I 1 I' CACAO Een goed merk vaa welk product ook, behoort te verschijuea ia eea paseead gewaad. Dat oaa aterk, a>et zija onbetwiste wereldvermaardheid. J VAN HOUTENS TEGEN PRIJSOPDRIJVING GELDVERKEER MET HET BUITENLAND I VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 Klacht van *n minnaar HET MICA-LIED Spoorwegontvangsten DE JONGE MIDDENSTANDER NOOD IN DEN TUINBOUW R.K. Unirersiteit WEGENVERBETERING Academische examens Werkloosheid gestegen VERHOOGING PAPIERPRIJZEN GEVOLGEN VAN EEN TWIST Oude man gedood Examen Wiskunde L. O. Machinisten-examen INBRAKEN IN SHUE Wijziging Motor- en Rijwielreglement Besprekingen van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond DANKSCHRIJVEN VAN H. M. DE KONINGIN ERASMUS-GEDENKTEEKEN TE STEIN Scherp toezicht van speciale politie-ambtenaren te Utrecht TWEEDE WEGVERKEERSDAG DER K.N.A.C. Met ingang van heden met een aantal landen hervat EEN GESCHENK VOOR DE PRINSES Gedenkteeken voor 1 Aug. 1914 Voor de belangstelling uit Indië De herleidingskoeraen itfn voorloopig vast gesteld als volgt: 1 fl. Refrein: Refrein va» ge- Refreln M< der De cijfer» van Juli op verkreeg daarbij bet Bedril fsktaaaen 344 Apothekersassistent 23,4 215 234 254 28,0 Zoeklichtoefeningen Crisisbesluiten afgekondigd De Karanan vlot 3 <8 4 J Door minister Slotemaker de Bruine onthuld c. 8Ug- Over Juni weer minder dan het vorig jaar Voor de a-s. Middenstands- campagne Vjjf jongemannen te Den Haag gearresteerd Voor België voor Canada voor Denemarken voor Duitschland voor Griekenland voor Or. Brittannië voor Noorwegen 385 343 's-ORAVENHAGE, 30 Sept. Geslaagd de heeren W. J. Buys te Nijmegen en P. Cnoaeen te Woerden. totaal excl. landbouw bedrijven. enz. 31.4 totaal industrie 33,8 30,2 24,0 12,7 344» Juli *35 28.1 85.8 18,8 34.8 414 17.1 273 23,0 27.8 J4.4 11.4 32.7 •3 283 Juni 36 434 62,3 20,7 40,7 44,4 223 31,3 164 37,8 324 3U 33.4 AMSTERDAM. Geslaagd de da: gers te Middelburg; Th. A. van C Nijmegen en J. Rlphagen te Amsterdam. Haag heeft rijf jongeman- jaar gearresteerd, die zich 10-tal inbraken aldaar heb- sstolen goederen, gouden en i en een bedrag aan geld, in den 11-jarigen M. P. be- - j w komen. Zij stelde een onderzoek in, waarbij zij Inderdaad het gestolene ten huize van P. vond. Deze legde een volledige bekentenis af en gaf de politie ook aanwijzingen met betrekking tot het verblijf van zijn vrienden, die mede In het complot waren. M. P. en J. F. K. zijn reeds ter beschikking gesteld van de Justitie. De overige leden van 31J 333 123 34.0 103 28,1 dollars 100 tl. 186.— kr. 100 fl. 47.— Naar verluidt zullen Maandag 5 October ei. de wijzigingen In het Motdr- en Rijwielregle ment in het Staatsblad bekend worden ge maakt. Jhr. ir. O. O. A. van Lidth de Jeude, minister van Waterstaat, zal dien avond om half acht in een redevoering die door de A.V.R.O. zal worden uitgezonden deae wijzigingen nader toelichten. en voor betuig 38.4 31,4 ’s-GRAVENHAGE, 30 Sept. Geslaagd voor diploma „C" de heeren: J. O. lokman te Den Haag en J. Grave te Schiedam. Voor het theoretisch gedeelte van diploma ,.C": de heer L. W. O. van Wierst te Amster dam. En zijn organisatie ra tor Opening door den minister van Waterstaat Landbouwhoogeschool J De nationale prijsvraag beoogt een drieledig doel met het monument Het Nederlandsche motorschip „Karanan”. dat 21 September j.l. te Blakeney Point nabij Cromer aan den grond was geloopen, is Donder dag weer vlot gekomen en op eigen kracht verder gevaren. Het schip is slechts licht beschadigd. on- van contingen- M diamantindustrie drukkersbedrijven. enz. bouwbedrijven, enz. houtbewerking, enz. kleedingindustrie lederindustrie steenkolenmijnen metaalindustrie. scheepsbouw textielnijverheid voedlngs- en genotm- bedrijven w.o. tabak- en sigaren industrie De Nederlandsche vereenlging van huisvrou wen heeft het voornemen opgevat, ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana, waardoor H. K H. de functie van „huisvrouw” gaat aanvaarden, een passend geschenk aan te bieden. Na overleg met het algemeen comité tot aan bieding van een nationaal huwelijksgeschenk, waarin ook de presidente der Ned. vereenlging van huisvrouwen zitting heeft, is besloten het geschenk der vereenlging een onderdeel te doen vormen van bedoeld nationaal huweiyksge- De politie te Den nen van 18 tot 34 als daders van een ben ontpopt. De ge zilveren voorwerpen zouden ten huize va waard worden. Dit was de politie ter oore ge- visscbery handetarelzlgers verkeerswezen handels- en kantoorbed. 103 toonkunstenaars 24,7 overige kl. (vnl. fabrieks arbeiders) 28.4 Zooals reeds eerder is medegedeeld, heeft de Kon. Ned. Automoblelclub besloten, tijdens de in October az. te orgpnlseeren zesde verkeers- veiligheidsweek, evenals het vorige jaar een een. daagsch congres te houden in net belang van een veilig wegverkeer en van goede wegen. Deae tweede wegverkeeradag is vastgesteld op Dinsdag 27 October en zal worden gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te ’s-Oravenhage. van 10—1230 en van 13.45 —11 uur. Het congres zal worden geopend door den mi nister van Waterstaat, jhr. Ir. O. C. A. V. Lidth de Jeude, die daarbij in het bijzonder zal spre ken over auto-snelwegen en over wegenaanleg en wegenverbetering in ons land. Maandag a-e. spreekt de minister wan Waterstaat voor de microfoon Donderdag is uitgegeven het Staatsblad no. 774, besluit van 2» September 1838, tot toe passing van de artikelen 8, 13 en 14 der Land bouwcrisiswet 1833, bet crlsis-organlsatiebeslult 1933 en het crlsis-hefflngsbesluit 1933 op wul ken (dag van inwerkingtreding 3 October 1836). De weg van Heusden naar Werkendam over den Maas- en MerwededUk, welke een onderdeel vormt van de kortste verbinding van Oorinchem en een deel van het Land van Heusden en Al tena met ’s Hertogenboech. verkeert in aeer slechten toestand. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant deelden aan de K.N.A.C. mede, dat de pogin gen, om dezen weg met steun van bet Werk fonds te verbeteren, worden voortgezet. Het college heeft reden, aan te nemen, dat de ver betering, met de hulp van het Werkfonds zal tot stand komen. Het zal echter nog wel eenlgen tijd duren, voordat met de uitvoering kan wor den begonnen. NIJMEGEN. Doctoraal examen in de rechten (vrije studle-richtlng) de heer E. J. Jonkers te Oosterbeek bij Arnhem. NIJMEGEN. Geslaagd la voor bet doctoraal examen in de rechten (vrije studierichting) de heer dr. E. J. Jonkers te Oosterbeek. Met ingang van 2 October warM bot pastw laad in koos met België, Canada, De- nemarken, Daitachtand. Griekenland, Groet. Brittannië, Noorwegen, de Unie van ZaM- Afrika, de Ver. Staten van Amsrika sa Zweden hervat. Voelen wjj als Jan Publiek wel En begrijpen wij wel goed. Wat de Middenstand beteekent Wat hjj voor ons deed en doet? Iedereen in s ij n vak „Meester" En, t is altijd zoo geweest: Wie een schoen maakt, bakt géén taartjes. Maar hy houdt zich bij zijn leest. het gezelschap zijn op vrije voeten gesteld. Bij het verhoor bleek de jeugdige M. P.. die voor de politie geen onbekende was. de gang maker te zijn. Het optreden van dit veelbeloovende quintet was dikwijls bijzonder brutaal. De twee ter be schikking gestelden gingen altijd naar binnen en de rest stond op den uitkijk. Eens werd een nachtelijk bezoek gebracht aan een hotel, waar werd doorgedrongen tot een kamer, waar een oude dame te bed lag. De buit bestond bij die gelegenheid uit een damestasch. waarin een klein bedrag aan geld was opgebcdeen Toen de gast merkte, dat er Iets niet pluis was in haar kamer en om hulp riep, maakte het twee tal zich snel uit de voeten. De politie heeft door deze arrestatie thans een einde gemaakt aan deze serie van in braken. Prijzen uit te voeren schijnt niet door alle flr- Aan ir. Joseph Cuypers la het voorzitter schap van de aanstaande vergadering van de - leden van de Jury voor de nationale prijs vraag aangeboden. De Permanente Prljsvraag-commissie heeft aan het Honswyk-Comité medegedeeld, gene gen te zijn mede te werken om de voorgenomen prijsvraag In alle opzichten te doen slagen De belangstelling voor dit nationale plan neemt daardoor aanzienlijk toe. Naast het be kende historische doel beoogt men er tevens mede „vereenlgend" te werken voor alle Neder landers, die met denaelfden geest en met de zelfde gevoelens als in 1914 ten aanzien van het handhaven van ons zelfstandig volksbe staan zijn bezield. Tevens houdt het een stre ven In naar het bevorderen van een sociaal doel met charitatieve strekking, met nam» het steunen In beginsel in de eerste plaats van de dienstplichtigen van land- en zeemacht, die tengevolge van hun militairen dienstplicht in hun economisch bestaan worden bedreigd. Dit drieledig doel vraagt als plaats voor het gedenkteeken een voor allen gemakkelljk be- lijk in het centrum van Miet gedenkteeken zelf matig, door symboliek, aangewezen" verzamel- ma's In de branche als richtsnoer te worden ge nomen. WJJ kregen Donderdag 7» circulaire onder oogen van een textielfabriek te Veenendaal, waarin dese aan haar cllënten-wlnkellers aan zegging deed, dat alle orders, die eeh tater post stempel dragen dan 38 September zonder om gaand tegenbericht met een prijsverhooging van 10 pet. worden ultgevoerd. De verbinding van ’s Hertogen- Bosch en Gorinchem Heden aangekondigde en buiten verbrui kers om ingevoerde papierprljsverhoogingen over geheele linie, ook van de groote voor raden in ons tand, maken positie drukke rijen en uitgevers van boeken, periodieken enz., uiterst moeUjjk en belemmeren hun voornemen om de detailprijzen van druk werken, couranten enz., onveranderd te la ten. Dringen ernstig bl) regeering aan op middellijk ingrijpen door toepassing Prijsopdrljvlngswet en Intrekking c teering. De tweede schoolcompagnie van het Regi ment Kustartlllerie te Vhsslngen, aal op 3 en October zoeklichtoefeningen houden In samen werking met- de Kon. Marine en een de tachement genietroepen uit Utrecht Hierop volgen oefeningen van de genietroepen met de luchtvaartafdeeling uit Soesterberg. Dese oefe ningen. welke 7 en 8 dezer sullen plaats vinden, omvatten o. m. het opsoeken en in den stralen bundel der zoeklichten houden van een xg. rijandelljk vliegtuig. zijn dienstboden te weinig en dat is aeer goed te begrijpen, als men op de hoog te is van de manier waarop de meisjes be- 4 handeld worden. Ik zal één enkel voorbeeld -geven. Mijn verloofde; die voor dag en nacht dient, moet ’s morgens om zeven uur be ginnen en wanneer zij klaar is, weet zij niet. Wat haar vrije avonden betreft: Woensdag en Donderdag van half acht tot elf uur, ’s Zondags om de veertien dagen van half drie tot elf uur en de Zondagen, die daar tusschen liggen van half drie tot vijf uur en van half acht tot elf uur. Wan neer men nu eens uit wil gaan, hetsU naar de bioscoop of naar een schouwburg, dan Is zU gr noodzaakt om aan mevrouw te vragen of zjj een half uurtje tater mag thuis ko men en dat voor een meisje, dat al lang meerderjarig is. Kan men nu begrijpen, dat er een tekort aan dienstmeisjes is? Dat er vakscholen moeten komen, is juist, maar dan aal men moeten beginnen om van een dienstmeisje geen slaaf te maken." Op 18 Juni was er in den tuin van het zx. Blauwe Zand te Zaandam een ruzie ontstaan tusschen den 68-jarlgen Kr. en den 38-jarigen los werkman B., die den ouden man zoo zwaar mishandelde, dat hli eenlgen tijd tater over leed. yDe ruzie was over allee en nog wat ge weest, een verloving van B.. waar tegen K. zich verzette, over politiek, enz. Op den middag had verdachte den ouden man zijn roddelarlj ver weten. K. had hem toen met een stuk hout be dreigd. waarop B. den ouden man met zijn hand een stag tegen den slaap had gegeven. Het slachtoffer viel bij zijn val op\ien rand van een kist, zoodat de man ook daardoor ge wond kan zijn. B. stond veertien dagen geleden voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De etech was een jaar gevangenisstraf. De uit spraak gistermorgen 9 maanden gevangenis straf. October az gehouden wordt, dlstrlbueerd worden. We laten het lied hier volgen. Ala de MICA wordt gehouden Dan weerklinkt door 8tad en Land Een geklop op alle deuren: Hier zijn wij: De Middenstand! Wat zijn de Middenstanders? Do naam duidt het al aan: ZU zjjn die Nederlanders, Die in het midden staan. De een hoort bij den ander De winkel bU de klant, De goede Nederlander Houdt hoog den Middenstand. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mej. C. F. Oomm. Arnhem en de heeren J. J. L. Pieters, Heemstede, G. W. Hylkema. Haarlem, G. J. Puister, Bioemendaal en J. B. M. van Ogtrop, Bussum. Gestaagd voor bet le ged. van het artsexamen de heeren R. O. Gündel, Benrath en C J. W. v. d. Beid, Vllssingen. Gestaagd voor het doct.-ex. geneeskunde de heeren W. F. Ong, P. den Duyn en W. J. Huis mans en voor het cand.-ex. klassieke lett. de beer L A. Versteeg. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuur kunde op proefschrift: Abeorbtiespectra van pyridine en eenige derlwten in bet ultra vio let" de heer C. W. F. Steers, geb. te Hengelo. Gestaagd voor het cand.-ex. Kl. Letteren de heeren: P. J. v. d. Pol en 8. F. Groen. AMSTERDAM De heer O. W. F. Spiers, die Woensdag promoveerde tot doctor In de Wis- en Natuurkunde, nraedicaat ..Gum laude.” LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde: mej. J. H. Klein en de beer C. W. J. M. de Ruyter. Economisch doctoraal examen Indologie de heer W. P. van Dam. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuur kunde op proefschrift: „Over de brekteg, de terugkaatsing en de dispersie” de heer J. G. J. Scholte, geboren te Amsterdam. Het voorbeeld van dienstboden-(mis)- handeling lijkt ons niet bijster gelukkig; ons dunkt, dat het met de vrijheid dezer jonge dame nogal welletjes Is en dat zij er een verstandige mevrouw op na houdt. Dat deze verliefde jongeman liever alle avonden, en misschien ook wel liever alle middagen en alle ochtenden met zijn ver loofde zou willen wandelen, dat is voor wie het leven niet al te ernstig opneemt begrijpelijk, maar dat „Het Volk** deze klacht zoo maar zonder eenlg commen taar plaatst, lijkt ons een weinig te appre- cleeren staaltje van volksopvoeding, een weinig aanbevelenswaardige manier om de goede dienstboden te kweeken, waaraan er ze huisvrouwen zoo’n behoefte hebb- Maandagmorgen heeft de Federatie der Werkgeversorganlsatlèn In het Boekdrukkers- bedrijf oruniddeUljk een circulaire tot haar le den gerjeht met het advies, onveranderde prij zen te berekenen en de, op de basis van den goudgulden nog In Juni j.l. verlaagde, tarieven niet te verhoogen. Op dat oogenblik had de Federatie ook den Indruk, dat de papierhandelaren en papierfa brikanten, die over enorme voorraden beschik ken, tegen de op dat moment geldende prijzen zouden afleveren en alleen de opdrachten, die een speculatief karakter droegen, zouden wei geren. Tot bevreemding van de Nederlandsche druk kerijen hebben de paplergroothandetaren ech ter nadien een circulaire aan hun afnemers gezonden met de mededeeling, dat alle offer tes waren Ingetrokken. Thans wordt door hen een nieuwe prijslijst rondgezonden, die een beduidende prijsverhooging voor vele artike len van dagelijkse!) gebruik beteekent. Het betreft nJ. niet alleen het gewone drukwerk, maar ook bet verpakkingsmateriaal, het zaken - papier, enz. Door dese verhooging wordt dus het budget van eiken zakenman en worden ook de prij zen van verpakte artikelen ongunstig be ïnvloed. Op grond van mededeellngen, door de regee ring gedaan, dat dergelljke ongemotiveerde verhoogingen en wlnstnemlng uit bestaande voorraden zouden worden tegengegaan, heeft de Federatie zich tot de regeering gewend met het volgende telegram: Hieronder volgen de ctifefs, aangevende dc werkloosheldsdagen tn procenten der geheel en gedeeltelijk werkloozen onder de georganiseerde werknemers, berekend door het Centraal bureau voor de statistiek. Dese cijfers geven voor elke „bedrijfsklasse” bet algemeen gemiddelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf In elke bedrijfsklasse behoorende leden van de organisaties, welke gegevens nopens de werk loosheid dier leden aan het bureau verstrek ken. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in Juli 1936 rond 485.000, onder wie 457.000 tegen werkloosheid verzekerden, het aantal werklooaen onder hen bedroeg rond 163.100, onder wie 161.000 verze kerden. De diensten der kwitantlezendlngen, der met verrekening betaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde der verrekenpakketten, alsmede der vr|j uit te reiken zendingen en pakketten, voor zoover zij tot 28 September IJ. In het verkeer met de ge noemde tanden bestondél, worden mede op 2 October 1936 hervat. werklooabeidsdagen in pet. Juli *36 aardewerklndustrie, enz. 38.9 57,7 20,7 43,1 453 26,9 38,7 134 WAGENINGEN Geslaagd voor het in- genieurs-examen Ned. landbouw, de heeren A. M. Cornelissen, geb. te Arnhem; W. Kake- beeke, geb. te Goes; U. van Koot, geb. te Haarlem; A. M. van Vliet. geb.a te Mijdrecht en D. de Waal, geb. te Óulemborg. reikbaar punt, zoo mo het land. Bet sterft als etach, om. «en d vorm en uitbeelding, punt te vormen, terwijl een groote inwendige ruimte als in het monumentale poortgebouw, dat sta voor-ontwerp la bedoeld, zich tot ex- ploltatle-mogelljkheden moet leenen ten be hoeve van het charitatieve doel. Vlug en goed, goedkoop, betrouwbaar, Een advies, een goede raad. Waar krijgt Koning Ktaht die beter Dan bjj hem die er voor staat? Hjj geeft ons garantie, service, Heeft contact met consument, Laat ons van hem proflteeren Die als vakman is erkend! Rector Beune, Nationaal K. J. M. V. schrijft ons: Het staat er soo scherp in de verklaring, der vijf Nederlandsche Bisschoppen, dat „voor' de Katholieke Jonge Middenstanders het nut én de noodzaak niet minder is dan voor de andere standen, om zich te organlseeren in hun ge- eigende Jeugdorganisatie, welke voor hun is de K. J. M. V„”. Het opvoedingswerk is voor Jen jongeman van’ zeventien Jaren nog niet voltooid, maar wel vraagt de leeftijd, dat het opvoedingswerk der ouders steeds meer zal overgaan In een zelfvormlng van den jongeman. De Jeugd- en Jongerenbeweging heeft de geweldig zware taak de ouders te helpen in het verantwoordelijke werk der opvoeding en aan de jongeren een hechten steun te bieden in hun werk der zelfvormlng. We zullen ze niet scheiden, maar wel onder scheiden de terreinen, waarop de jeugdstands- organlsatie haar werk te verrichten heeft: bet godsdlenstlg-zedelljk, soclaal-economlsch en cultureel terrein. Waar alle dwalingen, die geleid hebben tot den huidigen wereldchaos, zich ontleend hebben aan dwaling en ketterij inzake Goddelijke beginselen, daar zal het eerste en Wbomaam- ste sterk vu eiken tak van katholieke jeugd beweging zijn, haar leden te doordringen van den diepen inhoud en de rijke beteekenis van de Katholieke levensbeschouwing. De Katholieke jeugd zal bewaard moeten blijven voor de be smetting van systemen als „scheiding van godsdienst en leven"; zij zal behoed moeten worden tegen de zlelendoodende sfeer van onze- delljke levensopvattingen; zij zal moeten leeren inzien, dat een goedbegrepen en welbeleefde godsdienstzin de beste voorwaarde is voor het waarachtig levensgeluk hier en hiernamaals. - Reeds tientallen van jaren roepen de Pausen om verbetering van het sociale en economische leven. We jammeren over de vloedgolven van rood en bruin, maar mogen niet vergeten, dat afgezien van elke schuld vraag een te laksche houding »k van ons katholieken de groote aanleiding is geworden van de schrikkelijke excessen in de samen leving. Er zal verandering en verbetering noo- dlg zijn van staatsbestel, van wetgeving en aller lei instellingen, maar bovenal zal verbetering moeten worden gebracht In de opvattingen en gedragingen van de menschen; alleen verbe tering van den mensch zal waarborg kunnen bieden voor verbetering van het samenleven. En daarom Is het zulk een noodzakelijke eisch, dat de Katholieke jongeren vertrouwd gemaakt worden met de groote richtlijnen der pauseUjke encyclieken, waarnaar aleen verbetering moge lijk zal zün. Ata dragers van de toekomst zullen de jongeren mede door de jeugdbeweging moeten worden de mannen, van wie de Kerk en Maatschappij een beter en gezonder samen leven mogen en kunnen verwachten. Zou dit alles den middenstand niet raken? De middenstand heeft een schoone roeping van het evenwicht te bewaren tusschen h'ooger en lager, van een dienende schakel te zijn tus- I schen de andere groepeerlngen In het samen leven, zou de middenstand dan niet vooraan dienen te gaan in de vorming van haar leden, in het afstemmen van zijn Jonge standgenoo- ten op de nooden en belangen van den nieuwen tjjd? God geve, dat bjj ouders en bjj Jongeren de wensch van het Nedertandsch Episcopaat gullen werklank vinden moge: „In de plaatsen, waar men kan toetreden tot deze jeugdorganisa tie, sporen Wij (de gezamenlijke Bisschoppen) zoowel de werkgevende als werknemende jonge middenst^pders van zeventien jaar en ouder aUerd^JBftttst aan. zich aan te sluiten by en actiesite zyn van de Katholieke Jonge' Mid-' denstandsvereeniging!” De definitieve ontvangsten van de maand Juni 1936 der Nederlandsche Spoorwegen (teel, die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedroegen: reizigers 4.148.07049; bagage ƒ80.825 43; brief- en pakketpost ƒ149588.08; goederen ƒ3.185.065 16; levende dieren en lyken ƒ32339.13; diversen ƒ125.100.48; totaal 7.730.99848. Ontvangsten over Juni: 1938 7.72040648, 1935 8.339.321.00; totale ontvangsten van 1 Jan. af: 1936 45408327.64, 1935 ƒ4935542741; gem. aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af: 1936 3429, 1935 3557; de ontvangst per dagkilometer was derhalve: 1936 ƒ7355, 1935 ƒ7652. Dan zien wij een ernstig streven In den strijd om het bestaan. En dan zulleq naast de beurzen Ook de harten opengaan. De zestien afdëelingen van het district Holland-Brabant van den Chr. Boeren- en Tuindersbond zijn Woensdag te Naaldwijk b(j- r bestaat in Nederland nog steeds H een dienstboden vraagstuk: een er- gemiswekkend tekort aan goede Ne derlandsche huishoudelijke werkkrachten en een beschamend teveel aan buiten- landache. Hier en daar worden nu prljsenswaardl- ge pogingen in het werk gesteld om den dienstbodenstand op een booger niveau te brengen en het jonge meisje de groote waarden van het huishoudelijk leven en werken in. te prenten. Er sal echter In de mentaliteit van den werknemenden stand in het algemeen nog heel wat moeten veranderen, éér de goed bedoelde pogingen een uitbundiger succes kunnen bewerken. Beluistert u eens de deerniswekkende klacht van den minnaar eener dienstbode in „Het Volk”: belga’s 100 fl. 31.— dollars 100 fl. 186.— kr. 100 fl 41.— rsnk. 100 R 75 dollars 100 fl. 188— pond 1 fl. 930 kr. 100 fl. 45 voor de Unie v. Z.-Afrika pond 1 fl. 940 voor de Ver. Staten van Amerika voor Zweden CUnge Doorenbos heeft een Mlca-Ued ge dicht. Dit lied is op gramofoonplaten vaetge legd en sal tijdig naar alle plaatsen in Neder land, waar de groote Middenstandscampagne ge- Clearing met Duitschland Het Nedertandsch clearingslnstltuut maakt bekend, dat met ingang van heden weder stor tingen in de clearing met Duitschland worden aangenomen. Omtrent stortingen in de clearing met Italië volgt zoo spoedig mogeiyk een nadere mede deeling. BU11ENZORG, 1 Oct. (Aneta). De Gouver neur-Generaal ontving het volgende telegram van H. M. de Koningin: Zeer getroffen door het deelnemen heel Ned.-Indië In Onze vreugde, ter gelegen heid van de verloving Mijner Dochter, gevoelig voor de door Uwer Excellentie ganger overgebrachte gelukwenschen, Ik allen myn welgemeenden dank. De Nederlandsche Bond van steendrukke rijen en de Vereenlging De Nederlandsche Pe riodieke Pers hebben soortgelijke telegram men gezonden. Woensdagmiddag is de Erasmus-vlering be sloten met onthulling van een gedenksteen in de boerderij „*t Klooster" te Stein, de plaats, waar eertijds het klooster van het Regulieren convent St. Gregorius stond, in welk klooster Erasmus heeft verblijf gehouden. De plechtig heid werd verricht door den minister van On derwijs, Kunsten etf Wetenschappen, prof. dr. J R. Slotemaker de Bruine De minister zag in de plaatsing van dezen gedenksteen een waardige herdenking vgn den grooten geest, die voor de volksgemeenschap van zoo ontzaglijke waarde is gewetet. De toespraak van den mintater werd vooraf gegaan door een welkomstwoord van den bur gemeester van Reeuwyk, den heer L. J. Lu- casse. De onthulling werd door een zeer groot ge zelschap bijgewoond. In verband met de inwerkingtreding van de wet van 30 September 1936, houdende ty- deiyke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving, heeft de burgemeester van Utrecht ingesteld een byeonder toezicht op de halevlng van de verschillende bepalingen. Spe ciale politie-ambtenaren «yn met de cootiOle op eventueele prijsopdrijving betast. waarmede momenteel onze tuinbouw kampen. Na dese rede werd een resolutie aangeno men, waarin de vergadering als haar eenpa rig oordeel uitspreekt, dat getracht moet wor den met alle geoorloofde middelen te streven naar verbetering van den volstrekt onhoudba- ren toestand, en het Hoofdbestuur verzoekt krachtige pogingen tot verbeteringen te be pleiten by de Regeering. De vergadering ver oorlooft zich op het volgende te wijzen: verhooging van het bedrag dat voor tuin bouwproducten op de Clearingrekenlng met Duitschland beschikbaar is; verbetering van de toeslag-regeling o. a. door kortere perioden, waarvoor de kostprijzen gel den; een mee doeltreffende toeslag-regeling de loooen; verlichting van de vaste tasten; en in het algemeen verbetering van de wan verhouding, welke er bestaal tusschen de agra- riache groepen en het overige deel des volks. een gekomen, ter bespreking van den toestand in den tuinbouw. Het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel, heeft in een rede de moeiiykheden geschetst, waarmede momenteel onze tuinbouw heeft te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15