het Vorstelijk geluk Oranje en Nederland zijn een Laaiende feestvreugde om 1 Sluiting Staten- Generaal Het défilé in de Residentie werd *n grootsche demonstratie van hechte trouw aari ons Vorstenhuis 4 444 444 4444 444 >14*.444444 44444444 4.444444444444144444 44 4444444444 4441444 44444444444*44444 NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 uren namen. en demonstreerden hoe zij deelden in het geluk van het Oranje-Huis Honderd Aflaatdagen Het défilé Karmel-Egmond l N.V. DRUKKERIJ DE TUD Na opening der Staten- Generaal OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Indië’s nieuwe G.-G. te Sabang Laaiend was het enthousiasme der Nederlanders op den Nationalen Feestdag van Zaterdag, uitgeschreven ter eere van H. K. H, Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld, die hun verloving vieren. Alom wapperden de nationale kleuren en het vreugdegejuich was niet van de lucht. De geestdrift te Den Haag kende geen grenzen. Ruim drie uren lang duurde het défilé langs het Koninklijke Paleis, waaraan ontelbaren uit de residentie en omstreken deel namen. Onvermoeibaar waren de deelnemers onvermoei baar ook de Vorstelijke Personen, die al den tijd, dat de lange stoet voorbijtrok, staande deze'hulde in ontvangst 1 het ge- Onvermoeibaar 0.00 H 0.50 1 De geheele stad in feesttooi In de duisternis terwijl un* In de Zaterdag gehouden vergadering aandeelhouders van de N.V. Drukkerij De Tijd 1 1 naai Herstel, de Katholieke Garde en tal van andere katholieke veseenigingen, weeskinderen, leerlingen van scholen, padvinders en padvlnd- sters, ontelbare Oranje-Vereenigingen enz. Geen aanbieding van bloemen eld. gedurende den rijtoer O Prins Aschwin had zich een plaatsje op den uitersten rechterhoek van het balcon uit gekozen. De VOORZITTER sluit, nadat de commissie den minister heeft uitgeleid en in de vergade ring is teruggekeerd, daarop de vergadering. voor uwte toewijding aan Lands belangen Hare dankbaarheid te betuigen. In naam van Hare Majesteit de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te «ün gesloten. 24 Sept.—2 Oct. Noveen H. Kleine T her esia Dat was het slot van een défilé, dat zelfs voor Den Haag van ongekenden omvang te geweest en waaraan tienduizenden met een onbeschrijfelijk enthousiasme hebben deelge nomen. Om tien minuten over achten trokken de laatste deelnemers voorbij. Een hartelijk gejuich, dat overging In een ware ovatie van de enorme menschenmenig- te, welke zich rond het paleis had opgesteld, steeg toen op, weldra overstemd echter door de tonen van ons Volkslied, dat door de militaire muziek ingezet werd. De burgemeester van ’s-Gravenhage verzoekt ons, het volgende bekend te maken: Gedurende den rijtoer, welken de Koninklijke Familie voornemens te door de residentie te maken na afloop van de opening der Staten- Generaal op Dinsdag IS September, kan in het belang van de openbare orde en veiligheid niet worden toegestaan, dat door langs den weg ge schaarde vereeniglngen, deputaties ot particu lieren bloemen ot geschenken aan de leden der Koninklijke Familie worden aangeboden. Hoezeer deze uitingen van aanhankelijkheid en eerbied ook op prijs worden gesteld, kunnen zjj, in verband met de te verwachten overstel pende belangstelling langs den weg en het vlot te verloop, hetwelk deae rijtoer behoort te heb ben, niet worden toegelaten. Niet alleen de deelnemers aan het défilé, doch ook het publiek was onvermoeibaar. Steeds weer opnieuw laaide de geestdrift op, en dan send en zingend hield men er den geest in. De talrijke muziekkorpsen, die steeds weer vroo- Hjke marschen en vaderlandschê liederen speel den, werkten hiertoe niet weinig mee. Reeds in de verte was de kop van den deflleerenden stoet zichtbaar en na eenig wachten kwam de Kon. Militaire Kapel het voorplein opmarcheeren, met daarach ter de vlagfvan het Haagsch Comité voor volksfeesten. De kapel maakte halt en front, terwijl genoemde vlag In het midden van het voorplein statig voor het Vorstelijk gezel schap neeg. Het was een ontroerend oogenblik, toen uit duizenden kelen het Wil helmus meegezongen werd. Een luid hoera en een „Lang leven de Prinses en de Prins” volgden hierop. Nog eenmaal dankten de Prinses Prins Bernhard voor de hulde, toen trokken zjj zich met de overige leden der Vorstelijke Familie in het paleis terug. Tjjdens den geheelen duur van défilé hadden zq op het balcon staan. De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld Voorts verzoekt de burgemeester van ’s-Gra venhage het publiek, in de komende dagen in de omgeving van het Paleis Noordelnde of el ders waar H. M. de Koningin of andere leden van het Vorstelijk Huis vertoeven at passeeren, het houden van s.g. spreekkoren na te laten Onder plechtige stilte zette daarop de Vereenlging voor den Volkszang het Wil helmus in, en zong daarna het nieuwe verlovingslied „O blijde dag, o gouden dag”. Na beëindiging hiervan steeg uit de dui zenden kelen een iuid „Lang zullen ze leven, hoera” op. in artikel 8, b, onder 2o. van de Crisis-Akker- bouwbeschlkkipg 1834 I. te als volgt vastge steld: Gedurende het voorbijtrekken der vereenigln gen speelde de muziek der artillerie en zong de Volkszang. Een der kamers van het paleis was Ingericht voor het Roode Kruis. Hier werden tal van per sonen. die flauw gevallen waren, op brancards binnengedragen. Urenlang schreden de hnldebetoogers, die bijna allen van vlaggetjes waren voor zien, achter hun vaandels en banieren vol enthousiasme en zwaaiend en dansend voorbij het paleis, luidde de Vorstelijke Per sonen toejubelend. Deze waren niet moede deae steeds voortdurende huldebetuiging in ontvangst te nemen, en vooral de Prin ses had voor iedere groep een vriendelijken j r De dichte menigte, die op het voorplein te genover het paleis was geschaard, kortte den tijd met het zingen van het „Wilhelmus” en van andere nationale liederen. Een eerewacht van huzaren, onder leiding van luitenant Mees, stelde zich voor het paleis OP, in afwachting van de aankomst van den Hints ter. Te 2 uur 40 kwam de Minister ten paleize aan, waarop de eerewacht het militair saluut maakte. Enkele minuten daarna kwam Minis ter De Wilde weder naar bulten, om zich in het staatsiertjtulg van het paleis, geëscorteerd door de huzarenwacht, langs de Heutetraat den Kneuterdijk en het Buitenhof naar bet Tweede Kamergebouw te begeven. Ook langs den weg was er zeer veel belang- stelling. Te 3 uur 50 was de slultingsslttlng geëindigd, Zaterdagmorgen te 3.45 uur is de vereenlg- de vergadering geopend van de belde ka mers der Staten-Generaal tot sluiting van het zittingsjaar, onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwljk, voorzitter van de Eerste Kamer. Inklaring V. Inklaring V. 14 Sent, af 1 Jan. af t/m 31 Dec. t/m 30 April iom 1M7 I OM 0.80 OM 0.75 1 50 150 0.45 1.10 De plechtige, kleine stoet, waarin de Minis ter van Binnenlandsche Zaken zich Zaterdag middag in verband met de sluitingsbijeen- komst der Staten-Generaal van het Paleis Noordelnde naar het Binnenhof te Den Haag begaf, ondervond, zooals te verwachten was, bijzondere belangstelling. Inmiddels was de duisternis gevallen en nog steeds trok de stoet voort, m het paleis werden de lichten ontstoken en voor al de Hall, waar alle luchters brandden, bood een fraalen aanblik. Van de Vorste lijke Familie kon men eigenlijk niemand meer onderscheiden: Ata bet wulven en Van het Koninklijk paleis marcheerden de deelnemers via de Heutetraat naar bet Lange Voorhout. Aan het oorspronkelijk plan van het comité, om den stoet op het Voorhout te doen ontbinden, kon geen gevolg worden gegeven, omdat daarvoor de noodige ruimte ontbrak. Duizenden en nog eens duizenden belangstel lenden, die in de onmiddellljke omgeving van het Paleis geen plaats hadden kunnen bemach tigen, waren hier samengestroomd. Het breede Lange Voorhout was zwart van de menschen; slechts een smal gedeelte van den rijweg kon worden vrijgehouden. In een vlot tempo werd ook hier gemarcheerd. Via de Vos in Tuin straat sloeg men zijstraten in of marcheerde men rechtdoor, langs den Denneweg. naar een rustiger omgeving. Ook langs dit gedeelte van het parcours werden de betoogers hartelijk toe gejuicht. De ontbinding van den stoet hield, zooals uit het voorafgaande reeds blijkt, gelijken tred met het tempo van het défilé. Ook de lantaarns op de straten en op bet voorplein brandden igeds, toen het einde van den stoet in zicht kwam. Het laatst defileerde de Haagsche politie, die den geheelen middag haar buitengewoon zware taak op zoo ver dienstelijke wijze vervuld had. Eerst kwamen een aantal politiemotoren en daarna de hoofd inspecteurs, de inspecteurs en de agenten. Albert Helman te een afvallige. Als ka tholiek heeft hij vroeger het Zuiden bereisd en hij schreef in katholieke Maden wel eens frlssche litteratuur over landen, waar ci troenen bloeien. Uit het Roomsche Spanje verkoopt hij thans aan een liberaal blad knollen voor citroenen. Honderd dagen aflaat voor dooden Marxist I Men moet een zijn om dien knol naar Holland te expor- teeren, en een liberaal Mad om hem te slikken De liberale partij is een verzamelpartlj van brave burgers, die lievef Turken dan papen zijn. Zooals de hoofdkrant In haar kolommen den communistisch doorgewln- terden publicist Huyts de Sovjet-sympa- thleën liet inflltreeren, zoo laat zij zich thans uit een vervalschten Spaanschen Katechismus een aflaat van honderd dagen In handen spelen. Een algemeen comité gevormd, onder leiding van oud-gouver- neur Van Heemstra Opgericht is een comité, dat zich voorstelt, namens het geheele Neder landsche volk een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van het aan staand huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. I groeten kon men Prinses Juliana en Prins Bernhard nog herkennen. Van de tallpoze vereeniglngen en organisa ties, welke aan het défilé deelnamen, noemen we hier enkele: De Princevlag. de Zeevaart school, zeer veel gymnastiek- en sportvereenl- glngen, dragers der Militaire Willemsorde, bet Mobillsatiekruis, de Burgerwacht, een groot aantal zangverenigingen, de Ver. van Neder). Metejesclubs, onderscheidene groepen verpleeg- sters. de Ned Ver. van Chr. Meisjesvereenigin- gen, leerlingen van diverse Huishoudscholen, cud-onderofficieren, de Nationale Jeugdstorm, het Indo-Europeesch Verbond, een aantal Mid denstands vereeniglngen een zeer sterk contin gent van het Nationaal Jongeren Verbond, het postpersoneel de Bijzondere Vrijwillige Land storm, onderwjjzersvereenlgingen, het Nederl. Leger des Hcils, het Alg. Ned. Verbond. Natio- Voorzitter te mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname te Oosterbeek; secretarissen: mr. U. W. Hazelhofl Roelfzema en mr. E. de Visset, Arnhem, Vel- per Binnensingel 1, telefoon 23104. De verdere samenstelling van bet comité, alsmede de wijze waarop het zal trachten het gestelde doel te bereiken, zal over eenlge dagen worden bekend De stoet werd geopend door den Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. van Karnebeek, en den burgemeester der residen tie, mr. de Monchy, welke beide heeren het paleis betraden en zich op het balcon bij het Vorstelijk gezelschap vervoegdln en daar ble ven vertoeven. Dan volgde het Haagsch Comité voor Volks feesten, dat een groot bloemstuk in het paleis liet bezorgen, terwijl de leden zich op het voorplein opatelden, teneinde van daar het défilé gade te slaan. De Zusters Karmeliteaaen te Egmond aan den Hoef verzochten ons plaatsing van bet volgen de: Met de datums wenschen we ditmaal ook doel en karakter dezer gebedsnoveen nog eens In herinnering tg brengen. Menigmaal bleek ons dit gewenscht, ja noodzakelijk. Men weet dat aan de beschouwende kloos ters in de H. Kerk de taak van onafgebroken lof- en smeekgebed is opgelegd. Schakel zijn tusschen hemel en aarde, staan tusschen God en het menachdotn: ziedaar hun werkzaamheid. Vooral in streken, waar deze kloosters reeds langer bestaan, is het Christenvolk doordrongen van deze waarheid. Men klopt aan bU de kloos terlingen om hun gebed te vragen in allerlei omstandighden, bij ziekte, zorgen, leed.... Tot den Karmel wendt men zich bij voorkeur, waar het geldt gunsten te vragen door de voorspraak der H. Kleine Theresia. De eigen orde-zusters der machtige Heilige zullen t Haar gemak- kelljker klaarspelen, wordt verondersteld....! Welnu, op deze feiten berust onze gebedsactie. Wat we eiken dag en ieder uur in 't verborgen doen, ten voordeele van enkelen, hebben we gemeend een/ paar maal *s jaars a.h.w. open lijk te mogen verrichten, om aan meerderen, Ja, aan ieder, die (lit verlangt, gelegenheid te ge ven hun intenties te komen aanbevelen. Overal waar geleden wordt, zoüden we willen helpen, trachtend hierin, tenminste eenigszins de H. Kleine Theresia na te volgen, die Haar onme- teljjke verlangens om goed te doen aan den naaste uit liefde'tot God. hier op aarde zelfs niet heeft kunnen voldoen, en daarom, volgens Haar belofte, „Haar hemel wilde doorbrengen met weldoen op aarde.” Dat ZU onze noveen-beweging goedkeurt, be- wyten telkens weer de gebedsverhoorlngen in die dagen verkregen. Dat te een aanmoediging om voort te gaan. Het deelnemen aan deze no veen is volstrekt kosteloos. Men leze dit toch goed! Wie niets kan missen is even welkom. Al dwingt eigen behoeftigheid ons. de aalmoes van hen. die wat willen helpen de kosten te dragen, dankbaar te aanvaarden, we vragen die niet! Wat we vragen te Uw geloof. Uw vertrouwen. Uw ijver om U aan te sluiten bij een volhardend gezamenlijk gebed, dat God en Zjjn lieve Hei lige zal verheerlijken en verblijden, en U zelf tot geluk en voordeel strekken, zoowel op tU- delljk als op geestelijk gebied. Al onze gebeden en godvruchtige oefeningen vragen dit mét U in die dagen. Hoe gaarne zou den we t aantal deelnemers nu eens onover troffen groot zien! Om bovenomschreven gedachte omtrent be doeling dezer novenen te verlevendigen en die per ingang te doen vinden, hebben we getracht ze op bescheiden wijze in beeld te brengen. U vindt ze op de lnschr|jvlngsplaatjes. welke aan ieder deelnemer (mits tijdig aangevraagd) wor den toegeaonden. Moge het zlfn, zooals ’t gebedje onder de af beelding t vraagt: Minister De Wilde spréékt een korte rede uit En zoo nacterde het uur waarop het défilé een aanvang zou nemen. Rechts van het ruiterstandbeeld had zich de Vereenlging voor den Volkszang opgesteld on der leiding van Herman Stenz, terwijl aan de linkerzijde het muziekkorps van de artillerie had plaats genomen. Het publiek, dat zich reecte uren te voren ach ter de afscheiding had verzameld, begon inmid dels ongeduldig te worden en in spreekkoor klonk het telkens: B.e.nn.o Benno. Per luidspreker verzocht daarop de politie bet publiek dt na te laten en zich rustig te hou den. Onmiddellijk werd aan dit verzoek vol- dkan. De- kilometers lange stoet, welke Zaterdag voor het Vorstelijk Paar te Den Haag heeft gedefileerd, stelde zich op .het Nassauplein op. De politie had het plein al om twee uur geheel schoongeveegd. Zjj, die niet aan het défilé deelnamen, moesten het plein verlaten, een uit stekende maatregel, die voor den goeden gang van zaken beslist nood zakelijk was. voor lijnkoeken voor aoyaachroot voor aoyakoeken voor grondnootkoeken voor grondntfotachllfera voor grondnootmeel Moor cocoekoeken voor N. O.-I. cocoekoeken voor tot alle andere niet genoemde soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deae bedragen niet te begrepen het In arti kel 8, b, onder lo. van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn Import op verderen termijn nu’ reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhagein verbinding te stellen. Moment-opnamen Toen een groote groep padvindsters in haar blauwe uniformen, onder leiding van mevr. Van (ter Bosch—De Jong passeerde, haalde Prins Aschwin zijn fototoestel voor den dag en nam hiervan een foto. Gedurende het défilé nerhaalde hij dit nog eenlge keeren, o a. toen een talrijke groep Schéveningsters in costuum onder uitbundig gejubel en zwaaiend met haar vlaggetjes hossend voorbijtrokken. Vooral de Prinses had /hierin grooten schik en gul glim lachend en wuivend nam zjj deze bijzondere hulde in ontvangst. Ook een treffend moment was het, toen een groep verpleegsters van de Emmakliniek voor het paleis front maakte en haar banier deed neigen. Vele der padvinderstroepen trokken voorbij met hqn hoeden op de stokken in de hoogte, terwijl de welpjes dansend van pret met hun groene petjes zwaaiden. Toen een groep betoogers met Lippe-vlag- getjes voorbij kwam, maakte-’ de Prinses haar verloofde hierop attent. Prins Benno knikte goedkeurend en wuifde de draagsters der vlag getjes harte!(jk toe. Ook trokken veel belangstelling de leden van de Kruisvaart, de Graal en de Jonge Wachters met hun kleurige uniformen en vele vlaggen, met welke laatste zij hek Vorstelijk Gezelschap een huldegroet brach ten. In een schier elndelooce reeks, in een bonte verzameling van vlaggen, uniformen en vaan dels bleven de duizenden deelnemers voorbij het Koninklijk paleis trekken. Een treffend moment was nog, toen het Leger des Hells voor bet Pa leis aankwam. Uit zijn gelederen trad een klein meisje naar voren, dat het bordes vap het Pa leis werd opgeleid en een bloemenhulde voor Prinses Juliana overrelbte. Toen zette het muziekkorps van het Leger des Hells een lied in en hartelijk zwaaiend en wuivend trokken de heilsoldaten verder. Ontbinding van den stoet TT TÜ lezen onder den titel Jfaar het Front van Arragon” in de liberal* Nieuwe Rott. Ct. een correspon dentie uit Spanje* aan welke wij ont- leenen: De VOORZITTER doet voorlezen een Ko ninklijk Besluit, waarbij de minister van Bin nenlandsche Zaken wordt gemachtigd, heden ten drie uur des namiddags, zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenlgde vergadering der belde Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commissie, die den minister in het gebouw zal ontvangen en uit geleide doen. Albert Helman schrijft ons uit Albalate dél Arzobispo: Al heet Albalate ook „van den Aarts bisschop", het te afgezien van da drie of vier caciques, die ongeveer alles hier en in de omstreek hun eigendom noemden, en die natuurlijk mee-gevlucht zijn met de oproerlingen, een stadje v*H 'fdëta dan 2 arme ploeteraars, en du* anti-fascisten Burgos te een zeer clericale plaats, en de bisschop daar heeft net als zijn collega in Pamplona zelfs een aflaat van honderd dagen afgrtcondigd voor eiken marxist, dien men ombrenirt En ik wilde, dat ik wat meer kon be grijpen van dat Wonderlijke wezen dat mensch heet. Een bijzonder aardig moipent was, toen Prinses Julian* en Prins Renno zich on verwachte voor een der ramen op de eer ste étage in den linkerhoek van net paleis vertoonden. Onmiddellijk werden zij met luid gejuich door het publiek begroet en toegewuifd, hetgeen de Prinses en de Prins op de meest hartelijke wijze beantwoord den. Deae begroeting herhaalde zich enkele malen. Hare Majesteit de Koningin heeft mU opgedragen, de zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Wederom moesten de maatregelen, waar voor uwe medewerking a%rd gevraagd, in hoofdzaak gericht zijn op de instandhou- ding en, waar mogelijk, verbetering van den economischen en financieelen toestand des lands; niettemin kon ook aan andere be langen, om. die van het verkeer, zoowel op de wegen ate in de lucht, alsmede aan de bescherming van de bevolking tegen Kort daarop treedt de minister, voorafge gaan door de leden der commissie, de vergader zaal binnen. De heer DE WILDE, minister van Bin nenlandsche Zaken, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende slui- tlngsrede: „Waar veler nood ate één gebed tot U gestegen. Uw voorspraak vraag*, daar ruteche mild Uw wondere rozenregei 8ABANO. 13 Sept. (Aneta). Hedenmorgen om acht uur meerde het ma. „Johan van Oi- denbarnevelt”, waarmede de nieuw-benoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indié, jhr. mrj Tjarda, van Starkenborgh Steehouwer de reik naar Ned.-Indië maakt, aan de kade. Het was stralend zonnig weer, het feestelijk karakter, dat aan de komst van den nieuwen gouverneur-gene raal te gegeven, werd verhoogd door het feit, dat,de ten anker liggende schepen waren ge- paypiseerd. De tot Sabang den nieuwen gouveroeur-ge- neraal tegemoet gevaren flottielje torpedoboot- jagers loste 31 saluutschoten, waarna de op- gesteMe bemanningen joelden. Geheel Sabang stak in fee*ttooi, mede in ver band met de festiviteiten ter viering van de verloving van Prinses Juliana. De bataljons- muzlek uit Koetaradja wa* op de kade aan wezig. Na het embarkement werd Zijne Excellentie officieel te Sabang ontvangen, waarna rondrit door de omgeving werd gemaakt. Doch toen eenige oogenblikken daarna de balcondeuren werden ge opend en de vorstelijke personen voor de ramen zichtbaar werden en even later op het balcon verschenen, was het enthousiasme van de wach tende fienigte niet meer te beteu gelen en luide en hartelijk werden de Koninklijke Familie en haar gasten langdurig toegejuicht. Het verloofde Paar bleef in het midden van het balcon staan, ter wijl de Koningin en de Prinses von Lippe-Biesterfeld ter rechterzijde de voor haar bestemde zetels innamen. at IMS OM 0.80 0.M 0.75 1 50 150 0.45 1-10 paleis aanvaardde. Stralend nazomerweer gaf aan deze plechtig heid een kleurrijk aanteen. werden de jaarstukken over 1835 goedgekeurd. Tot commissaris werd benoemd mr. dr. P. J. Wltteman. luchtaanvallen. worden gewijd. De Koningin heeft mij opgedragen,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5