en Vreedzame strijd tusschen Lasker en Aljechin Eerste Kamer over ontwerp rijtijdenwet Nederlanders in Spanje PROF. W MULDER SJ. VOLLEDIGE INSTEMMING BU VELE LEDEN NA ACHTTIEN ZETTEN REMISE Kerkelijk leven eendenhoudersbedrijf s bestuurshervorming IN INDIË Restaurant DORRIUS R.K. Staatspartij Werkloosheidssubsidie Oude regeling geheel gewyzigd Nieuwe steunregelen Audiëntie De vacantiereig van de Slamat Vliegtuigen aan Spanje verkocht Openluchtspel Groesbeek T ariefs verlaging SCHAKEN DEFENSIE VAN INDIË Commissie van onderzoek ontbonden Verloting voor de Zomerpostzegels De kwestie van de heerrijders Wethoudersconferentie met dr. Colyn Luchtpostvervoer met Indië Gewestelyke Landdag te Bergen op Zoom De toepassing der Zuiderzee steunwet In Madrid vertoeven ongeveer zestig fandgenooten Tweegesprek voor de Phohi- microfoon met den direct eur- g ener aal der P. T. T., ir. M. H. Damme Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem VOEDINGSTOESTAND VAN SCHOOLKINDEREN DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL Basis tot bezuiniging en versobering Bezwaren tegen onvoldoende onderscheid tusschen ver schillende categorieën chauffeurs Te Amsterdam ziek geworden en van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien Botwinnik weer goed op dreef Reis der Tarakan Behandeling van de begrooting in den Volksraad Het waren geen Nederlandsche vliegtuigen meer - X De Morris-automobiel naar Heerlen Euwe behoefde zich niet al te zeer in te spannen om van Winter te winnen BENOEMINGEN IN fT BISDOM BREDA VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 c te. J. D. Hefting en mr. G. T. J. de Jongh. art» opende, .bleek in de Nimsowitsch-verdediging, 1 ver ve r- wordt gemaakt tumchen 4e veriehiUende eategaiieëu chauffeurs. De Engelsche honing bevindt zich met zijn jacht aan de Joego-Slavische kust. Van tijd tot tijd gaat honing Edward VIII aan land om de hustjilaatsjes te bezoeken Voor de berekening van het percentage der uitkeering, zullen worden aangenomen de gemeentelijke uitgaven wegens uitkee ring aan werkloozen en arbeldsloonen, te Gevraagd, of er dus voorloopig van een ver dere verlaging van de tarieven voor de Indische luchtpost niets kan komen, antwoordde de heer Damme, dat hy dit niet zoo sterk zou willen uitdrukken. Die kwestie Is in den laatsten tijd zelfs weer ernstig bekeken, doch de afdoening veratecht nadere bespreking, welke tot 't najaar is uitgesteld, opdat het Hoofd van den Indl- schen TTJ.-dienst, die op weg Is naar Neder land, daaraan zal kunnen deelnemen. De heeren hebben het zich echter niet moei lijk gemaakt. Er werden slechts 18 zetten ge speeld. Lasker, die met den koninglnne-plon BATAVIA, 13 Aug. (Aneta) De Volksraad ving de behandeling aan van de begrooting be treffende de Defensie. betalen bjj werkverschaffing aan werkloo. ■en, over de periode 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1938, verminderd' met 1» pCt. Z. H. Exc. Mgr. A F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zal in de a.s. week Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag geen audiëntie verleenen. Engelsche .opgestegen De aangekondigde conferentie, die de wet houders van Sociale Zaken der gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haar lem en Gron'ngen met den minister van So ciale Zaken zouden hebben, gaat niet door, daar Mr Slingenberg buitenlands is. Thans zal op Maandag 17 Augustus een on derhoud plaats hebben met den minister-presi dent, Dr. Oolljn. Z. H Exc. de Bisschop van Breda zal Zondag, Maandag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. terug te aanbod. Professor dr. W Mulder 8. J, hoogleeraar der Katholieke Universlteit te Nijmegen, die by zijn vriend en mede-historicus pastoor W. Nolet te Amsterdam ter assistentie op bezoek was, te Vrijdag JJ. plotseling zoo ernstig ziek geworden, dat hem de laatste Sacramenten zijn toegediend. De lijder had een aanval van angina pectoris te doorstaan en wordt nu in de pastorie der paro chie van de H.H. Petrus en Paulus aan den NL Voorburgwal te Amsterdam verpleegd. Hoop op herstel is niet uitgesloten, maar de zieke moet volstrekte rust hebben en mag geen be- zoek ontvangen. Prof. dr. W Mulder is hoogleeraar In de ker- keiyke geschiedenis van de Middeleeuwen en van den nieuwen tijd: hy gaf ook algemeene en vaderlandsche geschiedenis der Middeleeuwen voor litteratoren. Ook duchtten zy van het beperkingsbesluit tot het besturen van auto’s opvoering dersnel- I zou- N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam» RIATS OU JOUR SN LA CRRTI Jhr. mr. A W. L. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer, de nieuwe Gouvemeur-Generaal van Ned.-Indlë. is in Den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in hotel Wltte- brug te Schevenlngen. Met name hadden zy bezwaar tegen het betrekken van de categorie der zoogenaam de heerryders in de beperkende voorschrif ten. wyders laakten ‘zy dat, terwyi aan gene zyde onzer grenzen alles in het werk wordt gesteld, om het motorische verkeer te ver- gemakkeiyken en te vermeerderen, in Ne derland daarentegen dat verkeer aan steeds grootere belemmeringen wordt blootgesteld. De gezantschapssecretaris dr. R. Flaes," verbonden aan Hr. Ms. gezantschap in Spanje, is Woensdag via Barcelona en Va lencia te Madrid aangekomen en heeft de leiding van Hr. Ms. gezantschap aanvaard. Biykens van dr. Flaes ontvangen telefo nisch bericht bevinden zich op het oogen- bllk ongeveer zestig Nederlanders te Ma drid. Voor hun welzyn en veiligheid wordt gedaan, wat mogeiyk is. EUWE-WINTER Euwe trad na den vrijen dag met frisschen moed in. het strydperk en het heeft hem niet al te veel inspanning ge kost zyn winstserie uit te breiden. zyn tegenstander, de Engelsche kampioen Winter, koos de Tsjechische verdediging van het dame-gambiet, en ging daarna niet in op de Meraner-varlant, aoodat de stelling een ge- In de serie „Bekende Nederlanders voor de Phohl-mlcrofoon" heeft Donderdagmiddag de Di- recteur-Generaal der P.T.T., Ir. M. H. Damme, in een tweegosptek een aantal mededeelingen gedaan over de luchtpostveraendlng van Neder land naar Indië en omgekeerd. Veie leden betuigden hun volledige in stemming met de ontworpen regeling. Intusschen hadden vele leden tegen de ontworpen bepalingen en tegen de grond trekken van den uit te vaardigen algemee- maatregel van bestuur dit beswaar.dat daarbij in onvoldoende mate onderscheid VIDMAR—ALEXANDER. Alexander koos tegen Vidmar ook al een opening, die den dame-pion vooruit bracht, een West-Indlacl.e verdediging, de b7M. met een vroegtydig c7 c5. Vidmar behandelde de opening volgens een recept van Rubinstein, waarby wit een sterk plonnen-centrum verkrijgt Zwart beant woordde de korte rochade met de lange. Daar hem het centrum te machtig werd, offerde Alexander met goede kansen de kwaliteit doch Vidmar gaf gr de voorkeur aan, deze spoedig Er zullen nog drie opvoeringen plaats hebben van „De Verloren Zoon" in het openluchttlieater te Groesbeek en wel 15, 16 en 33 Augustus te 4 uur. Let men nu, zoo verklaarden de leden, hier aan het woord, op het doel van de ontworpen regeling, geiyk dit Is te vinden in de conside rans, dan biykt dat al ontbreken dienaan gaande nauwkeurige gegevens en moet men zich derhalve met globale cyfers tevreden stel len, oververmoeidheid van niet beroeps chauffeurs nooit of welhaast nooit aanleiding heeft gegeven tot gegronde klachten over het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Deze leden achtten dit alleszins ver klaarbaar, omdat die categorie van bestuur ders wegens het ontbreken van een dienstbe trekking op eigen verantwoordeiykheid rijdt. De gezagvoerder van het sa. „Slamat" meldt: „Na twee succesvoile dagen te Rothesay te hebben doorgebracht, is Woensdagavond om zes uur de terugreis aanvaard. Thuisvarend voort durend mooi weer met kalme zee. Er heerscht aan boord een opgewekte stemming. Alles wel." Het ms. Tarakan is, naar de gezagvoerder aan de Stoomvaart Maatschappy Nederland nader heeft geseind. Donderdag met fraai weder van Bergen in Noorwegen vertrokken en bevindt zich thans op de thuisreis. De deelnemers zyn over deze jeugdreis zeer tevreden. Het schip wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Zaterdagmorgen 7 uur te IJmui- den verwacht. De toestand van professor dr. W Mulder S. J, hoogleeraar der R. K. Universlteit van Nymegen die, getroffen door een hartaandoe- nlng. in de pastorie der H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam verpleegd wordt, was heden nacht bevredigend. Het oogenblikkeiyk levens gevaar was geweken. De toestand baart echter nog grootste zorg en absolute rust is voorge schreven. Niemand wordt tot den zieke toe gelaten. De ontworpen regeling beoogt: 1. arbeiders- bescherming; 2. beveiliging van het verkeer en 3. coördinatie van het verkeer. Wat nu In het algemeen deze drievoudige strekking betreft, zoo betoogden vele leden, zich met het eerstvermelde doei te kunnen ver- eenigen. Wat betreft het<- tweede punt, zoobetwistten sommige leden, dat de bedoelde oververmoeid heid, met name by niet-beroeps-chauffeurs, een zoo veelvuldig voorkomend verschynsel is. dat het den wetgever zou nopen tot een in grijpen, als in de bedoeling van de regeering ligt. Wat ten slotte, het derde punt aangaat, zoo was aan enkele leden niet duldelyk, welke plaats de coördinatie In de ontworpen regeling inneemt. Andere leden duchtten, dat een algemeene regeling van de rytyden met het oog op de veiligheid van het verkeer de aandacht zal af lelden van veel meer urgente en doeltreffende maatregelen, als daar zyn: verplichting voor bestuurders van motor- en andere rij- en voer tuigen om de rechterzyde van de wegen te hou den, een algemeen gebod voor wlelryders, ge bruik te maken van de rijwielpaden, waar deze bestaan, regeling van het verkeer van jle voet gangers en voorts bevordering, dat veel stren gere straffen, dan tot dusverre het geval te, zullen worden opgelegd aan chauffeurs, die in toestand van dronkenschap ongelukken oorzaken en medemenxehen dooden of mink en. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebe sturen betreffende de bydragen uit het Werk loosheids ,Subsldiefonds voor 1937. die Aljechin toepaste, zeer wel thuis te zyn. Aljechin kon dan ook niet verhinderen, dat Lasker met voordeel uit de opening te voor- schyn kwam. Lasker vermeed alle complicaties en vergenoegde zich met klein stelllngsvoordeel. Toen op den 18en zet Aljechin remise aan bood, oordeelde de bejaarde meester het beter dit te aanvaarden, om zyn krachten voor de volgende ronde te sparen. Daar de moeiiykheden. welke de dekking van de kosten voor de werkloosheidsvoorziening met zich brengt, voor het jaar 1937 weder aanmer kelijk groöter zullen zyn dan voor het loopende jaar, kan de regeling, zooals deze voor 1936 va'n kracht was, niet zonder meer worden ge. continueert!. Met het oog hierop heeft de regeering ge meend, teneinde vertraging in den begrootings- arbeid van de gemeentebesturen te voorkomen, reeds thans haar voornemens met betrekking tot bedoelde regeling ter kennis van de ge. meentebesturen te moeten brengen, zonder dat daarmede uiteraard in eenigerlei opzicht wordt geprejudicieerd op de bepalingen, welke te zyner tijd in wet en Kon. Besluit zullen worden vervat. ■- Na overleg met de ministers van Financiën en van Sociale Zaken brengt de minister van Binnenlandsche Zaken te dien einde thans het volgende omtrent die voornemens ter kennis der gemeentebesturen. OnUeend is aan de memorie van antwoord 7," de Eerste Kamer in zake een suppletolre ”e*r°otlng van Ned. Indië 1936 (doorvoering sn de bestuurshervorming in de buitengewes- het volgende: De bedenking, door leden geopperd tegen de oorgenomen splitsing van de landsrekening in n i V™ en ®lddelen van centralen en regio- nal«b aard, schynt den minister niet op goeden te berusten. De splitsing veroorzaakt dus geen drastischer «zjimlging in eenig gebied, en zy heeft ook De <LÏ.I'ekkln8 om daart°® geraken. niet “"“"voering van de bestuurshervorming is ken *e~tameerd om tot bezuiniging te gera- aoch wel is een van de doeleinden, waartoe zy thans ter hand is genomen, het scheppen van een basis, waarop de bezuiniging en Ver sobering, die met of zonder deze hervorming noodzakeiyk zyn, kunnen worden bereikt met zoo gering mogeiyk nadeel voor het maatschap- peiyk en staatkundig leven. Ongetwyfeld zal de wyze, waarop de plannen zullen worden ten uitvoer gelegd, van de groot ste beteekente zyn voor het welslagen daarvan, doch het wil den minister voorkomen, dat die uitvoering binnen de lynen van de aan de Sta- ten-Generaal gegeven uiteenzetting der grond slagen, aan de in Indië gezetelde organen in de eerste plaats dient te worden overgelaten. held, waardoor de grenzen der veiligheid den worden overschreden. Verscheidene andere leden konden zich met dit betoog niet vereenlgen. zy hadden ook be denking tegen de vrystelling van de heer- rijders. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde uitgebreide delegatie van wetge ving. Vele andere leden verklaarden, deze dele gatie ditmaal te aanvaarden, omdat deze in dit speciale geval het voordeel oplevert, dat de uit te vaardigen voorschriften gemakkeltfk zullen kunnen worden gewyzigd. Eenige leden verklaarden In het ontwerp protectie van de Ned. Spoorwegen te zien. Op de vraag, Of hfët Hoofdbestuur der P.T.T. over deze verzending tevreden is. nadat ver leden jaar op 13 Juni in beide richtingen de twee maal per week-dtenst is ingevoerd, ant woordde de heer Damme, dat er,voor Nederland aanleiding is, om tevreden te zyn met een post verbinding. die den afstand naar Indië’s hoofd stad terug brengt tot 5JJ dag. Maar er zou nog veel méér gebruik van de verbinding kunnen worden gemaakt, wy hebben wel eens den In druk, dat nog niet overal tot het publiek is doorgedrongen, welke gróóte voordeelen, zoowel van materieelen als van ideëelen aard, het ge bruik van de luchtpostverbinding met Indië op levert. Misschien is hier iets als sleur in het spel. Op de vraag, of de tarieven misschien wat hoog zyn. antwoordde de heer Damme, dat men reeds den kant van tariefsverlaging is opgegaan. Op zichzelf is het niet moeliyk om te ver- krijgen. dat alle post voor Indië door de lucht gaat. Dan behoeft men alleen maar de tarieven radicaal te verlagen, ma.w. groote omzet, kleine winst. Doch dit gaat nu juist voor de luchtpost maar gedeeltelyk op. nameiyk alleen maar tot zoover als het laadvermogen van een vliegtuig strekt. Met de Indische luchtpost Is het nu nog zoo, dat er in de vliegtuigen nog een flinke hoeveel heid post geborgen kan worden voordat extra vliegtuigen noodig zouden zyn. En juist die hoeveelheid zou het voordeel aanbrengen, want onze kosten zouden er niet door worden ver hoogd. TYLOR—FLOHR Tylor zorgde voor eeni ge afwisseling in het wel wat eentonig wordende openings-repertoire, door het opleiden van den konlngspion. Flohr beantwoordde dit met de Fransche verdediging met den variant lb4. Ty lor is een buitengewoon omzichtig speler en het eenige, wat Flohr wist te bereiken was, dat h|j zyn tegenspeler een dubbel-pion op de c-iyn bezorgde. En zoo ontstond een torenelndspel met nog vrijwel alle pionnen op het bord. De kunstvaardigheid, waarmede Flohr zulke eind spelen weet te behandelen, is echter spreek- woordeiyk en In de tweede zitting wist hy zyn minimaal voordeel te vergrooten. De party werd om tien uur ten tweede ma le afgebroken. RECHEV8KY—FINE Een belangryke par ty was die tusschen de twee Amerikanen Re- chevsky en Fine, de Jongste deelnemers aan het tournooi en ernstige pryscandldaten. Het werd een aangenomen dame-gambiet, waarin Re-1 chevsky op den vyfden zet met zyn koning op a4 schaak gaf, een zet. die veel voorkwam in de match Aljechin—Bogoljubow. Het werd een stryd met wisselende kansen op den dame-vleu- gel, en zoo ingewikkeld, dat beide spelers in hoogen tydnood kwamen. Beiden slaakten een zucht van verlichting, toen bleek, dat by den 36sten zet geen der vlaggetjes van de klok was gevallen. Toen de kruitdamp was ópgetrok ken, bleek, dat Rechevsky in een konlnginne- elndspel een pion voor was gekomen. Ook de ze party werd weder afgebroken. Onmisken- iiceft RcchBvsky wipfitkAnaciig Over de. hoeveelheid post, welke per vliegtuig gemiddeld meegaat, deelde de Directeur-Gene raal om. mede, dat ongeveer 9500 brieven van 5 gram van Nederland naar Indië worden ver zonden. Uit Indië is dit aantal ongeveer 1000 meer. Gevraagd naar de resultaten van Indië naar Nederland, merkte ir. Damme op, dat in oeze richting de luchtpost zich ook wel op bevredi gende wyze heeft ontwikkeld, maar dat het toch ook nog wel wat beter zou kunnen. Indië heeft minder sterk gereageerd op de verdubbeling van den dienst dart Ngderland. Er werd na 13 Juni 35 een toeneming van de hoe veelheid post verwacht. Die Is ook gekomen. Van Nederland naar Indië was het 40 pCt. meer, van Indië haar Nederland maar ruim 30 pCt. By de verloting, verbonden aan den verkoop der Zomerpostzegels, welke verloting geschiedde ten overstaan van notaris F. W Ludwig te Amster dam, de eerste prijs, een Morris Automobiel, gevallen op no. 2684, in bezit van den heer H. Rientjes te Heerlen. De overige prijswinnaars ontvangen zoo spoedig mogeiyk een pryzen- Wst, terwyi ook by de plaatseiyke comités deze lijsten ter inzage zullen liggen. Wie binnen een wek geen prijzeniyst ontvangen heeft, behoort niet tot de gelukkigen. Aan deze mededeeling kan nog worden toe- tevoegd, dat er 29223 deelnemers aan deze loterij waren, terwyi In totaal 1000 prijzen zyn beschikbaar gesteld. De Jury bestond uit de heeren F. W. Detlger,” op K. West- Noord-Brabant en Zeeland. Het Landdagcomlte en de betrokken Afdeelingsbesturen hebben een groote activiteit ontwikkeld. Naar bet zich iaat aanzien wordt de gewesteiyke Landdag een groot succes. Verschillende muziekcorpsen en zangvereerJgir.gen zegden medewerking toe. De volgende sprekers verklaarden zich cereld op den Bergen op Zoomschen Landda? op te treden: de weleerwaarde heer 'H. de Greeve, de heer H. J. Kuiper, hoofdbestuurder van het R. K. Werkliedenverbond, en de heer F. Roh- ling. De Landdag zal plaats vinden op de terreinen van den R. K. Boerenbond, in de onmtdöeliyke nabyheld van bet station Bergen op Zoom. Aangezien het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van de wet van 4 Maart 1935 nog niet het staatsblad heeft be reikt en derhalve evenmin voorshands de ver lenging van den geldigheidsduur van het K B. van 27 Juni 1935 kan worden geregeld, .aat het zich aanzien, ajdus schryft de minister, dat de regeling van de bydragen uit het werkloos, heidssubsidlefonds, zooals deze voor het jaar 1937 zal gelden, niet zoo tydig bekend zal zyn, dat by het opmaken van de gemeente-begroe tingen voor genoemd jaar daarmede rekening kan worden gehouden. De heer van Kesteren. die zyn eerste rede In den Volksraad uitsprax, zelde erkenteiyk te zyn voor hetgeen de regeering had gedaan, doch hiermede is spr. nog niet voldaan. Een herzie ning van de grondslagen voor de defensie op korten termyn achtte hy noodzakeiyk. Daarby is een vaste wil, om de defensie zoo goed mogelijk te organlseeren onvoldoende. Men dient ook te beschikken over machtsmiddelen. De defensie van dit eilanden-ryk, zoo meende spr., moet toevertrouwd worden aan een gemakkeiyk te verplaatsen luchtmacht. De marine als krui ser-eskader, dient gesteund te worden dóór de luchtmacht. Het leger op Java moet worden ultgeurelJ tot twee volledige divisies met hulp- wapens, eveneens met een sterke luchtmacht. De nood dringt, zoo meent spr. en eiken dag zou de bom kunnen barsten. De heer Kruyne neemt de internatiohale po sitie hUteschouwing en wijst op de bewapening van Japan, welke slechts een conclusie toelaat, nameiyk. dat deze geschiedt met bet oog op een offensieven aeq-oorloe. De najaars-centrale raadsvergadering van den Dlocesanen Middenstandsbond in het bis dom Haarlem zal te 'sGravenhage gehouden worden» Dinsdag 30 October. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende bepalingen, beoögende het tegengaan van over vermoeidheid van bestuurders van motorrijtui gen, verklaarden eenige leden zich slechts zeer ten deele met den opzet er van te kunnen ver eenlgen. Naar aanleiding van het bericht uit Landen, dat twee Nederlandsche en vier transportvliegtuigen van Croydon zyn met bestemming naar Portugal en Spanje, deelt men ons van bevoegde zyde mede, dat deze twee vliegtuigen geen Nederlandsche vliegtuigen meer zijn. De beide machines zyn door de K.L.M. aan een Engelsche maatschap py verkocht en deze verkoop is slechte tot stand- gekomen, nadat aannemeiyk was gemaakt, dat deze machines niet aan Spanje of aan Span jaarden geleverd zouden worden. De Neder landsche papieren zyn uit de vliegtuigen ge haald, terwyi het contract door den directeur der Engelsche maatschappy is onderteekend, zonder tusschenkomst van andere personen. Ook moet niet uit het oog worden verloren, dat bedoelde Engelsche maatschappij reeds ver scheidene malen van de KLM. vliegtuigen had overgenomen, welke door eerstgenoemde maat schappy op haar lynen geëxploiteerd werden. Men achtte het in het geheel niet onwaar schijnlijk, dat deze machines inderdaad ge bruikt sullen worden voor een vaste lyn met Spanje en Portugal. Aan de circulaire te een bijdrage toegevoegd, licvattende een schaal, aan de hand waarvan het percentage voor de uitkeering uit het werkloosheids-subsldlefonds kan word-tn be paald. Deze schaal wijkt eenigszins af tan de vroegere, omdat rekening moet worden gehou den met de daling van het totaal der belas- tlng.opbrengsten, welke van Invloed te op de berekening van de percentages der uitkreringen uit het fonds. Deze leden hadden dan ook niet het minste bezwaar tegen de desbetreffende bepalingen in het wetsontwerp. Hun voornaamste bedenking gold, dat dit zich daartoe niet beperkt, doch mogeiyk maakt, dat van overheidswege wordt voorgeschreven, hoe langen tyd en in welken toestand alle of bepaalde groepen van personen of itden dier groepen geen motorrytulgen mogen besturen. gjeven. weldra gevolgd door een remise- dat Alexander in een zoo vroeg sta dium, trouwens met goede stelling, niet wilde aanvaarden. Inderdaad had hy het betere spel kunnen verkrijgen, maar hif verzuimde de beste, voortzetting. Wederom bood Vidmar remise aan en nu had de Bbgelsche speler stellig dit aan bod moeten aanvaarden. Na zyn tweede weige ring deed hy een zwakken zet en nu verkreeg Vidmar spoedig een forschen aanval, gesteund door een vry-plon op cö. Hy drong met zyn koningin in de zwarte stelling en Alexander’s koning geraakte in een matnet. THOMAS—BOGOLJUBOW In deze 'party, een Meraner-variant van het dame-gambiet. Het de 'Engelse hm an de scherpste voortzetting, bestaande in het oprukken met den e-plon, ach terwege. Zwart kreeg nu overwegend spel, zoo- dat Thomas een stuk offerde. Merkwaardiger wijze kon hy daarna door het herhaaldeiyk aanvallen van de zwarte koningin zooveel tem po winnen, dat Bogoljubow het stuk weer moest terug geven. Deze behield de betere stelling vooral daar de koningsvleugel van zyn tegen stander onder de bedreiging leeiyk verzwakt was, waar de Dultsche meester dan ook een pion veroverde, spoedig gevolgd door een twee den. Toen zyn torens ook nog In de witte stel ling drongen, gaf Thomas op. Er bestond voor de Donderdag gespeelde vierde ronde van het internationale schaak- tournool te Nottingham groote belangstel ling, waarby de toeschouwers zich vooral hadden gespitst op de op papier zoo belang ryke ontmoeting tusschen de twee oud- wereldkamploenen dr. Lasker en dr. Alje chin. Zondag 6 September aa. zal te Bergen Zoom een gewesteiyke Landdag der R. Staatsparty worden gehouden voor Op de vragen van den heer Kortenhorst be treffende het verleenen van kredieten aan Zulderzeevisschers of voormalige Zuiderze-vis- schers tot het beginnen of het uitbreiden van een «endenhoudersbedrüf heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat in de jaren 1929, 1931 en 1932 aan eert achttal zulderzeevisschers kredieten zyn verstrekt om een eendenhouders- bedryf te beginnen of uit te breiden. w Rekening houdende met de slechte vooruit-4 zichten voor de eendenhoudery en met onge-> wenschte uitbreiding, heeft de kredietverleening ingevolge de. Zuiderzeesteunwet voor eender— houders zich in de laatste jaren beperkt tot twee aanvullende kredieten van zeer geringe beteekenls. s In aanmerking nemende, dat een aantal niet rendabele eendenhoudersbedryven door mede werking van de Zuiderzeesteunwet kon werden geliquideerd, is de minister van meening, dat do°r tqegassing van de Zuiderzeesteunwet geen ef althans geen noemenswaardige uitoreiding ••n de eendeneierenproductie is gegeven. sloten karakter kreeg. Na een tielrtal zetten had Euwe reeds eenig positioneel voordeel, dat hy door een -opmarsch in het centrum nog be- 'langrijk wist te vergrooten. Toen hy later voor de keus stond de party een comblnatiekarakter te geven of zich tevreden te stellen met zyn positioneel overwicht, gaf hy aan het laatste de voorkeur met het oog op den beschikbaren bedenktyd. Achteraf bleek, dat de aanval spoe diger tot tastbare resultaten geleid zou heb ben. Zooals de party nu verliep, kon Winter stand houden, al bleef Euwe ook iets in de meerderheid. Winter maakte het echter zyn tegenstander gemakkeiyk door een fout te ma ken by zyn 23sten zet, die Euwe de welkome en snel aanvaarde wyze bood voor een paard- offer op f7, dat vrywel onmiddeliyk beslissend was. BOTWINNIK—TARTAKOWER. Dfe uitste kend op dreef zijnde Russische meester Bot- winnik heeft weer een kunststukje geleverd, door den geroutineerden Tartakoqrer in dertig zetten te verslaan. Ten deele lag dit wel aan de door dezen gekozen opening. Tegen deRéti- opening van Botwlnnlk verdedigde Tartakower zich met d7d3 en ele5, een speelwyze, die vroeger veel voorkwam, maar met het oog op de veelal slechte resultaten in den ban is ge daan. De Rus bleek de theorie er van nog vol komen te kennen, zOodat Tartakower onver- mydeiyk in een gedrukte stelling geraakte. Om zich daarvan te bevrijden speelde hy ztfn g- pion naar gS. maar verzwakte daardoor zyn koningsstelling, die na eenige voorbereiding, spoedig scherp door Botwlnnlk onder vuur werd genomen. Hierdoor geraakte de zwarte koning In een matnet. De Poolsche meester verdedigde zich nog zoo goed mogeiyk, maar aan den vasten greep van zyft tegenstander was geen ontkomen meer mogeiyk. e Naar afle waarschijnlijkheid »ijn, dns spraken de hier aan het woord zijnde leden, ta het meerendeel dier gevallen in loon dienst zijnde bestuurders van vrachtauto- mobtelen de schuldigen geweest, voor welke categorie tot dtasvene, In tegenstelling met de chauffeurs, verbonden aan geregelde ■utbbusdiensten, Oej, regeling omtrent de werk- en rusttijden ontbreekt. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft, naar St. Janski. meldt, benoemd tot 3en kapelaan te Ryen den weleerw. heer Alf. Douenburg, tot professor aan het Seminarie IJpelaar den weleerw. heer Alf. Melsen, tot subregent aan het Seminarie IJpelaar den weleerw. heer H. van Deurzen, belde laatsten priesters van het Seminarie, tot - 3en kapelaan te Hoeven den weleerw. heer Alf. Verhaegen, tot kapelaan te Baarle-Naasau den weleerw. heer Alf. Kerre- msns, priester van het Seminarie. Z. Em. Kardinaal E. van Roey, aartsbisschop van Mechelen, heeft benoemd tot onderpas toor te Mechelen (St. Catharina) den weleerw. heer F. Diericks, tot onderpastoor te Ryme- nam bij Mechelen den weleerw. heer Fr. Nooyens, tot onderpastoor te Pelsegem (Merch- tem) den weleerw. heer W. Oomen, priesters van het Seminarie van het bisdom Breda. By beschikking van den minister van Sociale Zaken is de commissie, aan ’welke was opge dragen op korten termyn een voor het geheele land bruikbare methode aan te geven, volgens welke het onderzoek naar den voedlngstoestand van schoolkinderen en de verwerking van de verkregen gegevens zal moeten plaats hebben, welke commissie haar rapport heeft uitge bracht. opgeheven, onder dankbetuiging aan den voorzitter prof. dr. J. Tinbergen te s-Gra- venhage en aan de leden, arts C. L. Deyll te Amsterdam, dr. E. H. J. van der Heytjen te Maastricht, dr. J. C. Streng te ’s-Gravenhage, en arte G. D. Swanenburg de Veye te Veen- dam, alsmede aan dr. J. B. D. Derimen. die als secretaris heeft gefungeerd, voor de door hen bewezen diensten. 1 R 17

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5