ONS BLAD Ontstellende berichten I over den toestand te Madrid I I I I I 1 1 ^1 Het nieuws van heden DE GEBEURTENISSEN VAN WALDBREITBACH COMMUNISTEN MOORDEN ZONDER OPHOUDEN DE GRENSINCIDENTEN IN HET VERRE OOSTEN DE BAROMETER 2 Non-interventie en humaniseerjng De wervelstorm op Zuid-Korea JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Een verklaring van Ozersky De „Nahlin” heeft een aanvaring 1 I Een angstig avontuur -1 De stryd in Huesca De Japansche betrekkingen 3 9. 1: De non-intervéntie-commissie zal le Londen zetelen Een lyst van de gevolgen der ontzettende ramp Vijf bergbeklimmers omgekomen Twintig dooden volgen» officieele mededeeling Een verklaring van het Duitsche Episcopaat Dé piloot kreeg een hartverlam ming na den start Het mijnongeluk in Duitschland Vliegtuig valt op een picknickende familie Vergiftiging in een ziekenhuis Dame met haar kind in een auto verbrand Het jacht van den Engelschen Koning licht beschadigd r Spionnagecentrcde te Lissabon ontdekt Zendelingen vermoord in Abessinië ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 I 1 Alle levensmiddelen dagelijks schaarscher Verdwaalde kogels van Russische troepen arriveeren op gebied van Mandsjoerye VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS V DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Woensdag zal hy te Londen terug zyn De verschrikkingen te Malaga - ’1 - Wanneer de nationalisten in Madrid komen, zullen zelfs eigen vrouwen en hinde* ren worden gedood MkWWWWUUlll S De strijd by Irun h. Spaansche afgevaardigden te Parys DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 NECEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 277 1 4 M Q 0F, der ia aak o 3 o v In Pantserwagens bewaken de toegangswegen tot San Sebastian i It vernomen, dat een geheim ge. I Stand op Dinsdag war VJlk: 7634 Variga stand: 7664. was van groot belaag» 1 volledig op de viacht De levensmiddelen worden dagelijks schaar, acher. Alle vleesch in blik en geconserveerde melk worden geconfisqueerd voor de mannen aan het front. la thans ook de Duitsche ambassade van Ma drid verplaatst en voorloopig in de havenstad Alicante gevestigd. Irun wordt door de roode militie krachtig verdedigd. Ken afdeeling in stelling De vertegenwoordigers van alle landen, die het embargo op wapens toepassen, sullen in de commissie zitting hebben. Men meent te weten, dat Frankrijk Rusland er toe tracht te bewegen in de commissie zitting te nemen. Talrijke vooraanstaande ingezetenen «jn sen der vorm van proces omgebracht. De> bevolking van Madrid ziet met angst en vitue haar lot tegemoet, wanneer de opstan delingen mochten komen, want de federatie der anarchisten heeft gedreigd de geheele wijk der gegoeden af te branden en eigen vrouwen en kinderen te dooden, teneinde te voorkomen, dat 80 in handen van de rebellen vallen. De anarchisten sjjn in staat hun dreigement ten uitvoer te leggen. Uit Barcelona wordt aan de Frente Popular gemeld, dat de opstandelingentroepen vanmor gen getracht hebben een uitval uit Huesca te doen tegen de troepen van kolonel Ascaso. De opstandelingen werden krachtig terugge slagen en lieten daarbij op het slagveld 35 dooden. Idalecio Prieto en Glralare boven aan de lijst van „publieke vijanden”. Radio Sevilla deelde hedenmiddag mede, dat gisteren een overwinning is behaald ia Dese overwin I want de vijand geslagen. ■s Dezelfde waarnemer schrijft den recenten brand in den oarcel Modelo, de groote gevangenis in Madrid, welke brand begon in de houtopslag. plaats en de bakkerij, toe aan de regeesinge- milMlk de de be- g»- De opstandelingen trachten thans een con- tra-spionnage op te richten, daar alle belang rijke plannen van de opstandelingen in onge looflijk korten tijd in Madrid bekend blijken te zijn. De gevolgen van de ramp werden als 1 volgt opgegeven: menaehen gedood L516, verwond 1.183, vermist 768. Halzen Inge. Stort 28.863, beschadigd 3.664, weggespoeld 4491, overstroomd 46425. Viaaehersbooten gezonken of gMggespoeld 462,beschadigd 1494. Van officieele zijde wordt er op geweaen, dat deze démarche door Forbes volkomen voor eigen rekening is ondernomen en dat hij geen enkele instructie van het foreign office heeft gekregen. Intusschen wordt dit initiatief echter volkomen goedgekeurd. Ontstellende berichten over den Madrid; de communisten «ouden i der ophouden; de levensmiddelen woeden da- geljjks schaancher. Oserskj verklaart Woensdag te Lenden terug te zjjn en niets te weten over een terugroeping naar Moskou. Een geheel bataillon en twee compagnieën van een ander bataillon werden krijgsgevan gen gemaakt. Dit is de grootste nederlaag aan het Guadarrama-front van de regee- ringstroepen. De In te stellen landencommlsoie inzake de non-interventie in Spanje aal te Londen sete- op ten ca- 4 A- Vele plekken zijn met bloed bespat. Zie kenhuizen aan den rand der stad hebben zich sells bij de regeerlng beklaagd, dat de patiënten wegens de kreten der slachtof fers. die eiken nacht in de voorsteden van Madrid worden terechtgesteld, niet kunnen slapen. NEW YORK. 31 Aug. (Stefanl) Een vliegtuig, dat bestuurd werd door een student, onder con trole van een instructeur-vlleger. is brandend neergestort op eep welde, waar juist een gezin bezig was met te picknicken. Een meisje werd gedood, baar ouders en de overige aanwezigen werden gewond. De inzittenden van het toestel bekwamen slechts lichte kwetsuren. Verder nootschap* is gevormd tot wraak op de leidende personen te Madrid, bestaande uit jeugdige fascisten. Zij zweren Madrid in te nemen en alle leiders van llnksche partijen te dooden, als zij uit Spanje vluchten. Zij zullen hun man volgen naar ieder deel van de wereld, waarheen hjj gaat, en elk risico loopen om de executie ten uitvoerde brengen. Naar verluidt staan Asana, Largo Caballero, De speciale correspondent van Havas seint: Vandaag is vernomen, dat het belangrijke centrum Dona Mencia, op 50 K M. van Jaen, door de opstandelingen ingenomen is. NOORD HOLLANDSCH de slachtoffers. Veie gefusllleerden worden zelfs midden op den dag vanuit rijdende vrachtauto’s op straat geworpen. verstrekken over de te nemen maatregelen tot toepassing van een wapen-embargo en dat zij voorts alle voorstellen in overweging zal nemen met betrekking tot verzachting van de wreed- heid van den oorlog. BOCHUM, 31 Aug. (DNH.). In de officieele lezing over het mijnongeluk te Bochum wordt meegedeeld, dat de mijngasontploffing tot nu toe 20 dooden heeft geëlscht. F. J. Schmidt it afgetrrden ala voorzitter der R. S A. F. Een verontrwstende trek van *t Madrlleen- ache leven op dit oogenblik is, aides gaat de waarnemer verder, dat de communisten een „tsjeka” hebben ingesteld In de club der Bellas Artes, waar lederen nacht processen worden .gehouden, die altijd met een doodvonnis ein digen. De „rooien" hadden 000 dooden en velen werden krijgsgevangen gemaakt. Tijdens den slag, welke drie dagen duurde, werden 9 mortieren, 16 mitrailleurs, 800 ge weren, talrijke motorrijwielen, 3000 granaten en 300.000 geweerpatronen buitgemaakt. Deze maatregel is noodlg gebleken, daar oe regeerlng te Madrid ondanks de herhaaloe dringende stappen van den Duitschen zaakge lastigde nagelaten heeft voor voldoende bewa king der ambassade zorg te dragen. De bedoelde commissie zal niet geheel kun nen worden samengesteld, vooroat te Londen en Parijs een grooter aantal adhaesles zijn ont vangen. Wat de bevoegdheden der commissie betreft, wordt verklaard, dat men zien ertoe sal be perken aan -de regeeringen raadgevingen te Een jeugdig nationalist, José Robas, wist en. kele dagen geleden uit Malaga te ontvluchten. Hjj deelde het volgende mede omtrent den toe stand In deze stad: „Malaga is geheel In han den van de Iberische anarchistische federatie en van de nationale arbeiders-federatle. Alle villa’s In de aristocratische voorstad Elllmonar zijr. verwoest. De guardia civil is ontwapend en wordt in de kazernes bewaakt door de anar chistische volksfrontmilitle. Het is onmogelijk hët aantal executies te schatten. ;gblad ■•^■3 LONDEN, 11 Aug. (Reuter). Naar ver nomen wordt, hebben behalve Frankrijk en Engeland de volgende landen zich bereid verklaard zitting te nemen iu de landen- comsniaaie, die te Londen zal Zetelen en waarvan bet doel ia, maatregelen te bestu- deeren ten aanrien van de non-interventie In Spanje: Italië, Noorwegen, Albanië, Oostenrijk, Polen, Bulgarije, Denemarken, België, Turkije en Letland. PARIJS, 31 Aug. In de Fransche Alpen bij Chamonix zijn Zondag drie toeristen uit Ge nève verongelukt. Bij het beklimmen van den Nhald van Rochefort ia het touw, waarmede zf) zich vasthielden, gebroken en alle drie stortten in den afgrond. Hun stoffelijk over schot kon nog niet worden geborgen. LISSABON, 31 Augustus (Reuter). Uit Salamanca wordt gemeld, dat een spion- nageeentrale van de Spaansche regeerlng te Lissabon ia gevestigd, welke een groote rol speelt in den burgeroorlog. Nederlanden vieren K< Madrid. Engelsch motorjacht op de Eierlandneha gron den in moeilijkheden geraakt, doch later naar De Cocksdorp gesleept. Twee personen in verband me* overval op geldauto te Amsterdam gearresteerd. Zal het uitwUzingsbesluit. volgens hetwelk vier Nederlanders uit Duitschland moeten vertrek ken, worden ingetrokken? De heer A. C. de Bruyn verklaart te Nijmegen, dat het R. K. W. V. alles sal doen om de steua- venlechteringen te keeren. Kerkconsecratie in de Abdjj Slon te Diepen veen. SEOÊL, 31. Aug. Nu de typhoon voorbij is en dë* vloedgolf geweken, is men begonnen met het herstel der spoorweg-, telegraaf, en teley loondiensten. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Nadat de leden van de Duitsche kolonie te Madrid naar bet vaderland teruggebracht zijn. De droeve lo*aal-lUot van de gevolgen ontzettende stormramp op Zuid-Korea. Aan de andere fronten wordt weinig veran dering gemeld. MÜNCHEN, 31 Aug Gistermiddag zjjn twee jongelui uit München aan den Probstenwand ongeveer 240 meter omlaag gestort door het loslaten van een haak. Na acht uur hard wer ken kon hun stoffelijk overschot worden ge borgen. Het Japansche ministerie van Bultenlandscbe Zaken spreekt ten stelligste het gerucht tegen, volgens hetwelk de Japansche regeerlng haar gezant in Madrid opdracht zou hebben gegeven de betrekkingen met de Spaansche regeerlng te verbreken. MÜNCHEN, 31 Aug. (D.N.B.) Maandagna- nuddag reed bij Dlttendorf (nabij Bad Arbling) een auto met vijf personen in volle vaart te gen een brugleuning. De schok was levlg, dat het benzinereservoir explodeerde en oo wagen in een minimum van ufd in brand stond. Twee der inzittenden, een dame met haar kind, konden niet meer uit den auto komen en zijn levend verbrand. i, De drit anderen werden uit den wagen ge slingerd en bekwamen hoogst ernstize verwon dingen. Een van hen, waarschijnlijk de bestuur- der van den auto, is spoedig na opname in het ziekenhuis overleden. Ook voor het even der beide andere personen wordt gevreesd. Naar zijn schatting is een duizendtal poli tieke gevangenen op deze wijze gedood, of schoon dit getal op het oogenblik niet te con. troleeren ia. Ongeveer zeventig lijken worden lederen nacht afgehaald. Vele slachtoffers zijn personen, die moei lijkheden hebben gehad met hun werk lieden, die thans van de gelegenheid ge bruik maken om wraak te nemen. TOKIO, 30 Aug. (ANP.) Gemeld wordt: Ondanks de reeks Mandsjoerijsche protesten wegens het feit, dat yërdwaalde kogels, afge vuurd tijdens oefeningen van Russische troe-’ pen, op Mandsjoerijsch gebied terecht komen, is een Mandsjoerijsch dorpeling gisterenmor gen ernstig gewond door enkele van nabij be nadering honderd verdwaalde kogels, die Mandsjoerijsch gebied terecht kwamen Zuiden van Toengnlng, waar 20 Russisch^ valeriaten Woensdag binnendrongen. Bevestigd wordt, dat Ogilvie Forbes, de Brit- sche zaakgelastigde in Madrid, persoonlijke stappen heeft ondernomen bij de regeerlngs- autoriteiten, :enelnde verzekeringen te krijgen betreffende het lot van zekere te Madrid op gesloten gevangenen. - Deze vonnissen worden voltrok! kelders van het clubgebouw, waar lijken later naar het lijkenhui? of de graaf plaats gebracht worden, door den meentelijken vuilnisdienst. Drie arbeiders worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij om het leven zijn gekomen. Twintig mijnwerkers zijn gewond, van wie in tusschen drie aan hun wonden zijn bezweken. Men verwacht niet, dat nog meer slachtoffers te betreuren zullen zijn. De mijndirectie heeft een onderzoek Ingesteld naar de Oorzaken van het ongeluk, doch dit heeft, daar de bergingswerkzaamheden nog niet geëindigd zijn, nog geen uitsluitsel gegeven. ADDIS ABEBA, 31 Aug. (Reuter). Twee aen- ielingen. ae Canadees Tom Devers, en de Nic uw-Zeelander Clifford Mitchell, zQn. naar pas thans bekend is geworden, begin Mei door r-andieten. behoorende tot den Galla-stam, nabi) Yerga Alem vermoord. Zi) maazten deel uit van de JSudan .interior mission’ waarvan zich nog een aantal (Men in het binnenland van Abesslmë4 bevinden en waaromtrent men sedert maanden reeda niets gehoord heeft STOCKHOLM, 29 Auff. In de afgeloopen dagen hebben zich in een ziekenhuis te Stock holm geheimzinnige vergiftigingsverschijnselen voorgedaan bij lichte zieken. Twee van hen zijn reeds overleden, een derde ie stervende. Het schijnt, dat injecties met xilvemitrast rijn gegeven in plaats van met cocaïne. De politie «telt een onderzoek in. Toen hem verteld werd, dat met stelligheid gemeld werd, dat hij naar Moskou teruggeroe pen was, en vervangen zou worden, antwoord, de Ozersky: „Het antwoord is, dat ik morgen ochtend (Maandag) terugvlieg. Ik ga eerst naar Berlijn, en vandaar vlieg ik naar Londen. s> U zult mij waarschijnlijk Woensdag te Londen zien. Ik weet niet* omtrent al hetgeen mi) nu gezegd is. Ik keer terug naar mijn ge zin en mijn bezigheden.” Alle kerken en kloosters Ztfn platgebrand met uitzondering van de kathedraal. Op bet dak hiervan zijn kanonnen en mitrailleurs geplaatst voor de af weer van vliegtuigen. De Calle Larios, de voornaamste straat van Malaga, ia geheel vernield.” Voor zoover van de Fransch-Spaanache grens aan de beneden-Pyreneeën gezien kan worden, heeft zich vandaag geen enkel offen sief op groote schaal aan het front van Irun voorgedaan. De evacuatie van Irun schijnt beëindigd te zijn. In de straten der stad^Aevlnden zich geen vrouwen en kinderen meer. De meeste hulzen zijn gesloten. Het aangekondigde bombardement heeft nog niet plaats gehad. De correspondent van Havas meldt, dat de uittocht der bevolking uit Spanje hedenmor gen voortduurde. Te Hendaye wemelt het van een bonte me nigte, en in het station wachten talrijke vluch telingen om gevaccineerd te worden Op het oogenblik schat men het aantal vluchtelingen op 2500. De Fransche autoriteiten nemen alle maatregelen, om de ongelukkige uitgewekenen te helpen. LONDEN, 31' Aug. De Times meldt uit JoiMumeaburgslechts enkele oogenWikken □a den '«art van het vliegveld Cermiston, Is de piloot van een vliegtuig, dr. G. C. Dalton, die twee passagiers met zich mee de lucht In had genomen, achter den stuurknuppel ten. gevolge van een hartverlamming overleden. De passagiers waren de heer S. Kruger, die slechts enkele uren vliegervaring had opge daan en een jonge vrouw, mej. N. Artwell, die haar eersten tocht maakte. Het toestel bleef zonder bestuurd te worden door vliegen en de passagiers slaagden er niet in het lijk uit den stuurstoel te verwijde ren. Het vliegtuig draalde en keerde ongeveer een half uur lang hulpeloos door de lucht, tot de heer Kruger er eindelijk kans toe zag de beschikking te krijgen over den stuurknup. pel en een z.g. „pahnekoek-landing" te maken. Wel sloeg -ie machine daarbij over den kop, maar de heer Krugèt bleef ongedeerd en mej. Artwell kwam er met een gebroken arm af. Dese drukte zjjn verwondering uit over de „ongewone belangstelling”, die men vopr zijn vertrek naar Rusland had getoond. „Er ia." zeide hij, „niets ongewoons in. dat ik naar Moskou ben gegaan. Het is volkomen natuur, lijk eens naar huis te willen gaan. Ik begrijp niet, waarom men zich zoo druk over mij zou maken.” Benige leden van de bemanning zjjn licht ge wond. De voorsteven van het jacht en de brut werden beschadigd. Tegelijkertijd met de botsing deed de wieling van het water, opgewekt door de beide torpedojagers, die het jacht escorteeren, twee booten vol belangstellenden, die den ko ning wilden zien, omslaan. Er hadden geen per soonlijke ongelukken pèaaèa. De Koning bleef op de brug van de .Nahlin” het reddingswerk gadeslaan. LONDEN, 31 Aug. Een correspondent van da Dally Herald heeft telefonisch ge. sproken met den op het oogenblik te Moskou vertoevenden leider der Sovjet- Russische handelsdelegatie in Engeland. Ozersky. De treinen, die vluchtelingen vervoeren, worden regelmatig naar aristocraten doorzocht, die wanneer ze pntdekt worden, op staanden voet worden doodgeschoten en op de spoor baan worden geworpen. 'van de in Madrid heerschende bloedige ter reur. Eiken morgen kan men in de rivier Manzanares de naakte lijken zien van vermoor- Naar Reuter officieel verneemt, gelooft de Britsche regeerlng niet, dat de te Hendaye ver blijvende ambassadeurs in den burgeroorlog in Spanje trachten te bemiddelen sjoekwo voor Buttenlandsche Zaken te Harbin, wien hij instructies beeft gezonden eén protest in te dienen bij den Russiachen consul Sla- voetski. Volgens een bericht uit Sjanghai ia voHediqe overeenstemming bereikt inzake te nemen maatregelen tot regeling van het Tsjengtoe- inctdent, op een gisteren ten huize van den Ja- panechen ambassadeurgehoucen conferentie vanJapansche autoriteiten tn China. De re ferring van Nanking wordt volkomen verant woordelijk gesteld en moet er voor zorgen, dat dergelijke Incidenten zich niet herhalen. De onderhandelingen met Nanking zullen begin nen na ontvangst van Instructies uit Tokio en van het rapport der Japanners, die het incident ter plaatse hebben bestudeerd. ATHENE. 31 Aug. (Reuter) - Het jacht „Nahlin’’ is in de straat van Chalkis In bot sing gekomen met een brug. /- LISSABON, 31 Aug. (Reuter) Een hier ontvangen verslag van een buitenlandschen waarnemer in de Spaansche hoofdstad meldt, dat er thans practisch geen regeering meer hes fa at in Madrid. De communisten contróleeren alles. Tegelijk met zijn Herderlijk Schrijven heeft het Duitsche episcopaat een verklaring gepu- blldterd over de gebeurtenissen in Waldbreit bach. De bisschoppen protesteeren op scherpe wijze tegen de veralgemeening yan bet smarte lijke geval, constate*ren, dat met één enkele uitzondering geen enkele priesters of ordes- man bij het schandaal was betrokken, dat ze ker 99 pet. der orden-leden zedehjk volkomen Intact la, dat de jeugd door de openbaarheid van zulke processen en door de in de pers gemaakte matelooze sensatie wordt bedorven en herinneren er aan, dit dezelfde lieden, welke nu zoo hoog van den toren blazen, het epis copaat nooit hebben ondersteund bij zjjn po gingen, het zedelijk léven in Duitschland te saneeren. Ten slotte manen de bisschoppen tot vrede en besluiten aldus: „De strijd tegen priesters en orden is overal voorbode en bege. leidend verschijnsel der bolsjewistische wereld revolutie Iedereen, die tegen geloof en Kerk strijdt, wordt willens of niet eep medewerker van het bolsjewisme.” Een deaer cavaleristen werd toen gëdood door een Japansche patrouille. Gistermiddag deed een Russisch militair vliegtuig een verken ningstocht boven Hsingkoentoen en passeerde daartoe de Oostelijke Russlsch-Manusjoerijsche grenslijn. Het toestel werd gedwongen zich bo ven Russisch gebied terug te trekken door scho ten van een Japansche patrouille. Naar ver luidt, heeft de Mandsjoerijsche minister van Buttenlandsche Zaken een telegram gezonden aan Sji Li Pen, den Commandant van Mand- Vanmiddag zijn te Parijs uit Mac&id en Bar celona Marcelino Domingo, minister van onder wijs, en mevr. Irriburi, communistisch afge vaardigde van Oviedo, bekend onder den naam „La Pasionaria”, benevens Antonio Lara, oud- minlster van justitie en financiën, Aangekomen. Zij weigerden een verklaring af te leggen en begaven zich onmiddellijk naar de Spaansche ambassade. De eerste gevangenen, die in vrijheid wer. den gesteld, zoo vertelde de waarnemer, waren om. moordenaars, zakkenrollers, bankdieven enz. Eerst daama kwamen de politieke ge vangenen, die met machinegeweren neerge maaid werden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar. f2.— Voor buiten Alkmaar I I f 2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij* De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Bil de Britsche regeerlng, zoo meent men te weten, is niets bekend van eenigerlei stap in die richting van de zijde der ambassadeurs. Aan den anderen kant verneemt Reuter nlet- offkleel, dat het mogelijk is, dat sommige am bassadeurs streven naar een oolitiex van be middeling tusschen de regeering en de natio nalisten, doch deze pogingen zouden geheel in formeel zijn. De Britsche regeering bezit geenerlei gegevens ten aanzien van het gerucht, dat gedelegeerden der Spaansche regeerlng en der nationalisten een bezoek hebben gebracht aan de buitenland- sebe ambassadeurs te Hendaye. Wh'.*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1