Zuid-Limburg landdag Vliegveld Teuge WIJ LUISTEREN NAAR F ’s POLITIEK APOSTOLAAT DE WERKLOOSHEID r W' - MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 PATER JOS. PAQUIN DOOR AUTO AANGEREDEN LANDBOUWUITVOERWET ’29 Wijziging in voorbereiding Dinsdag 29 Sept. ANDERE STATIONS K.R.O.-PROGRAMMA GOLFLENGTEN d De samenwerking met andere partijen Oorzaken van de toeneming in de laattte jaren Tot Generaal gekozen der Augustijner Orde Onder veel belangstelling Zate dag officieel geopend F ranse he ridderorde by zyn gouden klooster jubileum Ook extra-gave aan kastrekkers Pater Mag. Carolus Pasquini Kerkelijk leven „St. Willibrordus” Wéét U, ISTIZIN Mr. Goteling aan het woord - Eenig debat i* gevoerd over al of, niet-invoering der 40-urige werkweek Dr. Kortenhoret noemt de deva- luatie het teekpn van het échec der aanpazeing Karakter» Istizin Is óók van Bayer." HEERLEN, 37 SEPTEMBER ons waar GRAMOFOON PERSBERICHTEN iiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiiiitiiniiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii y GODSDIENST VARIA Mor- 6J5 over (radloklnderkoor- ultzcnding sang) ORGELBESPELING 11.30 ORKESTCONCERTEN 1200 (Elk land KAMERMUZIEK (Operapro- o. 1. LICHTE MUZIEK SOLISTENCONCERTEN 3*14 M. OPERA EN OPERETTE met staat aan zelfmoord. Limburg heeft steeds óók soo gedacht en gedaan. 8 00 Hilversum I (Pierre Falls). 10.30 Weenen. 9M Mllaag von 1 2.50 4.20 5 05 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGID3 BERLIJN BEROMUNSTER BOEDAPEST BRUS8EL I MUSSEL n 1500 M. 3313 M. 1875 M. vliegterrein is een feestterrein ingericht vele attracties. speldde hem onder applaus de ridderorde op, de borst. Met een kort woord bedankte de Jubllarl' voor dese hooge onderscheiding. Ook kwamen talrijke telegrammen en ander' schriftelijke gelukwenschen binnen. Duidelijker dan ooit treedt dan ook thans de beteekenls der Katholieke Staatspartij als hoédster en bewaarster van het katho- lleke geestesgoed in het licht. KRO-Orkeet o. 1. V. Mart- van t Woud De afdeellng Utrecht betoogde, dat, wanneer thans de 40-urige arbeidsweek Ingevoerd wordt, de werkloosheid in ons land tot het verleden zal behooren. Over dit voorstel werd niet verder gedebat teerd. Op de ochtendvergadering werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de voorstellen van afdeelingen. waarvan vele van huishoude- Htken of redactioneelen aard. Het hoofdbestuur was van meenlng, dat *t ongetwijfeld tot verkorting van den arbeids tijd moet komen, om tot beperking van de werkloosheid te geraken. Of het gewenscht is, vast te houden aan het getal 40 uren is een vraag, waarover men van meenlng kan verschillen. Loon en tegemoetkoming zal in gemeen overleg geregeld dienen te worden. Openbare oontröle zal in het laatste geval niet meer mogelijk zjjn. Alles zal binnenka mers worden beslist. heb- 8.20 Hilversum I 10.15 Hilversum I 11.20 Droitwlch 12.20 Brussel I 1230 Brussel II 12.25 ^Parijs H 1.50 Brussel I 2 00 Hilversum I I I I 5.05 Droitwlch 8.05 Luxemburg 6.10 Rome 8.20 Langenberg 6 30 Brussel I 6.40 Deutschlandsender 6 55 Parijs II 635 Brussel II 7 00 Langenberg 7.20 Brussel II t 8.20 Brussel I 835 Luxemburg 8.55 Luxemburg 10.05 Luxemburg 10.30 Brussel II 10.30 Brussel I 11.04 Boedapest 11.10 Luxemburg 1130 Droitwlch De regeeringspersdtenst deelt naar aanleiding van de voorbereiding van een nieuwe Land- bouwultvoerwet 1929 het volgende mede: De Landbouwultvoerwet 1929 is niet een sg. crisis wet; wijziging van haar kan dan ook be- Plicht is ’t thans, dat het voik deel neemt aan den regeeringsvorm vooral in deoen Qjd, met de voorbeelden van bet buitenland voor oogen.\Met klem drong spr. erop aan trouw te bljjven aan het detnocraUzcfa beginsel. (Applaus.) De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen in ver band met de toezegging, welke hij in de Kamer gedaan had tot het Instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de toeneming der werk loosheid in de laatste jaren. In de middagvergadering was net woord aan pater mr. dr. D. Beaufort, die een rede beeft gehouden over: „Vragen van onzen tijd.” Spreker ving zijn rede aan met te wijzen op den bezeten tijd, waarin wy thans leven en 11.20 Parijs 1.50 Droitwlch sextet) 535 Milaan (trio) 5.35 Droitwlch (sextet) 535 Rome 5.50 Partjs I 6 45 Droitwlch (trio) 7.35 Berlijn 9 25 Kalundborg (trio) 10.30 BeromUnster (kwartet) 10.30 Droitwlch 10.50 Deutschlandsender 354.7 M. 532.6 M. 45*4 M. 4*34 M. 3314 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM n (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARUS I PARUS n ROME TOULOUSE WEENEN 1M1 M. 4553 M. 1394 M. 39A6 M. 1648 M. 11X1 M. 4*84 M. 33*4 M. 58*4 M. 8 00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.20 Deutschlandsender 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.30 Hilversum n 11.00 Hilversum I Wij streven naar stopsetting van verdere af braak. naar een politiek van opbouw en her stel. Dr. Colijn zal ons thans op dien weg eener blnnenlandsche conjunctuurstimuleering ben te volgen. Met den gulden heeft hy politiek opgegeven. 10.00 Hilversum I (A.VB.O. genwydlng. Brussel I (Z.E.P. Lelolr „De Witter Paters") kest oXv. Willem van Otterloo. 1145 Oramofoonmualek. Met enkele persoonlijke woorden van dank voor liet vertrouwen zoo algemeen door Lim burg in hem gesteld, eindigde mr. Gosellng zjjn betoog. Het zwarte paraplu-dek is geleidelijk verdwe nen. De> regen heeft opgehouden en de massa van tien k twaalfduizend koppen wordt zoetjesaan geheel zichtbaar, De voorzitter, Jhr. MICHIELS VAN KESSENICH spreekt zjjn slot woord niet meer tot een onafzienbare vlakte molshoopen maar tot menschen, die zich geest driftig, onder den indruk van het gesprokene gereed maken weer naar huis te gaar, de politlek-apostolische arbeid hen wacht. dat In een trage darmfunctie een groot gevaar schuilt voet Uw licha melijk welzijn? Den geregelde stoelgang is voor een gezond lichaam een eerste vereischte. is een ideaal laxeermiddel, dat geen kramp verwekt en volmaakt onschadeljjk voor darmen en nieren is. Istizln-tabletten regelen bovendien den stoel gang. Zeker thans, nu, tien dagen nadat de regeering heeft verklaard, dat het Schip van Staat in veilig vaar water had, zij zich gedwongen ziet de voorbereidende maatregelen tot devaluatie te treffen. De aanpassings politiek heeft‘geen herstel gebracht. Zij leek op de houding van Potem kin, die een wereld van ellende ach ter zchoone ooulises verborg. Niets is door de politiek van verbeterd. De val accentueert haar échec. 12.10 Droitwlch. 12 20 Deutschlandsender 12.30 Hilversum I r 12 50 Droitwlch 12.50 Hamburg 100 Luxemburg (Operamuziek) 3.00 Hllveraum I 7.50 Boedapest 8.20 Droitwlch 8 30 Berlijn 8 30 Hamburg. 9.20 Langenberg 10.40 Kalundborg 11.05 Deutschlandsender Ons volk, dat ook in bet verleden getsond heeft, s*n vrijheid lief te hebben, is vol komen bestaat, «elf te rogeerea, en behoeft niet in bet gareel van een dictator te ho pen 8.00 Toulouse S.KFWUvereum I 8.10 BeromUnster 830 Weenen 8.20 Kalundborg 830 Brussel II 8 30 Deutschlandsender 9.00 BeromUnster 9 00 Toulouse 9..20 BeromUnster 9.20 Boedapest 9.20 Droitwlch 9.35 Brussel I 1025 Boedapest 10.50 Hamburg 10.50 Toulouse 11.10 Hilversum I 11 20 Weenen 1130 Kalundborg 1130 Toulouse 11.50 Droitwlch 12.40 Toulouse (RVU.) (En nu.... naar De driejaariyksche vergadering van den Ned. R.K. Fabrieksarbeid (st)ersbond „St Willibrordus” is Zaterdag te Den Haag voortgezet. Vooraf hebben de deelnemers ”n plechtige H. Mis ln,de kerk van den H. Gerardus Ma- Jella aan de Wenckebachstraat bjjgewóond. In de Vrijdagavond gehouden vergadering waarin eenlge huishoudelijke agendapunten werden afgehandeld, werd de bondsvoorzitter de heer P. J. Kleys, die aan de beurt van aftreden was, als zoodanig herkozen. Na afloop der vergadering heeft de heer Drabbe als voorzitter van het feestcomité namens de afdeelingen het bestuur een ge brandschilderd raam aangeboden, dat ge plaatst is In het bondsbureau aan den Rijs- wjjkscheweg. Zaterdagochtend' -hebben de deelnemers na de H. Mis het raam bezlch- tlgd. Tegenover den strijd, die ons tegen dexe beide vijanden wacht, moeten wij één blijven. Elke man of vrouw, die onze gelederen verlaat verzwakt onse kracht. Elke scheuring kan een doode- delljk gevaar beteekenen voor ons ge loof. Umburg blijve aan Christus! De afdeellng Meerssen stelde voor, dat de algemeene vergadering een uitspraak zou doen, hoe zjj denkt over de Invoering van de 40-urige werkweek. - 10.15 Hilversum I (frsgm. uit ..Tb» Show boat”) Met dit al is niet gezegd, dat een, twee, drie bet paradijs wordt geopend. Offers sullen wor den gevraagd doch wij staan op den weg naar orde, arbeid, vrede) 1 De partijvoorzitter, Mr. O. OO6ELING. werd met applaus op het spreekgestoelte begroet. Limburg heeft enkele weken geleden ge toond. wat het niet en wat het wél wU. Het wil niet dat onbevoegden hun gezag stellen boven dat der bisschoppen, het wil wél, dat Christus winti Ook de partijleiding stelt zich niet in de plaats van het Kerkelijk'gesag. Zij tracht geen gewetens te binden, die 81) niet kan ontbinden, zy weet rich echter gedreven door haar staatsburgeriyke overtuiging, dat de Nederiandsche katholieken de saak va* het vaderland, van het volk en van onze groote belangen, alleen in éénheid kunnen bereiken, door haar overtuiging, dat versnippering gelijk Onder veel belangstelling heeft Zaterdag pe ter Jos. d'Aquln zyn gouden kloosterjublleun als Jezuïet gevierd. Pater d'Aquln is thans leeraar aan het St. Aloysius-College aan de Oostdulnlaan te ‘s-Ora- venhage. Zaterdagochtend werd een H. MIs van dank baarheid opgedragen in de kapel van „Huize Katwijk”. Des middags hield de Jubilaris recep tie in de ontvangzaal van het gebouw aan de Oostdulnlaan 50. Zeer velen, onder wie talryke leerlingen, oud-leerllngen en ook no<j eqnlge vroegere mede-studenten hebben den Jubilaris op de receptie bezocht. Öe gezant van Frank rijk, baron De Vitrolles, kwam met zyn secre taris, mr. Bechet, pater d’Aquln gelukwenschen en dankte hem tevens voor hetgeen ny gedu rende lange Jaren gedaan heeft om de Fran- sche taal by zoovelen te doen beminnen en waardeeren. De gezant deelde tnede. dat de Fransche regeering den JubUartp,benoemd bad .tot .Officier de ^instruction publlque”. Spreker eisen tot. een biyven dringt te meer nu van twee kanten zoo scherpe aanvallen op het Vervolgens behandelde spreker net sociaal- economisch vraagstuk, waarby hy wees op de schrikbarende gevolgen van de onbegrensd doorgevoerde mechanisatie. De geweldige struc- tureele veranderingen In de wereldeconomie ma ken ordening van het bedrijfsleven noodzake- iyk. Aanpassing aan die structureele verande ringen zal de constructieve en doelbewuste politiek moeten zyn, die wy hebben te voeren. Alleen op basis van nationale en Internationale ordening kan het bedrijfsleven tot nieuwen bloei komen. Ordening beteekent tevens, aldus pater Beau fort, een principieele breuk met het indlvldua- lisme- Het economisch egoïsme, hetzy het persoon lijke, hetzy het groepsegoïsme, dat wy kennen door de vorming van trusts en concerns, ta ge richt tegen het belang van de samenleving. De katholieken willen de ordening bereiken door een ombouw van ons maatschappelijk en economisch leven In corporatleven zin. Hervor ming is noodzakelijk, maar deze moet verbon den worden met een verbetering van de zeden, met de hernieuwing van den chrlsteiyken geest. Op deze wyze zullen de katholieken stelling moeten nemen tegen de ontreddering van dezen Uld en tegen de destructieve politiek. (Instem ming.) Enkele bultenlandsche gasten, die de verga dering by wonen, hebben het woord gevoerd en -bet bestuur met het 25-jarig bestaan van den bond gelukgewenscht en tevens gewezen op den socialen strijd in hun landen. Na den gemeenschappeiyken maaltyd had des avonds een feesteiyke bijeenkomst plaats. Een cabaret-programma werd afgewerkt, ter- wyi muziek voor een prettige stemming zorg droeg. hy haalde de prognose aan van prof. Huizinga uit diens boek ,Jn de schaduwen van morgen.” Wie zou eraan gedacht hebben, dat de de mocratie, nog Voordat zy volledig ontwikkeld was, zou worden, opgebroken door nieuwe stroo- mlngen? Het economisch beeld is zoo nn nog somberder. Een lichtpunt noemde Beaufort de hunkering naar religie. Stel gaan op, die de democratie aansjyrakeiyk wil len stellen voor de huidige economische crisis, stemmen van hen, die terug willen naar den autocratischen regeeringsvorm. Men zie naar Dultschland. Een voldoende verklaring voor deze wyriglng is niet volledig aan te geven. Dat tegen de onbeperkte vrijheid verzet rees, aldus spr., Is wel logisch te verklaren. Doch, het gaat niet aan, alleen de democratie hier voor aansprakeWk te stellen. De crltlek, op de democratie geoefend, betreft dan ook niet zoo zeer haar wezen dan wel de wyze, waarop zy functionneert. Het is thans de tijd, zoo vervolgde spreker, van de massale suggestie van het, zonder con- tróle, volgen van een leider, van de aanbidding van de dictatuur. De georganiseerde godloochenaars van het communisme, en de afgodendienaars van den Staat, die het nationaal-socialisme kweekt, zyn beiden even fel onze vyanden. Staan wy niet voor de keuze: Nationaal-so- clalisme, of bolsjewisme? De redeneering is al te doorzichtig. Er te geen tegenstelling, tenminste niet zooals men die tracht voor te stellen. Staatkundig niet, omdat beide beteekenen ongeoorloofden dwang van den Staat. Geestelyk niet, omdat beide de vryheld en de zending van de Kerk belagen. Ook in de algemeene geestesgesteldheid niet, omdat ze beide de geesten „bolsjewiseeren”. wy willen geen van beide, wy willen ons zelf biy- ven, kis Nederlander én als Katholiek. Wy zul len ons eigen leger sterk maken, wy sullen de gelederen sluiten, wy zullen Nederland Neder- landsch houden. Vóór Christus: dat beteekent dat wy hulp en samenwerking zoeken, hopen en verwachten allereerst by hen, die positief dat groote doel met ons willen nastreven; dat wy daarby hulp van anderen, wier intenties wy niet kunnen richten, slechts kunnen aanvaarden, onder af doend waarborgen, dat wy. om eenlg vermeend tydeiyk goed, van dat groote doel niet woe den verwyderd; dat beteekent tenslotte In de staatkunde, waarvan het onmiddeliyke doel ligt op het terrein der tydeiyke goederen, d^t aan de politiek een zoodanigen concreten in houd wordt gegeven, dat wy daardoor voorko men. dat de menschen stomp en doof worden voor het hoogere. deze regeering van den gulden De vermeerdering van het aantal niet tenge volge van seizoeninvloed werkloozen is te stel len op 329.000 geheel en 56.000 gedeelteiyk werk loozen. Het is een sinds Jaren waargenomen ver- schynsel. dat het percentage der bevolking in den productieven leeftyd stijgt en er dus ver- geiykenderwUze in die leeftydsgroep een teveel ontstaat, waarin een oorzaak van werkloosheid kan schuilen. Aan wyziging in (ten bevolkings opbouw kan een vermeerdering van het aantal werkloozen met 50.000 mannen en 14.000 vrou wen, te zamen uitmakende een aantal van 64.000 geheel werkloosen, geweten worden. Neemt men aan, dat deze 64.000 werkloozen zyn begrepen In de eerstgenoemde 329.000, dan zouden de overbiyvende 265.000 geheel en 55.000 gedeelteiy k werkloozen het gevolg van andere oorzaken moeten zijn. Uit de beschikbare cyfers biykt, dat een aan- zieniyk aantal personen meer ons land Is binnengekomen dan er uit is vertrokken; ook hieraan moet een gedeelte van de styging van het aantal werkloozen worden toegeschreven. By deze cyfers is oun. buiten beschouwing gelaten het personeel In hulshoudeiyke dien sten. Indien de maatregelen, die in den laat- sten tyd ten aanzien van het werken van vreemdelingen zyn genomen en die thans ook van toepassing zyn op dienstboden e.d., er toe zouden leiden, dat het aantal personen van vreémde nationaliteit in hulshoudeiyke diensten zou afnemen, zou dit dus niet rechtstreeks van Invloed zyn op de werkloosheid, waarvan tot nu toe een beeld is gegeven. Het Is echter mo- geiyk, dat een grootere vraag naar Nederiand sche dienstboden leidt tot vermindering van het aantal vrouwen, die een bestaan hebben of zoe ken in anderen werkkring en dus tot verminde ring van de werkloosheid, ook doordat daarin tot nu toe door vrouwen ingenomen plaatsen zouden kunnen worden bezet door mannen. Ten slotte worden uitvoerige beschouwingen gegeven over allerlei industrieën. De afdeellng Wormer wilde een commissie be noemen, welke de mogeiykheid zal nagaan, om te komen tot afschaffing van .De R.K Fabrieks arbeider” en andere vakbladen. Het hoofdbestuur wees er op. dat in de diverse instanties hieronUrent geen overeenqfcemmipg heerscht en verweaeniyklng van het plan thans niet de minste kans heeft. Het advies van het hoofdbestuur werd aangenomen. Verscheidene afdeelingen hadden voorstellen ingediend om te komen tot contributieverlaging, gratificatiën en vergoedingen. Het bestuur betoogde, dat de bond geen phl- lantroplsche, maar een strijdorganisatie is, en dat de weerstandskas in dezen tyd niet onder- mynd mag worden. De vergadering vereenlgde zich met het advies van het hoofdbestuur. Om de deelneming voor een afvaardiging naar Rome te bevorderen by de herdenking In 1941 van het verschynen voor vyftig jaar van de encycliek Rerum Novarum, zal op voorstel van de afdeellng Meerssen Jaariyks f 1000 beschik baar worden gesteld. Het zijn karakters die nieuwe wegen banen en de wereld reaeeren. Daar voor komen slappelingen niet in aan merking. Want zij kunnen het niet Slechts karakters die zich wilskrach tig gevormd hebben, die toeten wat m willen en willen wat ze weten, kunnen den toestand meester worden of meester blijven. Daarom hangt er alles van af nobele karakters te vor men die de menschheid ten goede kunnen leiden en het beste weten te kiezen in bepaalde omstandigheden. Het komt nog meer op vaste karakters aan dan op parate kennis, al is die ook hoog noodig. Een Jeugd dient ge vormd welke met kunde begaafd is maar wier karakter gehard wordt, ge staald en veredeld. De wereld vraagt om karakter, allereerst tn de hoogste leiding maar óók op de minder ver antwoordelijke plaatsen. Zaterdagavond ruim zes uur wilde de 73- Jarige wielrljcler J. uit Soest naby den voor- maligen Veenhulzer tol den betonweg naar Utrecht oversteken. Hy lette daarby biykbaar niet op het verkeer, met het gevolg, dat hy door een personenauto, komende, uit de rich ting Utrecht en bestuurd door den heer L. uit Bloemendaal, gegrepen werd en een twintig meter werd meegesleurd. Dr. Donker uit Soest was spoedig ter plaatse en constateerde .shock”- verschynselen, alsmede een gecompliceerde on derbeen breuk. De man is naar de ryksklinleken te Utrecht overgebracht. 8.35 Luxemburg 1230 Luxemburg 2.25 Luxemburs 6.15 Luxemburg 9 20 Luxemburg 10.30 Hilversum I 11.06 Hamburg 12.20 Langenberg 1230 Kalundborg 12 50 Brussel I 12.50 Brussel II 1.30 Brussel I 1.30 Brussel U 1 35 Langenberg 2.05 Deutschlandsendsr 230 Hamburg 4.20 Hamburg 430 Berlijn 430 Deutochlandsendar 430 Droitwlch 430 Langenb»reg 535 Hilversum i 6.50 Brussel 1 7.10 Hilversum I 730 Droitwlch 730 Langenberg Voor de KJl.O.-microfoon wordt Dinsdagmiddag gesproken over de plaats van de vrouw in de luchtbescherming (Hilversum II. 2.003.00 uur) In naam van dat geestesgoed, in naam van haar chrlsteiyke beginselen, heeft zy steeds voor de sociale rechtvaardigheid en de orde In het bedryfsleven op de bres gestaan en stelt zy thans den eisch van arbeid voor ons voik en van het herstel der welvaart. Met opgehqven hoofd kan de party haar papieren uit het ver leden laten zien; In diezelfde houding kan zy de toekomst tegemoettreden. Dr. Kortenhorst waarschuwt uit drukkelijk tegen hen, die na dit be sluit de prijzen willen opdrijven. Als -- men u morgen voor uw cigaret of uw broodje een fractie van een cent meer vraagt, weiger meer te betalen! swaariyk vereenvoudiging. Ja zelfs vervanging van een zevental bestaande crisiswetten ten gevolge hebben. De Landbouwultvoerwet 1929 heeft tot doel de kwaliteit van bepaalde land bouwproducten by uitvoer te waarborgen en is Van kracht, oefent haar hellsamen invloed uit naast en onafhankelijk van de sedert 1931 krachtens de Crisisuitvoerwet 1931 at de Land bouwcrisiswet 1933 uitgevaardigde erteisvoor- schriften ter zake ven den uitvoer van sommi ge landbouwproducten. Wol zjjn er ter directie van den landbouw plannen gerezen een meer eenvoudig en ho mogeen systeem dan het thans geldende aan de Landbouwultvoerwet 1939 ten grondslag te leggen. Hieraan wordt meer behoefte gevoeld, naarmate er meer landbouwproducten onder fde regelingen der Landbouwultvoerwet 1929 worden gebracht. By die beraamde wyziging der Landbouwultvoerwet 1929 ligt het echter In de bedoeling, de daarby thans geldende en Juist bevonden wyze van uitvoering te laten voortbestaan, behoudens enkele, niet wezen lijke, veranderingen. Dezer dagen is een voor ontwerp tot wyziging der Landbouwultvoerwet 1929 ter advies gezonden aan eenlge belangheb bende organisaties. Zooals gemeld, heeft het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond aan den minister van Sociale Zaken gevraagd ook de kastrekkers voor de extra-uitkeering van f 230 in aanmer king te doen komen. 8.bo wy beginnen d«n da« (gra- mofoon) 8.15 Oramofoon (morgenconcert) 9.151030 Geen uitzending van den KRO 10.00 Oramofoon muziek uitzending voor fabrieken) 1030 Oramofoonmuslek 11.00 Hilversum I (wenken voor de huiehouding) 4.00 Hilversum I eang) 5.05 Hilversum I (Klnderhalfuur) 6.30 Hilversum I 7.00 Hilversum I (1 bed) 7.06 Hilversum I (De ajs. knipcur sus) 830 Hilversum I (Fred Fry) De harmonie St. CaecUla heeft moeite cm de spontaniteit by te houden, waarmee onder de parapluen het .Jtoomschen, dat zyn wy” wordt aangeheven. Dr. Kortenhorst bestijgt het spreekgestoelte. Offers, Hecatomben, heeft de menschheid de laatste eetlw gebracht aan allerlei afgoden, aan de menscbelijke rede en vrijen wil, aan de machine, de democratie en den Staat. Geen •lezer góden heeft orde kunnen scheppen; in tegendeel: thans wordt de wereld reeds meer dan C jaar door allerlei denkbare economische rampen bezocht. Nooit te zóó duldeiyk geble ken, dat wie de wegen en den zegen van den éénen God verwaarloost, de menscheiyke aa- menlevlng niet kón ordenen. De Voikskr. meldt thans, dat de, minister op dit verzoek gunstig heeft beschikt. Wanneer over de week van 13 tot 19 September bet be drag aan kasuitkeerlng lager is geweest dan het bedrag, dat betrokkene ontvangen zou heb ben als steun plus den ryksdaalder extra, dan zal de kasuitkeerlng worden aangevuld tot een bedrag geiyk aan den steun plus f 330. Samenwerking in algemeen Christelyke gezindheid zonder meer, zonder dat men aan de politiek concreten inhoud weet te geven, staat geiyk met een massa-appèl voor een sprong in het duister. Natuuriyk zegt een program niet alles. Maar het be wust nalaten van een concrete voorbereiding voor duidelijk sprekende daden, zou de ze kerste methode zyn om de Christelijke po litiek voor goed in dlscrediet te brengen. Ik vertrouw aldus spr., dat dit duldeiyk is. Ik zal my door deze sterke overtuiging la ten leiden, om, voor zooveel van ons af hangt, een beleid te verkrygen in positief Christeiyken geest. Alleen door geiykgerichte samenwerking kun nen wy iets terecht brengen van de soo drin gend noodsakeiyke hervormingen In Staat en maatschappij op den grondslag van onse Ka tholieke levens- en wereldbeschouwing. Binnen enkele weken zal men de nadere uitwerking en concretlseering voor zich krijgen in het rapport betreffende de wyzlglngen in het staatsbestel. De komende maanden zal ons streven in een kort program van actie nog eens duldeiyk er beknopt worden vastgelegd. Nooit, nooit was er sooveel belangrijk werk, met soovecl zorg voor bereid! Dat moeten wy gezameniyk aanvatten. Niet met de schreeuwerige fanfare wy of zyi Maar onder de bezielende leuze; wy mede, ons vaderland dienend! Zaterdagmiddag is onder zeei groote belangstelling het vliegveld ,,De Teuge”, gelegen onder de ge meente Voorst officieel geopend. Het vliegveld is 60 H.A. groot en geheel gedraineerd. Het werk is uitgevoerd in werkverschaffing on der toezicht van de Ned. Heide Maatschappij. 3.50 Hamburg (vlooi) 4.00 Hilversum I (sangrecltal) 4 05 Deutschlandsender (pianoreci tal) 4.50 Parijs I (piano) 5.15 Brussel I (pianorecital) 7.45 BeromUnster (cither) 8.15 Toulouse (zang) 8.20 Brussel I (harp) 1?£ SS^z^’n Piano) BIJ de officieele opening was nagenoeg dt geheele Nederiandsche luchtvaartwereld tegen woordig. Er waren een 25 sportvliegers met hun vliegtuigen gekomen. Een escadrille vlieg tuigen uit Soesterberg, onder commando van kapitein Van Weerden Poelman en een es cadrille vliegtuigen uit De Kooy by Den Hel der onder commando van luitenant J. D. R. Beugeling waren aanwezig. De K. L. M. had een Douglastoectel gezonden ter bezichtiging en een aantal toestellen voor rondvluchten. Vele genoodigden kwamen voor de officieele opening in het clubhuis van het vliegveld byeen. Wy bemerkten de burgemeesters van Apel doorn, Deventer en Zutphen. Mr. A. C. Baron van der Feltz, burgemeester van Voorst, bs- groette als voorzitter van de N. V. „De Teuge" de aanwezigen. Htf huldigde den heer H. J. Ankersmit voor zyn bemoeiingen by de voor bereiding. alsmede de ministers van Water staat en Defensie. De heer van Ede v. d. Pais voerde namens den minister van Waterstaat het woord. De heer C. Wassenaar sprak namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Salland en bood als geschenk een vlag aan voor het clubhuis. Vlce-admiraal Quant voerde als voorzitter van het Instituut voor Zweefvliegers het woord. Baron Krayenhoff namens de Algemeene Ne deriandsche yereeniglng voor Vreemdelingen verkeer eri de heer Edo Bergsma namens den Konlnkiyke'n Nederlandschen Touristenbond. Mr. J. Dyckmeester. burgemeester van Zut- phen huldigde namens de gemeenten Apel doorn, Deventer en Zutphen Baron Van der Feltz. Aan het einde van de plechtigheid zongen de aanwezigen het Wilhelmus. Hierna voerden de militaire vliegers eenlgp demonstraties uit van parade-vllegen en kunst vliegen. Ook de zweefvliegers demonstreerden. De heer T. B. Slot, constructeur van de Pan der, gaf een demonstratie met zjjn „Schelde- HXU8Ch”. Op het terrein was ook de „Spin” tentoon gesteld, het eerste vliegtuig van Fokker. De Jeugd Luchtvaartclub demonstreerde met na gemaakte vliegtuigen. Prins Bernard, die des middags op den terug weg van Enschede naar t Loo per auto met zyn secretaris langs reed, bleef eenlgen tyd vanuit den auto de verrichtingen gadeslaan. De rondvluchten trokken zeer veel liefheb bers. Voor Zondag en Maandag zijn er nog vliegfeesten georganiseerd. In dc buurt van het Negende symphonic van Beethoven) Oodadlenstlg halfuurtje door pastoor L. H. Perquln Politieberichten 12.15 Het KRO-Orkeet o. 1. V. Marl- nue van *t Woud 1.00 Gramoloonmuzlek zyn lied) 130 Het KRO-Orkeet o. I. V. Mari- nus van t Woud 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Gramofoonmuslek (Tino Ros ai) 3.15 Het nils 4.00 Gramofoonmulzek gram) 5.06 De KRO-Melodlsten Plet Lustenhouwer 5.45 De KRO op fellcttaUebezoek 6.00 Gramofoon 6.15 De KRO-Melodlsten o. 1. V. Plet Lustenhouwer 7.15 Peter dr. J. Byckeler over: „Grepen uit bet leven van Je- 735 Bporthaltuurtje door P. Olt- boft 8.00 Nieuwsberichten 8.10 De KRO-Troubadours o. 1. v. John Kristel 830 Gratnofoonmuzlek 8.45 pe KRO-Troubadours O. 1. V. John Kristel 9.15 Oramofoon (planosoll) 030 U belt.... wl) draaien. 10.00 Het K. R. O. Symphonle-or- keet (O8jO.) oJ.v. Wtllem van Otterloo voert werken van Richard Wagner uit. 1030 Nieuwsberichten. 1035 Hst K R. O. 8ymphonle-or- Onder den stroomenden regen houdt Zuid- Llmburg zyn politleken landdag. Bescherming zoekend onder de glimmend-natte paraplues trekt een onafgebroken file menschen uit de stad naar buiten, naar het terrein „Bekkerveld” waar, om het met vaderlandsche driekleuren en staatkundige spreuken opgesierde podium en om de vele 'palen met luidsprekers, zich geleidelijk een zwarte massa verzamelt één zwart dek van regenschermen I De regen tikt en spat erop. Zoo spoedig mogeiyk opent Jhr. Mlchiels van Kessenlch, voorzitter van den Limburgschen Kiezel sbond de byeenkomst. Na alle aanwezigen en organisatoren welkom te hebben geheeten en dank te hebben gebracht, wees hy op den apoe- tollschen plicht der katholieken in dezen tyd van welken plicht ook die tot steun aan de katholieke party deel uitmaakt. Het applaus en de toejuichingen, die af en toe deze toespraak onderbreken toonen duidelUk. dat onder de monotone paraplu-vlakte het enthou siasme ongedempt leeft. Dr. Moller treedt als eerste spreker naar voren Door ons katholieken, aldus dr. Moller, biyft het geloof, de eer van God. de hoogste zaak. Ook in het maatschappeiyk leven. Ons hoogste streven biyft erop gericht ook de gemeenschap, den Staat, haar plichten Jegens God te doen vervullen. Dat streven, dat ons doet opkomen voor de be langen van de Kerk evenzeer als van de ware belangen des vaderlands, kunnen wy alleen vol gen. wanneer wy één blijven. De eisch tot één blyven dringt te ----- geloof worden gericht Gisteren werd In het Generaal Kapittel dei Paters Augustynen ter Rome gekozen tot Ge neraal der Orde de Hoogeerw. Pater Mag!«:.-: Carolus Pasqulnl. »n («Die Meistersinger Nürnberg" van Wagner)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 16