Groote vreugde de Hofstad m I tltf il ft van Militaire taptoe te Batavia Vrijstelling straf Bij komst van Prins Benno’s moeder, politiecordon doorbroken WELKOM VREEMDELING i BOERDERIJ OP TEXEL UITGEBRAND MENIGTE WACHT UREN LANG r It fe»' DONDERDAG 1(1 SEPTEMBER 1936 Daar zyn ze! Naar Indië? Avond hulde Prins Philip* bestormt een pakhui» Bezoek aan Overijsel Gelukwenech van de R.K.S.P. Telegrammen Taxegedeelte consumptiemelk I Spontane Oranje-hulde in de hoofdstad HET GAAT SPAANSCH TOE 1N ROTTERDAM Sportief bestuurde de Moeder van Prine Bernhard zelf den wagen, die Haar naar Den Haag bracht Langdurige driftigejr ati~* van een geest- igte voor *t Paleis van den G.G. Viering op Het Loo Ovatie bij het Paleis meer het ph- Opheffing schorsing by de werkverschaffing De Stormachtig was de vreugde, waarmee de blijde tijding van Prinses Juliana's verloving met Prins Bernhard te ’s-Gravenhage werd ontvangen. Het publiek bracht den Vorstel ijken Personen ovatie op ovatie, en aan het défilé van Dinsdagavond moest door de politie ’n einde gemaakt worden. In stee van te verminderen, werd de betuiging van vreug- de'Woensdag nog grooter. Toen het Vorstelijk Paar in gezel schap van Benno’s Moeder en ’s Prinsen Broeder Aschwin Woensdagmiddag te Den Haag aankwam en H. M. de Konin gin begroette, kon geen politiemacht de spontane hulde aan banden leggen; het cordon werd verbroken en bliek bracht het jonge Paar een daverende ovatie. Schade aan verloren graanvoor raden op 40.000 gld. geechat „Koopjesmaan OnMag oan rochtavorvolging bij e«n beweerde overtrading dar uitverkoop-wet Wi ■'.•.•«er o duizenden, maar tienduizenden waren hier sa- I» my heden verloving i Terwijl 4 café geen Moed! van het later Reeds gaan geruchten over een mogelyk be zoek van het toekomstige vorstelijke echtpaar aan Ned. Indlë. mengekomen om Prinses Juliana en haar ver loofde toe te juichen. BATAVIA, 9 Sept. (Aneta). De feeste lijkheden ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana en Prins von Lippe-Biesterfeld duren voort. Dit aan Van welingelichte zijde vernemen wij: De feesten veer Se verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld sullen binnenkort op het paleis Het Loo worden gevierd. ‘lukt, den j te hou- het palel geweldig! jonge pg paleis vla de Koninkiy! Het publiek, samengesteld uit personen van alle standen, leeftijden en landaarden, reageer de hierop met langdurige ovaties, uitroepend: .Leve de Koningin.” .Leve de Gouvemeur-Oe- neraal", en tenslotte, doelend op het as. ver trek van Jhr. de Jonge: „Een goede reis naar het oude land.” xx> II»» .1 ir. mr. van Het dagelyksch bestuur van de RK. Staats partij heeft uit naam van de georganiseerde Katholieke kiezers gelukwenschen gericht aan de Koninklijke Familie en een bloemstuk naar de vorstelijke verloofden verzonden. Mr. C. Geseling, partijvoorzitter en voorzitter van de Katholieke fractie van de TwVcde 'ka mer heeft de felicitatie-registers in het paleis Noordelnde geteekend. Golven van enthousiasme stegen op uit verzamelde burgert), culmineerend in geestdriftige uitroepen en gejuich, toen de Gouverneur-Generaal, nadat het Wilhelmus en het Duitsche volkslied waven gespeeld, uitriep: „Leve onae Prinses”. drang was zeer hevig en de gevolgen daarvan bleven niet uit. Vele vrouwen en meisjes vielen flauw. Aan het gedrang moest dus een einde komen, maar zoover men het plein, de aan- g,-enzende Palelsstraat en aan weerszijden van het palete zien kon, was het één groote. dei nende zee van menschen. Doen het gelukte, zij het na vele vergeefsche pogingen. BATAVIA, 9 Sept (Aneta) Daar het ondo?n- Ijjk is om uit de ontelbare binnenstroomende enthousiaste telegrammen omtrent feestelijk heden uit alle plaatsen in Indlë ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld een resumé te geven, volgen hier als steekproeven slechts enkele telegrammen, welke door Aneta te Batavia werden ontvangen. De Kantonrechter overwoog, dat in casu de aankondiging niet wijst op een opruiming en dat in ieder geval in Juni niet gesproken kan worden van seizoenswissellng. Het ten laste gelegde feit werd dan ook door den kantonrech ter niet strafbaar geoordeeld. Als verdediger der firma trad in dezen op mr. G. C. J. D. Kropman. politie voegde, kwamen Prinses Juliana Prins Bernhard om kwart voor vjjf bij landgoed Ter Horst aan den Leidschenstraat- weg aan. Dit landgoed is het middelste van de drie, die daar liggen, van de Koningin. Komende uit de richting Den Haag heeft men eerst Eikenhorst, dan Ter Horst en dan Raap horst. De aanwezigheid van vele journalisten, die voor het hek van Ter Horst het paar opwacht ten, deed bij de voorbijgaande automobilis ten, fietsers en voetgangers het vermoeden ont staan, dat er iets bijzonders aan de hand was. De minister van Sociale Zaken heeft aan de Inspecties voor de werkverschaf fing geseind, dat arbeiders bjj de werkver schaffing, die de vorige of deze week, in verband met wangedrag en dergelijke, mochten zijn geschorst en voor wie de eventueele ultsluitingsduur niet langer aal duren dan 14 dagen, in verband met de verloving van Prinses Juliana, ''hun schor sing zien opgeheven en herplaatst mogen worden, zonder dat zy van de uitsluiting financieel nadeel zullen ondervinden. In den loop van den middag ging het ge rucht, dat het in de bedoeling lag van Prin ses Juliana en Prins Bemhard om ’s Prinsen moeder en zijn jongeren broer Aschwin, die omstreeks 5 uur per auto op het paleis Noord elnde zouden aankomen, een eind tegemoet te rijden. De ontmoeting zou zoo verzekerde men op een van de buitengoederen van de Koningin aan den Leidschestraatweg, in de nabijheid van café Den Deljl plaats vinden. e* stevig gearmd, wandelend door de fraaie bosschen. Aan beide kanten van den weg staan nu vele auto's geparkeerd. Kr komt een bus aan, die even voorbij het hek van de Raaphorst stil houdt. De passagiers stijgen uit (het stond wel niet op het programma) en moeders met kin deren op den arm loopen, zoo 'vlug als zjj maar kunnen, toe, om zich bij de menigte te voegen. Ook de leden van de Leidsche vrouwelijke studentenvereenlglng, die Woensdagmiddag in wel 10 auto’s naar het paleis waren gereden, om de felicitatie-registers te teekenen, arri- veeren en ontwikkelen eeh geluid, waarop hun mannelijke studiegenooten met recht Jaloersch zouden kunnen zijn. En zoo gebeurde het, dat toen het jonge Paar het hek binnenreed, een juichende schare de Prinses en den Prins begroette. Auto’s bleven staan, er ontstond weldra een verkeersopstopping. Niemand, die voor bij kwam, wilde zich de gelegenheid laten ontgaan, het Vorstelijk Paar toe te juichen en van nabij te zien. Weldra verdween de auto van den Prins in de prachtige bos schen. Uit Soerabaja: Onmtddeliyk na het bekend worden van het heuglijke nieuws stak Soerabaja zich in vlaggentooi. Het feest werd spontaan opgeluisterd door de bataljonsmuziek in de Simpang-soclëteit, waar de Gouverneur het nieuws bekend maakte. In de stad heerachte een onbeschrijflijk enthousiasme. Uit Medan: Het bericht van de Vorstelijke verloving was spoedig in de geheele stad be kend. Onmiddellijk verschenen alom vlaggen, terwijl de kerkklokken luidden. Des avonds was er toevallig een feestavond in de sociëteit, zulks ter gelegenheid van het verblijf der torpedojagers te Belawan, die op weg zijn naar Sabeng, alwaar zij den nieuwen Gouvemeur-Generaal zullen begroeten. De Resident hield hier een redevoering, waar na hij een driewerf hoera aanhief. De muziek speelde het Wilhelmus, hetwelk door alle aan wezigen staande werd meegezongen. naar buiten en begroet haar nieuwe gasten. Even voor half zes zien wij den Prins en Prinses naderen. Prinses Juliana is gekleed in een grijzen mantel en draagt een grijzen hoed met voile. De Prins heeft een grijs colbert aan en een witte anjer in het knoopsgat. Het publiek juicht en als iemand een „leven de Prinses” aanheft, verdubbe len de toejuichingen. Lachend wuift het jonge paar terug. De aanwezigen zullen het tafereel niet spoe dig vergeten: bet jonge paar, gezellig pratend Den geheelen namiddag heerschte Woensdag in de omgeving van het Koninklijk paleis te Den Haag een ongekende drukte. De politie, welke tjjdig haar maatregelen voor het ver keer had genomen, zorgde voor hand having der orde, doch naarmate het meer naar 5 uur liep (het uur, waar op men gerekend had, dat het ver loofde Vorstelijk Paar zou aanko men), groeide de massa aan, Men werd ondanks het opdringen van de achterste rijen, het wachten niet moede. De chauffeur draait den auto en maakt Me kap open. Ruim een kwartier later komt het gezelschap, test: inde uit de Prinses von Lippe-Biesterfeld. Prinses Juliana en de beide Prinsen aange wandeld. Een ovatie stijgt op uit de menigte. Prins Bernhard gaat nu achter het stuur van den auto van zijn Moeder zitten en naast hem n< mt Prinses Juliaria plaats. De Moeder van den toekomstlgen gemaal van onze Kroonprin ses en Prins Aschwin nemen op de achterbank plaats Daar volgt de auto van den Prins, be stuurd door den chauffeur van zijn Moeder en waarin ook de kamenier van de Prinses heeft plaats genomen. De stoet wordt geopend door de belde motoren met zijspan van de Wasse naarsche en Haagsche politie. 1 o F Tal van ante’s volgen den stoet en vele wagens staan langs den Leldschenstraat- weg. Overal jubelt de menigte en wnlffrpieL^. hoeden en zakdoeken. Eenmaal by het „Wachtjegekomen, is er ha doorkomen aaa. Rijen dik staan d en duizenden langs den weg. I Heel langzaam rijden de auto's over Korte Voorhout, Vijverberg, Kneuterdijk en Heulstraat. De belangstelling was veel en veel greater nog dén Dinsdag. Het enthousiasme was hiermede in evenredigheid, er kwam geen einde aan het gejuich. De politie had de grootste moeite een stuk van den rijweg vrij te houden. De men schen stonden tegen elkaar gedrukt, de achter sten steeds maar naar voren dringende in de hoop een betere plaats-te krijgen, om toch maar niets van deze „blijde incomste" te missen. grijzen tweed mantel, chauffeert self desen buitengewoon snellen en swaren sportwa gen: een Maybach-Zeppelin, Cabriolet 4 onder de kap, green gelakt. Wij wisten het reeds, dat de Moeder van den Prins zeer sportlef was. Maar dat zij in staat was op zulk een voortreffelijke wijze een May bach-Zeppelin te besturen, was ons niet be kend. Met een keurige bocht rijdt de Prinses naar binnen, stormachtig toegejuicht door de wachtende schare. Prins Aschwin had naast 4n moeder plaats genomen. Op de achterbank za te de kamenier en de chauffeur van de Prin ses. E”en voorbij het tuinmanshuisje stopt de auto. De Prinses stapt uit, een slanke, elegante verschijning, evenals baar belde zoons. Dan verdwijnen zij uit onsen gezichtskring om het jonge paar op te soeken. Ook. Woensdagavond konden de Hagenaars niet thuis blijven en zltn zy in grooten getale naar de binnenstad getrokken, in het bijzonder naar bet Koninklijk Paleis aan het Noord elnde, in welks omgeving* het omstreeks acht uur reeds zwart zag van de menschen. Geen Doch in het Noordelnde bevonden zich ook velen, die geen kans zagen op het voorplein te komen en die toch ook graag de Prinses wilden zien. Ook zij werden niet teleur gesteld, en groot was hun vreugde, toen de Prinses en Prins Benno voor een geopend raam van den zijvleugel verschenen. Aan het gejuich scheen schier geen' einde te komen. Het gerucht bleek Juist te zijn. Om half vjjf verliet het vorstelijk paar in den open Ford- cabriolet van den Prins, die achter het stuur zat, de Koninklijke stallen. Aanvankelijk be stond het plan om van den hoofdingang van i, Noordelnde weg te rijden, maar de menschenmenigte noodzaakte het ir een anderenjveg te kiezen en het |ke*stallen te verlaten. Het wachten in deae weinig aangename omstandigheden werd evenwel beloond. Om half tien verscheen op het beleen Primes Juliana, in het wit gekleed, met aan haar zijde naar toekomstlgen Gemaal, Prins Bern- hard, gekleed in smoking. Een oorverdoo- vend gejuich steeg op. Duizenden handen gingen omhoog en zwaaiden en ‘wuifden bet jonge paar toe. En mt het gejuich weer- klonk dan, eerst overstemd door het ge- juich, doch dan machtig, oos volkslied. Dezb^plechtigheld, die in de laatste Jaren door rouw omgeven7was, zal nu met hoopval len luister worden omstraald. He paleizbn van wijlen H. M. de Koningln- ier te 'sGravenhage en te Soestdljk, waar de behuizing geheel intact is gebleven en personeel 'nog ter beschikking is, zullen boor het jonge vorstelijke paar in gebruik worden genomen. Voorafgegaan doon een motor met zijspan van de Haagsche politie, waarbij zich later nog een motor met zijspan van de Wassenaarsche politie voegde kwamen Prinses Juliana en het Een spontane oproep van het Centraal Comité van Oranje- en Nationale Organ!-' saties bracht, geheel onvoorbereid. Woens dagavond meer dan 25.000 Amsterdammers op de been, die met de vaandels en vlaggen der vereenlgingen, by het schijnsel van fakkels en lampions en vergezeld van ver schillende muziekcorpsen zich op het Mu seumplein verzamelden en van daar mar cheerden naar den historischen DM>. Ruim drie kwartier duurde bet hptrekken van den geweldigen stoet, waarvan de deel nemers op den Dam het geheele middenterrein vulden. Vaderlandsche liederen werden gezou- gen, begeleid door de muziek van vier gecom bineerde corpsen onder leiding van den heer B; D. Peters. Het woord werd gevoerd door den heer J. ter Haar Jr., voorzitter van het Cen traal Comité en tot slot door burgemeester dr. W. de Vlugt. Aan het verloofde Prinsenpaar werd een telegram van hulde en gelukwensch gezonden. De bijeenkomst droeg een zeer op gewekt geestdriftig karakter. Het duurde niet lang, of het vuur deelde zich ook mede aan het voor de schuur gelegen woonhuis, dat door een brandmuur daawan is gescheiden. Toch hoopte men vannacht nog een gedeelte van de woning te kunnen behouden. Om twee uur was het blusschlngswerk nog in vollen gang. Behalve den inhoud van de schuur, zijn ook eenlge graanklampen verloren gegaan, terwijl de landbouwmachines en een automobiel werden vernield. A De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt naar schatting ongeveer 40.000 gulden De firma was destijds door de politie ge dwongen de op dezen verkoop betrekking heb bende raambiljetten en étalage-borden te Éer- wyderen en haar advertenties in de dagbladen te staken, omdat de politie oordeelde, dgt het betrof een verkoop in verband met seizoens- wiasellng. Thans echter heeft de kantonrech ter beslist, dat de aankondiging niet in strijd is met de bepalingen der uitverkoopwet en hy ontsloeg de firma derhalve van rechtsvervol ging. Nooit heeft Nederland tot nu toe Zóó een vreemdeling begroet, Hem zóó 't welkom toegeroepen Als het thans prins Benno doet. Op de wegen van ons landje Reed een doodgewone Ford, Die alleen een beetje opviel Door het vreemde nummerbord. Men verwachtte praal en luieter, Maar daar was geen sprake van, Met e’n tweetjes in een Fordje Kwam een leuk, eenvoudig span.... Even stond men daar te kijken. Even was men wat verward, Dat die Prins zóó goed den weg wist Tot het Nederlandsche hart! r Toen is jubel losgebarsteh, r En men hoort nog slechts één ding: I Zóó een moesten we juist hebben, Welkom, welkom, preemdeling! Prins, wanneer ge zoo slechts door gaat, Zijn de kansen heusch erg klein, Dat ge in uw nieuwe Heimat Lang een vreemdeling zult zijn! HERMAN KRAMER De kantonrechter te Amsterdam heeft thans- schrifteiyk vonnis gewezen in de zaak tegen de firma O. en A. Brenninkmeyer aan wie ten laste was gelegd, dat zy de ultverkoop-wet zou hebben overtreden door in Juni den verkoop aan te kondigen met de woorden: „Juni-maand Koopjesmaand by C. en A% De viering van de V V V.-week te Rotterdam schijnt aanleiding tc hebben gegeven tot een hevig conflict tusschen Prins Philips van Spanje en den man die hem zijn stamtsiekleederen ver huurd had. In de N. R. Ct. lezen wy daarom trent: Er is verschil van meenlng gerezen tusschen den costumier en de commissie. Eerstgenoemde leeft in de veronderstelling, dat hy de costumes heeft te leveren gekregen voor drie optochten. n.L jongstleden Zaterdag, vanavond en aan staanden Zaterdag. De commissie meent even wel. dat zy gedurende de geheele V.V.V.-week recht op de maskeradepakjes heeft. Hoe dit zy, de costumier verklaarde zich niet bereid'' de costumes na Zaterdagavond ter beschikking te stellen voor de diverse bezoeken, welke Philips, zyn tante en het gevolg voornemens waren te gaan afleggen, temeer niet, omdat de costumes Zaterdagmiddag by den optocht doornat zyn geregend en hy hen eerst behooriyk wilde laten drogen. Dit drogen geschiedde in een pakhuis aan de Baan. Zondagavond wilde Philips met zyn gevolg een bezoek brengen aan het muziekconcours in het Park, rooals daar trouwens ook was aan- gekoftdlgd. Maar hoe de Prins ook bad en smeekte, de costumier liet zich niet vermurwen en hy gaf de pakjes niet af. Goede raad was duur. Kon men bet publiek teleurstellen en den Prins thuis laten, of kon men Prins Philips van Spanje laten verschynen In zyn colbertje? Het antwoord luidde eensgezind ontkennend en in het avondiyke duister zyn daarop Prins Philips en zyn tante, benevens een aantal edellieden uit het gevolg naar de Baan geslopen, waar zy het pakhuis van den costumier hebben opengebroken, waarna zy zich hebben verkleed. Omdat er geen grimeur by de hand was. heeft men zich zelf met wat houts kool maar wat bygeteekend en zoo is men het offiicleele bezoek aan Parkzicht gaan afleggen. Nadien hebben de ceelnemers aan de maske rade de costumes by zich thuis gehouden, zoo- dat een herhaling van den stormloop niet noo- dig Is. Naar men ons van de zyde van de deelnemers mededeelde, is de bestorming geschied onder voorkennis en op verantwoording van de des betreffende commissie. De costumier heeft van een en ander kennis gegeven aan de bevoegde autoriteiten, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. In elk geval Is de bestor ming de inleiding geworden tot een acntdaag- schen oorlog tusschen de commissie en den costumier Eindeiyk om tien minuten over half zes komt een groote groene wagen in het zicht. De wagen heeft groote vaart (een collega, die den auto van de Haagsche Schouw heeft gevolgd, heeft ruim 100 K.M. gereden m hem by te houden) en wordt door de Wassenaarsche politie aaweboudms. De Ingang van de Raaphorst wordt gewezen en even later rijdt de auto voorby. De moeder van den Prins, gekleed in Woensdagavond te kwart over tien is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote voorraadsehuur van de boerenplaats ,K*twyk", gelegen in den Prins Hendrik- polder op Texel. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en verteerde de groo te hoeveelheden rogge, tarwe, haver en erwten, welke in het gebouw tot de nok toe aanwezig waren. De vlammenzee was op het geheele eiland te zien en van alle kanten kwamen de menschen toestroomen. De brandweer, die met de mo- torspuit was verschenen, stond voor oen vrijwel hopelocae taak. De groote schuur, 40 meter diep, van steen óp getrokken en met pannen gedekt, is grondig ver woest. Eeflig kon nog juist bytyds gered worden doorWh knecht De landbouwer J. Wa- weke was afwezig, toen de brand begon. Zyn^ vrouw en kinderen, die allen te bed lagen, heb ben zich in veiligheid kunnen stellen en eenig huisraad kon worden meegenomen. in een ander deel van de stad een taptoe hield. Ook voor deze taptoe bestond een geest driftige belangstelling van de zyde van het publiek. Even nadat de militaire muziek was afgemarcheerd trok de Marlnekapel. omstuwd door een geestdriftige, zingende menigte, den tuin van het Paleis binnen, welke spoedig vol stroomde met een menigte met vlaggetjes zwaaiende burgers, terwyi zich voor het nek nog een duizendkoppige menigte verdrong, die In den tuin geen plaats mggr vond. Even voor half zeven rijdt de eer st^ auto voor het bordes van het pa leis voor. H. M. de Koningin treedt Gisteravond werd een tapjtoe gehouden door de Marlnekapel, welke taptoe aanving by de woning van den commandant der zeemacht waar verschillende officieren aanwezig waren, alsmede hoofdambtenaren van het departe ment der Marine. Velen waren met hun dames. De commandant der zeemacht hield een korte, kernachtige toespraak, waarby hy zich ook tot de aanwezige manschappen richtte cn waarin hy de groote verheugenis uitsprak over de voor het Huls van Oranje en het Neder- lendsche volk, waarmede het zoo innig is ver bonden, zoo beteekenisvolle gebeurtenis. De muziek speelde het Wilhelmus, gevolgd door het Duitsche volkslied, waarop de vloot voogd een ,Xeve de Koningin” aanhief, ge volgd door eendriewerf „Hoesee” van alle aanwezigen. de Marlnekapel, geflankeerd door fakkeldragers en vergezeld van een enthousi aste menigte getooid met Oranje en de na tionale kleuren, door de stad trok, boorde de Gouvemeur-Generaal en zyn familie, in ge zelschap van den vice-voorzitter en leden van den Raad van Ned.-Indlé en gen algemeenen secretaris, ten Palelze aan het Koningsplein, da mualek aan van da RaainMDtakan»!. welke ditie kan thans de menigte niet méér in bedwang houden. Het cordon wordt verbroken en "t publiek bestormt het voorplein., Ook onder de colonnades veroveren velen zich een plaats. Arm in arm dankt het jonge paar voor deze geweldige ovatie. De Koningin en de Prinses von Llppe-Bles- terfeld en haar jongste zoon kijken op den achtergrond verheugd toe. Na enkele oogenblikken trekt het hooge ge- zelschap>zlch in het paleis terug. Maar het pu bliek weet van geen wyken. Men wenscht het jonge paar op het balkon nog eens toe te jui chen. En als dit even later, vergezeld van de Koningin en haar .gasten op het balkon ver- schynt, wordt er weer harder gezongen en gejubeld. Ten slotte trekt het gezelschap zich nu wer kelijk terug en dan keert de menigte roetje voor voetje huiswaarts. Zuivelcentrale. 13 tot en met 1» Sept, in* consumptiemelk regeeringneontract. taxe- gedeelte 8.26 cent, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met afdracht voor de kwa liteit; overmelk regeeringsminlmumprljs 4.40 cent. Afdracht by levering in consumptie van andere dan taxemelk 250 cent. De radiorede van H.M. de Koningin. Een groepjoto in het gebouw der P.T.T. te Den Haag. Zittend OTl. Damme, Prins Bemhard, HJLJ1. Prinses Juliana, HM. de Koningin en minister de Wilde. Staande v.l.r£r.: Rogen, alg. secr. der P.T.T., ir. H. J. Boet je, ir. Visser en kapitein Phaff 5 De wederzydsche familieleden van de jonge Vorsten zullen hiervoor als gasten op *t Loo worden genoodlgd. De vertrekken van wyien Z. K. H. Prins Hendrik, welke nog nagenoeg onveranderd sUa gebleven, sullen ter beschik king van den Jongen Prins worden gesteld. By de opening van de zitting der Staten-GenerAl ^al Prins Bernhard officieel aan de Stkten-Generaal vror- >den voorgesteld. BATAVIA, 9 Sept. AnetaDe Gouvemeur- Generaal zond heden de volgende telegram men, in verband met de verloving van H K. H. Prinses Juliana: Ten eerste een telegram aan H. M. de Ko ningin van den volgenden inhoud: „Heugiyke tyding verloving H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard Leopold von Llp- pe-Biesterfeld wordt alom in Ned.-Indié met groote vreugde begroet. Mede namens ingeze tenen dezer gewesten bied ik Uwer Majesteit eerbiedig gelukwenschen aan, daarby namens geheel Indlé hoop uitsprekend dat deze ge beurtenis zoowel voor verloofden als land en volk, gelukkige tqpkomst moge verzekeren. De Jonge.” Ten tweede een telegram aan H. K. H. Prin ses Juliana van den volgenden inhoud: „Geheel Ned.-Indte begroet mat groote Was het de politie tot dat tudd^ rijweg en het voorplein gedeelteiyk den en daardoor een opstopping van het ver keer te voorkomen, een goed kwartier later bieek haar dat niet meer mogeiyk. Geiyk een wervelwind stoven op een gegeven oogenbllk de duizenden naar voren. Er was voor het be- tr.-kkeiyk gering in aantal zynde politle-per- soneel geen houden aan. Slechts met de grootste moeite en intense inspanning gelukte het ten slotte, de enthou siaste massa, welke reeds tot de kleine steen tjes var. het Voorplein was gekomen, tot staan te brengen. Men had intusschen reeds geruimen tyd gejuicht en door middel van hoera-geroep gepoogd, het jong verloofde Vorstenpaar op het balcon te krijgen. De poUgie had inmiddels versterking gekregen van de motorbrigade, fc- moest ruimte gemaakt worden, want het ge- vreugde tyding verloving Uwe K. H. Mede na mens ingezetenen dezer gewesten bied ik Uwe K. H. en Prins Bemhard eerbiedige gelukwen schen aan. Indië hoopt dat Gy beiden zoowel als land en volk door deze gebeurtenis geluk- toekomst moogt tegemoet gaan. De Gouvemeur-Generaal «Jintving hedén- Dit was den toeschouwer natuuriyk geen aanleiding om weg te gaan. Men wist het nu: de moeder van den Prins en diens broer wer den hier verwacht. Het nieuws werd doorge geven en zoo groeide de belangstelling aan. Ook werd bekend, dat de Prinses zur Lippe- Biesterfeld en Prins Aschwin op het landgoed Raaphorst zouden geleid worden, waar Prins Bemhard en Prinses Juliana over het land goed Ter Horst heen waren gereden. Dientengevolge begaf het publiek zich naar het hek van de Raaphorst. Twee man van, /de Wassenaarsche motor brigade vatten pori. op een 100 Meter voor den ingang van ps Raaphorst, teneinde den auto van ’s Prinsen moeder aan te houden en haar den Ingang van dit bulten van de Ko ningin te leiden. Naar eerst thans bekend wordt heeft Prins Bernhard omstreeks Pinksteren vaa dit Jaar eenlge dagen op Frisia State by Zwolle ge logeerd. De Prins was Donderdags voor Pinksteren met zyn eigen auto alleen gearriveerd en op den tweeden Pinksterdag wederom vertrokken. In dien tusschentyd heeft hy verschillende tochten van Zwolle uit ondernomen Hy deed zich kennen als ee’n byzondër hoffelyke voor komende gast. kige Jonge.' De nacht het volgende telegram"’uit Den Haag, gedateerd 8 September: „Koningin meedeelde my heden verloving Prinses Juliana met Prins Bemhard Leopold von Lippe-Biesterfeld. Coiyn.” telegram is hedenochtend doorgeseind den vice-president van den Raad van Ned.-Indië. den voorzitter van den Volksraad, de hoofden der departementen en alle resi denten. ma».

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15