tijdstip reed een auto, waarin vier personen, twee dames en twee heeren ge zeten warm, met een vaart van ongeveer 80 k 90 KM. óp den natten betonweg. Voor dezen wagen uit reed een vrachtauto, terwyi uit tegenovergestelde richting een auto naderde, bestuurd door den heer L. C. C. Veen uit Ny- megen. Hoewel door de gladheid van den weg het slipgevaar zeer groot geacht moe«t worden, wilde de bestuurder van den eerstgenoemden auto, de heer Van de Kraan, uit Rotterdam, tusschen de beide andere auto's door passeeren. De gevolgen waren ontzettend. Op het oogen- blik, dat de autobestuurder zou passeeren, slipte zyn wagen, vloog met groote snelheid tegen een der langs den weg staande boomen. om vervolgens een halven slag om te draaien en weer met den kop in de richting Ede op den weg terug te komen. Donderdagavond ruim half 10 beeft op de Vechtbrug by Mulden wederom een verkeers ongeval plaatsgehad, dat te wyten was aan het houten wegdek, dat door de regens byaonder glad was geworden. Verzocht wordt, te bevorderen, dat voor de uitvoering der maatregelen geen larten waaronder reserveering en eventueel inlevering meer op bet bedrijf zullen worden gelegd door een omslag per are, doch dat dit zal ge schieden door een omslag per afgeleverd lever baar. De organisaties hebben, na onderling overleg in de contactcommissie ter behartiging der bloembollenkweekersbelangen. een uit gewerkt systeem hiervoor by diverse Instanties Inge, dlend. Dit systeem houdt geheel rekening met den oogst, dus ook met een minder goeden of misoogst, hetxy deze individueel dan wel een geheele streek betreft. Bovendien worden door genoemd systeem te nemen maatregelen ook practisch meer uitvoerbaar, daar de zekerheid wordt verkregen, dat door de aangeslotenen naar gelang hunne af’everlng wordt bijgedra gen. Een teeltregellng alleen achtten de besturen onvoldoende. Naast een teeltregellng dienen de maatregelen ter afkoop van een eventueel surplus gehandhaafd te worden, om daardoor het Ineenstorten van de markt zoowel in het binnen- als het buitenland, vooral ook om zoowel door de kweekers als oo< In het buitenland zoozeer gevreesde dumping te ver. hinderen. Mogeiyk ware voor het surplus een norm van uitbetaling vast te stellen in een percen tage, te berekenen naar de surplusquentiteiten tegenover de geëxporteerde quantltelten. De besturen wyzen op de noodzakelijkheid om de voorschriften meer concreet te om. schrijven en de naleving van de genomen maatregelen op meer krachtige wyse te hand- haven. Gevraagd wordt, de onblliykheld weg te ne men tegenover de kweekers, die dooi het na leven der voorschriften, by de uitbetaling der vroege tulpen oogst 1935, zyn gedupeerd. De vrienden zien dan ook glimlachend toe en vermaken zich om de spelende jongens, maar Caecillus is opvallend stiL Er zit hem Iets in den weg. Hy heeft de afkeurende woorden ge hoord. welke Octavius sprak, toen hy zyn eer bewees aan het afgodsbeeld van Serapis, en hy wil nu zyn houding verdedigen. Waarom zou de oude levensrichting van de Romeinen nu ineens verderfelyk zyn, zoo vraagt hy zich af, terwyi de nieuwe godsdienst van de christenen alle voordeelen zou vertoonen? zyn vrienden zullen zich wel vergissen In de beteekenis van het christendom. Het is toch eigeniyk van oud-Romeinsch standpunt beschouwd een afschuweiyke leer, die Christus predikte! Caecillus, de heiden, is een eeriyk man, maar hy is een echte Romein uit de hoogere klas sen. Hy hecht geloof en hy hecht waarde aan alle lasterpraatjes, die in de Society van Rome de rondte doen aangaande het christendom. Hy heeft behoefte, zyn hart eens te luchten. De vrienden moeten dan maar toehooren. Als Cae- cilius uitgesproken heeft wat hy op het hart had, Is de beurt aan Octavius ozn het christen dom te verdedigen. De advocaat Minucius Fe lix moet dan maar uitmaken, wie van de beide partyen gelyk heeft. Het hindert Caecillus, als lid van de hoogere vooral, dat de christenen, meëstal handarbeiders, zich een oordeel over de dingen van het hierna maals. Wat weten wy daar eigeniyk van? Als de phllosophen hieromtrent in twyfel verkee- ren, hoe zal dan de ambachtsman zekerheid hebben? (Hy gelooft uiteraard niet in de God- deiyke openbaring van het christendom.) Bo vendien. vindt hy de godsdienstplechtigheden van de christenen ongepast. Hun „plichtmatig vasten”, hun .goddeloos eedgenootschap”, hun „nachteiyke bijeenkomsten”, hun "„onteerende maaltyden” komen hem uiterst verdacht voor. Het is zoo zegt hy „een obscure bende, die het daglicht schuwt, die zwygt in het open baar, doch spraakzaam is In verborgen hoeken; zy verachten de tempels als begraafplaatsen, hoonen de góden, bespotten de offerplechtighe den; zy, zei ven beklagens waardig, zien met medelijden neer op de priesters; zy wyzen eereambten en het purper af, terwyi zy zelven half naakt gaan. O, welk een onbegrypeiyke dwaasheid I” Zoo werden dus de eerste christenen beoor deeld door een vooraanstaand man uit de hei densche Romeinsche samenleving. Hy heeft nog meer bezwaren. De christenen vormen een geheime, staatsgevaariyke secte. „Zy hebben elkander lief, nog voordat zy elkander hebben leeren kennen." zy stellen een eer in misda den, (Mant de faam „die fyne speurhond” (zegt Caecillus) verhaalt, dat zy een ezel aanbidden, dat een man, om een misdaad ter dood ge bracht, en het onheilspellende kruishout de voorwerpen hunner vereerlng zyn, dat zy zuige lingen slachten en er het vleesch en bloed van verslinden, dat zy op hun byeenkomsten in het nachteiyk duister ontucht bedrijven, dat zy de i wereld bedreigen met een algemeenen brand, dat zy gelooven in een onophoudeiyke straf na den dood, dat zy bet lichaam, rottend in het 1 graf, geroepen achten tot wederopstanding, en i al zulke dingen meer, die Caecillus voor mis- i dadlg houdt. Men voelt wel, dat in deze praatjes van „de faam, dien fynen speurhond” de laster en de waarheid door elkaar gemengd zyn, en dat de i 1 faam allerlei werkelijke gebruiken uitlegt op een manier, die met de feiten geenszins strookt. Maar de heele passage is teekenend voor de opvatting van de Romeinen. Nu' komt ook de Romeinsche trots aan het woord: „Heerschen en regeeren de Romeinen niet zonder de hulp van uwen God, hebben zy “iet de geheele wereld tot hun beschikking, en rijn zy niet uwe meesters?" Als Caecillus alles gezegd heeft, wat hy maar «enigszins tegen het christendom en de chris tenen kon inbrengen, krijgt nu Octavius het woord, zyn verdedigings-rede is tamelyk lang, want stuk voor stuk wil hy de bezwaren van Caecillus weerleggen. Reeds dadeiyk pekt hy een telangryk verwijt aan, en weerlegt hét krach tig. als volgt: „Daar myn broeder heeft lucht gegeven aan rijne ontevredenheid, boosheid, verontvfeardl- ting en spyt, dat onontwikkelde, behoeftige en onwetende menschen over hemelsche aangele- •«nheden meepraten, aoo wete hy, dat alle ’nenschen, zonder onderscheid van leeftyd, •ekse of stand, geschapen zyn met de ontvan- kelykheid en geschiktheid voor rede en waar neming en dat de wijsheid niet een geschenk v«n de fortuin is, doch den menschen van na- ture is aangeboren, ja, dat zeUs de wysgeeren «elven en andere uitvinders van nuttige en •choone dingen, die later by het nageslacht be kend werden, eerst beschouwd zyn als plebe- ^er». onwetende en berooide lieden, voordat zy “oh door hunne talenten een grooten naam verwierven: en bovendien, dat de ryken, vast- kpklonken aan hunne schatten, de oogen meer “«ar het goud dan naar den hemel plegen te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5