Een goed merk van welk product ook. behoort te verschijnen in een paesend gewaad. Dat om merk, met zijn onbetwiste wereldvermaardheid, kwaliteit vertegenwoordigt, waarborgt onze ervaring in de cacao- fabricatie van meer danlOO jaren. L E VAN HOUTENS CACAO t KS TEGEN PRIJSOPDRIJVING GELDVERKEER MET HET BUITENLAND VRIJDAG. 2 OCTOBER 1936 Klacht van *n minnaar HET MICA-LIED r Spoorwegontvangsten DE JONGE MIDDENSTANDER NOOD IN DEN TUINBOUW En zyn organiaatie R.K. Universiteit WEGENVERBETERING Academische examens Werkloosheid gestegen De cyfert van Juli GEVOLGEN VAN EEN TWIST Oude man gedood Landbouwhoogeschool Apothekersassistent Examen Wiskunde L. O. Machinisten-examen INBRAKEN IN SERIE Zoeklichtoefeningen Crisisbesluiten afgekondigd 1 Wijziging Motor- en Rijwielreglement Door minister Slotemaker de Bruine onthuld Voor de a.8. Middenatanda- campagne Over Juni weer minder dan het vorig jaar Vyf jongemannen te Den Haag gearresteerd Besprekingen van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond Scherp toezicht van apeciale politie-ambtenaren te Utrecht ERASMUS-GEDENKTEEKEN TE STEIN DANKSCHRIJVEN VAN H. M. DE KONINGIN Gedenkteeken voor 1 Aug. 1914 TWEEDE WEGVERKEERSDAG DER K.N.A.C. EEN GESCHENK VOOR DE PRINSES Met ingang van heden met een aantal landen hervat 4 Opening door den minister van Waterstaat De nationale pryavraag beoogt een drieledig doel met het monument De verbinding van ’sHertogen- bosch en Gorinchem Maandag a-a. apreekt de miniater van Waterataat voor de microfoon De Karanan vlot Prijzen verhoogd VERHOOGING PAPIEflPRIJZEN Voor de belangatelling uit Indië Clearing met Duitachland f IT 8®* iS’ E pond 1 fl. Refrein: Refrein Refrein Moderator der Heuvel, ae •r op BedrUfsklassen: 33,4 315 23J» 253 28,0 oe ver- 9 dlale politie-ambtenaren zijn met de contróle op eventueele prijsopdrijving belast. Hieronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten der geheel feu gedeeltelijk werkloozen onder de georganiseerde werknemers, berekend door het Centraal bureau voor de statistiek. Donderdag is uitgegeven bet Staatsblad no. 774, besluit van 39 September 1936. tot toe passing van de artikelen 9, 13 en 14 der Land bouwcrisiswet 1933, bet crlsls-organlsatiebeslult 1933 en het crisls-heffingsbesluit 1933 op wul ken (dbg van inwerkingtreding 3 October 1938). Brittannië, Noorwegen, de Unie van XnM- Afrika, de Ver. Staten van Amerika en Zweden hervat. dollars 100 fl. 188.— kr. 100 fl. 47.— 30,2 34,0 12,7 343 39,4 343 37,6 323 mlddagei loofde ac wie het AMSTERDAM. Geslaagd de dames C. nig gers te Middelburg; Th. A. van Oppenraay te Nijmegen en J. Rlphagen te Amsterdam, 's-ORAVENHAGE. 30 Sept. Oeslaagd de heeren W. J. Bu|js te Nijmegen en F. Cn ossen te Woerden. •s-ORAVENHAOE, 30 Sept. OeslaagdAoor diploma „C* de heeren: J. C. Lokman te Den totaal excl. landbouw bedrijven. ent. 31,4 totaal industrie 33,8 365 343 Juli 35 28,1 65,8 18,6 34.6 413 17.1 273 23,0 29.4 31.4 Juni 3b 439 62,3 20,7 40,7 44,4 223 31,3 16,6 313 333 123 34,0 103 28,1 31.1 33,4 door gel- De politie te Den Haag heeft vijf jongeman nen van 18 tot 24 jaar gearresteerd, die slch als daders van een 10-tal inbraken aldaar heb ben ontpopt. De gestolen goederen, gouden en zilveren voorwerpen en een bedrag aan geld, zouden ten huize van den 18-jarigen M. P. be waard worden. Dit was de politie ter oore ge komen. Zij stelde een onderzoek in, waarbij zij inderdaad het gestolene ten huize van P. vond. Deze legde een volledige bekentenis af en gaf de politie ook aanwijzingen met betrekking tot het verblijf van zijn vrienden, die mede in het complot waren. M. P. en J. p. K. zijn reeds ter beschikking gesteld van de Justitie. De overige leden van 273 34.4 11.4 32.7 93 283 Haag en J. Grave te Schiedam. Voor het theoretisch gedeelte van diploma „C": de heer L W. O. van Wlerst te Amster dam. ob textielfabriek te Veenendaal, i aan- en voor betuig NIJMEGEN. Doctoraal examen In de rechten (vrije studle-richtlng) de heer E. 3. Jonkers te Oosterbeek bij Arnhem. NIJMEGEN. Geslaagd is voor bet doctoraal examen in de rechten (vrije studierichting) de heer dr. E J. Jonkers te Oosterbeek. Naar verluidt zullen Maandag* 5 October eX de wijzigingen in het Motor- en Rijwielregle ment in het Staatsblad bekend worden ge maakt. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, minister van Waterstaat, zal dien avond om half acht in een redevoering die door de A.V.R.O. zal worden uitgezonden deze wijzigingen nader toelichten. De kwaliteit van onze cacao is niet meer te verbeteren, wij kon den slechts het uiterlijk der verpakking aanpaeoM aan den voor- treffelijken inhoud. Thans is het edele product te herkennen aan de nieuwe verpakking gij zult van zelf uit het groote aantal cacaoeoorten grijpen naar de boete» belgal 100 fl. 31.— dollars 100 fl. 186.— kr. 100 fl. 41.— rmk. 100 fl. 75.— dollars 100 tL 186.— 1 ri. De Nederlandsche vereenlging van huisvrou wen heeft bet voornemen opgevat, ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana, waardoor H. K H. de functie van „huisvrouw" gaat aanvaarden, een passend geschenk aan te bieden. Na overleg met het algemeen comité tot aan bieding van een nationaal huwelijksgeschenk, waarin ook de presidente der Ned. vereenlging van huisvrouwen zitting heeft, is besloten het geschenk der vereenlging een onderdeel te doen vormen van bedoeld nationaal huwelyksge- schenk. Op 16 Juni was er In den tuin van het zg. Blauwe Zand te Zaandam een ruzie ontstaan tusschen den 68-jarigen Kr. en den 36-jarigen los werkman B., die den ouden man zoo zwaar mishandelde, dat hij eenlgen tijd later over leed. De ruzie was over alles en nog wat ge weest, een verloving van B.. waar tegen K. zich verzette, over politiek, enz. Op den middag had verdachte den ouden man zijn roddelarjj ver weten. K. had hem toen met een stuk hout be dreigd, waarop B. den ouden man met zijn hand een slag tegen den slaap had gegeven. Het slachtoffer viel bij zijn val op den rand van een kist, zoodat de man ook daardoor ge wond kan zijn. B. stond veertien dagen geleden voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De elsch was een jaar gevangenisstraf. De uit spraak gistermorgen 9 maanden gevangenis straf. bet geselschap zijn op vrije voeten gesteld. Bij het verhoor bleek de jeugdige M. P.. die voor de politie geen onbekende was, de gang maker te zijn. Het optreden van dit veelbeloovende quintet was dikwijls bijzonder brutaal. De twee ter be schikking gestelden gingen altijd naar binnen en de rest stond op den uitkijk. Eens werd een nachtelijk bezoek gebracht aan een hotel, waar werd doorgedrongen tot een kamer, waar een oude dame te bel lag. De buit bestond bij die gelegenheid uit een damestasch. waarin een klein bedrag aan geld was opgeborgen. Toen de gast merkte, dat er Iets niet pluis was in haar kamer en om hulp riep, maakte het twee tal zich snel uit de voeten. De politie heeft door dese arrestatie thans een einde gemaakt aan dese serie van in- dertandsche huishoudelijke en een beschamend teveel landsche. Hier en daar worden nn prljzenswaardl- ge pogingen in het werk gesteld om den dienstbodenstand op een booger niveau te brengen en het Jonge meisje de groote waarden van het huishoudelijk leven en werken in te prenten. Er zal echter in de mentaliteit van den werknemenden stand in het algemeen nog heel wat moeten veranderen, éér de goed bedoelde pogingen een uitbundiger succes kunnen bewerken. Beluistert u eens de deernlswejtkende klacht van den minnaar eener dienstbode in „Het Volk”: Met ingang van 2 October werdt bet postwisselverfceer met België, Canada, De- vlsscherlj handelsreizigers verkeerswezen handels- en kantoerbed. 103 toonkunstenaars 24,7 overige kl. (vnl. fabrieks arbeiders) 28,4 Zooals reeds eerder is medegedeeld, heeft de Kon. Ned. Automoblelclub besloten, tijdens de in October as. te organlseeren zesde verkeers- veillgheldsweek. evenals het vorige jaar een een- daagsch congres te houden in net belang van een veilig wegverkeer en van goede wegen. Deze tweede wegverkeersdag is vastgesteld Op Dinsdag 27 October en zal worden gehouden In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, van 10—1330 en van 13.46 —17 uur. Het congres zal worden geopend door den mi nister van Waterstaat, jhr. Ir. O. C. A. v. Lidth de Jeude, die daarbij In het bijzonder zal spre ken over auto-snelwegen en over wegenaanleg en wegenverbetering In ons land. Het Nederlandsche motorschip .Karanan". dat 21 September jl te Blakeney Point nabij Cromer aan den grond was geloopen, is Donder dag weer vlot gekomen en op eigen kracht verder gevaren. Het schip is slechts licht beschadigd. Het besluit der textielorganlsaties, waarvan wij melding maakten om loopende orders tegen oude I*üzen uit te voeren schijnt niet door alle Or- Woensdagmiddag is de Erasmus-viering be sloten met onthulling van een gedenksteen In de boerderij „1 Klooster” te Stein, de plaats, waar eertijds het klooster van het Regulieren convent St. Gregorius stond, In welk klooster Erasmus heeft verblijf géhouden. De plechtig heid werd verricht door den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De minister zag in de plaatsing van dezen gedenksteen een waardige herdenking van den grooten geest, die voor de volksgemeenschap van zoo ontzaglijke waarde is geweest. De toespraak van den minister werd vooraf gegaan door een welkomstwoord van den bur gemeester van Reeuwjjk, den heer L. J. Lu- casse. De onthulling werd door een zeer groot ge zelschap bijgewoond. Wat zijn de Middenstanders? De naam duldt het al aan; Zij zijn die Nederlanders, Die In het midden staan. De een hoort bU den ander, De winkel bU de klant, De goede Nederli Houdt hoog den Voelen wij als Jan Publiek wel En begrijpen wij wel goed, Wat de Middenstand beteekent Wat hij voor ons deed en doet? Iedereen in z Ij n vak „Meester" En, t is altijd zoo geweest: Wie een schoen maakt, bakt géén taartjes. Maar hjj houdt zich bij zijn leest WAGKNINGEN Geslaagd voor het in- genleurs-examen Ned. landbouw, de heeren A. M. Cornelissen, geb. te Arnhem; W. Kake- beeke, geb. te Goes; IJ van Koot, geb. te Haarlem; A. M van Vliet, geb. te Mijdrecht en D. de Waal/geb. te Culemborg. Aan ir. Joseph Cuypers ia het voorzitter schap van de aanstaande vergadering van de leden van de jury voor de nationale prijs vraag aangeboden. Het voorbeeld van dienstboden-(mia)- handellng lijkt ons niet bijster gelukkig; ons dunkt, dat het met de vrijheid dezer jonge dame nogal welletjes ia en dat afj er een verstandige mevrouw op na houdt. Dat deze verliefde jongeman liever alle avonden, en misschien ook wel liever alle en alle ochtenden met zijn ver- willen wandelen, dat ia voor •ven niet al te érnstig opneemt begrijpelijk, maar dat „Het Volk” dese klacht zoo maar zonder eenlg commen taar plaatst, lijkt ons een weinig te appre- cieeren staaltje van volksopvoeding, een weinig aanbevelenswaardlge manier om de goede dienstboden te kweeken, waaraan on ze huisvrouwen zoo’n behoefte hebben. ma’s in de branche als richtsnoer te worden ge nomen. Wij kregen Donderdag 'n circulaire onder oogen van een tU T waarin deze aan haar cliënten-wlnkeliers zegging deed, dat alle orders, die een later post stempel dragen dan 26 September zonder om gaand tegenbericht met een prijsverhooglng van 10 pet. werden uitgevoerd. Deze cijfers geven voor elke „bedrjjfsklasse” het algemeen gemiddelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf in elke bedrfjfsklasse beboerende leden van de organisaties, welke gegevens nopens de werk loosheid dier leden aan het bureau verstrek ken. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in Juli 1936 rond 465.000. onder wie 457.000 tegen werkloosheid verzekerden, het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 163.100, onder wie 161.000 verze kerden. r - .L. zijn dienstboden te weinig en dat is zeer goed te begrijpen, als men op de hoog te is van de manier waarop de meisjes be handeld worden. Ik zal één enkel voorbeeld geven. Mijn verloofde, die voor dag en nacht dient, moet 's morgens om seven uur be ginnen en wanneer zij klaar is, weet stj niet. Wat haar vrije avonden betreft: Woensdag en Donderdag van half acht tot elf uur, ’s Zoddags om de veertien dagen van half drie tot elf uur en de Zondagen, die daar tusschen liggen van half drie tot vijf uur en van half acht tot elf uur. Wan neer men nu eens uit wil gaan, hetsQ naar de bioscoop at naar een schouwburg, dan is zij genoodzaakt cm aan mevrouw te vragen of zij een half uurtje later mag thuis ko men en dat voor een meisje, dat al tang meerderjarig is. Kan men nu begrijpen, dat er een tekort aan dienstmeisjes is? Dat er vakscholen moeten komen, is juist, maar dan zal men moeten beginnen cm van een dienstmeisje geen slaaf te maken.” God geve, dat bjj ouders en bij jongeren de wensch van het Nederlandsch Episcopaat gullen werklank vinden moge: „In de plaatsen, waar men kan toetreden tot deze jeugdorganisa tie, sporen Wjj (de gezamenlijke Bisschoppen) zoowel de werkgevende als werk nemende Jonge middenstanders van zeventien jaar en ouder allerdringendst aan, zich aan te sluiten bU en actief lid te zijn van de Katholieke Jonge Mld- denstandsvereenlging r bestaat in Nederland nog- steeds een dienstbodengraagstuk: een er gerniswekkend tekort aan goede Ne- ~- werkkrachten aan bulten- De Permanente Prijsvraag-commlsste heeft aan het Honswjjk-Comlté medegedeeld, gene gen te zijn mede te werken om de voorgenomen prijsvraag in alle opzichten te doen slagen De belangstelling voor dit natloriale plan neemt daardoor aanzienlijk toe. Naast het be kende historische doel beoogt men er teven» mede „vereenlgend" te werken voor alle Neder landers, die met denzelfden geest en met de zelfde gevoelens als in 1914 ten aanzien van het handhaven van ons zelfstandig volksbe staan zjjn bezield. Tevens houdt het een stre ven in naar het bevorderen van een unciaal doel met charitatieve strekking, met name het steunen in beginsel in de eerste plaats van de dienstplichtigen van tand- en zeemacht, die tengevolge van hun militairen dienstplicht in hun economisch bestaan worden bedreigd. Dit drieledig doel vraagt als plaats voor het gedenkteeken een voor allen gemakkelijk be reikbaar punt, zoo mogelijk in het centrum van het tand. Het stelt aan het gedenkteken zelf als elsch. om. een doelmatig, door symboliek, vorm en uitbeelding,- .Aangewezen” verzamel punt te vormen, terwijl een groote inwendige ruimte als in "het monumentale poortgebouw, dat als voor-ontwerp is bedoeld, zich tot ex- ploitatle-mogelljkheden moet leenen ten be hoeve van het charitatieve doel. v De herleidlngskoersen zün voorloopig vast gestald als volgt: Voor België voor Canada voor Denemarken voor Duitschland voor Griekenland voor Gr. Brittannlë voor Noorwegen voor de Unie v. Z.-Afrika pond voor de Ver. Staten van Amerika voor Zweden De diensten der kwltantlezendlngen, der met verrekening betaste aangeteekende stukken en 1 brieven en doosjes met aangegeven waarde der verrekenpakketten, alsmede der vrij uit te reiken zendingen en pakketten, voor zoover zij tot 28 September IJ. in het verkeer met de ge noemde tanden bestonden, worden mede op 2 October 1936 hervat. diamantindustrie drukkersbedrljven, enz. bouwbedrijven, enz. houtbewerking, enz. kleedlngindustrie lederindustrie steenkolenmijnen metaalindustrie, scheepsbouw textielnijverheid voedings- en genotm.- bedrijven w.o. tabak- en sigaren industrie dergeltfke verhobgingen en wlnstneming uit voorraden zouden worden tegengegaan, de Federatie zich tot de regeering gewend met het volgende telegram: 930 kr. 100 fl. 46.— 930 AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mej. C. F. Gomm, Arnhem en de heeren J. 3. L. Pieters, Heemstede. G. W. Hylkem», Haarlem. G. 3. Pulster. Bloemendaal en J. B. M. van Ogtrop, Bussum. Gestaagd voor het le ged. van bet artsexamen de heeren R. G. Gilndel, Benrath en 3. W. v. d. Beid, Vlisslngen. Geslaagd voor het doct.-ex. geneeskunde de heeren W. F. Ong. P. den Duyn en W. 3. Huls mans en voor het cand.-ex. klassieke lett. de heer L A. Versteeg. Bevorderd tot doctor In de Wis- en Natuur kunde op proefschrift: Absorbtlespectra van pyridine en eenige derivaten in het ultra vio let” de heer C. W. F. Spiers, geb. te Hengelo. Gestaagd voor het cand.-ex. Kl. Letteren de heeren: P. J. v. d. Pol en S. P. Groen. AMSTERDAM De beer O. W. F. Spiers. die Woensdag promoveerde tot doctor In de Wis- en Natuurkunde, verkreeg daarbij het praedicaat „Cum laude.” LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde: mej. J. H. Klein en de heer O. W. 3. M. de Ruyter. Economisch doctoraal examen Indologie de heer W. P. van Dam. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuur kunde op proefschrift: „Over de breking, de terugkaatsing en de dispersie” de heer J. G. J. Scholte, geboren te Amsterdam. De Nederlandsche Bond van steendrukke rijen en de Vereenlging De Nederlandsche Pe riodieke Pers hebben soortgelijke telegram men gezonden. Maandagmorgen heeft de Federatie der Werkgeversorganisatlën in het Boekdrukkers- bedrljf onmlddellljk een circulaire tot haar le den gericht met het advies, onveranderde prij zen te berekenen en de, op de basis van den goudgulden nog in Juni j.l. verlaagde, tarieven niet te verhoogen. Op dat oogenblik had de Federatie ook den Indruk, dat de papierhandelaren en papierfa brikanten. die over enorme voorraden beschik ken, tegen de op dat moment geldende prijzen zouden afleveren en alleen de opdrachten, die een speculatief karakter droegen, zouden wei geren. Tot bevreemding van de Nederlandsche druk kerijen hebben de papiergroothandelaren ech ter nadien een circulaire aan hun afnemers gezonden met de mededeellng, dat alle offer tes waren ingetrokken. Thans wordt door hen een nieuwe prijslijst rondgezonden, die een beduidende prijsverhooglng voor vele artike len van dagelljksch gebruik beteekent. Het betreft nj. niet alleen het gewone drukwerk, maar ook het verpakkingsmateriaal, het zaken papier, enz. Door deze verhooglng wordt dus het budget van eiken zakenman en worden ook de prij zen van verpakte artikelen ongunstig be ïnvloed. Op grond van mededeellngen, door de regee ring gedaan, dat dergeljjke ongemotiveerde bestaande heeft Iddenstand. Vlug en goed, goedkoop, betrouwbaar. Een atteles, een goede raad. Waar krijgt Konlng Klant die beter Dan by hem die er voor staat? Hl) geeft ons garantie, service, Heeft contact met consument. Laat ons van hem proflteeren Die als vakman is erkend! BU1TKNZORG, 1 Oct. (Aneta). De Gouver- neur-Generaal ontving het volgende telegram van H. M. de Koningin- Zeer getroffen door het deelnemen van ge heel Ned.-Indlë In Onze vreugde, ter gelegen heid van de verloving Mijner Dochter, k^voellg voor de door Uwer Excellentie ganger overgebrachte gelukwenschen. Ik allen mjjn welgemeenden dank. De definitieve ontvangstenVan de maand Juni 1936 der Nederlandsche Spoorwegen (Incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedroegen: reizigers ƒ4.148.07039; bagage 80325.43; brief- en pakketpost f 149388.08; goederen ƒ3.185.065.16; levende dieren en lijken ƒ32.339.13; diversen ƒ135.109.49; totaal 7.72039838. Ontvangsten over Juni: 1936 7.730.99838, 1935 8.339.321.00; totale ontvangsten van 1 Jan. af: 1936 46306327.64, 1935 49.255327.01; gem. aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af: 1936 3429, 1935 3557; de ontvangst per dagkilometer was derhalve: 1936 73 55 1935 ƒ7652. Rector Beune, Nationaal K. J. M. V. schrijft ons: Het staat er zoo scherp In de verklaring der vijf Nederlandsche Bisschoppen, dat ..voor de Katholieke Jonge Middenstanders het nut en de noodzaak niet minder is dan voor de andere standen, om zich te organlseeren In hun ge- elgende Jeugdorganisatie, welke voor hun is de K. J. M. V..”. Het opvoedingswerk is voor Jen jongeman van zeventien Jaren nog niet voltooid, maar wel vraagt de leeftijd, dat het opvoedingswerk der ouders steeds meer zal overgaan in een zelfvorming van den jongeman. De Jeugd- en Jongerenbeweging heeft de geweldig zware taak de ouders te helpen in het verantwoordelijke werk der opvoeding en aan de jongeren een hechten steun te bieden in hun werk der zelfvorming. We zullen ze niet scheiden, maar wel onder scheiden de terreinen, waarop de jeugdstands- orgaalsatle haar werk te verrichten heeft: het godsdlenstig-zedelUk, soclaal-economlsch en cultureel terrein. Waar alle dwalingen, die geleid hebben tot den huidigen wereldchaos. zich ontleen»! hebben aan dwaling en ketterij inzake Goddelijke beginselen, daar zal het eerste en voornaam ste werk van eiken tak van katholieke jeugd beweging zijn, haar leden te doordringen van den diepen inhoud en de rijke beteekenis van de Katholieke levensbeschouwing. De Katholieke jeugd zal bewaard moeten blijven voor de be smetting van systemen als .scheiding van godsdienst en leven”; zij zal behoed moeten worden tegen de zielendoodende sfeer van onze- delljke levensopvattingen; zij zal moeten leeren inzien, dat een goedbëgrepen en welbelecfde godsdienstzin de beste voorwaarde is voor het waarachtig levensgeluk hier en hiernamaals. Reeds tientallen van jaren roepen de Pausen om verbetering van het sociale en economische., leven. We jammeren over de vloedgolven van rood en bruin, maar mogen hiet vergeten, dat afgezien van elke schuld vraag een te laksche houding »k van ons katholieken de groote aanleiding is geworden van de schrikkelijke excessen in de samen leving. Er zal verandering en verbetering noo- dig zijn van staatsbeste?, van wetgeving en aller lei instellingen, maar bovenal zal verbetering moeten worden gebracht in de opvattingen en gedragingen van de menschen; alleen verbe tering van den mensch zal waarborg kunnen bieden voor verbetering van het samenleven. En daarom Is bet zulk een noodzakelijke elsch, dat de Katholieke jongeren vfertrouwd gemaakt worden met de groote richtlijnen der pauselljke encyclieken, waarnaar aleen verbetering moge lijk zal zijn. Als dragers van de toekomst zullen de jongeren mede door de jeugdbeweging moeten worden de mannen, van wie de Kerk en Maatschappij een beter en gezonder samen leven mogen en kunnen verwachten. Zou dit alles dén middenstand niet raken? De middenstand heeft een schoone roeping van het evenwicht te bewaren tusschen hooger en lager, van een dienende schakel te zijn tus schen de andere groepeeringen in het samen leven, sou de middenstand dan niet vooraan dienen te gaan In de vorming van haar leden, in het afstemmen van zijn jonge standgenoo- ten op de nooden en belangen van den nieuwen tijd? werkloosheidsdagen In pet. Juli '36 aardewerkinduArle, enz. 38,9 57,7 30,7 43,1 453 26,9 36,7 133 De tweede schoolcoinpacnle van het Regi ment KustartUlerie te VUssingen, Ml op 6 en 8 October zoeklichtoefeningen houden in samen werking met de Kon. Marine en een de tachement genietroepen uit Utrecht Hierop volgen oefeningen van de genietroepen met de luchtvaariafdeellng uit Boesterberg. Dese oefe ningen, welke 7 en 8 dezer sullen plaats vinden, omvatten o. m. het opaoeken en in den stralen bundel der zoeklichten houden van een a*. vijandelijk vliegtuig. De weg van Heusden naar Werkendam c den Maas- en Merwededljk, welke een önfler» vormt van de kortste verbinding van Gorinchem en een deel van het Land van Heusden en Al tena met ’s Hertogenbosch, verkeert in zeer slechten toestand. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant deelden aan de K.N.A.C. mede, dat de pogin gen, om dezen weg met steun van het Werk fonds te verbeteren, worden voortgezet. Het college heeft reden, aan te nemen, dat de ver betering, met de hulp van het Werkfonds zal tot stand komen. Het zal echter nog wel eenlgen tijd duren, voordat met de uitvoering kan wor den begonnen. In verband met de inwerkingtreding van de wet van 30 September 1936, houdende tij delijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving, heeft de burgemeester van Htrecht ingesteld een bijzonder toezicht op d« naleving van de "verschillende bepalingen. Spe- braken' Heden aangekondlgde en bulten verbrui kers om ingevoerde papierprijsverhoogingen over geheele linie, ook van de groote voor raden in ons tand, maken positie drukke rijen en .uitgevers van boeken, periodieken enz., uiterst moeilijk en belemmeren hun voornemen om de detailprijzen van druk werken, couranten enz., onveranderd te la ten. Dringen ernstig bij regeering aan op on- mlddeUljk ingrijpen door toepassing van PrijsopdriJvlngswet en Intrekking contingen- teering. Het Nederlandsch clearingslnstituut muit bekend, dat met ingang van heden weder stor tingen in de clearing met Duitschland worden aangenomen. Omtrent stortingen in de clearing met Italië volgt zoo spoedig mogelljk een nadere mede deellng. Doorenbos heeft een Mica-lied ge dicht. Bit; lied is op gramofoonplaten vastge legd en zal tijdig naar alle plaatsen in Neder land, waar de groote Mlddenstandscampagne 10—24 October as. gehouden wordt, dlstrlbueerd worden. We laten het lied hier volgen. Als de MICA wordt gehouden Dan weerklinkt door Stad en Tand Een geklop op, alle deuren: Hier zijn wU: De Middenstand! Dan zien wU een ernstig streven In den strijd om het bestaan, En dan zullen naast de beurzen Ook de harten opengaai?. De zestien afdëellngen van het district Holland-Brabant van den Chr. Boeren- en Tuindersbond zijn Woensdag te Naaldwijk by A een gekomen, ter bespreking van den toestand in den tuinbouw. Het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel, heeft In een rede de moeilijkheden geschetst, waarmede momenteel onze tuinbouw heeft te kampen. Na deze rede werd een resolutie aangeno men, waarin de vergadering als haar eenpa rig oordeel uitspreekt, dat getracht moet wor den met alle geoorloofde middelen te streven naar verbetering van den volstrekt onhoudba- ren toestand, en het Hoofdbestuur verzoekt krachtige pogingen tot verbeteringen te pleiten bij de Regeering. De vergadering oorlooft zich op het volgende te wijzen: verhooglng van het bedrag dat voor tuin bouwproducten op de Clearlngrekenlng met Duitschland beschikbaar is; verbetering van de toeslag-regeling o. a. kortere perioden, waarvoor de kostprijzen den; een mee doeltreffende toeslag-regeling de loonen; verlichting van de vaste lasten; en in het algemeen verbetering van de wan verhouding, welke er bestaat tusschen de agra rische groepen en het overige deel des volks. 2u.>'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5