4 Werkloozen plegen fraude Het Bolsjewisme Een goede vangst Door onderwijzer besmet Opslagplaats in vlammen Moordaanslag te Beuningen die vervelende kies.... Dat noemt i een ZANDINSTORTING TE UBBERGEN VERLOOFDE PAAR NAAR DE C/NEAC. 2 De Prinses op een tandem Waar de Prins zal vertoeven Telegrammen en bloemstukken Onderwi j «bezuiniging Zijn kindje gedood? Tracisch einde Naturalisatie van den Prins Geen bezoek aan de Jaar~ beurs Negen personen blijven in arrest Dr. Colijn over zijn moeilijkheden Huize „De Sperwerhof” te ’s-Graveland Arrestaties op de tentoonstelling Kleurenpracht te Amsterdam Omttuwd door een juichende menigte naar het Paleis teruggewandeld Procureur-gener aal te Leeuwarden vraagt vryspraak De Rotterdamsche brandweer wist uitbreiding te voor komen Eerlyke conducteur vc en kreeg hiervoor, kwartjes Twee individuen te Heesch aangehouden Slechts „de boeman voor de rim pelen in den lande”? WITTE NELIS IN HOOGER BEROEP Jongeman ontkomt ternauwernood aan den dood Toekomstige schoonzoon bleek een oplichter te zyn en is te Rot terdam ingerekend Huwelijksgeschenk van Brabant INKRIMPING BIJ t>E N.S. De betrokken schoolkinderen on dervonden gelukkig geen nadeelige gevolgen R.K. School- en Kerkbesturen in moeilijkheid Toespraak op de vergadering der Chr. Werkgeversvereeniging Opzichter ternauwernood aan den dood ontsnapt VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 ven”. verhieven zich daarop van werd het programma verder afge- uur In de Cineac. paleis. te Lloyd Qeorge heeft te München bü het oorlogsgedenkteeken een krant gelegd s 12 i I Naar wy vernemen zal binnenkort een wets ontwerp worden ingediend, waarby de natu ralisatie van Prins Bernhard wordt voorgesteld. By de te Zwolle plaats hebbende keuring van onderwyzcnd personeel. Ingevolge de verleden Jaar aangenomen wet, welke het keuren van onderwyzend personeel op besmetteiyke stekten voorschrijft, bleek een der onderwyzers van een bijzondere schooi te Kampen lydend te zyn aan open tuberculose aan de ademhalingsorganen. Zulks was voor de medici aanleiding om ook de kinderen van de klasse van den betrokken or>- derwyzer aan een onderzoek te onderwerpen. 18 van de 32 kinderen reageerden positie! op de hun gegeven Injectie, zoodat een Röntgenolo- glsch onderzoek noodlg werd geacht. Dit laatste onderzoek heeft uitgewezen, dat geen der kin deren van de besmetting nadeellge gevolgen heeft ondervonden. Den onderwyzer is een Jaar ziekteverlof ver leend. Onmlddeliyk na het gebeurde zette van D. het op een loopen, terwyi de jongeman uit Dru- ten van een en ander de politie te Beuningen verwittigde. Mej. O. begaf zich naar huis. Naar eerst thans bekend wordt. is Dins dagavond jJ. aan den Waaldük te Beunln gen een moordaanslag gepleegd, die als door een wonder, toch neg goed Is afgeioopen. Oranje-Uevend Amsterdam vereenlgde Donderdagavond in het Vondelpark, waar Naar wy vernemen heeft C. N. de V. (bijge naamd Witte Nells) cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Arnhem, waarby hy werd veroordeeld tot 4K jaar ge vangenisstraf wegens een inbraak te Nunspeet. Ook zyn mededader O. J. K„ die tot vier jaar werd veroordeeld, teekende cassatie aan. t e <1 b v t V 1 I 1 1 Toen nu. Dinsdagavond, het jonge paar met elkaar aan den Waaldyk stond'te pra ten, heeft van D. met een revolver een schot gelost op den Drutenaar, die evenwel niet getroffen werd. De kogel was wel door zyn kleeren gedrongen, doch had hem niet ge raakt. Donderdagmiddag te omstreeks kwart over 12 Is een felle brand uitgebroken In pand 52 aan de Baan te Rotterdam, waarin gevestigd is de rubber- en lompenopslagplaats van Gompel’s goederenhandel. Dei wei ber var de n e< di hi ei tc d n UI IX I I 1 1 s v t Tegen half twaalf kwam het t— de Cineac op het Buitenhof. Gehi merkt traden zy daar binnen, om i De Bossche Vereeniglng „Koninginneweg- is voornemens ter gelegenheid van het as. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Benno een huwelyksgeschenk aan te bieden, byeengebracht door de bevolking van stad en provincie. Plannen worden overwogen voor een mas sale Bossche, eventueel Brabantse!» hulde- betooging naar Den Haag. De drukte was echter zoo groot, dat het, ondanks alle maatregelen van de poliUe. niet gelukte, een weg voor de vorsteiyke personen vry te houden. Prinses Armgard en Prins Aschwin kwamen tusschen het Aichende volk en konden eerst veel later l^t paleis Noordeinde bereiken. Intusschen hadden Prinses Juliana en Prins Benno zich, steeds omstuwd door een Juichende men- schenmenigte, over de Groenmarkt weten te begeven naar de smalle Halotraat, welke door de politie werd afgeaet, zoodat sy op een rustiger wijze dan Prinses Armgard en Prins Aschwin het Noordeinde konden be reiken. fflt de beste bron wordt ons verzekerd, dat Bet bericht in een der bladen, omtrent een aa. Bezoek van het verloofde vorstenpaar aan de Nederlandse!» Jaarbeurs te Utrecht, van allen grond ontbloot is. dader te arresteeren. Hy bevindt zich in bureau te Beuningen en zal heden naar Huls van Bewaring te Arnhem worden gebracht. Tot nu toe biyft van D. hardnekkig ontkennen. De politie Is er Inmiddels in geslaagd, den het het over- deze afgeioopen was, kwamen de opnaifien van T2. incomste” van het jong-verloofde Het Comité Practlsch Werken heeft de schit terende bloemen- en beeldententoonstelling in richt en het Vondelpark wondermooi verfraaid ten einde jonge werkloozen aan werk te helpen/ Enkele dezer hebben het in hen gestelde ver trouwen beschaamd. Er was reeds eenigen tyd achterdocht dat bet met de entréegelden niet goed ging. Steekproe ven werden genomen of de contrólestrooken wel waren afgescheurd enz. enz. Er scheen een com plotje te zyn, '’at knoeide met de inkomende bedragen. De controleurs moeten in overleg met de bureaulisten ‘-y groepen personen tel kens een paar kaartjes hebben achtergehouden. Deze kaartjes werden dus wel verantwoord maar daarna opnieuw verkocht en aldus werd de tentoonstelling benadeeld. De controleurs zorg den er dus voor zooveel mogelyk ongeschonden kaartjes in te nemen en niet alleen het contróle- strookje. Dit lukte hun vooral by groepen menschen als één voor allen de kaartjes kocht. Ook op nog andere wyze werd te werk gegaan om kaartjes te bemachtigen en te eigen bate te verkoopen. Maar er waren menschen die begrepen dat er iets niet inorde was, en bestuurderen kregen al spoedig «|hi dig zekerheid In verscheidene plaatsen bleek de man ge werkt te hebben en o.a. werd zyn aanhouding reeds verzocht door de Groninger en Zeister politie. Toevalligerwyze kwam de Rotterdam se!» politie met hem in aanraking wegens een lichte overtreding. Op het politiebureau bleek eerst, dat hy de langgesochte oplichter was, wiens aanhouding verzocht werd. Nog gister avond werd hem door inspecteur de Liefde een verhoor af genomen, waarin de verdachte toegaf geld ontvangen te hebben van de betreffende familie. Vrijdag reeds zal hy voorgeleld worden voor den officier van justitie en overgebracht worden naar het huis van bewaring. Donderdagochtend, geheel onverwachts, 'hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard, in gezelschap van Prinses Armgard en Prins Aschwin, het paleis door een zy-uitgang verlaten en zyn het achterhek uitgegaan, om een wandeling door Den Haag te ma ken. Op last van den burgemeester van Heeech is door de Kon. marechaussee uit Oeffen aan gehouden G. W. van 8. en J. J. van 8. wegens zedenmisdryf. zy zyn ter beschikking der Justitie naar 's-Hertogenbosch overgebracht en aldaar na een verhoor door den rechter-commissaris in- gOlbCen in het Huis van Bewaring, Overstelpend groot is het aantal telegrammen en bloemstukken, welke ten paleize zyn bin nengekomen, ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana. Onder de tallooze telegrammen zyn geluk- wenschen van letteriyk alle staatshoofden en vorstenhuizen. Het aantal bloemstukken is nau- weUJks te schatten, maar bedraagt op het «ogenblik stellig 300 k 500. iterdocht. Men kon niet zoo spoe- krygen en meermalen werden daarom steekproeven gehouden op de tentoon stelling zelf waar by groepen het aantal kaartjes met het aantal personen van een groep wel klopte. De politie was inmiddels van een en ander in kennis gesteld en deze deed een uitgebreid on derzoek. Talrijke rechercheurs der centrale re cherche zyn tenslotte gisterenavond onder lei ding van Inspecteur Th. v. d. Most tot de ar restatie van een aantal verdachten overgegaan. Zelfs een hoofdcontroleur werd verdacht tot het complot te behooren Omstreeks elf uur in den avond, nadat dus de grootste drukte van den gev doe de B mei dru sy kon H ond late Jaci D vine heel Geheel onopgemerkt door de saamge- stroomde menigte, die Donderdagavond de zoo prachtig geslaagde Oranjebetooging by- woonde in het Amsterdamse!» Vondelpark in en rondom het rosarium „Kleurenpracht II’’ heeft de Amsterdamse!» politie gisteren avond een achttal Jonge werkloozen ge arresteerd die by. de contröle waren te werk gesteld, onder vermoeden van fraude met de toegangsgelden. „De directie van Cineac roept een hartelyk welkom toe aan de Kroonprinses, Prins Benno Prinses Armgard en Prins Aschwin. die haar de eer aandoen, thans in haar midden te vertoe- vim** Het gerechtshof te Leeuwarden behandelde Donderdag de zaak tegen den 22-Jarigen Y. K., die door de rechtbank te Leeuwarden tot vyf maanden gevangenisstraf was veroordeeld we gens moord op zyn ses maanden oud dochter tje, dat aan een ongeneesiyke kwaal leed. K. had het kindje gedood door dit een stuk brood in het mondje te duwen en daarna met het ge zichtje In het kussen te drukken. De Officier van Justitie had twee en een half jaar gevan genisstraf geëischt en is van het vonnis van de rechtbank in hooger beroep gegaan. Een 77-jarige ongehuwde dame, mejuffrouw A. A. Lodewyks uit Apeldoorn, is tydens een bezoek by een haar bevriende familie te Bus- sum een kelder binnen gestapt, in den waan verkeerend een kamer te betreden. Zy Is daar» Ook de nationale feestdag op as. Zaterdag wordt in Den Bosch schitterend gevierd. Voor den aanvang der civiele zitting van de Rechtbank voor het Arrondissement van ’s-Her togenbosch hield de president Mr. Tilman een rede ter biyde herdenking van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. H. Prins Bernhard von LippeBiesterfeld. y Naar wy vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten, met het oog op overcom pleet van personeel, het loods- en werkplaats- personeel by den dienst van Tractie en Materi eel, alsmede het toezlchthebbend personeel voor zoover het gemist of door opschuiving vervangen kan worden, op wachtgeld te stellen. De Commissie tot regeling van het Kerkeiyk Credlet in het Bisdom Haarlem acht zich ver plicht de volgende algemeens mededeellng te Dubliceeren. Ingevolge de bepalingen van art 265 der L.O. Wet 1920, werd tot dusver voor byzondere scho len, die reeds vóór 1922 waren gebouwd, door de Gemeenten een verbruiksvergoeding aan de Schoolbesturen betaald. Deze vergoeding be droeg in de meeste gevallen ruim 5 pCt. van de geschatte waarde der gebouwen. Om te bezui nigen op de onderwysuitgaven der Gemeenten is deze vergoeding nu teruggebracht tot ten hoogste 5 pCt. Voor vele kerk- en schoolbesturen beteekent deze bezuiniging een zóó belangryke verminde ring van Inkomsten, dat zy het nog bestaande of Juist verkregen flnancieele evenwicht ernstig verstoorts- Paroehies welke tot rju toe erin slaagden aan hun flnancieele verplichtingen te voldoen, zien zich thans voor onoverkomeiyke moeiiykheden geplaatst en hebben zich tot de Commissie tot regeling van het Kerkeiyk Cre- diet in het Bisdom Haarlem moeten wenden om advies. In het algemeen stelde de Commissie zich op het standpunt, dat om verschillende redenen aan afkoop van de Jaariyk-'che vergoeding de ipockeur foosst uxdw gggeven. Daaaioor sul- wisselgeld kwartjes, liggen in In de Donderdag voortgezette algemeene ver gadering van de Chr. Werkgeversver. in hotel „Wittebrug” te Den Haag sprak dr. Coiyn, de minister-president, met een kort woord de ver- De politie te Rotterdam arresteerde gisteren een 39-jarigen man, zonder vaste woonplaats, die wegens het plegen van een aantal oplich tingen in het politieblad gesignaleerd stond. In den loop van den dag volgde overbrenging naar het politiebureau Adelaarsweg in Amsterdam- Noord. Op gefingeerde wyze had de man in Maart in dit stadsdeel een meisje en haar ouders opgelicht. De eerste kennismaking bracht het meisje al zeer dicht by den jongeman, die een gunstigen indruk maakte: zes dagen later gaf hy haar reeds zyn trouwbelofte. Voorlooplg werd zelfs reeds een heerenhuis in een voor aanstaande wyk in Noord gehuurd. Meubelen werden besteld en spoedig zou het gelukkige huweiyk gesloten kunnen worden. Het wachten was slechts op een broer, die hem hy was werkloos aan werk zou helpen. De goedgeloovige ouders van het bedrogen meisje, dat nog steeds in zyn genegenheid ver trouwde, leenden hun as. schoonzoon geld. Het begon met weinig. Een broer van den man had een begrafenisjas noodig, waarvoor hem tien gulden werd geleend. Een autorit wilde by maken naar zyn vroegere woonplaats om 't een en ander in orde te brengen. Veertig gul den moest borg gestort worden voor den te huren auto, tien gulden bedroeg de huur. Ook deze vyftlg gulden kreeg de liefhebbende man. Een gouden horloge, dat gerepareerd moest worden, werd aan hem toevertrouwd om naar den reparateur te brengen. .Doch aan alles kwam een einde. Op een gegeven moment kwam de verliefde schoonzoon niet meer terug. Men begreep toen met een oplichter te doen te heb ben waarna de politie in de «zaak gemengd werd. De 40-Jarige gehuwde van D. uit Beuningen onderhield sedert eenigen tyd betrekkingen met de 23-jarige mej. O. uit zyn woonplaats. Laatst genoemde heeft sedert kort verkeering met een 22-jarigen jongeman uit Druten, hetgeen de Jaloezie opwekte van van D. gezelschap by -■heel onopge- --<je voorstel ling by te wonen. De directie van de Cineac was op de hoogte gesteld van het bezoek der vorsteiyke familie en bad maatregelen genomen, dat het bezoek zoo ongemerkt mogelyk kon geschieden en ontving daarom de hooge gasten ook niet op een offlcieele wyse. Slechts werd verzocht aan de bezoekers, die zich op de achterste ry in de zaal bevonden hun plaatsen in te ruimen, waarop het gezel schap op deze ry plaats nam. Juist werd een teekenfilm gedraaid en toen De brand werd ontdekt op het oogenblik dat het personeel schafte. De felle rookontwikke ling groote zware rookwolken dreven over de stad maakte het aanvankeiyk voor de brandweer, die onmlddeliyk piet veel materiaal uitrukte, uiterst moeiiyk den vuurhaard te ont dekken. Spoedig bleek echter, dat de brand het felst woedde in het achterste gedeelte van het gebouw, dat onmlddeliyk grenst aan den ach terkant van de huizen van den Schiedam- sehedyk. Ook de chocoladefabriek van de fa. Ringers, die zich er vlak naast bevindt, liep groot ge vaar. - Met een twintigtal stralen, w.o. er tien waren van de motorspulten, welke werkten aan de zyde van de Baan zoowel als aan den Schle- damschedyk, heeft de brandweer bet vuur be dwongen. Het spreekt vanzelf, dat de publieke belang stelling op dit drukke uur van den dag by- sonder groot was, temeer, waar aanvankeiyk t gerucht liep, dat het groote pand van ,J3e Byenkorf” in brand stond. len de betrokken kerkbesturen In de gelegen heid gesteld worden belangrijke aflossingen op hun schulden te doen, en gevrywaard zyn te gen mogeiyke verdere verlaging van deze jaar- tyksche uitkeering. Benige van deze Kerkbesturen behoeven ook na deze verlichting van den schuldenlast, voor het resteerende deel eenlge tegemoetkoming an crediteuren. Al naar gelang de JaarUjksche vergoeding een grooter of kleiner deel van de totaalinkomsten vertegenwoordigde, biyken min of meer ingrijpende maatregelen noodzakeiyk. Wel zuilen crediteuren van al dezer Kerkbe sturen een deel van hun vordering, Vaneerend tusschen 10 en 40 pCt., terug ontvangen. Voor sommige van hen heeft de Commissie echter moeten advlsceren een lichte renteverlaging te verzoeken, voor andere zal helaas een deel der schulden renteloos moeten worden gemaakt. Onder de nieuwe saneeringen vallen enkele parochies, wier flnancieele verplichtingen reeds gereorganiseerd werden. Waar de oorzaak van deze verslechtering ge heel buiten de macht der Kerk- en SciTOolbe- sturen valt, is echter aan de te nemen maat regelen niet te ontkomen. Geiyk by de reeds gesaneerde besturen zal het Bisdom Haarlem ook voor de hier bedoelde de middelen van het fonds voor arme kerken aanwenden om de eventueel door deae sanee ringen ontstaande renteloose schfilden zoo spoe dig mogelyk af te doen. De Commissie durft vertrouwen dat deze al gemeene mededeellng zal medehelpen, om d» crediteuren te bewegen eventueele saneerings- oorstellen met dezelfde welwillendheid te ont vangen en te beantwoorden, waarmede zy baar andere voorstellen aanvaard beeft gerisn. By een langdurig verhoor legden enkelen een bekentenis af, terwyi anderen hardnekkig bleven ontkennen. Aangezien de Jonge te werk gestel den in ploegen zyn verdeeld, volgden In den loop van den nacht^nog meerdere arrestaties. Uit voerig wordt nu onderzocht wie de hoofddaders zyn, wie meehielpen en wie geheel onschuldig zyn. In het geheel werden dertien personen ge arresteerd van wie er vier hedenmorgen weer op vrije voeten zyn gesteld omdat de politie van hen de overtuiging had, dat zy onschuldig waren aan de knoeierijen. Negen biyven in arrest. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft Prinses Juliana onlangs by een rywlelhandelaar te Apeldoorn een viertal tandems laten huren. Met leden van haar hofhouding en haar per soneel heeft de Prinses daarmee een genoeg- Ujken fietstocht van enkele uren door de om geving van Apeldoorn gemaakt De prinses reed samen met een hofdame. Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE” dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. de „blyde J paar In de residentie. De voor doek geprojecteerd werd als volgt luidde: feestavond voorby was, en de kassa’s waren ge sloten, heeft de politie Ingegrepen. De onder verdenking staande personen werden overge bracht naar ’t politiebureau Mn den Overtoom waar ze gefouilleerd werden. Eenlge gemerkte geldstukken en *n aantsd kMrtJes werden op hen gevonden. By de afgravingen te Ubbergen ia Donderdag middag de rykswerkmaii van B. uit Nymegen door een plotselinge zandinstortlng geheel on der het zand bedolven geraakt. Voorbygangers ontdekten, wat er gebeurd was en nadat zy hulp hadden gehaald konden zy den man, die reeds bewusteloos was, uit zyn benarde positie bevrijden. Men kon de levens geesten nog by hem opwekken. Ondanks eenlge inwendige kneuzingen is zyn toestand vry goed. Na enkele oogenbllkken zag men een hoofdinspecteur van politie op een auto bus klimmen en hoorde men hem door een geluidsversterker tot het volk zeggen: „Dames en heeren. de Prinses dankt u al len zeer en hoopt, dat u thana Rustig naar huis zult gaan, opdat de ingang van het paleis voor de genoodigden vry zal komen." Het pubUek ontving dit verzoek met ge juich en gaf er spoedig gevolg aan. De tyden worden slechter, polltie-autoriteiten gelooven w met hen. Maar hoewel het sp daad overal rondwaart, biyver in zee nog menschen over, die aan andermans bezittingen wi En er zyn er ook nog. dii Ujkheid weten te beloonen. W bewijs van. Het gebeurde Donderdagm tien uur in Den Haag. Een da 8, die naar Bcheveningen rijd verder stapte zy weer uit. En haar tasch. Er zyn vele dames die maar deze was een heel byzoni in de nonchalant ergens sling vonden zich ongeveer 80.000 en briljanten. De conducteur vopd de tasch en keek. Wat hy gedacht heeft weten wy met; waarschyn- lijk heeft hy niets gedacht. Deze tasch was gevonden en behoorde dus op het bureau, tus schen den berg vulpotloodjes en parapluies en wat vergeetachtige menschen al meer later komen halen. Misschien heeft hy er op gere kend, dat deze dame hem een extratje sou doen toekomen, omdat dit eigeniyk wel iets byzonders gu. En daarin xprgiste hy zich niet, want eenigen tyd later bemerkte de dame heusch dat zy iets vergeten had, en zy liep even aan, om het vergeten taschje op te halen. En toen zy haar verloren tachtig mille terughad, toen kwam de beloonlng. De dame opende haar portemonnaie; daaruit haalde zy een grooten, zllver-blinken- den ryksdaalder.en dien gaf zy. zoomaar, aan den conducteur. Neen, natuuriyk niet om hem hééleméél te houden. Dat zou een al te groote verspilling zyn. De man mocht hem wisselen, en van het bleven toen twtee kleine, ronde een beetje beschaamd misschien, de verbaasd-wyde hand van den diep buigenden eeriyken vinder. Over eenigen tyd zal. zooals gemeld. Prins Bemhard von Lippe-Biesterfeld zich eenlge maanden in een rustige omgeving wyden aan de studie over het Néderlandsche volk en zyn belangen. p Het is zoo goed als zeker, dat voor dit dMl het buiten „De Sperwerhof” van Jhr. mr. W. P. Röell te 's-Graveland zal worden uitverkoren. Ongetwyfeld leent dit statige, rustige bulten zich byzonder voor de plannen van den toe- komstigen Prins-gemaal. Toen wy er Donderdag een kykje hebben ge nomen. overgoot een warme zon de fraaie boo- mengroepen en frisch-groene grasgazons, die 1 huis omiysten. Boven den hoofdingang wap perde vrooiyk de nationale driekleur met oran jewimpel en nog voor wy aanschelden sprong een Jonge, mooie hond, Silvia, lustig blaffend op ons toe. Op een bovenverdieping bevindt zich aan de achterzyde van het huis een fraaie, stemmige kamer, waar de Prins reeds eerder verbiyf hield en welke ook voor den komenden studietyd voor hem zal zyn gereserveerd. Vanuit deze kamer heeft men een prachtig uitzicht over t mooie Spaanderswoud, dat tusschen Hilversum en z-Graveland ligt. In de rustige bibliotheek zal de Prins zich voor zyn komende taak kunnen voorbereiden. Na de drukke dagen van overweldigende en byzondere belangstelling zal „De Sperwerhof” met zyn prachtige lanen en de reeds herfsten- de bosschen In de directe omgeving ongetwy feld aan den Jongen Prins een verbiyf bieden, dat zeer geschikt Is voor de taak, welke hy zich heeft voorgenomen, voordat paar in den echt zal treden. gadering toe. Hy zelde. dat tyden als deze wel geschikt zyn om kennis te maken met de prac tise!» moeiiykheden der economische politiek. De overheid moet vaak rekening houden met onderling tegenstrijdige belangen. Wanneer de handelsbalans naar een bepaald land actief Is. d. w. z., dat men aan dat land meer verkoopt dan men in dat land koopt, dan kan het gebeuren, dat van gene zyde verlangd wordt, dat men er meer gaat koopen, omdat anders de import van zyn goederen sterker zal worden Ingekrompen. Het kan dan zyn, dat de overheid wordt verplicht, de productie der binnénlandsche artikelen te beperken, omdat meer uit het anderej land moet worden afgeno men. Dit is slechts een voorbeeld. Doch er zyn er meer om aan te tonnen, dat deze tyd niet ge schikt Is, om van overheidswege de productie regeling ter hand te nemen. Spreker acht het een bijzonder voorrecht, In Nederland te leven, wur Oranje het geheele volk, ondanks onderlinge verscheidenheden, vereenlgt, waar vrijheid heerscht om organisa ties te stichten van elke geesteiyke schakee- ring. De procureur-generaal eischte vernietiging van het vonnis en vrijspraak. Positief bewijs te geven omtrent het ten laste gelegde, aldus de procureur, is zeer moeiiyk al heeft verdachte be kend, schuldig te zyn Mn den dood van zyn kindje. Het geldt hier een bultengerechteiyke ^ekentenla, 6 ^I by ernstlg geaeood en kozt daarop orerieden. duizenden. Donderdagavond in het Rosarium byeen werd een telegram gezonden Mn Prinses en Prins met de namen van alle aanwezigen die daartoe de gereedliggende registers toekenden. Den geheelen avond heerschte een buitenge woon opgewekte stemming. Toen zy by het paleis aankwamen barstte ook dMr weer een oorverdoovend hoerageroep en gejuich los, waarvoor de Prinses en de Prins vriendeiyk dankten. zy betraden vervolgens het paleis, doch het publiek bleef wachten en hield niet op te iuichen. De aanwezigen hun plaatsen en zongen spontaan het Wilhel mus. Hierna i-- draaid. De hooge bezoekers volgden dit met groote belangstelling en bleven gedurende een zich JB in het door Jongere werkloozen Ingerichte rosari um, de z.g. tentoonstelling Kleurenpracht II, een feesteiyke bijeenkomst werd gehouden. Hier sprak de voorzitter van Practlsch Werken, de beer J. A. Josephus Jitta een inleidend woord, waarna Prof. mr. C. P. M. Romme en de heer j. ter Haar de gevoelens vertolkten. Verkade s Harmonie uit Zaandam begeleidde den zang* van eenlge honderden zangers onder leiding van Hubert Cuypers. Later op den avond cirkelden twee K. L. M.-vüegtuigen laag over het Von delpark, één met ontstoken magnesium-fakkel. het andere een voorraad van 10.000 oranje-bloe- men uitstrooiend over het park. Namens de intusschen had het gerucht zich als een loopend vuurtje door de stad verspreid, en duizenden hadden zich in een minimum van tyd voor het gebouw, in de hall en overal waar men eenig uitzicht had op het theater, verzameld, om de terugkomst van de Prinses en den Prins af te wachten. -j—"w e SDAJ*. Is en blijft toch een onze- |l 1 kere, een onbetrouwbare factor in on ze politieke samenleving: Is zy legaal? en zal zij dit steeds en in alle om- standlghedeh zijn? verwerpt zjj iedere revo lutie? Er zijn zeer zeker vele leden der 8.DAJ»., die bovenstaande vragen in volkomen eer lijke overtuiging in geruststellenden zin be antwoorden, maar de massa der 8.D.A.P. laat ons in *t onzekere, vooral doordat niet getaxeerd kan worden, hoe sterk ook numeriek de revolutionnalr-socialistische en communistische Inslag in de BDAJ>. is. Al zouden sommige leiders zich ook willen vastleggen, het valt moeilijk te bere kenen, hoe ‘de massa der 8D.AJ>. in revo- lutionnalre dagen zou reageeren. En men krijgt bij het lezen der roode ar-, beiderspers telkens een weinig behaaglijk gevoel, als men naast vele en felle polemie ken tegen de communisten ook geregeld vergoelijkingen en verklaringen van „1 is zoo erg niet! *t is zoo gevaarlijk niet!" te verwerken krijgt'. Wat we den laatsten tijd in Spanje en in Frankrijk zien gebeuren, waar de Volksfron- terij de roode partifen al maar feller rood heeft gekleurd, te. nu juist niet in staat het vertrouwen in een „gewoon” socialistische massa ook al te die massa een Nederland- sche te versterken. Met allen eerbied overigens voor de offl cieele weigering der BDA.P. om met de communisten samen te werken. Een weinig behaaglijk gevoel, als waarvan wij hierboven gewaagden, overviel ons weer, toen wij dezer dagen in „Het Volk” een cor respondentie uit Weenen lazen, waarin de redactie door haar medewerker laat zeg gen, dat het bolsjewisme „het hulsspook van Oostenrijk te geworden": „de gezellige boe man, waaraan eigenlijk geen ernstig den kend mensch gelooft, maar die juist goed genoeg is om hen, die niet vast in hun schoenen staan, te bedotten en gewillig te maken.” Daar heb je *t al weer! Het typeert de mentaliteit van „Het Volk" dat het dergelijke in slaap sussende be weringen in zijn kolommen opneemt. Het bolsjewisme is wel degelijk óók in Oostenrijk een reëel, zij het ook voorloo- pig bezworen gevaar, ovefal in Europa be speurt man de vergiftigende infiltratie van het bolsjewisme; werkstakingen en revolu tie zijn er al het gevolg van, en steeds dries ter, steeds verraderlijker laat Moskou overal zijn venijn dóórdringen. Wie dat niet opmerkt of niet zien wil, te zelf ook gevaarlijk. directie van de Cineac had intusschen een welkomstwoord gezorgd, dat op het en waarvan de tekst By het .verlaten der zaal werd door baron van TUI, den presldent-commissaris van de Cineac, aan de Prinses een bouquet anjers aangeboden. Toen de Prinses op het bordes verscheen, barstte een donderénd gejuich van het dicht opeengehoopte publiek los en slechts met de grootste moeite kon de politie het nMr voren stormende publiek op eenigen afstand houden. -Na enkele oogenbllkken was dit zelfs niet meer mogelyk en vormde een Mntal politie agenten een cordon om te verhinderen, dat de Prinses en de Prins in het gedrang zouden ge raken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 22