F I 1 ONS BLAD Sportvliegtuig neergestort Twee dooden op den weg Rooden hervatten het bombardement op het Alcazar INTERVENTIE MISLUKT Het nieuws van heden DE BAROMETER Verkiezingen in Maine Een aanslag op Léon Degrelle Britsch tankschip gebombardeerd Het incident van Pak Hoi De burgerwacht in Oostenrijk JOH. LAUWTRS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER - PARKHOTEL AMSTERDAM WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 Arrestaties in Oostenryk Millioenennota DIT MUMMER BESTAAT IMT TIEN BLADZIJDEN Een republikeinsche meerderheid TROTZKY NIET NAAR SPANJE 1 Britsch schip beschoten 2’ Vluchtelingen betoogen te Gibraltar Regeeringstroepen zouden in Asturië zware verliezen lyden De leider der Belgische rexisten werd echter niet getroffen Een sterk Japansch vlooteskader in de nabijheid geconcentreerd Twee bejaarde voetgangers Den Haag door een asdo aangereden De vlieger ongedeerd Waarschynlyk in een stroom van warme lucht geraakt en in den Nieuwen Waterweg terecht gekomen Uit het Alcazar ontsnapt advertentieprijzen Per lossen regel 20 G, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 swwwwwwiiii ini///z////z/rz« S Te laag gevlogen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het incidesst te Tsjengtau Lerroux voor de op standelingen I t J 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 290 den. wrdraeht in Ned.-Indt». o MO o i Verdachte van den nnri te Heen» aM^ehanden en in arrest gesteld. De Fransche consul te San Sebastian, die voor de besetting der stad naar Frankrijk Léon Degrelje werd zelf niet getroffen, doch de leider van de rexisten van Luik, Willems, werd door een revolverschot getroffen, terwijl twee andere rexisten door stukken ijzer wer den gewond, doch niet ernstig. als de secretaris der Itallaansche ambas sade. PORTLAND (Maine), IS Sept. (Renter), en een .ine, werden op den de btor Brand nitgebracht De Nederlandsche afvaardiging naar de intern. Arbeidseonferentie te Genève. Men meldt, dat een colonne opstandelingen, welke in Asturië opereert het dorp Cacunana heeft bezet. De regeeringstroepen hebben meer dan 100 dooden op het slagveld achtergelaten, zoomede een kanon, twee stukken loopgraafge- ochut en tien machinegeweren. Het staatsdepartement te Washington heeft den consul der Vereenigde Staten te Bilbao ge last het consulaat tijdelijk te sluiten en de Ame rikanen te evacueeren, zulks met het oog op de mededeeling, dat in de havens van Bilbao en Santander mijnen zijn gelegd. De consul heeft 15 Amerikaansche staatsbur gers en 24 vreemdelingen aan boord van den torpedojager „Vane" gebracht. Da actie tegen Madrid biyft het hoofddoel vaa den veldtocht en hy verwacht, dat de stad binnen enkele weken genomen aal wor den. Het ochjjnt, dat men niet meer voorne mens b de stad geheel in te halten aan te voorkomen, dat de stad door de anarchisten geheel aal worden vernield en in de hoop den tegenstand van de regeering te ver swakken door een gelegenheid tot vlochten open te laten. Verder constateerde generaal-majoor Ogisu, de chef van den staf van het leger te Formosa, dat de incidenten van Tsjengtoe en Pak Hol cn- middeliyk volgden op de moorden op Nakayama, een Japansch marine-officier van Kayao en een Japansch Inwoner van Sjanghai. Zjj voegden hieraan toe, dat de Japansche autoriteiten spoedig de Chineesehe autoriteiten zullen verzoeken maatregelen te nemen om alle hindeipalen voor een onderzoek naar het inci dent van Pak Hol ter plaatse uit den weg te ruimen en de Japansche inwoners van Pak Hol te beschermen. Op den leider der Belgischs rexisten werd te Luik sen aanslag gepleegd. De inname van Madrid zouden de nationalisten niet deer omsingeling trachten te bewerken em vernieling te voorkomen; diplomaten weder naar San Sebastian terug. Naar aanleiding van de gespannen verhondin- gen te Pak Hei, is een Japansch vteeteakador in de nabijheid dezer plaats geconcentreerd. Blijkens het rapport van bewindvoerders la de surséance van den Kon. Holl. Ltoyd te oen H- quldatie-accoord te verwachten. Sportvliegtuig in den Nieuwen Walm oog ge stort; vlieger ongedeerd. B(j de verkiezing van een senator gouverneur van mocratischen TOKIO, 15 Sept. Een sterk eskader van de Japansche vloot In de Chineesehe wa .- ren te geconcentreerd nabij Hasinan-eiland, op 17» mijl vaa Pak Hoi, verklaarden de Ja- paasehe vtoot-aatorHeiten te Sjanghai. Engetech schip op de Weeter-rtvier door Chl- neenen bescheten, De generaal verklaarde, dat de rechtsche troepen in de afgeloopen weken belangrijke resultaten hebben behaald: de linie Irun San Sebastian is veroverd, vanuit het Wes ten werd Asturië binnengedrongen en naar het Zuiden de verbinding met het leger van generaal Franco tot stand gebracht. De generaal verklaarde verder over voldoen de geld, wapens, munitie en manschappen te beschikken. De vrijwllligerstroepen zijn thans geheel georganiseerd en ingeiyfd bij de ge regelde troepen. Luitenant-kolonel Sandino heeft medegedeeld, dat de opstandelingen uit Saragossa versterking hebben ontvangen van Marokkaansche troepen en afdeelingen van het vreemdelingen-legioen, die naar het front van Huesca zijn gezonden. De eerste groep hiervan, bestaande uit 700 man van het vreemdelingenlegioen, moest zich evenwel op Jaca terugtrekken. Bij Yegueda werd dit de tachement aangevallen door regeeringstroepen, waarbij in acht uur tyds 40 dooden vielen. Teen Dinsdagavond omstreeks seven uur de Nederlandsche sportvlieger R. Verloren van Thomaat met hot Koolhoven F K 46- toestel PH-FKC van de nationale lucht- vaartechool ter hoogte van Poortershaven bjj Maassluis beven den Nieuwen Waterweg cir kelde, te het toestel, waarschijnlijk doordat het in een stroom van warme lucht te ge raakt, afgegleden en in het water terecht gekomen. Volgens ooggetuigen moet de vlie ger boven verschillende schepen gevaarlijke manoeuvres uitgevoerd hebben, waarbij hij te dicht boven do pijp van het „Oranje polder” te gekomen. Deze bevond zich met een aantal partijge- nooten in een bootje op de Maas. Toen bet scheepje den Pont d'Ougrée naderde, werden vanaf de brug steenen en ijzeren staven op het vaartuig geworpen, terwijl vanaf den wal schoten werden gelost. Hjj vermoedt, dat de Kwo Mln Tang achter deze beide misdaden steekt; deze beide mis daden konden niet plaatselijk worden geregeld, zooals dc Chineesehe autoriteiten verlangen. Het Formosa-leger volgt nauwkeurig de ontwikke ling van het incident van Pak Hoi en hoopt, dat de Chineesehe regeering de traditioneele dwa. ling zal opgeven en een andere houding tegen over Japan aannemen. Opening der StatenGeneraal. Prof. A. H. M. J. van Rooy benoemd tot voor zitter der St. Adalbertusvereenlging. Benoemingen bij de Priesters van het EL Hart. Te Den Haag zal 22 September een demonstra tief Congres gehouden worden van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval zsd een nader onderzoek worden ingesteld. Het toestel verdween onmiddellijk onder water, doch de piloot wist er uit te komen en werd door een landbouwer, die het ongeval had zien gebeuren, en met een bootje het water opging, opgepikt. Het Duitsche stoomschip „Diana” nam den ver ongelukten vlieger aan boord en bracht hem naar Maassluis, waar hij tenslotte door een bootje van Smit en Cos BergingsmaatschappU aan land werd gezet. Te Maassluis werd hij van droge kleeren voorzien. In den loop van den avond is hjj naar huis teruggekeerd. De berglngsmaatschappij Smit en Co. is nog Dinsdagavond begonnen met de werkzaamheden om het gezonken vliegtuig, dat op Waalhaven thuis hoort, aan de oppervlakte te brengen. LUIK, 15 Sept. (Reuter). In den laten namiddag is heden een aanslag gepleegd op den leider van de rexisten, Léon De grelle. Werkloosheid la de laatste week vaa Augustus iets verminderd. De Weensche politie heeft een aantal per sonen gearresteerd, die wapenen aan Spanje wilden leveren. Klaarblijkelijk werkten de smokkelaars voor de regeering te Madrid, daar de leider een socialistisch politicus was, die een groote rol heeft gespeeld in de Oostenryksche soclaal-democratische partij. Zijn naam wordt evenwel geheim gehouden. HU is er in geslaagd te ontvluchten. Minister Oud deelt in zijn Mil lioenennota mede, dat de Staats- begrooting voor 1937 een te kort van 48 millioen vertoont. Hij stelt zich voor dit tekort ge heel te dekken door maatregelen die reeds voor 1936 werden voorgesteld en door het verlen gen van enkele tijdelijke heffin gen, die alleen voor het jMur 1936 werden geheven. In een lichtelijk optimistische beschou wing verklaart hij, dat een zekere stabiliteit in de opbrengst der middelen is verkregen HONGKONG, 15 Sept. (Reuter). Waarschijn lijk zal Groot Brittannië by de Chineesehe re geering een hevig protest doen hooren naar aanleiding van het feit, dat gisteren op de Het Britsche sa „Gibel Zerjow", dat Zondag avond van Gibraltar naar Melilla was vertrok ken, is op zeven mijl afstand van Melilla door een torpedojager der Spaansche regeering aan gehouden. Reuter verneemt van betrouwbare zijde, dat de Spaansche torpedojager de „Gibel Zerjow” beval van koers te veranderen en naar Gibraltar terug te keeren. Het schip gaf hieraan gevolg en werd over een grooten afstand door den oorlogsbodem vergezeld. De „Gibel Zerjw” zond echter een draadloos verzoek om hulp uit, waarop de Brit sche oorlogsschepen „Arrow” en „Anthony” ver schenen en de Spaansche torpedojager vluchtte. De „Gibel Zerjow" zette de reis naar Melilla ver volgens voort» Dinsdagavond omstreeks acht uur la een ern stig verkeersongeluk gebeurd op den Loosduin- schen weg, voor den Ingang van bet gebouw der gemeenterelnlglng te Den Haag. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is een auto, bestuurd door den beer P. 8., uit Bloemendaal. daar ter plaatse tegen een «#- jarigen voetganger, die vergezeld was van een 67-Jarige dame, aangereden. Het waren de beer O. J. J. B. en mevrouw de weduwe J. van der B., beiden in - Den Haag woonachtig. TOLEDO, 15 Sept. (Reuter). De opstande lingen In het Alcazar hebben de interventie van den Chlleenschen ambassadeur verwor pen. Na de stappen ondernomen door den ge- mnt van Chili by den commandant van het Alcazar heeft laatstgenoemde verklaard: „indien de gezant van Chili wat van ons wil. moet hjj zich door den bemiddelaar van zjjp regeering met onze regeering te Burgos in verbinding stellen”. De regeeringstroepen hebben het bombar dement op het Alcazar hervat. GIBRALTAR. 15 Sept. (Reuter). Gisteren Verkeerde de politie in de noodzakelijkheid een cordon té vormen rondom hef Gouvernement! Huis tijdens een betooging van Britsche vluch telingen uit Spanje tegen het besluit om bet kamp, waarin zjj verblijf houden, te sluiten. De wanordelijkheden begonnen toen 300 vluch telingen, vrouwen en kinderen, door de hoofd straten trokken onder het roepen: „Wij willen niet naar La Linea terug waar het nog niet vei lig is. Wij zjjn Britsche onderdanen en hebben bet recht in Gibraltar te blljveri, waar wy gebo ren zijn.” In normale tijden^ wonen zy op Spaansch gebied en komen dagelijks naar Gi braltar om te werken. De militairen en de politie verspreidden de be- toogers. Een mededeeling van het departement van Koloniën zegt dat de gouverneur de betooglngen ernstig betreurt. Het vluchtelingenkamp werd uitsluitend als noodmaatregel opgericht. Meer dan 3000 Britten echter leven thans veilig in La Linea en de regeering is overtuigd dat er geen reden is waarom niet alle vluchtelingen uit La Linea naar hun huizen zouden kunnen terug- keeren. In geval van gevaar zjjn alle mogelijke stappen gedaan om den Britten tydeiyk in Gi braltar onderdak te verschaffen. Manschappen der Guardia Civil, die eergis teren uit bet Alcazar zijn ontsnapt, hebben verteld, dat zjj er in geslaagd waren te vluch ten door gebruik te maken van een gat. dat door de regeerlngs bommen in den muur was geschoten. Zjj hebben volgens het zeggen veer tien dagen lang gewerkt om een gang te gra ven, teneinde te kunnen ontsnappen. HENDAYE, 15 Sept. (D. N. B.) De vertegen woordiger van het Duitsche nieuwsbureau heeft een onderhoud gehad met generaal Mola In diens hoofdkwartier te Valladolid. De gevolgen van deze aanrijding waren zeer ernstig. De man werd zoodanig verwond, dat bij op slag dood was. Zijn lijk werd door den ge neeskundigen dienst overgebracht naar hst zie kenhuis aan den Zuldwal. Ook de vrouw werd zwaar gekwetst. In zorg- wekkenden toestand bracht men haar naar bet ziekenhuis aan het Westeinde, doch bij aankomst bleek zy reeds overleden. De auto bekwam geen schade. De politie steK een onderzoek ka naar de oar- zaak van dit droevig ongeval. I GIBRALTAR 15 - Sept. (Reuter). Naar wordt vernomen is het Britsche tankschip „British Engineer” gisteren door Spaansche vliegtuigen gebombardeerd, toen het Tarifa in westelijke richting passeerde. Ofschoon de bommen in de nabijheid van het schip ontploften werd het zelf niet getroffen. Omtrent de Juiste toedracht van het ongeluk vernemen wtf nader, dat de heer R. V. van Th. Dinsdagavond omstreeks half zeven in zijn sportvliegtuig een schip, waarop zich een ken nis van hém bevond, op den Nieuwen Water weg ter hoogte van Poortershaven uitgeleide deed. Daarbij beeft de vlieger te laag gevlogen. Door deze onvoorzichtigheid heeft een der vleugels van het toestel bet water geraakt. De vlieger kon zich eenigen tijd aan het drij vende toestel vasthouden. Een landbouwer is hem met een bootje te hulp geschoten en heeft hem tenslotte opgepikt. De verkiezingen In Maine werden door mooi weer begunstigd, hetgeen mede de opkomst der kiezers bevorderde. Aan dezen dag was een verwoede propaganda-campagne vooraf ge gaan, waarin de leiders der republikeinen en de leiders der democraten voorspelden, dat hun partij de overwinning zou behalen. Zooals reeds gemeld, is en by de verkiezing van een senator en by de verkiezing van een gouverneur de republikeinsche party in de meerderheid gebleven. Volgens wn oud gezegde to de verkiezings- Ultslag vfior Maine te beschouwen als een aanwijzing voor den uitslag in de Vereenigde Staten. Britsch schip door Spaansche kanonneerboot Bombardement op het Alcazar hervat. De inter ventie van den Chlleenschen ambassadeur mis inkt. WEENEN, 15 Sept. (Reuter). De loco-bur- gemeester van Weenen, Lahr, heeft gister avond de burgerwachters van Weenen bljeen- geroepei), die een resolutie hebben aangeno men, waarby majoor Fey. die meer dan een jaar geleden door prins Starhemberg om per soonlijke redenen uit zijn functie was mtaet, wederom commandant der afdeehng Wcenen van de burgerwacht wordt. Majoor Fey beeft er ix^ toegestaasd dit oem- mando weer op zich te nemen. In politieke kringen vraagt men zteh af of Starhemberg dit besluit aal goedkeuren en of, indien hy weigert het te bekrachtigen, dit geen aanleiding aal zyn tot een afscheiding in de burgerwacht. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR fpkfoon Administraiio 4330, Redactia 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Par kwartaal voor Alkmaar. f2. Voor buiten Alkmaarf2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Het Japansche telegraafagentschap Domei bericht uit Nanking, dat de Japansche ambas sadeur Kawagoe een onderhoud van twee uur heeft gehad met Tsjang Tsjoen, den Chinee- schen minister van Bultenlandscbe Zaken. Ka wagoe gaf te kennen, dat de Chineesehe re geering verantwoordeiyk wordt geacht voor het incident te Tsjengtau. Alexander Lerroux, oud-minlster-president. heeft zich in een brief aan Vicente Sierra, lid der radicale party, uitgesproken ten gunste van de opstandelingen. Hy zegt niet te aarzelen, wanneer hy moet kiezen tusschen een dictatuur van het leger, die een nationaal herstel beoogt, en de anarchie, die het volk ontwricht. De reztawatie der Feestialea is voltooid Mooiste gelegenheid tot het houden van RECEFTTES, DINERS, SOUPERS. SOIREES EN VERGADERINGEN Prima keoken Matige prijsen OSLO, 15 Sept. (Reuter). Een vriend van Trotzky heeft tegengesproken, dat Trotzky voornemens sou zyn zich naar Catalonlë te be geven. 126.075 stemmen en op dea repabllkein White 134.532 stemmen. De democratische goavernew Dubord verwierf 107.069 jtemmen, terwijl de repu blikein Barrows 147.396 stemmen behaalde. Het blad Ahora meldt, dat het volksgericht 53 fascisten te Alicante, die op 19 Juli ge tracht hebben zich van de stad meester te maken, ter dood heeft veroordeeld. Gemeld wordj, dat Frederic Salmon, oud- afgevaardigde voor de Ceda en oud-minister van arbeid, gearresteerd is. De junta te Burgos heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt meegedeeld, dat de havens van Bilbao en Santander op 17 Septem ber van 13 uur af door mijnen geblokkeerd 1 zullen zyn. Radio-Sevilla, in handen der opstandelingen, heeft meegedeeld, dat Bilbao zich, naar het schynt, zonder tegenstand zal overgeven. De rechtsche luchtmacht heeft een wapenfabriek gebombardeerd, waarby vele slachtoffers zyn gevallen en groote schade zou zyn aangericht. Te Barcelona zouden leden der arbeidersorga nisaties het ontslag van Company» «rillen be werken. Teneriffe meldt, dat zich in de haven van Barcelona 25 eenheden der Itallaansche vloot zouden bevinden. In de Sierra Nevada is een linksche troepenafdeellng door de artillerie van Franco gebombardeerd. De regeeringstroepen, die een aanval op Granada wilden onderne men, sloegen op de vlucht met achterlating van vele dooden en veel materiaal. Ontkend wordt, dat te Oviedo epidemieën zouden zyn uitge broken. Men rekent erop, dat na het innemen van Madrid de opstandige junta erkend zal worden door de groote mogendheden als de wettige regeering in Spanje. Als de stad gevallen is, zal met kracht wor sen opgetreden tegen de anarchisten, die zich ■enesteld hebben tusschen Madrid en de Oost kust en zal tegen Katalonie worden ópge trokken. „TaUee” werd geschoten, waarby de Chineesehe kwartiermeester werd gedood ea de Britsche ge zagvoerder werd gewond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 11