Het congres van Pax 8 5 Examencommissie als klas Nederlanders in Spanje ti S'- Z>£ LAATSTE DAGEN 1 iJl I DINSDAG It AUGUSTUS 1936 DE MOORD TE LEIDEN Veertig talen, één geest Een eigenaardig ontslag Restauratie zal Worden verricht GEEN GRATIS LOGIES Bezoek aan ons land Bouw van IGR.O.-Studio gegund Jongetje verdronken CONSUMPTIEREGEL1NG OP IJZEREN HEK GEVALLEN Bü het baden verdronken^ Kerkelijk leven Oorzaak van alles een f blindedarm Ze waren niet gemakkelyk! Geen audiëntie Nieuwe parochie te Bred Resident van Djambi Ook commandant Mintjes vertrekt De reis van de Slamat Zilveren priesterfeest I a Hevige vechtpartij te Oss Provinciaal kapittel Paters Carmelieten Leerzame tochten override bergen en op den Donau Kolonel C. P. van Borselen overleden 19-jarige jongedame liet de eer waardige heertje» keurig marcheeren REORGANISATIE BRIGADE TE OSS PRINSES FIL1PPA VAN BRAGANZA INBRAAKPOGING WERD VERIJDELD MR. HART OPNIEUW ONGESTELb Aanklacht tegen de N.S.B. FABRIEKSBRAND TE SCHIEDAM HET RIJK VOOR 2500 7 BENADEELD Schade van bluschwater grooter dan de brandschade Op 25 Augustus voor de Haagsche rechtbank ST. TRUDOKERK TE EIND- HQVEN Waar een olifantstand goed voor was Dagelijkse he radio-verbinding met onze land genoot en via de Phohi NOODLANDING MILITAIR ^VLIEGTUIG Geen persoonlijke ongelukken Wegen» in voorraad hebben en verspreiden van godslaster lijke afbeeldingen LoodscommiMari* te Maassluis gearresteerd Jongeman liep steekwonden op Pater Joannes a Cruce Kerkhof tot Provinciaal benoemd - fi A t 1 fl zal soort tüd- ge. ge- de wond in de borst en een steek in den arm. i 0 f A bulder. :en BUITENZORG, 10 Aug. (Aneta) Benoemd u tot resident van Djambi de heer M. J. Ruycha- ver, assistent-resident 1ste klasse, die van ver lor terug wordt verwacht. herstel noodig Het negen-jarig zoontje van den vischhan. delaar Douwe Gnodde, dat aan het spelen was mandeur in de orde van Leopold den Tweeden van België. Ook was hij in het bezit van het officierskruis voor 40-jarigen dienst als officier. :t bil de in- mdagmiddag I de wereld Hoe kiel genden bé De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 14 Augustus as. niet plaats hebben. Omstreeks half vijf Is Maandagmiddag In de Kruinlngerhors te Oostvoorne dus niet aan het officleele badstrand de 15-jarlge W. Ver hagen uit Rotterdam verdronken. Zijn zwager, die zelf een goed zwemmer is. dook hem eenige malen na doch slaagde er niet in den drenkeling boven te brengen. Z. H, Exc. Mgr. J. P. Huibers te midden der voortrekkers-brancardiers in dienst van de Ned. Redevaart naar Lourdes. Rechts van Mgr. de leider oubaas Schute "uit Teteringen Naar wij vernemen zal de zaak tegerf'den 38- r-!»:. - - - m kan men zeggen, dat van bijzondere kwaliteit was. Mis was dit voor 'n deel te danken aan het Naar men ons meedeelt, zijn de bouw en ver-, «bouw van de K.R.O.-studio te Hilversum ge-® gund aan den laagsten inschrijver den aannemer H. Fennis, te Bussum. Een wonderlijk verhaal, ongetwijfeld tot verheugenis van allen die In deze dagen nog kampen met examen, vertelt de heer J. O. van Moosel te Middelburg, in JDe School met den Bijbel’’ wat zijn nichtje dezen zomer bij de examens voor de L. O.- akte is overkomen. Maandagmiddag is het achtjarig dochtertje van den heer G. van der Voet te Lekkerkerk op een ijzeren hek gevallen, waarvan een der punten In het lichaam drong. Na verbonden te zijn, is zij naar het Diaconessenhuls te Rot terdam vervoerd, waar zij aan de bekomen verwondingen is overleden. mer toch, candidaten Op 73-Jarigen leeftijd is te ’sGravenhage overleden de gëp. kolonel der mariniers C. I*. van Borselen. Kolonel van Borselen was officier in de Orde Sinds eenlgen tijd vertoeft Prinses Filippa van Braganza in ons land. De prinses is de zuster van den Portugeeschen kroonpretendent don Duarte Nuno en de kleindochter van don Miguel, die vroeger konlng van Portugal was. H. K. H. heeft eenige dagen als gast van den burgemees ter van ’s-Hertogenbosch, mr. Van Lanschot, in Noord-B«bant doorgebracht en is vandaar paar ■Noordwijk vertrokken. Maand» gachtend is H. K. H>ult Noordwijk in Den Haag aangekomen en heeft de lunch ge bruikt ten huize van R. A. G. J. baron 81oet tot Everlo. In den middag maakte de prinses een rondrit door Den Haag. Het lag in de bedoeling van de hooge bezoekster om hedenavond naar het buitengoed „Zegenwerp” van burgemeester Van Lanschot in St. Michlels-gestel terug te keeren. Maandagavond omstreelfi tien uur heeft in de Arendsvlucht te Oss een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen de familie S. en Van G. een dekkleed, dat door de familie Van G. was ter leen gegeven- Toen mej. Van G. zich naaj den heer S. begaf om het kleed terug te krij gen, werd niét onmiddellijk aan haar verzoek voldaan. Een korte woordenwisseling volgde, waarna mej. Van G. naar huis terugkeerde. Niet lang daarna kwam de heer S. persoonlijk bij Van G. de zaak bespreken. Hierbij kwam het weer tot woorden, nu tusschen den heer Van G. en den heer 8. en aldra waren zoo goed als de beide heele families aan het krakeelen. Het bleef niet bjj woorden; er ontstond een hand gemeen, waarin zoowel tusschen het zwakke als het sterkte geslacht rake klappen werden uitge deeld. De 22-jarige zoon van den heer S. merkte plotseling, dat hij door ^en scherp voorwerp in de borst was getroffen en hij vluchtte daarop zijn woning binnen. Kort hierna trokken beide families zich terug in hun woningen. De 20- jarige 8. had intusschéh het bewustzijn verlo ren. Telefonisch werd de gemeentepolitie ge waarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse was en een onderzoek naar het voorgevallene instelde. De politie vond termen om over te gaan tot aanhouding van den 21-jarigen Van G., die naar het politiebureau werd overgebracht. Hier werd hem een verhoor af genomen; hij ontkent echter alle schuld. De dochter van 8. kreeg ook een snijwonde. Dr. Wassmann, die den jongen 8. geneeskun- namen. Dertien uren lang hebben zij zich door de moeilijkheden heen geworsteld, welke moei lijkheden voornamelijk bestonden uit onwillige ligstoelen en luie menschen. Maar de fhaaltij- ten brachten eenlgen troost in den ietwat een- Naar wij vernemen is door de Duitsche re- geering? ongevraagd met pensioen gezonden de landraad van Krels Kleef, de bekende dr. Eich, de grondlegger van de vereenlging van vriend schappelijke verhoudingen tusschen de grens* bewoners, waarvan het hoöfddistrict te Nijme- <gen H^vestigd was. Het was bekend, dat dr, Elch geen persona grata was bij de natlonaal- soclalistische leiders. Zijn ontslag was reeds eerder verwacht. Met zijn vatRr heeft hij meer dan zestig jaren’ het ambt van landraad van den Kreis Kleef waar genomen. De verdiensten van Eich Sr. werden inder tijd door de Nederlandsche regeerlng erkend door hem te benoemen tot hoofdofficier in de Orde van Oranje Nassau. hebben geleefd etugeleden. Maar den volgenden dag dreef een boot den Donau af, vol congressisten, die een beetje op jarigen meesterknecht M. O. B. uit Leiden, die in den avond van 14 April JJ. de 22-jarige ïa-; brieksarbeidster Johanna 8. uit Zoeterteoude, in de hal van een bioscooptheater aan den Sta tionsweg te Lelden uit minnenijd met *n broodmes van het leven beroofde, op 25 Augutsus as. voor de vacantlekamer van de Haagsche rechtbank dienen. Naar wjj vernemen, zal de zeereerw. heer Th. v. d. Bom, leeraar aan het klein-seminaria ..Upelaer” te Ginneken, binnenkort door Z. H. Exc. den Bisschop van Breda worden belast met het stichten van een nieuwe parochie aan de Ceintuurlaan. De nieuwe parochie zal ge legen zjjn op de grens Breda-Ginneken. Naar wjj vernemen heeft de directie van den Phohi-kortegolfomroep het plan opgevat, om tijdens de onlusten in Spanje de zorg voor ge regeld contact met de Nederlanden aldaar qp zich te nemen. Aangezien het normale post-, telegraaf- en telefoonverkeer geheel onzeker is, ligt het in de bedoeling om via de Phohjzenders, welke momenteel een rechtstreeksche commu nicatiemogelijkheid met Spanje openen, een da- gelijkachen mededeeUngsdlepst in bet leven te roepen, waardoor onze landgenooten op de hoogte gehouden wordenvan de te hunnen be hoeve door de Nederlandsche regeerlng genomen maatregelen, alsmede over de door ben te vol gen gedragslijn. Het plan houdt tevens in, dat door de Phohi dagelijks eenige bemoedigende woorden zullen gesproken worden tot hen, die onder de tegen woordige moeilijke omstandigheden Nederland sche belangen in ijSpanje waarnemen BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). Mr. Hart, direc teur van het Departement van Economische Zaken, is, nadat hij zijn werkzaamheden had aanvaard, weder ingestort. Voor een algeheel zullen vermoedelijk enkele maanden zijn. In verband hiermede behandelt mr. Peekema, regeertngsgemachtigde voor alge- meene zaken, mondeling een gedeelte van de economische afdeeling van de algemeene be schouwingen in den Volksraad. „Ik had er anders geen gemakkelljke klas aanl Ze konden nog minder dan de tweede klas van de lagere school”. Niet zeer vleiend voor u, mijne heeren, maar vergeeflijk. „Ik heb alles van a tot z moeten voordoen en dan deugde er nóg niets van”. Laten we toch steeds véél geduld hebben met onze peu ters. „Dan moest ik ze ook nog eerst tweeden afslag laten doen en toen nog een balspel. Zoo heb ik met al die gekheid” inderdaad nichtje „nog een zes gehaald”. Tot zoover uit den brief. Om half twaalf is de voorstelling afgeloo- pen. Nu terug naar de kweekschool. Daar wil het licht niet aan. En de heele kluts schom melt op den tast en bij het zwakke schijnsel van hier en daar ontstoken lucifers naar de directeurskamer, waar de puntenlijst ligt. Ge lukkig, dat men daar licht kan maken. Nu vindt er nog zoolets als een plechtigheid plaats. De candidate is geslaagd. Wel gefeliciteerd, hoor! Buiten slaat het twaalf uur, midder nacht. Half één is de gelukkige thuis, waar begrijpelijkerwijze druk gefuifd wordt over de zonderlinge belevenissen van den vorlgen dag, terwijl telkens uitbundig gelach weerklinkt. Lezer, ik eindig dit relaas met nog één sin uit den brief over te nemen: „Ik vergeet mijn leven niet hoe ik dien ouwen.... (volgt een syno niem van man),die m« bü wiskunde zoo dwars zat, heb gedrild. Ook de Brigade-commandant Mintjes is bü de bereden politiemannen Ingedeeld, zoodat ook deze de standplaats, waar hü wooveel suc cessen beeft mogen boeken, vaarwel aal moe- {5 Augustus hoopt pater L. Bout Pauwels O.ES-A., Prior van het Noviciaat der Paters Augustünen te Witmarsum zün 25-jarig pries terfeest te herdenken. De Brigade der Kon. Marechaussee te Oss zal binnen koeten tijd op ingrijpende wijze worden gereorganiseerd. Tot dusverre was de Brigade Oss een z.g. Brigade te paard, doch thans zal zij worden omgezet in een brigade te voet. Dit heeft tot gevolg dat de bereden man schappen naar elders zullen worden over geplaatst. De sterkte blijft echter 10 man. r 3 Maandagmorgen omstreeks half twaalf heeft een militair vliegtuig, bestuurd door den ser- geant-vlieger de Waal Malefüt wegens motor storing een nqpdlandlng op het weiland van de boerderij Manhboseh aan den Vogelenzang- scheweg te Bloemendaal gemaakt. De landing geluktë^goed, dpch bü het pltloopen kwam het toestel in een sloot, .waarbij het over den kop sloeg. De vlieger kreeg geen '-letsel en wist onder -water uit de cockpit te kruipen. Van het toestel werden de schroef en het landingsge stel yemield, terwül een vleugel werd bescha- «“Vd- Een R. K. ingezetene van Amsterdam heeft op grond van artikel 147a Wetboek van Straf recht, dat betrekking heeft op het in voorraad hebben en verspreiden van godslasterlijke af beeldingen bü de politie aangifte gedaan van het feit, dat in den N. 8. B.-sigarenwinkel ,J)e Driehoek" te Amsterdam ten verkoop wordt aangeboden en in voorraad gehouden bet ge schrift .Wordt ook uw kerk een paardenstal?”, waarin eenige godslasterlüke afbeeldingen staan afgedrukt. ze, de heeren, in hun overhemdjes, naar de lengte gerangschikt achter elkaar; de meesten hebben vier kruisjes en meer op den rug. „Voorwaarts, marsch!” klinkt het höog uit den mond van de negen tienjarige vertegenwoordigster van het zwakke geslacht. Zie ze daar trippelen, zie hoe ze hun best doen, de dikbuikige, kaalhoofdige, de grijsharige, de platvoetige, de kromrugglge, .de scheefgeschouderde „autoriteiten”. Ze wor den ten zeggen. Het is Immers een bewezen feit, dat sinds de komst van Brigade-commandant t f 11 a II rl Mmtjes de misdadigheid in ®es en omgeving \»eni ultagroeld. Zün buitengewone poiitie- neele kWSUteiten blevep in den lande niet on opgemerkt en mede door het verdienstelijke werk züner ondergeschikten was het hem mo- gelük de misdaad op de juiste wigae te bestrij den. Het behoeft geen betoog,’dat het ver trek van den Brigade-commandant do^r velen worden betreurd. 8EMARANG, 10 Aug. (Aneta.) Een Euro peaan ontdekte in zün woning aanwüzingen. dat bü hem was ingebroken. Bü het Instellen van een onderzoek trof hü een inlander asm, die. te oordeelen naar zün houding, voornemens washem asm te vsülen. De bewoner van het huis sloeg den msm met een olifantstand be wusteloos, zoodat hü nsmr de centrale bur- gerlijke ziekeninrichUng moest worden over gebracht. MAandAgavond omstreeks half zeven ont dekte een survellleerend agent vsm politie brandverschünselen in een opslagplaats vsm de kwasten- en borstelfabriek der firma J. Jacobs aan de Westerkade 2b te Schiedam. De opslag plaats, die gelegen is in de benedenverdieping, was gevuld met verschillende grondstoffen voor het vervaardigen van borstels en kwasten, zoo- als teer, hars, olie en andere Ingrediënten, die het vuur een welkome prooi boden. Twee motorspuiten, een babyspuit en eew ladderwagen haastten zich naar de brandende fabriek. Door de sterke rookontwikkeling was de vuurhaard zeer moeilijk te bereiken. Met twaalf stralen werden groote hoeveelheden wa ter in het vuur geworpen, zoodat men na een half uur den brand onder de knie had. In het fabrieksgebouw, waar een dertigtal personen werk vindt, was bü het uitbreken van den brand niemand aanwezig. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. De benedenverdieping, waar het vuur het eerst is gezien, brandde geheel uit, terwül de kantoorlokalen goeddeels een prooi der vlam men werden. Het naar boven doorslaande vuur heeft in de zoldering van de tweede verdieping een gat gebrand, zoodat de brand een oogen- blik uitslaand is geweest. De schade, welke door het bluschwater is aangericht, is naar schatting grooter dan de brandschade. Om half acht kon de brandweer inrukken. de kinderen vandaan te halen. Dat is niet mo- gelijk. Men komt tot de conclusie, dat er niets anders opzit, dan dat de aanwezige gecom mitteerden en leeraren met den concierge van de H.B.S. dan maar te zamen de klas vormen. En zoo geschiedt! Waarde lezer, stelt u zich eens levendig voor de vertoonlng, die nu een aanvang neemt. Daar staan netjes Aan den Duitschen Rijkskanselier egl door Japanners een aantal geschenken wor den aangeboden. De kostbare voorwerpen werden te Tokig geëxposeerd -rf. op een schuit, welke wordt gebruil polderlngswerken, te Urk, is Wai te water gevallen en verdronken. Hoewel het knaapje spoedig op het droge was gebracht, mocht het dr. Vonk niet gel lukken de levensgeesten op te wekken Terzake van frauduleuze handelingen, als gevolg waarvan voor zoover men tot dus ver heeft kunnen vaststellen het Rük voor een bedrag van 2.500.is benadeeld is de commissaris van het loodswezen te Maassluis, de heer C. S„ gearresteerd. Hü is ter be schikking van de justitie te Rotterdam steld. Na een grondig onderzoek door deskundigen Is gebleken, dat de kerk van den H. Trudo te Eindhoven, waarvan einde Juni het dak door een brand werd verhield, hersteld zal kunnen worden. In den loop van deze week zal worden aanbesteed het aanbrengen van het dak en de bedekking met leien benevens het bouwen van teen Angelus-torentje. Na het gereedkomen van het dak zal de restauratie van het interieur worden aanbesteed. hadden gelegd ter gelegenheid van de juist voorbije Dollfuss-herdenking. Dan trokken de vüfhonderd gasten in auto bussen naar Schönbrunn, waar zü op staatskos ten werden ontvangen in de gouden zaal. Een uitgelezen reeks verfrlsschende spüaen en dranken werd aangeboden als een hulde aan het congres. Geen enkele officieele toespraak werd gehouden. De luister van het huls sprak dul- delüke taal genoeg. Ieder op zün manier ging dan op zoek naar historische herinneringen en toen de zon daalde zü daalt op Schönbrunn melancho- lieker dan elders liepen de stille gesprekken. over Napoleon’s tragischen zoon, over Frans Jo- seph’s laatsten telg en over de velen, die hier Naar aanleiding van een dezer dagen ver schenen bericht betreffende den heer H. W. L. M. T„ die te Almelo getracht zou hebben zich in een hotel gratis logies te verschaffen, wordt ons van betrouwbare züde medegedeeld, dat deze arrestatie op een misverstand be rustte. De heer T. is, toen de politie de vergissing bemerkte, terstond weer op' vrüe voeten steld. de orde geweest en het mag voor ons land een voldoerüM zün te constateeren, hoe Neder- landJKgwze drie belangrüke vormen van com- niun®®j?2ierhaaldehjk met eere genoemd ward. Aen prees den KR.O. en de namen van pastoor Perquln en pater Dito als leiders van den katholieken omroep in Nederland bleken niet onbekend bü de referenten. Over de film werd het woord gevoerd door dr. Gesek uit Weenen, dr. Egly uit Frelfeurg, en A. van Domburg uit Amsterdam. Beide - eersten bespraken de mogelükheden den film import te beïnvloeden alsmede de noodzake lijkheid op het recht van censuur. De Neder landsche spreker spoorde de studenten aan vooral studie te maken van de groote moge lükheden van de film en niet uit het oog te verliezen, dat de film, die éeeds thans nu en dan in staat is tot schoone uiting, eenmaal eea zeer geliefde expressievorm zal zün voor de kunstenaars. Willen de katholieken aan den groei van dezen expressievorm medewerken, dan zullen vooral de academici zeer nuttig werk kunnen verrichten door de film te betrekken in hun eigen vak. Zoo zal de jurist, evengoed al* de ingenieur, de literator en pe handelsman een bepaalde taak kunnen vervuilen om, mis schien na zeer vele jaren, zün rol in het com plex van het fUmverschüïteel te kunnen spelen. Verschillende sprekers Rebben eveneens de problemen der pers belicht. Onder hen heeft de heer Léon- Verschave uit Parüs merkwaar dige vriendelükheden aan het adres van de Nederlandsche pers gezegd, waaruit de Neder landsche 'journalist waarlük zou kunwen con- dudeeren, dat hü tot een bevoorrechte openbare werkers behoort. JDe conferenties, die op verschillende stippen werden gehouden en zooveel mogelük binnen het bereik van alle congressisten waren, werden druk bezocht. De gedachtenwisseling was uiterst opgewekt en beantwoordde vol komen aan haar doel door de voornaamste aandacht der aanwezigen op te elschen. Het viel echter op, dat het niet zoozeer de studen ten waren, die aan'deze gedachtenwisseling deel namen dan wel de afgestudeerden of zü, die reeds jaren de practük kennen. Wel kwamen van tüd tot tüd de studenten en meisjesstudenten van de verschillende lan den büeen om onder elkaar van gedachten te wisselen, doch de onderwerpen van deze sprekken waren facultatief en zullen in meeste gevallen wel buiten het program gevallen zün. In het Er ging geen dag voorbü, of de Oostenrük- sche pers wüdde beschouwingen aan het con gres van Pax Romana, die thans in Weenen haar eigenlük werkprogramma heeft voltrok ken en van nu af aan voor de komende dagen -- uiteen zal vallen in vele groepen, die Venetië, elkaar 8«P®kt den tocht naar Budapest onder- Budapest, de Dolomieten enz. tot het doel van een büzondere trip hebben gekozen. Sinds onze vorige correspondentie zün de Zondagavond werd in het Carmelietenklooster te Zenderen, onder voorzitterschap van den Hoogwaardigen pater Hilarius Doswald. prior- generaal. het provinciaal kapittel der paters Carmelieten geopend. Hedenmorgen werden gekozen: tot provin ciaal pater Joannes a Cruce Kerkhof-, tot de- - XkUlUHCl VBM4 DUIÖCICU WCU» KJAAIVAC1 1U ITO V/IUC r van Oranje-Nassau met de zwaarden en com- n«ltoren: prof, dr Titus Brandsma dr. Athana sius van Ryswyck, dra. Herman Joseph Den- teneer en dr. Petrus Thomas Ribbert; tot af gevaardigden der provincie naar het generaal kapittel dr. Cyprianus Verbeek en Pancratius van Geleuken en tot plaatsvervangers pater Aloysius van der Staay en drs. Ignatius Schwe rin; tot custos provinclae pater Lambertus Smeets. Het kapittel wordt voortgezet. De gezagvoerder van het s-s. „Slamat” meldt, dat de reis een vlot verloop heeft en begun stigd wordt door aanhoudend prachtig weer. Er heerscht een uitstekende stemming aan boord; alles wek netjes gedrild hoor! Wat een gehobbell Wat een gratie! Iets voor de film! Hoe jam- dat de examens van vrouwelüke niet openbaar zün! Er zit dus geen publiek; of de voorzitter van de examen commissie fungeert als zoodanig. Ik kan me voorstellen, dat hü zich dan kostelük amuseert. En de candidate? Och. laat ik maar iets uit haar brief citeeren. Ze schrijft: „Oom ik wou dat u dkt gezien had. AI die ouwe heeren in hun overhemd en de een al stüver en dikker dan de ander. Ik heb het af en toe zóó be nauwd gehad, dat ik haast niet kon praten en de leeraren hadden niet minder genot.” Ge lukkig voor jou, nichtje en het pleit voor hen. ge- Er was ruzie ontstaan door hef uitleenen de zelf zonder verrassende oevergezlchten en de aan blik van Bratlslawa trok even de aandacht op het knooppunt, dat Tsjecho-Slowaküe met Oos tenrijk en Hongarijefteerbindt. En alle leed was vergeten, toen in def la ten avond een sprookjesstad' opdoemde f met felle en glorieuze lichten: Budapest, sinds ge- rulmen tüd genaamd de schoonste stad van Europa. De boot liep in een prachtige bocht de haven binnen om den gasten een vollen blik op de stad te gunnen. De voorspelling, dat deze Intocht een openbaring zou zün, was niet over dreven geweest. Een zee van licht lag over de stad. De parlementsgebouwen, de kerken, de oude bastiong'rezen ‘uit een lichtgloed op en het kunstmatige vuur teekende een stad van torens en transen, neergestrooid langs heuve len en dalen, verdeeld door den stroom, die een watermassa tusschen Buda en Pest stuwt door den helverlichten nacht, een diepe en verre duisterpis tegemoet. Deze feestehjke en sprook jesachtige dpeenstapeMpg van licht en donker, scheen een nieüwe wereld te openen. Zü deed het,'al begon dan ook het eerste avontuur in goed rond Nederlandsch, toen we in de hotel- hall verwonderde en galmende kreten wissel den met den leider van het reisbureau der V.KJ*., die zoojuist met zün schaapkens van een tocht teruggekeerd was. Want tenslotte is 'toch maar klein. m zü is, ga ik u vertellen in een vol- rief, waarin ik u verhalen zal van de rdigheden, die den toerist wachten, als~Mf niet voldoende op zün noede is voor hetgeen de Duitsche taal „zwünenvet” noemt. Jn verband met een tdindedarm-o^steke- king behoefde ze geen examen te doen voor gymnastiek.Maar nu kon, hoewel het examen overigens góed was, de akte niet worden uit gereikt. Teleurgesteld ging het meisje naar huis, terwül de voorzitter van de commissie naar Den Haag telefoneerde. ën dan vervolgt de schrijver: Om half tien *s avonds staat een auto voor de deur stil. Uit stappen de directeur en drie riJksgecommitteerden. „U moet vanavond nog examen in gymnastiek afleggen, anders wordt uw geheele examen ongeldig verklaard,” luidt de boodschap. Wat te doen? Een moeilijk ge val! De huisarts wordt opgebe’d. Deze zegt, «dat zün patiënte het, waar hier zoovéél op t spel staat, dan maar probeeren moet, terwül hü de hoop uitspreekt, dat ze er geen nadeelige gevolgen van zal ondervinden. En zoo zit ons nichtje weldra in den auto en tuft het nüftal met bekwamen spoed naar de kweekschool. Ze woont er anderhalf uur gaans vandaan, moet u weten. De gymnastiek-leeraar wordt uit zün huls gehaald en ook de overige leeraren worden bü elkaar getrommeld. Nu naar het gymnastieklokaal van de Rijks H.BS. Eerst 25 minuten eigen werk. Dat valt niet mee met zoo’n recalcitranten blindedarm. Enfin, ze komt er met wat wilskracht en wat pün toch dooerhen. Nu breekt het .schoonste” deel van het examen aan. Nu moet ons nlchje een klas 25 minuten les geven. Alles goed en wel, maar wkir op dat late uur het is al half elf Naar de Nederlandsche Zuivelcentrale mede deelt, gelden de minimum-klelnverkoopprüsen, vastgesteld voor consumptiemelk, room, karne melk en kamemelkpap in onderscheiden ge meenten in Zuld-Holland, Utrecht en- Zuldelük Noord-Holland, voor zoover zü niet behooren tot het gebied met de volledige consuinptlemelk- regeling, niet voor *de volgende gevallen: Melk bü verkoop aan bakkersbedrijven ter verwer king in die bedrijven, anders dan tot room; ge pasteuriseerde of gesteriliseerde melk in fles- .•eben, slagroom en koffieroom, bü verkoop aan wederverkoopers en aan degenen, die van den leverancier ten minste -tW liter melk of een zoodanige hoeveelheid melk en/of room als overeenstemt met tenminste 100 liter melk per week afnemen, waarbü voor de omrekening van room ih melk 14'Mter koffieroom of 7 liter slag room gelük gesteld wordt met 100 liter melk; karnemelkpap, bü'verkoop aan wederverkoopers en aan degenen, die van den leverancier ten minste 100 liter karnemelkpap per week afne men; Karnemelk, bü verkoop aan wederver koopers en aan degenen, die van den leveran cier tenminste 100 liter karnemelk per week af nemen. Deze regeling la in werking getreden met ingang van 2 Augustus. scl feit, dat niet alle congresdagen in Salzburg en Weenen zün gehouden, doch in ’t stillere Kla genfurt, dat minder dan de beide andere steden aanleiding tot spijbelen bieden kan. Men zou zich kunnen indenken, dat men zulks over wogen had, hetgeen overigens niet zeggen wil, dat Klagenfurt en omgeving geen afleiding te bieden hebben. Al dadelijk gaan -de gedachten uit naar de Wörtersee, een allerliefst en vrij Uitgestrekt meer, op eenige kilometers van Kla genfurt, een bekend badoord, dat uitzicht biedt op de Karawanken, een ontzagwekkende berg keten, die we op een „vrüen" Zondag nader zouden leeren kennen. We hebben nl. zoowel de trip naar Yougo- Slavië als naar Budapest meegemaakt, niet alleen om de genoegens aan deze tochten ver bonden, doch ook, omdat het zin heeft de veer tig studeerende nationaliteiten, die op zulke tochten hun Babylonische spraakverwarringen botvieren, gatje te slaan. Het is wonderlük te zien, met hoeveel gemak Tsjechen en Italianen de Nederlanders en Spanjaarden aanpakken en hoe zü steeds een tolk weten te vinden, als de ---r-- -- brokstukken van hun eigen vreemde-talen-ken- dlge hulp verleende, constateerde een steek- nis niet toereikend blijken te zün. Het is even - - - - verwonderlük, hoe natuurlük de omgang tus schen de studenten is. En als we het recht uit mogen zeggen, zien we juist op die excursies naar onbekende gebieden, van hoe groot nut de geest van Fax Romana is. Het is meer op deze tochten dan op de congressen zelf, dat de re laties worden gesloten, de adressen genoteerd, de disputen losbarsten. Het laat zich begrijpen. Een congres laat zün sprekers op u los, die hun materie behandelen met een allure, die alle te genspraak uitsluit. Het heeft zün nut naar hen te luisteren en met hen in c’ bat te treden, doch de onderlinge maaltüden en de gezamen- lüke vrüe uren drijven de verschillende landen gemalrkeiüker bü elkaar dan alle conferenties ter wereld kunnen doen. De congresleiding heeft dit trouwens ook zelf wel Ingezien en, zooals we reeds opmerkten, voor menlgen prachtigen tocht voorbereidingen getroffen. Een daarvan was de tocht over de Karawan ken naar de badplaats Bied in Yougo-Slavië, aan de boorden van een betooverend meertje. Zün reputatie dankt Bied aan het feit, dat de koninklüke familie hier de zomermaanden door brengt, hetgeen voldoende aanleiding is voor aanzienlüke en niet aanzienlüke families pre cies hetzelfde te doen. Bied is een idyllisch plaatsje, verstrooid tegen de bergen liggend ,c doch honderd maal interessanter is de tocht per autobus over de hooge karawanken. langs die pe ravijnen en slingerende bergwegen, waar ter hoogte van veertien honderd meter een douane- kantoortje verrijst, dat in al zün simpelheid den nadruk legt op de arglistige intelligentie van den mensch, die zelfs in het mét sneeuw be dekte hooggebergte grenzen weet te trekken met een nauwkeurigheid, een betere zaak waardig. Doch daar niet van. Laten we liever hen, die in de nabüheid van de Yougo-Slavische grens komen, aansporen, dezen tocht over de Kara wanken, waar men büna de sneeuw voor het grijpen heeft, stellig te ondernemen. Een visum is in Oostenrijk tegen zeer redelüken prijs te krügen. En wanneer wü u vertellen, dat wü daar boven de noordelüke en de zuidelüke stu denten in gelijke geestdrift tegenover de eeuwige sneeuw hebben zien staan, dan gelooft ge, dat zü elkaar weer terug zullen zien op een volgende büeenkomst, die ter gelegenheid van de Pax Romana-congressen zal geboden worden voor weinig geld en onder de prettigste omstandigheden. De laatste volledige büeenkomst had plaats in Weenen, waar allereerst een H. Mis in den Oosterschen ritus werd bügewoond. Daarna wer den musea bezocht en verscheen de burgemeester van Weenen Schmitz aan het diner. Den dag daarna sprak Kardinaal Innltzer in den Dom het congres toe en des namiddags bezochten de deelnemers de kerk, die speciaal gebouwd werd voor het stoffelük overschot van Seipel en Doll- tuss. Een korte herdenkingsplechtigheid werd hier verricht temidden der verwelkende kran sen. die vele vrienden de laatste dagen op “et graf van den vermoorden bondskanselier Sinds onze vorige correspondentie zün de on derwerpen Radio, Pers en Film nog vaak aan 1 tonigen drüftocht over een schoone watervlakte |F

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5