r Bij de legeroefeningen in Noord-Brabant ►l. ^A Moordenaar bekent Koninklijk bezoek aan Brabant De bankdébacle te Enkhuizen NAAR ROTTERDAM KLEINE ZIEKENHUIZEN KONINKLIJKE FAMILIE „OORLOGSTOESTAND" IS INGETREDEN r DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 J. Gasvergiftiging te Hoorn T oeatand Naar de manoeuvres Modern heidendom £en kerk ontheiligd Dijk doorgebroken r De vijanden treffen elkaar Verzilvering van coupon 13 GEHAKT VOOR WERKLOOZEN Alleen DE STEUNWIJZ1GING De leerling-verpleegater JONGETJE VERDRONKEN Kleine ziekenhuizen Instrument van den huisarts De Blauwen hadden het niet; gemakkelijk Het drama te Broek op Langendijk Veel communistisch materiaal gevonden Bestuurder week waarschijnlijk onvoldoende uit Ruim de helft der vorderingen van crediteuren ia verloren ONGEVAL AAN BOORD VAN DE GELDERLAND Dubbele verlaging van huur- toealag voorkomen Dollarobligatie Koninklijke Hoe de moord in de Oranjeboom- straat te Rotterdam zich cd gespeeld heeft HAARLEMS BURGEMEESTER IN HOOGER BEROEP COMMUNIST IN INDIE GEARRESTEERD r DOOR AUTOBUS AAN GEREDEN VALLEN N.S.B.-PRAALW AGENS ONDER VERBOD? OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE In den middag van 9 October a.a. De Blauwe 3e diviaie-groep moeat zoo vlug mogelijk oprukken, om zich op een bepaald punt te handhaven Overatrooming richt groote echode aan voor volgen* steunregeling ondersteunden Steun vergoeding veld boenen Een enthousiaste menigte heeft de Koninklijke Familie te Tilburg verwelkomd Rouleering werkverschaffing V. Behandeling voor den marinerend Ontvangat te Oaa Steunvergoedlng erwten van bejaard echtpaar ia ernatig Intereaaante inleiding in de jaar- vergadering der Vereeniging van Katholieke Zieken huizen Vroeg op i Verdere atryd i 5 5 die U manoeuvres. ojn. te- het I der meerdese z> de Inleiding Een Oostenrijksche.legertank neemt een hindernis bij de Bruck werden gehouden De burgemeester van Haarlem zal in cassatie Kaan van het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hü wegens het veroorzaken van dood door schuld is veroordeeld tot f2500 boete, subsidiair vijftig dagen hechtenis. Tusschen Roozendaal en Breda op den groe ten weg hebben de vijanden elkaar getroffen, nadat den heelen nacht schermutselingen tus schen de voorposten waren bezig geweest. naar Nispen en daar dan er- een muilen zandweg gingen _it te komen aan den rand In een circulaire van den minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen wordt bepaald, dat, indien huiseigenaren, in verband met de vermindering van den huurtoeslag aan onder steunden, huurverlaglng toepassen, de bijslag toch berekend blijft naar het oude huurbedrag, opdat de werkkxxen niet opnieuw te lijden hebben van een tweede verlaging. Woensdag heeft de inbreker T„ dte hnt bureau aan het Sandelinplein teKatterdaas is Ingesloten in verband met den meord o* de n-jarige vrouw M. K„ die Zaterdagavsmd omstreeks kwart ever ties in haar waning aan de Oranjeboomstraat vermoord te ge vonden. bekend, de vrouw door slagen op-hot hoofd van het leven te hebben beroofd. Voor het Nymeegsche kantongerecht is de saak behandeld tegen een NBR.-lid uit as schede. dat tijdens de Vierdaagache een „praal wagen” met NB.B-reclame door Nijmegen had laten rijden. De ambtenaar van het OM. achtte de com binatie van leuzen een uitdrukking van staat kundig streven en elschte 15.— boete. De kantonrechter zal schrtfteljjk vonnis wij zen. Tengevolge van den grooten regenval laatste dagen is het water in de Buurserbeek btj Haaksbergen sterk gestegen en ir de beek op eenige plaatsen buiten haar oevers getreden, tengevolge waarvan aan de nog op het veld staande gewassen groote schade is aangericht. Bjj de Morssinkhofbrug is Dinsdag de djjk onder den druk van het water bezweken en werden de weg en het daaraan grenzende land onder water gezet. Door het aanbrengen van zandzakken Is men erin geslaagd het gat te dichten en heeft men erger voorkomen. Woensdagmorgen is het ernst geworden. In der, nacht van Dinsdag op Woensdag om tt uur Is de oorlogstoestand begonnen, welke voortduurt tot Dondermiddag 12 war. Blauw en Rood liggen in Brabant tegen over elkaar, aooah in oorlogstijd de vijanden tegenover elkaar liggen. Het is aan de1 mannen te zien, dat zjj zich met hart en ziel aan de zaak geven en dat zij er een eer in stellen de opgegeven taak zoo goed mogelijk te volbrengen. Ook de Lichte Brigade, die toch al een week op pad is, geeft zich geheel en al aan de oefeningen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor veld- boonen, welke worden gedorscht in bet tijdvak van 31 Augustus tot en met September 193*. ƒ3 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in bet tijdvak van 10. September tot en met 16 September 1936 gedorschte veldboonen aal deze steunvergoedlng ƒ3.33 per 100 K.O. bedragen. w Gravenhage, 23 September 1936. Naar wU vernemen is bij de beschikbaarstel ling van het nieuwe gehakt door den Minister van Sociale Zaken uitdrukkelijk bepaald, dat de verstrekking alleen mag geschieden aan werkloosen. die volgens de Steunregeling wor den ondersteund en niet aan hen. die hun hulp krachtens de Armenwet ontvangen. Pogingen, van verschillende zijden genomen, om hierin verandering te brengén, hebben gefaald. Onmiddellijk ging een hoeraatje op. De men schen. die zich op het tweede perron bevonden, verbraken de afzetting en liepen door tot vlak voor de ramen, waarachter zich Prinses Juliana en Prins Bernhard bevonden, die vriéndelijk het publiek toewuifden. Er maakte zich een groot enthousiasme van de aanwezigen meester; het Wilhelmus en nog eenige andere vaderlandsche liederen werden aangeheven. In de weinige minuten, die noodig waren om den trein te rangeeren. was een geweldige geest drift ontstaan. Men bleef hoera roepen tot de train een minuut of «even later naar -IUel ver trok, waar de Koninklijke Familie op het sta- tlonsemplacement aldaar in het Koninklijk rij tuig zou overnachten. Woensdag hield de Vereeniging van R. K. Ziekenhuizen haar derde Algemeene Jaarver gadering in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. De ideale toestand sou bestaan in groote ziekenhuizen en daarnaast huisverpleging. Als schakel tusschen beide de kleine. Het ziekenhuis Is geen instelling, die ge- makzurhtlgen menschen tegemoet komt. De huisverpleging verstevigt juist den familie band in het gesin. mist, die hier en daar tot zware banken ver dicht was en die langs voeten en beenen om- hoogkroop. Langzaam begon het licht te wor den. toen we Breda voorbij waren en hier en daar langs den weg de troepen zagen fietsen of waar ze langs ons kwamen op auto’s. We waren Immers nog in Roodland, waar de wiel rijders der Lichte Brigade thulsbehooren. In de verte reden we naar een kerktoren toe, die alleen met den top boven den mist uitstak, om even later er geheel en al in te verdwijnen. Op den weg self, links en rechts in het land, soldaten, voorttrekkende of hun posten inne mend, en daarbij dekklnp zoekend in slooten of achter boomen en struiken. Soms kon men een troep in de ganzenrij door het veld zien trekken, donkere plekken in het wit van den morgen. Het terrein werd zichtbaar; groote. witte herfstdraden, kleine dennen-aanplant vol spinnewebben, nat en glinsterend in de zon. De opzet van deze oefening is geweest, dat de Blauwe 3e divisle-groep 23 September des morgens zoo vlug mogelijk zou oprukken, aan vankelijk naar de lijn Rucphen—Schyf en zich daar ter plaatse zou handhaven tot nadere be velen. Ook voor den verderen opmarsch moes ten nadere bevelen worden afgewacht. Het 27e regiment infanterie heeft den ge- heelen nacht op voorpost gestaan op de Ijjn Nlspen-Roozendaal. Daarom nam dit regiment geen deel aan den algemeenen opmarsch In de morgenuren, maar werd, nadat de andere troepen door de Unie waren gemarcheerd, ver zameld en deed verder dienst als reserve der divislegroep. De Roode partij had de opdracht gekregen met de versterkte Lichte Brigade zoo spoedig te trachten voeling te krijgen met de Blauwe troepen. Het gemeentebestuur van Oss heeft Woensdag avond bericht ontvangen dat H. M. de Konin gin. Prinses Juliana en Prins Bernhard heden te 1.33 uur te Oss zullen arriveeren. Tijdens het oponthoud aldaar zou de Ko ninklijke Familie worden begroet door -het ge meente bestuur, waarna een muzlekvereenlglng een aubade zou brengen. De Directie der Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij deelt mede, dat zij be reid Is maatregelen te treffen, dat coupon no. 13 der 4% dollarobligatie* van 1 October a.», af tot 30 November a.a. toe ten kantore van de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amster dam tegen ovérgifte daarvan aonder reserve kan worden verzilverd A t 2.46 per dollar. De Marienberger-rectoraatskerk bij Geilenkir chen. onder den rook der Llmburgsche grens gelegen, ia op ergerlijke wijze onteerd. De mis dadigers vernielden o.m. een Kruisbeeld, dat stond voor het tabernakel op het eeuwen-oude St Rochus-altaar en stalen enkele voorwerpen. De landelijke bevolking Is diep verontwaardigd. kee, dia 33 Jaar oud en vader van drie kinderen was, is naar het mlUtalr ziekenhuis te Breda vervoerd. Het was In den loop van Woensdagavond be kend geworden, dat H. M de Koningin met de trein uit Utrecht om 20.10 uur Tilburg zou pas ren, op weg naar de manoeuvre*. Op genoemd tijdstip hadden zich vrij veel belangstellenden by het station verzameld, doch er werden slechte weinig personen tot de perrons toegelaten. Toen de trein het station binnenreed, zag het weinig talrijke publiek voor een der ramen van het Koninklijk rijtuig Prinses Juliana en Prins Bernhard. Woensdagavond even voor acht uur zijn op den Fluweelen Burgwal te Den Haag twee wielrijders, de 29-jarige P. de B. en de 60-ja- rige M. G. V., beiden te den Haag woonach tig, door een autobus van de H. T. M. aange reden. De B. bekwam een bekkenfractuur, V. een De rouleering in d* werkverschaffing aal voortaan niet meer om da acht, doch om da tien weken geschieden. Geheel conform de theorie heeft het drama zich reeds Zaterdag In den vroegen avond afge speeld. De dader, die een woordenwisseling met de vrouw heeft gehad, welke in handgemeen 1* overgegaan, heeft van een kast, die in de kamer stond een steekbeitel genomen, waarmede hij haar den schedel heeft ingeslagen. De vrouw kreeg een wonde van zeven centimeter diepte in het achterhoofd, waaruit we! bleek, dat de sla* met groote kracht was toegebracht, temeer daar bi) de sectie is komen vast te staan, dat de vrouw een schedel had van meer dan acht millimeter dikte, hetgeen zeer weinig schijnt voor te ko men. De dader is pnmlddeliyk na den moord te hebben gepleegd, weggeloopen en heeft de deur achter zich dicht getrokken. De vrouw ia toen in haar doodsangst naar de deur gerend, welke zij nog zelf op slot heeft gedaan Toen hebben haar krachten haar begeven. Ztj zakte ineen en is volkomen dood gebloed. De dader heeft den beitel, waarmee hij den moord heeft bedreven in het Spul-kanaal gegooid. De rivierpoütie zal trachten het voorwerp op te halen, munist gebleven, een vurig bewonderaar van de leer van Stalin. Zijn echtgenoote, een Inlandsche, 1* een ge wezen bannelinge van Boven-Dtgoel. Deze vrouw was tijdens de arrestatie van haar man niet thuis en voorts schijnt niemand in de buurt er iets van gemerkt te hebben. Althans mevrouw Ph. kwam den volgenden morgen bij den chef van haar echtgenoot vragen, ot déze wist waar haar wederhelft toch kon zitten/ De politieke Inlichtingendienst had Ph. nog niet vergeten, maar na de verhooren van hen. die by de Jongste politieke razzia werden ge arresteerd, werd de aandacht opnieuw op hem gevestigd. schap en vroeg kennis, kostbare middelen en vele andere financleele offers. De hooge vlucht, die de chirurgie nam, vroeg in de operatiekamer een knappen chirurg en goed onderlegd personeel, dat toch altijd onder toezicht moet staan. Hierdoor is een operatiekamer In kleine hul zen dikwijls medisch en economisch, (de in stallaties komen er toch ook nog bij), niet te verantwoorden. Spr. was van meening. dat met de ordening op maatschappelijk gebied ook de ordening op het terrein van het verpleglngswezen zal ko men. Deze ordening mag niet komen zonder toe doen van. alle geïnteresseerden by het zieken huis-wezen. Om kwart voor acht werd op een kruising in dezen weg, nabij den weg naar Nispen het ba taljon opgesteld, dat als Zuidelijke groep van Blauw zou optrekken naar de richting Rysber- gen. Infanterie met geschut van 3.7 cM.. getrokken door één paard. Dat men by dit ge schut niét zooveel trekdieren noodig heeft, is natuurlyk een groot gemak, maar het nadeel is, dat de bedieningsmanschappen niet allen vervoerd kunnen worden, waardoor de opmarsch niet het snelle tempo der artillerie kan hebben. Over het algemeen zal dit niet hinderen, want de Infanterie komt niet zoo snel vooruit. Het schijnt, dat dit geschut zeer goed aan de ver wachtingen beantwoordt. De 3e Verkenningsafdeeling was af ge lost door het 6e eskadron wlelryders en moest achter de voorposten om een aanval doen op Schijf, dat in handen was Van de Roode Lichte Bri gade en dat aan Blauw heel wat moeite heeft veroorzaakt om het te veroveren, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat Blauw de geheele Ver- kennlngsafdeellng heeft ingezet by dezen aanval. Op den tocht verderop passeerden we een ge vangen genomen patrouille, die echter na eenigen tyd weer vrügelaten werd, omdat an der* de oefening voor haar op den eersten mor gen al afgeloopen zou zyn. Verder ging ons „busje’’ naar Roosendaal en Nispen. In Roosendaal hebben we ergens aan den buitenkant even gepauzeerd. De bewoners van de huizen langs den weg waren zoo vrién delijk, koffie te schenken. Van RoosendaM n gena linksaf ov* ei we du, om terechl van de Langedijkache heide. Op een weiland was hier een zgn. U-lap ult- Het ligt, in het voornemen van H. M. de Koningin om, vergezeld van de Prinses en van Prins Bernhard, in den middag van 9 October een bezoek te» brengen aan Rotter dam. H. M. zal zich daartoe met de Prinses en den Prins per trein van Het Loo naar Rot terdam begeven. hersenschudding, terwijl laatstgenoemde vens het rechteroor werd afgereden. Belde getroffenen, wier toestand niet levens gevaarlijk is. zyn ter verpleging naar het mi litair hospitaal, dat in dezelfde straat gelegen is, overgebracht. Als oorzaak van het ongeval wordt gemeld, ^dat vermoedeiyk de bestuurder van den auto bus by het inhalen onvoldoende 1* uitgeweken. den. Over de oorzaak van het ongeluk is wei nig te zeggen. Er werd verteld, dat het schot is afgegaan, omdat iemand struikelde over het aftrektouw. We zullen de resultaten van officieele onderzoek moeten afwachten. Het stoffeiyk overschot van den militair, den soldaat C. Duizing, uit Berkenbosch, op Flak- gelegd. een lap gele stof van respectabele grootte, die als herkennlngsteeken moest dienen voor de vliegtuigen. Om voor de vliegtuigen van de tegenparty de plaats te verbergen, wordt de lap, zoolang er geen eigen vliegtuig in het zicht ia. gecamoufleerd. Gewoonlyk door er gras over heen te pooien. Hetgeen op deze plaats natuur lijk ook gebeurde, maar wat de koeien, die op de wei liepen te grazen, zoo prettig en zoo ge- makkeiyk vonden, dat ze er meteen het gras maar afvraten, zoodat de lap weer bloot kwam te Uggen. Daar gras dus niet hielp, besloten de mannen takkenboesen op den lap te leggen. Even verder had Rood zich van het vuur van Blauw niets aangetrokken en was rustig verder gegaan. Omdat er geen scheidsrechter aanwezig was, kon hier niet worden Ir^egre- pen. D^ze was achtergebleven by het ongeluk, dat des morgens was gebeurd en dat eeu man het leven heeft gekost. Dit ongeluk heeft op de officieren en minderen een diepen indruk gemaakt en het is te begrijpen, dat de stem ming niet opgewekt was en allen vol deelne ming met het slachtoffer waren. De geest van de troepen heeft onder het gebeurde niet gele- De Marlneraad 1* Woensdagmiddag onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Tkv*m* bijeengekomen ten einde een onderzoek in te stellen naar de toedracht van het ongeval, dat op 15 Juli j.l„ tydetu de marine-manoeuvre* aan den aeemlllcien-matroo* der 3e klaaae 8 van DUk van Hr. Ms. „Gelderland*’ het leven heeft gekost. De matroos der le klasae O. WUems wa* op 15 Juli des ochtends omstreek* half 7 be zig met het looden. waarbij Van Dijk al* in haler assisteerde. De laatste is toen over boord geslagen en verdronken, ondanks het uitwer pen van een reddingsboei en het streken der sloepen, zoowel van de „Gelderland” al* van de „Hertog Hendrik De matroos der 1* klaaae C. Wilems had volgens zyn verklaring van den kwartiermees ter De Bruine opdracht gekregen, het loodlngs- bordes op te tuigen Met den kwartiermeester heeft hy het bordes neergeklapt en het toen alleen opgetuigd. Aan de achterste stang van het hekje ontbrak een pen. Er was naar gs- tulge’s meening geen tijd, een pen te halen, zoodat hy met een stuk touw de beide stan gen aan elkaar bevestigd heeft. 2k>owel ge tuige als Van Dijk meenden, dat dit voldoen de stevig was. Getuige heeft Van Dijk niet zien vallen. Ha het ongeval Is hem gebleken, dat derechter» zystang is ultgeachoten en schuin op het bor des stond. Schipper J. C. Anspach, al* getuige geboord, gaf toe, dat de bewuste pen aan de stang had moeten bevestigd *Un. Maar bet waa haast werk, en hy kan zich voorstellen, dat Wilems geen tyd meende te hebben, om een pen te halen. De marlneraad zal op een nader te bepalen dag uitspraak doen. Hedenochtend om zes uur vertrok de trein uit Riel om via Tilburg naar Etten te gaan, waar de auto's gereed stonden, waarmede de Ko ninklijke Familie de manoeuvres zou volgen. Om twaalf uur zou het Hooge Geselschap de terugreis aanvaarden, waarby de Koninkiyke wagon aan den trein naar Utrecht zou worden gehaakt. v De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd In het tydvak van 7 September 1936 tot en met 13 September 1936, ƒ260 per 100 K G, zal be dragen. Voor in datzelfde tijdvkk gedenatureerde groene erwten van de laagste kiese* *a voor andere erwten sal die steunvergoedlng /2.10 per 100 K.Q. bedragen. Gravenhage, 33 September 1*36. Daarna sprak Dr. Damen over de reéhten van de leerling-verpleegster. Wanneer we na willen gaan, of de leerling- verpleegster rechten heeft, dan sullen we eerst moeten trachten te constateeren, dat arbeid verricht. De leerling-verpleegster. aldus spr., bevindt zich in den toestand tusschen stof en product. Zij bezit volgens haar roeping de noodige ka raktereigenschappen. aan een verpleegster te stellen, maar zy moet zich nog de noodige ken nis verwerven. Met deze twee in zich vereenigd, verricht zy spoedig nuttig werk, van Welken aard ook. Resumeerende vond spr. het zeer biliyk, dat de leerling-verpleegster loon en wettelyke be scherming krygt. Overgaande tot de verpleegsters in het alge meen, zetde spr. dat een goede harmonie tus schen religieuzen en leeken een eerste ver- elschte Is. Waar dit niet het geval was. leed de vaar digheid van de leerling er onder. Vervolgens zal de leerling roeping en vol doende verstandelyke vermogens moeten be zitten. Z|j zal op de eerste plaats goed onderlegd moeten zijn In de kennis van het H. Geloof. By dit alles mag de geestelijke ontspanning nooit verwaarloosd worden. We zaten al voor vyf uur in den morgen in het koude, maar overigens niet oncomforta bele en niet ongezellige militaire wagentje, dat ons deze dagen met zeer groote snelheid dwars door Brabant schiet. De eenige emotie, die we op onzen tocht te doorstaan kregen wes, dat we het koud von- -den, bar en bitter koud. Verooesaakt door den Het kleine ziekenhuis zal een Instrument moeten worden van den huisarts en niet van den specialist. Bovendien zal het een waarde volle factor kunnen zyn in de praeventieve geneeskunde. Over het drama te Broek op Langendijk, waarby een jongeman door een brigadier der ryksvcldwacht werd doodgeschoten, vernemen wy nog het volgende: De verslagene stond in het dorp heel gunstig bekend Waarschijnlijk heeft hy zich door eenige vrienden laten overhalen, mee te gaan naar Zuicl-Scharwoude. Dear, op de kermis, 1* knap gedronken, al ontkent men, dat het viertal zwaar beschonken was Toen het sluitingsuur sloeg, bevopden de vrienden zich nog In café de Roode Leeuw, en moesten door de drie dienstdoende politieman nen ir.et aandrang gemaand worden op te stappen Hier ligt waarschyniyk f de oorzaak van dit droeve conflict Men is in deze dorpen niet gewend, dat streng aan het sluitingsuur wordt vastgehouden. Het gaat daar wat men noemt gemoedeiyk toe. Doch de brigadier, die sedert drie maanden hier staat voorheen was Velsen zyn stand plaat* is een buitengewoon punctueel politie man. Dit wordt hem door een deel der bevolking nog al kwalijk genomen. Vut staat dat de veldwachter waarschuwingsschoten beeft gelost, de jongelieden wel wat tot besinning brachten. Daarna zyn zy echter teruggekomen, en het schynt dat het slachtoffer, die in een schuit langs den weg was gekropen, toen ook te voor- schijn kwam. De veldwachter, meenende, dat van die zyde een aanval dreigde, zou toen In die richting geschoten hebben, echter laag aan leggende, om in de beepen te raken. Wellicht heeft het nachtelijk duister hem verkeerd doen richten en is zóó het schot doodeiyk ge worden. Het lyk is naar het St. EUsabethgesticht te Alkmaar vervoerd, waar de lykschouwing zal plaats hebben. De vrienden van den verslagene zyn naar Alkmaar vervoerd voor het onderzoek. In een circulaire aan de crediteuren in de surséance van betaling van de N. V. Wed. 8. Lakenman en Zonen te Enkhuizen, deelt de commissie, belast met de behartiging van de belangen der gedupeerden, oun. mede, dat men geen overdreven verwachtingen heeft te koesteren, want dat de activa zeer sterk zijn tegengevallen. Crediteuren zullen rekening hebben te hou den met de mogelijkhaid, dat aanmerkelijk meer dan de helft van hun vorderingen als verloren moet worden beschouwd. Naar het Bat. Nbl. verneemt, is Zaterdag- nacht 12 September te zynen huize gearresteerd een employé van een der scheepsagent uren, zekere Ph., die verdacht werd van communis tische propaganda. Hij had reeds eenigen tyd in den trein, met welken hy dagelijks van Kremajoran naar Prlok v.v. reisde, de aandacht getrokken wegens zijn opgewonden verhalen, In de woning van Ph. werd, by de huis zoeking die aan de arrestatie vooraf ging, zoo veel communistisch materiaal gevonden, os. pamfletten, dat er alle aanleiding was om den man voorloopig voor onderzoek aan te houden. Ph. was tweede man van zyn kantoor te Priok; hy is Nederlander van geboorte. Nader sneldt het blad Ph. kwam ongeveer 20 jaar geleden als twintigjarig soldaat naar Nederlandsch-Indië. Zijn militaire loopbaan was geen succes. Na enkele zware disciplinaire straffen kwam het einde met gevangenisstraf, wegens zyn politie-, ke activiteit; het wu in de dagen van Snee vliet. Hy werd uit den dienst ontslagen met vervallen verklaring van den militairen stand. Hjj vond toen in het burgeriyke een betrek king en wel by een Nederlandsche' firma, die optrad als agente voor buitenlandscrte reede- rljen. Hierbij heeft Ph. tien jaar lang gewerkt. Ook in dezen werkkring stak Ph. zyn politieke overtuiging niet onder stoelen of banken. Doch daar hy zyn werk uitstekend deed en in de arbeidsuren niet over politiek sprak, nam zyn werkgever er geen aanstoot aan. Na by deze firma gewerkt te hebben, was hy werkzaam by verschillende veem-bedryven en ook was hy eenigen tyd werkloos. Vier jaar ge leden trad hy in dienst by de buitenlandsche firma, by welke hy werkte op het moment van zijn arrestatie. Zyn directe ohef was zeer goed op de hoogte van al zyn antecedenten. Hy nam van Ph. de belofte af, dat deze zich nimmer meer zou inlaten met bet communisme. De firma is agente van Dultsche reederljen. welker schepen onder hakenkruisvlag varen, terwyi de leden van directie en personeel overtuigd ha* tlonalist s|jn. Ook hier deed Ph. zyn werk uit stekend en hy maakte, als tweede man te Priok, een goede kans op promotie, zoo de gelegenheid Dinsdagavond werd te Zwammerdam het vierjarig zoontje van den fabrieksarbeider van Zwieten vermist. Het kind had om "Ier uur de ouderiyke woning verlaten en was daann niet teruggekeerd. By navraag bleek een buur meisje het jongetje het laatst te hebben ge zien in een tuin van een perceel in de omgeving, waarin hy zich bezig hield met het zoeken naar kastanjes. Daar de boom bU een diepe sloot staat. reesThet vermoeden, dat het knaapje th water was geraakt, zoodat onmlddelHik met keggen werd begonnen. Inderdaad slaagde men tr na eenigen tijd in. het kind op het droge te brengen. Een terstond ontboden geneesheer kon slecht* den dood eonst*tesrsn. Woensdagmorgen is op het Gerritsland te Hoorn een ernstig geval van gasvergiftiging ontdekt by het oude echtpaar Hokkeling. Toen de zoon de ouderlijke woning betrad, nam hy een sterke gaslucht waar. De pelde oude menschen waren buiten bewustzyn. Het bleek, dat het gaskraantje van een theelichtje openstond, het kleine vlammetje was waar schyniyk reeds avonds te voren uitgewaaid, zonder dat dit was opgemerkt. Dr. Romeyn was spoedig ter plaatse en gelastte onmiddelUjk overbrenging naar het ziekenhuis, waar met het zuurstofapparaat de levensgeesten weer konden worden opgewekt. De toestand Is even wel nog ernstig. Des middag* hield Dr. Nolet een over de kleine ziekenhuizen. Het was sprekers indruk, d*t in de zieken huizen verschillende onvolmaaktheden zyn te bespeuren. Dit ligt misschien voor een gedeelte in het ontstaan van deze hulzen, die gesticht werden in den tyd, toen het als een uiting van groote menschlievendheid gold, dat iedere plaats zyrji eigen verpleeginrichting had. O Aan liefde en toewijding had men echter niet genoeg. De verpleging werd een «eten- Na zyn openingsspeech gaf de voorzitter, de heer K. L. H. v. d. Putt het woord aan den se cretaris, den Zeereerw pater A. J. Wessels 8J„ tot het voorlezen van zijn jaarverslag, waaraan wU het volgende ontleenen; Het ledental steeg tot 84 door de toetre ding van 14 ziekenhuizen. Van de 68 ziekenhuizen met 50 tot 750 bed- ben zijn er thans 64 Ud, dit is 94 pCt. Een ’4-mooi resultaat na driejarigen arbeid. Wat het actieve leven betreft, herinnerde de secretaris aan het Congres van religieuze ver pleegsters te Amsterdam en de instelling van een Katholieken Ziekenhuisraad als advies college van het Hoogwaardig Episcopaat. Sinds een jaar heeft de Vereeniging ook haar eigen bureau. De penningmeester. Jhr. de Rooy V. Zuide- wyn, deelde mede, dat het batig saldo f 3.265 bedraagt waarmede In de begrooting óver 1937 rekening is gehouden. De voorgestelde statutenwyziging welke voornameiyk Inhield een evenrediger vertegen woordiging door uitbreiding van het bestuur tot 12 leden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Inmiddels was de strijd verder gegaan. Om elf uur «iks de situatie aldus, dat het le ba taljon van het regiment wlelryders als voor hoede van Rood was voorultgezonden en aan den boschrand van Roosendaal was gestooten op de Blauwe voorposten. Blauw trachtte op te rukken In de richting Etten en op den groo ten weg tusschen de twee genoemde plaatsen ontstond een vuurgevecht. Aangezien het de bedoeling was, dat Rood slechts zou trachten voeling te krygen met Blauw, terwyi deze laat ste party de bedoeling had op te trekken, was het gevolg, dat Rood besloot, geen ernstig vuurgevecht te ondernemen, maar terug te gaan, eerst tot het Station Seppe. later tot de iyn Hoeven—St. Willlbrord. Om half twaalf ontruimde Rood Rucphen en trok terug op Sprundel. In het Zuldeiykste vak was reeds in den vroegen morgen Schyf door de Roode ca valerie bezet met een vooruitgeschoven afdee- ling tot aan den Westrand der Langedyksche heide. Het Ié regiment huzaren bezette den Westrand van Schyf, dat om 12 uur nog in handen van Rood was. Tegenover deze Roode cavalerie was reeds om 8 uur opgetreden de Blauwe 3e Verkennlngsafdeelingtegen 10 uur verscheen ook de zuideiyke Infanterie flank- dekking, doch het dorp Schyf kon niet door Blauw worden genomen, omdat deze party geen artillerie in het veld had gebracht. Eerst toen dit geschiedde keerden de kan sen en om half een moest ook dit dorp, dal als verst vooruitgeschoven post van Rood, hardnekkig verdedigd was, aafi Blauw worden prijsgegeven. Na de overgave van Schyf trad een kalmere periode in, omdat aan weerszyden de troepen nieuwe krachten moeten op doen voor den verderen stryd. Elk oogenblik kan het weer losbarsten en waakzaam liggen de partyen te genover elkaar. De o«fenlngen van Woensdag werden weer bygewoond door minister Coiijn. die achtereen volgens Rood en Blauw bezocht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5