De gewijzigde steunregeling Geen optimistisch geluid O STANDPUNT VAN R. K. WERKLIEDENVERBOND DE STEUNKWESTIE TE SLIEDRECHT WIJLEN KARDINAAL VAN ROSSUM y MKKNÜKG 10 AUGUSTUS 1936 Opbrengst zomerzegels Uit het raam gevallen De Schoolconcentratie '1 AUTO RIJDT TROTTOIR OP Haring naar Rusland DE FEESTEN TE NIJMEGEN al S. BURGEMEESTER T. HElIKENS Van Marken BEDEVAART NAAR LOURDES VIADUCT TE LAREN K.R.O.-reportage wordt herhaald Postvluchten u u Vertoog aan de Tweede Kamerfractie Geen cent van de steunbedragen af nemen; hoe de toepassing der correcties dient te zyn GOUVERNEUR-GENERAAL DE JONGE Op het kruispunt Rijksweg Hilversumsche weg Mr. Droogleever Fortuyn vraagt naar het werk der commissie ENGELSCHEN TEVREDEN OVER DE POU Rond f 85.000 boven de frankeerwaarde KONINGIN EN PRINSES TE WEISSENBURG TENTOONSTELLING TE BREDA De Maastrichtsche missieweek Een kwestie van minuten en kilo meters, meenen drie onzer be kende beroepsvliegers Een landgenoot in den vreemde ziet dreigende gevaren Onwilligheid Zijn wij weerloos tegen luchtaanvallen Volgens dir.-generaal voor werk verschaffing is lydelyk ver zet gepleegd naar Monnikendam - >Hch irnto xijn Na van het B. K. WerUieden- Resultaten van Ramsgate e van let Zesdaagsch Festival begonnen Het vertrek uit Buitenzorg dit tot IS r van M I- gin September l* k Ie la S It s •l Mededeelingen van den voorzitter der Reedersvereeniging De actie van de zijde van het R K. Werk liedenverbond was van den beginne af Inge- met werd nze landgenoot, Tonnlngen, de financleele leur van den Volkenbond In heeft als zoodanig ontslag het gevolg van op verband met de in- Aangezien de Sil“- kubieke meter ver- Nagegaan wordt thans, wie van de geschors ten als bonafide werkers zijn aan te merken. Desen zullen opnieuw worden beproefd op hun werkwilligheid en zij kunnen zoodoende weer In de gewone regelingen worden opgenomen. Zeven wandelaars aangereden, o,w. zes min of meer ernstig Twee doodelyke ongevallen te Amsterdam ta ook rö- Bet R-K. Werkliedenverbond kwam Vrij dag te Utrecht In zeer drukbezochte spoed vergadering bijeen. Blijkens vele by t Ver bondsbestuur ontvangen brieven en inge komen mededeelingen. Is in den lande groo te onrust ontstaan door de voorgenomen wijziging In de steunregeling. Er was hier zoo ging mr. Draayer voort een zeer duidelijk waarneembaar lijdielijk ver zet. Dit was oorzaak, dat de minister van So ciale Zaken besliste, dat de arbeiders van de karren, die voortdurend lijdelijk verzet plegen hetgeen zij te voren hadden aangekondlgd te zullen doen voor onbepaalden tijd van plaatsing en gewone hulp Ingevolge de steun regeling worden uitgesloten. Hierdoor werd een groot aantal menschen geschorst. Zooals het bij zulke aangelegenheden meestal het geval is. is onder de geschorsten een groot aantal goedwillige werkers, die ge- Men moet, aldus antwoordde de Directeur- Generaal, onderscheid maken tusschen onge schiktheid en onwilligheid. De onwilligheid is hier In vele gevallen voldoende duidelijk aan den dag getreden. Het laden van de zand- karren door de Slledrechtenaren wekt direct den Indruk, dat de mannen vrij behoorlijk met de schop kunnen werken, maar dat ze angst vallig zorgen, niet te veel treinen per dag te laden, door telkens te rusten en vooral bij het wisselen van de treinen een flinke rustpoos van minstens 10 minuten te nemen. De oud-strijders-organisatte van Yorkshire en Newcastle heeft een bezoek gebracht aan het graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel Monument ter zyner gedachtenis in de St. Servaaskerk te Maastricht onthuld De „Perkoetoet" bereikte op de thuisreis Al lahabad en bleef daar in verband met het slechte weer. De Jkdelvalk" landde op de uitreis te Athena, hor aa rt Blijkens de voorlooplge cijfers zijn van de zomerzegels welke tot 15 Juli verkrijgbaar wa ren, de volgende aantallen verkocht: 706310 van IK cent, 583.706 van 5 cent, 1.045.031 van 5 cent. 438.831 van 12K dent. De opbrengst boven de frankeerwaarde be droeg rond ƒ85.000, hetgeen vrijwel hetzelfde is als vorig jaar. ■B.J «K-- rte he M. en In verband met de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan met steuntrekkers bij een van de werkverschaffings-objecten in de om geving van Sliedrecht, met name bij het werk te Baanhoek-Buldersteeg. had een onzer me dewerkers Zaterdag een onderhoud met den Directeur-Oeneraal voor de Werkverschaffing en Steunverleenlng. mr. D. J. Draayer, aan het departement van Sociale Zaken te Den Haag. Drie Nederlandsche vliegers, de gezag voerders der K. U M. K van Dijk. W. van Veenencaal en A. Vlruly, hebben aan de leden der Staten-Generaal een manifest gestuurd, waarin zjj betoogen, dat Neder land niet te verdedigen is tegen een mo dernen luchtaanval. Op verzoek van vele zieken en pelgrims die da interessante reportage van de bedevaart naar Lourdes niet hebben kunnen hooren, zal de K, R. O. deze nog eens uitzenden. Door technische beswaren en bet feit, dat het programma reeds geheel bezet is, kan deze uit- De heer en mevr. Mastenbroek, de heer v. Wezel en diens verloofde, mej. C. Kriecke en de heer Blöte werden naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, waar bleek, dat mej. Krlecke een hersenschudding had opgeloopen. Alle zes zijn zij, na verbonden te zijn, naar hun woning vervoerd. Indien dit niet het geval is, zoo vraagt hij, kan dan, gelet op de mededeeling, door den voorzitter van den Raad van Ministers in de zelfde vergadering gedaan, dat, indien het over leg der commissie niet binnenkort tot een op lossing zou leiden, die voor Regeerlng en Staten- Generaal aanvaardbaar zou blijken, de Regee rlng zelfstandig met een voorstel zou komen, desnoods met een al dan niet gewijzigde indie ning van de bepalingen van paragraaf 12. zoo danig voorstel spoedig worden tegemoet gezien? Met ingang van 1 September is benoemd tot burgemeester der gemeente Monnikendam e* Katwoude de heer T. Heikens, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Marken. mr. M. Rost van contro- Oos- ge- H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zijn Zaterdagavond, in gezelschap van den adjudant gen.-majoor D. Q. C. F. de Jonge van der Halen en de hofdames jkvr. M. J. baro nesse van Heemstra en jkvr. A. baronesse van Schlmmelpenninck van der Oye. per auto uit Hohwald te Bazel aangekomen, waar het hooge gezelschap begroet werd door den Nederland- schen gezant In Zwitserland, mr. C. Ridder van Rappard, en een vertegenwoordiger van den Bondspresident van Zwitserland. Per trein zijn de vorstelijke personen door gereisd naar Weissenburg, waar zij hun Intrek hebben genomen in het Grand Hotel. f sy en Moszkowsky. Ook in verschillende wijken van de stad, waar nu lederen avond de feestverlichting brandt, worden volksfeesten gearrangeerd. Naar aanleiding van het bericht betreffende den belangrijken verkoop van haring aan Rus land door de Reedersvereenlglng voor Neder landsche Haringvlsscherij, heeft mr. Klewlt de Jonge, voorzitter dier vereenlglng, o.m. het vol gende medegedeeld: Door het intermediair der vereenlglng is voor komen, dat de betrokken Nederlandsche belang hebbenden elkaar in het vaarwater zitten, gelijk In de achterliggende jaren wel het geval is ge weest. De samenwerking van de gezamenlijke bedrijfsgenooten heeft bovendien de gelegenheid geopend orders van den grooten omvang als de onderhavige in één transactie te aanvaaden. Naar mate de levensstandaard in Rusland zal stijgen is het niet uitgesloten te achten, dat op die groote markt voor de haring op den duur vervanging zal zijn te vinden voor het inmid dels voor de Nederlandsche haring verloren ge- gane afzetgebied. In dit licht bezien, is de be- teekenls van de onderwerpelijke order in ge concentreerd verband moeilijk te hoog aan te slaan. Het standpunt van het Verbond was, dat aan het bestaande niet getornd mocht wor den, doch Indien de regeerlng voor eigen verantwoording den huurtoeslag wenschte af te schaffen, dan zoo werd van Ver- bondszijde betoogd was zeer beslist nood zakelijk dat: ten eerste Amsterdam afzon derlijk diende te worden bezien, ten tweede dringende maatregelen werden getroffen om tot een compenseerende huurverlaglng te komen, ten derde den gemeentebestu ren verboden 'wordt huurgelden van het steunbedrag in te houden, ten vierde de af schaffing van een huurtoeslag te doen ge schieden in drie k vier langdurige étappes om den overgang zoo draaglijk mogelijk te maken. BUITENZORG, 8 Aug. (Aneta) Hedenmor gen waren alle autoriteiten en ambtenaren aan het station te Buitenzorg verzameld, om van de landvoogdelijke familie afscheid te nemen voor bet vertrek naar Batavia. De belangstel ling van het publiek ultte zieh door een ko lossale opkomst van de burgerij, die den land voogd die tegen 10 uur in een open auto aan het station arriveerde zeer hartelijk toejuichte. Voor de wachtkamer stond een Me- nadoneesch fluitorkest opgesteld en op het perron had zich de regimentsmuzlek gefor meerd. De leden van de landvoogdelijke fami lie namen van alle autoriteiten afzonderlijk afscheid. Daarna begaf het gezelschap zich, onder het spelen van het Wilhelmus. In het salonrijtuig, dat In den gewonen trein was in geschakeld. Toen de trein zich in beweging zette, wuifde de landvoogelijke familie aTen op het perron hartelijk toe. De gouverneur-generaal zal thans September te Batavia blijven. Voor Nederland zal het in het bijzonder gaan om het met succes voeren van den concurrentiestrijd met de Engelschen. Indien de verwachtingen In deze zich In de toekomst inderdaad verwezenlijken, zal de Nederlandsche haringlndustrie, allen moei lijkheden ten spijt, naar haar intrinsieke sterkte een plaats innemen, welke menig bedrijf in Nederland haar slechts zal kun nen benijden. Wat de directe beteekenls in haar gevol gen van de onderwerpelijke transactie be treft, naar de meening van alle insiders zal dit kwantum van 40.000 ton een belangrijke steun blijken te zijn voor de verdere markt positie. Missie-tentoonstelling De tweede openingsplechtigheid betrof de Missie-tentoonstelling in de voormalige Dornl- nlcanerkerk. Allereerst sprak hier de heer H. Bus de auto riteiten toe. waarna Burgemeester van Oppen de openingsrede uitsprak, waarbij hij erop wees dat Maastricht er trotsch op was missio narissen te hebben afgestaan. Hierna verzocht spr. Mgr. Lemmons het lint te «rillen doorknippen, waaraan Mgr. gaarne voldeed. Het gezelschap betrad daarna het tentoon stellingsgebouw ♦oor den eersten rondgang. Zondagmorgen werd daarop het Kard. van Rossum-monument onthuld, zooals wij elders mededeelen. Des middags vulde de stad zich met drommen menschen om den histortschen Mlssieoptocht te aanschouwen, gymboliseerend het Verlos singswerk. de Missteneering der Maasgouw, de Missie in Limburg en in de verschillende landen en streken. Een schitterende optocht met heerlijk voor gestelde groepen en praalwagens, trok door Maastricht en defileerde langs de autoriteiten, die voor het bordes van bet stadhuis hadden plaats genomen. Zondagmiddag te ruim half twee had in de Karei du Jardinstraat te Amsterdam een ern stig ongeluk plaats. De 39-jarige J. Lauwerika wonende op de derde verdieping, boog zich te ver uit het raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Toen men hem opnam, bleek hij zeer ernstige inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur te hebben bekomen. Hij »*erd naar het Wilhel mina-gasthuis overgebracht, waar hjj korten tijd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeval, eveneens met doo- dêlijken afloop, vond plaats in de Wagenaar- straat, waar het elfjarige meisje C. Kolkmeyer. wonende in perceel 135 op de tweede verdie ping. bij het te ver uit het raam leunen naar bulten stortte. Zij kreeg een schedelfractuur en overleed na enkele oogenblikken. Zondagmiddag omstreeks vier uur reed in de Breestraat te Leiden een auto uit Rotterdam, bestuurd door den heer P. A. v. d. B. Daar de rijweg In deze straat zeer smal is en de auto in het nauw kwam, doordat de tram een groot gedeelte van den weg in beslag nam, reed de auto plotseling het trottoir op. waar juist een aantal voetgangers zich bevond. Zeven van hen werden gegrepen en min ot meer ernstig gewond. De Pou- wedstrijden te Ramsgate in Engeland hebben een bevredigend verloop gehad. Het commentaar, dat bet toonaangevende lucht- vaartblad Flight op de prestaties van de Pou geeft, is zeer bemoedigend. De wedstrijd heeft te zien gegeven, aldus het blad, dat de Pou ook bjj niet zeer gunstig weer over de gewenschte stabiliteit beschikt. Tijdens den wedstrijd stond er een sterke wind, maar de prestaties hebben daaronder niet geleden. In den windtunnel van Chalais-Meudon is men reeds tot de conclusie gekomen, aat kleine veranderingen de Pou tot een luchtwaardig toe stel kunnen maken. Gedurende den wedstrijd heeft Henrl Mignet zijn nieuw toestel, de H M. 18 gedemonstreerd, dat over zeer bijzondere prestaties, os. over .een groote stijgsnelheid, moet beschikken. De meeningen over de Pou blijven dus voorloo- pig nog altijd verdeeld, aangezien de Fransche luchtvaartpers op de proeven te Chalals-Meu- don een minder optimistisch commentaar geeft. Na een Pontificale Hoogmis, opgedragen door Z. H. Ezc. Mgr. dr. O. Lemmens, Blsschop van Roermond, noodlgde de Deken van Maas tricht, Mgr. J. Wouters, den Bisschop uit, het monument te onthullen, dat dicht bij de nood- kistdcapel is aangebracht, waarin het gebeente van den eersten Bisschop-Mlssionaris vereerd wordt. De publicatie inmiddels van regeeringszijde, aan de dagbladpers verstrekt, heeft bevestigd, dat zij haar voornemen tot uitvoering wenscht te brengen. Het Eerste Kamerlid mr. Droogleever Fortuyn heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd, of het overleg, ge pleegd In de Staatscommissie, benoemd bij K. B. van 11 Februari U„ reeds tot conclusie heeft gehad, dat gelet op de verklaring dienaan gaande van den voorzitter van den Raad van Ministers in de vergadering van de Tweede Kamer van 20 December U. de concentratie van bijzondere scholen zal kunnen worden ver wezenlijkt op een wijze, die de tegen paragraaf 13 van het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs ingebrach te bezwaren ondervangt, en of de commissie er in geslaagd is een voorstel te formuleeren met betrekking tot de wet van 4 Augustus 1933? Nu het zomerweer eindelijk in het land ge komen is, is de feestvreugde in de Waalbrug- stad weer opgebloeid. Zaterdagavond werd het zesdaagsch Festival officieel geopend do/r den voorzitter van de feestorgantsatle der Commissie Waalbrug 1936, den heer O. P. Schuller. Zondag, de eerste dag van het Festival, trok een lange stoet van muciseerende geselschap pen met vaandels en slaande trom naar het met oranjevlaggen feestelijk getooide festival- terrein op ..Groenewoud Hier werd gemusi ceerd door vereenlgingen uit vele plaatsen uit den omtrek. Vooral de Harmonie voormalige schutterij te Doesburg oogstte veel bijval. Te gen den avond, na afloop van het festival, was er weder bal-champétre, afgewisseld met vuur werk, vraarbij om. de Waalbrug in schitteren de lijnen in de lucht werd uitgeteekend. Zaterdag en Zondag 15 en 16 Aug. wordt het festival voortgezet en worden weer tal van ver- eenigingen verwacht. Het feestprogram voor Nijmegen gaat intus- schen verder. Op het feeriek Verlichte Valkhof wordt Woensdagavond, met medewerking van de Amhemsche Orkestvereeniglng en het be roepsballet van Tilly Sylon een artistieke dans avond gearrangeerd. Tot uitvoering zullen worden gebracht de Prometheus van Beethoven, de Ro- Op 29 Augustus zal de burgemeester van Bre da, de heer B. W. Th. van Slobbe, de groote tentoonstelling, die Breda Vooruit organiseert openen. Op deze tentoonstelling, die in groote tenten aal worden ondergebracht, zullen de Bredasche industrie, middenstand ens. expo- seeren. id De Inzet van de Missieweek te Maastricht Zaterdagmiddag, de feestelijke Intocht van Mgr. Dr. Lemmens. Bisschop van Roermond, met de Missiebisschoppen, Mgr. Buckx en Mgr. Oomes, benevens tallooee missionarissen waren indruk wekkend. De Kon. Harmonie voorop en daarachter de honderden vaandels met deputaties der Kath. vereenlgingen van Maastricht in bonte kleur schakeringen dooreen, gingen de rijtuigen met de verschillende autoriteiten, geëscorteerd door een erewacht te paard, langs de wuivende compacte menschenmassa vanaf het station naar Vrijthof, alwaar de officiële openngs- plehtigheid der Missiewek plaats vond. Aan de openingsplechtigheid ging een pon tificaal Lof vooraf, hetwelk gecelebreerd werd o- door Mgr. Lemmens met assistentie van de Dekens van Maastricht en Wijk. Daarna werd het welkomstwoord uitgespro ken door dr. Kessen, voorzitter van bet Hoofd comité. waarna Z H Exc. Mgr. Lemmens de openingsrede hield, waarbij Mgr. een beroep deed op aller steun in gebed en offers voor de Missie, die door den nood der tijden aller steun hard noodig heeft. ..Zelf ben ik ook zoo'n beetje Missiebisschop geworden**, zetde Mgr., „daar een missiegebied in China aan ons Bis dom is toevertrouwd. Stellen wij deze Missle- actie tevens onder de bescherming van de Sterre der Zee. de sterre der Missionarissen. Stella Duce, opdat zjj ten volle tevreden mag zijn over haar Maastricht.” Mgr. opende daarna de Maastrichtsche Mis sieweek ter eere van den Zaligmaker, den Ood- delijken Missionaris. de onthulling hield pater dr. Lijdsman van de Paters Redemptoristen, laatste secre taris van Zijne Eminentie, uit wier midden ook Kardinaal van Rossum voortgekomen is, een toespraak. Hij vertolkte den dank van allen, die voor het missloneerlngswerk ijveren, voor de goede gedachte van het misslecomité in Maastricht, dat den beeldhouwer Charles Vos dit monument liet ontwerpen. Pater Lijdsman schetste in zijn rede ook de groote deugden van den Kardinaal en vooral zijn «ril. om heel zijn leven in dienst der missie op te offeren. Tenslotte bood de voorzitter van het missie- comité, dr. A. Kessen het monument aan de kerkfabriek van 8t. Servaas aan. ivaarna Mgr. Wouters bet met een kort en hartelijk woord van dank aanvaardde. De plechtigheid door lenden vrijwel Het Verbondsbestuur heeft te dezer zake een voorlooplg standpunt Ingenomen, dat tot uiting kwam in het Inmiddels gepubliceerde, aan den minister van Sociale Zaken gezonden, telegram. Deze vergadering was belegd om het Ver bondsbestuur nader te oriénteeren door hen, die dagelijks met de werklooren verkeeren, om zooveel mogelijk in het belang der werklooaen te kunnen doen. Nog kort geleden 18 Juli werd in een conferentie met de ministers van Binnenlandsche Zaken. Sociale Zaken en Fi nanciën, namens het Verbond ernstig gewezen op den onhoudbaren toestand op het over- groote gedeelte van het platteland, als gevolg van: de onzalige rouleering In de werkverschaf fing, het te weinig aanpakken en laten uitvoeren van geschikte werkobjecten in Friesland, Gro ningen, West-Brabant en in het Zuiden in het algemeen de absoluut te lage steunnormen op het platteland. Ia hei kader van de grawte wil wel Ir, welke te Maastricht na 8 te II Aagwstaa gshendm wordt, la Feadagmergen la de Mat Servatiws-kerfc aaa hei Vrijthof eea monument onthald, gewijd aaa de nage dachtenis van wijlen Z. Eminentie Kardi naal vaa Enmm, dia la Augwetmi 1938 la Maastricht Ie overleden. Ons land, zoo betoogen zQ, is voor vüegtui- f80 .oog maar veertig minuten breed. Elk jaar voedt het smaller. In dien minimalen tjjd ken men echter niet: 1. een luchtaanval waarnemen, 3. bet ver- «oedelijk doel daarvan bepalen. 3. de takken v*n afweer bij dat doel alarmeeren, 4. even- tu««l aldaar beschikbare afweervUegtulgen be mannen, startklaar maken en een vijand op oortogahoogte tegemoet brengen Het lot der hetzij b|j dag, hetzij b« nacht. Bij bewolkte nicht kan een bllndvllegend aanvaller, zoo hij vu door radio in den rug geleld, tot de laatste Op de vraag naar de aanleiding tot de moeilijkheden, antwoordde mr. Draayer, dat van verschillende zijden het werk te Baanhoek-Bul dersteeg in opspraak was gekomen en dat ook van de zijde van den Rijkswaterstaat klach ten over den gang van zaken te dier plaatse waren geult. De contactcommissie bouwbedrijf- werkverschafflng heeft daarop een onderzoek ingesteld op het werk, dat moet worden ver richt met steuntrekkers uit Sliedrecht. Har- dlnxveld en Glessendam. Waren alleen menschen uit de laatste twee plaatsen genomen, dan sou vermoedelijk het werk zonder noemenswaardlge moeilijkheden zijn verloopen. De Slledrechtenaren aldus mr. Draayer zijn echter een geheel ander slag menschen. Ze komen, in tegenstelling met de anderen, voor een groot gedeelte uit het baggerbedrijf, en zijn van een gansch andere mentaliteit. De eerste staking was ruling, de volgende hield deellng over de karren, drechtenaren maar twee richtten tegen de anderen drie, werden voor hen drie man per twee karren ingedeeld, ten einde den treinenloop regelmatig te houden. Kunt U verklaren, <wat de reden van dat verschil in prestatie is en is hier sprake van mindere geschiktheid bij de Slledrechtenaren.? Wij vernemen, dat de Ingenieur van den Rijkswaterstaat een plan ontworpen heeft, vol gens hetwelk een viaduct aal worden gebouwd over den HUversumschen weg op het beruchte kruispunt Rijksweg. De goedkeuring van den minister is reeds verkregen op het ontwerp, zoodat zeer binnen kort met den bouw van dit viaduct een aan vang gemaakt zal kunnen worden. Het door Waterstaat uit te voeren plan ver toont groote overeenkomst met één der drie ontworpen plannen door den directeur van Ge- gesteld op de beschikbaarstelling van meer middelen voor de werklooeen. omdat de toe stand ten plattelande onhoudbaar was en de nood in de groote gezinnen onduldbaar. De regeerlng toonde zich bereid de laagste tarie ven te verhoogen, de werkverschaffing ten plattelande te willen verruimen, met intrek king of verzachting van het rouleersysteem, de groote gezinnen tegemoet te willen komen in den steun, verstrekkingen in natura te willen uitbreiden. Daartegenover wenschte de regeerlng zeer uitdrukkelijk, dat de huurtoeslag sou worden af geschaft. Was ernstig behoud van beide be pleit. de regeerlng wilde de verbetering in den toestand van de mees» gedupeerden alleen toe passen ten kost van het verdwijnen van den huurtoeslag. werd talrijke autoriteiten en veel belangstel- bjjgewoond. Vertegenwoordigers van alle missiecongregaties en mlsslonee- rende Orden «Uren tegenwoordig, alsmede twee missiebisschoppen: Mgr. Buckx 8CJ., oud Apostolisch Vicaris van Finland en Mgr. A. Oomen Apostolisch Vicaris van Mewanza. Ook de burgemeester van Maastricht, mr. L. van Oppen, enkele wethouders en andere autoritei ten woonden de plechtigheid bij. Ernstig werd er op gewezen, dat men in de huidige omstandigheden den as. winter beklemming tegemoet ziet. Krachtig gepleit voor: ruimere tewerkstelling tegen rede lijke loonen en daar, waar de gemeente-xinan- clën te kort schieten, op ruimer schaal met rijksgeld te subsidieeren, voorts In gemeenten en gewesten, waar het om technischewf andere redenen niet megeiyk is. de menschen op rui mer schaal -te werk stellen, de thans bestaande te lage steunnormen te verhoogen. Wanneer een dergeljjke ingewijde verklaart, kunnen wij aannemen, dat het financleele en economische leven in Oos- weer normaal en dus gezond is. wat dan te denken van de vol- passage uit de ontslagaanvrage: „Anderzijds blijkt de toestand van mijn vaderland zóó moeilijk te zijn, dat ik als goed vaderlander meen te moeten werken voor mijn land, teneinde Nederland te hel- samunde van^Schubert en balletten van De Bus- pen oprichten tegen de vernietigende macht, die het van binnenuit en van bui tenaf bedreigt." Is het nu reeds zoover met ons gekomen, dat Insiders in de internationale economi sche keuken den toestand in Nederland gaan vergelijken met dien van het uiteen gescheurde Oostenrijk en dat die vergelij king niet ten gunste van ons land uit valt? Wij kunnen er slechts naar raden wie of wat Mr. Rost van Tonnlngen bedoelt met die „macht, welke ons van binnenuit en van buitenaf bedreigt”, maar onweerspre- kelijk is, dat een grondig kenner der in ternationale monetaire en economische verhoudingen de gevaren voor ons land groot en dreigend acht. Hoe geheel anders klinkt deze taal dan die, welke onze minister-president toch óók een specialist op dit gebied sprak op het jongste Mlddenstandscongres, toen hij verklaarde den dageraad van een betere toekomst reeds aan de kim te zien. Wij kunnen slechts hopen, dat het op timisme van den grijzen Hollandschen staatsman in de practljk niet gelogenstraft zal worden door het pessimisme van den kwi geren Weenschen landgenoot^ Mgr. Lemmens ging daarna tot de onthulling van het monument over, waarbij hy een korte toespraak hield. Daarin herinnerde hij eraan, dat hij. in Rome ztudeerende, Kardinaal van Rosaum, als prefect van de Propaganda Flde zeer van nabij gekend en hem bewonderd heeft om de groote werkkracht en bijzondere liefde, die hij aan het missloneerlngswerk wijdde. Mgr. Lemmens heeft In 1932 in de Sint Ser- vaaskerk de groote uitvaartplechtigheid van den Kardinaal mogen meemaken, en om dit alles is hjj zeer dankbaar voor de gelegenheid, welke hem hier geboden wordt, om dit monu ment te onthullen. Het R. K. Werkliedenverbond betreurt ten zee*«te deoe houding der regeerlng en de Verbondsvergadering verklaarde zieh volko men accoord met het reeds gepubliceerde telegram van het Verbondsbestuur aan den minister van Boeiale Zaken. Het Verbond zal alle ten dienste staande middelen aanwenden om de regeerlng te overtuigen van het standpunt: dat van de huidige steunbedragen, welke toch reeds In vele gevallen ver beneden het redelijke en draaglijke z|jn, geen cent mag worden afge- de in uitzicht gestelde correcties in het belang der groote gezinnen en de «waar gedupeerde plattelanders dienen te worden toegepast, naast het behead van den huurtoeslag. Het bestuur verbond heeft teeg gericht tot de Katholieke Tweede Ka- nser-fractie om haar aandacht voor de ge schapen situatie te vragen. tenrtjk. vraagd- Mr. Rost van Tonnlngen heeft met an dere vooraanstaande landgenooten als Dr. Zimmerman en wijlen Dr. van Hengel, zéér veel bijgedragen tot de saneering van Oostenrijks financiën. Hij heeft daarmede niet enkel zich on vergetelijke verdiensten verworven voor dit ongelukkige, door de vredesverdragen zoo zeer gehandicapte land, maar óók een niet genoeg te waardeeren bijdrage geleverd voor den Europeeschen vrede. Want dit is duidelijk: wanneer de zoo menigmaal gedreigd hebbende financleele Instorting van dit midden-Europeesche sleutelland, mede door den schitterenden arbeid onzer landgenooten, niet was ver hinderd geworden, zou het lang niet on denkbaar zijn geweest, dat hier de oor logsvlam opnieuw was uitgeslagen bij de belingenbotslng der elkaar beloerende na buren. Niet voor niets heeft Oostenrijk den weinig vleienden num van „Europeesch kruitmagazijn" van den Balkan geërfd. De Nederlandsche Volkenbondscontroleur gaat nu heen, omdat hij meent Jn Oosten rijk geen taak meer te hebben. meentewerken te Laren, den beer F. B. J. Schl- loo, dat een viaduct Is zonder opritten van den Hilversutnschen en den Larenschen kant. De teekeninc geeft als constructieve hoogte van den doorgang onder bet viaduct ongeveer 4J0 meter aan en het hoogteverschil van bet kruispunt Hoefloo—Rijksweg en dat van den Hilversumschenweg is 4 meter, zoodat bij den aanleg van een verhoogde baan over den Hil versumschenweg deze weg slechts 1 meter lager moet liggen om een viaduct te hebben, waar bet verkeer LarenHilversum en de trambaan van de Gooische Tram onder door kan gaan. Volgens het onderhavige plan zal men niet meer rechtstreeks zooals nu het geval ia V den Rijksweg kunnen komen, daar er geen opritten zullen gemaakt worden. Öm op den Rijksweg te komen uit Laren. zaLmen de Hoefloolaan of den Engweg op moe ten* pit de richting Hilversum over de Vrede- laan sBde Verlengde Vinkebaan. intimideerd zijn geworden door de groote schreeuwers. minuten onzichtbaar blijven. Zijn gewaarborgd succes is dan zoo mogelijk nog vollediger Hjj zal in oorlogstijd onze steden niet sparen, zoo meenen de opstellers van het ma nifest. Het zwakke punt van een weermacht ligt in dezen tijd niet meer aan het front, maar in het moreel van de burgerbevolking daar achter. Wie dat moreel vernietigt, vernietigt de strijdkracht van het leger. Men kan het vanuit de lucht gemakkelijk vernietigen en zal dit dus ook al terwüle van bet eigen volk zoo snel mogelijk doen. Een zeer groot aantal klei ne termletbrandbommen en een aantal zwaar dere scherfbommen om de bevolking uit de resten hunner kelders en hulzen op straat te jagen, vervolgens gas het spel Is gewonnen'. Het gaat bier niet om politieke inzichten, niet om aanvechtbare meeningen, zoo beslissen zij: het is gen kwestie van minuten en kilo meters en die kan men niet tegenspreken. Iedere vakman weet, dat een luchtaanval op een doel in een minder dan 100 KM. diepe strook door de snelheid van den modernen bommenwerper zonder mankeeren slaagt. Iede re Nederlander leeft in zoo’n strook.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5