R.K. Fabrieksarbeidersbond te Den Haag bijeen Het geheim der Heiligen „TERUG TOT CHRISTUS I Restaurant DORRIUS Jta/e De Bruyn Grondwetsherziening MOBIUS ATIE-INVALIDEN OPLICHTER ACHTER SLOT De laatste" der Ulanen wordt De heer H. Habermann NICOTINE-VERGIFTIGING Gevaarlijke tuinbouw-bezigheid f FRAUDE BIJ BUZ. VRIJW. LANDSTORM Eerste Kamerlid Mendels infor meert hy den minister Onderscheiding voor den voorzitter Procureur-generaal besluit tot af- wyzing van beroep in proefproces GESCHEURDE KERKPILAREN TE EDE Verslag der commissie van rap porteurs half October gereed Maatregelen ter voorkoming van ongelukken VERGOEDING DENATURATIE AARDAPPELEN Oogst 1936 komt Maandag e.k. aan de beurt MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER Contingenteering in Griekenland De voorzitter en de heer De Bruyn hebben in redevoeringen op de moeilijkheden van dezen tijd gewezen Een belangrijk afzetgebied voor Nederlandschen zuivelexport verloren? Een populaire „Westfries” negentig jaar Voortzetting van de behandeling op 13 October e.lc. Verschil lende menschen gedupeerd Geen gelegenheid wordt onbenut gelaten, om X. C. de Bruyn g< is nog AD INTERIM gedaan en nog doet. Haber- en een de T zwaar, dat men ae byna rechtop neer kon zet- ékerheld aal geboden is. t noodzaak. De regeering beseffe, vooral ia dezen tyd, het belang van collectieve ar- beidsovereenkomsten Het soc.-dem. Eerste Kamerlid Mendels heelt den minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd, of deze zich op de hoogte heeft gesteld van de malversaties, die zich hebben voorge daan by het beheer van de geldmiddelen van den Bijzonderen Vrijwllligen Landstorm in de gewesten Limburg en Zeeland. Is de minister in staat en bereid inlichtingen te verstrekken omtrent aard en omvang dier malversaties met mededeeling tevens van de voorschriften regelende het beheer van de geld middelen van genoemd instituut en van de wij ze en frequentie der contröle. die op dat beheer werd uitgeoefend? Heeft de minister in het voorgevallene aanleiding gevonden te overwe gen of in dat beheer en in die contröle wijzi ging ware aan te brengen? ecretaris was kamerlid De rerklledenver- actieve handelsbalans heeft en dan nog slechts op eompensatiebasls. Voor Nederland komt deae maatregel neer op een invoerverbod. sommige [komen, is léven (in- Naar de Standaard verneemt, heeft het af- deelingsonderzoek van* de RegeeringsvoorsteHén tot herziening van de Grondwet een vlot ver loop gehad, zoodat verwacht mag worden, dat tegen half October reeds het verslag van de Commissie van Rapporteurs zal verschijnen. Niets wordt nagelaten, om de materieels toestanden voor de arbeiden zoo goed mo- gelijk te doen zyn. Maar by, die beweert, dat bet Verbond alle verslechteringen had kannen tegenhouden, misleidt de arbeiders Als het moet schroomt eek bet Verbond niet voor het middel van de staking. Het Amsterdamse!» gerechtshof zal Dinsdag 13 October de behandeling voortzetten van <te strafzaak tegen den arbeider O. S. die ervan wordt verdacht in den grooten IJpolder den boerenknecht O. Verhoeven te hebben dood geschoten. De rechtbank had hem vrijgesproken. Na een uitvoerig getuigenverhoor wees het Hof een interlocutoir arrest, waarbij een nieuw onderzoek naar verschillende punten werd ge last. verjaardag Wy wens gloriedag e N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. SLATS OU JOUA SN LA CABTA In- op Afdeellng Amersfoort bracht dank aan het hoofdbestuur, dat steun verleende voor een sta king by een werkgever aldaar, die meisjes op straat zette, omdat zij georganiseerd waren. De secretaris, de beer Brussel, beantwoordde de sprekers en zegde volle medewerking toe. De materialistische geest, zoo ging spreker voort, heeft veePellende over de wereld Aitge- stort. Onze leuze zij: -Terug tot Christus”, ook voor onze stoffelijke belangen en de maat schappelijke toestanden. Spr. hekelde ten slotte scherp bet nationaal-aociallsme, dat het hei dendom propageert. Van bevoegde zijde vernemen wij. dat met Ingang van Maandag 28 September as. ver goeding zal worden verleend voor het dena- tureeren van aarcta;>pelen ven den oogst MM met uitzondering van vroege aardappelen en fabrieksaardappelen welke zijn geteeld en worden gedenatureerd met inachtneming van de dienaangaande gestelde voorschriften. Naar gebleken is. werd in groote lijnen stemming betuigd met de voorstellen der Re geering. Verschil van meenlng bleek te bestaan over bepaalde ingrijpende wijzigingen, oju in zake de persvrijheid en revolutlonnalre volks vertegenwoordigers. Intusschen beteekent dit nog niet, dat Inzake punten, waarin de Regeering de voorstellen van de Staatscommissie niet overnam, b.v. art. 7 van de Grondwet, van de zijde der Kamer voor stellen zijn te verwachten, om deze toch in de herziening te betrekken. Ook binnen de ver schillende Kamerfracties bestaat ten aanzien van een belangrijk vraagstuk als het preventief toezicht op de pers-uitlngen geen eenstemmig heid. Overigens bleek, dat bij een bepaalde zijde een verdergaande herziening van de Grondwet wenscheiyk werd geacht. zal alle 1 jaar geleden, dat hij als igsulanen, -het zoo be- ichtcorps van den ouden door de bovennatuuriyke liefde, die werkelijk door den Goddeiyken Geest der Liefde be- heerscht en geleld wordt, kan Inderdaad ge rust .doen wat bil wil." *1 «ouden de men- Nadat het verslag van den goedgekeurd, verkreeg het Eerst Bruyn, voorzitter van bet R-K bond, het woord, die den heer Kleys oompU men teerde met zijn Pause Hjke Onderscheiding Spreker bracht den bond hulde voor dc solida riteit, welke jegens het Werkliedenverbond .leeds werd betoond. Hij ultte zijn vreugde over het feit, na gewezen te hebben op de moeilijk heden van dezen tijd, dat de katholieke arbei ders, ook de werkloozen, de politiek van het Verbond begrijpen. Immers: Griekenland heeft ten opzichte van ons land geen actieve handelsbalans en boven dien, al ware zulks wel het geval, dan zou het nog zeer moeilijk blijken te zijn, toestemming tot particuliere compensatie te krijgen. Deze maatregel, welke een nieuwe en ernstige bedreiging van onzen toch al aoo geslonken ex port beteekent. Is het gevolg van een reeks van besluiten door de Grieksche Regeering in den loop van 1936 genomen. De Nederlandsche Zulrijproducenten. In het bijzonder zij, die met Grieksche klanten con tracten hebben aangegaan ten aanzien van de levering van gecondenseerde melk en melkpoeder, hebben door de nieuwste maatregelen, welke de Grieksche regeering te dien aanzien heeft ge troffen, een belangrijk afzetgebied voor hun producten vrijwel geheel verloren. De Grieksche regeering heeft deze maand be sloten, dat de invoer van gecondenseerde melk en melkpoeder alleen aan die landen la toe- de bonding van de hun personeel onmlddel- ten en as staan bleven ook! Dat ging zoo een paar jaar door en de naak groeide. Maar het vaderland riep, de tijd van den dienstplicht was aangebroken. Carl ging en diende zijn land drie jaren. Intusschen broeide het overal la Europa: Het slot was, dat da jon-1 het belang der werklooeen te dienen. Voor Ae[gestaan, ten opdchte waarvan Griekenland een jeugdige, werfclooze arbeiders wordt jaarlijks ruim f30.000 beschikbaar gesteld. Uit de huidige moeilijkheden moet nieuwe kracht geput wor den voor de toekomst. Wat zou er van de so ciale positie der arbeiders zijn overgebleven, in dien er geen krachtige vakorganisatie was ge weest? Vit deaen tijd moet leering getrokken worden voer de toekomst. Wij leven nop, aldus spreker, in een kapitalistische maatschappij. wy moeten strijden voor een geordende maatschap pij. waarin de factor arbeid in het productie proces minstens een even groote rol moet spe len als de factor kapitaal. Pastoor Rombouts, geestelijk adviseur van den bond in de Zaanstreek, sprak woorden vah dank voor hetgeen de fabrieksarbeidersbond in de afgeloopen 25 jaren heeft gedaan en be reikt. De aanwezigen zongen daarna staande het bondslied. - De adviseur van den bond, pastoor Mol ler, deelde vervolgens mede, dat Z. H. de Paus den bondsvoorzitter, den heer Kley»? heeft doen «geworden het gouden eerekruls Pro Ecclesia et Pontlflce, welk bericht met lulde toejuichingen werd begroet. De 25 Jaren van strijd, welke de bond ach ter zich'heeft, zijn van groot belang voor de arbeiders geweest. Het leed,dat landen over de arbeidersklasse- i| ons land tot nu toe bespaard 1 stemming) t Een ernstig geval van vergiftiging heeft zich voorgedaan bij een knecht, van den tuinder Scheffers aan den Dijkweg te HonseleradQk. Deae knecht. K. uit Naaldwijk, had dee mid dags geholpen bij bet verpulveren van nicotine. Toen de jongeman eenlge uren deae werkzaam heden had verricht, voelde hij zich onwel wor den. Aanvankelijk scheen zijn toestand niet aoo ernstig, doch des avonds kreeg de man het aoo benauwd, dat dr. de Bruyn overbrengen naar het Ziekenhuis te Den Haag noodzakeUjk acht- O Consuftiptiemelk Nederlandsche Zuivelcentrale, 37 September t/m 3 October; consumptiemelk regeeringscon- tract, tazegedeelte 6.25 cent, eventueel ver hoogd met premie, of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsmlni- mumprljs 4.50 cent. Afdracht bil levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Ir. Kromhout uit Den Haag heeft een onder soek Ingesteld naar den toestand van de Ned. Herv. Kerk te Ede, waarvan twee oude pilaren ernstige scheuren vertoonen. Een van deze pilaren schraagt, behalve een deel van het ge welf, ook nog een balk van de orgelgalery. Op advies van lr. Kromhout sullen than» een aantal plaatsen nabij de gescheurde pilaren niet meer gebruikt worden. Het orgel mag slechts spelen zonder gebruik van de zware re gisters, terwijl ook de zware torenklokten niet meer gebruikt mogen worden. geman, die met groot verlof naar Holland, waar hy reeds zijn boterham «Ast, dacht te gaan, nog een jaartje moest blijven Met een nooit gekende kracht barstte de oorlog uit en de Ulanen behoorden tot het zege vierende leger; ook Carl Habermann, die bij het 13e regiment de zgn. Hannoversohe Konlngs- ulanen, diende. Bij Mars la Tour kwam het tot een eerste treffen: De doorgetrainde Dultsche keurtroepen tegen de Fransche .ongeorgAnlseer- de en slechtverzorgde legers. Eerst in den avond van 16 Augustus 1870 kwam de Fransche cava lerie opdagen, doch slechts om verpletterd te worden door de Ulanen, de gevreesde piekgniers. die stuk voor stuk meester waren op hun toen zoo geduchte wapen. Habermann zelf zegt niet te veel van dit tref fen; hij deed slechts zijn plicht doch zijn moed zal direct opgevallen zijn, want aan dezen slag dankte hij zijn bevordering tot onder- I officier. Zijn paard werd onder hem.vandaan geschoten, kameraden sneuvelden in den bloe- digen kamp, maar het geluk is met de moe- digsten: Habermann bleef ongedeerd, ook in den succesvollen slag by Gravelotte op 18 Augustus en het bloedbad op 2 September by Sedan, een naam, die zelfs nu nog nA den grooten broeder moord bloedig staat aangeschreven. Op het slagveld de oude Dultschers wisten even goed wat regie was als de moderne werd hem de onderscheiding ..VlonvllleMars La Tour” uitgereikt, „Dem Slegreichen Heer” Met nauw verholen trots, een glans In de nog aoo heldere oogen, liet de oude heer ons zijn tropee zien. Zyn zorgzame echtgenoote glimlachte en moet als wij gedacht hebben: 1 bloed kruipt waar bet niet gaan kan.... Toch had hy aan dezen eenen oorlog genoeg: goed en wel In Holland weergekeerd «11de hy de Nederlandsche nationaliteit verkrygen. Maar by het natkmaliseeren waren vele moeliykheden, te veel naar den zin van den Jongeman en ten slotte heeft hy zyn pogingen om Hollander te worden, maar .opgegeven. In 1887, in de kracht van zyn leven, toen de zaak een goede boterham bood, trouwde hy te Wognum het meisje zijner keuze, 14 jaar jon ger dan hy zelf. Habermann was toen 40 Jaar. By leven en welzyn zal het volgend Jaar April de gouden bruiloft worden gevierd. *1 „Dat zal nog wel gaan." meent de oude Ulaan optimistisch. Hy moet zich wel iets ontzien en het loopen en spreken valt hem wat moeliyk, maar van een sigaartje kan nog genoten wor den. Echt Jammer dat de groote Dultsche pUp aan kant moest, omdat het rooken daarvan te zwaar wordt. Ongetwyfeld zullen zyn vrienden hem op zyn iet vergeten. >en het echtpaar Habermann nog eenlge rustige Jaren I Wanneer het gelukt, bedryfsraden in het leven te roepen met groote bevoegdheden, dan zyn wy daarmede een stap in de goede rich ting gekomen. Een politiek van niet kunnen brengen, wat socl Met zulk een”polltiek zal de katholieke vakbe weging zich nooit en nimmer kunnen ver- eenigen. Spreker wekte allen op, hieraan mede te véérTren, om een hechte eenheid te vormen, waartegen het Nationaal Socialisme zich met ongekende hevigheid te pletter zal loopen (in stemming). In*de avondvergadering werden eenige huls- houdeiyke aangelegenheden, o.a. de begroeting afgedaan. Spr. beeritlzeerde werkgevers die l(jk ontslaan, aoodra er geen voldoende werk meer is en vergunningen aanvragen voor overwerk, om met weinig personeel te kunnen arbeiden. De koopkracM van de arbeiders moet verhoogd worden; aan de loonsverlaging moet nu eens een einde worden gemaakt. Het dokteren der regie ring heeft lang genoeg gpduurd,/aldws spr. Een sterkere organisatie had Mi verschil lende werkgevers doorgevoerde verslechte ringen kannen voorkomen. Niet vo^é alle t bedrijven waren de loonsverlagingen bittere Reeds eenlge malen heeft de politie gewaar schuwd tegen de practyken van een bakker, die door valsche voorspiegelingen aan tal van-men schen geldsbedragen loopende tot zeshonderd gulden heeft afhandig gemaakt. Hy beloofde zyn slachtoffers dat zy als filiaalhouder onder, zeer gunstige voorwaarden een bakkerswinkel zouden te beheeren krygen...doch er moest eerst een borgstelling zyn. Wat ze kregen was *n vrywel leege winkel met een armzaligen in ventaris. zonder klandizie en zonder brood. En hun geld was weg. De politie van het bureau Stadhouderskade is er thans toe overgegaan den bakker T„ tegen wien de laatste dagen weer tal van klachten waren Ingekomen, te arresteeren. De secretaris, de heer Fued Brussel, deed mededeeling van een reeks felicitaties, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van den bond uil alle oorden des lands Ingekomen. Daarna werd de gelegenheid opengesteld voor algemeene beschouwingen betreffende het oe- leld van het hoofdbestuur. Afdeellng Gouda klaagde over verplaatsing van de arbeiders uit de chemische groep naar de groep olie- en zuivelbereiding. Het bestuur schenke aandacht aan de Goudsche wasch- industrle. Afdeellng Tilburg bepleitte het beschikbaar stellen van gelden voor het vormen van jeugd- organisaties. Afdeellng Eindhoven bracht de kwestie der grensveyschlllen tej sprake en drong aan op een bevredigende oplossing. Door den huldigen stand van zaken zUn arbeiders, werkzaam In ’n zelfde fabriek, genoodzaakt zich in verschillende bon den te organiseeren. Aan de loonsverlagingen moet een einde worden gemaakt. Afdeellng Utrecht betoogde, dat de minimum- loonen daar reeds gedaald zyn tot f 22 per week Krachtig verzet tegen vérdere verlagingen moet, ook door het hoofdbestuur, gepleegd worden. Spr. vestigde er de aandacht op. dat de orga nisatie der arbeiders by de HAKA-fabrleken onder den rook van Utrecht gelegen nog veel te wetuchen over laat. IDEEËN "c1**1 handelwyse ook niet begrijpen en deswege sterk afkeuren. Talryke heiligen heb ben op deze wijze moeten „doen wat zy wil- •den" en het was dan gewooniyk iets, hetgeen de anderen niet wilden. Hun liefde vrywaarde hen echter voor de hoovaardige elgenzlruilg- heid, die ons onmiddeliyk beloert, zoodra wy meenen, In stryd met de opvattingen van anderen, onsen eigen wil te moeten dóórzetten. Het leven van de Katholieke Kerk berust geheel op de liefde. Haar eigen leven Is niets anders dan de liefde. De heiligheid Is niets anders dan de vrucht van deze liefde. Alle moraal en alle ascese van de heiligen is ge richt op de vermeerdering van deze liefde. Wy spraken over een al te moralistische en al te actualistlsche opvatting van het gods dienstige leven. Het komt ons n.l. voor, dat zu,k *«n opvatting een zeer ernstige belemme ring Is voor het waarachtige godsdienstige leven. Deze opvatting predikte de deugdbeoe fening, maar beperkt zich ertoe, den mensch te houden, door sterke wilskracht, binnen de grenzen varf het moreel geoorloofde. Het be schouwt dit terecht als een groot goed voor de samenleving. Wanneer de menschen goed oppassen en zich hiertoe krachtig oefenen zoo redeneert deze beschouwingswijze dan is de maatschappy velMg, en de ulteriyke bloei van de Kerk verzekerd. Dit alles is waar, maar het is niet genoeg. I^ese moralistische opvatting beschouwt de mystiek als een luxe. Haar deugdenleer be rust op de menscheiyke wilskracht en al er kent zy de werking der genade, al predikt zy de noodzakeiykheld der Ooddeiyke liefde, het is of zy beducht is voor den eigeniyken grond slag van dê heiligheid. Het geheim der heili gen gaat langs haar heen. Ze doet denken «sn di^ droge geaohiedenls-schryvers van de kunst, die alles weten, omtrent de jaartallen ®d de* küitstenaars en de stolenf maar die voor de schoonheid zelf ongevoelig zyn. Het hedendaagsche katholicisme “’wordt door deze al te moralistische beschouwingen een overleefsel uit de 18e en de 19e eeuw ernstig belemmerd in zyn herleving. De katholiek zal weer in de leer moeten gaan by de heiligen. Hik zal de lessen, der liefde weer moeten ver staan. Hy zal niet vreemd moeten blyven te genover de grondbeginselen van het mystieke leven. Dat de moraal hierdoor niet op den achtergrond zal geraden tenminste in de practyk is wel duideiyk, maar de over schatting van de moraal ten koste van de my stiek zal een einde nemen. Het zal wederom aan de liefde zyn, dat men de christenen herkent. De Ned. R. K.Fabrieksarbeiders- liond „St. Willibrordus" houdt de zer dagen zyn drie-jaarlyksche alge meene vergadering in hotel Central te *s Gravenhage. Vrijdagmiddag opende de voor zitter van den bond, de heer P. J. Kleys, de vergadering Met een rede, waarin hij betoogde, dat de doorge voerde loonsverlagingen gebruikt zyn als middel om uit de crisis te geraken. Hedden is het negentig Jaar géleden dat in het oude Koninkrijk Hannover, in het plaatsje Bippen, CarL Habermann geboren werd en bovendien is het 66 onderofficier der Kont roemde en gevierde pn Keizer, op het slagveld ln Frankryk onderschei den werd. Zaterdag zal de Rykszender Keulen hem in „der Glückwunschecke” begroeten en „ihm zu Ehren einen Ulanenmarsch spielen”. Wy zyn nu op onderzoek uitgegaan in Hoog woud, «Mar de oud-striider gewerkt en geleefd heeft en thans zyn ouden dag in ruste door brengt. Op het aardige hülske in de zoo typische dorpsstraat staat op het bovenlicht van de deur nog in groote afgesleten letters „Habermann”, zonder een enkele toevoeging, want leder In wjjde omgeving weet, dat hier de manufacturen zaak van het dorp gevestigd was. De zaak is een tiental jaren geleden aan kant gedaan. In zyn tachtiger Jaren meende de krasse oude heer dat het tyd werd om met zyn echtgenoote, die steeds in de zaak meegewerkt heeft, wat rust te nemen en kalm van den levensavond te ge nieten. De winkel is nog niets veranderd, het ver trouwde geluid van de winkelbel kondigt nog immer de komst van bezoekers aan, maar de goederen zyn al lang verdwenen en hebben plaats moeten maken voor oude lievelingsboe ken en vele herinneringen, platen uit de Hei mat, veelkleurige oorlogsreportages uit de jaren zeventig en markante koppen als van Bismarck, Von Moltke en den ouden Keizer. Direct valt de Ulanen-unlformjas op met de breede epauletten en de vele koperen knoopen. Zoo tusscbenbelde schuiert de oude heer self zyn jas nog eens op.... In de gezellige sfeer van de voorkamer, waar alles getuigt van de llefdevolle zorgfn van pro pere vrouwenhanden, hebben we een heelen tyd gekout onder bet genot van een sigaar en een kopje thee, «uarvoor door mevrouw Habermann- van der Oord direct werd gezorgd. En allengs hoorden we van den tyd, zestig zeventig jaar terug, van de woelige avontuur- lyke jeugd van dezen oud-stryder, wiens spraak zeil» niet meer venaadUdM hy gebaren Duit- De grootte van de denaturatievergoeding zal afhankeiyk zyn van de rubriek, waarin de aardappelen worden ingedeeld en van het tyd- stlp van denaturatie. De aardappelen zullen moeten voldoen aan de eischen. welke redelükerwyze aan een goe den consumptie-aardappel gesteld kunnen wor den. Alle andere aardappelen worden In de ru briek b ingedeeld, waarby een lagere vergoe ding wordt vastgeste'.d. De denaturatie kan geschieden zoowel door georganiseerden Uil een der provinciale lartd-, bouw-erisis-organisaOesj als door handelaren by de Ned. Akkerbouweenttale als georgani seerde aangesloten. De aanvragen om denaturatie moeten op de zelfde wyze als vorig jaar door georganiseer den by een L C O geschieden aan die L. C O., en door handelaren, die uitsluitend by 0e Ned. Akkerbouwcentraie zyn georganiseerd, aan deze centrale. Om voor steun in aanmerking te komen, mo gen in de party niet voorkomen aardappelen welke kunnen vallen door een opening van 35 m m. vierkantsmaat, terwyi ook nat-rotte knol len moeten zyn verwyderd. Ook sullen van steun worden uitgesloten partyen aardappelen, die. naar bet oordeel var genoemde centrale, zoodanig door ziekte zyn aangetast, dat zy niet meer voor veevoeder ge schikt kunnen worden geacht, en partyen. die stukken bevatten, welke op andere wyze dan by het rotten of omwerken ofwel door vre tery van Insecten rlfn ontstaan. T T et oudste officieele stuk, waarin een I heiligverklaring wordt' uitgesproken, en dat bewaard gebleven Is, dateert uit het jaar Onzes Heeren 993. Het is de canonlsat|e-bul voor den Heiligen Ulrich, In leven bisschop van Augsburg. wy lezen in dit pauselyke stuk: „Zoo eerbie digen en vereeren wy de overbiyfselen (reli kwieën) van de martelaren en de beiyders, om Hem te aanbidden. Wiens martelaren en beiy- ders zy zijn.” Honoramus servos ut honor redundet in Doml- num: wy eeren de dienaren om eere te bren gen aan den Heer. Onze helligenvereerlng zoo merkt de Zwlt- sersche bekeerling dr. Otto Bauhofer op In) een beschouwing over dezen ouden tekst jfordt door deze woorden in onmiddeliyk en oiMfschel- deiyk verband gebracht met prSèBTÖodsdienst tn den letterlijken zin van dit woord. De heili gen worden vereerd, maar de bedoeling hiervan Is, des te grooter eer te brengen aan God. Hun heiligheid wordt bewonderd en vereerd, niet als een zelfstandige hoedanigheid, maar als een byzondere vorm van hun afhankeiykheid. Zoo bewonderen wy de groote dichters of de groote schilders immers qok eerst, wanneer wy begaafd zyn met begrip of bewondering voor de schoon heid. wy zien heel goed in, dat elk genie en elk talent iets afzonderiyks is, zooals ook elke heilige zyn eigen karakter beeft en zyn eigen zielkundige samenstelling, die de wyze, waarop hy heilig werd, bepaalt, maar om het talent en het genie te kunnen schatten, waardeeren en genieten, moeten wy de wetten en de eischen van* de schoonheid kennen, wjj moeten beschik ken over *n zekere mate van schoonheidsgevoel. Anders loopen wy onverschillig aan de groote meesterwerken van de kunst voorby. Ze hebben ons dan niets te zeggen. Welnu: om de heiligen te kunnen vereeren en begrijpen en waardeeren is het noodlg, dat wy eenlg begrip hebben van het godsdienstig leven, dat wy zelf begaafd zyn met althans eenlge religiositeit. Wie de klem van het gods dienstige versmoort in zyn gemoed, zal vOor de grootheid der heiligen onverschillig blijven. Hei ligheid is nameiyk geen louter zielkundig begrip, evenmin als b.v. kunstvermogen. Het begrip hei ligheid behoort tot het godsdienstige leven, zooals begrip kunst behoort tot het leven van de schoonheid. Dit schynt vanzelfsprekend, en niemand zal In theorie den lust gevoelen, het te ontkennen, doch in de practyk wordt vaak over de heiligen gedacht en geschreven, zonder dat men het godsdienstige verband voldoende in het oog houdt Men legt dan vooral van nlet-katho- lleke zyde gaarne den vollen nadruk op al lerlei. psychologische uitzonderingstoestanden en het scheelt soms weinig of de heiligen wor den voorgesteld als een beter soort zielszieken, van wie men nu wel niet direct kan beweren, dat ze gek waren, maar voor wie het normale leven klaarbiykeiyk niet veel aantrekkingskracht had, en die derhalve de vlucht namen in het zielkundig-ongewone, waar zy hun byzondere zielskrachten vry uitvierden. Deze beschouwingswyze Is onjuist zelfs wan neer ze gevallen behandelt die uit de heili genlevens bekend zijn, en die ons voor psycholo gische raadselen stellen. Nooit kan men de hei ligheid afscheiden van het Goddeiyke Leven. Het geheim der heiligen is het altyd sterk on derhouden verband tusschen hun eigen ziels leven en het Leven der Godheid. Door de gena de worden zy deelachtig aan dit Goddeiyke Le ven. Dit is de gave Gods, waardoor de heiligen verheven werden. Men mag het nooit vergeten, want dan beoordeelt men de heiligen ver keerd. Twee gevaren bedreigen hier den be schouwer. Het eerste gevaar is, Mat hy zoo als uiteengezet geen rekening zal houden met dit zelfstandige godsdienstige leven, dat door de genade wordt onderhouden en dat het ge wone leven niet vernietigt, doch dat er toch van onderscheiden is, omdat het andere krachten behoeft dan het gewone leven. Het tweede ge vaar is, dat men de persooniykheid van de hei ligen l^elemaal uitschakelt, en hun verdiensten niet meer ziet, omdat men de heiligheid geheel beschouwt als een uitverkiezing van den souve- relnen wil Gods en geen aandacht over heeft voor de wilskrachtige medewerking van den vryen mensch met Gods bedoelingen. De volheid der genade In het mystieke Li chaam van Christus, ziedaar het geheim van alle menscheiyke heiligheid. Heilig zyn is deel hebben aan deze genade. Wy weten heel goed, dat wy deze genade ver liezen door de zonde, en dat wy haar kunnen vermeerderen door deugd, offer en gebed. Het is dus begrijpeiyk, dat wy groote belangstelling hebben voor de deugdbeoefening der heiligen. Als beoefenaren van de deugd zyn de heiligen onze voorbeelden. Wy zullen het nooit kunnen begrypen, en nog minder zullen wy In staat zyn hen na te volgen, indien wy voor hun deugd beoefening geen aandacht hebben. Deugd is echter nog iets anders dan men zich tegenwoordig, door een al te- moralistische en al te actualistlsche opvatting misleid, wel eens vcorstelt. Wat men een deugdzaam katholiek noemt, is iemand, die zich nauwkeurig houdt aaa de uitwendige voorschriften: de geboden Gods en de geboden van de H. Kerk. Dit onder, houden van de geboden is ongetwyfeld een voorwaarde tot de deugd, maar zonder de ge nade, zonder de deelneming in het mystieke leven van den godsdienst, zou deze uitwendige stiptheid niet de geringste beteekenls hebben. Al gaf ik ook'alles wat ik had aan de armen - zoo zegt Bint Paulus dit sou niets waard zyn, indien ik de liefde niet had. Het gaat om de liefde, alleen om de liefde, en om niets anders dan om de liefde, in de psychologie van het bovennatuuriyke leven. ,Myn liefde Is myn gewicht” zegt Sint ‘..Augustinus, en hy schryft zelfs: „Bemin en doe wat gy wilt," want iemand, die bezield Is scher is en biyft, zooals mevrouw mann opmerkte. Al heel vroeg werd de Heimat verlaten en moeders pappot vaarwel gezegd. Carl ging als jongen van 16 Jaar met vader mee naar Holland, waar in Hoogwoud een zaak gevestigd werd onder den naam Kogelberg Habermann. Als jongen reeds ging hy den boer op, een pak manufacturen op den rug, soms dag- marschjes makend van 40 tot 50 KM. En die manufacturen bestonden niet uit crêpe de chine of andere kunstzyden niemendalletjes, maar uit loodzware gestreepte baaien rokken, grove ka toenen lakens en hemden, baaien stof en toentertyd zoo populaire „poepenboeaels”. De Procureur-generaal by den Hoogen Raad, mr. Besier, nam conclusie in de procedure van P. de Boer, voorzitter van den Bond van Mobl- llsatie-tnvaygen, tegen den Staat. -De elscher stelde, dat hy op 15 Februari 1915 gezond als milicien In dienst Is getreden en den dienst op 18 DeceAiber 1916 als invalide heeft verlaten en dat de kiekte qp invaliditeit zyn verkregen In en door den militairen dienst. Mitsdien werd gevorderd, dat de Staat worden veroordeeld tot vergoeding van door den betrokkene geleden schade. De Haagsche Rechtbank heeft in eerste stantle de B. niet ontvankeiyk verklaard, grond van verjaring. Het Hof te "s-Gravenhage sprak ook de nlet-ontvankeiyk-verklaring uit, doch op grond, dat de beoordeellng van het al of niet te kort schieten van den Staat in een functie die aan het maatschappelijk verkeer vreemd is, aan het oordeel van den rechter is onttrokken. In zyn conclusie heeft m$. Besier op den voorgrond gesteld, dat ook de Overheid zich kan schuldig maken aan een ófirechtmatlge daad, indien zy aan het maatschappeiyk verkeer deel neemt op geiyken voet als een byzonder per soon. Anders ligt het geval echter, wanneer aan de Overheid niets anders of meer wordt verweten, dan dat zy door tekort schieten in haar ver plichting om de taak, die op haar als zoodanig rust, naar behooren te verrichten, belangen heeft gekrenkt. Mr. Besier concludeerde ten slotte tot verwer ping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wyzen op 13 No vember. De werkloosheid Is toegenomen; de steun- ultkeering aan werkloozen werd .verlaagd. Hy becrltlseerde de “politiek der regeering, die als hoogste wijsheid de aanpassing verkondigt. Zy speelt met deze politiek hoog spel en spreker vroeg zich af, of deze politiek geen gevaar oplevert voor onze samenleving. De voortdu rende verlaging van den steun kan gemakkeiyk aanleiding worden tot gewelddadig verzet tegen deze maatregelen. Men oordeele niet te hard over zulke uitspattingen. De regeering moge bedenken, dat, wanneer de nood stijgt, volksleiders de massa achter zich krlMen, wan neer betere toestanden propageejfen De teruggang van het ledencyf* Is nog niet tot staan gekomen. Door krachtige pro paganda zal deze teruggang gestuit en in een uitbreiding van het ledental omgezet moeten worden. Spr. wees vervolgens op de noodzakeiykheld, dat ook de fabrieksmeisjes zich organiseqren. Deze arbeidskrachten warden te veel uitgebuit. De fabrikanten profiteeren van den jeugdigen leeftyd. Ook voor hen geldt het devieS: „Oe- lyk loon voor gelijke prestaties”. Me* ver- sterke de vakorganisaties, opdat de jeugd een menschwaardlger bestaan zal krijgen dan «U ouderen, aldus spreker, gehad hebben. De jeugdige fabrieksarbeiders moeten over tuigd worden /hn de waarde van een vakorga nisatie; zy bullen tevens geschoold moeten worden, om in de toekomst de plaats van hun oudere makkers te kunnen Innemen. Wat de werkloosheid betreft, betoogde spre ker, dat de bond al het mogelyke voor zyn werklooze leden heeft

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 17