Verkoop door middel van automaten WIJ LUISTEREN NAAR Prins Bemhard Zijn kind gedood INGRIJPENDE WIJZIGING VAN ’T WETSONTWERP Fraude bij Stokvis te Arnhem VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 Ylnpsaonden MododooNn^Z Ze» maanden geëischt Rust van den winkelier Automatische winkel» Beestachtig van Zaterdag 26 Sept. Pleidooi K.R.O.-PROGRAMMA Wijzigingen ANDERE Hoe de diefstallen zijn uit gelekt; thans dertien man in arrest L M Overgangs- en invoering*- regeling Vader mishandelde zijn kind HET ONGEVAL BIJ DE MANOEUVRES GOLFLENGTEN Geregeld contact met de econo mische kringen der hoofdstad Alvorens te antwoorden, heeft minister Gelissen zich grondig op de hoogte gesteld van den ontwikkelingsgang van dezen verkoop Verdachte in hooger beroep ont slagen van rechtsvervolging berlun BEROMUNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL H DEUTSCHL. SEND. 1671M. droitwich HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM n (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARUS I PARUS n ROME TOULOUSE WEENEN Tegen den chauffeur, betrokken bü de inbraak in belasting kantoor te Haarlem De Officier noemt zyn daad beest achtig en eischt drie maanden Beperkte mogelijkheid bijvulling De Weermacht voor Indië VERPLEEGSTER KON VOETEN NIET OP DEN GROND ZETTEN Nu bevrijd van rheumatische pijn Aan de Memorie van Antwoord van minister aan- van verkoop. bü det i. uit .Mada- PERSBERICHTEN „VARIA ultaendlnc 2 40 Ia blieken voor I a.is KAMERMUZIEK LICHTE MUZIEK l Honcaarache door MM M. door KRO-me- ORAMOFOON irilllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIHIlIllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllinlIllllllllHIHIIUIUI wereld van de film vao Domburg Voorgesteld wordt, restaurateurs en caféhou ders den verkoop van tabaksartikelen In den zgn. ..gesloten" tijd in het algemeen toe te staan op denzelfden voet als den verkoop van spüzen of dranken, d.ws, onbeperkt voor soe ver betreft verkoop voor verbruik ter plaatse KRO-Melodlsten Plet Luatenhouwer 1220 1220 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS 1261 M. 455.3 M. 1304 M. MAO M. 1048 M. 31X8 M. 420.8 M- 338.8 M. MM M. 1500 M. 3313 M. UH M. Spr. achtte een flinke straf noodlg en etschte 3 maanden gevangenisstraf. i 1220 Langenberg 12.50 Luxemburg 2.05 Deutechlandsender 2 20 Hamburg 5.20 Beromünster 8 20 Bruaael II 8.20 Brussel I 8.30 Berljjn 8 .30 Langen berg 9.00 Rome 9.30 Boedapest 935 Kalundborg 10.50 Droltwich 11.40 Toulouse 10.16 Hilversum I (Joh 1120 Droltwich 8.00 Hilversum I (Cor S 720 Langenberg (kwintet) (trio) Dezen leverden bü de bonnen, welke aan hen steeds moesten worden afgegeven, meer artike len, dan erop vermeld stonden. Van een geor ganiseerd complot kan echter nier geen sprake zün. Men pleegde de verduisteringen zelfstandig zonder medeweten van anderen. De politie set het onderzoek met kracht voort, omdat nog steeds nieuwe verklaringen worden afgelegd, zoodat verdere arrestaties niet zijn uitgesloten. 350.7 M 539.8 M. 4MJ M. 4884 M. 3312 M. Met de vaststelling van een overgangstermijn van twee Jaren voor wat de regeling van het bijvullen betreft, wordt, naar den minister bij nader onderzoek Is gebleken, voldoende met de belangen van de huidige automatenbezitters rekening gehouden. het door alles <m- rijpere Jchelf- 9Msasa«fassesa4S4SSSsesS6S6SMM80M6M6MM9M8t p (Katho- I. v. Dr. J. Naar men ons nog meldt, is de naam van het slachtoffer van het ongeval bij de manoeuvres In Westelijk Noord-Brabant Berkenboech on diens woonplaats Rhoon in Zuid-Holland. Oehssen aan de Tweede Kamer Inzake het ont- verkoop wij het mlnuten- Henri de geëncadreerd met 11.50 Droltwich (kwintet) 12 30 Hamburg 1.20 Luxemburg 2.23 Brussel II 335 Droltwich 4.00 Luxemburg (zang) 4.35 Droltwich (kwartet) 8.20 Luxemburg 8.J0 Droltwich 8.00 Hilversum I 920 Brussel X 8 20 Toulouse 8.30 Deutachlandaender 4 730 Weenen del", berger) 9.15 Toulouse Schuberts Na raadkamer besliste de rechtbank dat een nader ondersoek naar bet milieu en de gezins omstandigheden van verdachte moet worden ingesteld. De stukken werden In handen van den rechter-commlssajis gesteld. 9 06 parijs I (..Le pardon", ope ra van Meyerbeer) 1035 Toulouse (frsgm. .4— me Butterfly") 8.00 Morgengebed en gewijde gra mofoonmuzlek 8.15 Gramofoon (Morgenconcert) 9.16—10.00 Geen ultaendlng van den KRO 10.00 Uitzending (gramofoon) 10.30 Gramofoonmuzlek 1130 Godadlenatli pastoor L. en De verdediger, mr. M. van Vugt. merkte op dat op grond van praatjes van buurtgenooten, die de zaak altijd erger maken dan ze is, deze man niet veroordeeld mag worden. Zelfs de politie heeft zich blijkens haar proces-verbaal kunnen onttrekken. Spr. verzocht dan ook een nader onderzoek naar de omstandigheden, objectief beoordeeld. Het kind is erfelijk belast. Het is een zeer lastig kind, psychisch achterlijk, doch buiten gewoon moeilijk. Het kon de ouders tot het uiterste tergen. Zü ging zelf in de schuur slapen. Ze werd er niet Ingestopt. Dat verdachte de deur op slot deed, kwam omdat het kind al eens meer in het water had willen loopen en het gevaar dreigde dat ze bet weer zou doen. Verd. heeft tegen verdediger gezegd, dat het niets hielp, of hü bet kind nu vriéndelijk of onvriendelijk behandelde. Het was en bleef lastig. Op 25 Juli heeft hü het kind geslagen. Later had hü er spüt van, want bet hielp im mers toch niets of hü het kind al sloeg. Maar de man maakte zich kwaad en deed toen on bezonnen dingen. Spr. bepleitte een geldboete of een voorwaar delijke veroordeeling met onder toezldhtstel- llng. Dit laatste sou zeer gewenscht sün, want verdachte heeft nog twee kinderen en de ver houdingen in het gezin zün niet in orde. Ge vangenisstraf zou verdachte zün positie doen verliezen en over 10 jaar is hü pensioengerech tigd. Spr. vond het ook gewenscht eens te infor- meeren boe bet kind zich thans in het ge sticht, waar ae is ondergebracht, gedraagt. 930 Luxemburg 11.05 Hamburg 11.20 Parijs I 12 20 Deutschlandsendey 12.30 Kalundborg 12.30 Luxemburg 12.50 Brussel II 13.60 Brussel I 120 Drolt vlch 120 Brussel I 1.30 Brussel I 3.15 Hilversum I 325 Brussel I 3.45 Luxemburg 3.00 Kalundborg 3.00 Hilversum I 3 30 Parijs I 3.30 Luxemburg 335 Brussel II 8.35 Droltwich 3.50 Luxemburg 4.00 Hilversum I 520 Milaan 5 30 Brussel II 535 Droitwich 6.30 Hamburg 620 Brussel II 6.30 Hilversum I 635 Brussel I 8.35 Luxemburg 7.05 Droitwich 7.15 Hilversum I 720 Deutachlandaender 7.30 Milaan 7.40 Boedapest 750 Beromünster 8.00 Toulouse Zn het K.R.O.-gramofoonplatèn- programma wordt Zaterdag middag o.m. ten gehoore ge bracht „Berceuse” t>qn Alph. Diepenbrock. uitgevoerd door sopraan en orkest. (Hilversum II, 4.45—5.00 uur) Omtrent de fraude, gepleegd bü de firma Stokvis te Arnhem, vernemen wü van de züde van de politie nog de volgende büzonderheden Reeds gedurende langen tüd was bet vermoe den gevestigd, dat'er bü genoemde firma ge stolen werd. De zaak is elgenlük asm bet licht gekomen, doordat een caféhouder te Rens- woude aan een installateur vroeg een waseh- tafel, afkomstig van de firma Stokvis, te wil len plaatsen, welke hü zelf, zooata hü zelde, ei ders had gekocht. Nu is het gebruikelük, dat de installateurs provisie ontvangen van de door de firma Stok vis geleverde artikelen. Hiervoor wendde de in stallateur zich tot het hoofdkantoor, waar hem echter werd medegedeeld, dat bedoelde waseb- tafel niet door haar was geleverd. Men is de aaak toen gaan onderzoeken en bü dit onderzoek is de vrachtrijder, die de wasch- tafel had bezorgd, door de mand gevallen. Hü legde een bekentenis af. De minister is van meenlng, dat de be langen van het publiek niet uit het oog sün verldlren, deze belangen moeten echter, evenals bü door de winkelsluitingswet geregelde materie, tot op zekere hoogte achterstaan bü het zwaarder wegende be lang van den winkelier. Intusschen kan niet worden ontkend, dat handhaving van een algeheel büvulverbod wel licht tengevolge zou hebben, dat de exploitatie van sommige loket-automaten onrendabel sou worden; hlerbü heeft de minister meer spe ciaal die loket-automaten op het oog, door middel waarvan aan spoedig bederf onderhe vige eetwaren warden verkocht. 8 50 Toulouse 9.30 Brussel n 9.40 Luxemburg 10.00 Toulouse 10.06 Hilversum I 1020 Kalundborg 10 30 Brussel II 1030 Brussel I 1035 Beromünster 10.40 Luxemburg 10.40 Boedapest 11.06 Parijs I 1130 Kalundborg 11.40 Toulouse 11.40 Boedapest 11.46 Weenen 13.00 Droltwich Berlijn Hamburg In het wetsontwerp is een wüziging aange bracht, waardoor het begrip „winkel" een be perking ondergaat en daarvan wordt uitgezon derd de ruimte, waar uitsluitend door automaten wordt verkocht, tenzü die ruimte een automa tisch café of restaurant is. De automatische winkel of met automaten gevulde hall zal dan geen winkel meer zün in den zin dezer wet en het exploiteeren zal niet meer toegelaten zün. Mede omdat vete winkeliers zich dhamne- de een niet onbeteekenend debiet hebben weten te verschaffen, hetwelk door een büvulverbod ernstig zon worden getroffen, te de minister bereid, door het openstel ten van een beperkte mogelijkheid van bijvulling ten aanzten van bovenbedoelde eetwaren tegemoet te komen aan het be swaar, aan een algeheel büvulverbod ver- bonden. Van de hand van den oud-vloe-admiraal mr. J. C. Jager verschünt dezer dagen een brochure getiteld: „Voor Indlë’s weermacht is hoofdzaak: luchtmacht”, waarin deze eenige beknopte be schouwingen geeft over de defensie van Neder- landscn-Indië in verband met het onlangs door de Regeerlng Ingediende wetsontwerp. Het Is allerminst de bedoeling van den schrij ver geweest een uitgebeelde militair techni sche studie te publiceeren. doch veeleer om voor den leek op militair gebied duidelük uiteen te zetten, waar het bü de verdediging van dat gebiedsdeel bovenal op moet aankomen. Rowntree Handels Maatschappü, voorkomt. Voor de Haart. rechtbank heeft Donderdag morgen de 55-jarige machinist B. terecht ge staan, wonende In den Spaarnwouderpolder I onder Velsen en verdacht van mishandeling van zijn kind. In de dagvaarding was hem ten laste gelegd, dat hü op 25 Juni het kind met I een gummistok had geslagen. Het meisje werd ais getuige geboord. Het zag I er zeer stumperig uit, had ingevallen wangen I en teek eer 7 jaar dan 17 jaar oud. Met een beverig, dun stemmetje gaf het antwoord op de vragen van den president. Zü vertelde dat ze in een schuur moest sla pen, hoewel, er genoeg ruimte voor haar In huis was. Haar stiefmoeder (de tweede vrouw van verdachte) had dit zoo bepaald. Het eten kreeg ze ook In de schuur. Op 25 Juni was ze met een gummistok door haar vader op haar beenen en zitvlak geslagen. Ze erkênde dat ze toen .stout” was geweest. Ze had haar vader uit gescholden en de deur van de schuur stuk ge maakt omdat ze uit de schuur wilde Verdachte, die ste’k onder den Indruk was en eerst slechts aarzelend antwoordde, bekende dat het kind geslagen Is. Hü had het kind in de schuur ondergebracht, omdat het het huls zoo bevuilde. De president: Vindt u die schuur een mensch- waardlge plaats? Verdachte: „Ik kon haar niet langer In huls houden, omdat se zoo vuil was." Verdachte gaf hiervan verschillende voor beelden. De president achtte het optreden van ver dachte tegenover zün kind zeer slecht. De man beweerde echter dat hü alles gedaan heeft om het kind een goede opvoeding te geven, doch alles mislukte. Een dokter Is er bü geweest, doch dit hielp ook niet. De president merkte echter, op dat verdachte toegepaste middel óndanks geoorloofd Is." Verdachte beweerde, voorts dat zün tweede vrouw niet de oorzaak van dit geval is. Het kind vertelde vervolgens dat het overdag niets deed. Het behoefde overdag niet In de schuur te zün. Vroeger is het ook wel eens geslagen, doch niet dlkwüls. De president legde aan verdachte diens uit lating voor, dat hü het kind graag kwijt wilde zün. Verdachte verduidelükte dit. Hü had be doeld dat hü alle moeite gedaan heeft om bet kind voor onderzoek in een gesticht te krijgen. Het meisje was ziek en Is een paar maal va» de trap gevallen. Men stelt altW werkelükheid te genover illusie. Is dat wel geheel juist? Kan illusie geen schoone wer kelijkheid zün voor den een of ander? Wie zich aan een schoone illusie over geeft en daarvan al het ideèele genot smaakt, dat een verheven illusie ons geven kan, bezit een reiel geluk, een werkelijk geluk dat niet tegenover de realiteit staat. Maar hoe dat ook zij we bedoelen niet hierover te disputeeren men moet hen niet beklagen of uitlachen die er mooie illusies op na houden. Idealisten met illusies moeten er in de samenleving zijn, hen heeft de maat schappij noodig. Wat zou de wereld arm worden en naargeestig indien er geen illusies meer bestonden en alleen een werkelijkheid zonder lach, zonder zon, zonder droom, zonder illusie. Brussel I Brussel n 10.30 Berlijn 10.30 Hilversum 10.36 Luxembur- Naar verluidt sal Prins Bernhard binnenkort eenlgen tüd de werkzaamheden óp het kantoor der Ned. Handelmaatachappü gaan volgen. Sommige organen stellen het thans voor, alsof de Prins In vast verband sal treden op het hoofdkantoor in de Vüzelstraat. We kunnen dit laatste ten stelligste tegen spreken. van een vast verband is geen sprake. Het geldt hier een zich oriénteeren van den Prins ten aanzien van sün nieuw vaderland Het moet ook in bet voornemen liggen, dat Z. D. zich eveneens bü andere instellingen op de hoogte stelt om sün economische studiën betreffende land en kolonlèn te vervolledigen. I zangconcours duetten) I (Msandrevue vrooljk progr.) De politie kon nu flink Ingrijpen. Twee vrachtrüders uit Enkhulzen. onder wie de reeds genoemde, en zeven man van het personeel, onder wie de chef der afdeellng sanitaire arti kelen, en een employé, die sedert Mei niet meer bü de firma in dienst Is, alsmede vier Arnhem- De Officier van Justitie zelde In zün requi sitoir, dat het waar moge zün, dat bet kind erg lastig was, maar dit mag geen excuus sün voor de behandeling, door verdachte aan zün kind aangedaan. Het is een beestachtige daad geweest. De heele buurt ergerde er zich aan. Het kind sliep in de schuur en had niet eens y.oldoende dek (een oude regenjas en een ctekenn Alsof het een hond was, zoo werd haar het eten toegeschoven. Het meisje is op last van den Officier onmlddellük onder de hoede van den Voogdüraad- gesteld, die thans, alvorens verdere maatregelen te nemen, eerst de uit spreidt zal afwachten. De meenlng, dat automaten in café’s wel zouden mogen worden bügevuld en die, behoo- rende bü winkels, niet, berust klaarblükelük op een misverstand, in haar algemeenheid Is deze opmerking althans zeker niet juist. 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10 00 Hilversum I 10.30 - 1020 De vrijstelling van de verkoopautomaten van de regeling der Winkelsluitingswet als gevolg waarvan de winkel, waarin een verkoop- gutomaat geplaatst is. te allen tüde. derhalve ook gedurende dan ag. „gesloten” tüd, mag geopend zün rook den verkoop door middel van deze automaat, heeft tot ontduiking van bovengenoemde wet geleid en groote moellük- heden met ^betrekking tot de contrdle op de naleving daarvan met zich medegebracht. De minister meent de voorkeur te moeten geven aan schrapping uit de Winkelsluitings wet vhn de bepaUng. krachtens welke de auto matenverkoop bulten de toepassing dezer wet gesteld werdt. Alg gevolg daarvan zal deze wet thans zonder eenige beperking toepassing vinden ten aanzien van allen verkoop, welke ’t Gerechtshof te Leeuwarden heeft Donder dag den 22-jar. handelsrelzlger Y. K wonende In Leeuwarden, thans gedetineerd, overeenkom stig den eisch van den procureur-generaal ont slagen van rechtsvervolging terzake van den hem ten laste gelegden moord op zün zes maan den oud dochtertje, dat ongeneeslük ziek was. De rechtbank had den man vüf maanden ge vangenisstraf opgelegd. Y. K. was voorts wegens verduistering en diefstal door de rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelük. De procureur-generaal vorderde een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelük onder aftrek van de geheele voorlooplge hechtenis. Het gerechtshof veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelük en met aftrek van twee 'maanden preventieve liechtehls, zoodat de ver dachte in vrijheid werd gesteld. ache installateur* werden gearresteerd en zün. na een bekentenis te hebben afgelegd. In bet Huls van Bewaring te Arnhem ingesloten. De hoeveelheid verduisterde goederen la vrü omvangrijk en omvat o.m. zeventien wasch- tafelinstallaties en verder closetpotten, koperen kranen, sanitaire artikelen, lampen, gereed schappen, enz., enz. De verduisteringen werden reeds over een periode van één tot anderhalf jaar gepleegd en waren mogelük, doordat verschillende leden der expedltie-afdeeling bü het complot betrokken waren. 'Op de Vleugelen van den nacht) treffende het onderhavige ontwerp het voorlooplg verslag bereids, t doch dit was nog niet beantwoord. Alvorens de voortzetting der behandeling te bevorderen, heeft hü er prjs op gesteld, zich grondig op de hoogte te stellen van den ontwikkelings gang van den verkoop door middel van auto maten, welke zich inmiddels steeds duideUjker heeft afgeteekend. werp van wet tot regeling van den door middel van automaten ontleenen volgende: Bü het optreden van den minister was be- van wet verschenen, voor de door mevr. A. Bchelf- (.Dae VellchenmS- operette van Hellms*- (Operetteprogr. uit a werken) SOUfTENCONCERTEN 425 Brusssl I (viool en plano) 6.30 Deutschlandsender (zang) 625 Berlijn (sand) 7.30 Brussel II pianorecital 7.40 Berlijn (pianorecital) 7.45 HllversumT I (zang) 820 Parijs I (piano) 8.40 Beromünster (zang) 925 Parijs II (zang) 1030 Weenen (pianorecital) 10.50 Deutscblandaender pianoreci tal) OPERA EN OPERETTE De minister geeft een uiteenzetting van de overwegingen, welke er toe geleld hebben, het exploiteeren van automaten In den regel voor den winkelstand te reserveeren. De In de wet opgenomen vrijstellingen, waaraan nog eenige uitbreiding is gegeven, zullen er toe bijdragen, aan de bezwaren, welke uit dit stelsel voor exploitanten van niet bü winkels behoevende automaten kqppcD, „ypactYlpqlen, tegemoet te komen. Pe minister kan bet standpunt der leden, Idle de zwódsakelükheid van een büvulverbod betwijfelden, niet deelen. Afgezien van het feit, dat een dergelük verbod door den midden stand zelf in het algemeen wordt begeerd, zoodat een beroep op de belangen van den middenstand als argument tegen dit verbod kwalük opgaat, wordt zonder een zoodanig verbod de rust van den winkelier niet vol doende gewaarborgd. De ondervinding heeft geleerd, dat bü vele automaten het büvullen zich niet beperkt tot een enkele maal en dat voomamelük bü de b. g. loket-automaten het bijvullen veelvuldig geschiedt. Dat In zulke ge vallen de rust van den winkelier ten zeerste in bet gedrang komt, is dan ook bulten twüfel. Een beroep op de tegenwoordige omstandig heden gaat evenmin op, nu de wetgever een maal in de winkelsluitingswet, die toch ook voor dezen tüd geldt, het principe van de rust van den winkelier heeft nedergelegd. Het volgende schrijft ons Zr. M. F. te W.: „Ik - begon Kruschen Balts te nemen na een hevlgen aanval van rheumatische pün in belde knieën, {iet was zoo erg, dat ik drie weken langs zelfs mün voeten niet op den grond kon zetten, en ’s hachts was de pün Wjna niet te verdragen. Müri knieën kraakten van stüfheid. en ook mün humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts en hield vol. Het eerste, wat Ik opmerkte was verbetering, tot dat tenslotte mün rheumatische pünen geheel verdwienen, en mün knieën weer soepel werden. Ik ben een vrouw van 50 en moet mün kost ver dienen- met verplegen in een gesticht, en Ik doe nu zonder eenige moeite precies hetzelfde werk als vrouwen half zoo oud als Ik. kunt dus trotech zün op de voordeelen van Kruschen Salts.” De voortrejjelüke eigenschappen van Kru schen Salts, die het ontleent aan de zes mine rale zouten, welke het bevat, kunnen niet ge noeg herhaald worden. Deze zouten sporen Uw afvoerorganen aan tot betere, meer Intensieve werking. Het gevolg hiervan Is. dat de afval stoffen weer snel en geregeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van schadelüke stoffen, o.a. van het Urinezuur, dat In vele gevallen de rheuma tische pünen veroorzaakt. Hierdoor wordt Uw bloed gezuiverd en Uw rheumatische Pünen zullen geleidelük verminderen om tenslotte ge heel te verdwünen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bü alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Amsterdam. Aanvankelük lag het In het voornemen van Prins Bemhard eenige maanden werkzaam te zün op de Hollandsche Koopmansbank aan de Keizersgracht te Amsterdam, om zich aldus met taal eh landsaard vertrouwd te maken. Reeds was alles voor zün komst gereed, toen door de publicatie der verloving aan dit voor nemen geen gevolg werd gegeven. In haar radiorede heeft H. M de Koningin hierover vermeld: „Een jaar geleden werd Hü te werk gesteld te Parijs en het lag In de bedoeling, den daar aangevangen arbeid en studie te Amsterdam voort te zetten." De Prinses voegde hieraan toe: „Mün verloofde wil zich eerst nog eenlgen tüd rustig wijden aan de studie van ons land en zün overzeesche gewesten en die geleld door Zün perooonlüken aanleg, speciaal van de economische züde aanvatten." In dit verband «moet ook Prinsen bezoek aan den president der Nederlandsche Bank, mr. Trip, gezien worden. En om aan het hier boven geuite voornemen gevolg te geven, zal Z. D. de werkzaamheden der Ned. Handels Maatschappü volgen, wier geschiedenis vele aanrakingspunten heeft met het Huls van Oranje en welker betrekkingen met Neder- landsch-Indlë den Prins in staat stellen zoowel zün economische kennis ten aanzien van Ne derland als de gewesten van overzee te ver- grooten. Er Is evenwel geen sprake van eenlg vast dienstverband, doch van een oriënteering in economisch opzicht. Ig halfuurtje door H Përquln. geleld besloten door gramofoon muzlek 13.01 Politieberichten 13.15 Frank Fok. Wlen (gramofoon) 13.30 De KRO-Melodlsten o. 1. v. Piet Luatenhouwer 1.00 Gramofoon 1.10 KRO-Melodleten o. 1. v. Piet Luatenhouwer 3.00 Halfuurtje jeugd - hout 330 Gramofoon kunst) 3.00 Kinderuurtje door mevr. B. Nuwenhulevan der R|jat 4.00 Het KRO-Orkest o. 1. v. Ma- rlnua van t Woud 4.45 Graihofoon 5.06 KRO-Orkeet o. 1. v. Marlnua van 1 Woud 5.46 Het zingende t t lleke Verkenners Polman) 620 Journalistiek weekowralcht 6.46 Gramcfoonmuzlek 650 Inleiding tot den as. Bspe- rantocuraus 7.00 Politieberichten 7.15 Medische sportkeuring dr. J. J. Bonke 735 Actueele eetherflltsen 8.00 Nieuwsberichten en dedeellngen 8.10 Lichtbaken*. Tien overpeinzing door Greeve, pr.. gramofoonmuzlek 8.30 Omroep-oproep 835 Bont programma bü het schelden van den zomer. Me dewerking verleenen het KRO-Orkeet. o. 1. v. Martnus van ’t Woud, de KRO-Trou badours o. 1. v. John Kristel 9.00 Uit de door A 1080 KHuw»berlchten 10.36 De KRO-Meeuwen -11.U Gramofoonmuzlek In den winkel geschiedt, onverschillig, of deze al dan niet door middel van een automaat ge schiedt. Anderzüd» 1* het de bedoeling, dat ver koopautomaten, bulten den winkel en het daarbi' behoorende winkelhuis of op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land en waterwegen geplaatst, uitsluitend sullen vallen onder de verkoopautomatenwet. Een- voudlgheldahalve is van dese automaten, welke als „bulten-automaten" zullen worden aange duld, een definitie in het gewüzlgd ontwerp opgenomen. Daar hevena de gewone winkels ook café’s, restaurants en hotels onder het begrip „winkel" der Winkelsluitingswet vallen en deze ten aan zien van dergelüke Inrichtingen dus eveneens van toepassing is, zal ook de verkoop door mid del van binnen deze Inrichtingen geplaatste automaten zich hebben te richten naar hetgeén de Winkelsluitingswet bepaalt. Het gewüzi&d ontwerp schrijft thans voor, dat hotels geen „bulten-automaten" mogen hebben. De minister heeft gemeend het exploiteeren van ..bulten-automaten" niet geheel aan de houders van de restaurants en café’* te moeten ontzeggen, doch te kunnen volstaan met een regeling, waarbü die exploitatie beperkt blült tot den verkoop van aan spoedig bederf onder hevige eetwaren. De café’s en restaurants zullen door deze regeling zooveel mogelük het karakter van binnenbedrüf behouden en zich derhalve hebben te onthouden van den verkoop op straat van waren, waarmede zü In concurrentie met den winkelstand zouden komen. In de memorie van antwoord In zake het wetsontwerp tot regeling van den verkoop door middel van automaten is het volgende opgenomen over den verkooptüd: Voor automaten, behoorende bü gewone’ winkels: a. staan zü in den winkel, dan regelt de verkooptüd zich naar den tüd van sluiting van den winkel; b. zün bet „bulten-automaten", dan is de verkooptüd onbeperkt. Voor automaten, behoorende bü café’s e.d.: a. staan zü In het café, dan regelt de ver kooptüd zich naar den slultlngstüd van de Winkelsluitingswet, zoodat dus in het alge meen In den tüd, dat de gewone winkels ge sloten moeten sün. slechts spüzen. dranken of tabaksartikelen voor verbruik ter plaatse door middel daarvan mogen worden verkocht; b. z|jn het „bulten-automaten", dan is de verkooptüd onbeperkt. Voor automaten, behoorende bü hotels, richt zich de verkooptüd naar de Winkelsluitings wet, dus In het algemeen mag In den tüd, dat de gewone winkels gesloten moeten zun, slechts worden verkocht aan logeergasten. 2.00 Hüwnum II (FUmkwartlcr- Hüversum I (.De laatste brief van groote figuren") 3.40 Hllvsnum I (Biperanto-ult- xendlng 5.40 Hilversum I (letterkundig ovenlcht) 8.15 Hilversum gemengde Hilversum Als gevolg hiervan heeft hü leiding gevonden, mede ook in ver band met de daaromtrent in het voorloopig verslag gemaakte opmer kingen. het wetsontwerp in belang rijke mate te wijzigen. De ingrüpende wijziging, die het ontwerp heeft ondergaan, heeft den minister aanleiding gegeven, daar omtrent het oordeel van den mid denstands- en den nijverheidaraad in te winnen. Beide colleges hebben zich in het algemeen met den in houd van het ontwerp kunnen ver- eenigen en slechts ten aanzien van enkele punten van ondergeschikt belang opmerkingen gemaakt, waar mede de minister zooveel mogelijk Tekening heeft gehouden. 920 Brussel H 13.00 Hilversum I 1320 Brussel I 1220 Brussel II 1225 Parijs II 1.50 Brussel I 150 Brussel II 3.20 Langenberg 320 Droltwich 225 Luxemburg 3.50 Kalundborg 3.30 Brussel I 4 20 Deutschlandasnder 4.20 Brussel II 4.50 Brussel II 5.00 Luxemburg 5.06 Hilversum I 6 20 Brussel I 520 Parijs H 5.50 ParUs I 6.10 Milaan 850 Parijs I 7.00 Hilversum I 7.06 BerlUn 735 Brussel I 8.40 ParU* H 8.45 Hilversum I 9.50 Hilversum I 10.50 Parus H 11.00 Weenen 11.00 Hilversum I 11.30 Luxemburg 1120 Brussel II 1335' Parijs I Op 23 April jj. heeft een viertal Amsterdam mers een Inbraak gepleegd In het Rüksbelas- tlngkantoor aan het Klein Heiligland te Haar lem. De mannen waren druk bezig een brand kast te forceeren, toen de politie die van te voren van een en ander op de hoogte was binnentrad eh de mannen arresteerde. De Amsterdammers zün later tot zware straffen veroordeeld. Zü waren naar Haarlem gebracht door een taxi, bestuurd door een 23- jarlgen Amsterdamschen chauffeur. Deze was ook gearresteerd, doch beweerde eerst, dat hü van de inbraak niet* af wist. De mannen zouden tegen hem gezegd heb ben, dat het Ingenieurs waren, die een onder zoek in Haarlem moesten ipstellen. Met een taxi had hü des avonds om tien uur hen naar de Gasthuisvest gebracht en volgens afspraak zou hü ze des nachts om vier uur weer afhalen. De chauffeur stond hedenmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht, verdacht van medeplichtigheid en poging tot diefstal. De eerste getuige was een der reeds veroor deelde Inbrekers. Oet. kende den chauffeur als een dood-eerlü- ken jongen. Hü had hem uitgekozen, omdat hü hem een dienst had bewezen en wist, dat de k chauffeur In geldverlegenheid verkeerde en dus wel voor een nachtelük werkje te vinden sou zün. Over de inbraak heeft hü niet met hem gesproken. Hü heeft tegen den chauffeur ge zegd, wü hebben een zaakje op te knappen in Haarlem met behulp van gereedschap. Wil je ons er heen brengen? We sullen bet je goed be talen. Het heeft hem toen nog veel moeite gekost om den chauffeur over te halen ben naar Haar lem te brengen. Tenslotte Is het toch gebeurd. De chauffeur mocht niet wachten op den afloop van de in braak, want dan sou hü wel eens onderweg in slaap kunnen vallen en dan zaten de inbrekers met de gebakken peren. Daarom was hem aan geraden naar een café in Dlemen, dat des nachts open is, te rijden. De Officier van Justitie gaf get. een schrob- beering. omdat hü voortdurend tegen den Offi cier had gelogen. Eerst toen verd. zelf had bekend, was ook get. door de mand gevallen. Hü vond het daarom niet In den haak, dat get. den chauffeur pro beerde schoon te praten. Get. erkende tenslotte, dat verd. wel lets van de inbraak zou begrepen hebben. De Officier van Justitie zette in zün requisi toir uiteen, dat verd. eerst hardnekkig heeft ontkend; eerst toen andere menachen aan bet praten gingen, volgde de bekenten». Verd. moet begrepen hebben, dat hü inbre kers naar Haarlem bracht en ze daar otn vier uur des nachts weer zou afhalen. Verd. is echter nog nooit eerder veroordeeld en niet zoo schuldig als de Inbrekers. Spr elscb- te zes maanden govangentsstraL De verdediger, mr. I. Coopman uit Amster dam, concludeerde op juridische gronden tot vrijspraak en pleitte voort* voor een voorwaar- delüke veroordeeling. Uitspraak 8 October as. Tegenwoordige exploitanten van verkoqp- automaten, nlet-houders van een winkel, zoo mede hun rechtverkrügenden, zullen de ex ploitatie hunner verkoopautomaten nog gedu- dende twee Jaren na de In werking tredlng der wet op denzelfden voet mogen voortzetten. De bepalingen betreffende het büvullen van „bulten-automaten” en de contrdle op het bü vullen daarvan treden eerst na twee jaar in werking.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 6