NIEUWS 1 'ew ,r PROVINCIAAL [I Leiders van de Kruisvaart büeen TE ROTTERDAM 1 MARKTEN Wisselkoersen I GEMEENTE-ONTVanger van^ HEEMSKERK MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 Weerbericht F HEEMSKERK START I ft ASSENDELFT KROMMENIE o MONNIKENDAM BOVENKARSPEL Zn het bisdom Haarlem WORMER ENKHUIZEN MEDEMBLIK VOLENDAM II—ZWALUWEN NOORD-BEEMSTER HEILOO PURMEREND BEDRIJFSRADEN BIJEEN Imposant défilé* Voor het bloembollenbedryf Voor het tuinbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland Kostganger verwondt kootbaao met een mes t Spannend tot het einde Mgr. Huiberg geeft het parool uit „God wil hef’ LANDDAG NED. TUINDERS- BOND EEN STEEKPARTIJ TE ENKHUIZEN i^»M r-ij; Het défilé Op den laat st en dag van de internationale motor-zesdaagsche. De start van de zware motoren op het traject bij Fussen. BENOEMINGEN Middagbyeenkomet „Bot en Radge” ---u 472ste STAATSLOTERIJ 8 uur. Li handel fraalen stuggen gedrukt. en welke St. straat opgaat) grot 130. nieuwe regeling wordt derhalve 695 Ned. naar der ontleenen. maat- i tiel 6.12% 6.10 6.10 iao 6.10 Hoogste barometerstand 768.8 Stornoway Laagste barometerstand 744.8 Vardö. worden winter- Cursus voor werkloose Jeugd De gemeente stelt tot het volgen van dezen kosteloozen cur- 'enheid open tot aangifte op Woens- in de school aan de David Vluch*- VeerdfHist EnkhuizenStavoren Men wordt er op attent gemaakt dat met ingang van 1 October de pontverblnding met Friesland des morgens een half uur vervroegd is, 10.14 inplaats van 10.45. door en Verhooging broodprijs Met ingang van 28 September zullen de bakkers alhier de brood prijzen verhoogen. De nieuwe prijzen zijn: melk- brood 10 en 19 cent, waterbrood 8 en 15 cent, krop 8 en 16 cent. liggen. Gelukkig echter zoodanig, dat hij zich wist te bevrijden, hoewel hij eenlge inwendige kneuzingen had opgeloopen en naar het zieken huis moest worden vervoerd. Donderdagavond verga- genteraad. en verkreeg een lokaal 33 45 3662% 37.65 2i06 48.20 24.97% 48.12% 1 1 i l 1 sus de geli dag 30 Sej straat. Zon op 637 - onder 6.44 - Ueht op 7.14 Maan op njn. itt onder vjn. €32 Voile Maan 30 September 3130 38.50 37 50 1.48% landelijke toestand Burgerlijke Stand. Getrouwd: Casper Hen- ricus Antonius de Vries, 30 J. en Alida Elisa beth Maria Out, 28 J.; Cornells Gerrit Schaap, 24 jr. en Henderica Schreuder. 26 j., van Wa tergang: Hendrik Berkhout. 31 j., van Velaen en Christina J. H. M. Groenewoud, 27 jr. AMSTERDAM, 28 Sept. 1936 Veemarkt Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 432 Vette koeien, warvan de prijzen waren: 10 kwa- goedkoope schen. heden 7.46 59.50 w Den len October a.s. zal het 25 Jaar geleden zijn, dat de heer H. van Bentthem tot Ont vanger dezer gemeente werd aangesteld. Verwachting: Noordoostelijke Noordweoielijken woiktaw. weinig «rf geen nacht, overdag iets zachter. R.K. Parochiaal Ziekenfonds Zooals reeds jaren de gewoonte is, heeft ook voor 1936 op grond van den gunstlgen uitslag der premie ontvangst het bestuur een aantal van niet min der dan 13 premievrije weken aan de leden geschonken. Ingaande begin October. 28 Sept Vor.slotk. 7-48»/* 59.49 9.74% 25X11% 4818 De jubilaris, die sinds 1907 gemeente-secreta- rls was, werd in Augustus 1911 als opvolger van wijlen den heer E. Adrichem, functie hij na diens overlijden reeds tijdelijk waarnam, met Ingang van 1 October 1911 door den Raad benoemd. Vele ingezetenen zullen den ontvanger ken nen van uit den mobilisatietijd, toen gedurende eenlge jaren alom kostwinnersvergoedingen tot bedragen van duizenden guldens per jaar door hem moesten worden gedistribueerd. Nog erger. Nadat de pakpaplerfabrlek te Wormer wederom de zomermaanden .short time" heeft gewerkt, is het thans zoover geko men. dat wegPno^gtopzetttng van een machine een deel der arbeldei R. K. LandarbeMersbond St Deus Dedlt. De voorzitter sprak in de vergadering een bij zonder woord van welkom tot den nieuwen geestelijken adviseur, kapelaan De Lange. De eerw. adviseur beloofde zijn beste krachten te zullen wijden aan de organisatie. Dan gaf de voorzitter verslag van de werkzaamheden van het bestuur t>etreffende het collectief arbeids contract met C.B.T.B. Holl. Maatschappij van Landbouw en andere organisaties. Verder bracht hü verslag uit van den te Amsterdam gehouden kaderdag van ’t R. K. Werklieden verbond. Op de vraag van het bestuur of er animo bestaat voor een landbouwcursus. vooral voor jongere leden, verklaarden zich verscheidene» daar voor. De Trekvogels op marsch Aan de op 4 Oct. te houden wandelmarschen te Spanbroek, geor ganiseerd door de vereenlging „De Vroolijke Tlrp-la-irs". wordt voor het eerst ook deelge nomen door de R. K. Wandelsportvereenlglng „De Trekvogels", alhier, met 27 leden. Ai waar verder zang, dans en declamatie der leiders werd ten beste gegeven, terwijl na de pauze baljuw Andriessen nog* een rede hield .over het liturgisch leven als bron en uiting van gemeenschapszin. De Zondag werd Ingezet met een plechtige pontificale Hoogmis in de kerk aan den Hout tuin opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Huybers, bisschop van Haarlem, geassisteerd door Mgr. P. Groenen als presbyter-assistens, pastoor J. Lu- easesn (Amsterdam) en directeur J. Mol als trooqdlakens, als diakens directeur H. van Epanje (Den Haag) en rector P. J. Maes (Rot terdam). Na de H. Mis hield Mgr. Huybers vanaf het altaar een toespraak tot de leiders, waarin h hen opwekte, onder de oude krulsvaarders- kreet „God wil het” den strijd van onze dagen te strijden. „Eén zal u daarbij helpen," zoo sprak de bisschop, „de allerzuiverste Maagd Maria.**' Aan de H. Maagd Maria wijdde Z.H. Exc., neergeknield voor het altaar, vervolgens de Kruisvaart toe. waarna hij aan alle aanwezigen zijn zegen en een aflaat van 50 dagen schonk. St. Nicoiaarapaarbank In de bijna voltallige ledenvergadering van de St. Nlcolaasspaarbank alhier, heeft het bestuur onvoorzien gerezen moeilijkheden uiteengezet en is na een uitvoerige gedachtenwisseling, welke zich kenmerkte door een buitengewone saamhoorigheid, met alge meene stemmen besloten, dat de leden zich dit boekjaar zullen tevreden stellen met een rente vergoeding van 2.64%, inplaats van 3.48%; dat het bestuur gemachtigd wordt geen gevolg te geven aan opvraglngen van gelden tot de al- gemeene vergadering in de eerste helft van Jan. 1937. waarin de toestand van de Bank op nieuw onder het oog zal worden gezien. Voorts werd besloten, dat het bestuur opdracht krijgt, om bij nieuwe moeilijkheden onmlddel- HJk weer een algemeene vergadering samen te roepen. Tevens werd met algemeene stemmen besloten den heer J. Elders, Burgemeester van Bovencarspel, als raadsman aan het bestuur toe te voegen. Deze verklaarde zich hiertoe be reid. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot pastoor te Monster den weleerw. heer J. A. B. M. van Blaricum; tot pastoor te Nes en Swaluwebuurt den wel eerw. heer A. G. M. vafi den Oord; tot pastoor te Ursem den weleerw. heer W. H. Polder, thans kapelaan te Amsterdam (H. H. Mart, van Gorcum) tot pastoor te Middelburg den weleerw. neer J. A Voorham; tot pastoor te Ilpendam den weleerw. heer P. M. Simons, thans kapelaan te ’s Gravenhage (H. Jozef); tot rector van het St. Cuneragesticht te Lei den den weleerw. heer A. P. P. Kluivers, thans conrector van het 8t. Bavogestlcht te Noord- wykerhout. Kosteloos onderwijs. Van Gemteentewege wordt kosteloos onderwijs verstrekt in de Nut tige Handwerek naan fabrieks- en dienstmeis jes van 14 tot 17 Jaren. Aangifte op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Sept, as, van 91 uur ter, secretarie. De Volendam-reserves zijn de competitie met een zwaar bevochten overwinning begonnen. Weliswaar hadden zij reeds in de eerste helft een nuttigen 10 voorsprong doch de overwin ning bleef eenlge minuten voor het einde onzeker, daar toen pas Hoekstra den tweeden goal scoorde. De gasten trappen at en forceeren direct een corner. Slechts ten koste van een nieuwen hoek schop kan de ontstane situatie gered worde Volendam komt dan in het offensief. Een fraaie schuiver van Kwakman vliegt juist naast en een even mooi schot van Veerman belandt in kee pers handen. De gasten zijn zeer beweeglijk en ook het Volendam-doel wordt geducht onder vuur genomen. Hoewel de gasten gedurende de eerste helft het beste van het spel hadden, neemt toch de thuisclub nog voor de rust, mid dels een diagonaal schot van Veerman, de lei ding. De tweede helft bej.’int met een snel op en neergaand spel. De mestte aanvallen van beide zijden stranden echter op buitenspel. Als er 20 minuten gespeeld zijn, veroorzaakt Gujj een penalty, die echter hard naast geschoten wordt. Gerulmen tijd neemt de thuisclub nu weer het spel in handen, doch de Zwaluwen-achterhoede verdedigt stug. Een snelle aanval der gasten ge leid door' rechtsch wordt juist naast gekopt. Het laatste kwartier zetten de gasten er nof eens alles op. doch de Volendammers beantwoorden dit offensief met een serie tegenaanvallen uit een waarvan Hoekstra, nadat dit hem twee maal mislukt was, tenslotte den beslissenden goal scoort. De beer Kaas, over: Onze Tuinbouw en de Handelsverdragen. De heer Keessen over: Het dwangbuis vaste lasten. De heer Muyen over: De Tuinbouw en onze bedrijven. Aan het slot der vergadering werd een zeer lang adres aangenomen te zenden aan den Raad van kflnisters waaraan wjj het volgende K.J.C.- nieuws Maandag 8 uur bijeenkomst in den Burcht, waar men zich kan opgeven voor de vaste kegelclub. Woensdag 30 Sept., half 8, tooneelclub Genesius. Londen Berlijn Parijs Broei Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N. York cable Rome Praag Madrid (Niet officieel) Me klasse, 5de Itfst Trekking van Maandag 28 September 1938 Hooge Prtfsen 1000.— 5307 5800 7223 13439 15812 17988 400.— 587 10281 16170 18294 200.— 570 19374 19551 ƒ.100— 7171 11534 11550 150(19 15376 17138 18215 Verbeteringen 5e klas, 4e lijst: 8074 m. 8072; 12867 m. z. 1287. Dezer dagen kwam te Llsse de bedrijfsraad voor bet bloembollenbedrijf voor het eerst in vergadering bijeen. De bedrijfsraad, welke in opdracht van den minister van Sociale Zaken was bijeengeroepen door den heer Th. F. van Rijn te Llsse, werd door dezen geïnstalleerd. De raad maakte een rooster op, volgens wel ken de leden achtereenvolgens telkens voor een jaar als voorzitter zullen optreden. Voor de eerste maal treedt als voorzitter op de heer Th. F. van Rijn te Llsse en als tweede voorzit ter de heer A. J. Loerakker te Haarlem. Op voorstel van verschillende leden werd tot secretaris benoemd de heer W. Th. A. van Beek te Haarlem. Voorts werd de begrootlng voor 1937 vastgesteld. Een commissie werd samengesteld om enkele belangrijke aangelegenheden, met name de kwestie van de werkloosheid, den loonbjjslag e.d., nader te bezien en zoo mogelijk tijdig even- tueele voorstellen dienaangaande aan den be drijfsraad voor te leggen. - Van Zaterdag op Zoudag-nacht heeft een steekpartij plaats gehad op H. R.. wonende m de Bocht te Enkhluzen, door den bij hem Inwonen de» kostganger B. 5* De dader, die onder invloed van s»rken drank verkeerde, zocht ruzie met den man en vrouw, welke hoog liep, zoodat de vrouw polltiehulp ging halen. Ondertusschen werd de ruzie tusschen de mannen zóó heftig, dat B. een mes nam en H. R. in de hartstreek twee steken toebracht. Het slachtoffer was er zóó ernstig aan toe, dat geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen moesten worden. R. is in aorgwekkenden toestand naar het Snouck van LooSren-zlekenhuis over» gebracht. De dader werd ’s nachts bij de Vischaf- slag gearresteerd. Aato te water. Alhier geraakte een auto, welke stond-aan de Plantsoengracht. te water. De oorzaak was, dat de bestuurder den wagen startte, terwijl deze reeds in een der versnellingen stond. De auto kwam in de gracht terecht en de bestuurder kwam er gedeeltelijk onder te Om '2.15 uur begon het défilé voor den bls- achop. dat plaats had op het voormalige land van Hoboken en den Nieuwen Binnenweg. ZUn Doorl. Hoogwaardigheid had nlaats ge nomen op het balkon van het 8t. Anthonius- Gesticht aan de Nieuwe Binnenweg Wij merk ten daar tevens op den burgemeester van Rot terdam, den heer mr. J. Droogleever Fortuyn, Mgr. P. Groenen, Z E. Heer Mol. dir. mannelijk jeugdwerk in het bisdom Haarlem, den deken van Rotterdam den z. eerw. beer Van Heeswjjk, den secretaris van den Bisschop den zeereerw. heer F. Bank, en rector B. H. de Groot, voor zitter van de interdioc. Jeugdcommissie en het centraal comité voor het jongens jeugdwerk. De regen, die den heelen morgen geduurd had, was opgehouden en een stuk blauwe lucht toon de zich. Aan het défilé werd deelgenomen door 500 telden en 1000 kruisvaarders. In den loop der jaren is de jubilaris nog met enkele andere functies van financieelen aard belast geweest, en wel eenlge Jaren met de zorg voor administratie en financiën van het ge meentelijk electriciteitsbedrljf tijdens de eerste jaren van zijn bestaan. Vervolgens vanaf 1922 gedurende een 12-tal jaren als secretaris penningmeester van het Algemeen Armbestuur, waarvan vooral de laatste jaren niet zonder moeilijkheden waren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Franclscus Maria, zoon van J. F Wlnnubst en R. C. Tulp; Geertrulda Maria, dochter van P. J. Street en C. Schilder. Petrus Johannes Jozef, zoon van P. J. Mans handen en M. Stam; Johanns Leendert, zoon van J. C. Vogelaar en A. C. J. Slledrecht (Wie- ringerwerf)Agatha Jacoba, dochter van Sj. Bratt inga en F. Pot ma (Slootdorp). Overleden: Ltesje van Munster, 24 Jaar, echt- genoote van W, Molenaar; Harmke Edens, 13 dagen, dochter van E. Edens en H. A. Krui- zinga, te Slootdorp (overleden te Alkmaar). ondermijning de uitputting credieten twee zaken geboden: n zeer snelle ui’.keenng der steun gelden over het jaar 1936 opgevoerd tot den werkelijken productieprijs. 25 Sept. Vor.slotk. MSms 7.49»A 7.47*/* 59.40 59.39 9.73% 9.73% 2448 - 48.14 Veel liefhebben Voor de betrekking vjn gemeente-werkman hebben zich niet minder dan 240 sollicitanten aangemeld, waaronder 57 inwoners van Medembllk. Wel veel animo. liever eerst eens een afwachtende houding aan- netnen, worden Dinsdag- en Woensdagavond in de gymnastiekzaal van de 8t. Willibrordus- stlchtlng verwacht. Een ieder is welkom, zoowel leden van de K. J. O., Klein- en Groot-Patro- naat. Mondorgelclub, Gezellenvereenlglngen enz. enz. De training voor de ouderen (boven 17 jaar) is Dliisdagavonds 8 uur en voor de jongeren (onder de 17 Jaar) Woensdagavond Processie naar Heiloo Begunstigd door fraai herfstweder werd de JaarliJksche proces sie naar O. L. V. ter Nood gehouden. Daaraan namen zeer vele parochianen deel. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door den Z.E. Heer levensmiddelen indien zij dit wen^j Pastoor Paulussen met assistentie van Rector r 'Smulders als diaken, en kapelaan Perquin als sub-dtaken. Na de Hoogmis heeft Rector Smul ders een treffende predicatie gehouden. Te half een werd in groepen de kruisweg gebeden, terwijl bij den Kruisberg wederom de zelfde eerw. spreker een indrukwekkende toe spraak hield. Na een plechtig Lof en processie, opgeluis terd door muziek, werd met den Zegen met het Allerheiligste de grootsche plechtigheid be sloten. b. schepping van credletwaardlgheid. openbaarmaking dat over de jaren 1936 volgende jaren de voll^ productieprijs wordt gegarandeerd. Zelfs bij het treffen van bovengenoemde maatregelen zullen helaas nog meerdere tuin ders, door verschillende omstandigheden misoogst, hardvochtige crediteuren ed. ge noodzaakt zijn zich tot armenzorg of werkver schaffing te wenden. Wij achten het dringend gewenscht dat in deze meer uniformiteit in de verschillende gemeenten wordt betracht, en dat de mogelijkheid wordt geschapen den tuinder op eigen bedrijf te werk te stellen. Daar deze groep van tuinders de laatste jaren zeer zeker wat hun inkomsten betreft niet in gunstiger omstandigheden verkeeren dan de werk- loozen, verdient het aanbeveling hun in aanmer king te doen komen voor de verstrekking van De toestand is van dien aard, dat totale ver nietiging van den tuinbouw en de daarbij be trokkenen dreigt, zoodat ©ogenblikkelijk maat regelen noodig worden geacht, die doelbewust en afdoende kunnen bewerkstelligen, dat a de tuinbouw inderdaad in stand wordt ge houden, b. de tuinbouwers op hun bedrijf gehandhaafd en door de komende periode worden heengeholpen. De voornaamste basis waarop deze regelen moeten worden gefundeerd, is een ge garandeerde productieprijs, zeer consequent te bepalen met inachtneming van alle voor het tuinbouwbedrijf beslissende factoren. De crisispachtwet 1932 dient op alle loopen- de contracten van toepassing te worden ver klaard, totdat de nieuwe pachtwet in werking treedt. Naast de Crlsls-Hypotheek-Aflosslngswet, wel ke een veel ruimere toepassing moet worden gegeven, achten wij de oprichting van een Staatahypotheek of rentebank, volgens de in andere landen gevolgde priheipes, niet alleen dringend noodzakelljk als crisismaatregel, doch ook gewenscht uit economisch landsbelang. In afwachting van deze oprichting achten wij een werkelijk executleverbod voor eigendommen, gezien de hopeloozen noodig en gemotiveerd, in elk ge'-al bereikbaar voor die bedrijven die over oe laatste twee jaren nog twee procent rente hebben weten af te dragen. De absolute dupeering en achterstelling van allerlei bedrjjfscredleten. die de laatste jaren den ondergang van den tuinbouw hebben voor komen, tegenover de op onderpand verleende credieten, achten wij onder de huidige omstan digheden niet gerechtvaardigd. Ter voorziening van de tuinbouwers in den meest uitgebrelden zin van de noodsakelijke bedrijfsmiddelen, ja helaas ook van de levens middelen, om den oogst 1937 te ..haten”. aUn te sten de totale ondermijning de van Zaterdagmiddag werd te Alkmaar een land dag gehouden, uitgeschreven door den Tulndersbond. district Noord-Holland. Er waren in het Gemfeënte Sportpark schatting een 1500 belangstellenden aanwezig, waaronder ook vele dames en de kamerleden Cmmer en Kooyman. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter den heer Schenner, over „Waarom deze Landdag". Raadsvergadering derde de voltallige gen Volksonderwijs vroeg van School-West voor een tentoonstelling van „Floralla”. Het Witte Kruis krijgt de beschikking over een schoollokaal in School-West. Ged. Staten zonden in een door hen vastge stelde regeling inzake keuringsdienst van vee en vleesch in de Zaangemeenten. De keurloonen zijn echter nog niet vastgesteld. De Zaanuitdleping geschiedt voor gezamen lijke rekening der Zaangemeenten. Wormer be taalt hiervoor 4 Wormerveer 26 Hetgroote voordeel is dus berekend voor Wormerveer ten koste van Wormer. Een leuke burenattentie. Aangeboden wordt de bergooting 1937. Bij monde van den heer Jongens wordt rap port uitgebracht van het nazien der reke ningen. De gemeenteraad weigerde tot nog toe de ziekteverlofregeling aan te passen aan de rege ling voor rjjksambtenaren. Besloten wordt de geëlschte veranderingen aan te brengen. De gemeenteraad is verplicht de ambten en betrekkingen in gemeentedienst aan te Wij sen, die bij vacature kunnen worden vervuld door capitulanten (oud-militairen). Het punt wordt ten slotte op voorstel van wethouder Louw aangehouden. De onlangs vastgestelde opcenten Personeele Belasting gelden tot 1 Januari 1937 en liepen van 50 tot 210. Ged. Staten achten het verachll te groot en goedkeuring zal na 1 Januari 1937 worden ont houden. Een nieuwe regeling wordt derhalve voorgesteld. Deze materie wordt van verschillende zijden toegelicht en besproken, waarbij blijkt, dat de meerderheid van oordeel is, dat niet-aanneming zal leiden tot een nog slechtere, voorgeschreven regeling. Tegen stemden de 8.D.A.P. en CP.H De”straatverUchtlng van *t Zaandammerpad tot Oostertil wordt veranderd in natriumver- l^htlng. Burr. Stané. Geboren: Johannes Petrus, z. van J. J. Kee en G. M. Daas. Ondertrouwd: B. Brussel en E. Kamper. Overleden: Cath. Moester, oud 72 jr„ echtgen. van P. Mandjes: Neeltje Jongens, oud 99 jr., weduwe van K. Pot. Vertrokken: M. Tromp en echtgen., naar Wor merveer; M. Orotendoek (m.) naar-BorculoJb. Duinmeyer en gezin, naar Purmerend. matige tot zwakken tot Noordelijken wind, afnemende be regen, kende Gisteren, Zondag, werd te Rot terdam de derde Diocesane leiderajlag gehouden van de Kruisvaart in feet bisdom Haarlem. Een groot sucees is deze wapenschouw geworden, die deed zien hoezeer deze katholieke gemeen schap voor vrije jeugdvorming van onder de ongens van iedere stand wortel heeft geschoten. Vooral het dé filé voor den bisschop, *s middags ge houden was oen manifestatie van ka tholieke geestdrift zooals de groote steden in „het Noorden” slechts zei den zien. I Athletlek- en GymnasUek-Vereenlging opge richt Als onder-afd. van H. 8. V. is dezer dagen opgericht een R. K. Athletlek- en Gym- nastiek-vereenlging. Daar er in Heiloo groote behoefte bestond aan een gelegenheid om deze gezonde takken van sport te beoefenen, Is daartoe besloten. Verwacht wordt dan ook dat deze athletlek- en gymnastiek-afd. een goede toekomst tege moet zal gaan, temeer omdat deze lessen gege ven zullen worden door den bekenden athleet, den heer C. Bakker. Deze heer Bakker was o.m. Jaren achtereen kampioen in hardloopen van Noordholland. Ook diegenen die in den regel Na het défilé werden allen verzameld op het binnenplein, waar de jongens zongen Wlm Snitker’s „Lied voor dost Bisschop". en Mgr. Huybers wederom een febrte rede hield. Vervolgens begaven allen zich naar het 8t. Josephsgezellenhuls, waar, na een inleidend woord van den heer v. d. Zoo de Jong en een driewerf hoera op den bisschop, de heer A. VAN DUINKERKEN een rede hield over Ge meenschapszin. Spreker zette uiteen dat er twee vormen van natuurlijken gemeenschapszin zijn, nJ. die van het gezin en die van den Staat, en tenslotte nog een vorm van bovennatuurlijken gemeen schapszin. die is gebaseerd op de Gemeenschap der Heiligen. enJosepeonnrechéeno-ddaaaz etaoin shrd xzeao Vervolgens noemde spreker de deugden van het gemeenschapsleven. Deze zijn drleérlel: de rechtvaardigheid, de naastenliefde éh de edel moedigheid. Deze drie deugden vooral maken ons tot goede kruisvaarders en ridders. Spreker wijdde dan een korte beschouwing aan elk dezer deugden. Van de liefde «ei hl) o. a. dat een nieuwe deugd was, die vóór het Christendom onbekend was Wat betreft de edelmoedigheid: niet ne men, maar geven is do evangelische plicht van lederen christen. Edelmoedigheid nu 19meer doen dan we verplicht zijn. Zoo moeten we aristocraten zijn van den geest. Dat moeten we openbaar toonen, uit angst voor gelijkschakeling moeten we niet al te seer ons terughouden. WD katholieken zijri één derde deel van de bevol king en niet het slechtste deel. Het heil voor Nederland is veel goede vurige Katholtekeu. Na deze rede had de heer ven Dulnkerxen een daverend applaus in ontvangst te nemen. Hierna volgde de opvoering van het spel „Bot en Radijs” van den Vlaamschen schrijver An ton van der Velde. Het werd opgevoerd door Rotterdamsche Kruisvaarders, onder leiding ven den heer A. Sweers. Het spel van de jongens was zeer goed, we kunnen er helaas niet over uitweiden. De muziek, die tijdens bet stuk gespeeld werd, was van Pater Arthur Mertens te Megen. (Ongecorrigeerd.) De beide bedrijfsraden voor het tuinbouwbe drijf in Noord- en Zuid-Holland kwamen dezer dagen te Haarlem in vergadering* bijeen. Na de behandeling der ingekomen stukken stelde de voorzitter in verband met het terug treden van den heer ir. A. W. Auserns aan de orde het benoemen van een nieuwen secretaris. Op voorstel van verschillende leden werd voor beide bedrijfsraden benoemd als secretaris de heer W. Th. A. van Beek te Haarlem. De raden hebben voorts breede besprekingen gewijd aan diverse belangrijke aangelegenheden, w.o. collectieve contracten, tulnbouwonderwijs, etc. De lelderdag werd Zaterdagavond Ingezet door de opening door Mgr. P. Groenen, geheim kamerheer van Z.H. den Paus, van eer. ten toonstelling van werk der Kruisvaart-jongens. Deze, welke ondergebracht was in het gebouw der 8t. Jaseplisgezellen. toonde een groqte ver- tehheld van werkstukken, van het artls- (linoleumsneden en zelfs etsen), tot het Bve en practische, zooals de afdeeling ge wijd aan kamp, en buitenleven. In het Gezel- len-gebouw werd ook te 8 uur de begroetings- avond gehouden, waar de Diocesaan Baljuw, de heer v. d. Zoo de Jong, de leiders welkom heet te met een redg over ,J3tUl in de Kruisvaart”. llteit 0.57—0.62, 3e kwaliteit 0.48—0.55. 3e liteit 0.40—0.46 per kilo alachtgewicht; Melk- en Kalikoeien per stuk170—230, Vette Kalveren: 2e kwaliteit 0.44—052. 3e kwa. liteft 048—0.43 per kilo levengewicht; 65 Nuchtere kalveren per stuk 711. 73 Schapen per stuk 18—24, 366 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90—110 kilo 0.40—050, Zware var. kens 0.480.40, Vette varkens 0.47—0.48 per kilo slachtgewicht; Paarden 80110 per stuk. Overzicht van de Amsterdamsche veemarkt van 3 8Sept.: Runderen: minder aanvoer, handel stug, wei nig eerste kwaliteit, prijzen onveranderd. Melkkoeien: iets ruimeren aan voer, stil met onveranderde prijzen. Vette kalveren: gewonen aanvoer, handel, prijzen iets hooger. Nuchtere kalveren: korte aanvoer, vluggen handel, constante prijzen. Schapen: minder aanvoer, stuggen handel, prijzen hooger. Varkens: korten aanvoer, handel Prijzen 2 5 3 cent hooger. Paarden: zeer weinig aanvoer en handel. ALKMAAR, 28 Sept. Veemarkt. 95 vette koelen 145.00235, 18 graskalveren 20.0050, 57 nuchtere slachtkalveren 8.0016, 224 vette var kens, zware 4044 cent per kg. Handel matig. AMSTERDAM, 28 Sept. Aardappelmarkt Zeeuwsche bonten en blauwen 3.25—350, 'idem Eigenheimers 3502.75, idem Poten 3350, Noord-Holl. Elgenh. 22.50, Andijker bonten en blauwen 2.50—3.25, Duinzandaardappelen 4450. Alles per 100 kg. Aanvoer 330.000 kg. AVHNHORN. 26 Sept. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Avehhorn en Omstreken. Aardappelen: 900 kg. Eigenheimers 1.00 per 100 >qg. 1300 kg. Witte kool 80 cent. 11200 kg. Roode kool 1—1.80. 7500 kg. Gele kool 1—1.4o per 100 kg. 1000 etuks Groene of Putjeskool 1.20—2.70 per 100 stuks. 19000 kg. Uien: groote maat 1.30 1.60, gewone maat 11.40. drielingen 0.601, nep 4.20—4.60 per 100 kg. 18500 kg groote Ble ten 0.60—1.20, 9000 kg kleine Bleten 1.40—1.80 per 100 kg. 600 manden Augurken van 6 kg.: grof 8. basterd 9. stek 3, bommen 3 cent per mud. 575 zak Slaboonen van 15 kg.: dubbele z. dr. 0.45 1.45 per zak. 7500 Kg. Wortelen: Flakkee, vwr- beterde 0.601 per 100 kg. ALKMAAR. 26 Sept, N V. Elervelllng voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 138000 klpeleren: 58-60 4404.65, 60-62 4 45—4.75. 63-64 4.50—4 80. 64- 66 4.604.95, klein 44-52 2 654.15. BOVENKAR8P9L. 26 Sept .De Tuinbouw” 400 baal aardappelen: Due 95 cent, blauwe 66 85 ceab Bonte 95 cent. Elgenh. 7585 cent per baal. 87000 stuks Bloemkool: I 2.806.30. II 1.50 —2, III 150—1.60 per 100 stuks. Dubbele Slaboo nen 1.20 per 15 kg. 30000 Kg. Roode kool 1150, 6500 kg. Gele kool 1.30—1.50, 22000 kg. Witte kool 8090 cent P*r 100 kg. 400 baal Uien: grot *7075 cent, groote 5070 cent, drielingen £50, nep 32.25 per baal. ENKHUIZEN. 26 Sept. Coöp. Bloemenveiling Bloemenlust WA Physalis 46. Chrysanten 9— 14, Rozen 520. Herfstplanten 38, Anjers 4 Dahlia’s 48 cent. Groenten: Andijvie 5070 ct. per 100. Bloemkool 3.506.60 per 100. Soldat La- boureur 14.2013. B. Clalrgeau 12.4013.10, Na poleon 9.201050. Nouveau Poltesu 8.409. Zomer Noblesse 10.4011.60. dubbele Slabponen m 6.90—750. Roode kool 11.20. Alles per 100 kg. BROEK OP LANGENDUK, 28 Sept. 4000 K.O. Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 3.10 2.40; Bevelanders 150; 7500 K.G. peen 0. 0— 1—6300 K.G. Roode Kool 1.—230; 5400 K.G. Gele Kool 1.75000 Vroege Witte Kool 050— 0 90 8000 Groene Kool 150—1.70;; 30.000 K.G. Uien: Gele Uien 130—1.60; Grove 1.40—1.70; Gele Drielingen 0.80—0.90; Gele Nep 4.60—530; 6200 stuks Bloemkool: le soort 3505.30, 2e soort 150—2.850 K.G Slaboonen 3.8.70: Andijvie 60000stuks 0.60; 1200 K.G. Bieten 1.40— 1.7(h_ 600 K.O. Rapen 1.40—1.60. DEN HELDER, 28 Sept. Gemeentelijke Viech- afslag. Aangebracht door Korders: Tongen 77 78 cent, Slips 4658 cent per kg. Schol I 5.40— 7.75, idem II 3—3.75, Schar 1.90—230 per kist. Door gamalenvisschers: levende garnalen 1551.90 per kist. Gekookte garnalen 15 cent per kg. HOORN, 36 Sept. Veemarkt. 1 kalt 16 00, 28 schrammen 14.0023, 501 schapen 10.00—34. Handel goed. LEIDEN. 26 Sept. Prima fabrieksboter (contr.) 1.41. prima boerenboter 1361.40 per kg. Aanvoer Handel goed. JEN. Turfmarkt van 2126 Sept. Aanvoer 200 OOO langa turven, prijzen 7.008 per 1000 st. MEDEMBLIK. 26 Sept. ,At. Joeeph”. Aardappe len: Schotsche Muizen fijne 7685 cent. Idem groote 1.101.15. kleine 9096 cent, Gelderacbe fijne 7080 cent, grove 1.101.20, Wilde Duo 809o cent. Borgen 0.901.06, Bleten klein 0.85 1.05, Idem groot 6080 cent. Uien 5570 cent. Kersen 3040 cent. Perziken 2.102.30, Bloem kool I 2.50—4.50, II 1.50—170, Hl 1-50. Slaboo nen 456o cent. Wortelen 6080 cent. Roode kool 1—1.05. Witte kool 80—90 cent. Gele kóól 11.10, Augprken 11.40. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Sept. 1500 kg. aardappelen: BI. Eigenheimers 1.70130. 17300 kg. Uien: Gele Nep 4.00—5. Drielingen 80—90 cent. Uien 0.801.40, grove Uien 1.20—1.40. 409 kg Kroten 1.10. 36300 kg. gew. Witte kool 80 cent, 3000 kg. Gele kool, 2000 kg. Spercieboonen 3.00—10. OUDEWATER, 38 Sept Aanvoer 54 par tijen, 13.150 K.G. le soort f 031—0.23 H, 3e soort f 0.19—030. Handel vlug. WESTLAND, 26 Sept. Mlddenprljs v. d. Weet, veilingen. Groentenvelilng. Alicante 2022. Fran- kenthalers 1826. Colman 1729, Champion 19 —24. Emlel 16—20. Appelen 9—11, Peren 9—14. Tomaten 2—45, dubb. boonen 8—45. snljboonen 1419. nero 6.5 cent per kg. Andijvie 5060 cent per 100. Bloemkool 26. Komkommers 12. Net- meloenen 1015, II 5—8. Sulkermeloenen 1348, H 8—12. Perziken 8—11. n 4—75 cent per stuk. 33.47% 33.40 38.6S S&5S 37.67% 37^5 1.47% 1.4774 R. K. „S.V.A.” v— Den eersten competitle- Zondag heeft S. V. A. 1 goed ingezet. Men bracht een bezoek aan I. E. V. 1 te Velsen en na een spannenden wedstrijd wist men met 32 te winnen. Voor rust was S. V. A. door- loopend in den aanval en de 20-voorsprong, waarmee de rust inging, dank zij doelpunten, gescoord door links- en rechtsbui ten, volkomen verdiend. Na de rust kreeg S. V. A. een inzinking en voerde I. E. V. het tempo hoog op. Het laat ste kwartier van den wedstrijd nam S. V. A. het spel evenwel weer in handen en deed de voorhoede heftige pogingen om te scoren. Vijf minuten voor het eindsignaal slaagde de links binnen er in om uit lastige positie vrij te ko men en onhoudbaar het leder In het doel te plaatsen, waardoor hy de overwinning veilig stelde. De overige uitslagen waren: S.V.A. 2— V.I.OB. 2 43; S.V.A.-junioren AV.V.Z.-jun. A; LE.V.-jun, B—S.VA-jun,B 2—0. R.K. Volksbond Dinsdagavond 8 uur zal een belangrijke vergadering gehouden worden In het St. Gomarusgebouw Aan de orde o.a. be spreking Wlnterprogramma Jeugdwerkloo«0h- zorg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 2