PRIESTERJUBILARISSEN everwijk feesttooi z< Zigeunerinnetje VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 Pastoor Berkemeijer Pastoor W. J. v. d. Berg Pastoor W. F. Roozen Naar O. L. Vr. ter Nood,' Heiloo Modieuze optocht. R. K. Leergangen De parochiefeesten in de Goorn Veertig-jarig jubileum van pastoor Ludovicus Jansen O. P. - Het Derde Eeuwgetijde Onvermoeid bevorderaar der veel vuldige H. Communie Bloeiend parochie- en vereeni- gingtleven tot stand gebracht ZESTIENDE BEDEVAART VAN PRIESTERSTUDENTEN ijverige zielzorger, die zich zeer bemind heeft weten te maAen Herdenking van de samenvoeging der gemeenten Openluchtspel met 500 medewerkenden -- DOOR ANNY VON PANHUIS ,JCennemerland» Gloria" 1 X’ Duin Pastoor A- O. M. van den Oord Nieuw bidprentje van Hubert Levigne beste niet.” Op 21 Augustus wordt de jubilaris gehuldigd door het personeel en de leerlingen der paro chiale scholen. De kinderen zullen by die ge legenheid eenlge tooneel- en muz.ekstukjes ten Leste geven, terwijl ook het feestgeschenk der schoolkinderen zal worden aangeboden. den en ze wi Verder rif van haag a verteel a^Tï (Wordt vervolgd), T In zorg deeln enz. neme die i Olym stuk hoev< Is ve Uit voert Schoi Open 8ewo lende het c Het. AU ten harte heer harte rood» •Hen Ter gelegenheid van het priesterfeest Is een eere-comité gevormd, waarin o.a. zitting hebben de Eerw. Moeder Angellne, dr. O. Deggeler en de heer L. H. Simons, burgemeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Verschillende comité's zijn voorts opgericht voor de regeling van het feest, welke als volgt Is: Aan den vooravond omstreeks zes uur wordt de jubilaris plechtig Ingehaald aan den Sla perdijk, waar hij zal worden toegesproken door Is ge 8c to de D. he be 1 uit OVl /5 1 St! gir He bel 'ver 1 rat der op en teg het E de pol Kit veil var E te bet stel doe weg schi ker. toe! kwt zien D nan van woo vooi rott bun lang behi Dl ache den. volg tüd. heer men vers heer Govi toon geva tot 1 de v van van gens niét zich den Sp beld< rug i sloth brui! uiten Bruij daan De Wk ever verw laats Sp: overt zondi leven opgei aan. heid geen aan hij zi gehoi had ling than hij, 1 keUjl de el Tei king den. geget hoof< De wees! woon boe re hoog, mede men gen. hard meen 1». 1 Over! noegi had Na ook voort in een heerlijk herdenkingsfeest dat Zaterdag ’hu Vreemdelingenverkeer de organisatie ---- - j.-<- -----■«--- in Beverwijk groote verwachtingen woraen koesterd. Moge de gulhartige vriendelijkheid van den as. jubilaris hem ook onder de kinderen meer en meer in zijn parochie doen kennen en alzoo den weg banen om hier met nog meer vrucht te kunnen werken. Geve de goede God hem de gezondheid cm nog lang het pastoraat van deze rustige parochie, die het volgend Jaar een eeuw bestaat en oorspronkelijk de moederkerk Is ge weest van verschillende parochies In den om trek, te kunnen bekleeden. „Bent Ja, een allebei als men ons tergt." Josefa bewoog geen wimper. „Wat wenscht u van me? Ik heb heel wel- zün. Daarop» zeg ik u zonder complimenten: Op 15 Augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat de zeereerw. heer W. F. Roozen, pas toor der parochie Bovenkerk, tot priester werd gewyd. urengebed worden thans besloten met een pro cessie met muziek en zang bulten het kerkge bouw. waaraan de geloovigen deelnemen. Veel bruidjes, bloemen, kaarsen en vaandels dragen by tot verhooging van der luister, dit dank zij het initiatief van pastoor Roozen. Het is ongeiwljfeld een goede gedachte den pastoor bij gelegenheid van diens veertigjarig priesterfeest een of twee geschilderde ramen aan te bieden, die in het kruis der kerk wor den aangebracht. Zeker zal het den as. jubila ris. als vurig vereerder van het H. Sacrament en als oud-kapelaan der thans voormalige 8t. Ca- tharinakerk, verheugen, dat een der ramen in beeld brengt de geschiedenis van het H. Sacra ment van Mirakel te Amsterdam. Het andere raam zal voorstellingen geven der H.H. Marte laren van Gore urn. Naar wij vernemen, zal het feest worden ge vierd Zondag 18 Augustus. Het kan wel niet anders of de geheele parochie Bovenkerk zal spontaan uiting geven aan haar eerbied voor het priesterschap en aan haar dankbaarheid en hoogachting jegens den herder, die met zoo veel ijver in haar midden werkzaam is. Ad multos annos. Ik elsch van u, dat u Dittborn verlaat, ik houd van baron Malte en heb Ingezien, dat u mij dn den weg staat. Hebt u me nu begrepen?" ,AJs baron von Dittborn uw gevoelens be antwoordt, dan zal mijn aanwezigheid hem toch, dunkt me, niet verhinderen, u dat te zeggen." Josefa keek de mooie vrouw strak en somber in de oogen. „Nee, mijn beste juffrouw, zoo eenvoudig is de kwestie niet." Wanda’s neusvleugel trilden licht. „Zéker beantwoordt baron Malte mijn gevoelens, dat weet ik, want dat heeft hij me jaren geleden al gezegd maar er is een misverstand tusschen ons gerezen en nu Is htj zonder reden boos op my. Ik wensch dat mis verstand op te helderen, en ik weet zeker, dat ik daar reeds lang in geslaagd sou zUn, als u niet naar Dittborn was gekomen, u, de kokette schijnheilige, die het arme, deugdzame meisje' speelt en u daarby niet ontziet, uit alle macht naar den welgestelden grootgrondbezitter te hengelen!" Josefa richtte zich fier op en een blik vol verachting trof de spreekster. Doch ze bleef swygen. Dat prikkelde de mooie vrouw nog meer. „Ik zou zoo denken, dat het niet tot de plichten van een gezelschapsjuffrouw behoort, met den zoon des huizes in den omtrek rond te toeren en In het halfdonkere zaaltje van een klein hotelletje te teaën. Maar wat te pas komt of niet te pas komt, is natuurlyk by zaak! .Hoofdzaak is de gelegenheid tot vertrouweiyk samenzijn met hem, dien men graag als echt genoot aan den haak sou slaan." Regelmatig keert met de groote somer-va- cantle ook de groote, algemene bedevaart van de priesterstudenten uit het Noorden van ons land naar Heiloo. Steeds meer wint deze bede vaart aan sympathie by de studenten, aan be- teekenis in hun vacantie. Dit jaar zal ze plaats vinden op Maandag 17 Augustus a.s. Van alle kanten zullen zy weer komen, om by Maria, de Moeder vooral ook van den pries terstudent, die strijdt om zyn heilige roeping gaaf te bewaren in de wereld, kracht en ver trouwen te ontvangen. Eensgezind zullen dezen keer zoo vertrouwen wy duizend priester^ studenten rond den troon van Jezus Eucharis- tlcus en van Maria staan om in gemeensch^p- peiyk gebed en smeeking voor elkaar volharding te bidden. Tevens is aan de bedevaart van dit jaar de aparte bedoeling gegeven: eerherstel te brengen voor de talrijke beleedïglngen en smaad, Chris tus en zyn heilige Moeder in deze anti-chris- teiyke tyden aangedaan. Als byzondere uitver korenen van Jezus' Hart zullen zy de vurigsten zyn om te herstellen, wat anderen afbreken. 's Morgens begint de H. Mis weer om half elf. 's Middags Lof met processie. Sprekers zyn: de zeereerw. heer Th. v. Noort, pastoor van Langendyk en de weleerw. pater P. de Bruin M.B.C. van Driehuls-Velzen. Met de Neder- landsche spoorwegen is een speciale regeling ge troffen. Aan de deelnemers van de bedevaart Is op 17 Aug. een reductie op retour-biljet derde klasse toegestaan van ongeveer 70 pCt. Op de vastgestelde stations (en op deze alleen) is op de eenvoudige mededeellng, dat u deelneemt aan de bedevaart naar Runxputte Heiloo, een goedkoop retour-biljet te krijgen. Dit biljet is persooniyk; gezelschap Is niet ver- elscht. Studenten, op 17 Augustus allen in Heiloo! De duizend moet bereikt worden! wy rekenen op U! L. A. v. d. Y88EL. MBP. Leider. knikte ze onophoudelijk met haar hoofdje, waarvan het dunne grijze een zwart gehaakt mutsje bedekt Tot de dertien priesters van ons Haarlem- sche diocees, die op 15 Augustus as. hun zil veren priesterjubileum hopen te vieren, be hoort ook de zeereerw. heer Cl. F. J. Berke- meyer, pastoor te Haarlemmerllede. In verschillende parochies heeft hy zyn prles- teriyken en daarom gewyden en gezegenden arbeid verricht; nu is de parochie van ^t. Jacobus te Haarlemmerllede, Spaarnwoude en Spaarndam biyde met hem zyn priesterfeest mede te mogen vieren. Ruim twee jaren is pastoor Berkemeyer hier werkzaam. Geboren te Overveen op 29 September 1871, begon hy de studie voor het H. Priesterschap in 1885 op het klein Seminarie Hageveid. In 1896 werd hy benoemd lot assistent te Purme- rend en nam hy de priesteriyke bediening ook eenigen tyd waar te Ilpendam, waarna In 1897 zyn benoeming volgde tot kapelaan te Middel burg. Ruim negen jaar was kapelaan Roozen aldaar zegenryk werkzaam tot 1907, toen hy benoemd werd tot kapelaan aan de St. Catha- rinakerk te Cocksdorp op Texel en na drie jaar in 1915 volgde benoeming als zoodanig te Sche- venlngen (OL.V. van Lourdes). Hier was pas toor Roozen vyftlen jaar werkzaam ander zware flnancieele zorgen, door den bouw eener nieuwe kerk ontstaan. In 1930, na den dood van pastoor De Haas zg. werd pastoor Roozen de leider der parochie Bovenkerk. Meer dan zes jaar heeft hy hier thans ge arbeid in den waren zin van het woord. Van •s morgens vroeg tot 's avonds is pastoor Roo zen In de weer met de vervulling van zyn priesteriyken arbeid, die steeds in omvang is toegenomen. Als vurige vereerder van het H. Sacrament is pastoor Roozen een onvermoeid bevorderaar van de veelvuldige H. Communie en niet zonder succes. Naar we meenen te weten is het aantal H. Communiën in de afgeloopen zes jaar van 40.000 tot om de 100.000 gestegen. De algemeene communie der schoolkinderen, de Eucharistische dagen en de vele kerkeiyke fees ten zyn steeds een aanleiding om de veelvuldige H. Communie te bevorderen. Voorts vragen de vele vereenlglngen op gods dienstig en sociaal gebied de aandacht van de parochie-geeeteiyken. zooals de Derde Orde en de Maria Congregaties. Tydens dit pastoraat werd in deze parochie o.a. de oraal opgericht, die zich in den by- zonderen steun van pastoor Roozen mag ver heugen. Enkele maanden geleden werd zelfs het souterrain der fraaie pastorie tot tehuis voor de Oraal ingericht, waarmede de Graal- leden zeer ln hun schik zyn. De feestdagen van Aanbidding en Veertlg- Daarby gerimpeld haar met was. onder de kin met linten vastgebonden. Josefa werd gloelend-rood. Uk ben de gezelschapsjuffrouw van mevrouw de barones!'’ riep ae, zoo hard ae maar kon. Ua, X dat zal ultkcznen, nu wordt u mevrouw de barones! Maar u hoeft beusch niet soa hard te schreeuwen, ik versta u uit- stekend." Josefa zuchtte. Het zou wel geen nut hebben, wanneer Ze probeerde, de oude Lieee Schnei der aan het verstand te brengen, dat ze haar totaal verkeerd begrepen had. Het oudje was eenvoudig niet te beschreeuwen! U>an houdt u zeker ook wel erg veel van Mtalte?” vroeg het bevende oude-vrouwen- s lemmet je Joeéfa stond haar volkomen verbijsterd aan te staren. Wat mótest ae doen, hoe kon ae het oudje de waarheid aan het verstand brengen? Haar lang stilzwijgen scheen het moedertje verder de mlddenstandsvereenlglng enz. Steeds staat pastoor van der Eem klaar om zyn vereenlglngen te helpen. Dat is bewezen in het jaar 1934 door zyn revue: „Wist je dat niet". Vooral door zyn toedoen oogstte deze overal zóó’n succes, dat iedereen „oven de lyn Alkmaar-Hoorn sprak van: „den revue-pas- toor". Deze revue brengt ons in herinnering hoe pastoor Van der Eem aan de kerk geschonken heeft een sierraad In den vorm van een prach tig orgel, gebouwd door den heer a. Glesen uit Goes; een orgel dat nog tientallen jaren mu ziek door de kerk zal doen klinken, als dank bare herinnering aan den schenker en diens werken en zwoegen. Als directeur der bedevaart van het dekenaat Behagen naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo heeft zyneerw. vooral ook door zyn Indrukwek kende predlcatles by het Willebrordusbeeld, ln het geheele dekenaat, by jong en oud, groote bekendheid verworven. Vermelden wy ook, dat de pastoor aan allen, die, gedrukt door den nood der tijden, by hem komen, juist door zyn opgeruimd karakter steed nieuwen moed, biyheld, troost en sterkte weet te geven. De parochianen zyn hun jubileerenden her der hoogst dankbaar voor alles wat hy voor hen heeft gedaan, zy hopen dat God hem by- zonder den dag van zyn zilveren priesterfeest rijkelyk|p>et Zyne genaden moge zegenen en zy spreken den wensch uit, dat hy nog vele jaren herder in de parochie van o. L. Vrouw Praeeentatle te Anna PNilowna mag biyven. zal worden ingezet en zal sluiten op den dag van het eeuwfeest, 18 Augustus. Het Programmaboek der R. K. Leergangen voor het studiejaar 1936—1937 Is verschenen en is verkrijgbaar by de Administratie der R. K- Leergangen te Tilburg. J T entoonstellingen De tentoonstellingen van handel nijverheid, bloemen en tuinbouw, vormen een belangrijk onderdeel van de feestviering. De grootache expositie wordt ondergebracht in een tent van niet minder dan 3600 M2 oppervlakte, waarvan alleen 1900 M2 gevuld worden met de stands van handel en industrie. De bloemententooik. stelling, verzorgd door deskundigen met reptx. tatie, belooft een prachtig geheel te werden. Bulten de exposltletent tegenover het Luna park worden prachtige perken aangelegd, ter- wyi gekleurde fonteinen voor'een mooi effect zullen zorgen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord.Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell eere- voorzltter, zal as. Zaterdagmiddag de tentoon stellingen en daarmede tevens de feesten, offi cieel openen. Als kinderen van een groot huisgezin, in liefde en saamhoorigheid vereenlgd, staat thans de Parochie van O. L. Vrouw van den Heiligen Rozenkrans aan de Goorn geschaard rondom haar geesteiyke leidslieden, ter biyde viering van de groote feesten, waarnaar reeds lang rijk- halaend werd uitgezien, nJ. de viering van het derde eeuwfeest van de stichting der Parochie, dat deze week werd vooraf gegaan door de fees- teiyke herdenking van het veertig-jorig Pries terfeest van den beminden herder der Parochie, Pastoor Ludovicus Jansen Q. P. Nadat de pastoor aan den vooravond van zyn feest op plechtige wyae was Ingehaald, droeg hy op zijn feestdag een solemneele H. Mis op met assistentie van Pater Jansen OP. uit Rome, Pater Hagemans, Pater Jansen uit Alkmaar en Pater J. M. v. Gent OB„ kapelaan der parochie. Op spontane en harteiyke wyae heeft in den namiddag geheel de parochie haar hoogvereer- Dinsdag 18 Aug. wordt een grootsche optocht gehouden, voorstellende: De mode voorbeen «n thans. Ook op dit gebied bezit Beverv. yk een naam. Velen zullen zich nog den sprookjesop- tocht van 1934 herinneren, die overweldigende belangstelling heeft getrokken. Ook nu .zyn uit gebreide voorbereidingen getroffen, zeedat er iets byzonders verwacht kan worden. Donderdag 20 Augustus wordt de jaariljk. sche korte baan-draveril gehouden, ditmaal in een zeer feesteiyk milieu. Tenslotte worden op de beide Zondagen H en 23 Aug. stertochten gehouden voor wandelaars v.’ielryders, ruiters, automobielen en motoren, waarvoor groote belangstelling bestaat en ver. der worden op de Zaterdagmiddagen voetbal wedstrijden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat Beverwyk zich in feestkleed heeft gestoken. Naast de sriaatver- siering en illuminatie levert de verlichting van den hoogen wykertoren en van den groeten koepel der 8t. Agathakerk des avonds een schitterenden aanblik op, waarvan men reeds op grooten afstand kan genieten. Ook t groote J kruis op de kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad zal geïllumineerd worden. En dan zal er tenslotte van alles ie doen zijn, wat zoo by een feestweek behoort als Lunapark, vuurwerk, winkelweek, etc. Beverwyk is gereed. Het wachten is op be. zoekers enmom weer! nlg tyd op t oogenbllk, cfoar er op me ge wacht wordt.” .Door mevrouw of door haar zoon?” De roode lippen lachten een leeiyk, boos aardig lachje, en scherp vroeg Wanda, op din man af: ,Doe lang denkt u elgeniyk nog op i Beverwyk, de bekende marktplaats in ir.ieden- Kennemerland, een stadje met eigen historie is op 1 Mei j.l. plotseling gegroeid tot een ge- m^ente van by na 20.000 zielen en eer opper vlakte, vier maal zoo groot als de oorsprom keiyke. De geheele gemeente wyk aan Zee en Óum Is by haar gebied gevoegd, waardoor complexer die in vele opzichten reeds met Beverwyk wann samengegroeid ook Staatsrechteiyk voor goed werden vereenlgd. Beverwyk heeft ln deze belangrijke gebeur, tcnls aanleiding gevonden om een volle week feest te vieren. Het heeft zich of dit gebied de laatste jaren een naam verworven. In 1927 werd nog öp grootsche wyze het feit herdacht, dat Graaf Floris V destijds 650 Jaar geleden het marktreeht schonk. En ditmaal, ------ - j zorgt, Is de opzet weer van dien aard, dat er te- Het patronaatsgebouw van de parochie werd, door zyn zorgen vooral, aanzieniyk verbouwd en vergroot. vyftten jaren lang was de jubilaris kapelaan te Rotterdam. Het is dan ook geen wonder, dat de parochianen van Oud-Krallngen den yveri- gen zielzorger nog niet vergeten zyn. In Decem ber 1931 werd hy tot pastoor te lerseke (Zee land) benoemd, een kleine parochie, die echter door de verscheidenheid der bevolking een meer dan gewonen tact vereischte. In Mei 1935 eindeiyk volgde zyn overplaatsing naar Hoofd dorp. Op den dag, dat hy zyn zilveren priester jubileum zal vieren. Zondag 16 Augustus, zal pastoor v. d. Berg by de plechtige Hoogmis worden geassisteerd door zyn beide priester broers, waarvan er een pastoor is van de buurt parochie te Nieuw-Vennep, de ander te Rhoon (ZH.). De pastoor van Nieuw Vennep, de zeer- eerwaarde heer A. C. v. d. Berg, aal de predika tie houden. in den oudsten kerkmeester J. Vriezekoop, waar na de stoel naar „8t. Adelbert en St. Jacobus" zal trekken. Hier wordt by het Intreden van d* i jubilaris door allen een welkomstlied ge zongen, gevolgd door een toespraak van kape laan J. Berger, voorzitter van het feestcomité en een kort Lof. Nadat tot slot het feestlied is gezongen trekt de stoet naar de parochiekerk, waarin eveneens het welkomstlied gezongen en een toespraak en kort Lof gehouden worden. Hierna zullen leden van het kerk- en arm bestuur het parochle-geschenk in de pastorie aanbieden. Zaterdag 15 Augustus is des morgens om half acht een H. Mis met algemeene H. Com munie tot intentie van den jubilaris. Om kwart over tien uur wordt de plechtige Hoogmis met Venl Creator, Te Deum en feestcantate gecele breerd. Van half twee tot half vier is er receptie met aanbieding van geschenken ln het RJC. Vcreenigingsgebouw; om half acht plechtig Danklof met toespraak van den jubilaris. Zondag 16 Augustus is er feest ln SpaarnUgm. Om half acht Vroegmis met algemeene H. Pastoor M. M. v. a. Eem Communie; om kwart over tien uur plechtige Hoogrpis met Venl Creator en Te Deum: om twee uur receptie ln het Vereenlglngsgebouw;' om halt drie plechtig Lof met toespraak van den jubilaris. Des avonds om half acht ln het Vereenlglngsgebouw te Spaarnwoude de eerste parochieele avond; Maandag I’S Augustus de tweede parochieele avond. Dinsdag 18 Augustus om acht uur stille H. Mis met algemeene H. Communie voor de schoolkinderen; Woensdag om half acht H. Mis in Spaarndam, gecelebreerd door den jubilaris, met algemeene H. Communie voor de school kinderen; om tien uur klnderhulde in het Ver- eenlgingsgebouw te Spaarnwoude; Donderdag 20 Augustus om half acht des avonds klnder hulde in het Vereenlglngsgebouw. Op den-feestdag van Maria ten Hemelopne ming zal de zeereerw. heer pastoor M. M. v. d. Eem den dag herdenken, waarop hy voor vyf en twintig jaar gewyd werd tot priester des Heeren. Geboren 9 September 1886 te Hoofddorp, maakte zyneerw. zyn gymnasiale s udlën op het College van de Paters Jezuïeten te Amster dam, volgde hierna het laatste studiejaar aan het kleln-semlnarie „Hageveid" te Voorhout cn vervolgens het groot seminarie te Warmond. Na zyn priesterwyding in de kathedrale kerk te Haarlem werd Zyneerw. voor zes weken aangesteld als assistent te Zoetermeer, vervol gens was hy van 1911 tot 1914 kapelaan te Halfweg, van 1914 tot 1919 kapelaan te Goes, van 1919 tot 1921 kapelaan te Noordwijkerhout, van 1921 tot 1924 kapelaan te Amsterdam in de parochie van de H. Martelaren van Gorkum ln de Llnnaeusslraat, van 1924 t'l 1926 kape laan te Delft, van 1926 tot 1929 kapelaan te Rotterdam en tenslotte van 1929 tot 1931 kape laan ln de parochie van den H. Cyriacus en Franciscus te Hoorn. In 1931 benoemde Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent zg. hem tot pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Prae- sentatle te Anna Paulowna. Reeds direct had hij hier met groote moeilijk heden te kampen, daar de kerk noodig geres taureerd moest worden. Verheugend is dat deze restauratie reeds tot een goed einde is gekomen. Wat zyn werk betreft zouden wy niet anders kunnen zeggen dan dat pastoor v. d. Eem een bloeiend parochie- en vereenlglngsleven heeft tot stand gebracht. Noemen wy slechts de beide afdeelingen der Marla-congregatie met al haar verschillende onderafdeellngen als: tooneelclubs, zyn leiding werd verstevigd en uitgebeeld, voetbalvereeniglng, korfbalclub, mandolineclub; Geboren te Den Haag op 9 Januari 1887, werd hy op 15 Augustus 1911 priester gewyd. Ach tereenvolgens werd hy kapelaan op 28 October 1911 te Zlerikzee. 17 September 1915 te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus), op 16 Maart 1918 te Schiedam (H. Hart), op 22 October 1921 te MJéwyk, op 7 Mei 1927 te Amsterdam (H. Catharina) en op 18 Augustus 1928 te Lei den (H. Petrush Daarna was hy pastoor te Oude Schild (benoemd op 13 Juni 1931) en thans pastoor te Haarlemmerllede (benoemd op 19 Juni 1934), waar hy. o.a. de financiën der parochie op nieuwen, gezonden grondslag stelde. was plotseling tot het uiterste gespannen te had de vrouw, die zich met een gemeen vermaakte om haar opwinding, in het gezicht kunnen slaan. Onwillekeurig hief zy de hand op, maar een dof geknor van den reusachtlgen dog herinnerde haar aan haar volslagen mach teloosheid. .Als een van ons belden zich moet schamen, dan bent u het," Wanda’s stem sloeg byna over, sóó was ze bulten zichzelf. „U maas* zonder eenlge scrupules jacht op den den besten man, die u een goede party Wz*1 en vraagt er niet naar of u my, die oudere rechten op Malte Dittborn heb, misschien van myn geluk berooft." Joeefa voelde haar hart tot in haar keel klop pen. Door haar hoofd schoten koortsig allerlei plannen, hoe ae nu het best weg zou kunnen komen, hoe ze deze vrouw, die haar naar zich zelf beoordeelde, en haar dwong naar haar minderwaardige vermoedens te luisteren, te slim af zou kunnen zijn Heel ln de verte op den landweg dook juli* een gedaante op. Slechts Josefa kon ae een, Wanda staarde ln de richting van Dittborn. Snel overlegde Josefa by zichzelf: ae wu Wonds von Grettenau aan den praat houden, tot de gestalte vlakby was. De vage omtrekken werden al duldeiyker; het moest een man zyn. Hoofddorp heeft zich opgemaakt het zilveren priesterjubileum van den zeereerw. heer pastoor W. J. v. d. Berg te vieren. Eerst ruim een jaar geleden werd pastoor Van den Berg door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent z.g. tot herder van de parochie van den H. Joannes den Dooper be noemd. maar ln dien betrekkeiyk korten tyd heeft hy zich onder de parochianen van de hoofdplaats der Haarlemmermeer reeds zooveel vrienden gemaakt, dat men naar een geheel an dere oorzaak zou moeten zoeken, zoo dit priesterfeest niet tot een luisterrijke gebeurte nis werd. De zeereerw. feesteling, die op zyn laatsten verjaardag den leeftyd van vyftlg jaren be reikte, werd ln 1886 te Zoetermeer geboren. Na op de seminaria van het bisdom, op „Hageveid" te Voorhout en op het Groot-Semlnarie te War mond, zyn voorbereidende en theologische' stu diën te hebben gemaakt, werd hy op 15 Augus tus 1911 door Mgr. A. J. Calller z.g. tot priester gewyd. Na zyn priesterwyding werd hy door den bisschop tot kapelaan te Bergen benoemd, waar hy onder leiding van den emlnenten herder van katholiek Bergen, wyien pastoor Van Delft, zich de practyk der zielzorg eigen maakte. Na vier jaren te Bergen te hebben gearbeid, werd hy in 1915 tot kapelaan van de St. Lambertusparochie te Rotterdam (Oud-Kra llngen) benoemd. Te Rotterdam yverde pastoor v. d. Berg o.a. sterk voor het werk onder de manneiyke jeugd, waarvan de organisatie on- den Herder gehuldigd, waarby ten volle is geble ken, welk een voorname plaats de pastoor als Geesteiyke Vader by zyn parochie-klnderen Inneemt. In vele toespraken, die vergezeld gingen van even vele geschenken werd de feesteling door kerk- en schoolbestuur en namens tal van cor poraties en vereenlglngen uit de parochie ge huldigd. Ook de wereldiyke autoriteiten bleven niet achter. Het was burgemeester J. Best van Berkhout, die met beide wethouders de oprechte wenschen vertolkte van het gemeentebestuur. Met ware hellwenschen voor den pastoor en zyn parochie, met den wensch dat de harteiyke verstandhouding zal mogen biyven voortbestaan tot heil ook van de gemeenschap. In een kern achtig dankwoord richtte de jubilaris zich ten slotte tot geheel zyn parochie om uiting te geven van zijn groote biydschap en Inneriyke dankbaarheid voor de aanhandeiykheld hem betoond, om ten laatste hulde te brengen aan het wereldgezag, dat door de geestelyke macht de hand wordt gereikt, om samen te werken aan het heil van de maatschappy. Heel harte- UJk dankte hy daarop burgemeester Best. Nauweiyks zyn de feestklanken van dit pas- toorsfeest verstomd of een ander, nog grooter feest staat te gebeuren nJ. het derde eeuwfeest van de parochie. Vereenlgd in jubel met heel de parochie, ko men nu ook de hoogste kerkeiyke autoriteiten dit feest ln de Goorn. vol dankbaarheid jegens God mee vieren. Drie honderd jaren hebben de zonen van 8t. Domlnicus hier het H. Geloof gepredikt en de hun toevertrouwde kudde vei lig geleid door de branding van dwaling en ongeloof-, zy hebben den geest van geloof met Gods hulp onder het^eenvoudige volk weten te bewaretj. De vreugde gaat zich dan ook nu ontplooien Dittborn te blyven?" Josefa, die toch pos enkele minuten geleden tot het besluit genomen was, dat het *t beste voor haar zou zyn, Dittborn zoo spoedig tnoge- lyk te verlaten, antwoordde rustig: ,Jioe kan Ik dat weten dat zal er van afhangen, hoe lang mevrouw me ln haar dienst wenscht te houden." .Nonsens I” barstte de kleine vrouw uit, die alle zelfbeheersching verloren scheen te hebben. „U moet weg, verstaat u, uw aanwezigheid op Dittborn beteekent voor my een te groote be lemmering. Sedert u hier rondhangt, kom Ik by baron Malte geen stap verder. Ik“kan even goed de dingen by hun naam noemen, want u zult er toch wel alles van weten!” Een schaduw gleed er over Josefa’s trekken. De dog had rich nu vlak vóór haar ge posteerd. „Wilt u alstublieft zoo goed zyn, nu uw hond terug te roenen, zoodat ik kan doorloopen?’ zei ze byna heftig. De ander schudde het hoofd. ,Jk denk er niet aan, Ik ben biy, dat het me met de hulp van m*n Hector gelukt is, u te dwingen tot dit vertrouweiyk gesprekje. Maar het wil me toeschynen, dat u wat zwaar van begrip is en dat Ik nog duideiyker moet niet te bevallen; uit haar kleine oogjes sprak onvervalscht wantrouwen. „Ik ben Malte's kindermeid geweest en Ik houd zooveel van hem, alsof hy m’n eigen zoon was nog meer dan van Ulrich, die weg Is. Zegt -u nu eens, houdt u erg veel van hem?" Joeefa had het liefst uitgeschreeuwd: „Ja, ja, ja!” Want in haar hart ontwaakte by de verrassende vraag van hej oudje plotseling de alles-overweldlgende zekerheid, dat ze Malte liefhad. Als een heeriyke bloem bloeide die zeker heid voor haar ontstelde oogen open. Maar ze mocht toch geen „Ja" zeggen wie bekom merde zich om haar liefde? Ze trok langzaam haar handschoenen aan en schudde met een smarteiyk lachje het hoofd. „Ik heb mynheer von Dittborn niet lief.” Dat had het oude moedertje nu wonder boven wonder goed verstaan. Haar oogjes vonkten plotseling van boos heid. „Dan mag je ook niet met hem trouwen, me-kind, want dan rust er geen zegen op je huweiyk.” Zê schoof ln haar opwinding haar mutsje heelemaal achter op haar hoofd. „U ziet er zoo lief en Jong uit en u zou goed by Malte gepast hebben, maar als u niet van hem houdt dan is *t veel beter, niet met hem te trouwen.” De vloer brandde Joeefa onder de voeten. Ze drukte de oude vrouw de hand en haastte zlch^om weg te komen. Het gepraat van het oudje had haar het De clou van de feestviering wordt gevormd door de opvoering van het Landsspel Kenne. merlands Glorie”, een openluchtspel, waarvoor de heer Joh. N. Tromp, secretaris van Vreem. dellngenverkeer derf tekst schreef, terwijl de Haarlemsche Musicus Job. de Klerk de spe. ciale muziek componeerde voor koren en orkest. Het is een kijkspel, waarin allereerst de his torie wordt behandeld. Het begint n.»t den terugkeer van de zegevierende Kennemers, die onder van Aemstel hebben gestreden Er wordt een mlddeleeuwsch huweiyk gesloten en een oogstfeest gevierd, terwyi ook het bezoek van graaf Floris, ter gelegenheid waarvan Bever wyk zyn marktrechten ontving, met veel en. tourage wordt voorgesteld. Het spel gaat tenslotte over ln een aUego- risch slotgedeelte. Niet minder dan 500 per. sonen zullen aan de opvoeringen, welke op 16, 19, 22 en 23 Aug. plaats hebben, medewerking verleenen. Groote facades vormen den achtergrond van het spel, terwyi er tribunes zyn gebouwa, vaar, cp 2400 personen kunnen plaats neme’i. De spelleiding berust by den heer J<gi M. Ridderikhoff. Koor en orkest staan raider lei ding van den heer H. W. Hofmeester uit Haar, lem. De balletten werden ingestudeerd door den heer B. J. Wieland Los, eveneens uit Haarlem. bloed sneller door de aderen gedreven, zoodat ze zich warm en gejaagd voelde. Waar het bosch ophield, Het Joeefa den koetsier stilhouden; ze stapte uit en verzocht hem,, alleen naar huls te rijden. Ze wilde liever loopen, om wat tot bedaren te komen. De woorden der oude vrouw: „Houdt u erg veel van Malte?” hadden nog Juist te rechter tyd als een waarschuwende vermaning aan haar oor ge klonken. Ze moest v*n Dittborn, hoe eer hoe beter, want nu pas besefte ze duldeiyk, dat de warme genegenheid, de diepe achting, die zy Malte Dittborn toedroeg, elgeniyk liefde waren. Ja, ze moest een Hinken marsch maken, zoo- dat baar verwarde gedachten weer helder wer- uit zichzelf wys kon. verder verwijderde de slee zich L. belgerinkel stierf weg ln de diep 'Xupeins verzonken, liep ze IsmgzajDST voort. ZóózeeKwas ze ln haar onrus tige gedachten verdiept?Wtwgg- als verwezen opkeek, toen dicht achter haar een dof ge grom hoorbaar werd. De bloedbeloopen oogen van een reusachtlgen dog fonkelden haar tegen, en naast het dier stond klein en gracieus en van het hoofd tot de voeten ln bont gehuld, Wanda von Grettenau, en haar kleine roode mond vertrok van spot en leedvermaak, toen ze zei: u bang van Hector of van mü? beetje gevaariyk zyn we misschien

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 12