Rijksbegrooting in Tekort van 48 millioen D Afzonderlijke hoofdstukken et teeken der opleving t IfcinÉtaituniiiii-.iiiiiuuumii.. Geen enkele nieuwe maatregel T Rijkssteun aan de Ruimer verschiet? gemeenten Verbetering in de inkomsten? Hoe het tekort wordt berekend Minister 0u/i maakt het budget voor 1937 op 3.5 millioen na sluitend min WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 lllllllllllllll van 4 Meer inkoi «ten verwacht een tekort van 48 millioen 3.300.000 I totaal t nsmsoo f f J.250.000 44.150.000 Buitenlandache zaken Meer inJtometen Binnenlandsche zaken Het Huis der Koningin Minder uitgaven V erleening voorschotten tegen 3 pCt. rente Onderwijs, kunsten en wetenschappen de Rijksbegrooting voor 1937 dus op ongeveer 3H millioen na sluitend De Regeering kan over 1937 in totaal niet meer in het tekort bydragen dan over 1936 te »- la Reisbelasting voorloopig van de baan Een terugblik over de deki ruim 100 millioen o het vorige jaar De Minister meent te mogen con- stateeren, dat zich eenige symptomen van opleving vertoonen b 6.800.000 .*5 M 3.200.000 w 5.000.000 w 12.000.000 - 27.800.000 ft cijfers Minister Oud r gevaar 1 .■■h «M law Uit deze maatregelen is V Bt L Itader berekend tekort toot 1936 ƒ44.965366. 1937 der 1687 raming te t it minister van méér-inkomsten uit: voor f 18.709349 11.625.000 Onder de „overige gewone middelen” reeeor- teeren ojl: a te Evenals in vorige Jaren wordt ook voor 1037 een bedtag van 50.000 aangevraagd voor de voortzetting der restauratie van bet Koninklijk Paleis te Amsterdam. niet gelijk booger getal 707373384 5S8.81S.633 et Ie Is Ie k !t De Regeering heeft zich gensoihsabt gezien veer 1937 het bedrag voor bijzondere bijdragen aan gemeenten ten laste van het fonds te be perken, zoodot een gedeelte van heg tekort voer rekening van de gemeenten aal moeten worden gelaten. Daar bet hier In hoofdzaak Duitsche onder danen betreft en aangezien In Duitschland een vrij groot aantal Nederlanders woont, die met Duitsche vrouwen zijn gehuwd en wier uitleiding naar Nederland veelal eveneens beswaar ont moet, wordt thans met de Duitsche regeering onderhandeld, ten einde op voet van weder- keerigheid dese aangelegenheid in dien sin te regelen, dat beide regeerlngen zich verbinden, in gevallen als hier bedoeld, de koeten van on dersteuning voor de helft te vergoeden en aldus uitleiding te voorkomen. De lagere raming der uitgaven ad ruim 13 millioen berust op het overbrengen uit. den ge wonen dienst naar den Kapitaaldienst van een groot 'aantal uitgaven, die als rente voor opge- nomen Meningen moeten worden betaald. Uitgaven Middelen |d in la n •j 1936 voor de vermlnde- gesubsldleerde Voor zoover daartoe aanleiding aal blijken te zijn, zal getracht worden, ook met andere re geerlngen een dergelijke regeling te treffen, i. thans 1936, drage, a f 25 uwe sub- voor ver- m, ƒ8600 Deventer, tetauratie als 3.600.000 375.000 000.000 960.000 2300.000 b 3.000.000 3.700.000 onderwy sbezuiniging het afloopen van wachtgelden het capitulantenstelsel vermindering der Spoorwegtekorten ■et b om dese reden, dat hij gemeend heeft voer het oogenbük te moeten afzien van de invoering eener rek betasting op- te zijn dat op zekere (bet prélèven Rljksbijdrage door de reeds ingediende herberekening der pensioenen door het verlengen der in 1936 tijdelijlc geheven opcenten op de dividendbelasting a de zegelrechten de registratierechten de successierechten Zij sal op aanvraag der desbetreffende ge meentebesturen, en uiteraard na ondersoek van het gemeentelijk budget, rentedragende voor schotten verstrekken ten beloope van de tekor ten in de begrooting, welke op geen andere wjjze aanstonds kunnen worden gedekt. Deze vooncbotverleenlng sal plaats hebben tegen een rente van 3 pet. *s laars. restauratie van de erkkerschaffing te nog niet tot ng van ver- n flnancieele 137 een me- Voor 1937 wordt geraamd f 3.612.963. alaoo meer geraamd voor 1937 dan oorspronkelijk toege staan voor 1936 f183 744. De leiding van Hr. Ms. Gezantschappen te Lissabon. Rio de Janeiro, Warschau. Weenen en Boedapest was in den laatsten tijd toevertrouwd aan Gezantschapsraden, aan wie de persoonlijke titel van Buitengewoon Gezant en gevolmach tigd Minister werd verleend. Hiermede werd een zekere bezuiniging verkregen. Dese toestand, welke zeer tijdelijk kan worden aanvaard, is op den duur niet vol te houden. Dezen toestand tK bestendigen komt den Minister niet wenschelijlj voor. Een en ander geeft hem aanleiding, de noodige gelden aan te vragen, opdat de Gezant- schapsraden definitief in den rang van Gezant kunnen warden benoemd. De op artikel 9 voorgestelde verhoogingen met f239.350 zijn noodig. ten einde in staat te zijn enkele consulaire posten opnieuw te bezetten, alsmede door detacheering van meerdere jonge ambtenaren andere consulaire posten in staat te stellen, de economische werkzaamheden naar behooren te vervullen. Met het oog op de belangen van Nederlandsch- Indië bij een goede economische voorlichting omtrent Japan wordt aldus voorgesteld, het Consulaat.Oeneraal te Kobe, dat thans dooreen ambtenaar van lageren rang wordt waargeno men, weder te doen bezetten door een beroeps consul-Generaal. X 20 opcenten op de evenredige zegelrvrh- ten 1.600.000 Trekt men dit bedrag af van de verwachte vermeerdering, dan resteert het door den Mi nister als te verwachten meer-opbrengst der middelen opgegeven bedrag van ƒ7 064.849. Grondbelasting Invoerrechten Accijns op het geslacht Omzetbelasting Couponbe lasting Overige gewone middelen De Regeering stelt zich voor dit tekort te dekkendoor het treffen van een^aantal maatregeleA, die reeds voor 1936 waren ontworpen, maar nog niet tot uitvoering kwamen, te weten door: 175.000 7 250 000 B 1.000.000 B 2.500 000 500.000 7.284 849 Meer wordt o* aangevraagd:: voor bijdrage in de exploitatiekosten van de stichting „Stads en Academisch Ziekenhuis" te Utrecht 14.400. voor materleele uitgaven van de Technische Hoogeschool te Delft f 414.000, voor studiebeur zen aan Euld-Afrikaansche studenten 3000. Bedriegen de voorteekenen niet, dan is thans een keerpunt nabij. Met name schijnt de catastrophale daling in de brengst der middelen tot staan gekomen. Verwacht mag worden, het stuk van de inkomsten een stabiliteit is bereikt. een sluitende begrooting kreeg .'jSa 1.800.000 1.400.000 1.800.000 - 11.800.000 Winst van de Posterijen 1.000X00 Winst van de Nederlandsche Bank 360.000 Winst uit de Staatsmijnen 1.730.000 Tegenover daas vermeerdering der Inkomsten staat een geraamde vermindering van de OP- brengst der: Inkomstenbelasting met Vermogensbelasting Zoutaccijns Accijns op wijn en gedistilleerd.... Accijns op tabak Zegelrechten Met een totaal opbrengst van mededinging van Nederland op internationale markten mogelijk blijft. Overheidsmaatregelen om den eigen handel en industrie steun te bie den op binnenlandsche zoowel als op buiten- landsche markten zullen wel niet achterwege kunnen blijven. De Regeering heeft vol vertrouwen, dat bij een vastberaden voortgaan op den tot dusver gevolgden weg onder aanvaarding eener har de werkelijkheid, die van ons volk groote offers vraagt, en met afwijzing van experimenten, die wel eenlg ©ogenblikkelijk soulaas, doch geen werkelijke verbetering kunnen verschaffen gunstige resultaten voor volks- en Staatshuis houding niet kunnen uitblijven. Bij het dan geleidelijk Intredend herstel sal het mogelijk blijken, bij een voortgezet voor zichtig financieel beleid, een verdere saneering van het budget te verkrijgen. De Minister is er ten volle van overtuigd, dat de bestaande begrootlngstoestand heel wat ge breken vertoont. Het dekkingsplan, In deze nota ontwikkeld, bevat nog een aantal posten, die eerst op betrekkelijk langen duur effectief zul len worden. Daarnaast zal het herstel van de reserve-krachten een der eerste zaken zijn, die behooren te geschieden, zoodra de mogelijkheid daarvoor zal worden geboden. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat de belastingdruk, zoo van het Rijk als van de gemeenten gedurende de achter ons liggende Jaren tot een ongekende hoogte Is opgevoerd. Br was den Minister daarom alles aan gelegen het dekkingsplan zoo te kunnen Inrichten, dat daarin geen voorstellen tot nieuwe belastlngver- hoogipg behoefden te worden opgenomen. Ook dan nog sluit de begrooting van het fonds voor 1937 met een tekort van rond f7.5 millioen. Aangezien met een bijdrage van f53 millioen het Rijk het uiterste hééft gedaan, wat in zijn vermogen ligt, zal in dit tekort voorloopig moeten worden berust. Het is bekend, dat het bedrag, dat voor den onderstand aan gemeenten uit 's Rijks kas moet worden beschikbaar gesteld, van jaar tot jaar toeneemt. Voor 1937 zouden wilde men den ingeslagen X 30 opcenten op de rechten en toeten van registratie, met uitzondering van het recht we gens het gepiastete kapitaal van nnmlnrw vennootschappen, enz. 2X00.000. V» W 4. 20 opcenten op de dividend- en tantteme- belasting 1.800.000; Resteert een tekort vwn f 41385.366. Voor een juiste berekening van bet tekort 1936 te bet noodig het bedrag van 41385X66 te verboogen met de in 1936 aan het Defenste- fonds te betalen annuïteit, welke b(j supple- tolre begrootingswet. in het dienstjaar 1936 te opgenomen ƒ3370.000. Nader berekend tekort 1936 44366368. De minister herinnert er voorts aan, dat het dekkingsplan voor 1936 dit tekort geheel op ving en vervolgt dan: j ▼oor 1937 moet opnieuw een tekort worden geraamd. Dit tekort kan als volgt worden geepecifl- cePTfl: door het heffen van rechten op enkele uit Nederlandsch-Indië ingevoerde goederen Daarmede Is wel het onmiddellijke voor onze Staatsfinanciën afgewend, doch af boende verbetering zal eerst kunnen worden be reikt, wanneer de inkomsten zich sullen gaan bewegen in stijgende lijn. Dit laatste zal echter eerst dan het geval zijn, wanneer zich door rui meren afzet onzer producten in binnen- en buitenland een verbetering in onze volkshuis houding zal gaan voltrekken. e.) Heffing voor één jaar van: 1. M opcenten op de rechten van successie van overgang en van schenking f *300.000 40.896380 b.) Posten, welke in de ontwerp-begrooting voor 1936 moesten worden geraamd, doch na aanneming van de Bezuiniglngswet 1985 kon den Worden geschrapt, reep, verlaagd: 1. Schrapping van de annuïteit ten behoeve van het Invallditeitsfoods a,..-. 10233X00 X Idem van de uitkeering van administratie kosten der Sociale Verzekeringsfondsen, welke naar tot Ouderadomsfonda A zijn overge- bracht 74X300 3. Vermindering van de bijdrage aan het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds 3X00X00 De Minister gelooft intusschen niet te veel te zeggen. Indien hij meent te mogen oonsta- teeren, dat zich eenige symptomen van verbe tering beginnen te vertoonen, al blijft toch nog steeds het aanbed van goederen ed diensten ep welhaast elk gebied de vraag daarnaar overtreffen. Minister Colijn door wiens aanpsmeingspolitiek weg blijven volgen voor dit doel eenige mil- iioenen meer moeten worden uitgetrokken dan primitief voor 1936 plaats had. De Regeering kan dit niet blijven volhouden. Zij acht zich' daarom verplicht voor 1937 het bedrag wegens onderstand aan noodlijdende gemeenten te beperken tot het bedrag, dat daarvoor op de primitieve begrooting voor 1936 is uitgetrokken (ƒ3.5 millioen). Intusschen is het de bedoeling der Regeering om den gemeenten, die niet aanstonds in staat zijn om het tekort te dekken, dat haar begroo ting zal vertoonen, de helpende hand te blijven bieden. beliep een tekort van 108.454X46 Van tot plan tot dekking van dit tekort Mjn de volgende maatregelen in het jaar 1936 ef fectief geworden: a.) Direct ingasmde budgetverbeteringen. Lagere uitgaven 38.740X45 Hocgere middelen 4.156335 toeneming van haar getal leerlingen sal het subsidie dus niet stijgen. Wel zal het kunnen dalen, indien het getal leerlingen afneemt, n.l. in dier voege, dat het subsidie wordt dan een uJ.o.-school met leerlingen zou genieten. De oeziunlging tengevolge van ting van het aantal Rijks- en kweekscholen kan op rond 535.000 worden ge steld. Het ligt in het voornemen van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, te Dulsburg-Ruhr- ort twee scholen te stichten een voor de Roomsch-Katholieke en een voor de Protes- lantsche schipperskinderen van Nederlandsche nationaliteit. De gedachte .om de verdere 1 Groote Kerk te Alkmaar in werL._ ooen geschieden, leidde tot nu toe een gunstig resultaat. In afwachtl óere pogingen om voor dit werk eet basis te vinden, wordt ook voor li morlepost ultgetrokken. Aangevraagd worden voorts als nl, sidles een aanvangstermijn van 1008 bouwing. der N. H. kerk te Brumm voor restauratie van het stadhuis te een aanvangstermijn vkn f 1000 voor i van het stadhuis te Doesburg en 10.1 eerste van vijf termijnen voor restauratie van het kasteel Doornenburg. Aan het initiatief van een particulier, die zich sinds jaren voor het merkwaardige slot interesseert, te het te danken, dat een stichting m het leven zal kunnen worden geroepen, die over de noodige gelden sal beschikken cm bet met ongeveer 7 H A. omliggenden grond aan te koopen. Zij zal zich dan belasten met de ver dere zorg voor het geheele complex. De Martinitoren te Groningen verkeert in ernstig gevaar. HM vertoont van onder tot bo ven scheuren, die de stabiliteit van tot bouw werk ten zeerste tobben aangetast. ET moet spoedig worden Ingegrepen. Een algeheele restauratie zou nahr globale ra ming ten minste ƒ750.000 moeten kosten. Het is voorshands niet mogelijk, dit bedrag bijeen te brengen waarom men zich er vooalpopig toe zal beperken, den toren zoodanig te verstevigen, dat verder gevaar uitgesloten kan worden ge acht. Hiervoor zal ongeveer 30X000 noodig zijn, voor de verstrekking van welk bedrag tot werkfonds 1934 is Ingeschakeld. Voor restauratie van de N. H. kerk te Oost- zaan wordt maximaal ƒ9800 uitgetrokken en voor restauratie van den toren te Whgenlngen f7500. Zö deed dit door de Riiksbiidrage 'van f 46 millioen op f53 millioen te brengen. Intusschen zal, zooals de zaken zich laten aanzien, het fonds voor ondanks de verhoogde Rijksbij- een tekort geven van circa f 20 millioen. er toelichting op het ontstaan van een tekort ad 45 millioen op de begrooting van 1936 welk tekort hij als uitgangs punt van zijn nieuwe mtllioenennota neemt geeft minister Oud de volgende cijfers over tot loopende Begrootingijaar: De vastgestelde begrooting voor 1936 had als eindcijfers: y- t itvoerig staat Minister Oud in zijn nota stil bij twee vraagstukken, welke in de laatste jaren in belangrijke mate der Rijksfinanciën beïnvloeden: het tekort yan het Werkloosheidssubsidiefonds en de uitgaven we gens onderstand uit 's Rijks kas aan noodlij dende gemeenten. Het Werkloosheidssubsidiefonds heeft In den korten tjjd van zijn bestaan torhaaldelijk tot onaangename verrassingen van financieelen aard aanleiding gegeven. Zoo moest de begroo ting van dat fonds voor 1935 worden ingediend met een tekort van f4.600.000. Nu de uitgaven over 1935 kunnen worden overzien, wordt een tekort van het fonds verwacht van rond f20 millioen. Bjj de opstelling der ontwerp-begrooting van tot fonds voor 1936 bleek, dat met een tekort van f 14 millioen moest worden rekening ge houden. Hoewel de positie van het Rjjksbudget zulks feitelijk niet toeliet, heeft de Regeering gemeend het hare er toe te moeten bijdragen, om het tekort van f 14 millioen te overbruggen. Het wedervlnden van tot evenwicht tusseton dese twee in dezen zin, dat de productiemoge lijkheden dbor toegenomen vraag weer ten volle benut zullen kunnen worden, is onmisbare voor waarde voor de vermindering der werkloosheid. Terwijl uiteraard ook binnenlandsche factoren hierbij een rol spelen, ligt de oplossing der moeilijkheden op dit gebied voor een zeer be langrijk deel op Internationaal terrein. Bij het zoeken naar een herstel van tot even wicht tusseton productie en consumptie zal hier en daar naar wijziging der productie moe ten worden gestreefd. Vooral zal op een stlmu- leeren van de mogelijkheden tot opneming der voortgebrachtc goederen tot streven gericht moeten blijven. De Regeering heeft er reeds bij herhaling op gewezen, dat blijvend resultaat hier naar haar vaste overtuiging alleen valt te bereiken door een verder doorvoeren van de aanpassing der kosten en loonen van ons be drijfsleven aan de gewijzigde omstandigheden. De overheid zal bij het verleenen van credle- ten in de gevallen, waarin daarvosr, bU gebreke van de mogelijkheid om het benoodigde kapi taal van particulieren te verkrijgen, op haar een beroep wordt gedaan, met groote behoedzaam heid moeten ter werk gaan. Dit is ook hierom noodzakelijk, omdat een der belangrijkste voor- waarden voor economisch herstel Is het ver trouwen van den credietgever. Naar mate er op de kapitaalmarkt meer vertrouwen zal heer- teton, ral tot mogelijk zijn de verelschte ere meten tegen lagere rente te verkrijgen. Gelukkig kan worden verklaard, dat tot dus ver het vertrouwen in de credietwaardlgheid van den Staat ongeschokt is gebleven en de Regeering rekent het zich tot eeh harer hoog ste plichten er voor te waken, dat dit ook in de toekomst tot geval zal blijven. Binnen de haar door de flnancieele mogelijk heden gestelde grenzen tracht de Regeering tot economisch leven zooveel mogelijk steun te bie den en blijft haar streven er op gericht, zoowel tot behoud van de afzetmogelijkheden in het buitenland als tot bevordering van het econo misch leven binnenslands alles te doen wat in baar vermogen ligt. De loop der gebeurtenissen toeft de Regee ring gesterkt In haar overtuiging, dat zij met haar politiek een weg heeft Ingeslagen, welke zal voeren tot zoodanige resultaten, dat de H. lagere raming der (belasting) middelen als gevolg van de omstandigheid, dat een vier tal heffingen, welke slechts ten behoeve van tot jaar 1936 zjjn toegestaan en om te kun nen werken voor 1937, opnieuw wettelijke be krachtiging behoeven 1330Q.000, te samen f 57.156366. m. Hoogere raming der middelen ƒ7x64349. IV. Tagvre 3335332. Geraamd tekort 1937 47.734X96. Y w- oor het eerst sinds 1930 klinkt uit de millloenennota een wat optimisti- scher toon. In alle geval kan worden vastgesteld, dat sinds het vorig jaar een achteruitgang achterwege Is gebleven, dat zoowel inkomsten als uitgaven vrijwel op het peil van de Begrooting voor 1936 kon den worden gehandhaafd. En als wij ons daarbij herinneren, dat wij sinds jaren niets zagen dan verlaging van inkomsten en verhooglng van de uitgaven, dan is de vraag of een ruimer verschiet in het voor uitzicht staat, niet geheel ongewettigd. Tal van vragen werpen zich daarbij op. Zoo de vraag of er reden is om ons op het niveau, waarop wij thans zijn aangeland, prettig te voelen. Werd er niet zooveel af gebroken, dat op de ruïnes opbouw haast tot de onmogelijkheden zal behooren? Heeft de aanpassing wel tot resultaat ge had, dat wij thans op de bultenlandsche markten, voor zoover zij niet geheel geslo ten zijn, redelijk kunnen concurreeren? Werd het keurslijf geleidelijk niet zóó strak dichtgesnoe^d, dat onder de woelende wer king der extremistische Ideologieën straks de heele orde van onze samenleving zou kunnen dreigen te barsten? Laten wij hopen, dat wij het te pessimis tisch inzien en Minister Oud gelijk krijgt. Zijn ambtsperiode heeft hem genoeg des illusies geschonken, dat dit uiteindelijk succes hem gaarne wordt gegund. T T "T anneer hjj b(j de indiening dezer be- Vy grooting, die de laatste te der loopende vlerjaarljjkache periode, het karakter van tot gedurende die periode gevoerde flnan cieele beleid zou moeten kenschetsen, dan ge looft Minister oud niet beter te kunnen doen dan tot te omschrijven als den aanhoudenden strijd tegen dalende Inkomsten eenerzjjds en stijgende behoeften, onmlddelljjk verband hou dende met de ernstige tijdsomstandigheden an derzijds. Terwijl leder Jaar het uiterste werd beproefd om door bezuiniging op de uitgaven een torste! van het begrootingsevenwlcht te verkrijgen, werd tot bereiken van een afdoend resultaat telkenmale opnieuw verhinderd door een voortgaande daling van de opbrengst der belastingmiddelen, gepaard gaande met een verhooglng van uitgaven voor „crlslsdoeleln- den". e Millioenennota van verleden jaar raamde het tekort der Staatsbegrooting op 108 millioen. Een groot aantal in 1936 getroffen aanpaseings-maatregelen brachten dit tekort terug tot 45 millioen. Onder deze maatregelen bevonden zich vier opcenten- heffingen, die slechts voor 1936 golden. Verlengt de wetgever de werking van deze maatregelen niet over 1937. dan wordt het tekort in het komende jaar 1 2 millioen grooter. Van den anderen kant verwacht Minister Oud meer inkomsten door een hoogere opbrengst der belas tingen (hoofdzakelijk van invoerrechten en omzetbelasting) en minder uitgaven door het overbrengen van enkele posten voor den kapitaal- dienst. Daardoor verbetert de positie van het budget met 9 millioen, zoodat o verblijft f 7.600.000 Toen de begrooting van tot fonds voor 1937 werd opgesteld bleek, dat zelfs met inacht neming van een Rjjksbljdrage van f53 mil lioen, opnieuw een zeer omvangrijk tekort moest worden becijferd. Indien de gelegenheid bestond om voor dit tekort in het Rjjksbudget dekking te vinden, zou hierin kunnen worden berust, doch thans is de toestand deze, dat de tekorten der gemeen te-begrootlngen In feite worden overgeheveld naar een centraal punt het Werkloosheidissubsldiefonds terwijl zjj daar leiden tot een groot tekort van het fonds, hetwelk ongedekt moet blijven, m. a. w. de druk van de tekorten, voortspruitende uit de crisis omstandigheden der gemeenten, wordt van de locale eenheden afgenomen en op tot fonds gelegd. Dit Is uiteraard nimmer de bedoeling van tot fonds geweest. Er Is steeds gedacht, dat het fonds door de gezamenlijke krachten van de gemeenten (het prélèvehaeht) en van het Rijk (door een Rijksbijdrage en door af stand van RiJksbelastingen) zou kunnen zor gen voor een behoorlijke subsidieerihg in de gemeentelijke werkloosheidslasten, doöh er is niet gedacht, dat dit fonds voor gemeentelijke tekorten zou opkomen. N Minder wordt ojc. uitgetrokken voor perso neelsuitgaven van de Rijksuniversiteit Utrecht 66.000, Voor het Voorbereidend Hooger en Middel baar Onderwijs werd voor 1936 toegestaan 13.173.960. Uitgetrokken is voor 1937 11.734395. Voor het Nijverheidsonderwijs werd voor 1936 toegestaan 12.974342. Uitgetrokken is 1937 12336.735. Voor het Lager Onderwijs werd voor toegestaan 92.743.481. Uitgetrokken is 1937 87.498X89. Voor de deelneming m tot garantiefonds van de in 1937 in ons land te houden Wereld jamboree der padvinders is f 17300 uitgetrok ken. Voor de afdeellng Kunsten en Wetenschap pen werd voor 1936 toegestaan ƒ3.648.864. Uit getrokken is voor 1937 ƒ2579.033. Meer wordt aangevraagd voor uitkeeringen aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds in verband met de vcorloopige pensionneering van onderwijzers ƒ1x00.000. Minder wordt aangevraagd voor wachtgelden f Reeds vele Jaren zijn de scheikundige vakken van de Technische Hoogeschool te Delft onder gebracht op een wijae, die niet met tot belang van tot onderwijs in deze vakken in overeen stemming is en ernstige gevaren medebrengt voor degenen, die er in moeten arbeiden. Een inmiddels uitgebracht, vrij onrustbarend rapport omtrent de brandgevaarlijkneid heeft de noodzakelijkheid van een spoedige verhui zing der scheikundige vakken bevestigd. Het gevolg van een en ander is geweest, dat een plan is opgemaakt voor een nieuw laboratorium. De ^aanvankelijke kostenraming bedraagt ƒ1.150.000. Opdat de urgente verhuizing thans spoedig kan plaats tobben, wordt thans een bedrag van ƒ350.000 aangevraagd. Voor zoover bijzondere middelbare meisjes scholen thans als u.l.o-scholen worden gesub sidieerd van nieuwe subsidies kan onoer de gegeven omstandigheden uiteraard geen sprake zijn sullen naar de meenlng van den Minis ter die scholen haar Rijkssubsldle moeten cun- nen behoeden indien zij zich middelbare scho len voor meisjes gaan noemen. De bedoeling is, dat tot bedrag, hetwelk de scholen als Rijkssubsldle genieten op tot oogenbük, waarop zij bij de middelbare schok n worden Ingedeeld, al* maximum zal gelden. BU Voor 1937 wordt geraamd gewone dienst 17539X67 en kapitaaldienst ƒ13.162.682. soo- dat minder wordt aangevraagd resp. ƒ31x196 en ƒ19.818. De verhoogingen betreffen o. a. de volgende posten: militaire politie ƒ104.079; uitvoering van de wet betreffende de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen ƒ50.000. Zoowel in tot belang van de verpleegden (krankzinnigen) als om flnancieele overwegin gen is het zeer gewenscht de gezinsverpleging te Grave verder uit te breiden. Ten aanzién van hier te lande gevestigde vreemdelingen, die, als zijnde zonder middelen van bestaan, voor uitleiding in aanmerking komen voornamelijk waar het geldt gezin nen, waarvan de vrouw voor haar huwelijk Ne derlandsche was blijkt meermalen, dat uit leiding een hardheid zou beteekenen. Anderzijds 1* het voor de plaatselijke openbare kassen zeer bezwaarlijk, dergelijke vreemdelingen blijvend te ondersteunen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15