en Eerste Kamer over ontwerp rijtijdenwet Vreedzame strijd tusschen Lasker en Aljechin s n Nederlanders in Spanje ■i PROF. W MULDER S.J. VOLLEDIGE INSTEMMING BIJ VELE LEDEN NA ACHTTIEN ZETTEN REMISE Kerkelijk leven eendenhoudersbedrijf Restaurant DORRIUS VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 R.K. Staatspartij W er kloosheidssubsidie Oude regeling geheel gewyzigd OEML Nieuwe steunregelen Audiëntie De vecantiereis van de Slamat verkocht Openluchtspel Groesbeek T ariefsverlaging SCHAKEN DEFENSIE VAN 1ND1Ê Wethoudersconferentie met dr. Colyn De kwestie van de heerrijders Botwinnik weer goed op dreef Gewestelyke Landdag te Bergen op Zoom De toepassing der Zuiderzee steunwet Euwe behoefde zich niet al te zeer in te spannen om van Winter te winnen Luchtpostvervoer met Indië Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem In Madrid vertoeven ongeveer zestig landgenooten Tweegesprek voor de Phohi- microfoon met den directeur- generaal der P. T. T ir. M. H. Damme VOEDINGSTOESTAND VAN SCHOOLKINDEREN BESTUURSHERVORMING IN INDIE DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL Te Amsterdam ziek geworden en van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien Vliegtuigen aan Spanje Bezwaren tegen onvoldoende onderscheid tusschen ver schillende categorieën chauffeurs Reis der Tarakan S£A IN ’T BISDOM BREBA^^ Behandeling van de begrooting in den Volksraad Commissie van onderzoek ontbonden Verloting voor de Zomerpostzegels De Morris-automobiel naar Heerlen Het waren geen Nederlandsche vliegtuigen meer Basis tot bezuiniging en versobering 99 W in- i •M ver- ver- r - betalen Ml werkverschaffing aan werkloo. een. over de periode 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni IMS. verminderd met 10 pCt. Voor de berekening van het percentage der uitkeering, zullen worden aangenomen de gemeentelijke uitgaven wegens uitkee ring aan werkloozen en arbeidsloonen, te Gevraagd, of er dus voorloopig van een ver dere verlaging van de tarieven voor de Indische luchtpost niets kan komen, antwoordde de heer Damme, dat hij dit niet zoo sterk zou willen uitdrukken. Die kwestie is in den laatsten tifd zelfs weer ernstig bekeken, doch de afdoening verelscht nadere bespreking, welke tot 't najaar is uitgesteld, opdat het Hoofd van den Indi- schen P.T.T.-dienst. die op weg is naar Neder land, daaraan zal kunnen deelnemen. BATAVIA, 13 Aug. (Aneta) De Volksraad ving de behandeling aan van de begrooting be treffende de Defensie. DeEngelsche toning bevindt zich met zijn jacht aan de Joego-Slavische kust. Van tyd tot tijd gaat honing Edward VIII aan land om de kustplaatsjes te bezoeken bood, oordeelde de bejaarde meester het beter dit te aanvaarden, om zijn krachten voor de volgende ronde te sparen. ■■■nikt tasschen Se verschillende categorieën chauffeurs. terug te geven, weldra gevolgd door een remise - aanbod, dat Alexander in een zoo vroeg sta dium, trouwens met goede stelling, niet wilde aanvaarden. Inderdaad had hjj het betere spel kunnen verkrijgen, maar hij verzuimde de beste voortzetting. Wederom bood Vidmar remise aan en nu had de Engelsche speler stellig dit aan bod moeten aanvaarden. Na zijn tweede'weige ring deed hij een zwakken zet en nu verkreeg Vidmar spoedig een forschep aanval, gesteund door een vrij-pion °P c6. Hij drong met zijn koningin in de zwarte stelling en Alexander’s koning geraakte in een matnet. In de serie ..Bekende Nederlanders voor de Phohl-microfoon" heeft Donderdagmiddag de Dt- recteur-Oeneraal der P.T.T., ir. M. H. Damme, in een tweegesprek een aantal mededeelingen gedaan over de luchtpostversendlng van Neder land naar Indië en omgekeerd. Z. H Exc. de Bisschop van Breda sal Zondag. Maandag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. a' F. Diépen, Bisschop van 's Hertogenbosch. zal in de as. week Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag geen audiëntie verleenen. De aangckondlgde conferentie, die de wet houders van Sociale Zaken der gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Haar lem en Gron’ngen met den minister van So ciale Zaken zouden hebben, gaat niet door, daar Mr. Slingenberg buitenlands is. Thans zal op Maandag 17 Augustus een on derhoud plaats hebben met den minister-presi dent, Dr. Colijn. Professor dr. W. Mulder 3. J, hoogleeraar der Katholieke Universlteit te Nijmegen, die bij zijn vriend en mede-historicus pastoor W. Nolet te Amsterdam ter assistentie op bezoek was, Is Vrijdag jj. plotseling zoo ernstig ziek geworden, dat hem de laatste Sacramenten zijn toegediend. De lijder had een aanval van angina pectoris te doorstaan en wordt nu in de pastorie der paro chie van de H.H. Petrus en Paulus aan den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam verpleegd. Hoop op herstel is niet uitgesloten, maar de zieke moet volstrekte rust hebben en mag geen be zoek ontvangen. Prof. dr. W. Mulder is hoogleeraar in de ker- kMijke geschiedenis van de Middeleeuwen en van den nieuwen tijd: hij gaf ook algemeene en vaderlandsche geschiedenis der Middeleeuwen voor litteratoren. radicaal te verlagen, m.a.w. groote omzet, kleine winst. Doch dit gaat nu juist voor de luchtpost maar gedeeltelijk op, namelijk alleen maar tot zoover als het laadvermogen van een vliegtuig strekt. Met de Indische luchtpost is het nu nog zoo. dat er in de vliegtuigen nog een flinke hoeveel heid post geborgen kan worden voordat extra vliegtuigen noodig zouden zijn. En Juist die hoeveelheid zou het voordeel aanbrengen, want onze kosten zouden er niet door worden ver hoogd. N. Z. VserlMirgwal b. te. •pari. Amsterdam. FLBTS DU JOU* IN LA CARTS Er zullen nog drie opvoeringen plaats hebben van .De Verloren Zoon" in het openluchttheater te Groesbeek en wel 15, 16 en 23 Augustus te 4 uur. ■I Er bestond voor de Donderdag gespeelde vierde ronde van het internationi toumoot te Nottingham groote gaat. Dan behoeft men alleen maar de tarieven Daar de moeilijkheden, welke de dekking van de kosten voor de werkloosheidsvoorziening met zich brengt, voor het jaar 1937 weder aanmer kelijk grooter zullen zijn dan voor het loopende Jaar, kan de regeling, zooals deze voor 1936 van kracht was, niet zonder meer worden ge continueerd. lale schaak- belaogs tel ling, waarbij de toeschouwers zich vooral hadden gespitst op de op papier zoo belang rijke ontmoeting tusschen de twee oud- wereldkampioenen dr. Lasker en dr. Alje- ehln. Veie leden betuigden hun volledige stemming met de ontworpen regeling. Intusschen hadden vele leden tegen de ontworpen bepeHpgen en tegen de grond trekken van den uit te vaardigen algemee- nen maatregel van bestuur dit bezwaar, dat daarbij in onvoldoende mate onderscheid VIDMAR—ALEXANDER. Alexander koos tegen Vidmar ook al een opening, die den dame-pion vooruit bracht, een West-Indlscl.e verdediging, de b7b6. met een vroegtijdig c7 c5. Vidmar behandelde de opening volgens een recept van Rubinstein, waarbij wit een sterk pionnen-centrum verkrijgt. Zwart beant woordde de korte rochade met de lange. Dear hem het centrum te machtig werd, offerde Alexander met goede kansen de kwaliteit doch Vidmar gaf er de voorkeur aan. deze spoedig Na overleg met de ministers van Financiën en van Sociale Zaken brengt de minister van Btnnenlandsche Zaken te dien einde thans het volgende omtrent die voornemens ter kennis der gemeentebesturen. Het tns. Tarakan is. naar de gezagvoerder aan de Stoomvaart Maatschappij Nederland nadet heeft geseind. Donderdag met fraai weder van Bergen in Noorwegen vertrokken en bevindt zich thans op de thuisreis. De deelnemers zijn over deze Jeugdreis zeer tevreden. Het schip wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Zaterdagmorgen 7 uur te IJmul- den verwacht. op K. worden gehouden voor West- Noord-Brabant en Zeeland. Het Landdagcomite en de betrokken Afdeelingsbesturen hebben een groote activiteit ontwikkeld. Naar bet zich laat aanzien wordt de gewestelUke Landdag een groot succes. Verschillende muziekcorpsen en zangvereenigir-gen zegden medewerking toe. De volgende sprekers verklaarden zich Jereld op den Bergen op Zootnschen Landday op te treden: de weleerwaarde heer H. de Groeve, de heer H. J. Kuiper, hoofdbestuurder van bet R. K. Werkliedenverbond, en de heer F. Roh lin g. De Landdag zal plaats vinden op de terreinen van den R. K. Boerenbond, in de onmtddeilUke nabijheid van bet station Bergen op Zoom. De gezantschapssecretaris dr. R. Flaes, verbonden aan Hr. Ms. gezantschap in Spanje^ is Woensdag vla Barcelona en Va lencia te. Madrid aangekomen en heeft de leiding van Hr. Ms. gezantschap aanvaard. Blijkens van dr. Flaes ontvangen telefo nisch bericht bevinden zich op het oogen- bllk ongeveer zestig Nederlanders te Ma drid. Voor hun welzijn en veiligheid wordt gedaan, wat mogelijk is. Let men nu, zoo verklaarden de leden, hier aan bet woord, op het doel van de ontworpen regeling, gelijk dit is te vinden in de conside rans, dan blijkt dat al ontbreken dienaan gaande nauwkeurige gegevens en moet men zich derhalve met globale cijfers tevreden *tel- >en. oververmoeidheid van niet beroeps chauffeurs nooit of welhaast nooit aanleiding heeft gegeven tot gegronde klachten over het in gevaar brengen van de veiligheid van het varken. Deze leden achtten dit alleszins ver klaarbaar, omdat die categorie van bestuur ders wegens het ontbreken van een dienstbe trekking op eigen verantwoordelijkheid rijdt. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer, de nieuwe Gouvemeur-Generaal van Ned.-Indië. is in Den Haag aangekomen en heeft zijn introk genomen in hotel Wltte- brug te Scheveningen. De gezagvoerder van het s-s. „Slamat" meldt: „Na twee succesvoile dagen te Rothesay te hebben doorgebracht, is Woensdagavond om zes uur de terugreis aanvaard. Thuisvarend voort durend mooi weer met kalme zee. Er heerscht aan boord een opgewekte stemming. Alles wel.” Over de hoeveelheid post, welke per vliegtuig gemiddeld meegaat, deelde de Directeur-Gcne- raal om. mede, dat ongeveer 9500 brieven van 5 gram van Nederland naar Indië worden ver zonden. Uit Indië is dit aantal ongeveer 1000 meer. Gevraagd naar de resultaten van Indië naar Nederland, merkte ir. Damme op. dat in oeae richting de luchtpost zich ook wel op bevredi gende wijze heeft ontwikkeld, maar dat het toch ook nog wel wat beter zou kunnen. Indië heeft minder sterk gereageerd op de verdubbeling van den dienst dan Nederland. Er werd na 12 Juni '35 een toeneming van de hoe veelheid post verwacht. Die is ook gekomen. Van Nederland naar Indië was het 40 pCt. meer, van Indië naar Nederland maar ruim 30 pCt De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebe sturen betreffende de bijdragen uit het Werk loosheids Bubsidiefonds voor 1937. De heeren hebben het zich echter niet moei lijk gemaakt. Er werden slechts 18 zetten ge speeld. Lasker, die met den koninginne-pion opende, bleek in de Nimzowitsch-verdedlging, die Aljechin toepaste, zeer wel thuis te zijn. Aljechin kon dan ook niet verhinderen, dat Lasker met voordeel uit de opening te voor schijn kwam. Lasker vermeed alle complicaties en vergenoegde zich met klein stellingsvoordeel. Toen op den 18en zet Aljechin remise aan- EUWE-WINTER Euwe trad na den vrijen dag met frisschen moed in het strijdperk en het heeft hem niet al te veel inspanning ge kost zijn winstserie uit te breiden. Zijn tegenstander, de Engelsche kampioen Winter, koos de Tsjechische verdediging van het dame-gambiet, en ging daarna niet in op dg Meraner-yariant, aoodat de stelling een gt- De heer van Kesteren. die zijn eerste rede in den Volksraad ultspras, zeide erkentelijk te zijn voor hetgeen de regeering had gedaan, doch hiermede is spr. nog niet voldaan. Een herzie ning van de grondslagen voor de defensie op korten termijn achtte hij noodzakelijk. Daarbij is een vaste wil, om de defensie zoo goed mogelijk te ocganlseeren onvoldoende. Men dient ook te beschikken over machtsmiddelen. De defensie van dit ellanden-rijk, zoo meende spr., moet toevertrouwd worden aan een gemakkelijk te verplaatsen luchtmacht. De marine als krui- ser-eskader, dient gesteund te worden door de luchtmacht. Het leger op Java moet worden uitgeoreU tot twee volledige divisies met nulp- wapens, eveneens met een sterke luchtmacht. De nood dringt, zoo meent spr. en eiken dag zou de bom kunnen barsten. De heer Kruyne neemt de internationale po sitie in beschouwing en wijst op de bewapening van Japan, welke slechts een conclusie toelaat, namelijk, dat deze geschiedt met bet oog op 1 een offensieven aeA-porlos. BOTWINNIK—TARTAKOWER. De uitste kend op dreef zijnde Russische meester Bot winnik heeft weer een kunststukje geleverd, door den geroutineerden Tartakower in dertig zetten te verslaan. Ten deele lag dit wel aan de door dezen gekozen opening. Tegen de Rétl- opening van Botwinnik verdedigde Tartakower zich met d7d3 en ele5, een speelwijze, die vroeger veel voorkwam, maar met het oog op de veelal slechte resultaten in den ban is ge daan. De Rus bleek de theorie er van nog vol komen te kennen, roodst Tartakower onver mijdelijk in een gedrukte stelllnp geraakte. Om zich daarvan te bevrijden speelde hij rijn g- pion naar g5. maar verzwakte daardoor zijn konlngsstelling. die na eenige voorbereiding, spoedig scherp door Botwinnik onder vuur werd genomen. Hierdoor geraakte de zwarte koning in een matnet. De Poolsche meester verdedigde zich nog zoo goed mogelijk. maar aan den vasten greep van zijn tegenstander was geen ontkomen meer mogelijk. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken is de commissie, aan welke was opge dragen op korten termijn een voor het geheele land bruikbare methode aan te geven, volgens welke het onderzoek naar den voedingstoestand van schoolkinderen en de verwerking van de verkregen gegevens zal moeten plaats hebben, welke commissie haar rapport heeft uitge bracht, opgeheven, onder dankbetuiging aan den voorzitter prof. dr. J. Tinbergen te s-Gra- venhage en aan de leden, arts C. L. Deyil te Amsterdam, dr. E. H. J. van der Heyden te Maastricht, dr. J. C. Streng te s-Oravenhage, en arts G. D. Swanenburg de Veye te Veen- dam, alsmede aan dr. J. B. D. Dërksen. die als secretaris heeft gefungeerd, voor de door hen bewezen diensten. Naar alle waarschijnlijkheid «ite. dus spraken de hier aaa het woerd zijnde leden, ia het meerendeei dier gevallen ia loon- dienst zjfcide bestuurders van vrachtauto- mobielen de schuldigen gtsnot, voor welke categorie tot Auverie, in tegenstelling met de Chauffeurs, verbonden aan geregelde antobuadienBten, een regeling omtrent de werk- en rusttijden ontbreekt. Met het oog hierop heeft de regeering ge meend, teneinde vertraging in den begrootlngs- arbeid van de gemeentebesturen te voorkomen, reeds thans haar voornemens met betrekking tot bedoelde regeling ter kennis van de ge. meentebesturen te moeten brengen, zonder dat daarmede uiteraard in eenigerlei opzicht wordt geprejudicieerd op dq bepalingen, welke te zijner tijd in wet en Kon. Besluit rullen worden vervat. Aangezien het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van de wet van 4 Maart 1935 nog niet het staatsblad heeft be. reikt en derhalve evenmin voorshands de ver lenging van den geldigheidsduur van het K B. van 27 Juni 1935 kan worden geregeld. ,aat het zich aanzien, aldus schrijft de minister, dat de regeling van de bijdragen uit het werkloos, heidssubsidlefonds, zooals deze voor het jaar 1937 zal gelden, niet zoo tijdig bekend zal zijn, dat bij het opmaken van de gemeente-begroo- tingen voor genoemd Jaar daarmede rekening kan worden gehouden. De toestand van professor dr. w. Mulder 8. J„ hoogleeraar der R. K. Universlteit van Nijmegen die, getroffen door een hartaandoe- nlng. in de pastorie der H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam verpleegd wordt, was heden nacht bevredigend. Het oogenblikkelijk levens gevaar was geweken. De toestand baart echter nog grootste zorg en absolute rust is voorge schreven. Niemand wordt tot den zieke toe gelaten. Op de vraag, of het Hoofdbestuur der P.T.T. over deze verzending tevreden is. nadat ver leden jaar op 12 Juni In beide richtingen 8e twee maal per week-dienst Is ingevoerd, ant woordde de heer Damme, dat er voor Nederland aanleiding Is. om tevreden te zijn met een post verbinding. die den afstand naar Indië's hoofd stad terugbrengt tot 5*4 d»K Maar er zou nog veel méér gebruik van de verbinding kunnen worden gemaakt. Wij hebben wel eens den ta- druk, dat nog niet overal tot het publiek is doorgedrongen, welke gróóte voordeelen, zoowel van materleelen als van Ideëelen aard, het ge bruik van de luchtpostverbinding met Indië op levert. Misschien is hier iets als sleur in het spel. Op de vraag, of de tarieven misschien wat hoog zijn, antwoordde de heer Damme, dat men reeds den kant van tariefsverlaging is opgegaan. Op zichzelf is het niet moeilijk om te ver krijgen, dat alle post voor Indië door de lucht BU de verloting, verbonden aan den verkoop der Zomerpostzegels. welke verloting geschiedde ten overstaan van notaris F. W. Ludwig te Amster dam. is de eerste prijs, een Morris Automobiel, gevallen op no. 2684. in bezit van den heer H. Rientjes te Heerlen. De overige prijswinnaars ontvangen zoo spoedig mogelijk een prijzen lijst, terwijl ook bij de plaatselijke comité s deze lijsten ter inzage zullen liggen. Wie binnen een week geen prijzenlijst ontvangen heeft, behoort niet tot de gelukkigen. Aan deze mededeeling kan nog worden toe gevoegd. dat er 29223 deelnemers aan deze loterij waren, terwijl in totaal 1000 prijzen zijn beschikbaar gesteld. De Jury bestond uit de heeren F. W. Detiger, dr. J. D. Hefting en mr. G. T. J. de Jongh. held, waardoor de grenzen der veiligheid den worden overschreden. Verscheidene andere leden konden zich met dit betoog niet vereenlgen. ZU hadden ook be denking tegen de vrijstelling van de heer rijders. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde uitgebrelde delegatie van wetge ving. Vele andere leden verklaarden, deze dele gatie ditmaal te aanvaarden, omdat deze in dit speciale geval het voordeel oplevert, dat de uit te vaardigen voorschriften gemakkelijk zullen kunnen worden gewijzigd. Eenige leden verklaarden in het ontwerp protectie van de Ned. Spoorwegen te zien. Ook duchtten zij van het beperkingsbesluit tot het besturen van auto's opvoering dersnel- I zou» TYLOR-FLOHR Tyior zorgde voor eeni ge afwisseling in het wel wat eentonig wordende openings-repertoire. door het oplelden van den koningspion. Flohr beantwoordde dit met de Fransche verdediging met den variant lb4. Ty- lor is een buitengewoon omzichtig speler en het eenige, wat Flohr wist te bereiken was, dat hü zijn tegenspeler een dubbel-plon op de c-lijn bezorgde. En zoo ontstond een toreneindspel met nog vrijwel alle pionnen op het bord. De kunstvaardigheid, waarmede Flohr zulke eind spelen weet te behandelen, is echter spreek woordelijk en in de tweede zitting wist hij zijn minimaal voordeel te vergrooten. De partij werd om tien uur ten tweede ma le afgebroken. RECHEVSKY—FINE Een belangrijke par tij was die tusschen de twee Amerikanen Re- chevsky Fine, de Jongste deelnemers aan het tournooi en ernstige prijscandldaten. Het werd een aangenomen dame-gambiet, waarin Re- chevsky op den vijfden zet met zijn koning op a4 schaak gaf, een zet. die veel voorkwam in de match Aljechin—Bogoljubow. Het werd een strijd met wisselende kansen op den dame-vleu- gel, en zoo ingewikkeld, dat beide spelers in hoogen tijdnood kwamen. Beiden slaakten een zucht van verlichting, toen bleek, dat bij den 36sten zet geen der vlaggetjes van de klok was gevallen. Toen de kruitdamp was ópgetrok ken. bleek, dat Rechevsky in een konlnginne- eindspcl een pion voor was gekomen. Ook de ze partij werd weder afgebroken. Onmisken baar heeft Rechevsky winstkansen. zij thans ter hand is genomen, het scheppen van een basis, waarop de bezuiniging en ver sobering. die met of zonder deze hervorming noodzakelijk zijn, kunnen worden bereikt met zoo gering mogelijk nadeel voor het maatschap pelijk en staatkundig leven. Ongetwijfeld zal de wijze, waarop de plannen zullen worden ten uitvoer gelegd, van de groot ste beteekenis zijn voor het welslagen daarvan, doch het wil den minister voorkomen, dat die uitvoering binnen de lijnen van de aan de Sta- ten-Generaal gegeven uiteenzetting der grond slagen, aan de in Indië gezetelde organen in de eerste plaats dient te worden overgelaten. Met name hadden zij bezwaar tegen h«t betrekken van de categorie der zoogenaam de heerrijders in de beperkende voorschrif- Wijderg laakten z{j dat, terwijl aan gene zijde onzer grenzen alles in het werk wordt gesteld, om het motorische verkeer te ver gemakkelijken en te vermeerderen, in Ne derland daarentegen dat verkeer aan steeds grootere belemmeringen wordt blootgesteld. Z. H Exc. da Bisschop van Breda heeft, naar 8t, Janski. meldt, benoemd tot 3en kapelaan te Rijen den weieerw. heer Alf. Douenburg. tot professor aan het Seminarie IJpelaar den weieerw. heer Alf. Melsen, tot subregent aan het Seminarie IJpelaar den weieerw. heer H. van Deurzen. belde laatsten priesters van het Seminarie, tot 3en kapelaan te Hoeven den weieerw. heer Alf. Verhaegen. tot kapelaan te Baarle-Nassau den weieerw. heer Alf. Kerre- mins. priester van het Seminarie, Z. Em. Kardinaal E. van Roey, aartsbisschop van Mlechelen, heeft benoemd tot onderpas toor te Mechelen (St. Catharina) den. weieerw. Diericks. tot onderpastoor te Rijme- btj Mechelen den weieerw. heer Fr. De najaars-centrale raadsvergadering van den Diocesanen Middenstandsbond in het bis dom Haarlem zal te 'sGravenhage gehouden 4 worden Dinsdag 30 October. Zondag 8 September aa. sal te Bergen Zoom een gewestelfjke Landdag der R. Staatspartij worden gehouden voor sloten karakter kreeg. Na een tiental zetten had Euwe reeds eenig positioneel voordeel, dat hij door een opmarsch in het centrum nog be langrijk wist te vergrooten. Toen hij later voor de keus stond de partij een combinatiekarakter te geven of zich tevreden te stellen met zijn positioneel overwicht, gaf hij aan het laatste de voorkeur met het oog op den beschikbaren bedenktijd. Achteraf bleek, dat de aanval spoe diger tot tastbare resultaten geleid zou heb ben. Zooals de partij nu verliep, kon Winter stand houden, al bleef Euwe ook Iets in de meerderheid. Winter maakte het echter zijn tegenstander gemakkelijk door een fout te ma ken bij zijn 23sten zet, die Euwe de welkome en snel aanvaarde wijze bood voor een paard- offer op f7, dat vrijwel onmiddellijk beslissend was. Aan de circulaire is een bijdrage toegevoegd, iM-vattende een schaal. aan de hand waarvan het percentage voor de uitkeering uit het werkloosheids-subsldiefonds kan wordm ta*- paald. Deze schaal wijkt eenlgszins af tan de vroegere, omdat rekening moet worden gehou den met de daling van het totaal der belas- tlng.opbrengsten, welke van invloed L op de berekening van de percentages der ultkrerlngen uit het fonds. heer nam Nooyens. tot onderpastoor te Prlsegem (Merch- tern) den weieerw. heer W. Oomen, priesters van het Seminarie van het bisdom Breda. Deze leden hadden dan ook niet het minste bezwaar tegen de desbetreffende bepalingen in bet wetsontwerp. Hun voornaamste bedenking gold, dat dit zich daartoe niet beperkt, doch mogelijk maakt, dat van overheidswege wordt voorgeschreven, hoe langen tijd en in weken toestand alle of bepaalde groepen van personen of leden dier groepen geen motorrijtuigen mogen besturen. Ontleend Is aan de memorie van antwoord “n de Eerste Kamer in zake een suppletoire «grooting van Ned. Indië 1936 (doorvtfcring *n de bestuurshervormlng in de buitengewes- «en> het volgende: Oe bedenking, door leden geopperd tegen de ”^8enotnen splitsing van de landsrekening in ns?aVen en mtddelen van centralen en reglo- Itn “ard, schijnt den minister met op goeden «r»d te berusten. v,0* splitsing veroorzaakt dus geen drastischer "“Ulniglng in eenig gebied, en zij heeft ook De aX^trekklng om daartoe te geraken. biet ”orvoerlng van de bestuurshervormlng Is ken ?"7'tanieerd om tot bezuiniging te gera- doch wel is een van de doeleinden, waartoe Naar aanleiding van het bericht uit Londen, dat twee Nederlandsche en vier Engelsche transportvliegtuigen van Croydon opgestegen z(jn met bestemming naar Portugal en Spanje, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat deze twee vliegtuigen geen Nederlandsche vliegtuigen meer zijn. De' beide machines zijn door de K LM aan een Engelsche maatschap pij verkocht en deze verkoop is slechts tot stand gekomen, nadat aannemelijk was gemaakt, dat deze machines niet aan Spanje of aan Span jaarden geleverd zouden worden. De Neder landsche papieren zijn uit de vliegtuigen ge haald, terwijl het contract door den directeur der Engelsche maatschappij is onderteekend, zonder tusschenkomst van andere personen. Ook moet niet uit het oog worden verloren, dat bedoelde Engelsche maatschappij reeds ver scheidene malen van de K LM. vliegtuigen had overgenomen, welke door eerstgenoemde maat schappij op haar lijnen geëxploiteerd werden. Men achtte het in het geheel niet onwaar schijnlijk. dat deze machines Inderdaad ge bruikt sullen worden voor een vaste lijn met Spanje en Portugal. THOMAS—BOGOUUBOW. In deze partij, een Meraner-variant van het dame-gambiet, liet de Engelschman de scherpste voortzetting, bestaande in het oprukken met den e-pion, ach terwege. Zwart kreeg nu overwegend spel, soo- dat Thomas een stuk offerde. Merkwaardiger wijze kon hij daarna door het herhaaldelijk aanvallen van de zwarte koningin zooveel tem po winnen, dat Bogoljubow het stuk weer moest terug geven. Deze behield de betere stelling vooral daar de koningsvleugel van zijn tegen stander onder de bedreiging leelUk verzwakt was. waar de Duitsche meester dan ook een pion veroverde, spoedig gevolgd door een twee den. Toen zijn torens ook nog In de witte stel ling drongen, gaf Thomas op. De ontworpen regeling beoogt: 1. arbeiders- bescherming; 2. beveiliging van het verkeer en 3. coördinatie van het verkeer. Wat nu in het algemeen deze drievoudige «trekking betreft, zoo betoogden vele leden, zich met het eerstvermelde doel te kunnen ver een! gen. Wat betreft het tweede punt, zoo betwistten sommige leden, dat de bedoelde oververmoeid heid, met name bl) ntet-beroeps-chauffeurs, een zoo veelvuldig voorkomend verschijnsel is, dat het den wetg^yer Zou nopen tot egji in grijpen, als In de bedoeling van de regeering .ligt- Wat ten slotte, het derde punt aangaat, zoo was aan enkele leden niet duidelijk, welke plaats de coördinatie in de ontworpen regeling Inneemt. Andere leden duchtten, dat een algemeene regeling van de rijtijden met het oog op de veiligheid van het verkeer de aandacht zal af leiden van veel meer urgente en doeltreffende ^maatregelen, als daar zijn: verplichting voor bestuurders van motor- en andere rU- en voer tuigen om de rechterzijde van de wegen te hou den. een algemeen gebod voor wielrijders, ge bruik te maken van de rijwielpaden, waar deze bestaan, regeling van het verkeer van de voet gangers en voorts bevordering, dat veel stren gere straffen, dan tot dusverre het geval is, zullen worden opgelegd aan chauffeurs, die in toestand van dronkenschap ongelukken oorzaken en medemenschen doodén of mink en. Op de vragen van den heer Kortenhorst be treffende het verleenen van kredieten aan Zuiderzeevisschers of voormalige Zuiderzeevis- •chers tot het beginnen of het uitbreiden van een eendenhoudersbedrüf heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat in de jaren 1929, 1931 et* 1932 aan een achttal Zuiderzeevisschers kredieten zijn verstrekt om een eendenhouders- t*40jf te beginnen of uit te breiden. Rekening houdende met de slechte vooruit achten voor de eendenhouderjj en met onge- •enschte uitbreiding, heeft de kredietverleentng Ingevolge de Zuiderzeesteunwet voor eender— houders zich in de laatste jaren beperkt tot twee aanvullende kredieten van zeer geringe beteekenis. In aanmerking nemende, dat een aantal niet rendabele eendenhoudersbedrijven door mede werking van de Zuiderzeesteunwet kon werden feliquideerd, is de minister van meening, dat door toepassing van de Zuiderzeesteunwet geen althans geen noemenswaardige ultoreiding ean de eendeneierenproductie is gegeven. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende bepalingen, beoogende het tegengaan van over- vennoeidheid van bestuurders van motorrijtui gen, verklaarden eenige leden zich slechts zeer ten deele met den opzet er van te kunnen ver- eenigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 19