De troonrede f. D I- Vuurwerk op het Malieveld Jeugdwerkkamp te Ossendrecht geopend Kerkelijk leven Z.H. EXC. MGR. HOPMANS AANWEZIG Auto op publiek ingereden DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 De dood in den pot I wi PATERS MONTFORT AN EN Ontslag Ir. De Jong 3 Van zyn koffer MET EEN MES GESTOKEN de Sportvlieger naar Indië HEVIGE BRAND OP URK I I HET KAMERLID KUPERS BEROOFD DE ROOFOVERVAL TE HEESCH Door auto overreden en ge- gedood Vleeschunieplan weer verijdeld Extra-uitkeering aan werkloozen Voorgenomen retourvlucht van Hymans Het huwelyk niet in dc vastenmaand MOTORSCHIP VERBRAND 1 t i l M Het stranden van de „Sirenes” BRANDSTICHTING. Minister Slingenberg Voorbeeldig werk y Ontzettende paniek te Hoensbroek T Het voorste ruim is lek geslagen Nog deze week vlot? Naar de .Xibre Belgique” bericht, is de heer het meegekomen en een werd Mgr. in de ontvangzaal i Wordt in de week van 1319 September uitgekeerd Na den kerkdienst in de Bethlehemkerk te Den Haag te hebben bijgewoond, verlaten H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, omstuwd door een enthousiaste menigte het kerkgebouw Geschenken uit Indi- aangekomen •ij voorzitter van het Nederlandse!) Verbond van Vakvereenigingen, die met den ParUschen trein naar Amsterdam reisde, op het Noorderstation te Brussel van een koffer beroofd, welke volgens zijn mededeeling documenten bevatte. De heer Kuperz zeide niet te gelooven, dat aan deze ontvreemding politieke beteekenis moet worden toegekend, doch te meenen. dat men hier met een gewonen treindief te doen zou hebben. iDe voratelyke personen door de tienduizenden aanwezigen stormachtig toegejuicht noemen Nassau. De minister zeide het op prijs te stellen, dat de inrichters van dit kamp niet alleen rekenen op de overheid, maar eerst zelf zijn begonnen en daarna eerst om steun hebben gevraagd. .Och, waren a*e memehen wijs.-" (Dat I» beeiemaal niet noodiq, ah we echter het «teer maar Hein «ter wilden opletten, dan we al héél tevreden sijnl) De overheid heeft daarop f26.000 gegeven, waardoor goederen van blijvende waarde zijn kunnen ontstaan. Hierop verklaarde de minis ter het kamp voor geopend. Directeur v. d. Made droeg daarop de leiding van het kamp over aan rector v. d. Putte, die ft ,.^ni- te nabij Veen Minister Slingenberg hyscht vlag op „O. L. Vrouw ter Dennen* De gevolgen waren antaettend. Verschei dene personen lagen gewond langs den weg. De heer Van Neelen sH Heerlen bekwam een dubbele beenbreuk. Zijn dochtertje liep een beenfraetuur op, terwijl *ih> vrouw een verwonding aan de borst kreeg,-een nichtje' van deze familie liep een opengescheurde bovenlip op, de heer Hoog^kker uit Hoens- broek kreeg een schedelbasisfractuur, ter wijl nog verscheidene andere personen lichte verwondingen en ontvellingen opliepen. Kath. Boerenbond niet bereid om de uitvoering der baconmaat- regelen over te nemen Ten teeken, dat het werkkamp officieel na mens de regeering is geopend, heeach minister Slingenberg de vlag op het terrein voor het gebouw, waarbij de aanwezigen het Wilhelmus zongen. BATAVIA, 14 Sept. (Aneta). Naar Aneta van verschillende zijden uit de inheemsche bevolking verneemt, leeft deze dermate intensief en ent housiast mede met de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat men zich thans reeds bezorgd maakt dat de datum van bet hu welijk zal vallen tijdens de vastenmaand welke loopt van 15 November tot 15 December daar de godsdienstplichten voor Mohammedanen deelneming aan de feesten ernstig zou belem meren. door een juist die het vuur de politie ingestelde Voor het Gerechtshof te Den Bosch is in hoo- ger beroep behandeld de strafzaak tegen de gedetineerde Ossche arbeiders J. M. den B.. H. C. van O. en M. van R-, die door de rechtbank Le ’s Hertogenbosch zijn veroordeeld tot resp. 2, 4 en 5 jaar gevangenisstraf, omdat zij in den nacht van 24 op 25 December 1933 te Heesch Lebben ingebroken in de woning van H. W. Christiaans en daaruit een bedrag van f 110 hebben ontvreemd. Daarbij hebben zjj Christi aans vastgebonden en mishandeld. De verdachte Van R.. die voor de rechtbank een volledige bekentenis had afgelegd, kwam thans op deze bekentenis terug. Hij beweerde, oat de agent van politie Ten Westened uit Oss. hem door chloroform bewusteloos had gemaakt en op alle vragen „ja” had laten antwoorden De advocaat-generaal M. eischte in zijn re- quisitor tecen de dre verdachten bevestiging van het vonnis en ook van de strafmaat nl. 2, 4 en 5 jaar gevangenisstraf. Zaterdagmiddag zijn slangen en pompen aan boord van de Sirenes gebracht om eventueel de ruimen leeg te pompen. Er zijn drie ruimen, waarvan het voorste lek is geslagen. Zondag middag is wederom een zware tros aan boord kanselarij- _j van de paar, welke geestdrift van ■laan cn Boschlaan de komst van de vorstelijke per sonen aan, die enkele oogenblikken later onder stormachtige toejuichingen het veld opreden. In den eersten open hofauto had het ver loofde paar plaats genomen. De Koningin heeft naar men weet wegens een lichte verkoud heid, het vuurwerk niet bijgewoond. De moeder van prins Bernhard en diensTbroedrr waren ir. den tweeden auto gezeten. Drie auto's met leden van de hofhouding slo ten den stoet, die voorafgegaan werd door eenl- ge motoren met zijspan van de Haagsche politie. Toen de auto* het veld opreden, speelde de muziek het Wilhelmus, dat door velen werd meegezongen. De beide prinsessen kregen bloemen aangeboden. politie te Heerlen heeft Zaterdagavond brand- Om half twaalf arriveerde minister Slin genberg. die door de kampbewoners, keurig opgesteld in twee rijen, werd ontvangen met het Wilhelmus. Zondagavond kregen de gebroeders N. aan den Pathmosslngel te Enschede ruzie. De eene broer, G. J. N„ sloeg den inboedel stuk, die aan belden toebehoorde en vernielde de ruiten. De andere wilde zich daarop naar zijn woning aan den Varviksweg begeven; hy werd echter door G. J. N. gevolgd en ingehaald. Na een korte woorden wisseling gaf meergenoemde zijn broer met een mes een snede van 16 c.M. over den rechterarm en een van 7 c.M. in den rug. De gewonde werd een café binnengedragen en daarna per auto naar het politiebureau gebracht, waar hij door den polltiearts werd verbonden. De dader, die 23 jaar is, werd nog des nachts gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Hiermede was de offldeele plechtigheid der opening geëindigd. De aanwezigen vereenigden zich aan een koffiemaaltijd, waarna een rond wandeling door het kamp werd gemaakt. A. C. de Bruyn, lid der Eerste Kamer der Sta ten-Generaal en voorzitter van hét R. ^^Werk liedenverbond een rede met als'onderwerp: De R K. Staatspartij kan zich nooit vereenigen met een aanpassingspolitiek, welke de sociale momenten verwaarloost. Vervolgens sprak de heer H. de Ruyter, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal. Toen was het woord aan Prof. Dr. P. Aal berse. die aanving met er aan te herinneren, hoe hy 35 jaar geleden in Hengelo den vuur doop onderging. Alle punten in zijn toen ge houden redevoering, heeft spr. later als Minis ter van Arbeid in de Kamer kunnen brengen en stelselmatig kunnen doorvoeren. Over het vleze pamflet sprekende, dat door de N. 8. B. verspreid waz, zeide prof. Aalberse het oordeel over de Kath. Leiders aan zijn toe hoorders over te laten, waarop deze massa-btf- eenkomst als één man uitbarstte in gejuich en hoerageroep. Als laatste spreker trad op de Weleerw. pater Borromaeus de Greeve O.F.M., die ‘n rede hield over de Beteekenis van dr. Schaapman voor on zen tijd. Toen de woorden: Welkom Prins Benno in blokletters van dlamantvuur, te lezen wa ren, kwam aan de bijvalsbetuigingen van de tienduizenden schier geen einde. Dit geldt ook voor de slotdecoratie, bestaan de uit de woorden .Leve het jonge paar” in blokletters van oranjevuur, geflankeerd door de letters J. en B., in blauw dlamantvuur, omringa door een rriqibus —5, WWW—W— VI menigte na afloop geen kans gezien, het jonge paar in een veiligen aftocht te belemmeren Eerst werd nog het Wilhelmus en deLlppe- Detmoldmarsch gespeeld en toen vertrok de Koninklijke stoet in langzaam tempo, onder ovationeele bejubelingen, om naar het paleis Noordeinde terug te keeren. IXilzenden hadden zich in de omgeving vau het paleis opgesteld, maar zij kregen het vor stelijk paar dezen avond niet meer te zien. De stoet is nJ. door een achteringang bin nengekomen, opgewacht door een vijftigtal belangstellenden, die het paar hartelijk hebbe- toegejuicht. z rector Van Putte deze bijeenkomst sloot met een dankwoord aan allen en speciaal aan rec tor Vermolen en conrector Koenraad. De hHnnmtelllnj voor het pyrotechnlsch schouwspel *>p het Malieveld in Den Haag was Maandagavond het spreekt vanzelf overweldigend. Tienduizenden hadden zich op en rond het groene veld opgesteld. Vele autoriteiten, zoowel burgerlijke als mi litaire, hadden op het voor hen gereserveerde gedeelte van het terrein plaats genomen. Hier waren os. aanwezig: de minister-pre sident dr. Coiyn, de ministers Deckers, Oud. v. Schalk, de Wilde. Slotemaker de Bruine en v. Lldth de Jejde. De Commissaris der Koningin in Zuld-Holland, jhr. mr. dr. Van Karnebeek; de burgemeester van Den Haag. mr. de Monchy. leden van het corps diplomatique en enkele leden van de Tweede Kamer. Even half tien kondigde een luid geji de wachtenden op den hoek van de werd ontdekt wachtmeester. De beide- geschenken zijn oumlddeliyk pei vliegtuig naar Waalhaven getransporteerd vanwaar zij per bestelauto van de KLM. naar Den Haag zouden worden gebracht om nog in den loop van den avond bezorgd te worden. n thans ligt de vierde troonrede van het kablnet-ColiJn voor ons. Vele voorafgaande regeeringen poogden nog In het vermoedelijk laatste jaar van haar bewind den op het veld staanden oogst binnen te halen. Er waren andere, die als het ware ietwat geresigneerd het tjyitje er bjj neerlegden en van meening waren, dat in het laatste jaar Gods water maar over Gods akker moest loopen. Tot dit laatste soort van regeeringen behoort in belang rijke mate de regeerlng-Coiyn. Haar laatste troonrede tracht aan de bevolking in dezen ^zorglijken tyd” eenige opbeuring te ggven door te constateeren, dat het.streven naar aanpassing” geleid heeft tot resulta ten, die de hoop wettigen, dat by verdere doorwerking der „aanpassing” de ondervon den druk allengs zal afnemen. Dit is alles na een vierjarig bewind! Op financieel gè- bied, dat ook nog altyd zeer zorgiyk is, wordt den volke dezelfde schrale hope- looze aanpassingstroost geserveerd: de verdere doorwerking der aanpassing en de daaruit voortvloeiende opleving van het bedrijfsleven wettigt ook alweer de hoop, dat zy (bedoeld is alweer de fameuze aan passing) ook ’n gunstlgen invloed zal gaan uitoefenen op den stand der openbare geld middelen, zoodat de financieele vooruitzich ten langzamerhand minder donker zullen Worden. Dit is alles wat het financieele be leid van de vrijzinnigen minister Oud in het staatsstuk heeft weten te wringen. Het eenig heugiyke is, dat er geen nieuwe reisbelastingen of diergeiyke wangedroch ten in uitzicht worden gesteld. Over de werkloosheid de gewone, afgezaagde frase Zy heeft de aandacht der regeering. De geldmiddelen zullen op een zoo rechtvaar dig en doelmatig mogeiyke wyze worden aangewend. Van werkverruiming is geen sprake, wy kunnen ons de gezichten der werkloozen by het lezen dezer totale leeg heid levendig voorstellen! E» worden eenige vage wetsontwerpen aangekondigd over collectieve arbeidscon tracten en over wyzlgingen van de dienst plichtwet. Een inhoudsopgave dezer belang- tUkheden Is niet te vinden, zoodat we voor- j heeft verwekt. De paragraaf over de betrekingen met an dere mogendheden is niet zoo optimistisch als andere jaren. De internationale verhou dingen werden nu hier, dan daar onder zwaren druk gesteld en ditmaal was Neder land meer dan anders mee van de party. Men denke slechts aan de mislukte sancties tegen Italië en deuiitAtting van een viertal Nederlanders uit Duitachland. Deze laatste troonrede van het kabinet- Coiyn is de matste, de minstzeggende van alle vier. Het is of alle fut by de regeering er uit is, of zy zich zelve geheel heeft over leeft. Over de meest gewichtige zaken zwygt zy als een graf. Het is in den Utter ly ken zin van het woord: de dood in den pot. Geen grein van leven valt er meer te ontdekken. Tot Juli as. biyft het domme potlood de eigeniyke minister-president van Nederland. In de eerste helft van October zal de Am- sterdamache sportvlieger de heer J. Hymans in gezelschap van den heer N. W. Sluyter, in structeur by de Nationale Luchtvaartscbool. met zyn Leopard Moth-sportvliegtulg uit Am sterdam vertrekken voor het maken van ‘‘een retourvlucht naar Nederlandsch-Indié. De heer Hymans sal niet de gewone route der KL.M.-joestellen volgen, doch o.a. over Turkije vliegen, waarvoor hy als sportvlieger. zy het ook met veel moeite, de toestemming heeft verkregen. Het op Schiphol en in de krin gen der sportvliegers welbekende roode toestel van den heer Hymans heeft een cruissnelheid van 1S5 KM per uur. De beide vliegers hopen loopig nog in'het duister tasten. Dit geldt ook voor wyzlgingen in de bepalingen der Lager Onderwijswet 1920. De andere aan- gekondigde wetsontwerpen zyn eigenlijk te onbeduidend voor opname In de troonrede. Wat er gezegd wordt over de overzeesene gebieden is zéér mat. Er wordt gesproken van eenig opleven, maar alles culmineert in de onaanzieniyke hoop, dat vermeerde ring vSn schulden zal kunnen worden voor- De Hoogeerwaarde Pater Provinciaal heeft benoemd: tot professoren te Oirschot de eerw. Paters J. van Aubel uit Limmel en H. Potman uit G roes beek; tot rector van het werkkamp .De Baast”, onder Oostelbeers. den E. P. Jos. Bokeloh, uit Amsterdam. Tot Overste aan de Apostolische School te ,J3te. Marie” te Schlmmert. den Zeereerw Pa ter A. Welters uit Valkenburg; tot professo ren aldaar de Eerw. Paters J. Linssen uit Hoensbroek. A. van Heusden uit Zaltbommel en P. Meyer uit Rotterdam. tot assistent te Egmond aan Zee den eerw. Pater O. Tesser uit Nymegen; tot assistent te Voorschoten den E. P. G. de Greeve uit Amsterdam; tot assistent op de H. Landstichting (Nyme gen) den E. P. H. Wansink uit Amsterdam; tot Novicenmeester te Meerssen den E. P. Jos. Dec kers uit Epen en tot pater spirituals den E. P. J. Eymael uit Heerlen. Voor de Missie van Shire in Britsch Nyassa- land zyn benoemd de eerw. paters H. Lagro uit Beek (L.) en A. v. d. Berg uit Limmel. Voor de Missie van Mozambiek (Portugeesch Oost-Afrika) de eerw. paters J. Jacobs uit Val- kenswaard en J. Menten uit Sweykhulzen. Voor de Missie van Isangi (Belgisch Congo) de eerw. paters H. Huynen uit Kerkrade en J. Flachs uit Valkenburg; voor de Indianen Missie a. d. Waupez in Columbia de eerw. pater H. Leistra uit Hoensbroek. Aan de eerw. paters J Llmpens uit Rhotem- Meessen en J. Frissen uit Schlmmert werd op gedragen de stichting van een nieuwe residentie in Portugal. Nadat de toejuichingen waren verstomd, nam het vuurwerk, dat ruim een half uur beeft ge duurd. een aanvang. Het is een aardig slot van het vuurwerk-seizoen geworden, waartoe het fraaie weer zeer heeft medegewerkt. Er had iets meer wind moeten zyn. opdat de rook vlugger zou zyn weggetrokken. Maar ge lukkig trok de rook naar den kant van het Haagsche bosch. zoodat men de stukken dutde- lyk heeft kunnen zien. Zooals bekend, heeft de minister van Sociale Zaken, in de vergadering van de Eerste Kamer van Vrijdag jJ. medegedeeld, dat ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana aan alle ondersteunde werkloozen een extra- uitkeering van f 2.50 zou worden gegeven. In allerijl zyn de gewonden naar het St. Jo- seph-ziekenhuis te Heerlen overgebracht, nadat door dr. Van Mekel, voor wiens huis hetlongeluk gebeurde, de eerste hulp was verleend. Zaterdag 19 Sept zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen het H. Subdiaconaat toedienen aan de volgende Montfortaansche Scholastieken: J. Woudenberg, uit Nymegen, J. v. d. Velden, uit Utrecht, A. Klinkers uit Beek (L.), F. Vos sen uit Bunde, J. Meerkens. uit Leuven, H. Zeegers, uit Schlmmert, E. Vroemen uit Beek (L.), C. van Leuven uit Oirschot, J. Verleljs- donk uit Limmel. Th._ Weynen uU Maastricht, P. van Heat uit Tilburg. en nu zal De Rykswaterstaat beeft zyn toestemming gegeven tot berging van het sa. „Slrenee", daar men door een schrtfteiyke verklaring van den kapitein van bet gestrande schip verzekerd ia, dat de schade aan de strekdammen by Cal- lantsoog, door de stranding veroorzaakt, ver goed zal worden. Met de betgingspogingen is men thans begonnen. De acbiertanks zyn leeggehaald werd -mei •lultéK. door Ixp kabinet „öp peil”. Het bedrijfsleven sukkelen. Alleen by het handhaven van den gaven gulden was het kabinet zeer actief. Op dit gebied liep en loopt een scheur door alle partyen. wy willen hier over het voor deel van devaluatie of niet dan ook geen woord te berde brengen. Dit vraagstuk moet de tUd zelf maar oplossen. Voorts viel er Kupers. soc.-dem. lid der Tweede’ Kamér en in dezen tijd wel noodzakeiyke, maar ock wel wat late activiteit op het gebied der bewapening te constateeren. Ter herziening der grondwet werd een commissie benoemd en deze partieele herziening zal wellicht met het oog op de verloving van de Kroon prinses op bepaalde punten eerder haar be slag krijgen dan tot dusver werd aangeno men. In de Troonrede-staatsstukken van Coiyn zat nooit crescendo. Een volslagen geestdriftlooze iyn werd In den treure steeds meer naar beneden getrokken. In de ontvangzaal, waar behalve Mgr. Hop mans ook Mgr. Frencken en rector Bannen berg. secretaris der Interdioc. Jeugdcommissie aanwezig waren, benevens de gemeentebe sturen van Ossendrecht, Putte en Woensdrecht, werd de minister ontvangen door den Eerw. Heer van de Made, als voorzitter van de comA missie voor kamp- en intemaatswerk in bet bisdom Breda. Met den minister waren meegekomen de heeren Meyer de Vries en Van Buitenen, res pectievelijk hoofd-inspecteur en inspecteur der Werkverschaffing. Minister Slingenberg zeide in zyn openings woord. dat hy gaarne dit kamp kwam openen, omdat dit van zoo groote beteekenis kan wor den voor de opvoeding der jongens. de allereerste factor. Niettegenstaande al len aandrang uit den boezem der Kamer om over Je gaan tot een actieve welvaartspeil- tiek, bleef het bedoelde potlood heer en meester over de geheele linie. De begroottng I naar het Noordwesten draalt en de zee hoog iet allerlei kunstgrepen zoogenaamd opstuwt. gemaakt. De werkloosheid bleef gemis aan actieve ideeën by het bleef e troonrede, die in de afgeloopen drie 1 jaren uit den boezem van het kabl- net-Coiyn voortkwam, was telken jare een ,,zuur stuk”, een staatsstuk zonder w**'*v‘ wVMV4 waas Wil owauc WW MWIU eenige nationale geestdrift, wy geven grif gebracht om nog een tweede anker uit te zet ten. De drukte te Callantsoog is Zondag enorm ge weest. Het geheele dorp was geparkeerd met auto's en fietsen. Het aantal bezoekers wordt op ongeveer 10.000 geschat. De zekeren 8. gearresteerd, verdacht van stichting in zyn woning aan de Willemsstraat aldaar. De brand passeerenden bluschte. By bet door onderzoek bleek, dat diverse goederen door 3. met oetroleum overgoten waren. 8. werd ge arresteerd en is in arrest gesteld. De met pe troleum overgoten meubelen zyn in beslag ge nomen. Naar wy vernemen is het de bedoeling van den minister van Sociale Zaken die ter zake een circulaire aan de gemeentebesturen zal doen toekomen dat de bovengenoemde uitkeerlng zal worden verstrekt op den steun, berekend over de week van 1319 September. H.H. Wijdingen en benoemingen toe, dat zulk een staatsstuk bezwaariyk ly risch kan zyn, maar iedereen vroeg zich toch af, of, by de veranderde tyden, het nu noodlg was, dat dit staatsstuk altyd weer zoo onwelluidend van toon, van zulk een departementale slordigheid en van zulk een oud-liberalen kanselarijstyi moest zyn. Zuchtend keek de politieke gemeente uit naar de meesterstukken van Abraham Kuy- per. Maar de leerling loofde den meester niet. Coiyn bleef Coiyn. De Invloed der Co- Hinsche jaariyksche staatsstukken bleef de- zelfde. Het eerste en laatste woord was be zuiniging, spaarzaamheid, soberheid, aan- I passing. Het „domme potlood was en bleef getracht worden het achterschip om te sleepen naar zee. Door te hieuwen en met behulp van drie sleepbooten zal getracht worden het schip vlot te krijgen. De bergingsmaatschappy acht zulks reeds deze week zeer goed mogeiyk, wanneer de wind k Daarna werd Mgr. in de ontvangzaal van het jeugdgebouw verwelkomd door rector Van Putte. Mgr. betuigde zyn tevredenheid over het feit, dat hy het kamp en het gebouw had kunnen inwyden en sprak er zyn groote vol doening over uit, dat een groot aantal aan- deelen voor de stichting gratis waren ontvangen. Pastoor Vermunt uit Oszendrecht, voorzitter van de stichting, dankte Mgr. dat deze de in- wyding heeft willen verrichten. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den Z. E. Heer J. v. Campen. directeur van het manne- iyk jeugdwerk in het Bisdom Breda, waarna den minister en den betreffenden gemeentebe sturen dank bracht voot d» groote medewer king, die men by de inrichting van het kamp heeft mogen ondervinden. Mgr. Hopmans verklaarde hierop, dat voor hem een groote voldoening was, dat hy deze opening kon bywonen. In de aanhouden de werkloosheid staan de jongens aan groote gevaren bloot, waarin dit kamp voor hen een steun kan zyn. Het geld, dat hieraan wordt gegeven is goed besteed, want de jongens wor den niet alleen te werk gesteld, maar krygen ook een goede godsdienstige opvoeding. Mgr. besloot zyn toespraak met een opwekkend woord tot de jongens. Hierna werd nog gesproken door den bur gemeester van Ossendrecht. door Mgr. Fren cken en door den vertegenwoordiger van den Bredaschen Dioc. Werkliedenbond. ter voorlezing by de Jaariyksche hlstori- •che opening der Staten-Generaal In Ridderzaal te ’s Gravenhage. In Juli het volgende jaar zal het kiezerscorps ter stembus worden om zyn stem uit te brengen voor de samen stelling van het nieuwe parlement en het lydt wel geen twyfel, of het ministerie- Cfflyn zal met mln of meer stlllé trom den aftocht moeten blazen. Het eigeniyke volk der Nederlanden staat reeds lang niet meer achter dit kabinet. In Juli van het vorige jaar kwam dit kabinet ook In de Tweede Kamer aan het Wankelen. De crisis, dooi den premier zelf geforceerd, werd toen moeizaam bygeplakt. Een nieuw kabinet, dat geformeerd had kunnen worden dooi den door H. M. de Koningin aangewezen formateur Mr. Aalberse, toen voorzitter der fractie van de Katholieke Staatsparty In de Tweede Kamer, kon In de voorgenomen sa menstelling niet tot stand komen door de botte weigering der Vrijzlnnlg-Democraten, welke, niettegenstaande hun aantalletje van 'n stuk of zeven in het parlement, twee ministerzetels In het kablnet-CoMjn bezet ten. Zoo bleef alles by het oude. En een zoo genaamd kablnet-Coiyn nummer twee trad I op. Het verschilde geen haar met nummer een en het tot stand komen van dit kabinet wekte nergens eenige geestdrift, behalve dan In de antl-revolutlonnalre. Aan Coiyn I verwante, bladen, en vooral in de seml-fas- cistlsche Telegraaf en de stokoud-llberale Nieuwe Rotterdamsche Courant. Volgens het Handelsblad zal de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, waarin alle RK. agrarische standsorganlsatles zyn vertegenwoor digd, aan minister Deckers antwoorden, evenals anderhalf jaar geleden aan Regeerlngzcommis- saris Louwes Is geantwoord, dat de bond niet bereid is, om tezamen met dè twee andere cen trale landbouworganisaties en de vereenlglng van beconfabrieken een deel der bemoeiingen van de Veehouderijccntrale, n.l. ten aanzien van de bacon, over te nemen. De bond stelt zich op het standpunt, dat met uitzondering van een teelt- en exportregeling (heffing of toeslag) alle andere maatregelen ten aanzien van baconvarkens kunnen vervallen, zoodat de bond niet bereid is, om over te nemen de uitvoering van maatregelen, die naar zyn oordeel hoe eerder hoe beter dienen te worden ingetrokken. Hiermede is dus ook de tweede poging, om tot een z.g. Vleeschunle te raken, practisch ver- ydeld. Te Hoensbroek Is de feestvreugde van Zater dagavond op droeve wyze verstoord, door «en ernstig ongeluk, dak verscheidene gewonden heeft gemaakt. Op de Akerstraat, waar een optocht sou voorby trekken, en waar dus een dichte haag van menschen aan weerszijden stond opgesteld, passeerde ongeveer kwart over tien een auto, bestuurd door den heer 8. uit Heerlen. By den Passartweg stak plotseling een dame op haar fiets den weg over en, om een aanrijding te voorkomen, wierp 8. het stuur van zyn auto om. Hy kon evenwel niet snel gehoeg remmen en Naar wy vernemen is aan Ir. W. de Jong, rijksveeteeltconsulent te Arnhem, met Ingang van 15 September as. door *n Minister van Landbouw en Vlsschery eeAl ontslag ver leend als. .-voorzitter en «lirecteur. van de Nederlandsche Veehouderijcentrale Dit ontslag vindt zyn oorzaak in den door den heer De Jong te kennen gegeven wensch. wederom in staat te worden gesteld zyn functie van rijks- veeteeltconsulent ten volle te kunnen waar nemen. De heer De Jong heeft In den crislsarbeid met betrekking tot de veehouderij zeer belang rijk werk verricht. In het byzonder zyn de teeltbeperking en haar organisatie voor een groot deel zyn werk. De regeering heeft zyn bijzondere verdien sten erkend door hem by zyn afscheid te be- tot Officier in de Orde van Oranje eze Troonrede is vermoedeiyk de laat ste, welke het ministerie-Coiyn aan de Koningin zal hebben aangeboden I komen- Met weinig aandoeniyke r de I woor<len wordt melding gemaakt van verloving van het prinselyk Nederlandsche ^ver*l in den lande laaiende geroepen, Zaterdagavond geraakte het motorschip helmlna”, eigendom van A. van Dongen, Nleuwendyk, geladen met stroo, (N. B.), op de Maas in brand. De opvarenden wisten zifti te redden. Het schip en de lading werden een prooi der vlam men. De oorzaag van den brand is onbekend. Maandag is te Ossendrecht het jeugdhuis en werkkamp „Onze Lieve Vrouw ter Dennen” officieel ge opend. Des morgens om 9 uur heeft Z. H. Exc. Mgr. Hopmans plechtige H. Mis opgedragen, waar na het gebouw en de terreinen werden ingezegend. o van vurige stralen. Dank zy eed voorbeeldige afzetting, heeft de Na afloop van de feesteiykheden ter gele genheid van den nationalen feestdag is. in den nacht van Zaterdag op Zondag, de 46-jarige ongehuwde R. van der Eist te Voorst, door een auto, bestuurd door A. K., uit Zulp^en, aan gereden. In bewustelooeen toestand is de man naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht, waar hy, kort na «ankomst is overleden. De autobestuurder is, na aanvankelyk in arrest te zyn gesteld, vry gelaten. Volgens zyn verklaring zou Van der Ebt tegen den auto zyn aangeloopen. De auto is In beslag genomen. H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag om half zes ten Paleize Noordeinde de leden van het Corps Diplomatique ontvangen, ter aanbie ding van de gelukwenschen by gelegenheid van de verloving van Prinzes Juliana. Met het KLM.-vliegtuig, dat onmiddeliyk na het bekend worden van de heugiyke ti ding der verloving van Prinses»-Juliana uit Indië vertrok, de „Djalak”, die Maandagmiddag op Schiphol Is geland, waren de «eerste twee geschenken uit Indië voor het vorstelijk paar binnengekomen. Het waren de spontane reacties op de vreug de in Indië en het eenvoudige karakter ervan getuigde van den geringen tyd van voorberei ding. waarover men had beschikt, doeh tevens van den wil om zonder dralen door een enkei gebaar uiting te geven aan de gevoelens var medeleven met het moederland. De „Djalak" had nJ. aan boord een prach tige bouquet witte orchideeën, een geschenk van de Indische bevolking aan Prinses Juliana alsmede een schilderij van Ernst Dezentje, een geschenk van den burgemeester van Ba tavia voor Prinses Juliana en Prins Bernhard Zondagnacht omstreeks een uur beeft een hevige brand gewoed in de voorraden Stroo en ryshout van de fa. Bakker op Urk. Het vuur laaide hoog op en ternauwernood kon een aantal botters uit de nabygelegen haven van de vlammen gered woplpn. De brand werd door den Oostenwind aangewakkerd en eerst te half drie was de brandweer het vuur volkomen meester. De oorzaak is onbekend; vermoed wordt, d** „^*5h^dAdlgheld to spel u daarmee in staat te syn de reiz naar InduTm Verzekering dekt de schade. circa tien dagen te maken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5