Het Katholiek Perscongres te Rome geopend Koninklijk bezoek aan manoeuvres De legeroefening Democratie of dictatuur? GEJUICH IN BRABANT REDE VAN KARDINAAL PACELLI Pijn in de ledematen? VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 P. J. Schmidt geeft antwoord Baron van Nagell*t Huldiging HET GESCHIL Bill DE SPHINX Vi in Tiende I Sf MS fc-. AKKER.CACHETS Dwars door het vuur van machinegeweren Bigde bevolking greep de gelegen heid aan, om het jonge Paar te huldigen Jarenlang voorzitter van Ned. Heidemaatschappij Zjjne Eminentie zet in gjoedvolle woorden de beteekenis t den katholieken jour nalist uiteen Eenheid meer dan ooit noodlg I Zundert teleurgesteld delingenverkeer lieuwe banen 'idag van Horecai van den commandant het veldleger I r raal-majoor Fabius die de Prinses militairen hen O ia couplet van het Wilhelmus toe. Staande op VW SMAAK-PRUS M>ct lijke Familie dit aan. ult- de Kardinaal P actui alleen. Op hun terugreis naar het Loo arriveerden de vorstelijke personen te UJO uur op het sta- schouwspel des te beter te kunnen’ gadeslaan en de Prinses en haar Verloofde keken door bet geopende dak van den auto heen naar het lucht schouwspel. dat nog interessanter werd, toen een escadrille blauws Jagers verscheen en zich een luchtgevocht ontwikkelde, dat slechte korten tUd duurde, waarna de roods vliegtuigen het ge vechtsterrein verlieten. Prins extra de Dagorder van Tegenover al deae dwalingen gaat de Kerk door de eeuwen been als onversaagde letrares ben verkregen. De zonen der duisternis geven door de gesloten kracht, waarmede ay samen werken een droevig maar prikkelend voorbeeld aan de kinderen des lichts. Wat Duitechland betreft verklaarde de lé denaar met smart geen offlcleele Dultsche de legatie te kunnen begroeten evenals de Dult sche bisschoppen in hun laatsten brief bet on begrijpelijk vonden hoe de pers, selfs do sul ver kerkelijke bladen, werden gesmoord door verordeningen, die bfj het volk de jtemmtng moesten opwékken. dat rij den ondergang der katholieke pers beoogen. Pil afc Onze Romelnsche correspondent seint ons «Ld. M September: Belangstelling te Apeldoorn blgft groot bleven, was, Ook op het l om Conferentie met rjjksbemiddelaar wordt later voortgezet Precies op tijd kwam de trein aan on de Koningin was de eerste, die op bet perron stap te, waar ztf door de wachtende heeren werd begroet Zij was gekleed in een grijs mantelpak, evenals Prinses Juliana, die onmiddellijk na de Koningin uit den trein kwam, gevolgd door Prins Bernhard, die blootshoofds was en *n bruin ool- bertcostuum droeg. Het gevolg bestond unt freule Schimmelpen- Ook op het station verdrongen zich honder den menschen, doch het laatste gedeelte van het eerste perron, waar de koninklijke rijtuigen gereed stonden, was vrijgehouden. De militaire autoriteiten, die het geselschap hadden ver gezeld, namen afscheid, terwijl hier tevens aan wezig waren de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Baron van Rijcke- vorssel en de burgemeester van Roozendaal, de heer Prinsen. Spoedig daarna werden de to- nlnkiyke rijtuigen aan den gereedstaancAn trein gekoppeld en toegejuicht door de menigte zette deze zich te 12.09 uur in beweging. Door het oorlogsgebied Toegejuicht door de voor het station verza melde bevolking zotte de stoet zich in beweging en begon de tocht door het veronderstelde „oor logsgebied". Het weer werkte prachtig med. Een ijle ochtendnevel hing over de velden en het Brabansche landschep met zijn wisselende beelden van wellanden omsootnd met kreupel hout. bosch en beide strekte zich uit in bet milde licht van een wazige herfstzon, die gelei delijk de nevels verscheurde en slechte ean gou den mist aan den einder liet hangen. Om half aas begon in het Angelicum de openlngsaltting, die onder eerevoorzitterschap stond van kardinaal Pacelii. Nadat Graaf Della TYxtb mot enkele woor den het gezelschap had begroet verleende hij bet woord aan kardinaal Pacelii. die in een schitterende toespraak de beteekenis van den katholieken Journalist schetste en een vurige opwekking tot eenheid uitsprak. Deae eenheid, aldus de redenaar, is heden meer dan ooit noodlg temeer daar de tegenstanders van dl katholieke zaak deze op hun beurt reedt hgb« Tot degenen, wie* taal de redeemer niet be- heerschte, sprak de kardinaal in het Latijn, de taal der Moederkerk. Na een woord tot de Polen en Hongaren richtte de kardinaal stah tot de Nederlanders, „die weliswaar geringer in aantal, echter zoo vast in het Roomscbe geloof, soo bereid en beaield sjjt van offer vaardigheid, geloofstrouw, geloofsactle en ae- tueele daadkracht, dat gij dagbladen hebt ge sticht, die ook aan de grootste en machtigste volkeren ten voorbeeld kunnen zyn." Marechaussee on politie hadden voor een goede afzetting gezorgd en toen de konink lijke auto’s kort voor twaalf uur in het stadje verschenen, werden zy met daverend gejuich begroet en allerwegen klonk het: „lang zullen zy leven”, terwijl op enkele plaatsen de opgestelde schoolkinderen het Wilhelmus zongen. veel personen nteiyk cotnmls- keer te Amster- en causerie over banen. tenverkeer M een be ven Heemstra, hofdame der Prinses, vice-admi- raal Bauduln, chef van het militaire huta, ge- neraal-adjudant Do Jonge van Halen, kapitein Phaff, adjudant der Koningin en luitenant van Kinschot, ordonnans-officier. De Koningin met haar hofdame nam in den eersten auto plaats, waarvan de kap was ge opend, terwijl Prinses Juliana en Prins Bern- hard plaats namen In den daarachter rijdenden gesloten auto. Ontmoeting met dr. Coign By de kruising vaneen weg nabij Scherpen burg onder Rucphen werd opnieuw halt gehou den. Ditmaal viel hier qchter niets te bezichtigen. Toch stopte de Koninklijke stoet om begroet te worden door den minister-president, minister van defensie aJ. dr. H. Coltfn, die hier Juist was aan gekomen in gezelschap van een aantal leden der legeroommissie van Eerste en Tweede Kamer. Reeds toen scheerden «eenige verkennings vliegtuigen, die kennelijk tot de mode troepen behoorden, over het door de blauwen beaette terrein. En nauwelijks was de koninklijke stoet even verder gereden en op een open wegge deelte gekomen, waar men een groot gedeelte van den hemel kon waarnemen, of een rood espadrille verscheen boven de bauwe stellingen. De koningin Het den stoet halt houden, cm dit Uon Breda, waar het Oranje-conüte met bur gemeester Van Slobbe aan bet hoofd slch bad opgesteld. waren Juist bezig h sy lieten onmid- Zooals kort tevoren bekend was geworden, sou de koninklijke trein Donderdagmorgen te 7.12 uur aan bet station Etten—Leur aankomen. Ondanks het vroege hadden zich reeds vele menschen uit den omtrek voor het landeiyke stationnetje verzameld. Ter begroeting waren aanwezig de commandant van het veldleger, lultenant-generaal jhr. RöeU, die de Koningin, en den commandant der Lichte Brigade, gene- en Prins Bernhard zouden rondleiden. Verder de burge meester van Etten-Leur, de heer Hamilton, ka pitein Koopmans van de militaire politie, kapi tein van Alpben van de marechaussee en ka pitein Thielens, commandant van de rijksveld- wacht uit Den Haag. De koninklijke auto’s arriveerden kort voor aankomst van den trein, die reeds vroeg was vertrokken van het rustiger emplacement bij RieL ten Zuiden van Tilburg, waar de konink lijke gasten den nacht in de rijtuigen hadden doorgebracht. Van de katholieke pets, die in de voorhoede der katholieke actie strijdt vordert die een heid discipline en zelfverloochening. zy vor dert van den Journalist de kracht om somtijds ook te zwijgen, want ook dat kan noodlg zijn om eendrachtig het gemeenschappelijk pro. gramma in daden om te netten. De strijd, die heden gestreden moet worden is de strijd tegen bet verheldenschen van het moderne leven. Na de rede van Kard. Pacelii sprak Graaf Della Torre een kort dankwoord. Vervolgens kwamen de vertegenwoordigers der rorsciul- ftndp naties aan bet woord. Namens do Ne derlandsche gedelegeerden sprak de seereerw. pater Hyacinth Hermans. Do Franache ver tegenwoordigers, die in zeer gnooten getale aanwezig lijn, werden hedenavond in de Fran- oche ambassade ontvangen. Ook vele Poten wonen bet oongree bij. Van kwart voor elf tot kwart over elf duur de deze rustpoos. Toen was het echter te laat geworden voor de verdere afwerking van het voorgenomen programma, hetgeen een groote teleurstelling beteekende voor de bevolking van Zundert, die reeds in dichte hagen langs den weg door het dorp stond geschaard. In plaats van naar Zundert werd rechtstreeks naar Roo zendaal gereden, waar de geheele bevolking op de been was. omdat het vaststond, dat van wege het vertrek van den koninklijken trein het hooge Gezelschap hier met zekerheid sou Men kan den waanzin van de „bekente nissen” en de hysterische toejuichingen van bet Russische publiek nog verklaren deels uit panlschen angst vóór de terreur, deels uit het feit dat Rusland slechts één systeem van voorlichting, één pen, de pers van Stalin toelaat. Doch wat te denken van de eoi ten hier en in andere landen van die wél andere voorlichting krijg, zelf moord en brand zouden sch wanneer zij hier aan een dergeljjke recht spraak zouden worden onderworpen, die de leugen van dit proces kennen? Zij ook hebben de moorden toegejuicht, zij ook eischen verdere vervolgingen tegen aüen die het wagen anders te denken dan Stalin. Zij ook nemen de artikelen van Dl- mltrof op (Dimltrof, zelf vrijgelaten door de Dultsche fascistische justitie!), waarin soclaal-democraten en allen die een on dersoek durven vragen voor „verachtelij ke handlangers en advocaten der fascis ten" worden uitgemaakt.terwijl men hun tegelijkertijd op de zoetsappigste wlj- se de hand aanbiedt voor een eenheids front! .Om één voorbeeld te noemen: Na executies gaf de radloomroeper van Mos kou In een speech van een half uur de vol gende fraaie titels aan Stalin <30 Augus tus!: „Leider van het Volk Vader des. Volks Onze Vader Onse Zon Onze geliefde Joaef Onze groote Stalin Stalin de Groote Jozef de Groote on ze groote Lélder .Onze beminde Leider De eenige ware opvolger van Lenln, enz. Maar elke verlaten zandweg, rik vredig heide pad bleek op zyn bermen, in zijn greppels of achter zijn akkermaalshout het gevaar te ver bergen in de gedaanten van knielende, met het geweer in den aanslag, of de mitrailleur In de gevechtspoeitie, opgestelde blauwe en roode troe pen. In de dorpen 'en op den straatweg was bovendien een druk verkeer van met groen ge camoufleerde auto’s, trekkende afdeellngen, ordonnansen te flets, te paard of op den motor, terwijl men overal op de hei patrouilleerende of tirailleerende secties tegenkwam. Door dit gebied, waar men herhaaldelijk het knallen der geweerschoten of bet ratelen der machinegeweren boorde, bewoog zich de Ko ninklijke stoet, die ten Zuiden van Etten voor de eerste maal halt hield bij een commandopost van den rooden troep, waar den hoogen be zoeksters een overzicht wend gegeven van de positie der roode, zoowel als der blauwe troepen, welke uiteenzetting bijna tegeljjkerijd practisch werd geïllustreerd door een aanval op de roode stellingen door de blauwe troepen, die echter werden teruggedreven. in elke overbodige fcuxe verdwenen is, en het hoofddoel, het verschaffen van een uitstekend nachtverblijf, voorop Is gesteld. Voorts wees spr. er om. op. dat vyée bedrij ven van overheid en particulier veel scherper aandacht sullen moeten gaan vrijden aan het begrip „service”. Ook samenwerking tusschen toeristencentra is een eerste vereischte. De toeristen moeten worden doorgevoerd, niet vastgehouden. In arise groote steden aldus spr. sal men in de toekomst dienen te heechikken over een uit stekend geoutilleerd bureau, gevestigd op een In het oog vallende plaats. Amsterdam treft reeds krachtige voorberei dingen om soo mogelijk met Ingang van 1W7 te beschikken over een verkeerscentrale die aan de eischen van onsen tijd zal voldoen. Amsterdam ging daarnaast reeds over tot da stichting van een gemeentelijk JeugdverbUjf, waarin Jonge bezoekers van de hoofdstad, die noch van een hotel nochjran een Jeugdherberg gebruik kunnen maken, tegen laag tarief kun nen overnachten. Er is geen enkele reden, waarom wy Neder landers, die op soo menig gebied een uitsteken de reputatie hebben, geen eerste klams vreem delingenindustrie souden kunnen ophouwen. De vorsteiyke personen de lunch te gebruiken, do deliyk de raampjes zakken. De leden van het Oranje-ccmlté hieven daar na het Wilhelmus aan, dat door de overige aan wezigen spontaan werd trieegesongen. Onder streng militair geleide worden gevangen .genomen regeeringteoldaten, die, om elke ontsnappingspoging te voorkomen met touwen aan elkaar tijn gebonden, achter het front gebracht Die tcheuxen in Uw schouder, In Uw inn of been, neem daarvoor nu eens wal vin die wondervolle AKKERTJES recept ^on Apotheker Dumont Donderdag werd te Groningen de tiende Iglng Horecaf gehouden, heer Jan Bchilthuis, di- e Vereen iglng voor den ky een methode, die slechte In naam van die van Stalln verschilt. Ook bij hém de neiging zich te omringen met ja-en- amen-zeggers, persoonsvereerders die blin delings doen wat de meester beveelt,. Vla de stellingen onder sprundel ging hst verder naar Rucphen, waar in de kom van het dorp, dat in het bezit der blauwe troepen - bleek te zyn, de by de manoeuvres aanwezige - militaire attachés der vreemde mogendheden waren aangekomen, die hier aan bet Koninklyk geselschap werden voorgesteld. Zoowel de Koningin als de Prinses en Prins BernÊard onderhielden zich eenigen tijd met de bultenlandsche attachés, waarna majoor Rees, die hier het commando voert, een overzicht van ^de positie zijner troepen gaf. Buiten Rucphen stapte de Koningin nog eenige malen uit den auto pm verschillende stellingen in oogenschouw te nemen. Telkens als het hooge geselschap de auto’s verliet, droeg een sergeant der Grenadiers den Koninklijken veldstandaard met de Vorstelijke Personen Iriede. z Ter hoogte van Schyf werd de aandacht ge trokken door zwaar brommen van motoren en toen men omhoog keek zweefde, tot ieders ver- rasstng, het uit Zuid-Amerika terugkeerends luchtschlp „Hindenburg" In de blauwe lucht, om geieldeiyk waziger wordend in de nog omhoog stygende nerols in Oosteiyke richting te ror- dwynen. Voorby Schyf bezichtigde de Koningin het hier tusschen het struikgewas opgestelde luchtdoelge schut, dat haar tot in onderdeden gedemon streerd werd, behoudens dan dat niet in werke- lykheld ermede werd geschoten. Ook verder op den weg, wederom in de buurt van Rucphen, was het het geschut dat de aan dacht van de Koningin trok. Langdurig werden de hier opgestejde vyftien c.M. houwitsers van het regiment motorartlllerie uit Naarden bekeken. dèr? wadriwid haar eigen weg, die den waren vooruitgang en grootheid tot de volkeren brengt. De lessen van Kerk en Paus vormen do beste wapenen in den stryd voor waarheid en recht en tegeiyk de zekere basis van de eenheid on der de stryders. Aan hef slot van zyn rede, die in groot- schen styl werd voorgedragen sprak kardinaal Paêelll achtereenvolgens in het Italiaansch Fransch, Spaansch, Portugeesch, Engelsch en Dultsch een persooniyke begroeting uit -tot elk van die naties of groepen van naties. By elk van ben vond hy een byzonder woord van herinnering aan hun roem en grootheid en aan haar huidige problemen, soodat slfn rede tot een zuivere revue werd der Christen volkeren. Op den weg tusschen Rucphen en Klundert werd nogmaals halt gehouden, ter bezichtiging van het nieuwe infanteriekanon van het regi ment Grenadiers, dat ter vervanging van de stukken veld by de Infanterie goede diensten kon doen, zooals de commandant, kapitein 8tt- een, demonstreerde door de lichte stukken snel door Infanteristen te laten wegtrekken, stelling I nemen en in gevechtsposltle brengen. Dicht by Zundert ontmoette men op den weg de gevechtswagens „Wisent” en „Buffel", die eveneens in oogenschouw werden genomen, doch welke Indruk overtroffen werd door de modern ste pantserwagens, waarover het leger beschikt, en die men even later tegenkwam. Op een vrij gemaakt weggedeelte demonstreerde de, com mandant van een deser wagens, luitenant Steenbergen, van het Escadron Panteer wagens uit 's-Hertogenboech, dese nieuwe aanwinst voor ons leger, o.a. door in verschillende richtingen met de mitrailleurs te vuren waaruit bleek, hoe snel en sulver de draaibare koepel bediend kan worden. Enkele minuten hiervandaan werd halt ge houden by het landgoed .De Moeren", onder Zundert van mr. van der Hoeven, waar de Koningin, de Prinses en de Prins met gevolg uitstapten, om eenige rust te nemen in een der prachtige lommerrijke lanen van dit landgoed. Hedenmiddag is in het Angelicum te Rome het tweede katholieke pers congres plechtig' geopend, waaraan ongeveer 500 congressisten uit niet minder dan 28 naties deelnemen. Uit Nederland'ie een achttal deel nemers aanwezig. Om vier uur werd in de kerk van de H.H. Domiriicus en Sixtus een plechtig Veni Creator gezongen, waarna de generaal der Dominica nen, Pater Gillet, in een korte toe spraak de godsdienstige strekking van dit congres op den voorgrond stelde. De brochure beteekent mede een waar schuwing voor degenen, die in Nederland het eenheidsfront weigeren, maar het in Spanje steunen. Ook daar eei; voorlooplge dictatuur van het proletariaat, „en sou zegt Schmidt de overwinning van bet proletariaat in Spanje inderdaad tot de „bolsjewistische” dictatuur leiden, dan sou dat niet anders dan een herhaling van de les van Rusland beteekenen.** Het ware wenschelijk, dat de 8. D. A. P. door een niet soclaal-democraat of revolutionnair, maar door *n Christen eens de beginselen van .gezag en vrijheid liet uitwerken en stellen tegenover revolutlon- nalre democratie en dictatuur. De tijd wordt rijp voor de gezonde leer. Toen de kardinaal in het, Spaaaeeh de ksthoheite Jonrnallsten ntt Spanje he nrotte .heden gemarteld maar stee* glo- rioss” brak oen stormachtig applam ka de vergadering los. De dictatuur van het proletariaat, die Schmidt had nagestreefd, „bracht de massa van de eene tyrannle In de andere”, hij erkent het nu. Inderdaad, ook Lenin stelde zich aanvan kelijk dese dictatuur voor als een betrek- kelijk korte overgangsperiode, noodzake lijk alléén om de vijanden der arbeiders te verslaan om daarna het Ideaal van de proletarische democratie te verwezenlij ken. „Doch de les besluit de brochure schrijver ligt nu in alle bloedige duide lijkheid voor ons: het is mislitkt, dit is de weg niet" En Schmidt maakt zich log uit de aan trekkingskracht van de Sovjet-maat- schapplj, die „reeds thans een enorme hiërarchie vormt, een standenmaatschap pij van een lompenproletariaat." Hij wil Sowjet-Rusland zelfs niet meer als .een étappe op den weg naar het socialisme” erkennen: njnunis- Buropa, m, die reeuwen Juliana en Prins Bernhard totdat de trein uit het gezicht verdwenen de menigte uit het coupéraam toewuiven, i by het viaduct aan den Boeschen weg en andere plaatsen, waar de spoorbaan voor publiek zichtbaar is. stonden veel menschen den Koninkiyken trein gade te slaan. Donderdagmiddag is te Den Haag een con ferentie gehouden onder leiding van der. ryks- bemiddelaar mr. Verschuur met de partyen. betrokken by bet geschil aan de N. V. de Des te harteiyker begroette de taardlnaal de Oostenriiksche en andere Dultsche gedele geerden. die er voor Borgden, dat de christe- lyke sending by het Dultsche volk niet ver geten wordt en dat de tweedulsendjarige ge schiedenis een providentieels veredeling en verrijking voor het Dultsche volk door bet Christendom wordt. Het voorbyrijden van den Koninkiyken Trein heeft In Tilburg aanleiding gegeven tot een werkelUk grcxtteche huldiging. Dulsenden per sonen stonden op het eerste perron, toen de trein te tien minuten over een langzaam onder de overkapping aan het tweede perron voor reed. bondsdag van de ven Des middags hield recteur van de Cenl gedistilleerdhandel, een inleiding ftver de or- denlngsgedachte in het hotel-, café en restau rantbedrijf. waar de heer L. Neher, directeur van den G. T. te 's-Gravenhage. het telefoonge bruik in het hotel besprak, k Mr. P. J. Myksenaar, j-k saris voor het vreemdeling) dam, hield als laatste spreker eek het vreemdelingenverkeer In niew Spr ging eerst na, hoe het to< slch In een vry korte spanne tyds tbt langryke Industrie heeft ontwikkeld. Voor 1914 was bet vreemdellngenverki gesproken een luxe bedryf, reisde een ze> percentage van de bevolking en een ul mln of meer select publiek. Na 1918 ve dit alles snel. Diverse oorzaken werken mede. De snelle groei van het toerisme heeft tot reet gevolg, dat in die landen, wier betaling»- balans een ongunstig karakter vertoont, aan stonds meer en meer aandacht wordt geschon ken aan de economische rijde van dit ror- •chynsel. In toenemende mate gaan de regeertngen van diverse landen in den toerist Iemand zien, die „exporteert naar bet binnenland” en zij trachten met tallooze faciliteiten het toeris tenverkeer aan te moedigen. Het devies werd: groote massa’s tegen lage prysen. Des» coUectlviseering, deae populariseertnc heeft niet nagelaten haar invloed op het geheele toeristenwezen, speciaal het hotelbedryf, uit te oefenen. f— Hoe welkom de beter gesitueerde toerist ook moge zyn, het aantal hunner wordt percents gewijs steeds kleiner Mr. Myksenaar ziet de ontwikkeling soo: eenerzyds het selecte hotel, anderzijds het massahotel. De tusschengroep aal op den duur procentsgewys sterk afnemen. Zooals nu reeds een doordringen van de scheiding café-caféteria valt waar te nemen, soo riet spr. In de toekomst een principieels scheidingslijn opkomen tusschen bet hotel en wat hy by analogie sou willen noemen de Jto- teleria", waarbij hy dan onder het laatste ver staat een modern ingerichte, hygiënische, op "te logeergelegenheid waar- De Koningin, Prinses Juliana en Bernhard zyn Donderdagmiddag per trein om 3.29 uur van hun bezoek aan legermanoeuvres aan het station te Apeldoorn teruggekeerd. Per open auto zyn sy van daar naar het paleis ’t Loo gereden. In de twee volgauto's zaten leden van de hofhou ding en eenige militaire autoriteiten. By het station en het paleis standen belangstellenden, die de vorstelijke luide toejuichten. Voor het paleis zong het publiek hun een Sphinx te Maastricht lyke Familie dit aan. den voortgezet. In den leeftyd van 84 jaar is Donderdagnacht te Velp overleden A W. J. J. baron van Na gelt, dis gedurends 43 jaren burgemeester der gemeente Barne veld was en vele jaren lid van de Prov. Sta ten van Gelderland. De overledene werd In 1881 benoemd tot ka merheer in b. d. van Z. M. den Konlng. Hy was Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, landcommandeur van de Diflt- sche Orde Balye van Utrecht, ridder tweede Klasse met bet Roode Kruis der Ords van de Kroon van Pruisen en drager van het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis. Baron van Nagell was stads role jaren voor zitter van de Nederlandsche Heldemaatschap- van de oprichting af voorzitter van de ig Barneveld van de Oeldench Over- ae Maatschappy van Landbouw. <HJ JearnaMston sth de strijders en aw wapenen s||n 4e verbreiding on vertolking van de weerden van den Paus. In een scherp ororsieht schetste de kardinaal de positie van'den rijend: de dwalingen op wUsgeerig terrein, het plutocratische libe ralisme eeneridjds, dat de waarde van den arbeider miskent en de geordende ophef fing der mtaderen vsrhtnisrt sa snder»|>ds den waan van een welvaart door Moedigen tlsïe) intrijAhot athetase, dat in vrrose- lljkheld toobreekd en een nataraUstiscbe godsdienst, die rich gemakkeltjk verbindt met een staatsrergedtag, welke de vader» laadsliefde vervalscht. De Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer en de Oranje-Vereenlglng Tilburg Vooruit hadden vlaggetjes uitgedeeld, waarmede men de vor stelijke personen toezwaaide. Prinses Juliana en Prins Bernhard stonden voor het open coupéraam, om de hulde der Tll- burgers In ontvangst te nemen. Er wenjen lulde „hoera’s” aangeheven ter eere van d^Trihse- lyke verloofden en de Koningin. Het Wilhelmus wbrd gezongen, toen de trein na drie minuten oponthoud tn de richting Den Bosch ver dween. Prinses De „schuld" ligt niet bij Stalln Zij lag reeds In den aanvang bij Lenln en Trotsky zalf, die niet onmlddelUjk na de overwinning de democratie in de partij en in do Sowjets doorvoerden, maar zelf ge bruik maakten van de dictatuur door „af te rekenen” met beproefde' strijden in de arbeidersbeweging, zoodra zij hun twijfel aan een bepaalde politiek of tactiek waag den uit te spreken. De lijdensgeschiedenis van Maria Bpirldonowa en honderden an dere soclaal-democraten en soclaal-revo- lutionnalren, vervolgd en geterroriseerd nog tijdens het leven van Lenln. komt ons thans weer met vreeselijke duidelijkheid voor den geest. Erger: tot op dezen dag volgt Ttots- mag den Keer P. J. Schmidt [y| lichtzinnigheid verwijten om de gevaariyke drift waarmee hij zonder behoorlijke toerusting volks massa's wil lelden, men kan de eerlijkheid der overtuiging van deaen temperament- vollen man niet ontkennen. Ofschoon hij In de dagen, toen hij door de Russische doodvonnissen werd geschokt In de door hem voorheen verdedigde revo- lutionnalre meeningen, de volle gelegen heid had het partijapparaat en het partij- orgaan voor de verbreiding van zijn in zichten te gebruiken, heeft hij daarvan In geen enkel opzicht gebruik gemaakt. Toen hij voelde dat hij ónmogelijk meer met in nerlijke overtuiging de huidige politiek der revolutionnair-soclallstlache partij kon verdedigen, heeft hij vrijwillig, zonder overleg met of aandrang van wie ook, zijn functies neergelegd. Hy heeft geen voor besprekingen gehouden, geen circulaires uitgezonden, geen Intriges op touw gezet, maar individueel en openlijk gehandeld. HU bleef lid van de Partij, omdat hy wilde dat de leden van zijn politieke motlveering kennis souden nemen en daarna In alle vrijheid over de zaak zouden beslissen. Maar hy werd als voorzitter en lid ge schrapt. Door dit royement wilde men hem de laatste gelegenheid ontnemen. De partij- organen werden voor hem gesloten. Van daar dat hij thans een brochure uitgaf onder den titel: .Democratie of Dicta tuur?** (Ultg. Maarstraat 87 A’dam). Ze Is leerzaam voor allen, die tusschen demo cratie en dictatuur aarzelen. Want het afgrljseUJke procee te Moskou treft aldus zijn gedachtengang de fundamenten van de revolutlonnalre poli tiek veel heviger dan welke andere gebeur tenis ook. Dit proces, de bloedige afreke ning met revolutlonnalre leiders, die ja renlang op de voorste plaatsen en met de grootste opofferingen voor de Russische arbeidersklasse hebben gevochten, betee kent niet alleen de liquidatie van de laat ste resten der bolsjewistische partij, doch bet toont bovenal met schrikwekkende duidelijkheid, gelijk Schmidt letterlijk schrijft „dat er In wezen, in mentaliteit en In methode geen verschil bestaat tus schen het régime van Stalln en dat van Hitler." De soogenaamde bekentenis vgn Zi- nowjef es. was een tragische selfbeschul- dlglng van volkomen murw-gemaakte ver volgden, die het walglijke karakter van het Stalinistische barbarisme zoo sterk doet uitkomen. Een bekentenis of de ko gel. Bekent ge niét, dan krijgt ge in elk geval dea kogel. Bekent ge wél, dan te er kkns op het rekken van het leven in de Sowjet-gevangfente. En zelfs deze kans werd hun niet gegeven: De leider van de legeroefening, lultenant- generaal jhr. W. RAell, commandant van het veldleger, heeft Donderdag uit het hoofdkwar- tier Princenhage de volgende dagorder doen verspreiden: By het einde der legeroefening betuig ik allen daarby ingedeelden troepen en anderen daaraan medegewerkt hebbenden myne bysondere tevredenheid voor de toewy- dlng en opgewektheid by de van vergde diensten en vermoeienissen betoond. Ik gedlnk met weemoed den kameraad, btj de uitvoering van zyn dienst gevallen, en zyn gezin, en ik spreek myn besten wensch uit voor het herstel van han, die ongeval of ziek te beliepen. De hooge «er, welke Hare Majesteit de Ko ningin on£ hoeft willen bewysen, de legeroefe ning In* tegenwoordigheid van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana en Zyne Door luchtige Hoogheid Prins Bernhard von Ltppc- Blesterfeld, gedeelteiyk by te wonen en te be zichtigen, zal het geheele veldleger eene aan sporing te meer zyn, op den weg van trouw aan het huis van Oranje, plichtsbetrachting en dlenstyver voort te biyven gaan. Leve de Koningin. Leve het Hula van Oranje.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 23