Het Katholiek Perscongres te Rome geopend Koninklijk bezoek aan manoeuvres De legeroefening Democratie of dictatuur? GEJUICH IN BRABANT REDE VAN KARDINAAL PACELLI Pijn in de ledematen? VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 7 genomen Baron van Nagelli* Huldiging HET GESCHIL BIJ DE SPHINX a u« Ontmoeting met dr. Coign AKKER.CACHETS Dwars door het vuur van machinegeweren V reemdelingen verkeer in nieuwe banen Conferentie met rijksbemiddelaar wordt later voortgezet - i Éénheid meer dan ooit noodig Zyne Eminentie zet in gloedvolle woorden de beteekenis van den katholieken jour nalist uiteen Jarenlang voorzitter van c Ned. Heidemaatschappij Belangstelling te Apeldoorn blyft groot Blijde bevolking greep de gelegen heid aan, om het jonge Paar te huldigen Zundert teleurgesteld P. J. Schmidt geeft antwoord Tiende bondsdag van Horeca» Dagorder van den commandant van het veldleger VAN SMAAK-PRU5 TPrt Kardinaal Pacelli 'j militairen hen ge- en een o van het Nederlandache 4 houwitsers van het It Naarden bekeken. Onze Rometnsche correspondent seint ons d.d. 24 September'" Van- uitgaf Het gevolg bestond unt freule Schimmelpen- ninck van der Oye, hofdame der Koningin, freule van Heemstra, hofdame der Prinses, vlce-admi- raal Bauduln, chef van het militaire huis. ge- neraal-adjudant De Jonge van Halen, kapitein Phaff, adjudant der Koningin en luitenant van Kinschot, ordonnans-offlcier. De Koningin met haar hofdame nam in den eersten auto plaats, waarvan de kap was ge opend. terwijl Prinses Juliana en Prins Bern- hard plaats namen In den daarachter rijdenden gesloten auto. ben verkregen. De zonen der duisternis gever door de gesloten kracht, waarmede zy samen werken een droevig maar prikkelend voorbeeld aan de kinderen des lichts. Oü Journalisten zift de strijders en ww wapenen zijn de verbreiding en’ vfiAolking van de weerden .van den Paus. In een scherp overdeht schetste de kardinaal de positie van den, Vijand: de dwalingen op wijsgeerlg terrein, het plutocratische libe ralisme eenerzijds, dat de waarde van den arbeider miskent en de geordende ophef fing der minderen verhindert en anderzijds den waan van een welvaart door bloedigen klassenstrijd; bet atheïsme, dat in vreeoe- Ijjkfaeid leobreekd en een naturaUstiecbe godsdienst, dte rich gemaklelijk verbindt met een staatsvergodlng, welkede vader landsliefde vervatocht. en per BQ de kruising van den weg nabij Scherpen burg onder Rucphen werd opnieuw halt gehou den. Ditmaal viel hier echter niets te bezichtigen. Toch stopte de Koninklijke stoet om begroet te worden door den minister-president, minister van defensie aj. dr. H. Coiyn, die hier Juist was aan gekomen in gezelschap van een aantal leden der legercommissle van Eerste en Tweede Kamer. Reeds toen scheerden eenige verkennings vliegtuigen, die kennelijk tot de roode troepen behoorden, over het door de blauwen bezette terrein. Bn nauwelijks was de koninklijke stoet even verder gereden en op een open wegge deelte. gekomen, waar men een groot gedeelte van den hemel kon waarnemen, of een rood escadrille verscheen boven de bauwe stellingen. Dv koningin liet den stoet halt houden, om dit een per- de buurt aan was. Ook op het i om Tegenover al deze dwalingen gaat de Kerk door de eeuwen heen als onversaagde leerares Tot degenen, wier taal de redenaar niet be- heerschte, sprak de kardinaal in bet Latijn, de taal der Moederkerk. Na een woord tot de Polen en_ Hongaren richtte de kardinaal zich tot de Nederlanders, .die weliswaar geringer In aantal, echter zoo vast In het Roomsche geloof, zoo bereid en bezield zyt van offer vaardigheid, geloofstrouw, gelootsactie en ac- tueele daadkracht, dat gij dagbladen hebt ge sticht, die ook aan de grootste en machtigste volkeren ten voorbeeld kunnen zijn." veel personen Wat Duitscbland betreft verklaarde de re denaar met smart geen officieele Dultsche de legatie te kunnen begroeten evenals de Dult sche bisschoppen in hun laatsten brief het on begrijpelijk vonden hoe de pers, zelfs de zui ver kerjjelijke bladen, werden gesmoord door verordeningen, die by het volk rde stemming moesten opwekken, dat zy den ondergang der katholieke pers beoogen. de Prinses en haar Verloofde keken door bet geopende dak van den auto heen naar het lucht schouwspel, dat nog interessanter werd, toen een escadrille blauwe Jagen verscheen en zich een luchtgevecht ontwikkelde, dat slechts korten tijd duurde, waarna de roode vliegtuigen het ge vechtsterrein verlieten. Om half zes begon in het Angellcum de openingszitUng, die onder eerevoorzltterschap stond van kardinaal Pacelli. Nadat Graaf Della Torre met enkele woor den het gezelschap had begroet verleende hij bet woord aan kardinaal Pacelli. die in een schitterende toespraak de beteekenis van den katholieken journalist schetste en een vurige opwekking tot eenheid uitsprak. Deze eenheid, aldus de redenaar, ie beden meer dan ooit noodig temeer daar de tegenstanders van de katholieke zaak dese op hun beurt leeds heb- ky een methode, die slechts in naam van die van Stalin verschilt. Ook bij hém de neiging zich te omringen met ja-en- amen-zeggers, persoonsvereerders die blin delings doen wat de meester beveelt.. Na de rede van Kard. Pacelli sprak Graat Della Torre een kort dankwoord. Vervolgens kwamen de vertegenwoordigers der verschil lende naties aan het woord. Namens de Ne- derlandsche. gedelegeerden sprak de zeereerw. pater Hyacinth Hermans. De Pransche ver tegenwoordigers, die tn zeer grooten getale aanwezig zijn, werden hedenavond in de Fran- sche ambassade ontvangen. Ook vele Polen wonen het congres by. Do* dit gebied, waar men herhaaldeiyk het knallen der geweerschoten of het ratelen deiT machinegeweren hoorde, bewoog zich de Ko ninklijke stoet, die ten Zuiden van Etten voor de eerste maal halt hield bU een commandopost van den ^ooden troep, waar den hoogen be zoeksters een overzicht werd gegeven van de positie der roode, zoowel als der blauwe troepen, welke uiteenzetting bijna tegeiykeriid practiach werd geïllustreerd door een aanval op de roode stellingen door de blauwe troepen, die echter werden teruggedreven. Van de katholieke pen, die in de voorhoede der katholieke actie strijdt vordert die een heid discipline en zelfverloochening. Zij vor dert van deij journalist de kracht om somtijd» ook te zwijgen, want ook dat kan noodig zyn om eendrachtig bet gemeenschappelijk pro gramma in daden om te zetten. De strijd, die heden gestreden moet worden is de strijd tegen bet verbeldenschen van het moderne leven. Dia scheuren m Uw schouder, in J Uw arm of been, noem daarvoor nu eens wat ven die wondervollo AKKERTJES recept ren Apotheker Ovmont Maar elke verlaten zandweg, elk vredig heide pad bleek ep zijn bermen, in zijn greppels of achter zijn akkermaalshout het gevaar te ver bergen in de gedaanten van knielende, met het geweer in den aanslag, of de mitrailleur in de gevechtspoeltle, opgestelde blauwe en roode troe pen. In de dorpen en op den straatweg was bovendien een druk verkeer van met groen ge camoufleerde auto’s, trekkende afdeelingen, ordonnansen te flets, te paard of op den motor, terwijl men overal op de hel patrouilleerende of tirailleerende secties tegenkwam. J Marechaussee en politie hadden voor een goede afzetting gezorgd en toen de konink lijke auto’s kort voor twaalf uur in het stadje verschenen, werden zij met daverend gejuich begroet en allerwegen klonk het: ,Jang zullen zij leven”, terwijl op enkele plaatsen de opgestelde schoolkinderen het Wilhelmus zongen. Ook op het station verdrongen zich honder den menschen, doch het laatste gedeelte van het eerste perron, waar de koninklijke rijtuigen gereed stonden, was vrijgehouden. De militaire autoriteiten, die het gezelschap hadden ver gezeld, namen afscheid, terwijl hier tevens aan wezig waren de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Baron van Rjjcke- vorasel en de burgemeester van Roosendaal, de heer Prinsen. Spoedig daarna werden de ko-" nlnkiytae rijtuigen aan den gereedstaanden trein gekoppeld en toegejuicht door de menigte zette deze zich te 12.0# uur in beweging. Op hun terugreis naar het Loo arriveerden de vorstelijke personen te 12.20 uur op het sta- De „schuld" ligt niet by Stalin alleen. Zij lag reeds in den aanvang by Lenin en Trotsky zelf, die niet onmiddellijk na de overwinning de democratie in de partij en in de Sowjets doorvoerden, maar self ge bruik maakten van de dictatuur door „af te rekenen” met beproefde strijders in de arbeidersbeweging, zoodra zij hun twijfel aan een bepaalde politiek ot tactiek waag den uit te spreken. De lijdensgeschiedenis van Maria Spiridonowa en honderden an dere soclaal-democraten en sociaal-revo- lutionnairen, vervolgd en geterroriseerd nog tijdens bet leven van Lenin, komt ons thans weer met vreeselijke duidelijkheid voor den geest. Erger: tot op dezen dag volgt Trota- tion Breda, waar het Oranje-comité met bur gemeester Van Slobbe aan het hoofd zich had opgesteld. I Het voorbijrijden van den Koninklijken Trein heeft in Tilburg aanleiding gegeven tot werkelijk groötscbe huldiging. Duizenden zonen stonden op het eerste perron, toen trein te tien minuten over een langzaam onder de overkapping aan het tweede perron voor reed. der waarheid haar eigen weg, die den waren vooruitgang en grootheid tot de volkeren brengt. De lessen van Kerk en Paus vormen de beste wapenen in den strijd voor waarheid en recht en tegelijk de zekere basis van de eenheid on der de strijders. Aan het slot van zijn rede, die In groot- schen stijl werd voorgedragen sprak kardinaal Pacelli achtereenvolgens in het Itallaansch Fransch, Spaansch, Portugeesch, Engelsch en Dultsch een persoonlijke begroeting uit tot elk van die naties of groepen van naties. By elk van hen vond hij een byzonder woord van herinnering aan hun roem en grootheid en aan haar huidige problemen, zoodat zijn rede tot een zuivere revue werd der Christen volkeren. Toen de kardinaal in het Spaansch de katholieke Journalisten utt Spanje be groette „heden gemarteld maar steeds glo rieus” brak een stormachtig applaus in de vergadering los. Op den weg tusschen Rucphen en Klundert werd nogmaals halt gehouden, ter bezichtiging van het nieuwe infanteriekanon van het regi ment Grenadiers, dat ter vervanging van de stukkbn 6 veld by de Infanterie goede diensten kon doen, zooals de commandant, kapitein Sit sen. demonstreerde door de lichte stukken snel door Infanteristen te laten wegtrekken, stelling nemen en in gevechtsposltie brengen. Dicht by Zundert ontmoette men op den weg de gevechtswagens ..Wisent” en „Buffel", die eveneens in oogenschouw werden genomen, doch welke indruk overtroffen werd door de modern ste pantserwagens, waarover het leger beschikt, en die men even later tegenkwam. Op een vry gemaakt weggedeelte demonstreerde de com mandant van een dezer wagens, luitenant Steenbergen, van het Escadron Pantser wagens uit 's-Hertogenbosch, deze nieuwe aanwinst voor ons leger, o.a. door in verschillende richtingen met de mitrailleurs te vuren waaruit bleek, hoe snel en zuiver de draaibare koepel bediend kan worden. Enkele minuten hiervandaan werd halt ge houden by het landgoed ,De Moeren", onder Zundert van mr. van der Hoeven, waar de Koningin, de Prinses en de Prins met gevolg uitstapten, om eenige rust te nemen in een der prachtige lommerryke lanen van dit landgoed. De vorstelijke personen waren juist bezig de lunch te gebruiken, doch zy lieten onmld- dellijk de raampjes zakken. De leden van het Oranje-comitó hieven daar na het Wilhelmus aan, dat door de overige aan wezigen spontaan werd meegezongen. Onder streng militair geleide worden gevangen genomen regeeringssóldaten, die, om elke ontsnappingspoging te voorkomen met touwen aan elkaar zijn gebonden, achter het front gebracht Van kwart voor elf tot kwart over elf duur de deze rustpoos. Toen was het echter te laat geworden voor de verdere afwerking van het voorgenomen programma, hetgeen een groote teleurstelling beteekende voor de bevolking van Zundert, die reeds in dichte hagen langs den weg door het dorp stond geschaard. In plaats van naar Zundert werd rechtstreeks naar Roo sendaal gereden, waar de geheele bevolking op de been was, omdat het vaststond, dat van wege het vertrek van den konlnkiyken trein het hooge Gezelschap hier met zekerheid zou komen. De brochure beteekent mede een waar schuwing voor degenen, die in Nederland het eenheidsfront weigeren, maar het in Spanje steunen. Ook daar een voorloopige dictatuur van het proletariaat, „en zou zegt Schmidt de overwinning van het proletariaat in Spanje inderdaad tot de „bolsjewistische” dictatuur lelden, dan zou dat niet anders dan een herhaling van de les van Rusland beteekenen." - Het ware wenscheiyk, dat de S. D. A. P. door een niet sociaal-democraat of revolutionnair, maar door ’n Christen eens de beginselen van gezag en vrijheid liet uitwerken en stellen tegenover revolution naire democratie en dictatuur. De tijd wordt rijp voor de gezonde leer. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de Oranje-Vereeniging Tilburg Vooruit hadden vlaggetjes uitgedeeld, waarmede men de vor- steiyke personen toezwaaide. Prinses Juliana en Prins Bernhard stonden voor het open coupéraam, om de hulde der TU- burgers In ontvangst te nemen. werden lulde „hoera’s" aangeheven ter eere van de Prinse- Des te harteiyker begroette de kardinaal de Oostenrijkse he en andere Dultsche gedele geerden, die er voor zorgden, dat de christe- lyke zending by het Dultsche volk niet ver geten wordt en dat de tweeduizendjarige ge schiedenis een provklentleele veredeling verryklng voor het Dultsche volk door het Christendom wordt. Vla de stellingen onder Sprundel ging het verder naar Rucphen, waar in de kom van het dorp, dat in het bezit der blauwe troepen bleek te zyn, de by de manoeuvres aanwezige militaire attachés der vreemde mogendheden waren aangekomen, die hier aan het Koninklijk gezelschap werden voorgesteld. Zoowel de Koningin als de Prinses en Prins Bemhard onderhielden zich eenlgen tijd met de buitenlandsche attachés, waarna majoor Rees, die hier het commando voert, egp overzicht van de positie zijner troepen gaf. Bulten Rucphen stapte de Koningin nog eenige .malen uit den auto om verschillende stellingen in oogenschouw te nemen. Telkens als bet hooge gezelschap de auto’s verliet, droeg een sergeant der Grenadiers den Konlnkiyken veldstandaard met de Vorsteiyke Personen mede. - Ttt hoogte van Schyf werd de aandacht ge trokken door zwaar brommen van motoren en toen men omhoog keek zweefde, tot ieders ver rassing, het uit Zuld-Ameriga terugkeerende luchtschip „Hindenburg” in de blauwe lucht? om geleidelijk waziger wordend In de nog omhoog stygende nevels in Oosteiyke richting te ver- dwynen. Voorby Schyf bezichtigde de Koningin het hier tusschen het struikgewas opgestelde luchtdoelge schut, dat haar tot in onderdeelen gedemon streerd werd, behoudens dan dat niet in werke lijkheid ermede werd geschoten. Ook verder op den weg, wederom in de van Rucphen, was het het geschut datsde dacht van de Koningin trok. Langdurig werden de hier opgestelde vyftien i regiment motorartillerle De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zyn Donderdagmiddag per extra trein om 3.29 uur van hun bezoek aan de legermanoéuvres aan het station te Apeldoorn teruggekeerd. Per open auto zyn zy van daar naar het paleis ’t Loo gereden. In de twee volgauto's zaten leden van de hofhou ding en eenige militaire autoriteiten. By het station en het paleis stonden belangstellenden, die de vorsteiyke lulde toejuichten. Voor het paleis zong het publiek hun een couplet van het Wilhelmus toe. Staande op het bordes van het paleis hoorde de Konlnk- lyke Familie dit aan. Donderdagmiddag is te Den Haag een con ferentie gehouden onder leiding van der. ryks- bemiddelaar mr. Verschuur met de partyen, betrokken by het geschil aan de N. V. de Sphinx te Maastricht. De conferentie zal Maandag as. te If1 uur op het departement van Sociale Zaken wor den voortgezet tl yf eh mag den beer P. J. Schmidt l^yi lichtzinnigheid verwijten om de ATA gevaarlijke /rift waarmee hij zonder behoorlijke toerusting volks massa’s wil leiden, men kan de eerlijkheid der overtuiging van dezen temjjerament- vollen man niet ontkennen. Ofschoon hij In de dagen, toen bij door de Russische doodvonnissen werd geschokt in de door hem voorheen verdedigde revo- lutlonnaire meenlngen de volle gelegen heid had het partijapparaat en het party- orgaan voor de verbreiding van sijn in zichten te gebruiken, heeft hij daarvan in geen enkel opzicht gebruik gemaakt. Toen hij voelde dat hy onmogeiyk meer met in nerlijke overtuiging de huidige politiek der revolutionnair-sociallstiache partij kon verdedigen, heeft hy vrijwillig, zonder overleg met of aandrang van wie ook, zyn functies neergélegd. Hy heeft geen voor besprekingen gehouden, geen circulaires uitgezonden, geen intriges op touw gezet, maar individueel en openiyk gehandeld. Hy bleef lid van de Party, omdat hy wilde dat de leden van zyn politieke motiveering kennis zouden nemen en daarna in alle vrijheid over de zaak zouden beslissen. Maar hy werd als voorzitter en lid ge schrapt. Door dit royement wilde men hem de laatste gelegenheid ontnemen. De party- organen werden voor hem gesloten, daar dat hy thans een brochure onder den titel: „Democratie of Dicta tuur?” (Ultg. Maasstraat 67 A'dam). Ze is leerzaam voor allen, die tusschen demo cratie en dictatuur aarzelen. Want het afgryseiyke proces te Moskou treft aldus zyn gedachtengang de fundamenten van de revolutionnaire poli tiek veel heviger dan welke andere gebeur tenis ook. Dit proces, de bloedige afreke ning met revolutionnaire leiders, die ja renlang op de voorste plaatsen en met de grootste opofferingen voor de Russische arbeidersklasse hebben gevochten, betee kent niet alleen de liquidatie van de laat ste resten der bolsjewistische party, doch bet toont bovenal met schrikwekkende duideiykheid, geiyk Schmidt letteriyk schrijft „dat er in wezen, in mentaliteit en in methode geen verschil bestaat tus schen het régime van Stalin en dat van Hitler." De zoogenaamde bekentenis van Zi- nowjef ca. was een tragische zelfbeschul diging van volkomen murw-gemaakte ver volgden, die het walgiyke karakter van het Stalinistische barbarisme zoo sterk doet uitkomen. Een bekentenis of de ko gel. Bekent? ge niet, dan krijgt ge in elk geval den kogel. Bekent ge wél, dan is er kans op het rekken van het leven in de Sowjet-gevangenis. En aelfs deze kans werd hun niet gegeven: Door het oorlogsgebied Toegejuicht door de voor het station verza melde bevolking zette de stoet zich in beweging en begon de tocht door het veronderstelde „oor logsgebied". Het weer werkte prachtig med. Een yie ochtendnevel hing over de velden en het Brabansche landschap met zijn wisselend; beelden van weilanden omzoomd met kreupel hout, bosch en helde strekte zich uit in het milde licht van een wazige herfstzon, die gelei delijk de nevels verscheurde en sledhts een gou den mist aan den einder liet hangen. In den leeftyd van 84 jaar is Donderdagnacht te Velp overleden A, W. J. J. baron van Na- gell. die gedurende 42 jaren burgemeester der gemeente Barne veld was en vele jaren lid van de Prov. Sta ten van Gelderland. De overledene werd in 1881 benoemd tot ka merheer in b. d. van Z. M. den Konlng. Hy was Ridder in de Orde van den Nederlsmd- schcn Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, landcommandeur van de Dult sche Orde Balye van Utrecht, ridder tweede Klasse met het Roode Kruis der Orde de Kroon van Pruisen en drager van kruis van verdienste van het Roode Kruis. Baron van Nagell was sinds vele jaren voor zitter van de Nederlandache Heidemaatechap- PU en van de oprichting af voorzitter van de afdeeling Barneveld van de Geldersch Over ijsselsen* Maatschappy van Landbouw. '1 - Zooals kort tevoren bekend was geworden, zou de konlnkiyke trein Donderdagmorgen te 7.12 uur aan het station EttenLeur aankomen. Ondanks het vroege uur hadden zich reeds vele menschen uit den omtrek voor het landeiyke stationnetje verzameld. Ter begroeting waren aanwezig de commandant van het Veldleger, luitenant-generaal jhr. Röell, die de Koningin, en den commandant der Lichte Brigade, gene- raaLmajdor Fabius, die de Prinses en Prins Bernhard zouden rondlelden. Verder de burge meester van Etten-Leur, de heer Hamilton, ka pitein Koopmans van de militaire politie, kapi tein van Alpben van de marechaussee en ka pitein Thielens, commandant van de rijksveld- wacht uit Den Haag. De konlnkiyke auto’s arriveerden kort voor aankomst van den trein, die reeds vroeg was vertrokken van het rustiger emplacement by Rlel, ten Zuiden van Tilburg, waar de konlnk- lyke gasten den nacht in de rijtuigen hadden doorgebracht. Precies op tijd kwam de trein aan en de Koningin was de eerste, die op het perron stap te, waar zy door de wachtende heeren werd begroet, zy was gekleed in een grijs mantelpak, evenals Prinzes Juliana, die onmlddeliyk na de Koningin uit den trein kwam, gevolgd door Prins Bernhard, die blootshoofds was en ’n bruin col- bertcoatuum droeg. Donderdag werd te Groningen de tiende bondsdag van de vereeniging Horeca! gehouden Des middags hield de heer Jan Schilthuis, di recteur van de Centrale Vereeniging voor den gedlstllleerdhandel. een inleiding over de or- denlngsgedachte In het hotel-, café en restau rantbedrijf, waar de heer L. Neher, directeur van den G. T. te 's-Gravenhage, het telefoonge bruik in het hotel besprak. Mr. P. J. Myksenaar, gemeenteiyk commis saris voor het vreemdelingenverkeer te Amster dam. hield als laatste spreker een causerie over het vreemdelingenverkeer In nieuwe banen. Spr. ging eerst na, hoe het toeristenverkeer zich in een vry korte spanne tyds tot een be langrijke industrie heeft ontwikkeld. Voor 1914 was het vreemdelingenverkeer Uit gesproken een luxe bedryf. reisde een zeer klein percentage van de bevolking en een uiteraard min of meer select publiek. Na 1918 verandert dit alles snel. Diverse oorzaken werken daartoe mede. De snelle groei van het toerisme heeft tot di re* gevolg, dat in die landen, wier betalings balans een ongunstig karakter vertoont, aan stonds meer en meer aandacht wordt geschon ken aan de economische zyde van dit ver- schynsel. In toenemende mate gaan de regeeringen van diverse landen in den toerist iemand zien, die „exporteert naar het binnenland" en zy trachten met tallooze faciliteiten het toeris tenverkeer aan te moedigen. Het devies werd: groote massa’s tegen lage prijzen. Dese coUectivlseering, dese populariseering heeft niet nagelaten haar invloed op het geheele toeristenwezen, speciaal het hotelbedrijf. uit te oefenen. ®Hoe welkom de beter «gesitueerde toerist ook moge zyn, het aantal hunner wordt percents gewijs steeds kleiner Mr. Myksenaar ziet de ontwikkeling zoo: eenerzyds het selecte hotel, anderzyds het massahotel. De tusschengroep zal op den duur procentsgewys sterk afnemen. Zooals nu reeds een doordringen van de scheiding café-caféteria valt waar te neméh, zoo ziet spr. in de toekomst een principieels scheidingslijn opkomen tusschen het hotel en wat hy by analogie zou willen noemen de .Jio- teleria”. waarbij hy dan onder het laatste ver staat een modem ingerichte, hygiënische, op massabezoek ingerichte logeergelegenheid waar in elke overbodige luxe verdwenen is, en het hoofddoel, het verschaffen van een uitstekend nachtverblijf, voorop is gesteld. Voorts wees spr. er o m. op, dat vele bedrij ven van overheid en particulier veel scherper aandacht zullen meeten gaan wijden aan het begrip „service". a Ook samenwerking tusschen toeristencentra is een eerste vereischte. De toeristen moeten worden doorgevoerd, niet vastgehouden. In onze gipote steden aldus spr. sal man in de toekomst dienen te beschikken over een uit stekend geoutilleerd bureau, gevestigd op een in het oog vallende plaats. Amsterdam treft reeds krachtige voorberei dingen om zoo mogelyk mot ingang van 193V*te beschikken over een verkeerscentralo die aan de eiachen van onzen tijd sa] voldoen. Amsterdam ging daarnaast reeds over tot de stichting van een gemeenteiyk jeugdverbiyf, waarin jonge bezoekers van.de hoofdstad, die poch van een hotel noch van eeü jeugdherberg gebruik kunnen maken, tegen laag tarief kun nen overnachten. Er is geen enkele reden, waarom wy Neder landers, die op zoo menig gebied een uitsteken de reputatie hebben, geen eerste klasse vreem- delingenindustrle zouden kunnen opbouwen. Men kan den waanzin van de „bekente nissen” en de hysterische toejuichingen van het Russische publiek nog verklaren deels uit panischen angst voor de terreur, deels uit het feit, dat Rusland slechts één systeem van voorlichting, één pers, de pers van Stalin toelaat. Doch wat te denken van de communis ten hier en in andere landen van Europa, die wél andere voorlichting krijgen, die zelf moord en brand zouden schreeuwen wanneer zy hier aan een dergeiyke recht spraak zouden worden onderworpen, die de leugen van dit proces kennen? Zy ook hebben de moorden toegejuicht, zy ook eischen verdere vervagingen tegen allen die het wagen anders te denken dan Stalin. Zy ook nemen de artikelen van Dl- mltrof op (Dimitrof, zelf vrygelaten door de Dultsche fascistische justitie!), waarin sociaal-democraten en allen die een on derzoek durven vragen voor „verachteiy- ke handlangers en advocaten der fascis ten” worden uitgemaakt.... terwijl "*men hun tegeiykertyd op de zoetsappigste wij ze de hand aanbiedt voor een eenheids front! Om één voorbeeld te noemen: Na de executies gaf de radioomroeper van Mos kou in een speech van een half uur de vol gende fraaie titels aan Stalin (30 Augus-1 tus)„Leider van het Volk Vader des Volks Onze Vader Onze Zon Onze geliefde Jozef Onze groote Stalin Stalin de Groote Jozef de Groote On ze groote Leider Onze beminde Leider De eenige ware opvolger van Lenin, enz. Hedenmiddag4 is in het Angelicum te Rome het tweede katholieke pers congres plechtig geopend, waaraan ongeveer 500 congressisten uit niet minder dan 28 naties deelnemen. Uit Nederland is een achttal deel nemers aanwezig. Om vier uur werd in dé kerk van de H.H. Dominicus en Sixtus plechtig Vqni Creator gezongen, waarna de generaal der Dominica nen. Pater Gillet, in een korte toe spraak de godsdienstige ytrekldng van djt congres op den voorgrond stelde. De leider van de legeroefening, luitenant- generaal jhr. W. Röell. commandant van het veldleger, heeft Donderdag uit het hoofdkwsr- tler Prinoenhage de volgende dagorder doen verspreiden: J By het einde der legeroefening betuig ik allen daarby ingedeelden troepen en anderen daaraan medegewerkt hebbenden myne bijzondere tevredenheid voor de toewy- ding en opgewektheid by de van vergde diensten en vermoeienissen betoond. Ik gedénk met weemoed den kameraad, hij de uitvoering van zyn dienst gevallen, en zyn gezin, en ik spreek myn besten wensch uit voor het herstel van hen. die ongeval of ziek te beliepen. De hooge eer, welke Hare Majesteit de Ko ningin ons heeft willen bewyzen, de legeroefe ning in tegenwoordigheid van Hare Konlnk- lyke Hoogheid Prinses Juliana en Zyne Door luchtige Hoogheid Prins Bemhard von Lippe- Biesterfeld, gedeeltelijk by te wonen en te be zichtigen, zal het geheele veldleger eene aan sporing te meer zyn, op den weg van trouw aan het huis van Oranje, plichtsbetrachting en dienstyver voort te blyven gaan. Leve de Koningin. Leve het Huis van Oranje jyke verloofden en de Koningin. Het Wilhelmus «brd gezongen, toen de trein na drie minuten oponthoud in de richting Den Bosch ver dween. Prinses Juliana en Prins Bernhard bleven, totdat de trein uit het gezicht verdwenen de menigte uit het coupéraam toewuiven, by het viaduct aan den Bosschen weg en andere plaatsen, waar de spoorbaan voor publiek zichtbaar is, stonden veel menschen den Konlnkiyken trein gade te slaan. De dictatuur van het proletariaat, die Schmidt had nagestreefd, „bracht de massa van de eene tyrannie in de andere”, hy erkent het nu, v Inderdaad, ook Lenin stelde zich aanvan- keiyk deze dictatuur voor als een betrek ke lijk korte overgangsperiode, noodzake lijk alléén om de vyanden der arbeiders te verslaan om daarna het ideaal van de proletarische democratie te verwezenlij ken. ,XK>ch de les besluit de brochure schrijver ligt nu In alle bloedige duide- lykheid voor ons: het is mislukt, dit is de weg niet” En Schmidt maakt zich los uit de aan trekkingskracht van de Sovjet-maat- schappij, die „reeds thans een enorme hiërarchie vormt, een standenmaatschap- py van een lompenproletariaat.” Hy wil Sowjet-Rusland zelfs niet meer als „een étappe op den weg naar het socialisme” erkennen: i" or rw bt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5