Nederl. Heidemaatschappij Debora H 4 SLAGERSBEDRIJF IN NOOD voor Bijdragen werkloosheid A I JAARVERGADERING TE UTRECHT 1 ZWARE CRISISLASTEN 1 Restaurant DORRIUS ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 PREEKEN Unie van Zuid-Afrika Zaanlandsche bank Kerkelijk leven Plechtige Jaardienst NAAR LOURDES De Rozenkrans-bedevaart Audiëntie I - r. Unie van Zuid-Afrika Bü het 50-jarig bestaan der 3 October-vereeniging Onderzoek van den bodem ie begonnen Sureéance van betaling aangevraagd Voor Z. H. Exc. Mgr. Aengenent z.g. De regeling kan niet meer objec tief gemaakt worden dan zy thane ie Muggenplaag by het Ueelmeer HUTSPOT-TOCHTEN NAAR LEIDEN LEERDAM VRAAGT OPHEF FING VAN SURSÉANCE DE TUNNEL ONDER HET NOORDZEEKANAAL MEER INVOER VAN INDISCHE RIJST LEEKf Krachtige maatregelen mogen verwacht worden, om de opbrengst van *t IJeel- meer tot de grootste hoogte op te voeren N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD Overbezetting en over-concurren tie moeten met hulp van Rijke en gemeente-overheid worden gekeerd - De vleeschkeuringswet en haar perikelen *- X Nabij Ludwigslust zijn 21 boerenwoningen en stallen een prooi der vlammen geworden o u DEN HAAG, 2 September. I t hierover i s B A r I Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in sake het ontwerp van wet tot verlenging van den geldigheidsduur en wijzi ging van de wet van 4 Maart 1935 en wijziging „van de slotbepaling van de wet van 4 Maart 35 moet de Regeerlng bezwaren maken tegen ver vanging van de subjectieve bijdragen doqr meer bijdragen, toegekend volgens objectieve, bij de wet vastgestelde normen. Door een wetgeving in wier uitvoering zij practisch niet de minste medezeggenschap hebben, worden mlllloenen 43 mlllloen aan varkenscrlslsheffing en 23 mlllloen aan helling op rundvleesch van den slager geheven, zonder dat de boeren daardoor be hoorlijk warden geholpen. waar den i t i t Wij en Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag en Donder dag audiëntie verleenen. Van de slagers, niet van den consument De consument gebruikt minder vleesch. Het ge bruik van rund- en varkensvleesch per hoold der bevolking liep van 1932 tot 1935 van 47 tot 37 KG. terug. verlaging in de gemeentelijke begrootlng moes ten worden aangebracht. die de middelen tot bestrijding van overbezet ting en overconcurrentle In het slagersbedrüf In het licht stelde. s e s Den laatsten tijd was het vertrouwen in de bank al eenigszlns geschokt, waardoor veel gel den aan haar beheer waren onttrokken en dus In dit opzicht het aantal gedupeerden niet zoo groot Is. Meer slachtoffers zullen zich onder de spaarders bevinden. Reeds vroeger n.l. in 1926 heeft de Zaan landsche bank een surseance van betaling aan gevraagd. De glasfabriek „Leerdam" heeft bij request, ingediend bij de Rechtbank te Dordrecht, ver zocht om opheffing van de surséance van be taling. 9 September ek. zal de rechtbank beslissen. N. X. Veerbwrgwai b. fc. Bpoi, Ameterdam. DU JOU* IN LA CABTU Het IJselmeer had dit Jaar veler aandacht door de bekende muggenplaag en vele vragen kwamen binnen of daarin geen verbetering ware te tnpngen door visahuitzetting. Dit vraagstuk eter vischuitzetting is niet eenvoudig. Door den overgang van brak raar vrijwel zoet water en de versperring van de vrije verbinding met de Noordzee en de Wadden zijn verschillende vischsoorten uitgestorven en moet een nieuw biologisch evenwicht worden gezocht. Van het verleenen eener afzonderlijke extra- bijdrage aan Rotterdam en Amsterdam we gens verlaging der haventarieven is, gelijk reeds is gebleken uit hetgeen hierboven ten aanzien van eerstgemelde gemeente werd medegedeeld, geen sprake geweest. Slechts zal de aanvanke lijk aan die gemeenten toegezegde extraJblJ- drage worden verhoogd in verband met de wijzigingen, die ten gevolge van die tariefs-* In de aigemeene vergadering zijn nog de pe riodiek aftredende commissarissen A. W J- J. baron van Nagsll, mr. W. J. M. Westerwoudt en dr J. O. Westra van Holthe in hun functie herkozen terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. Ch. J. M Ruys de Beerenbrouck, werd gekozen mr. S. Baron van Heemstra, te Arnhem. I Bij de groote dagen van Lourdes tellen ook die van de Rozenkransbedevaart, de Rosalre. In t begin van odtober komen onder leiding der Predlkheeren van alle kanten van Frankrijk de Mariavereerders naar Lourdes. Het is de laatste keurtroep voor dit bede- vaartsjaar, die aan Mbeders oproep: „Ik wil dat hier veel volk home" gehoor geeft. VOOr de stilte zal vallen over de heiligdommen en het plein nog slechts door weinigen betreden wordt, is deze bedevaart als een laatste groet van de menigten in Lourdes. In geen Jaargetijde is Lourdes devoter dan in de mooie herfstdagen. Het reisbureau Jos. Peeters uit Venlo heeft twee reizen met verblijf in Lourdes tijdens de rozenkransbedevaart georganiseerd. Wat betreft Nederlandsch Indlë zijn het in het bijzonder olieproducten, die voor den im port in aanmerking komen, te weten: benzine, petroleum en smeeroliën. Naar Nederland wordt uitgevoerd: mals, looi bast, hulden en vellen en diamant. Wat betreft het laatste artikel ia de uitvoer in verband met de slechte economische toestanden de laatste jaren sterk teruggeloopen. De Fa. H. J. Tjaden en Zoon, te Haarlem, is dezer dagen begonnen met het verrichten van grondboringen langs den oever van het Noordzeekanaal, onder Velsen. Nadat in het voorjaar aan den zuidelijken oever reeds een boring was verricht, is men thans bezig nabij den aanlegsteiger van de stoomponten. den bodem van den noordelijken oever aan een onderzoek te onderwerpen. Het onderzoek strekt zich trtt tot een diepte van ongeveer 60 meter. Er zullen nog meer boringen volgen, aan beide oevers, waarbij het onderzoek zich tot een grootere diepte zal uit strekken, n.L tot op ongeveer 100 A 120 meter. Hieruit mag niet de conclusie getrokken wor den. dat met den tunnelbouw hoe noodzake lijk deze ook is geworden thans binnenkort zal worden begonnen. Dit zal vermoedelük nog wel eenigen tijd duren. Den bona-flden slager wérden daarentegen be lemmeringen in den weg gelegd, die hem de concurrentie tegen de grootbedrijven en tegen de knoeiers steeds moeilijker maken. De han gende herziening van de Vleeschkeuringswet slager I moge aan de billijke eiseben der slagers recht 1 doen wedervaren. De organisaties mogen hier naar bet voor beeld van de Schledamsche bonden op aan dringen; de regeerlng moge verordeningen in dien geest sanctionneeren. Ter bestrijding van de overconcurrentle sul len de slagers samen met de grossiers de hulp van de Wet op de verbindendverklaring der collectieve Ondernemersovereenkomsten moe ten inroepen. Deze Wet immers erkent het be ginsel, dat de kostprijs van het product in een gezond bedrijf zal worden beschermd. Het vast stellen van dien prijs moge, door de Ingewik kelde verhoudingen in het slagersbedrüf spe ciaal, eenige moeilijkheden meebrengen, deze Er bestaat geen enkele maatregel, om de tl te vrije vestiging op afdoende wijze te keeren. om aan de versnippering, die het vinden van een behoorlijk bestaan voor den bona-fide sla ger onmogelijk maakt, om aan het „slagertje- spelen" door totaal onbevoegden, die nóch vak kennis noch credietwaardigheid bezitten,' paal en perk te stellen. Het bodemonderzoek geschiedt in verband met de verbreedingsplannen van het Noordzee kanaal, maar, het spreekt vanzelf, dat de re sultaten van dit onderzoek tegelijkertijd kun nen dienen voor de uitwerking van de plannen voor den bouw van een tunnel. Door deze boringen kunnen de gesteldheis van den bodem, de ligging en samenstelling der verschillende grondlagen en het water, nauw* keurig worden vastgesteld, vooral ook. omdat zij op verschillende plaatsen worden uitgevoerd. Op deze wijze kan men zich een gefondeerd oordeel vormen van de plaats en de wijze van aanleg van deze belangrijke en kostbare oever verbinding. In elk geval wordt er dan toch voorbereidend werk gedaan en nu is het maar te hopen, dat de uiteindelijke oplossing niet lang meer op zich zal laten wachten. Het pontverkeer levert elk Jaar steeds meer moeilijkheden op en het snelverkeer ziet reikhalzend uit naar hetoogen- blik, waarop het niet meer noodig zal zijn om op drukke tijden in een lange file te moeten wachten, totdat de ponten de zaak hebben „verwerkt”. Met weemoed herdacht spreker Jhr. Mr Ch J. M Ruys de Beerenbrouck. Oesproten uit een edel geslacht, drukte hij dB voetstappen van zijn vader op menig terrein. Zoo mln wij ooit den .vader, den mede-oprichter van de Nederlandsche Heidemaatschappij, zullen ver geten, evenmin zullen wij vergeten de warme vriendschap, welke de zoon haar toedroeg, al dus spr De prettige, eenvoudige wijze, waarop hij zijn raad gaf in vaak lastige kwesties en waarbij hij zijn groote ervaring op ongekunstelde wijze in dienst van onze Maatschappij stelde, sa. ons steeds bijblijven. t De wet heeft teleurgesteld. De mis standen bestaan voort op het platte land, waar geregeld geslacht wordt. Bijvoorbeeld in een schuur, waar on langs niet minder dan 400 ratten werden gevangen. Uiteraard zal de beteekenls van die tariefs verlaging, voor zoover zij op het gemeentebud get voor 193? haar invloed zal doen gelden, bij het bepalen van de extra-büdrage voor dat Jaar mede in aanmerking worden genomen. Intus- seben kan de Regeerlng thans nog geenerlei mededeeling doen omtrent het bedrag, waarop die bijdragé voor 1937 voor elk dezer gemeenten zal worden vastgesteld. Dit zal Immers moeten afhangen van den totalen budgetalren toe stand der gemeente eenerzijds en van de mede in verband met de aanspraken van andere ge meenten daarvoor in 't fonds beschikbare mid delen anderzijds. Voordien immers was de hygiënische toe stand in het slagersbedrijf in vele opzichten huiveringwekkend. Ieder was zijn eigen keur meester. Het was aan ieders eigen overtuiging overgelaten wat hij in het belang van de volks gezondheid wenschte te doen en te laten Koudslachters brachten bet vleesch van ge storven of uit nood gedoode dieren in den handel. Het aanzien van het beroep leed door deze misstanden. DAArom in hoofdzaak vroe gen de slagers dit was de éérste daad van hun organisatie een Keurlngswet. Een lichtpunt is het meer en meer voor-* schrijven in de bestekken van het gebruik van inlandsch hout en bet stemt tot dank baarheid, dat ook de Ned Spoorwegen voor het eerst sinds Jaren weer een partijtje eiken wlsselhout van inlandscbe herkomst hebben betrokken. De Nederl. Heidemaatschappij houdt dit Jaar haar aigemeene vergadering in Utrecht en Vrijdagmorgen werd deze in bet Jaarbeursgebouw met een rede van den voorzitter, A. W. J. J. Baron van Nagell, uit Velp, geopend. Het is de knoeiende achterbuurtslager, die in laatste instantie den prijs van het vleesch in handen heeft. Naar hem richten zich, ge dwongen door de concurrentlenoodzaak, alle vakgenooten. Doen si) het niet, dan worden zj) gedwongen door de beunhazen, die het slagers bedrijf vrij in- en uit kunnen loepen. Met een heele lijst van zulke klachten opende de heer O. C. Scholtes, voorzitter der Com missie van Overleg uit het Slagersbedrijf, ge vormd uit de Besturen van de verschillende vak-organisaties, een buitengewone vergadering dezer gezamenlijke besturen in de kleine zaal van den Dierentuin, welke vergadering doo.- verschillende ambtelijke en organisatorische autoriteiten werd bijgewoond. De laatstgenoemde oorzaak van de moeilijk heden in het slagersbedrijf de zwakte van zijn Inwendige organisatie werd door den heer j. G. van Eeden uitvoerig belicht. In het slagersbedrijf ontbreekt iedere prijs vorming en iedere beperking van de vestiglngs- mogelljkheden. Reeds thans worden de bijdragen voor het overgroote gedekte op objectieven grond toe gekend. Van het totaalbedrag, dat wegens bijdragen uit het Werkloosheidssubsidlefonds aan de gemeenten wordt uitgekeerd, heeft cir ca 8590 pCt. betrekking op de objectieve bij drage. Juist in verband met de buitengewoon hooge eischen, die de werkloosheid aan de overheids middelen stelt, is het niet te verdedigen de bijdrageregeling meer objectief te maken dan zij thans is. Immers elke versterking van *t ob jectieve karakter der bijdr^ge-regeling moet tot gevolg hebben, dat ten laste van het Rijk, respectievelijk ten nadeele van de financieel minder draagkrachtige gemeenten, aanspraken geschapen worden ten behoeve van meer draag krachtige gemeenten. Aan de gemeente Rotterdam werden bijzon dere bijdragen tot een bedrag van vier mlllloen toegezegd, omdat naar het oordeel der Regee- ring met het oog op de budgetalre positie der gemeente en de mogelijkheid, daarin door maat regelen van de gemeente zelf verbetering te brengen, eenerzijds, en de In het fonds beschik bare middelen, anderzijds, toekenning van een hboger bedrag niet verantwoord zou zijn ge weest. Het bedrag der bijzondere bijdragen werd naderhand echter verhoogd, omdat eenige, ook naar liet oordeel van de Regeerlng nood zakelijke maatregelen moesten worden getrof fen, die tot een vermindering der gemeentelijke inkomsten zouden leiden. *s GRAVENHAGE. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, beeft de Regeerlng besloten, de hoeveelheid van 15 000 ton Indische rijst, die in de periode 1 April tot 31 December 1936 met vrijstelling van de monopoliewlnst van f 1hier te lande kan worden ingevoerd, te verhoogen tot 20.000 ton. moeilijkheden laten zich overwinnen. De heer J. P. P r u 1 k s m a, kwam nog eens terug op de Vleeschkeuringswet. Indertijd hebben de Nederlandsche slagers sterk voor het totstandkomen van een VleescJP keurlngswet geijverd. Wij leven in een bev’ogen tijdperk van de geschiedenis. Een tijdperk van onrust en ont aarding. Maar het is niet de eerste maal, dat de menschheid zulk een tijdperk beleeft. Ook de Bijbelsche geschiedenis verhaalt ons van zulke bloedige overgangstijden, Waarin de gru welen aan de orde van den dag zijn, en waarin het geestelijke leven verstoord wordt door de gisting van allerlei tegenstrijdige stroomlngen, die soms een klein percentage waarheid mee voeren in een vloed van verderfelijke dwalln- De voorgestelde wijziging inzake het gedeelte van de hoofdsom der grondbelasting, dat aan het fonds ten goede komt, brenjt geen ver zwaring van de belasting voor de ingezetenen met zich mede. De wijziging met betrekking tot de opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting kan zoodanige verzwaring met zich medebrengen, doch uitsluitend in die gemeenten, welke thans nog geen 40 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting heffen. De verzwaring is dan uiterst gering, n.l. 2 opcenten, hetgeen neerkomt op een belastingverhooging van ƒ2.bij een vermogen van 100.000. Spr. herdacht vervolgens het overlijden van cle h’eeren A. Draisma de Vries en K. Czn. de Boer, Commissarissen van de Maatschappij en van den heer J. van Leenhoff. secretaris der afdeeling Westelijk Noord Brabant, om daarna met een erkentelijk woord het verdienstelijke werk van den afgetreden directeur, drf heer Van Lonkhuyzen te memoreeren. De directeur, de heer T van Maanen. deed eenige mededeelingen betreffende de toestan den van de verschillende bedrijven. Wat den boschbouw betreft, heeft de econo mische toestand zich in het algemeen weinig gewijzigd. De prijzen zijn nog even slecht als het vorig Jaar. Vandaag bestaat de N.V. Drukkerij De Spaar- nestad, te Haarlem, dertig jaar. Aanvankelijk een bescheiden onderneming, die de Nieuwe Haarlemsche Courant uitgaf, is zjj onder krach tige leiding uitgegroeid tot een der aanzien- Ijjkste uitgeversbedrijven in Nederland, dat met de hulp van *n uitgebreiden staf van medewer kers Nederland voorziet van een rijkdom van lectuur op velerlei gebied. Uit den aarjl der zaak wordt dit .Jubileum” niet gevierd, maar er is alle reden toch even aan de groote ont wikkeling te herinneren en de beste wenschen uit te spreken voor den verderen bloei. Vijf trcu «wra leruggciuopen. jaar geleden werd het 25-Jarig bestaan onder Een roer lastig probleem in Zuid Afrika is[groote belangstelling herdacht. 3 October nadert snel en daarmede de her denking van Leidens ontzet. De derde October zal ditmaal van bijzondere beteekenls zijn, omdat thans tevens het 50-ja- rlg bestaan der 3 October Vereeniging zal wor- :>n herdacht. Het is daarom, dat ter gelegenheid van den 3den October nu .hutspot-tochten” zullen wor den georganiseerd, voor automobibllsten, mo torrijders, wandelaars en wielrijders, waarbij niet het leveren van een belangrijke sport prestatie, dochj, hë4 aanmoedigen van den be zoek aan de Leidsche feestviering hoofddoel is. Ook de inwoners oer sleutelstad zelf kunnen aan dezen stertocht deelnemen en daardoor in het bezit komen van de fraaie .hutspot-pla quette” of .hutspot-draagmedaille”, welke wordt uitgeloofd voor allen, die den tocht overeen komstig de voorwaarden volbrengen. Bepalingen en reglement voor deze .huts- pottochten” alsmede een startkaart worden den deelnemers toegezonden na ontvangst van het inschrijvingsformulier en de verschuldigde in4 l leggelden. De inschrijvlngsbiljetten moeten ge richt worden aan het secretariaat der commis sie. Nleuwstraat 28, Lelden, voor 24 September aanstaande. Spr. wees op de verscheidenheid van klimaat, hetgeen natuurlijk van grooten invloed is op landbouw, veeteelt en niet te vergeten op den boschbouw. Volgens de laatste gegevens be staat de bevolking uit 1.944200 Europeanen en 6.656.100 niet-Europeanen. Onder de middelen van bestaan neemt mijn bouw de voornaamste plaats In. Zuid-Afrika produceert thans 48 pct. van het geen de wereld aan goud voortbrengt. Het tweede groote middel van bestaan Is de landbouw. Den handel van de Unie besprekend, wees spr. er op, dat het goud vanzelfsprekend een zeer groote plaats inneemt in het bedrag van den uitvoer. H|j wees er op, dat ook land-, tuin - en bosch- bouw en vlsscherU nog steeds den vollen druk van de economische depressie ondervinden. Vooral het boschbouwbedrUf mist nog elke eco nomlsche basis en raakt steeds verder achter op. Elke steunmaatregel van de zUde der re geerlng is voor den boschbouw, die voor ons land van aigemeene cultureeje beteekenls is. uitgebleven. Er zijn echter ook lichtpunten'. Allereerst, dat contact verkregen is tusschen de Centrale Com missie voor de Ruilverkaveling en het Bestuur van onze hoofdafdeellng Ruilverkaveling. Voor de visschers werd ch lang verbeide steun van hun bedrijf werkelUkheid. Het leven in de afdeelingen is veel krach tiger geworden, waarvoor spr. zUn groote waar deering uitsprak. Wat betreft den invoer uit Nederland zU vermeld, dat deze de laatste Jaren zeer ge leden heeft, aldus spr.. door de sterk pro- tectlonnistlsche politiek van de Regeerlng en door deze politiek hebben in het bijzon der artikelen van onzen landbouw geleden als daar zUn: boter, kaas en gecondenseer de melk. BU den vooruitgang, dien de land bouw in de Unie in de laatste jaren heeft gemaakt, is dat wel begrUpehjk en ratio neel, maar desniettemin voor onzen land bouw aeer te betreuren. De ontwikkeling van bet hout was dit jaar •gunstig, doch ziekten en beschadigingen nemen hier en daar vrU ernstige vormen aan. Op het gebied van de ontginning en de grond verbetering heerscht tot nog toe een opgewekt leven. Was 1935 een goed fruitjaar, van 1936 kan dtt zeker niet worden gezegd. ware lasten drukken op het sla- gersbedrjjf. Om de steunmaatre- A-d gelen ten behoeve van Landbouw en Veeteelt mogelijk te maken, heeft de Overheid allerlei heffingen op het geslacht gelegd en op de dierlijke vet ten dit alles nog boven de gewone omzetbelasting. Knellend en ontac tisch werkt bet contróle-apparaat. En daarnaast woedt in het bedrijf zelf een concurrentiestrijd, die ieder oogen- blik hen, die zich ondanks den crisis druk nog staande kunnen houden, met den ondergang bedreigt. Z. Exc. mr. H. A. Lorentz, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Pretoria, hield een voordracht over de het zjf. .arme-blankenvraagstuk”, hetgeen spr. nader toelichtte. Nog besprak spr. de schapenteelt, die naast die van Australië en die van Zuid-Amerika tot een van de beste van de wereld moet beschouwd worden, den uitvoer van versch fruit, uitsluitend naar Engeland en het produceeren door de Unie van 350.000 ton suiker per jaar. Tenslotte maakte spr gewag van de diverse wild-reservaten, waarvan het zoo beroemde Kruger-wildpark de kroon spant. Na deze voordracht werd de aigemeene ver gadering gesloten en vereenlgden de deelnemers zich aan een lunch. In den namiddag werd een toer naar Maam gemaakt voor een bezoek aan bet landgoed van mevr, de wed. Mr. W. B. BlUdenstetn-van Heek. De eerste dag werd met een gemeenschap- pelUken maaltijd in het Jaarbeursrestaurar.t besloten. In niet geringe mate droeg tot den achter uitgang van het slagersdebiet bü de distribu tie van het blikvleesch, die in 1935 tot 2,61 K.G. per hoofd der bevolking opliep. Tegen een vol komen onredelUke belooning van 1 of IK cent per blik mochten tenslotte, na hevig oonferee- ren, de slagers zelf het half-verschroeide re- geertngsgehakt distribueeren. Neen, niet de consument, doch de vangt de klappen op, herbaalde Mr. F. Back, gen. Het boek van Kardinaal Faulhaber Ka- i rakterbeelden uit de Bübelsche vrouwenwereld beschrüft ons in welgekozen woorden de dertiende, de twaalfde en de elide eeuw vóór Christus, den zoogenaamden Tijd der Rechters, als zulk een langdurige overgangsperiode tus schen de Mozaïsche oudheid en de regeerlng van de Koningen. Dit tüdperk, zoo zegt de Kardinaal, was de Sturm und Drangperiode van de oudtestamentische heilsgeschiedenis. Werd op die manier de Bübelsche Geschie denis geleeraard aan onze inrichtingen van onderwijs, ze zou meer perspectief vertoonen aan de jeugd en haar méér boeien. Gewoonlük wordt ze te doodsch en te boekjes-achtlg voor gesteld, te weinig als de levende realiteit, die de geschiedenis van de menschheid toch is. Het boek van Kardinaal Faulhaber zou dan ook tot voorbeeld gesteld moeten aan al degenen, die met het onderwijs in de Bübelsche Ge schiedenis belast zün, of die voor meisjescon gregaties en vrouwenbonden optreden met lezingen of toespraken over Bübelsche onder werpen. Het Boek der Rechters, dat die woelige pe riode uit de Joodsche geschiedenis beschrüft, wordt gewoonlük, om begrüpelüke redenen, bü het onderwüs aan de jeugd tamelük vluchtig behandeld, maar dit neemt niet weg, dat bet vele lessen bevat, waarmede vooral de volwas sene zün voordeel kan doen. De gruweldaden, welke dit historische boek verhaalt, evenaren de gruwelen, ons bekend uit Spanje, Rusland en de Dultsche concentratiekampen, en geven een akelig beeld van den mensch, zooals hü wordt, wanneer de collectieve redelooze harts tocht hem de beheerschlng over zichzelven doet verliezen. Moord, bloedwraak, trouweloos heid, barbaarsche wreedheden komt men in deze bew'ogen bladzüden van den Bübel her- haaldelük tegen. Het ia in dezen revolutletüd, zoo vermeldt Kardinaal Faulhaber, dat wü in eens een groot aantal Bübelsche vrouwenge stalten naar den vóórgrond zien komen, zoowel in de wreede misdaad als in de heldhaftige deugd. De vrouw is Immers licht te bewegen naar de uiterste grenzen van het menschelüke gemoedsleven. Wordt zü ontaard, dan is zU verachrlkkelüker dan de wildste dieren, maar nok in de deugd en in de toewüdlng bereikt zü hoogtepunten, die den man verbazen. Zoo wüst Kardinaal Faulhaber op de heroïsche gestalte van Debora, de profetes. ZU was de vrouw van 1 Waar de Ingediende Vestigingswet op het klelnbedrüf niet rechtstreeks tegerf de overbe zetting in het klelnbedrüf, doch slechts tegen de vestiging van onvolwaardlgen Ingaat, dus van deze wet weinig verlichting in onmiddellüken momenteelen noodtoestand te verwachten valt, zal de kwantitatieve vestl- glngsbeperklng, waaraan toch levendige be hoefte bestaat, van gemeentewege ter hand moeten worden genomen. Men mag echter verwachten- dat eerlang het onderzoek zoover zal zijn gevorderd, dat krachtige maatregelen worden genomen om te pogen de opbrengst van het IJselmeer tot de grootste hoogte op te voeren. De te Krommenie gevestigde Zaanlandsche Bank, welke ook te Zaandam is gevestigd, heeft gistermorgen haar loketten gesloten. Surséance van betaling zal worden aange vraagd. et la een gerechtvaardigde klacht, dat de BUbelkennis onder ons volk sterk aan het afnemen te. Afgestudeerden van onze schoten gaan de wereld in, terwül talrüke namen, die tot het voorgeslacht nog sterk spra ken. hun voikotnen vreemd zün geworden. Waaraan is dit verschünsel toe te schrüven? Zeker op de voornaamste plaats aan een ver mindering van het godsdienstig besef in breede lagen der bevolking. Voor het katholieke be volkingsdeel geldt dit echter In mindere mate Hier is de BUbelkennis gering, omdat de ver trouwdheid met den Bübeltekst, vooral voor wat betreft de Boeken des Ouden Verbonds, niet büster groot Is, maar ook omdat het on derwüs In de Bübelsche Geschiedenis zoo noodzakelük in alle Inrichtingen van opvoed kundige strekking door de overladen exa menprogramma's naar den achtergrond is ver drongen, zoodat de BUbelkennis verlaagd werd tot een tamelük onbelangrük bUvak. Het is trouwens niet alleen de kennis der Bübelsche personen, die afneemt. Ook de groote figuren uit de heldensche oudheid en uit de mytholo gie der Grieken en Romeinen worden vreem delingen voor de Jeugd, die zich hiermede van een groot stuk humanistische cultuur uitsluit. Het is nochtans minder schadelijk, dat men Themistocles of Numa PompUlus; niet kent, en dat men niet weet, wie Apollo-en Mercurlus zün, dan dat men een vreemdeling Is In de BUbelsche Geschiedenis. Want de Bübel ia door den Heiligen Geest ingegeven, en „al wat geschreven staat, werd tot onze leering ge schreven”. Wat hebben wü te leeren van de Geschiede nis van het Joodsche Volk in de oudheid? Be halve talloooe voorbeelden van verheven en heldhaftige deugd, houdt dit meest menseb.- kundige der boeken ons herhaaldelük levens lessen voor, wier inachtneming het geluk van individu en gemeenschap verzekert. Dit Boek is de neerslag van de hoogste wüsheld. maken ons schuldig aan een schadelUke onteerende onwetendheid, Indien wü de gele genheid verzuimen, met die hoogste wüsheid kennis te maken. Natuurlük moet die kennismaking op ver standige wüze geschieden. De volledige Bübel is geen lectuur voor Iedereen geschikt. Juist nu een tweetal katholieke bübelultgaven met den volledigen tekst voor lagen prüs in den handel worden gebracht, is het nuttig, er nog eens aan te herinneren, dat ook De Ka tholieke Bübel of de Standaard-ultgave van Petrus Oanislus allerminst een boek Is, dat men b.v. cadeau moet geven aan zün kinderen, die op een lyceum of op een H. B. 8. studeeren! Men zou op die manier, met de beste bedoelin gen, meer kwaad dan goed doen. Een Jeugdboek is de Bübel niet. Alle zonden, alle ontaardin- gen, alle verwordingen van de menschelüke natuur worden er onomwonden in geschetst ter waaréer.cwtng van de menschheid. Het is niet dienstig, dat de Jeugd te vroeg kennis maakt met al dit kwaad. Wü vreezen minder de rechtstreeksche verleiding, die hiervan zou uitgaan door het bederven van de fantasie. Dit gevaar wordt wel eens overschat. Maar wü vreten, dat de ziel van ongerepte Jonge men- schen door de kennismaking met het kwade- geschaad zal worden in haar idealisme en in haar adel. leven Daarnaast staat het zeer on-sociale karakter van de Vleeschkeuringswet, die in haar tegen- woordigen vorm een ramp voor het slagersbe- drüf beteekent. De Vleeschkeuringswet laat na- melük de vaststelling der keurloonen voor het geslachte vee geheel aan de plaatselüke wil lekeur over. Met het gevolg, dat de groote sla gers in de steden, waar de keurloonen hoog zün, soms 5 gulden en meer voor een var ken hun vee in de dorpen laten slachten, waar zü veel minder betalen hier en daar 10 cents per varken! Dat maakt den kleinen middenstander-slager den concurrentle-strüd zwaarder. Meer dan 6.5 mlllloen K.G. varkensvleesch werd in 1934 in de vier groote steden op deze wüze van slachthuizen buiten de stad inge voerd. Dat alles tolereert de Overheid, hoewel het haar slechts geringe moeite kost tenminste dit te verbeteren. Het slagersbedrüf is thans vol komen uitgeput. Hier moet geholpen worden. De heer Th. C u 1 p e r kwam nog eens terug op den Invloed der crisisheffingen op den nood toestand in het slagersbedrüf. De minister heeft gemeend, dien Invloed te moeten ontken nen; de slagers zelf ondervinden anders. De plechtige Jaardienst voor wülen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent Maandag 7 Sept, te houden in de Kathedraal te Haarlem zal aanvangen om half elf. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers zal ponüflcaU- ter assisteeren. De priesters worden verzocht, in toog en su- perlie, in het koor plaats te nemen. Lapidoth en sprak recht over het volk. Haar rechterstoel was in de open lucht, onder een palmboom in bet gebergte van Ephraim, tus schen de plaatsjes Rama en Betel. ZU is de eenige vrouw, die in het Oude Testament de functie van rechter vervuld heeft. Terwül het volk verdrukt werd door de hei- densche Kanaënteten, roept Debora de mannen op tot den heiligen oorlog tegen dezen heiden- schen stam. Haar profetengave, haar inspiratie, zegt haar, dat zü goed handelt en zü aarzelt niet. ZU trekt persoonlUk mede ten strüde, zoo als in de christelüke middeleeuwen de Heilige Jeanne d’Arc, en haar eenige kracht is haar onaUnkelbaar Godsvertrouwen. Door deze kracht overwint zü. „Debora aldus Kardinaal Faulhaber is een heldin van blakende vader landsliefde, de Maagd wan Orleans uit het Oude Verbond, die, bewust van haar goddelüke zending, haar volk ten strüde en ten zege voer de. ZU is „de moeder van Israël”, door wie het volk tot de vrübeld en tot een nieuw nationaal leven werd herboren, een organisatrice met een zeldzame kracht, als dichteres de bübelsche Sappho, een van de grootste vrouwen «fit de wereldgeschiedenis." De geschiedenis van Debora leert ons het ac tive, het werkdadige Godsvertrouwen in eeki bewogen tüd. Is*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5