Op dén goeden weg Er is te weinig vastheid -w- Gedachtenwisseling in alle rust 4 Nieuwe goudwaarde wordt niet direct vastgesteld Dt. Colijn ziet in een rede, in de Tweede Kamer gehouden, de gevolgen der muntpolitiek onder de oogen Aandacht voor loon en pensioen DANK AAN HET VOLK INHOUDSVOLLE REDE VAN Mr. GO SELING HET BEOORDEELEN VAN PRIJSVERHOOGING DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 Industrie-financiering Giroverkeer gestaakt DE AMEIDE-VLUCHT TWEEDE KAMER Belangrijke opdracht T&xegedeelte consumptlemelk In verband met electrificatie der Spoorwegen Waar men met klachten moet zyn Het verleden kan nu vergeten worden Adret van de landbouw-organi- saties aan den Ministerraad De landbouwcrisis maatregelen Ministerieels commissie it ingesteld Prijzen van belangrijke levensmiddelen 4 Acte van oprichting der N.V. verleden Mr. C. M. J. F. Gaseltna, de leider der R.K. Tweede Kamerfractie Maatregelen genomen om styging te voorkomen Sir Henry Deterding over de monetaire maatregelen I fli De wetsontwerpen afgekondigd Meening van ir. Albarda Dr. Colyn drukt den katholieken fractieleider na dient betoog spontaan de hand Desiderata X 1 4 het t Nljver- cent. Afdracht MJ levering In consumptie van an- Idere dan taxemelk 240 cent Wat betreft de sociaal-econotnische gevolgen ▼an den gewljzlgden toestand; een groot aan tal problemen doet zich voor. Vele zijn niet voor dadelijke beantwoording vatbaar. Dit volk ook dit constateerde Mr. Geseling met voldoening heeft gelukkig zijn gewone nuchterheid behouden. die thans i wenscht, in het op op Zooals vanzelf spreekt, is de landbouw ten volle bereid om, voor zooveel dit in zijn ver mogen ligt, mede te werken aan een zoo goed mogelijke oplossing der moeilijkheden. Het antwoord, door het Nederlandsche volk op sprekers radiorede gegeven, heeft de regeering In haar vertrouwen versterkt, en sal haar verder sterken in haar moeilijk- heden. Spr. dankt het volk van dese plaats voor het gehoor, geschonken aan den oproep, dien hij tot het volk gericht heeft. leven zal hebben te roepen teneinde de export prijzen in de hand te hebben. Intusschen dient niet uit het oog te worden verloren, dat er voor den boerenstand een be staansmogelijkheid behoort te blijven. De drie centrale landbouworganisaties ver zoeken den Raad van Ministers dan ook drin gend. niet het oor te leenen aan degenen, die meenen, dat thans de moeilijkheden voor den boerenstand van de baan zijn en dat mitsdien de landbouwcrisismaatregelen reeds onmlddel- Hjk en geheel zullen kunnen worden gemist. Allerlei onzekerheid te weg, de atmosfeer is gezuiverd, er valt een verruiming van de kapi taalmarkt te wachten. Bn wie in doe dagen in iter op de moeten De Raad van Ministers heeft, onder leiding van den minister-president, ingesteld een mi- nisterieele commissie, waarvan ook de ministers van Financiën, van Sociale Zaken, van Land bouw en Vlsscherjj en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deel uitmaken. Deze commissie heeft tot taak na te gaan voer welke goederen, in verband met de gewijzigde valutaverhoudln- gen een redelijke prijsverhooging onvermijdelijk moet worden geacht. Zij vergadert eiken dag, met uitzondering van den Zondag, om 9.15 voor- mlddags, aan het departement van Koloniën. Verzoeken van fabrikanten of andere belang hebbenden moeten intusschen aanhangig wor den gemaakt bij een der departementen, welke in de commissie vertegenwoordigd ziin. tt iten tot het doen van overschrijvin gen naar Zwltsersche postrekeningen kunnen tot nader bericht derhalve niet worden behan deld. Mr. GOBBLING, voorzitter van de ka tholieke fractie, heeft in een inhondvolle en in groote aandacht beluisterde rede, die aan haar slot De. Coljjn tot een spontanen handdruk bewoog, het katholieke gtand- D*t Maat vaat: Nederland Is na weer een land geworden, dat midden in de wer kelijkheid staat Natuurlijk zijn wfj er nog niet maar voor de toekomst van ons land ■Vn wfj op den goeden weg.’ Ten overstaan van notaris D. Eerdznan ie 's-Gravenhage is gister de acte van oprich ting verleden van de N.V. Maatschappij voor Industrie-financiering. r ■Deen morgen dm 9.15 uur houdt zich een mtaisterieele commissie (de minister-president, de ministers van Financiën. Vlsscherij, sociale Zaken, en De directeur van den postchèque- en giro dienst brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op verzoek van de Zwltsersche postadmi nistratie het internationale postglroverkeer tus- schen Nederland en Zwitserland tot n/der be richt te heid en Scheepvaart) zich met de van uur tot uur wisselende problemen bezig. Het spreekt vanzelf, dat de leider der katho lieke fractie met den Zaterdag gedanen stap accoord ging. Niet alleen zag hjj er de on vermijdelijke noodzaak van in, doch, gezien zün herhaald optreden in het verleden, be- schouwt hij het loslaten van het goud, ook al zou dat niet door de omstandigheden zijn af gedwongen, als een maatregel, die, mits goed verder gehanteerd, enkel maar ten goede ko men kan aan ons volk als geheel. De Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht heeft het bouwen van 14 ondersta- tlons en 11 schakelstatlons, voor de electrifi catie van de lijnen: Utrecht—Rotterdam D.P. Gouda—Den Haag BB, Amsterdam—Utrecht, Utrecht—Arnhem en Utrecht—eindhoven, om schreven in bestek no. 1691 BB, gegund aan de firma H. van Heesewjjk te Best, voor een bedrag van f MO M». Gelijk reeds werd medegedeeld, is het de bedoeling der regeering zoodanige maatregelen te nemen, dat zekerheid bestaat, dat de prijzen van brood, aardappelen, boter, melk, consumptie- zetmeelen en suiker zich niet zullen wijzigen als gevolg van de nieuwe mo netaire situatie. We moeten zien naar de verhouding van kosten en prijzen. Het streven moet niet alleen sün, de daling van den gulden zoo klein mo- geljjk te doen zijn, doch ook om haar niet grooter worden dan noodlg is. Ook moeten mogeUJk schommelingen wur- den voorkomen. Uit de statuten der vennootschap blijkt, dat zjj zich o.m. ten doel stelt het verstrekken van credieten op langen termijn aan, het deel nemen in het kapitaal van en het verleenen van bemiddeling voor het verstrekken van flnan- cieelen steun aan bestaande of nieuw op te rich ten industrieele ondernemingen, voor zoover werkverruiming en behoud van werkgelegenheid in de Nederlandsche industrie daardoor kan worden bevorderd. Het bureau der vennootschap te gevestigd te 's-Gravenhage, Bezuldenhout 107. In afwach ting van een spoedig te houden eerste vergade ring van den raad van bestuur, zullen, zooals tot dusver reeds het geval was, de werkzaamheden voor de vennootschap worden verricht door de afdeellng Industrie-financiering van het Werk fonds. nog geen gedachten DEN HAAG, 30 September 1936. Na de spoedbehandeling, gisteren aan de monetaire wetsontwerpen ten deel gevallen, volgde in de Tweede Kamer heden in alle rust een ge- dachtenwisaeling over wat geschied is en thans verder geschieden moet. Andere landen mogen ons deze rus tige sfeer benijden. Een redacteur van. bet AN J. kwam tenge volge van bijzondere omstandigheden in con tact met Sir Henry Deterdlng en heeft van dese gelegenheid gebruik gemaakt diens oor deel te vragen over de monetaire maatregelen der regeering. „U behoeft ml) eigenlijk niets te vragen." aldus Sir Henry. ,,De heer Colljn heeft dui delijk zijn meening gezegd en u kunt er zelf logische gevolgtrekking uit maken. Volkomen terecht heeft minister Colljn er den nadruk op gelegd, dat wij ónmogelijk al leen den strijd konden volhouden, nadat Zwit serland de sterkste van de twee overgeble vene, die nog het goudblok vormden dit ook verlaten had. Ik juich dezen gang van zaken toe. Dat de gulden niet onmlddellljk gedevalueerd is, be grijp ik volkomen. Men kan niet verwachten, dat dergelijke belangrijke beslissingen in en kele uren of dagen genomen worden. Laat men rustig de ontwikkeling der dingen afwachten. verlaten gaan is De minister-president ontvangt vele brieven, verband houdende met hier en daar locaal op tredende prfjsverhoogingen. Aangezien deze brieven ter behandeling moeten worden door gegeven, hetzij aan het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, hetzij aan dat van Landbouw en Vlsscherij of van Sociale Za ken, verzoekt de minister-president klachten van dezen aard voortaan, voor zooveel zulks na de tot stand koming van de wet tegen prijs opdrijving nog noodlg te, niet meer aan hem te doen toekomen, doch deze aanhangig te ma ken, hetzij bij den burgemeester der betreffende gemeente, hetzij bij de Kamers van Koophan del, hetzij UI de 3 genoemde departementen rechtstreeks. Er zijn producten, afhankelijk van grondstoffen uit het buitenland, waarvoor Ook in Indlë zijn maatregelen genomen, om niet-onvermijdelijke prijsopdrijving tegen te gaan. Men is In Indlë zeer diligent geweest. Een wetsontwerp betreffende de goudclausule in contracten is In bewerking. Zoo noodlg sal met de crisispachtwet verder worden gegaan dan nu het geval is. Met het bedrijfsleven zal voeling worden ge houden, o.m. wat betreft de maatregelen tegen prijsopdrijving. Zoo noodlg instantie worden ingesteld, worden tegen dumping met goederen op de bultenlandsche markten. Voor den staat der Nederlanden trad daarbij op Z. Exc. minister H. Geltesen, terwijl de N. V. Indus triebank In Limburg, als tweede opricht ster. was vertegenwoordigd door mr. R. Glelen. Blijkens de acte van oprichting zijn voor de eerste maal benoemd tot leden van den raad* van bestuur de heeren: dr. H. M. Hlrschfeld (voorzitter), mr. dr. A. A. van Rhjjn, mr. dr. A. v. Doornlnck, A. K. Spanjaard, allen te 's-Gravenhage, mr. D. Crena de longh te Am sterdam en C. F. J. Schellens te Eindhoven. De R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, het Kon Ned. Landbouw-Comité en de Chr. Boe ren- en Tuindersbond-in Nederland hebben een adres gezonden aan den Raad van Ministers. In dit adres wordt gezegd, dat deze organi saties Dinsdag 29 September ƒ.1. in spoed- elschende vergadering zijn samengekomen, ten einde zich te beraden over den toestand, welke is ontstaan door het besluit der regeering om den gulden los te maken van het goud. De Ned. Zulrelcentrale, 4 October t/m 10 Oc tober 1936 consumptlemelk regeering-contract, taxegedeelte 646 cent, eventueel verhoogd me* premie of verminderd met afdracht voer de De heffing op boter is daarom met terug werkende kracht van Maandag 28 September af verlaagd van 0.85 op 0.75. terwijl met ingang van dien datum de restitutie bjj export van boter 0.75 zal bedragen. De steun uit het landbouW-crisisfonds cp zuivel zal, in verband met de stijging van de zulvelwaarde, met in gang van 5 October as. worden verlaagd. De prijs van consumptlemelk zal ten gevolge van een en ander geen verhooging ondergaan. De restitutie bij export van kaas wordt ver laagd voor volvet en 40 tot 1 cent en voor 30 en 20 tot S cent per K.G. Ten aanzien van tarwe zijn zoodanige maat-i regelen getroffen, dat zekerheid bestaat, dat b de bloemprijs en dus de prijs van brood, niet "ti beïnvloed wordt door de monetaire maatrege len. Er is gevraagd, waarom we niet deden als Frankrijk en Zwitserland. Men kan ook vragen: waarom doen die niet gelijk wijf” Het belangrijkste deel van mr. GoreUng’s rede was het slot, dat de richting en den geest betrof van het op den totaal gewljzlgden grond slag te voeren beleid. Het kabinet is thans voor een geheel nieuwe taak komen te staan, waarbij de mentaliteit van het kabinet en .psychologi sche factoren van het grootste belang zijn. Volk en Staten-Generaal moeten hun volle vertrou wen aan het beleid kunnen schenken. een pamflet aan ons volk wil wijs maken, dat thans het faillissement voor de deur staat, toont zich een vijand des volks. Ook de leider der Christelijk-Historlsche fractie, Jhr. DE GEER, die evenals de leiders van de vrtfzinnig-democratische en antl-revo- lutlonnalre fractie, MT. JOEKEB en de heer SCHOUTEN het genomen besluit volledig goed keurde, heeft duidelijk uiteengezet, dat er thans in ieder geval ook belangrijke lichtpun ten zijn aan te wijzen. In technlsch-monetalren sin, want het be sluit werd genomen, toen de goudschat zeer' groot was. En ook in politleken zin, want niet alleen werd de stap gedaan door een kabinet, dat zich altijd tegen muntdepreciatie verzet heeft, hetgeen het geloof aan de gerechtvaar digdheid van den maatregel gemakkelijker maakt, maar ook is voortaan de ban uit het politieke leven geweken. Want men kon in het parlement niet spreken over het vraagstuk, zonder wind te blazen in de zeilen der specu lanten. Het deed den heer de Geer deugd, dat de operatie geschied is, zooals hij altijd gezegd heeft, dat zij geschieden moest, nl door den besten chirurg, met de beste instrumenten, in een volkomen steriele omgeving en bulten aan wezigheid van publiek. Over de thans te volgen economische poli tiek heeft Jhr. de Geer zich nog niet uitge sproken. Bij de 14 begrootlng sal het, zoo was ^ijn oordeel, beter mogelijk zijn. Meh over de ingetreden gevolgen en de daartegenover aan te nemen gedragslijn een oordeel te vormen. WW was hij met Mr. Goeellng en in tegen stelling tot den heer Schouten van meening, dat men er niet naar sal moeten streven, door middel vanhet egalisatiefonds de depreciatie te beperken tot een geforceerd gertngen omvang. De gulden aal nu zijn eigen waarde moeten zoe ken. Dit Is ook het standpunt van Dr. Colijn self, die aan het einde van den middag, nadat ook de kleinere fracties nog het woord hadden ge voerd. verschillende nadere mededeellngen no pens de houding der Regeering heeft gedaan. (Zijn rede drukken wQ elders in dit blad in ex- tenso af. Red.) Een mótie-de Visser, die terugneming vroeg van de onlangs In den steun aangebrachte ver slechteringen. ia met 69 tegen stemmen ver worpen. Mr. Goeellng verklaarde vóór de stem ming, dat de Katholieke fractie voortaan in het algemeen geen reveille aal laten blazen met dergelijke moties door de rge lijke afgevaardig den. Tb hunnen aanzien heeft «Ij meer be hoefte aan een taptoe I De Katholieke demo craat Arts echter marcheerde weer getrouwe- UJk achter het vaandel van Moecou. De Ameide-vlucht, welke aanvankelijk op 19 September gehouden zou worden, doch wegens de slechte weersomstandigheden Werd uitge steld, zal nu 3 October ajs. plaats vinden. Wat het egalisatiefonds betreft, is het moeilijk, het allen naar den sin te maken. Spr. verwijst naar het verloop van den koers van den gulden, om te verklaren, dat de periode, dat de gulden swevend is, niet zoo lang kan duren. Voorloopig moet met het egalisatiefonds nog op geheime wijse worden gemanoeuvreerd. Overeenkomstig sprekers altijd ingenomen standpunt, sal de regeering medewerken aan internationale stabilisatie. Men verwachte echter niet, dat het initiatief van Nederland iets van beteekenis kan bewerken; dat ligt aan de groots mogendheden. Gelukt bet niet, dan ziet spr. de toekomst allerminst rooskleurig. Medewerken sal Nederland ten voile. Ts.v. den huurbijslag kan spr. bindende mededeeling doen. De gaan in deze richting: met ingang van 4 Oc tober a.s. zal de huurbijslag geheel vervallen maar met zoodanige compensatie in de steun- ultkeering, dat de toestand der werkloozen niet slechter wordt dan die voor 13 September was De wijziging voor de laagste klasse blijft be staan. Bij de beoordeeling van den zich ontwikkelenden toestand, moet men dien nemen, zooals die door de om standigheden geworden is. Als het noodig blijkt, moeten kwade gevol gen onder de oogen worden gezien. Dit geldt ook salarissen, loonen en pensioenen. Meer is er thans niet te zeggen. zal een berpeps- Gewaakt moet Nederlandsche De regeering gaat niet over tot het onmiddellijk fixeeren van een nieu we goudwaarde van den gulden. Dit is volstrekt onmogelijk. Er zijn ook landen, die reeds devalueerden en weer een nieuwe devaluatie over wegen. Er is te weinig vastheid. Een goudwaarde kan niet worden vast-^- gesteld, willen we niet te diep grijpen. Een goudwaarde vast te stellen nu en over eenige maanden weer, moet voorkomen worden. Het verleden kan, aldus mr. Ooseling, nu de devaluatie een feit Is geworden, vergeten worden. Dit probleem, dat allerlei verhou dingen doorkruiste, is er niet meer. Het komt er thans alleen op aan, hetgeen Is moeten geschieden, technisch goed uit te voeren en vooral het te Hchten in de goede sociale en economische richting. Daarvoor zijn óp de eerste plaats bij de Regeering zelf overtui ging en geloof noodlg. Er zal een geheel anders gerichte politiek, een bewuste politiek van conjunctuurstimu- leerlng, moeten komen. Een politiek van exportpremies, van subsidies en andere overbrugglngsmaatregelen, gelijk bijvoorbeeld Duitschland en Italië die voeren, kan voor ons land de Juiste politiek nlet^ün. Een ge heel ander systeem is noodzakelijk, waarbij de groote kans, om eindelijk eens los te ko men van de verwrongen Overheidsbe moeiing, moet worden pangegrepen. Teneinde een ontwrichting van de markt van consumptle-aardappelen te voorkomen, is de denaturatletoeslag op dezelfde hoogte gehand haafd. de toeslag bij export is echter vervallen; zoodat de aardappelprijs ongeveer in evenwicht is op hetzelfde peil als in de vorige week. ▼oor zoover de suiker betreft, sal de crisis op suiker evenveel worden verlaagd. de stijging van den wereldmarktprijs be- In aansluiting aan vorige berichten wordt nader medegedeeld, dat de monopoliewlnsten bij invoer en de restituties bij uitvoer behoudens onderstaande wijzigingen op dezelfde hoogte zijn gehandhaafd. In verband met de verlaging van de zetmeel- heffing met 1.per 100 Kg. sullen verschil lende monopoliewlnsten en restituties van zet meel en daarvan geproduceerde artikelen met Ingang van Maandag 28 September j.l. een over eenkomstige wijziging ondergaan. Voor leveringscontracten, waarvan ten ge- noege van de betrokken centrale wordt aange toond. dat zij zijn afgesloten vóór Zondag 27 September J l., kan bij uitvoer restitutie op de oude basis worden verleend, indien een opgave van bedoelde contracten uiterlijk Vrijdag 1 Oc tober ax. vóór tien uur 's morgens aan de be trokken centrale is verstrekt. Heden zijn afgekondigd: De wet van 30 September 1936 (Staatsblad 101) betref fende verbod van uitvoer van gouden munt en goud-muntma- teriaal. De wet van 30 September 1936 (Staatsblad 403), houden de eenige voorzieningen in ver band met de buitengewone om standigheden ten aanzien van de wisselkoersen op het buitenland. De wet van 30 September 1936 (Staatsblad 639 d). hou dende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrij ving. De wetten, opgenomen in de Staatsbladen 101 en 403, treden in werking 1 October en de wet, inzake maatregelen tegen prijs opdrijving is in werking getre den, onmiddellijk na de afkon diging. De Minister acht het totaal onvruchtbaar, ook wegens den weinigen tijd, waarover de ministers thans beschikken, in te gaan op sommige opmerkingen, als betreffende het af schaffen van belastingen, die pl.m. 80 mlllioen per jaar opbrengen. DEN HAAG. 30 September. Heden heeft de minister-president, dr. H. Colijn, in de vergadering der Tweede Kamer, een rede gehouden naar aanleiding van de gedachten- wisseling over de monetaire maat regelen, waarin hij o.m. het volgende zeide: In ongeveer gelijken zin had tevoren de leider der sociaal-democratlsche fractie, Ir. I. Albarda, het woord gevoerd. Ook hij drong aan op radicale beëindiging van de deflatlepo- lltlek en op het aanvatten van een krachtige politiek van wederopbouw. Bij die nieuwe po litiek kan gebruik gemaakt worden van de winst op den goudvoorraad der Nederlandsche Bank, terwijl tot dit doel ook een belasting dient te worden geheven van koeij^ri goudvoorraden van anderen en vafi wl vreemde deviezen. WU staan, aldus de heer Albarda, een algemeens aanpausing naar boven op den drempel van een nieuw tijdperk economisch leven van Nederland. De noodzakelijkheid, om tot het van den gouden standaard over te over het algemeen niet ontkend. Bjj alle devaluatle-maatregelen elders is de Invloed van het buitenland' aanwezig geweest. Zoo was het ook hier. De gouden standaard is een kring van landen, die zich verbinden om goud onderling af te geven tot ondersteuning der wisselkoersen. Is die kring er niet meer, dan verdwijnt ook de behoefte van den gouden standaard. Spr. herinnert aan de Londensche conferen tie der landen van het goudblok. Donderdag avond ontving de regeering voor het eerst de mededeeling van de Éransche, dat ze Vrijdag den gouden standaard verlaten zou. Doch reeds maanden was er onderhandeld. Toen kwam bericht dat Zwitserland het niet zou doen. Er was dus voor ons nog geen aanleiding den gouden standaard te verlaten. Vandaar de verklaring van Vrijdagavond. Zaterdag kwam bericht, dat de Zwltsersche regeering den gouden standaard verliet. Toen is, na langdurig overleg met de directie der Nederlandsche Bank besloten, dat ook te doen, nu hadden we nog grooten goudvoorraad, die anders weldra sou afvloeien voor een groot deel, en nu komt die aan het volk ten goede, in plaats van aan enkele particulieren. En ook ons eigen volk moge een voorbeeld nemen aan de bedachtzaamheid, waarmede zijn Parlement in deze belangrijke dagen zich gesteld heeft tegenover dit levensprobleem voor de Nederlandsche economie. Het behoude in de komende weken zUn kalmte en beseffe, zooals Jhr. de Geer adviseerde, goed, dat aan den binnenlandschen consumptietoestand wei nig veranderen sal, als het self niet door ner vositeit en ongemotiveerde daden de ontwik keling der dingen ongunstig beïnvloedt. Van een werkelijke devaluatie is nóg wel geen sprake, maar, als de Regeering self maar scherp in het oog houdt de grenzen, waar binnen de nieuwe gulden weer tot een vast peil moet komen, kon Mr. Geseling billijken, dat op dit punt voorloopig geen publiciteit wordt- betracht. Wél drong ook hU erop aan, dat de Regeering middelerwijl zal streven naar een internationale stabilisatie der valuta’s, al kent h|j aan het optreden van Nederland op dit gebied minder beteekenis toe dan b.v. Ir. Albarda. Voorts drong de voorzitter der ka tholieke fractie erop aan, dat de monetaire verbondenheid van de Nederlandsche en de Indische munt, welke uiteraard blijft bestaan, in de toekomst benut zal worden, om ook de economische verbondenheid sterker te maken. En tenslotte dit was zjjn laatste opmerking in verband met de gister afgelegde Regee- ringsverklaring achtte hjj het motief, om op de vermindering van den huurbijslag der werkloosen terug te komen, eveneens aan wezig voor herstel van andere In het kader van de aanpassing getroffen maatregelen. Wat het antwoord der Regeering op het ver slag betreffende de ontwerpen aangaat, heeft mr. Goseling nog eens gewezen op de noodzaak, eventueel in te grijpen ten aanzien van de goud- clausules in loopende contracten, omdat hier sprake is van een onredeljjke en onrechtvaar dige verschuiving van bezit. Voorts acht hij naast de verlenging van de crisispachtwet ook maatregelen tegen onredelijke opdrijving van pachten noodzakelijk. En tenslotte a hjj van oordeel, dat de Regeering een apparaat in het Voorzoover nog een vrije wereldmarkt voor sommige producten van onsen land- en tuin bouw was overgebleven, waren de prijzen, welke daar konden worden bedongen, vóór dat de gulden van het goud was losgemaakt. veelal zoodanig, dat het verschil, dat moest worden overbrugd, om de voortbrenging hier te lande in stand te houden, soms meer dan 100 pCt van den prijs op de wereldmarkt bedroeg. Hoewel de kans bestaat, dat door het los maken van den gulden van bet goud de prijzen onzer producten op de wereldmarkt, in guldens uitgedrukt, een stijging sullen vertoonen. valt toch voorshands niet aan te nemen, dat hier door een verschil van 100 pCt. en meer van den wereldmarktprijs kan worden overbrugd. Als gevolg van het genomen besluit tot het losmaken van den gulden van het goud. moet vervolgens een stijging van de bedrUfsonkosten van den land- en tuinbouw worden verwacht, waarbij nog komt, dat in de veehouderij de prijzen der belangrijkste bedrljfsbenoodigd- heden, de voederstoffen, ook in de laatste voor afgaande maanden reeds circa 20 pCt. sjjn ge stegen. Zal eenerzljds de veehouderij In staat wor den gesteld zonder verhooging van de prijzen harer producten het bedrijf voort te zetten, dan zal de prijsstijging van de voederartlkelen moeten worden tegengegaan. Anderzijds doet zich dan de vraag voor, in hoeverre dat mo- geltjk is zonder het voortbestaan van den akkerbouw In gevaar te brengen. In de kringen onzer landbouworganisaties leeft ook het verlangen, de regeeringsbemoeiin- gen met hun bedrijven te doen ophouden, doch alleen, indien de omstandigheden .dit mogeljjk maken. De organisaties meenen ëchf grootst mogelljke voorzichtigheid te aandringen. De muntontwaarding heeft plaats gehad. Aan de noodzakelijke gevolgen is niet te ont komen. Men zal eenige dagen geduld moeten hebben om te kunnen overwegen, hoever moet worden gegaan. Op sommige punten zal door de monetaire maatregelen de bemoeiing van de regeering mek het bedrijfsleven toenemen, op andere punten verminderen. De regeering zal echter zooveel mogelijk vrijheid laten. heffing als draagt. De heffing op de voornaamste zetmeelen zal met ingang van 30 September evenveel worden verlaagd als de wereldmarktprijs gestegen is. In verband met de stijging van den wereld marktprijs van rogge en gerst is met ingang van 38 September jJ. de denaturatletoeslag op rogge verlaagd van f 3 op f 2 en de dorschtoe- slag op gerst verlaagd van f 2.25 tot 0.75. In verband met een en ander worden de monopoliewlnsten bij invoer en de restitutie daarvan bU uitvoer, gehandhaafd op hetzelfde peil als de vorige week, zulks met uitzondering van eenige technische Wijzigingen, als gevolg van bovengenoemde maatregelen, zoodat de monopoliewinst van rogge vastgesteld wordt op f 4 2 monopoliewinst op gedenatureerde rogge f 3 denaturatletoeslag). prijsverhooging noodzakelljk is. Die moet steeds onder oogen worden gezien. Men mag echter niet zeggen, dat geenerlel prijsverhooging geoorloofd is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5