Oranjegloed de Ridderzaal De Vorstelijke Verloving in PROF. DR. A. VAN ROOU Instantine BESTUUR VAN INDIË OVERGEDRAGEN S.D*A.P.-manifest HET SPROOKJEVAN DE GOUDEN KOETS WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 Leve de MR. J. A. N. PATIJN JUBILEUM De extra vergoeding voor werkloozen Geeft acht! Afscheidsrede van jhr. mr. De Jonge Buitengewone vergadering van den R.K. Boeren- en Tuinder»- bond 12% j**r voorzitter van den R.K. Bouwvak ar beider* bond DEMONSTRATIEF TUINBOUW- CONGRES PAUL BRAND 25 JAAR UITGEVER Kroonprinses,! IRVING THALBERG OVER LEDEN Buitengewone belangstelling voor dit jubileum s Op het Binnenhof RIESSEN 1 tl Antwoord jhr. Tjarda .Z-* Het vertrek Ook voor de regeering Cabcdiere Ir F/ ^‘4; h.. 1 1 V- T» „de c alle portieken met dikke rijen geestdriftig pu- Prinsj esdag tn Den Haag. De Koninklijke Familie komt aan bit <te Ridderzaal steekt. De Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer l Mis*** huw sitter man St. Addbertusvereeniging den steun, dien Ik ondervonden heb, ook waar deze zich hulde in den vorm van critlek. - t- - Instemming met nationaal geschenk In een buitengewone zitting van den m- dléchen Volksraad heeft de bestuursover- dracht plaats gehad. still en voorkomt pijnen DEN HAAG, 15 September 1935. Nooit nog heeft Den Haag op Prinsjest^g a^o’n overweldigende menschenmassa op de been gezien als dlt jaar, nu de jaarlUksche plechtigheid van de opening der Staten-Ge- neraal nog viel binnen het octaaf van de heuglijke verloving der Prinsesf welke al een week lang de residentie vol doet zjjn van vlaggenkleuren en feestelijk gerucht. In verband hiermede geloof ik, dat men te weinig waards hecht aan het feit, dat een voor- loopige balans opgemaakt kon worden. Als men geen grond onder de voeten gevoeld had, dan zou men de onmogelijkheid daarvan beseft hebben. Men zou het niet gepoogd hebben, als men niet de al of niet bewuste overtuiging had gehad, dat wij op het diepste punt zijn aange land of reeds daarover heen zijn. Een feit trou wen* is, dat sr teekensn we opleving *jjn «n Hare Majesteit self, die In donkerbruin met crème kant gekleed is, de gouden koet*. Prijz 50 cis. Uit Sart* Monica wordt bericht, dat film producer en regisseur Irving Thalberg. echtge noot van Norma Shearen, aan longontsteking is overleden. Wij hebben de openingsplechtigheid naar ge woonte van nabij en Intens meebeleefd op het Binnenhof, dat daar onder een ietwat bedekt zonnetje weer zoo prachtig feestelijk lag te blin ken van de kleuren en te fonkelen van het goud en koper van statiekleedij en groot-unlform en militaire formaties. Dinsdag vierde de heer P. A. M. Brand, te Bussum. zijn zilveren jubileum *1* uitgever. De belangstelling voor dit Jubileum was zeer groot. Den geheelen dag door kwam men den jubilaris te zijnen huize feliclteeren, terwijl *s middags ook de burgemeester, de heer H. de Bordes, zijn gelukwenschen kwam aanbieden. Van de vele bloemstukken, die gezonden wer den, noemen wij dié van B. en W. der gemeente Bussum en van den burgemeester en mevr. De Bordes. Verder was er een stroom van telegram men, o.a. van de professoren Huib Luns, Brands- ma. Koenraad, enz. Van de RJC. Boekhandelaren- en Ultgevera- vereeniglng ,J3t. Jan", waarvan de jubilaris voorzitter is, ontving hij een antieken fauteuil en voorts vele geschenken van vrienden en zakenrelaties. Uit telle* blijkt wel. dat de beer Paul Brand Moh veler sympathie heeft verworven. Na zijn dank te hebben uitgesproken voor de medewerking, die hij van verschillende zij den had ondervonden, richtte de heer de Jonge zich tot zijn ambtsopvoiger, tot wien hij om. zeide: a Wjj zijn gemachtigd mede te deelen, dat het aanbieden van een algemeen huwelijksge schenk van het gansche Nederlandsche volk, de volkomen instemming heeft verkregen van het Vorstelijk Paar. Juist toen we aankwamen, stapte de Aarts bisschop Mgr, de Jong, uitgenoodigd als metro- politaan der Nederlandsche Kerkprovincie, zijn auto uit. De felle violette vlek, die zijn breede mantel eensklaps tooverde op de grauwe klin kertjes van het plelnvlerkant, trok aller aan dacht. En mompelend ging aan alle zijden vraag en antwoord de rijen doeg. dat de groote teruggang van ’stands ontvang sten is tot staan gekomen. Bovendien staat vast, dat schuldvermeerdering in de laatste jaren niet meer heeft plaats gehad, dat dus versobering, reorganisatie alsmede de consoli datie daarvan weder zichtbaar nuttig effect kunnen hebben. Op dien grond is bet niet meer een hopeloos maar een hoopvol ondernemen, om den strijd tegen de moeilijkheden van dezen tijd aan te binden en vol te houden. Ik kan, aldus spr., dat gevoelen niét on juist vinden. Er zijn nog groote moeilijk heden in het vooruitzicht, er is nog geen reden tot Juichen, maar bet zij mij niette min veroorloofd, bij dit mijn laatste op treden in uw midden, te waarschuwen tegen ontmoediging en aan te sporen tot volhar ding. Nimmer mag vergeten worden, dat bet herstel van de welvaart afhankelijk is van allerlei omstandigheden, maar zeker niet mogelijk is zonder gezonden flnancieelen grondslag. Koning Leopold ontvangt den Nederlandschen Gezant In de Ridderzaal is de stemming sooals ieder Jaar. Onder de genoodigden valt sterk hét vio let van Utrecht* Aartsbisschop in bet oog. Even gaan de gedachten naar wijlen Nolens. Bulten klinkt nog hoefgetrappel van paar den na. als Hare Majesteit rustig begint aan de voorlezing der Troonrede. Onder luide toejuichingen verlaten de Ko ningin, dje begeleid wordt door Prof. Anerna, en Prinses Juliana, die Ir. Bongaerts aan heer zijde heeft, de Ridderzaal. Oranje-garde geïnspecteerd gouverneur der residentie, luitenant- generaal Jhr. W. Röell beeft Dinsdagmiddag op het Malieveld te Den Haag de daar opgestelde 27 afdeelingen van de Oranjegarde geïnspec teerd. De 1200 leden stonden onder leiding van Ademloos luisterde het illuster ge zelschap naar de welluidende stem van H. M. de Koningin In de vergadering der Landelijke Centrale van de Sint Adelbertusvereenlglng, Zater dag gehouden, 1* in de plaats van wijlen Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck tot voor, sitter der Sint Adelbertusvereenlglng be noemd Prof. dr. A. H JM. J. van Rooy te Amsterdam. Niemand zal ontkennen, dat zware offers moesten worden gebracht, dat veel teleurstel lingen moesten worden aanvaard en schrijnend leed geleden. Ik ben mij daarvan steeds bewust geweest, want ik ben er tn deze Jaren niet in geslaagd van mijn hart een woestijn te maken. Wjj zijn inderdaad armer, veel armer geworden in deze Jaren, zooals ieder ander overal elders, maar ik meen met voldoening te mogen .vast stellen, dat desondanks onze huishouding en onze samenleving gezonder zijn geworden. Ik kan verklaren, dat ik van hier ga met groote dankbaarheid in het hart voor het feit, dat ik vijf Jaren lang werk heb mogen doen, dat *€o veel omvattend, zoo veelzijdig en zoo belangwekkend was, dat persoonlijke offers vol komen gecompenseerd werden en persoonlijk ongemak niet telde. Dankbaar bed ik voort* voor De minister van Sociale Zaken heeft alsnog beslist, dat de extra vergoeding van f250, welke bij gelegenheid van de vorstelijke verlo ving wordt uitgekeerd aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, ook zal, wor den toegekend aan hen, die deze week bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Deze regeling geldt derhalve ook voor de zg. zelfstandigen, die* bij de werkverschaffing zijn te werk gesteld. De aftredende Gouverneur-Gene raai, jhr. mr. B. C. de donge, heeft daarbij een rede gehou den, waaraan wij het volgende ontleenen. Nog klinken de Juichtonen na, welke zijn aangeheven bij de ontvangst van het heuglijke bericht omtrent de verloving van H. K. H. Prin ses Juliana, en, vereenigd als wij hier zijn, zal wel ieder de diepe beteekenis dezer gebeurtenis beseffen en dankbaar zijn voor de schoone toe komst, welke zijvoor ons Vorstenhuis en het Rijk opent. Spr. herinnerde er aan, dat in de pas afgesloten zitting van den Volksraad de positie van Ned.-Indië op grondige wijze is be handeld. Men heeft als het ware de rekening opgemaakt en een voorloopige balahs vastge steld, met welker uitkomst men tenslotte maar matig tevreden bleek. kranig keurcorps af. En als de afzetting is opgeheven, is dan het Binnenhof één krioelende, wriemelende schensee. waarboven, tei blinkend in de zon, het vergulde figuurtje van Graaf II, die hier den grondslag legde voor het vor stelijke ’s Gravenhage, hoog en stijlvol uit- De nieuwe Gouverneur «Generaal. Jhr. Tjarda van StarkenbbrglT Steehouwer, dankte in zünantwoord voor de goede wenschen, hem bij het begin van zijn bestuur aangeboden, en voor het vértrouwen, hem bewezen door de aanwijzing tot den poet, dien hij op het punt staat te aanvaarden. Tot Jhr. de Jonge zeide hjj, dat deze inmid dels reeds heeft ervaren, dat dit vijftal daden rijke levensjaren hem eerbied en waardeering 1» breede kringen bracht. Wanneer de JSiba- Jak” wegvaart en de kust van Java voor zijn oog vervaagt, moge hij bij den terugblik de voldoening smaken, die in het bewustzijn van hooge plichtsbetrachting gelegen is. Zoolang de crisis op de zwaarbeproefde welvaart drukken blijft, zal de onafwijsbare eisch van handhaving en bevestiging van het ten koste van bewonderenswaardige inspan ning verkregen financieel* evenwicht tot een spaarzaam gebruik der landsmiddelen dwingen. Intusschen zal aldus spr. al datgene, wat, geldelijk verantwoord, tot verheffing van het geestelijk en stoffelijk welzijn doeltreffend blijken moge, van mijn warme, daadwerkelijke belangstelling verzekerd zijn. Met den wensch, dat een heilzaam gevolg voor deze gewesten het loon van zijn arbeid Bij, aanvaardde spr. het ambt van Gouverneur- Gsueraal wo NetL-IndH. Op een wijze, waaruit wel duidelijk spreekt, hoe zeer men het verdienstelijke werk van de zen sociaien voorman waardeert, Is Zondag te Utrecht de heer J. Andriesaen gehuldigd bü gelegenheid van zijn 12K-Jaiig Jubileum als voorzitter van den R. K Bouwvakarbeidersbond. Des morgens had de bondsadviseur, de neereer w. heer P. van Leeuwen, pastoor te Driel, in de kapel van ,j8t. Joan de Deo" tot intentie van den Jubilaris een H. Mis gelezen en in den na middag kwamen bestuur en afdelingsbesturen in Hotel „Noord-Brabant” bijeen. De he-r Andriessen en echtgenoote werden hier met muziek verwelkomd. De heer Schmidt, voorzitter der afdeling Bussum, schetste den arbeid van den bondsvoorzitter in de afgeloopen 12H Jaar en memoreerde ook zijn verdiensten als lid van het dagelijksch bestuur van het R. K. Werkliedenverbond. Namens de 260 af deelingen bood spr. drie groote boekwerken aan, terwijl mevr. Andriessen, op wier steun spr. wees tij den belangrijken arbeid van haar man. een cassette tafelzilver ontving. Nog een veertien-tal sprekers voerde het woord, van wie we noemen Pater Goll O.KS.A, geestelijk adviseur der afdeeling Utrecht, die de vlotte leiding van den heer Andriesaen pree*, en den bondsadviseur, pastoor van Leeuwen, die op den eenvoud van den jubilaris wees. Zeer getroffen dankte de heer Andriessen voor al deze hulde en hü zei gaarne al zijn krachten te blijveu geven, om de, beginselen hoog te houden. Koning Leopold heeft mr. J. A. N. Patijn, den nieuwen Nederlandschen Gezant te Brussel, In audiëntie ontvangen. Mr. Patijn heeft zich des middags naar het graf van den Onbekenden Soldaat begeven. Uit hetgeen ik zooeven gezegd heb, zal u ge bleken ztfn, dat, hoe zwaar de taak ook moge zijn, welke U wacht, ik hem, die daarmede door H. M. de Koningin wordt belast, uit de volheid van mijn gemoed met zijne benoeming kan gelukwenschen. Het moet u duidelijk zijn geworden, dat de moeilijkheden voor Indië nog niet voorbij zijn. Maar terecht laat ge u daardoor niet afschrik ken; ge züt gereed voor den strijd en bezit den oprechten wil dien tot een goed einde te bren gen. Dat ge daartoe de- kracht, bekwaamheid en tact zult hebben, vertrouwt Indië op goede gronden, het roept zijn nieuwen Landvoogd dan ook een hartelijk welkom toe. Persoonlijk moge ik daaraan de bede toevoegen, dat God u in uw werk moge lelden en steunen en dat Hij u de wijsheid geve welke gij zult behoeven. Met fcle bede draag ik thans het bestuur van Nederlandsch-Indlë aan u over. Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam in de Geneeskunde; in 1*05 deed hü artsexamen en in 1911 promoveerde hü- Van 1900 tot 191* was hü vrouwenarts te Rotterdam; van 1918 tot 1930 Directeur der Vrouwenkliniek Haarlem; In 1920 werd hü hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten. Van 1912 tot 1918 was prof, van Rooy lid van den Gemeenteraad van Rotterdam; sinds 1936 was hü lid van de Radlumcommissie van den Volkenbond. Verder is Prof. v. Rooy nog lid van de Holl. Mij. van Wetenschappen, van den Gezondheidsraad (1933) en eerelld van verschillende Buitenlandsche Genootschappen. In de verte stram geroffel van trommels en het hoog geluld van fluitjes. Het is opeens tweemaal zoo sterk: de marinekapel, vooraf gegaan door haar püpers, komt door de poort gemarcheerd. Zü zet een flkschen marsch in. De prachtig loopende troep zwenkt om tot vóór de Ridderzaal. Stilhoudend blüven de man schappen niettemin met alleen de voeten de mooie cadans van het marcheeren voortzetten, tot een knallend commando opeens het rhyth- misch beweeg van den stilstaanden troep tot rust brengt. Eén kapitein toetst met timmer- mansoog de rechte lün der gelederen. Schitte rend gelijk, als bewoog slechts één groot li chaam, voeren de streng gedrilde mariniers de bevelen uit. Imponeerend daveren met één felle- kets de tientallen geweerkolven op de steenen neer. Mlddelerwül Is op het Binnenhof het ge wone gedoe zich aan het af spelen. De storm- brigade van de Haagsche politie, met keurige zwartgelakte helmen van Fransch model, een groot aantal rüzlge knapen van de Rijksveld- wacht en van de militaire politie zorgen voor de afzetting. En binnen het aldus gevormde leege vierkant, waarop in het midden het pas opnieuw vergulde fonteintje zün straaltjes klateren doet, steken nu en dan degenen over, die ter Ridderzaal tügen. Langs de ééne diago naal gaat met zün bruine hoofd en zwierig witten haardos boven een stemmig 'jacquet Mr. Duys, langs de andere steekt de vroolüke kop van oud-minister Kan naar het gebouw van den Raad van State over. Groot gejuich gaat op, als Dr. Colün. in zün mlnisterskleedü en zwaar onder de ordeteekenen, vóór het publiek langs loopt en mllitairement teruggroet met de hand aan den steek. De gouverneur der residentie en comman dant van het veldleger, generaal Röell, inspec teert te paard en omringd door andere bere den officieren, de afzetting. Onder het portiek van de Ridderzaal, alleen op den broeden loo per, staat, met den decoratleven bandelier op zün rok, en den hoogen hoed op, de Kamer bewaarder van den president der Tweede Ka mer als een veldheer de drukte bulten te over zien. - Dan komen, in optocht achter elkaar, de le den van den Raad van State uit zün gebouw en stappen statig ter Ridderzaal. Een vlieg machine cirkelt over het Binnenhof en doet de duiven, tóch al van haar fonteintje naar de dakgoten verbannen, in breede vlucht op stuiven. Twee mannen van den Eersten Hulp dienst dragen een juffrouw weg, die? net nu het groote moment gaat naderen, het lange staan en de warmte van bet nogal broeierig zonnetje niet langer kon verduren. Motorpolitie snort het Binnenhof op. bliek bezette wanden van het schilderachtige plein. En met dezelfde statigheid, waarmede hü kwam, verlaat dam de stoet het Binnenhof. Achter de koets volgen de ordonnans-officleror- van Hare Majesteit met hun chique groene uniformen, waarboven de berenmutsen-kolbak met vuurroode pluim een büna exotisch effect geeft. Als de laatste rü rustig stappende paarden van het huzarenescorte, dat, den stoet sluit, door de poort is verdwenen, stroomt geleidelük dé overvolle Ridderzaal leeg. Dat geeft aardige kleureffecten van uniformen en ambtskleedlng en gemoedelüke scènetjes van vroolük conver- seerende Ministers met den bepluimden steek onder den arm. Dr. Colün oogst opnieuw een warm applausje van zijn getrouwen. Dan klinken opeens weer de straffe com mando’s over den troep mariniers. In een dikke donkerblauwe streep staat hun cordon dwars over het Binnenhof. De püpers en tamboers zetten een pittig marschdeuntje in. En in vol strekte regelmaat van stappende beenen en zwaaiende armen marcheert dit buitengewoon Buiten zün inmiddU*. de hofdignitarlssen reeds in de roode calèches gestegen en is de gouden koets weer onder het baldakün ge zwenkt. Opnieuw zwelt, begeleid door de Ma rinekapel, een prachtig „Wilhelmus” aan tus- schen de aan alle ramen met kükers en langs En eindelük dan volgt het altüd weer boeiend sprookje van de Gouden Koets met de roode jockey’s naast de zwarte paarden en de lange roode leidsels, vier paar in getal, opstü- gend naar den hooggezeten, witgepruikten koetsier. De Marinekapel zet het „Wilhelmus” in en het publiek neemt, bü de tweede noot al, geestdriftig de mooie melodie over. Prinses Juliana, tn een pastelblauwe robe stügt uit en buigt elegant voor het oranje-vaandel van de roerloos staande eere-wacht. Dan verlaat onder aanzwellend gejuich ook SOERABAJA, 15 Sept. (Aneta.) Een Inwoner van Soerabaja, die onbekend wenscht te blüven en die aan de uhiversiteit te Leiden studeerde in den tij>*, dat ook Prinses Juliana die univer siteit bezocht, zond aan de Prinses per vlieg tuig een cchilderü als vertovingsgeschenk. Apeldoorn treft voor bereidingen In verband met de as. „blijde inkomste” van de koninklüke familie en haar hooge gasten, heeft de zomerresidentie Apeldoorn reeds uit gebreide maatregelen voorbereid, welke een grootsche ontvangst bü den feestelüken intocht te Apeldoorn beloven. Onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. is een Centraal Comité van Oranjevereenigingen ge constitueerd. hetwelk zich met de voorberei ding en uitvoering der plannen belast heeft. Deze plannen omvatten o.m. een grootsch op gezette versiering van het centrum der ge meente. Dinsdag ontving het centraal comité be richt, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H Prins Bernhard Zaterdagmiddag omstreeks half vier' per trein in Apeldoorn zullen aankomen. Nader vernemen wü, dat H. M. de Koningin en haar' gasten eveneens Zaterdagmiddag te Apeldoorn zullen arriveeren. De vorstelijke ver loofden zullen voor enkele dagen op Het Loo hun intrek nemen. A Tüderis hun verblüf op Het Loo sullen zü een rijtoer maken om de versieringen in oogenschouw te -nemen. Nu de noodtoestand in onze tuinbouwbedrij ven zoo hoog is gestegen, heeft het bestuur van den R.K. Boeren- en Tulndersbond gemeend h buitengewone vergadering te moeten bijeen roepen. Deze zal worden gehouden Dinsdag 23 Sept, des namiddags 1 uur in de groote zaal van den dierentuin te Gravenhage. Inleidingen zullen worden gehouden over: „de beteekenis van den tuindersstand en den tuinbouw voor Volk en Staat”, door G. W. Kampschöer, te Monster; „de Tuinbouw voor de ramp; Ontwikkeling voor en na den oorlog,” door mr. H. van Haastert te ’s Gravenhage; „de tuinbouw in de crisis; hoe hü geslagen werd en aan den rand van den ondergang ge bracht; wat er gedaan moet worden om van den tuinbouw nog te redden wat te rédden is,” door Jac. Groen Az. te Zuid-Scharwoude. Nadat bovenstaande onderwerpen zullen zün ingeleld, zal gelegenheid gegeven worden, bin nen het kader van den beechlktmren tijd, tot gWlSflhtiTin'WlMtiiTlf Al,zou wat zeer verklaarbaar was Prins Bénno niet mederüden in den stoet, al zou hü zelfs niet als gast in de Ridderzaal aanwezig zün en dus ook-nlet op andere wüze dan iri het statig escorte van roode koetsen zich daarheen begeven, ontzaglük veel grooter dan andere jaren was niettemin de omvang, waarin „de pro vincie” naar de hofstad getrokken kwam. Er wa ren tal van extra-treinen Ingelegd ook de des middags te houden landdag der anti-revolutlon- nalren stelde büzondere etschen en de reek sen autobussen en touringcars, die geparkeerd waren in de Maliebaan, demonstreerden duide- lük, welke stroppen desondanks nog aan de Spoorwegen bezorgd worden door het motorisch verkeer Of zouden deze duizenden', die hun ve hikel op het Malieveld achterlieten, misschien in het geheel niet gekomen zün, als het per trein hadden moeten doen met- misschien een, twee, drie keer overstappen? De bus Immers plant U comfortabel opeens midden in de stad neer. Ge behoeft maar uit te stappefl en ge staat subiet omringd door het volle geroezemoes van het Oranje-jolüt. Ademloos teistert bet illuster geseteehap onder het hooge eiken dak naar de weltei- dende stem. En al* de Koningin, omstawd door de commissie va* in- en uitgeleide, de hooge vergadering weer verlaat, klinkt uit den mond van generaal Duymaer van Twist iet gebruikeiüke „Leve de Koningin”, mnn" Hinkt daarna ook een nieuw geteld, als mr. van teappard een U^eve de Kroonprin ses!” aartbeft. „Geeft acht!” snerpt het over het. cordon van de Koninklüke Marine. Dan verachünt de kop van den stoet. Hoornblazers van de huzaren schetteren een vroolük deuntje. Gera- nlumrood zün de vlaggetjes aan hun trompet ten en tn hun midden deinen, roodomkleed, de pauken langs de flanken van den schimmel van het escadron. De roode koetsen volgen. De hofdignltarissen, onder wie ook Baron van Geen, de oud-secretaris der Koningin, stappen uit en stellen zich aan den ingang der Ridderzaal op. By terugkeer ten paleize van een feeste lüken rütoer Dinsdagmiddag door Den Haag, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard in büzondere audiëntie ontvangen het dagelüksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Büzon dere Nooden, te weten mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter; mr. H, M. L. H. Bark, algemeen secretaris; mr. E. E. Menten, penningmeester; mr. J. Everts, mr. J, W. No- teboom en mr. M. C. Bloemen, adjunct- secretaris.. Bü de aanbieding van een bloemstuk in de kleuren van Oranje en Lippe heeft de voorzit ter de Prinses en den Prins hartelük geluk ge- wenscht en bedankt voor de sympathie van den eerevoorzltter voor het Nationaal Ponds, opvolger van het Nat. Crisis Comité, dat steeds zoozeer haar liefde heeft gehad. De Prinses heeft het bestuur dank gezegd en de hoop uitgesproken, dat de büdragen van het Nederlandsche Volk, het fonds in staat zullen stellen vele nooden te lenigen. De Prinses en Prins Bemhard hebben zich daarna nófc geruimen tüd met dé heeren on derhouden. Prinses en Prins verleenen audien- tie aan het Nationaal Fonds voor Byzondere Nooden commandant K Raam* en hebbek na «te In spectie voor generaal Röell gedefileerd. Een Indisch huwelijks geschenk BATAVIA, J5 Sept. (Aneta) Onder leiding van het lid van den Raad van Ned.-Indië, den heer O. van den Bussche, I* een comité tn op richting, hetwelk zich ten doel stelt een ge schenk namens Ned.-Indië aan te bieden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard von Llppe- Blesterfeld, ter gelegenheid van het aanstaande huwelük. W—e 8.D.AJ». heeft in samenwerkin» 1 met het N.V.V. een wild-propagan- distlsch manifest uitgegeven onder den titel: „On* woord over Spanje”. Het wordt verspreid in een oplaag van büna twee millioen exemplaren en ook bü ka tholieken in de brievenbus gestopt. Behalve een scheldpartü tegen generaalsbende”, die *1* een „horde wreedaard* en barbaanebe beulsknech ten” wordt voorgesteld, onvergelükelük met de achtbare discipline van de Volks- frontleden, die „strijden onder de bevelen eener wettige burgerlüke regeering”, be zweert dit mvrifest de Nederlandsche ar beiders, dat^hêt een „wereldoorlog” en een „algeheele chaos” wordt, indien „Spanje fascistisch eindigt, d.wx. het bondgenoot schap versterkt met de tyrannen.” De tyrannen, die op het oogenblik te Madrid de „wettige regeering” vormen, voor welke de 8.DA P. warm loopt, zün de Spaansche Lenin Caballero, geassisteerd door communisten en sociaal-democraten. De regeering-Giral is moeten zwichten voor de hand over hand toenemende - macht van het gepeupel, en Azana heeft als gevangene van de roode volksdictatuur de vertegenwoordigers van Moskou moeten aanstellen voor de nieuwe etappe naar het zelfde schrikbewind, dat in Rusland is ge organiseerd. In 1917 werd Caballero wegens revota- tionnairé woelingen ter dood veroordeeld, maar ontsnapte door zün parlementaire im muniteit aan den kogel. In 1931 werd hü na een opstand door den krijgsraad tot gevangenisstraf veroordeeld wegens hoog verraad, maar kwam niet in den kerker doch werd als Minister door de revoiutlon- nalre partijen het departement van Ar beid ingedragen. In de bloeddorstige rede voeringen, die hü root de socialistische en communistische parüjen hield en die hem den bünaam van „den Spaanschen Lenin** bezorgden, verzweeg hü zün doel niet, om door een bolsjewistische omwenteling Spanje in een Sovjet-republlek te hervor men. Om dit doel te bereiken heeft hü nog een maand geleden op het internationale vakvereenlgingscongres te Londen, waar de heer Kupers namens de Ned. Vak Ver. met hem vergaderde, met woedende geest drift gepleit voor de eenheid met Moskou. Van Londen begaf .hüzich naar Madrid en het front, om den tegenstand tegen „de generaalsbende en barbaarsche beuls knechten” te organiseeren. Thans heeft hü het burgerlüke bewind-Glral weggejaagd om mpt communisten, sociaal-democraten en radicalen de „wettige regeering” te vor men, voor welke de heeren Albarda en Kupers steun vragen met „alle beschik bare middelen”. In het „Woord over Spanje”, waarin de wettigheid van den Spaanschen Lenin wordt uitgespeeld tegen den anders drei gende „chaos” door de fascisten, sluit de 8JJ.AJP. met de leuze: „tegen het fascisme de democratieOok Zondag op de con gressen van de 8DAP. voor het Plan van del Arbeid werd dié leuze verder gege ven. Practisch is zü in Spanje de leuze: voor de wettige regeering van de Spaan sche Sovjet!” Wü zeggen en herhalen: let op bet einde! De chaos komt, maar die van het communisme en de anarchie!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9