ONS BLAD DE TROONREDE De Paus spreekt de Spaansche vluchtelingen töe s I De toestand in Palestina Het nieuws van heden DE BAROMETER WOORDEN VAN TROOST EN BEMOEDIGING J0H.1AUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR' PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 2 VEREENIGDE KATHO PERS DINSDAG IS SEPTEMBER 1936 In de heden gehouden vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal heeft H.M. de Koningin de volgende Troonrede uitgesproken; Leden der Staten-Generaal Veertien opvarenden verdronken Ig Katholieken betoogen Christelijke leer af doend wapen tegen revolutie Nog geen overeenstemming ober het al dan niet voortzetten der staking Scheepsbotsing op de Newa Haile Selassie koopt zich een villa 53 De „Caledonia", de eerste van de 29 En gelsche vliegbooten, welke yapr den trans- Atlantischen dienst lullen warden gebouwd, maakt proefvlucht boven Rochester Ook beminnen degenen die de Kerk aanvielen! De Paus tegen de maatregelen in Duitschland DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN o o ADVERTENTIEPRIJZEN. Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag.één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Z. H. zegt dat de grondslagen van orde, beschaving en cultuur zyn aangetast ^XWWWWVIIIIIIIIU////////K4g Verdediging van de Kerk, die te ver g<ust NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 289 I zal A '3) Zonder rak ter om omver gaan. werpen. ge- .tn - een ''o jfc? Da extra sttkeering aan werkkranen aal deae week werden uitbetaald. Het is een prop«r»n<li om de gansche wereld te veroveren voor sinneloose en verwoestende ideologieën. Er is nu meene plaal Wij bidden, opdat sjj terne keeren tot hnn Vader, die hen vol verlangen verwacht. tegen Donderdag een alge- :omst te organiseeren van alle jke en landelijke comlté’s In geheel Jevgdwertaunp „Onse Lieve Vronw ter Den nen’’ te Omendrecht geopend. Na de vurige bede van kardinaal Pacelii nam de Heilige Vader Zelf het woord. BATH, 14 Sept. Halle Selassie, de Negus van Abesslnlë, heeft vanochtend een villa met tuin gekocht, gelegen op 3 KM. buiten dese stad. Hij heeft er 3500 pond voor betaald. Tegenover een journalist heeft de Negus ver klaard zich met zUn familie in inngeland te sui len vestigen. De kapiteins van beide vaartuigen zijn gear resteerd. zy worden beschuldigd van grove na latigheid. O Stand op Dtaadag «w vna: 7M3 Vorig» sten: 76L4 De Heilige Vader begon met te zeggen hoe veel leed de aanbllk van deze gevluchte zonen uit het dierbaar en zvtaar beproefde Spanje Hem deed. Toch vervulde het Hem met een gevoel van trotsche vreugde, dat ook op hen het woord van den H. Paulus van toepassing kan zijn: Mijn vreugde en Mijn kroon. Ia deze bjjeenkotnst zal beslist worden over het aan dén Hoogen Commissaris te geven ant woord. MOSKOU, 14 Sept. (Reuter) Op de Newa by Leningrad Is het stoomschip Tsjlt- serln In aanvaring gekomen met een veer boot. Daarbjj zyn veertien opvarenden ver dronken. nog ge- BaoUsche nationalisten souden besloten hebben met de regeeringstroepen Bilbao tot bet uiter ste to verdedigen; te Gibraltar hadden ernstige ongeregeldheden plaats. BU een scheepsbotsing op de Newa zijn veertien opvarenden verdronken. Op de Conferentie der Kleine Entente werd be sloten ten opzichte van Rusland het door elk land ingenomen standpunt te handhaven. Te Pak Hoi sou de toestand door de bonding van het 19e leger gespannen zijn; de staat van beleg sou zelfs zijn afgekondigd. Te Washington is een Britsch voorstel gepubli ceerd tot het houden van een drie-mogend- h eden-conferentie. |ver laten gen in- Véór November zullen geen besprekingen ever de Locarno-kwestie plaats hebben.' De eerste vertovingugeeehenhen veer de Priiwes uit IndM aangekomen. Was de Paus eerst sterk ontroerd ge weest, nu sprak Zijne Heiligheid met groeiende kracht een gewichtige rede uit. waarin de Paus de grootste oorzaken van den huidtgon wswddstrjjd scherp sraltteir. STRAATSBURG, (D. N. B.). De katholieken uit Elras-Lotharingen hebben Zondag een be- tooglng tegen het communisme gehouden, waaraan 40.000 personen hebben deelgenomen. En hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Doch, wat kan de Katholieke Kerk doen, wanneer men gedurig Haar weldadlgen in- vloed op familie, op de jeugd en op bet volk tegenwerkt? Wat kan de Kerk doen, wanneer de Katholieke pers op alle moge- hjke wyzen gehinderd wordt, terwijl alle vrijheid gegeven wordt aan een pers, die de taak schijnt te hebben om alle begrip pen te verwarren en den godsdienst te be lasteren, ja zelfs nieuwe Christendommen te prediken? Wat kan de Kerk doen, wanneer zulke hindernissen, vooral wat de jeugd betreft, het byna onmogeiyk maken om de gods dienstige plichten te vervullen, die de Kerk ter bescherming en tot opvoeding van het geesteiyk leven heeft opgesteld? Eki zoo, aldus riep de Heilige Vader 'uit, zoo zal het °°k waarlijk komen, nog erger en in nog grootere mate dan men verwacht, wanneer niet’al diegenen, die daartoe den plicht hebben, valsche berekeningen en be langen en een vernielenden varen en toesnellen om. te verd dien dit niet ree*» te laat is. ding en een volkomen toepassing zouden vinden, zou waarlijk het heil van de individuen, van de gezinnen en van de maatschappij wel verze kerd zijn. wy bidden, opdat zy met Ons mogen zyn wanneer binnenkort, zooals wy vertrouwen, de gezegende God den regenboog van den vrede weer zal doen opstygen aan den schoonen hemel van Spanje en aan gansch uw groot en prach tig land de biyde boodschap zal brengen van den vrede, den rustigen en veiligen vrede, die zwakken zal troosten, die schade herstelt, die wyze en rechtvaardige strevingen bevorderen zal tot heil van het gemeenebest, die de bood schap brengt van een toekomst van rust en orde, van eer en roem lp welvaart. Daarna gaf de Heilige Vader allen aanwe zigen den Pauseiyken Zegen. Dit beteekent echter: waar men tegen de Katholieke Kerk strijdt en tegen Haar invloed, daar strydt men in den grond ook allen stryd ten gunste van de^vernielende machten en ten gunste van him fataal doel. Het is niet de eerste maal, aldus vervolgde de Heilige Vader, dat wy deze ernstige woor den tot alle verantwoordeUJke menschen rich ten. Ook de opwerping die men in den laatsten tyd geopperd heeft, dat de godsdienst en de Katholieke Kerk zich te zwak getoond hebben om de revolutlonnalre instorting tegen te hou den, bezit geen kracht. Om de Kerk te rechtvaardigen ^behoeft men niet eens naar voorbeelden te grypen, haar beginselen zyn voldoende. Een groote ontroering maakte zich van allen meester, toen de Pauseiyke Grijsaard tegen over de vluchtelingen stond en langs hun rijen schreed. Velen weenden en de Heilige Vader zelf was zichtbaar bewogen. Toen de Paus op den troon had plaats ge nomen, hield Z. Eminentie Kardinaal Pacelii, een toespraak, waarin hy op dezen dag van het feest van Kruisverheffing aan den Heiligen Vader degenen voorstelde, die door hun kruis door de vervolging om het Geloof door God verheven zyn. Deze tragische feiten, aldus ging da tea verder, geven ons ernstige lessen. Europa en de wereld moeten hieruit leeren. De eerste les is deze, dat de grondslagen van elke orde, beschaving en cultuur, onmlddeliyk en tot het uiterste bedreigd zijn. De religieuze onwetendheid van de massa maakt, dat deze bedreigingen steeds actiever worden. Er moet ook gewezen worden op de arglist, waarmede de herauten van de vernieling de mogeiykheid van een toenadering en samenwer king van Katholieke zyde zoeken, door een onderscheid te maken tusschen theorie en praktyk. tusschen idee en actie, ook tusschen economie en moraal. Dit is een gevaarhjke list, uitsluitend uitgedacht en bestemd om Europa en de wereld te misleiden en te ontwa penen tegenover hun program van haat en vernieling. één vader, maar als vijanden, vijanden. Een goddelyk bevel, dierbare zonen, maakt, dat Wy geen oogenblik kunnen twyfelen ovei hetgeen ons hier te doen staat- Wy moeten hen beminnen. wy beminnen hen met een byzondere liefde, vol medelyden en barmhartigheid, en Wy bid- den voor hen. wy bidden, opdat in hun geest het schitte rende beeld der waarheid moge terugkeeren en hun harten weer opengaan voor het verlan gen en het broederlijk streven naar het ware gemeene welzijn. en hun kracht reeds getoond hebben bij de pogingen om van Rus land tot China en van Mexico tot Zuid-Amerika alle orde omver te V JERUZALEM, 14 Sept. (Reuter) Er is geen overeenstemming bereikt in het Hoope Arabisch comité over de vraag of de Ara bische staking moet worden voortgezet of niet. in verdere beschouwingen te treden, wilde de Paus nu den aanwezigen zyn zegen geven, die zich zal uitstrekken met zyn gebed over al hun broeders, over gansch het ridder- lyke en trouwe Spaansche volk. Verre boven alle politieke en wereldiyke overwegingen richt deze zegen zich in het by- zonder tot hen, die de zware en gevaarvolle taak hebben de rechten en de eer van God en van., den godsdienst te verdedigen en te her stellen. Zy hebben Ons behandeld, niet als zonen van tetter gehate Een tweede les ligt in het feit, dat deze strijdbare actie zich met onpersoonlijken haat tegen de Katholieke Kerk richt. De grond daarvan is duldeiyk: de eenige ware en be slissende hinderpaal, vooral voor dezen revo- lutlonnalren arbeid, ligt in de christeiyke leer en een consequente christeUjke levenshouding. Men wil de massa’s verleiden en in gisting brengen om hun dan de wapenen in de handen te drukken tegen alle Goddelyke en mensche- lyke instellingen. Onze Rometnsche correspondent Mint d.d. 14 September: Hedenochtend heeft in het Paleis Castel Gandolfo de plechtige audiën tie plaats gehad van de Spaansche vluchtelingen. Ongeveer vierhon derd geestelijken, kloosterlingen, on der wie vyf bisschoppen, waren hier vereenigd. Kort vóór elf uur kwam Z. H. de Paus binnen. In een maatschappij, waarin de be ginselen van den godsdienst en van de Kerk een ongehinderde verbrei- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar i f 2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f0.60 hooger De nieuwe opperbevelhebber van Palestina, luitenant-generaal Dill, is Zondag in Palestina aangekomen. Volgens een bericht in de Daily Telegraph zou generaal Dill niet alleen het militaire op perbevel op zich nemen, doch ook de contröle op den politleken toestand. Dinsdagmiddag zyn twee schepen van South ampton naar Palestina vertrokken met on geveer drieduizend man van de eerste divisie aan boord, ter versterking van de Britache troe pen aldaar. Het is een taak, die zwaar en gevaarvol is, ook hierom, omdat het vuur en de moeliykhe- den van de verdediging hen gemakkelijk te ver kunnen doen gaan en niet volkomen recht vaardige daden daarvan het gevolg zullen zyn, terwijl even gemakkelyk onzuivere bedoelingen en egoïstische of partybelangen daarby kun nen komen om de gansche zedeiykheid van de actie te vertroebelen. Ons Vaderiyk hart kan ook niet vergeten, aldus de Paus en herdenkt daarbij met harte- UJke dankbaarheid al degenen, die met zuivere bedoelingen getracht hebben in naam der menscheiykheld tusschenbeide te komen. Onze dankbaarheid is niet minder, al zyn hun edele pogingen niet geslaagd. En wat te zeggen, zoo vervolgde de Heilige Vader, van alle anderen, die toch altijd ock onze zonen zyn en biyven, hoewel zy onze za ken en personen zoo wreed vervolgen en ook Ons Zelf zoo diep hebben beleedlgd. Het lyden van zoovele goede menschen is een heeriyk eerherstel voor de Goddelyke Majes teit in deze dagen, waarin de verschrikkelijke kreten weerklinken „zonder God en tegen God”. Tegenover dit beeld van heldenmoed en deugd staat echter het schouwspel van de schendingen, die den heiligen bodem van Span je in deze dagen bevlekken. En boven het rumoer van de ontketende hartstochten, boven vlammen en ruïne, weer klinkt een stem, de aan de wereld de ver schrikkelijke konde brengt, dat broeders elkaar vermoorden. De oorlog, aldus de Heilige Vader, is altyd verschrikkelijk, maar een treffend woord zegt, dat het bloed van één enkel mensch, vergoten door de hand van zyn broeder, te verschrikke lijker Is, voor het menschdom en voor de gan ache aarde. Wat zal men dan zeggen van dit bloedblad, waarvan wy nog dagelyks vernemen? Er is echter ook een andere broederschap, heiliger en waarde voller dan die tusschen men schen en landgenootenhet is de Christeiyke. de Katholieke broederschap, die de ware groot heid van Spanje heeft uitgemaakt. En Juist deze verheven broederschap iydt nog zwaarder onder de huidige ramp. ■w rar jj wederom in Uw midden bevindend, gevoel ik allereerst behoefte uiting te geven aan mjjn innige vreugde over het voorgenomen huwe lijk Mijner dochter. De in verband daarmede nood zakelijke ontwerpen van wet zullen U binnenkort wor den voorgelegd. De overatel- pende bewijzen van belang stelling bij deze verloving door het gansche volk aan den dag gelegd, hebben My met ruime erkentelijkheid vervuld. Nog altijd levend in een zorglijken tijd, erken ik met dankbaarheid, dat Mijn volk gedurende het afgeloopen jaar zjjn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven wor stelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt te overwinnen. Gelukkig kan worden tuigd, dat de betoonde in spanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige tak- ken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewijzigde omstan digheden tot resultaten ge leid. die dn. hoop wettigen, dat, bij verdere- doorwerking, de ondervonden druk allengs zal afnemen. Zoolang de economische omstandigheden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intusachen de be moeienis der Overheid met het economisch leven in haar tegenwoordigen vorm en het verleenen van steun op menig gebied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfs leven onnoodig knellende banden zullen worden verwijderd. De toestand der openbare geldmiddelen is altijd zorglijk. Zoowel voor het Rijk als voor de meenten moet daarom de grootste voorzichtigheid het financieele beleid blijven beheerschen. Aan de verdere doorwerking van de aanpassing en een daaruit voort vloeiende opleving van het bedrijfsleven mag de hoop worden verbonden, dat zij ook een gunstigen invloed op den stand der openbare geldmiddelen zal gaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten lang zamerhand minder donker zullen worden. Ook in het komende zittingsjaar zal de bestrijding van de werkloosheid en van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doel matig mogelijke aanwending van de daarvoor be stemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blijven. De bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd zal met onverminderde kracht worden voortgezet. De betrekkingen met andere mogendheden zijn vriendschappelijk. Waar nu hiér, dan daar de inter nationale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn Men zou kunnen spreken van een satanische voorbereiding, die deze vlammen van Jiaat en vervolging in het naburige Spanje heeft ontstoken, gericht tegen de Kerk en den Katho lieken godsdienst, als tegen den eenigen hinderpaal voor de zege praal van die krachten, die hun ka- i gesteld, stemt zulks tot bijzondere voldoening. Aan de gedragslijn, die de Regeering bjj het bestuur der buitenlandache betrekkingen pleegt te volgen, onveranderd worden vastgehouden. Naast de behandeling van de reeds eerder aan hangige ontwerpen van wet zal uwe medewerking worden gevraagd voor de totstand koming van wetten, strek kende tot het openen van de mogelijkheid tot het verbin dend en onverbindend ver- klaren van bepalingen uit collectieve arbeidsovereen komsten. tot herziening van het burgerlijk kinderrecht en tot het geven van eenige voor schriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voor gelegd Ontwerpen tot wijziging van eenige bepalingen van de Lager Onderwijswet 1920 en van de dienstplichtwet tot be strijding van de lintbebou wing. tot yerbetering van de tertiaire wegen, tot overne ming van een bedrag van f 25.000.000.- aan Neder- landsch-Indische schulden, zoomede een ontwerp inzake de electriciteitsvoorzieningcn. Met uitzondering van Cu rasao, waar de toestand be vredigend ia te achten, i ordart de economische en finansteeh toestand in de Overzeesche gewesten nog de voort durende zorg der regeering. Bij sommige Europeesche bedrijven in Nederlsmdsch-lndië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de in- heemsche bevolking van Java zjjn, ondanks alle in spanning der Indische regeering, de omstandigheden nog onbevredigend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare mid delen om de economische samenwerking tusschen de verschillende deelen van het Koninkrijk te bevorderen. De begrootingstoestand in Nederlandsch-Indië geeft hoop, dat ook voor het jaar 1937 vermeerdering van schulden zal kunnen worden voorkomen. Met erkentelijkheid maak ik gewag van de toe wijding, waarmede leger en vloot, zoomede de amb tenaren in burgerlijken dienst van elke geleding in het geheele koninkrijk, hun tpak blijven vervullen. Het. komende zittingsjaar zal ook thans weer veel van de kracht van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel, dat ernstige zorg blijft baren, een harteljjke samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Regeering, steunende op een eensgezinden volksgeest, zal ons, onder de hulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid moge schenken, het vol brengen der taak die voor ons ligt, mogelijk maken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1