B SITTERS^KAR PHILIPS RADIO Mf T LUIDSPQEKCR V O O R B IJ K STADSNIEUWS Alkmaar, 1 Oct. DE UREN GAAN - Agenda De Hanze Film Belangrijke vergadering Toelichting Gem. Radio-programma Apothekeranachtdienat Derde dag Landbouw en Maatschappij Nutsspaarbank te Alkmaar M Kerkconcert op 8 October Kc Benoemd Hoog bezoek EEN ZELDZAAM JUBILEUM BURGERLIJKE STAND F Gerardus i Senaationeele boerenbal- amusementen Erg conciliant toonde mynheer de Officier zich juist niet VAN DE ALKMAARSCHE RECHTBANK KATHOLIEKEN, LEERT ESPERANTO! Cabaret 8 October-vereeniging JUBILEUMWEÖSTRIJDEN „NIMROD” Correspondentie t t I <1 o l n n oi n ti k v k al C< di te tx VI Meisjescongregatie beide Domini caner parochies 'n Verkeeraakefietje in den Helder TON en JAN Bottemanne, Hoogstraat 8 DONDERDAG f OCTOBER 1936 Eindelyk eena *n tevreden bloem bollenteler Voor de armsten der armen Een saaie oenacter atl Schagenj^ maar weer weigerde hy, wat haar ten van het eeuwige licht aou tyrrep. In plaats ft- U itverkoopingaellende Buraamaester Max van Brussel heeft in tegenwoordigheid van vele autoriteiten een krans gelegd btf het monument voor de gevallenen van 1330 De rondvraag Vorstelüke dank Vrijdag October voor van de door den kantonrechter „te Alkmaar de S dat de X vraag laten stellen, om In de ■o ■- d UTT HET FRANSCH VERTAALD DOOR CHRISTINE KAMP hiermee conferentie uur. De conferentie is tis twee kaarten voor de Cabaretvoorstellingen op 5 en 8 October te halen. Wij herinneren nog even aan de gelegenheid, welke heden avond in het Gulden Vlies voor VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN nlngin in de provincie NoordrHolland. Z. E. zal te 5 uur het College en de Raads leden ten stadhuize ontmoeten. R. K. StaatgpertUer: Wees flink en ondertee- ken uw ingezonden stuk met vollen naam! De Zondags- en nachtdienst zal deze week worden waargenomen door de apotheek van mevrouw SchoutenOele. Choorstraafe 47. juistheid van het Hanae-standpunt. Het bestuur stelt voor de volgende vragen te richten aan de Centrale Raadsvergadering: licht mogeiyk. De heer I flinke portie ribbesmeer genoten van de heeren gebr. G. Het stelletje maakte 's middags dus Op zijn op wachting en er werd gevorderd tegen H. G. vrij spraak, tegen C. G„ wiens reputatie al voldoen de by de rechtbank bekend is, 3 maanden en tegen P. U. 1 maand brommen. de jJ. Woensdag gehouden vergadering i het geh. met jaar. tir ce gel de op tin vai zoc nir 8 din Ele ten het wej hui ken Pro wer ei wor ten 1 1 1 1 J 1 bl Vi f ke of SC m *i f Stai 4» 3 414 4 514 Baal Ams Koic Indli Oert Indu ünlli Oalv Alg. Van Nlau Ned. Inda Anac Be th Kern O. a Inter Stam Mtjnl Boet< Alg. Redji Petre Kon Gabo Paria Pendi D heel sche vert nop pen- draf pryi rege kien Middenstand daar houders i thans het koopen, door iets beter in City: „De lokkende stem”. Alle dagen 8 uur. Victoria.Theater: „Een hart van goud." Alle dagen 7 30 uur. Agenten voor Alkmaar, Hoera en Den Helder: De tuinder G. M uit de Meersloot, heeft ook uit 14 hU Nicolaas Bloothoofd en Hendricus Herrna- Swaerts; Onderstaand volgen nog eenige giften, welke d. Armenraad gestort zijn: f *- M 10.— 2.50 Het kan er op zoo n bal in de „Rimboe” soms ongezouten naar toen gaan, zooals kon worden gedistilleerd uit de verschyning van een drietal dansers om den krtjgspaal in de estaminé van Visser te Langereis in den nacht van 5 op 8 April. Het waren dan de heeren A. en C. G. en P. U.. die daar de kachel eens hadden aan gemaakt en nu terecht stonden voor afknok- king van P. K., n chauffeur uit Winkel en 3. B. uit N. Nledorp, terwijl buiten de smids knecht Jaap V. van zijn flets werd afgescheurd en zyn karretje In *n kikkersloot werd gedepo neerd. -0 De heibel was ontstaan over de meisjes. C. G. had Plet K. achter de kachel afgedekt en tegen s’n hoofd getrapt en voorts had Piet van het geheele trio gekregen. J. B. had ’n daarvan was hy net, die haar meesleepte naar de diepten der ondeugd, waarvan zy gruwde. Sedert vroeg hy haar niet dikwijls om met hem uit te gaan. Onder allerlei voorwendsels ging hy been, haar alleen latend met de trouwe Yocheppa, want de chauffeur en de keuken meid gingen op eleen gelegenheid uit. Soms kwam Hugo uitgeput thuis en liet hy zich op de canapee vallen, waar hy bezwijmde zooals den eersten keer, In Schotland, toen Margaïta zoo geschrokken was en de zekerheid had gekregen, dat haar leven voortaan geen rust meer sou’ kennen. Nu wist zy. hoe hem te verzorgen en kon zy hem de Inspuitingen geven, die de dokter had voorgeschreven en als hy tot bewustzijn kwam, sloeg hy met moeite de oogleden op, lachte haar toe en bedankte haar. ,,Je moest niet zoo laat ultbiyven," aet zy hem eens, ,Je weet wel, dat het heel slecht voor je gestel is." Evengoed kon zy dat tot den wind zeggen, die de woorden meevoert zonder ze te begrijpen. Hugo was te zeer gewend om laat te ruste te gaan; hy kon die oude gewoonte niet afleggen. Den volgenden da* deed hy precies eender. Op een avond asi Yocheppa, die anders niet gul met haar woorden was: „O, mUn lieveling, als de goede God gewild had, dat wy ginds gebleven waren, hoe gelukkig zouden wy ge weest zynl” De jonge vrouw zat in de schaduw van de schemerlamp, haar plotseling rood worden bleef dus onopgemerkt en zy was er biy om. Opeens bad zy aan Dominique gedacht en in Onlange had te Schagen. 1 was 28 Febr., dus ouwe koek, op het Stationsplein een aanryding plaats tusschen een autobus, bestuurd door M. Q. uit Wlerlngen en een vrachtauto, chauffeur de expediteur A. G. Deze collisie geschiedde by het oversteken van het plein, waarby M. o. te veel links kwam te rijden met het hierboven gemeld gevolg, waarby de auto van Gelder tameiyk werd beschadigd. De heer M. G werd schuldig goede wil aanbood: „Zoo gauw zou je het niet leeren. Je moet daarin geoefend zyn, om vlug te kunnen typen.” zy benydde Mona, da typiste, die als aU uit den boekhandel kwam, waar zy werkzaam was. -de vellen geschreven papier kwam halen om ze in het net te schrijven. Dat meisje wist ten minste, wat de inhoud was. Op eeh avond, toen zy aan tafel zaten, waagde de jonge vrouw een vraag te stellen, die haar al lang op de lippen had gelegen: „Wat is het onderwerp van je nieuwen roman?” Hy antwoordde ontwijkend eh zy begreep dat hy er niet over wilde spreken, aeker vreesde hy haar verwyten. Nooit vroeg hy haar om raad, sy spraken slechts over beuzelingen, over een nieuw tollet, over het koopen van een antiek meubel. Als hy zyn werkkamer verliet, was hy bleek en zeer aenuwachtig. Hèt scheen, dat hy elke ernstige gedachte ver van zich wilde afschui ven. Als hy haar voorstelde naar een theater te gaan, was het niet naar da groot» schouw burgen of opera’s, maar naar de muslq-halb, naar de kleine cafés chantants. Den eergtea keer, dat Margaïta hem daarheen vergezeld had, was zy styf en ais versteend blijven zitten, zonder te lachen, zooals de ande ren deden en toen zy bulten kwamen, had zy geaegd: ,,Hoe kun je je amuaeeren met «ulke gemeene dingen! Den heelen tyd had ik een ge voel, alsof ik in het gezicht geslagen werd.” O, zy had er van gedroomd een nieuwe Beatrix te zyn, die hem naar de verheven hoog- Tranen welden op in de oogen der Jonge vrouw. Zonder antwoord te geven, legde zy de arme afgekeurde bladzyden bijeen, waarin zy het. beste had neergelegd, wat er In hear bin nenste leefde, wat zy geput had aan de bron nen van het geloof, waaraan zy zich van Jongsaf had gelaafd. „Weet je wat ik zal doen.” ging Hugo koeltjez voort, ,Jk zal dat werk over Basklë laten rusten en eerst den roman „De verscheurde Sluier” voltooien. Die zal je beter bevallen. De men leken in je vaderland hebben een mentaliteit, die de meeste lezers niet zouden begrypen." zy veroorloofde zich niet een ^nmerklng te Blaken en den volgenden dag kwam zy terug met haar borduurwerk, vast besloten te zwijgen, maar hy beweerde, dat haar tegenwoordigheid hem hinderde en dat hy haar liever sag Jp den tóngrenzenden salon. «n bood zy^hem aan, het machlneschryven leeren om zyn manuscript in het net te le. Is ook het lenigen van nood in het al gemeen, 200 dit geschiedt naar verdeelendt rechtvaardigheid, niet een algemeen dus ook een middenstandsbelang? 3e. Is èan niet de tyd gekomen dat de R.K. Middenstand stappen doet by de R. K. Ka merfractie om die maatregelen die gebaseerd «Un op z*. bedryfssteun (o.a. Landbouw Cri- siswetl te doen vervangen door maatregelen die het. individu, waar noodlg, steunt? De winkelier Hein v. d. P. te den Helder, had n verbouwingsultverkoop met ongeloofolyk lage pryzen geannonceerd en liep er direct voor 75 pop boete in. Henk wilde hangen aan de laat ste galg, ging in hooger beroep, maar vond niet den minsten steun by den officier, die de straf, gelet op de maximum boete niet te hoog vond en bevestiging van het vonnis requlreerde. De appellant aette zyn beste beentje voor, praatte een advocaat van de sokken en vroeg cl*mentie. ’t Zal wel boter aan de galg ge smeerd zyn. De heer Kloet, handelaar in bouwmaterialen, maar tevens yverig secretaris van de R. K. reclasseeringsvereeniging te Alkmaar, kreeg weer eens gelegenheid de resultaten van zyn liefdewerk op de rechtstafel te kunnen etalee- ren. Hy bracht rapport uit over den persoon van W. R„ ’n soort handelaar uit Uitgeest, die aldaar in een bul van baloorlgheld zyn villa in brand had gestoken, maar al heel gauw in de gelegenheid werd gesteld het patroon van het behangsel in een gezellige zit-slaap- kamer in het pension van mynheer Bakker te kunnen bestudeeren. Willem werd echter als een tameiyk ongevaariyk individu op vrije voeten gesteld en op 23 Juni, toen hy terecht stond, werd besloten een reel.-rapport over hem te doen inleveren. Met deze taak werd de heer Kloet belast en het rapport luidde tameiyk gunstig. Echter toonde de Officier, die niet veel In de pet heeft met het dorp Uitgeest, zich niet byzonder toeschietelyk en royaal met de voorw. straf. Gerequireerd werd alzoo 1 jaar gevan genisstraf, waarvan 8 maanden definitief en 6 maanden voorw. met 3 proefjaren. Wij verwijzen naar de advertentie in dit num mer betreffende het Kerkconcert op 8 October, otjder leiding van Corn. Jonker. nog het ongeluk bollenteler te zyn en had dlëh hoofde ’n geldboete van 75 pop subs, dagen aan zyn pantalon gekregen omdat bollen had geteeld zonder vergunning. Gerrit zelde destijds voor den kantonrechter dat hy wél lid was. maar er was geen moeder lief voor, Gerrlt moest aftikken of brommen. Enfin, hy zou het nu maar eens in hooger be roep probeeren. Misschien waren er noch rech ters in Beriyn, zooals der alte Fritz eenmaal zei en heden werd dan zyn zaak opnieuw door het meervoudig college onderhanden genomen. Echter voor Gerrit met veel meer suqces dan in eerste instantie. De heer officier toch hekelde tameiyk scherp het vergunningasysteem der Sierteelt Centrale, was overtuigd, dat de appellant volkomen te goeder trouw was. Wetteiyk mocht verdachte schuldig zyn, maar de officier voelde er niets voor, hem straf op te leggen, derhalve luidde het requisitoir wel schuldig verklaring, maar zonder opleggen van straf. Of Gerrit in z’n sas was! Wonen. Naar aanleiding van een brief, door het be stuur gezonden aan B. en W., om adhaesie te betuigen aan het voorstel inzake kleine koop lieden, vraagt de heer Schilder nadere inlichtin gen, welke door den voorzitter, den heer J. F. Endel, worden verstrekt. Medegedeeld wordt, dat de Altaarbusjes heb ben opgebracht ƒ48.14. De heer Endel noemt dit voor zooveel leden wel weinig. De schuld ligt echter niet by het bestuur, dat aan leder lid een busje thuis bezorgde. Sommige leden had in het boek „Het dieps Meer*’, Ml maakte haar geen scènes, drong haar niet met geweld haar zienswyze op maar zy oefende een nood- lottigen Invloed uit op den geest van haar zoon. Hy scheen in haar oordeel een volstrekt ver trouwen tq stellen. Dikwyis hoorde Margaïta in den aangrensenden salon, dat hy aan zyn moe der sommige passages van zyn roman voorlas. Hy wist, dat zy beter dan wie ook de wen- schen van het groote publiek vatte en hem kon lelden naar het succes. Aan tafel praatte met hem over personen en saken, waar haar schoondochter niets van afwist en zy gaf zich ook geen moeite, om deze op de hoogte te bren gen. Zy wee het ook, die haar zoon aansette om lederen avond uit te gaan; steeds wist sy uit stekende redenen te vinden om hem er toe te brengen. „By de Merines zal Je Azarias, het lid der academie, ontmoeten. Hy is voorzitter van de jury, voor den roman-prys. Je moet absoluut, hem alen In te palmen. Ik van myn kant zal er ook myn best voor doen.** Of wel: „Oerone, de hoofdredacteur van de .JPtiare de Paris,” gaat gewooniyk naar de Cage aux Serins. Zie hem daar te treffen, vraag hem een berichtje, dat je een nieuwen roman „De Verscheurde Sluier” aan het schrijven bent. Voer den verkoop van het boek is dat nood- zakeiyk." „Massot beweert, dat de edities van je eerste werken niet meer zoo grif gevraagd worden. Je moest meer de salons van gravin de Maubemy beaoeken, Rlgal Ohexpn en Trevor, diet wat de alle Radio-Omroepen hebben op vertoon van di ploma belangrijke reductie op de toegangsprij zen. een oogwenk gezien, hoedanig haar leven sou geweest zyn als zy met hem getrouwd was. Zij zou niets of byna niets aan haar gewoonten hebben behoeven te veranderen zy sou des mor gens als de frlssche dauw de rozenstruiken met paarlen tooide, naar de oude kerk zyn gegaan, haar gebedenboek in de hand, haar gedachten zouden ten hemel zyn opgegaan Bonder door het slechte te worden neergedrukt, zy zou het geluk hebben genoten van het pad te bewande len. dat haar voorouders haar gewezen hebben. En nu, wat had zy behouden? Niets! Zü was weggerukt uit haar sfeer. Zy had niet eens meer het recht naar een vroegmis te gaan, want haar man elsohte stilte en rust om Nch heen, als hy elndeiyk zich te slapen legde. Het cou- stateeren van dit feit wrong haar hart en ver ontrustte haar geweten. Eindeiyk zei «y: „Yocheppa, wy moeten niet donken aan hetgeen had kunnen zyn.... Wy moeten ons tevreden stellen met hetgeen er isl" De komst van haar schoonmoeder tegen Kerstmis bracht wat afleiding in het leven der jonge vrouw; sU verlangde er naar en was er toch bang voor. „Misschien heb ik haar niet goed beoordeeld en zal Ik in haar nu een hulp vinden om Hugo te overtuigen dat het leven, dat hy leidt, hem noodlottig zal zyn.” Maar toen zy haar een beetje van nabü be studeerd had, begreep zy, dat zy niet moest rekenen op dat lichtzinnige karakter, zonder emstigen ondergrond, volstrekt egoïsisch. en tot het uiterste eerzuchtig. Niet dat mevr. Llserol- les voor haar de hateiyke schoonmoeder was zooala de pen ran haar soon er een getéekend Woensdag hield de Nationale Boerenbond Landbouw en Maatschappy een Landdag te Alk maar. In den Sted. Muziektuin waren 8 4 900 bezoe kers byeen gekomen. De vergadering stond onder leiding van den heer A Breure. Achtereenvolgens spraken De. Egglnk, de bonds- advlseur de heer Smid, die de devaluatie behan delde en zich vooral keerde tegen de rede van den heer Geidennen, den voorzitter van het Verb, van Ned. Werkgevers. Derde spr. was de heer G. J. Ruiter, die om betoogde, dat L en M. nog politiek neutraal is en geen aanhangwagen van de NB B. In den middag werd door een aantal personen uit Drenthe opgevoerd het spel ..Moeder Aarde". In den loop der maand September werd op de spaarbankboekjes Ingelegd f 153 799.19 en te rugbetaald f 189 975.48. Het aan de Inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans t 3.960.47445. Het aantal in den loop van September nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 94. Ingetrokken wer den 83 boekjes. Het aantal in omloop zynde boekjes bedraagt thans 13139. Van dit aantal behooren 8314 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd2205 aan per sonen elders woonachtig en 1820 aan school- spaarders. Onder de in September uitgereikte nieuwe boekjes zyn begrepen 5 boekjes voor jonggebo renen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. De lediging in den loop der maand September Tart 90» spaarbusjes leverde een bedrag van f 4038.89 aan kleine besparingen o^. Geboren: Nicolaas, zoon van Nicolaas Bos man en Johanna Maria Banke; Marten Jo hannes, zoon van Marten Schutte en Emelia Hoogeveen; Johanna, dochter van Jan Jacobus Johannes Peereboom en Grietje Schouten. Getrouwd: Simon Dieuwertje Maria Hoed; nus' Brugman en Antje Johannes Boom en Christina Licht. OverledenHendrica Langeberg. Stephanus Jansen van Jorksveld, 49 in w_, leden der S-Octobervereeniging bestaat, om gra-» der Gewesteiyke Landstormcommissle ïn verband Alkmaar is tot secretaris-propagandist van genoemd B.VL.-verband benoemd de heer J. Ottenbros te Schoon (vacature P. J. Gol ders). critlek “betreft, de leidende persooniykheden zyn, mmuceeren op geen enkel sofrée." Die sréree’s vond Margaftai onverdraaglijk en zoo dikwyls als haar dat mogeiyk was, ver zocht zy haar man, haar te excuseeren. De salon praatjes, die daar gehouden werden, kwet sten haar reinheid, als zy niet in botsing kwa men met haar geloof. Eens, toen zy meer dan anders verontwaardigd was, had zy het ge waagd, haar stem te verheffen, haar ideeén te verdedigen. Het kwam haar voor, dat zwygen in dit geval een lafhartigheid was. Verwonderd had men naar haar geluisterd, selfs beleefd, want zy was schoon en drukte rich met vuur en op charmante wyae uit. Rlgal, de grapte criticus, aan wien'sleohts een gepoederde pruik en kanten lubben ontbraken om er uit te sten wis een filosoof der acht tiende eeuw, had selfs verklaard met een spot tenden glimlach op de lippen: ,Het is moge- Ujk, dat mevrouw Liserolles geiyk heeft. Mis schien aUn wy allen als dwalenden In de duis ternis....” Toen zy met Hugo in hun auto naar huls reden, had hy zijn ontevredenheid geult. „Dj versoek je dringend, niet meer het woord te nemen. De gravin was zeer boos over je aan merkingen. zy houdt er niet vaq, dat men een spreker in de rede valt en vooral niet ale het iemand is als Cheron dl» rich in zulke zeld zaam schoone bewoordingen uitdrukt.’* „Ik kon toch niet toelaten, dat min da meeningen, die my dierbaar zyn, aanrandt." Vandaag viert een lid van het Kilde der vrachtrijders zyn zilveren jubileum als vracht vervoerder op Amsterdam. Het ft de heer Ma- chielse, die waarschyniyk wel aan geen Alk- maarschen winkelier onbekend zal zyn. Twintig jaar lang trok de heer Machielse met den bekenden stevigen zak op den rug da- geiyks naar de hoofdstad, voor t doen van be stellingen voor zyn klanten, terwyi hy de groo- tere vrachten eens lp de week liet vervoeren met een speciaal afgehuurden wagen van de N. H. Trammaatschappy, die toen nog den dienst AlkmaarAmsterdam onderhield. Deze wyze van vervoeren had haar eigenaardige moel- lykheden. Zoo moest het goed in Amsterdam steeds eerst met een boot over het U gebracht worden, waar het in den tramwagen geladen kon worden. Tydens den watersnood kon de tram *n tijd je niet rijden, zoodat de heer Machielse moest Onder dit devies hervat de Alkmaarsche Ka‘ tholieke Esperantoclub Triumfos" haar winterpropaganda en ze is van plan, in tegen stelling met de vorige’ Jaren, dit nu ééns groot scheeps aan te pakken en dit seizoen selfs met twee cursussen te" openen, n.l. één voor de ge vorderden en één voor de beginners. De ver volgcursus, die bedoeld is voor de oud-curslsten en hen die de wereld-hulptaal op een ander» wijze leerden, hetzij door de radio, hetzy in een andere vereeniging. Reeds nu staat vast, dat deze cursus doorgaat De leiding zal bU den Eerw. Broeder Ferdinand uit Heiloo rus ten, die een Jarenlange ervaring op dit ter rein heeft en by uitstek deskundig mag wor den geacht. Echter, er is nog gelegenheid tot inschryving. De beginnerscursus komt onder dezelfde lei ding als de vorige jaren en zal dit jaar voor een byzonder lagen pry» gegeven worden. Hy omvat 30 lessen en houdt tevens de herhallngs- studie van de Nederlandsche taal in. Evenals voorheen zullen tevens worden besproken za ken, die meer op het gebied der algemeene ontwikkeling liggen. Alle inlichtingen betreffende den kostprijs etc. kunt u bekomen aan het adres ran den secretaris: St. Josephstraat 9, Alkmaar. Het Esperanto self behoeft geen toekomst meer, het functlonneert reeds en er zullen wel geen landen op onze globe meer zyn, waar men geen Esperantisten vinden kan. Onlangs ont ving ondergeteekende zelf een uitvoerigen brief uit Palestina, waarin een Inwoner van dat land een uiteenzetting gaf van de situatie aldaar, in verband met de onlusten, die daar nog steeds plaats vinden. Schrijver dezes is de Arabische taal niet machtig, evenals de meeste lezers van dit stukje het wel niet zullen zyn, en toch correspondeert hy met een Arabier. De borlge maand vond er In Brno een in ternationaal congres van katholieke Esperan tisten plaats. Oa. hield pater dr. Kao uit Chi na na de H. Mis een predikatie in de wereld- hulptaal. In de raadzaal van de stad werd de openlngszltting gehouden, waar o.m. aan wezig was Z. H- Exc. Mgr. Kupka, bisschop van Brno, die tevens de Esperantisten toe sprak. Er kwamen telegrammen binnen o.a. van Mgr. Eltschkner, zelf een vurig Esperan tist, die selfs de groene Esperanto-ster in zyn bisschoppeiyk wapen draagt. Ook zond Z. Em Kardinaal Innltzer een bewys van instemming met de mooie Esperantobeweglng. De heer P. Heilker, voor u wegens de radio geen onbe kende, hield een gloedvolle rede. Meer dan vyftlen landen waren vertegenwoordigd en al len spraken slechts één taal. Meer willen wy er thans niet van zeggen. Alle inlichtingen worden u gaarne zonder eenige verplichting uwersyds verstrekt aan het adres: 8t. Josephstraat 9 en by de overige le den van „Ni Triumfos”. J. H. Op het kruispunt California en Wezelstraat had op 25 October 1935, (we vieren eerstdaags het jaarfeest», zekere heer A. W. aan den ga ragehouder B. J. P. geen voorrang verleend en natuuriyk waren toen de rapen gaar; ’n aan ryding, waarby de wagen van meneer P. voor een bedrag vah f 40.— werd beschadigd. De Heldersche kantonrechter wees vonnis, leg de f 30.— boete op, gelastte ontzegging rybe- voegdheid voor den tijd van 8 maanden en toe wijzing der civiele vordering ad 48 gulden. Heden werd dit zaakje nog eens door het meervoudig college uitgekiend en vroeg de offi cier bevestiging van het vonnis tegen W., die van geen belangstelling had biyk gegeven. Straks komt hy nog in verzet! De leden van de meisjes-congregatie worden I-nog even herinnerd aan de gewone op morgen-, Vrijdagavond te 8.15 toegankeiyk voor de meisjes van 18 jaar en ouder ^Woensdagavond vergaderde de Alkmaarsche Hanze-afdeeling te kwart over 8 in Café Bos De vioe-voorzltter, de heer V. P. Keyepere opende de vergadering, daar de voorzitter nog niet aanwezig was. De heer Raat las de notulen voor van de Vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Ingekomen was o.m. een schryven van den Beereerw. rector C. Via, adviseur der afdeellng, dat hy verhinderd was de vergadering by te «.“un een bekn°Pte en duldrtjjke uiteen zetting te geven over al die vreemde begrippen en woorden, die tegenwoordig aan de orde zyn De voorzitter zegt, dat zulks, zy het in ón deren vorm, kan geschieden. Verder wil de heer v. Kessel de vragen, welke bU den CentraJen Raad binnenkomen, niet schriftelijk maar mondeling beantwoorden. De heer Keysper verdedigt de gevolgde wyze van behandeling. Sommige vragen zyn te weinig overwogen, om den tyd van de Centrale raads vergadering ermede te verknoeien, zyn er af- deelingen, die te kennen hebben gegeven dat ry door die schgiftelyke behandeling zich te kórt gedaan achten? De heer v. Kemel wyzigt zyn voorstel in de- 1 zep gpsgtj.T.ttisx i He», wordt' alsoo aangenomen. -• De heer Spiekerman vraagt, of het bestuur Lets gedaan heeft voor de regeling van werken en venten op 8 October. De voorzitter zegt, dat de vakgenooten dit onderling moeten regelen. De Hanze kan er niets aan doen. De heer Keysper merkt op dat vla de pers een algemeen verzoek zou kunnen gericht wor den. om algemeene vléring van het feest mo- geiyk te maken. De voorzitter doet dan eenige mededeelingen over den étalage-wedstrijd op 8 October. De jublleerende 8 October-vert .nlging en V. V.V. hebben zich niet onbetuigd gelaten. Er zyn 21 groepen gevormd. Een onafhankéiyke jury zal de étalages beoordeelen op smaak, verkoop kracht en volledigheid. Het jury-rapport biyft voorloopig geheim. Ook het publiek kan van iedere groep zyn beoordeeling geven. Gekeken nabijkomt. Die heeft recht op een der prysen. Ook over den ballonnenwedstrijd doet spr. eenige mededeelingen. (Wy publiceerden dit reeds eerder.) Nadat uit de vergadering nog was aange drongen om lid te worden van de Congregatie of H. Familie, werd de vergadering met dank woord en chr. groet door den voorzitter ge sloten. Leden der 8-October vereeniging en leden van bUchg bureau 8.' A. d. V. In totaal is er thans ontvingen ƒ471.—. deden by het terughalen wel erg onheusch. De opbrengst is toch voor zulke mooie doeleinden, dat woorden als: „Wat doe ik met dien rom- jngV" piet te pas komen. De-voorzitter bespreekt daarna een voorstel om weer een Ballero-week te houden. Is "het nu wel de tyd daarvoor? had men zich by de Konk. Middenstandsweek af gevraagd. In dit stadium meent spr. ook, dat een afstand van 4 pet. in dezen tyd, nu de inkoopspryzen ver hoogd worden, niet mogeiyk is. Spr. acht het beter deze zaak voorloopig niet te bespreken. Besloten wordt, dat het bestuur naar bevind van zaken zal handelen. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad Op 20 October wordt benoemd de heer Kueter. Aan de orde was de agenda van de 58e Cen- - trale Raadsvergadering. Op voorstel van den heer Schilder wordt be sloten te stemmen op de aftredende hoofdbe stuursleden. Over het financieel verslag van het bondsbe- stuur werden enkele opmerkingen gemaakt. De Commissie voor het nazien der rekening op deh Centralen Raad zal dat echter wel ophel deren. J De begrooting van den Bond voor 1937 werd hierna besproken. De heer Schilder vond het bedrag van A7200, hetwelk de Middenstandskrant kostte, voor dat gene, wat geboden wordt, wel wat weinig, De voorzitter was het hier niet mee eens. Misschien is de kost wat te degelyk voor som migen. Wellicht ware een meer populaire uit eenzetting der vraagstukken beter. Meer vereenigingsnieaws ware ook wel ge- wenscht. De heer V. Keysper zegt, dat deze zaak de aandacht van hethoofdbestuur heeft. De heer Bdk acht de bondscontributie wel wat hoog, vooral met het oog op de vak-afdeelingen. De voorzitter zegt, dat op den Centralen Raad besloten is, voorloopig niet meer over de con tributie te spreken. Van de bondscontributie kan niets meer af. Het werk der bondsinstantles Is daarvoor te uitgebreid. Indien alle katholieke middenstanders In het diocees aangesloten waren, was verlaging wel- •Itjk. Schilder acht ook geen aanleiding tot verlaging aanwezig. Het geld is noodlg eh er wordt hard voor gewerkt. - De heer Keysper herinnert eraan, dat vorig jaar op den Centralen Raad onder applaus is besloten niet meer over contributieverlaging te spreken. Een voorstel om 1 per jaar minder te betalen kost ƒ8000. Weet de heer Bos daar dekking voor? Een dergeiyk voorstel heeft geen kans aangenomen te worden. Vermindering met btjna 20 pet. der inkomsten is onaanvaardbaar. Bovendien er bestaat gelegenheid voor hen. die In nood verkeeren. de contributie te verlichten. Spr. stelt voor om ook hier niet over contri butieverlaging te spreken. De heer Spiekerman zegt, dat St. Rochus achter den heer Bos staat. Die vakafdeeling heeft hem opgedragen dit voor te stellen. De heer Kueter zegt, dat by hem heel wat leden komen, die hun contributie niet kunnen betalen. Dat wordt heel discreet behandeld. wordt wie de uitspraak van de jury het meest De heer Admiraal raadt den heer Bos aan. deze zaak door dg vakvereeniglng te doen be handelen. De heer Bos* gaat hiermede accoord. Verschillende voorstellen der afdeellngen wor den nader door den voorzitter toegelicht. Over een voorstel van ’s-Heerenhoek inzake tegesheffing voor venten ontspon zich eenige discussie. Moeiiyk ulti te maken is, wat men verstaan moet onder venten. Is een kruidenier of een slager, die by zyn klanten komt hooren, of er iets noodlg is. óók een venter? Dat is een gevaar by verordeningen als gevraagd wordt. By het voorstel Leiden, over de vestigings- eischen, vraagt de heer Feyen om daarbij niet de kleinen te treffen, maar het grootbedrijf. Spr. herinnert aan de rede van den heer Keys per te Warmenhuisen en meent, dat de klach ten, daarin geult, dezelfde zyn als reeds 30 jaar geleden aan de orde waren. De voorzitter beaamt dit; er ffbll den mid denstand self nog zooveel te verbeteren. De Hanze strijdt er voor, om bü die vestigings- eischqn het behoefte-element te brengen, maar de neutrale vereeniging is daar tegen. Eerst moet de heele middenstand het eens zyn. De heer Keysper zegt»; .dat men de neutrale collega’s moet trachten td^overtuigen van de Vandaag geniet Alkmaar de eer van het of ficieels. bezoek van den Commissaris der Ko- De heeren Gebr. Winder, van Wlna’s bonbon- fabriék alhier, mochten een schrijven ontvangen, namens H. K. Hoogheid Prinses Juliana, waar in zy haar dank uitspreekt voor de aanbieding van de keurige doos bonbons by gelegenheid van hoogstderzelver verloving. Het landbouw-crisisfonds is volgens onze meening gebaseerd op bedryfssteun. Hef stel sel brengt met zich dat verschillende houders van kleine bedryven slechts 'n geringen steun ontvangen en onder zeer armoedige omstan digheden Ipven, zoodat sy het allernoodzake- lykste niet kurïhen koopen. Daartegenover staat dat eigenaren van groo te bedrijven groote sommen ontvangen, terwyL zy toch reeds uit hoofde van de uitgebreidheid van hun bedryf, uit kapitaal of uif anderen hooftle een ruim inkomen hebben. In het kort gezegd: voor vele houders van kleine bedryven zyn dé steunregelingen in ver houding tot hun gezlnsbehoeften veel te gering. Eigenaren van groote bedryven kunnen de hun uitbetaalde steunbedragen opleggen voor sa: kapitaalvorming. wy meenen dat in het eerste geval de steunregeling zeer onvoldoende is, in het twee de geval haar doel voorby streeft. Wy meenen dat thans de tyd is gekomen dat in het ópstaande systeem verandering wordt gebracht en meer ingesteld op leniging der maatschappeiyke nooden in sociale rechtvaar digheid; zoedat werkeiyk steun wordt verleend daar waar steun nqpdlg is, terwyi aan hen dte met in financleelen nood verkeeren, ook geen steun wordt “gegeven. wy meenen dat dit voor den allerminst van belang ontbloot is van kleine landbouwbedryven dlè allernoodzakeiykste ni« kunnen betere steunregellg daartoe m ?teat worden gesteld met het gevolg dat het bedrijfsleven daarvan direct den weerslag zal ondervinden. wy meenen dat het zyn nut kan hebben in de R’ K’ Kamerfractle te vra- gen of ook zy niet den tyd gekomen acht op kw“Ue pieper ln te gaan en zoo mogeiyk tot oplossing te brengen gezien de o.l. reeds te ian8 uit het oog verloren Justitla distribuüva verdeelende rechtvaardigheid) v'rgadering gaat na eenige bespreking hiermede accoord. trachten «yn goederen met een booT van een bekende maatschappy vervoerd te kryten, het geen hem eerst na veel moeite gelukte, ómdat de boot-maatschappy niet erg genegen was een concurrent te helpen. Sinds vyf Jaar bezit de heer Machielse een grooten vrachtauto, die met zyn zilverachtige kleur en vuurroode letters een in Alkmaar wel bekende verschyning is. Het vervoer gaat nu gemakkelyker en vlugger en in plaats van één keer in de week worden nu groote vrachten verschillende keeren per dag' vervoerd. We wenschen den heer Machielse' met zyn zilveren zakenfeest van harte geluk! temeer, omdat zulk een feest ln vrachtryderskringen een groote zeldzaamheid U. De derde dag der zesdaagsehe Jubileum-schlet- wedstryden kenmerkte zich door een afwisselend bezoek. Men kreeg den indruk, dat de schutters het terrein kwamen verkennen en er was groote be langstelling voor de standen op de verschillende benen. De groote slag moet dan ook nog geleverd wor den. Met grooten ernst, een schutter eenmaal eigen, werd er proef geschoten. In den loop van den avond werd het beweeg- iyk en trok de geluksbaan vele onbekende be zoekers, terwyi vele schutters hunne krachten hebben gemeten op de vrije baan. Ook voor de Personeele en Jubileumwedstryden werd er zeer druk geschoten. De vierde dag belooft een seer drukke te wor den daar vele vereenigingen hiervoor hebben in geschreven. De vaste dagprijzen zyn als volgt behaald: Vaste bean afd. A: "Hi. van Gyzen, Alkmaar. Afd. B.: P. M. Bürman, Stompetoren. Geluksbaan: Th. v. ÓUzen, Alkmaar metra Premies: Geluksbaan: 1. P. v. d. Waal, Alkmaar; 2. J. Hooyer, Alkmaar. Vrije baan: Afd. A.: Th. v. d. Aakster, Alk maar; B. J. Walter, Alkmaar. De voorloopige stand der Korpswedstrijden luidt: Afd. A. I; 1. B. V. L, Alkmaar; 2. B. W„ Bloemen daal; 3. Alkm. Politie Sp. V.; 4. B. W., Alkmaar. Afd. A. n: K Alton, polltie Sp V.; 2. Scherp- schuttersvereeniging Egmond. bevonden en veroordeeld tot f 10.— boete of 10 dagen, maar G. nam dit vonnis biykbaar niet en mopperde al direct, dat hy in appél rou ggan. Hy bracht dit voornemen ten uit voer en verscheen met de autobus-bonds- advocaat mr. Meyer uit Haarlem als verdedi ger. De tragedie was echter naar onze meening niet interessant genoeg voor een volledige re prise en dus zullen we kort ayn. Het schynt dat de situatie dan geeft tot verkeersverwarring. Majoor Holema, de brigade-commandant meende dat een verkeersteeken ter plaatsp geen overbodige weelde zou zyn en de officier decre teerde dat het dan ’n warboel was. De bestra ting was misleidend. De fout schuilt by de ge meente, die betere voorzorgen diende te nemen. Elsch ten slotte vrijspraak. Men begrijpt mr. Meyer niet veel had te zeggen en zich kon refereeren aan dit requisitoir. LUn 1 HUverdkim I Lyn 2 Hilversum II LUn 3 Keulen 8.00—8.45; Normand» 8.48—1045; Keulen 10.06—11.20; Parijs Radio 11.30—13.06: Brussel VI. 13.05—14.20; Keulen 1440—14.50; Parijs Radio 14.5014.05; Keulen 16.05—1820; Lond. Reg. 1840—19.20; Brussel VI. 1940—1940; Lond Reg. 19.50—2145; Brussel VI. 2145—21.40; Beromtlnster 21.402240;Brussel VI. 2240—22.30 Weenen 3240—24.00. LUn 4 Brussel VI. 840—10.35; Lod. Reg. 1045—1840; Droltwlch 1840-1840; Brussel VI. 1840-18.46; Droltwich 18.4522.00; Luxemburg 22.00—2240; Droitwich 22.50—24.00. in het eerste geval de geval haar doel voorby streeft.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 10