Rome een staatsgevaar Verbetering in steunwijziging Tegen onredelijke woninguitzetting TEGEN PRIJSOPDRIJVING EEN BETERE TOEKOMST TEGEMOET ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 Verlaging zuivelsteun Mevrouw Mann- Bouwmeester Geslaagde oog-operatie ondergaan Het huwelijk der Prinses Zeemacht in Ned.-Indië Direct verbaliseeren De versterking van het personeel Hotel Prins Bernhard DE SCHOENINDUSTRIE Eenige onjuistheden weggenomen UITVOER VAN EIERE Restitutie is verlaagd NATIONALE VEILIGHEID De prijzenpolitiek DE MONETAIRE POLITIEK Verlaging richtprijs tarwe Nieuwe regeling gaat 4 October in Centrale huisarbeidscommissie wordt ingesteld In Drente zullen comité’s gevormd worden In verband met de tgdeljjke stop zetting der clearing DEVISEN-GENEHMIGUNGEN VERLENGD VAN WEEK TOT WEEK Circulaire van minister De Wilde aangaande de uitvoering der betreffende wet Nadere mededeelingen over de nieuwe uitkeering Indiening van wetsontwerp is opnieuw in overweging genomen Onredelyke prysverhooging Tegen „beroepswerkloozen Oud-minister Steenberghe over het vraagstuk van den dag Salarieering gemeentelijk en pro vinciaal personeel Omstreeks Februari zal het gesloten worden Paleisversiering Kosten van levensonderhoud t* zou ■<b4 L "ft A. D. 4 der vergadering was de vol de van van Spr. legde den nadruk op bet economisch element, dot bü de bepaling van bet devz- luatiepercentage moet overheerschen. Zoo wel een te groot als een te klein percentage sou verkeerde gevolgen teweegbrengen. Een normale prijsverhooging, welke het ge-olg is van de stüglng van den kostprijs, mag niet worden tegengehouden. Zelfs bü goederen die op het moment van de devaluatie voorradig wa ren, is dit het geval Het door Findlay en Waller bestuurde vliegtuig de „Airspeed Xnvoy” stortte te Abercom neer. Twee van de vier inzittend enwerden ’t slachtoffer van de wedvlucht - Portsmouth—Johannesburg De Minister heeft gemeend, hierin eenige wijziging te moeten brengen door den richt prijs op een vroegeren datum te doen berei ken. Voor dit jaar is deze datum vastgesteld op 1 September. De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat er een centrale huisarbeidscommissie voor de schoenindustrie wordt ingesteld. De gevolgen waren ontzettend. De Rootn- sche godsdienst werd In alle kerkgebouwen weer hersteld. Een te klein percentage zou voor het bedrijfs leven dit funeste gevolg hebben, dat bet dan 1 als de anderen, achtte men nu het schoone oogenblik aangebroken om allerwegen de Her vormden te berooven. De richtprijs werd toch door de telers eerst be paald voor tarwe, die omstreeks 1 Februari door hen werd afgeleverd. De tarweverbouwers ont vingen voor de tarwe, afgeleverd in den herfst, dus niet den richtprijs. Te Vierhouten is een hotel met toestemming van H. K. H. Prinses Juliana Hotel Prins Bern- hard gedoopt. Ten gevolge van het vprbod van den ultvoe. van goud, is het voor de Nederlandsche expor teurs van eieren voordeeliger geworden om naar Engeland te exporteeren. Het gevolg zou kun nen zijn, dat de prijs van het el op de binnen- landsche markt tot een voor den verbruiker te hoog peil zou stijgen, vandaar dat bet ge- wenscht is, het bedrag van de graanrechten dat bij uitvoer wordt gerestitueerd te verlagen, evenwel met inachtneming van een volledige vergoeding aan den pluimveehouder van bet bedrag waarmede de buitenlandsche voeder- pxijzen zijn gestegen. In verband met een en ander is de restitutie die tot nu toe voor kippen- en eendeneieren was vastgesteld op reep. 85 cent en 50 cent, bepaald op 80 cent en 40 cent per 100 stuks. Bij het beschouwen van den loop der eleren- Prijzen in de naaste toekomst, dient er reke ning mede te worden gehouden, dat ten se- volge van de geringe productie in het najaar steeds een prijsverhooging pleegt in te treden. Waar aan de regeling een ander karakter zal worden gegeven, heeft de minister, in af wachting van de nadere ten deze aan de ge meenten te geven voorschriften, besloten, de regeling der standaardloonen met ingang var 4 October e.k. voorlooplg op te schorten. Uit overweging, dat, tengevolge van de wijziging in de monetaire positie, eenige werkverruiming tot stand zal komen, heeft de minister van Sociale Zaken besloten, ook in dit laatste voorschrift wijziging aan te brengen. in 1 voor spoedig r* worden gehouden. De thans vastgestelde nieuwe ultkeering stemt overeen met een toeslag van 525 cent per K.G. boter en 625 cent per K.O. melkvet, aanwezig in zuivel en melkproducten. Bü verwerking van melk tot boter, zoodanig, dat uit 100 K.O. melk van 3.2 pet. vet 3.00 K.O. boter verkregen wordt, zal de ultkeering hierop dus 3.00 X f 0536 f 1.88 per 100 K.O. melk bedragen. Kier H. De aflevering in den aanvang is wat aantrek kelijker gesteld, wijl bet van groot belang werd geacht, de aflevering door de landbouwers een der stagnatie te doen plaats hqbben. leverlngen wordt de prijs van I 9 p Mevrouw Theo MannBouwmeester, die se dert eenlgen tijd leed aan sterk verminderd ge zichtsvermogen van haar rechteroog, Is tn dé ziekeninrichting aan de Prinsengracht door Prof. Dr. W. P. O. Zeeman geopereerd. Ondanks den hoogen leeftijd van de patiënte is de operatie uitstekend geslaagd, zoodat mevr. Mann na verloop van ongeveer twee weken weer haar volle gezichtsvermogen zal terug heb ben, al zal zjj ook de hulp van een speciaal ge slepen bril niet kunnen ontberen. Donderdag kwamen in het Parkhotel te As sen vele Drentsche burgemeesters en anderen bijeen, om te luisteren naar de uiteenzettingen van de heeren Mr. A. J. A. A. baron van Heem stra, oud-gouvekneur van Suriname te Ooster- beek en H W. C. E, Mathen te Ginneken, vlc^-voorzitter der Vereenlging voor Nationale Veiligheid. Waarin bestond die roof? Dat de katholieken in enkele zeer weinige plaatsen hun eigen kerken terugnamen, die bü de Hervorming zonder schijn van recht hun waren ontnomen 1 Dat was roof! De laatste bladzijden van zijn betoog wijdt de dominee dan aan een partij dige weergave van de gerechtvaardigde pogingen der Nederlandsche katholieken om de quaestie der kerkgebouwen geregeld te krijgen op een bevredigende wijze. Deze pogingen liepen ech ter op niets uit, en de heer Lingbeek besluit: In de eerste plaats zou spr. willen aan sporen tot een voor het zakenleven zoo be langrijk optimisme, een optimisme, dat in dit verband ook volkomen zakelijk gefun deerd iss Ik stel er prijs c-p hieraan toe te voegen, dat Ik anderzijds gaarne zal zien, dat in duidelijk aanwijsbare gevallen van prijs opdrijving met kracht wordt opgetreden en dat alsdan niet wordt volstaan met een waai scha wing, doch, dat de poütle-ambte- Wanneer de regeerlng de devaluatie zoo han teert, dat het devaluatlepercentage het verschil in kostprijs, dat ook na de toepassing van de aanpassingspolitiek tusschen ons bedrijfsleven en dat van bet buitenland Is blijven bestaan, overbrugt, zal de stlmuleerende invloed hiervan zich reeds spoedig in ons bedrijfsleven manl- festeeren. Hoe meer echter bleek, dat de strijd uitloopen, niet alleen op een bevrjjding van Nederland van het Spaansche juk, maar ook van de heerschappij van den Paus van Rome, werden de Roomschen in ons land een apart soort van lieden, die zich met den gang van zaken niet meer konden vereenigen, en die, zoodra zfch daartoe de gelegenheid voordeed, trachtten daarin verandering te brengen. Oud-minister Mr. M. P. L. Steenberghe, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken, heeft Vrijdagavond de vergadering van die Kamer ge opend met een rede, waarin hij de jongste mo netaire maatregelen der regeerlng besprak. Ook op het gebied van de prijzenpolitiek zal de devaluatie goed moeten worden toegepast. Ook hier hangt van de uitvoering alles af. Spr. is het er geheel mede eens, dat de wet tegen de prijsopdrijving noodzakelijk was. doch het zal ook noodig zijn de werking van deze wet strikt te beperken tot de onredelijke prjjsverhoogin- gen. Dit is gelukkig ook duidelijk naar voren gekomen in de Vrijdagavond gepubliceerde cir culaire van den minister van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters. Naar aanleiding van de verschillende verzoe ken, tot den minister van Landbouw en Vls- scherjj gericht, om den richtprijs van tarwe, welke f 9 bedraagt, te verhoogen, kan worden medegedeeld, dat hierop door den Minister af wijzend la beschikt. Wel heeft de Minister ge meend, in de bestaande regeling eenige wijziging te moeten aanbrengen, om eenige onjuistheden, die speciaal bij de verlaging van den richtprijs zwaar drukken, weg te nemen. genomen. Ich aanbe volen voor alle mededeelingen en aanwijzingen, welke voor een* goede uitvoering der wet van nut kunnen zijn. De regeeiingsperzdienst deelt het volgende mede: Dezer dagen te, in aansluiting op hetgeen door den minister-president in de Tweede Kamer werd verklaard, door den minister van Sociale Zaken bekend gemaakt, welke regeling ir de plaats van den huurbijslag ia getroffen. Bij de circulaire van 31 Juli, waarin de her ziening van de steunregeling, welke 13 Sept, in werking trad, is vervat, is, behalve de ge wijzigde regeling van den huurbijslag om. nog opgenomen een bepaling omtrent vaststelling van standaardloonen voor arbeiders, die lang durig werkloos zijn. Ingediend is een suppletoire begroeting van Defensie, dienstjaar 1936. In de toelichting wordt gezegd: In verband met den internationalen toestand heeft de regeerlng zich onlangs genoopt gezien, de personeelssterkte der zeemacht in Neder- landsch-Indlë uit te breiden door extra-ultzen- dlng van personeel naar die gewesten. Door dezen maatregel wordt geraamd f 355.300 minder benoodigd te zullen zijn voor traktementen, sol dijen en toelagen van dat personeel in Neder land. - staatsgevoarlükheld van de Roomschen, terwijl iedereen begrijpen kan, dat deze voorkeur voor de Remonstranten niet haar oorzaak vond in staatkundige overwegingen, maar in de sym pathie der onderliggende partijen voor elkan der. Het tyrannieke optreden van de Dordtsche Synode tegen de Remonstranten stuitte allen weldenkenden Nederlanders, dus ook de katho lieken, tegen de borst! Dan komt het Rampjaar 1673. De katholie ken verdedigden wederom hun vaderland met alle andere Nederlanders samen, tegen de bin nenvallende Franschen, die over de rivieren trokken, en slechts door de waterlinie gestuit konden worden. Was het echter een wonder, dat Ixxlewijk XIV in den oorspronkelijk katho lieken Dom van Utrecht den Roomschen eere- dienst deed herstellen? Voor dominee Ungbeek is het echter een reden tot ergernis „dat nu weer de Mis de prediking uit den Bijbel ver ving”. Weet hij eigenlijk «tel, wat de Mis te? „Weer slaan wü een goede honderd jaar over,” vervolgt de dominee. Maar in die eeuw, waarvoor de heer Ungbeek geen aandacht heeft, zijn de katholieken, trots de onderdruk king en de uitbuiting van de Generaliteitslan den door de Haagsche «heeren, toch maar goede en betrouwbare Nederlanders gebleven! Zulk een „overgeslagen’’ honderd jaar moesten den beer Ungbeek toch iets zeggen! Maar neen: als de Fransche Tijd aanbreekt en de Hervormde Kerk haar bevoorrechte po sitie verliest, vermeldt de dominee met ont zetting: Het was alles verloren moeite geweest, be halve in zooverre, dat ons volk er weer uit had gezien, hoe Rome evenals bij vroegere gelegenheden, de moeilijkheden, die ons land heeft, steeds wteet te gebruiken; alsmede in welke richting zich bij zulke gelegenheden de anders stille wenschen der Roomschen plegen te bewegen. dit reeds vele i baste gelegd hel politiek. De politiek van prijs- en loondruk moet thans definitief worden beëindigd^ Wanneer dit met het noodzakeljjk vertrouwen geleidelijk en voorzichtig, doch consequent geschiedt, gaan wij onder Gods zegen een betere toekomst voor ons volk tegemoet. Wanneer toch het bedrijfsleven, na al de aderlatingen, die het reeds bü de dalende markt op het gebied van de voorraden heeft moeten ondergaan, gedwongen wordt, opnieuw practtech op de bestaande voorraden verhezen te lüden, zou dit een slecht begin zijn van de nieuwe eco nomische politiek. Wanuper deze goederen tegen l niet overbrugde verschil met het internationaal kostenpeil alsnog door een opnieuw te voeren aanpassingspolitiek zou moeten worden bestre den. Hoewel reeds spoedig een verbetering In de bedrüvlgheid zal kunnen worden geconstateerd, zullen de beste resultaten echter eerst na eenige maanden zich vertoonen. Dit hebben wü ook in Engeland en België gezien, waar zeven k acht maanden na de devaluatie het normaal wel vaartsniveau wederom te bereikt. Vele tegenstanders van devaluatie hebben het tegenovergestelde verkondigd, n.l. dat slechts gedurende de eerste maanden voordeelen te zien zouden zün. Het feit, dat de aanpassing aan het internationaal kostenpeil de bedrüvlgheid cu mulatief stimuleert, doordat bet betere rende ment en/of grootere werkgelegenheid in het eene bedrüf wederom tot verbetering in een anderen bedrüfstak voert, geeft van deze wer king op langeren termün de verklaring. De commissie van samenwerking, bestaande uit vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van het Nationaal Verbond van gemeente-amb- te naren, den Ned. Bond van gemeente-ambte- naren, den Alg. Ned. Politiebond en den Alg. Bond van Provinciaal Personeel heeft in een speciaal daartoe belegde büeenkomst te Utrecht op 1 October jj. onderzocht, welke maatregelen met betrekking tot de salarissten van het ge- tneentelük en het provinciaal personeel ge- wenscht zün, als gevolg van de wüzlglng onzer monetaire politiek. Een sub-commtesie werd belast met de voor bereiding dier maatregelen op korten termün. Voor latere 9 per 100 K.G. met 3 cent per week verhoogd. Aan de hand v*n deze regeling zullen de tarwe-organteatles. ieder voor eigen gewest, speciale regelingen ontwer pen. Een büeenkomst van afgevaardigden dezer organisaties te te dien einde Vrijdag gehouden. Bevoegd tot benoeming van leden en plaats vervangende leden zün de volgende vereenigin- gen van ondernemers en van arbeiders: De Ped van Ned. Schoenfabrikanten, de Ned. R. K. Fabrleksarbeidera(sters)bond ,JBt. Willi- brordus”, de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders (sters), de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en transportarbeiders en de Ned. R. K. Bond van Werkmeesters en ander toezichthoudend per soneel ,J3t. Joannes de Dooper”, met dien ver stande, dat de eerstgenoemde organisatie vier leden en vier plaatsvervangende leden en elk der overige organisaties een lid en een plaats vervangend lid kan benoemen. naren aanstonds ingrijpen door het spins ken van proces-verboal. Naast de hiervoor bespreken voorziening opent art, 5 van de wet de mogelijkheid voer den burgemeester der gemeente tot een onverwijld ingrijpen Ingeval van ver denking van overtreding der artikelen 1 en 4. Indien door u büsondere ervaringen worden opgedaan bü de handhaving der wet, dan wordt u verzocht daarvan regelmatig mededeeling aan het daarvoor in aanmerking komend departe ment te doen, terwül voorts aan die departe menten gaarne periodiek opgave wordt Inge wacht van de gevallen, dat proces-vcjbaal werd opgemaakt of uwerzijds ter handhaving van de wet andere maatregelen werden/ Voorts houden de departementen flc Teneinde verwarring te voorkomen, ware het wel goed, dat de regeerlng zich op dit punt, ook wat.de voorraden betreft, duide- lük uitsprak, aangezien ik anders vrees, dat de middenstand het slachtoffer zal worden. Deze toch zal het eerst de voorraden moe ten verkoopen en dan voor de moeilükheid van de prijsverhooging komen te staan. Zal dus eenerzüds bet voorschrift betreffen de de standaardloonen worden opgeschort, voor- zoover de arbeiders betreft, die weliswaar reeds ^erulmen tüd werkloos zün, doch die niettemin geen prikkel tot het zoeken van werk behoeven, anderzijds zullen de bedragen der vastgestelde standaardloonen, waar da regeling uitsluitend voor de beroepswerkloozen en in het algemeen voor diegenen, die op den steun blüven leunen zal gelden, worden verlaagd. In aansluiting aan de gedane mededeeling, dat de ultkeering over de tot zuivel- en melk producten verwerkte melk zal worden verlaagd, vernemen wü van bevoegde züde, dat deze uit keering met ingang van Zondag 4 October ax wordt verlaagd op baste van 2.24 cent tot 2 cent per K.O. melk met een vetgehalte van 3.2 pet Laten wü nu eens aannemen, dat deze voor stelling zou overeenkomen met de historische werkelükheld. Wie hebben zich dan te scha men? De katholieken, die als dappere vader landers medestreden In den oodog tegen de Spaansche dwingelandü en die de nationale goe deren verdedigden tegen vreemde overheer- aching, of degenen, die dezen algemeenen, na- tionalen vrüheidsstrüd verbasterden tot een sectartechen godsdienstoorlog, zoodat de katho lieken zich in hun eigen, door hen verdedigd, vaderland niet meer thuis konden voelen? Het te inderdaad waar, dat een groepje Cal vinisten tüdens den tachtlgjarigen oorlog den strüd in die antl-nationale richting heeft ge stuurd, tot ergernis van den Prins van Oranje, maaA zelfs toen zün de katholieken goede va derlanders gebleven” en zonder hun medewer king zou de oorlog tegen Spanje niet geslaagd zün. Het is inderdaad waar, dat op de Unie van Utrecht, in 1579, wederom tegen den zin van den Prins van Oranje, het befaamde der tiende statuut werd aangenomen, dat de grond slag zou worden van de onderdrukking van den katholieken godsdienst in Nederland, en het is waar, dat deze geestdrüverü de katholieke Nederlanders bitter ontgoochelde, doch niette min was toen nog de meerderheid van de Ne derlandsche bevolking niet protestant! Waar sedert dien de Staatschen de overhand kregen, werden de katholieke kerken eenvou digweg ontruimd en door de protestanten in dienst genomen. Is het wonder, dat dit verbit tering wekte? Toch hooren wü den dominee steen en been klagen, wanneer de katholieken hun eigen, gestolen, kerken terugnemen, zoodra zich de gelegenheid voordoet. Het verraad van Rennenberg, waardoor in 1580 de stad Gronin gen wfer in Spaansche handen komt, wordt door Ds. Lingbeek natuurlek in de schoenen van „de Roomschen” geschoven. Kan hü één Roomsch geschiedenisboek wijzen, waarin deze Rennenberg wordt voongesteld als een held? Neen! Het verraad werd en wordt door de ka tholieken afgekeurd, al bracht de Spaansche bezetting dan het gevolg mede, dat de katho lieken weer hun eigen godsdienstoefeningen mochten houden. Dit wordt door den dominee als volgt voorgesteld: Onmiddellük stak nu Rome het hoofd weer omhoog. Niet tevreden er mee, dat hare kin deren tn dit aloude (sic!) Protestantsche land geheel dezelfde rechten hadden gekregen Voor iemand, die er zóó over denkt, en dl” «ich niets verschrlkkelükers kan voorstellen dap dat zün katholieke medeburgers het recht genieten, waarop zü toch van ouder datum dan de protestanten aanspraak mochten maken in Nederland, moet de Vaderlandsche Geschiede nis wel een voortdurende bron van ergernis «ün! Maar dit maakt hem juist tot den minst geschikten man om die geschiedenis te schrü- ven. Vervolgens komt dominee met het praatje dat reeds lang weerlegd te als zouden alle Roomschen den moord op den prins van Oran je door Balthasar Geeraerdts hebben toege- Julcht. Weet hü weer niet, wat iedereen al lang weet, nJ. dat vele Roomschen deze daad scherp afkeurden en dat iedere poging om van den moordenaar een geloofsheld te maken door den apostollschen vicaris Phlllppus Rovenlus op verstandige wüze onderdrukt te? Dat de katholieken In den geloofsstrijd, die reeds spoedig het protestantsche kamp inner- lük verdeelde, méér voelden voor de onder drukte Remonstranten dan voor de onderdruk kende Contra-Remonstrnnten, wordt door Ds. Ungbeek weer uitgelegd als een bewüs der In de mededeelingen aan den gemeenteraad over een te verwachten bezoek van de Prinselüke verloofden aan Utrecht, merken B. en W. o.m. op, dat het vast staat, dat het huwelük tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard eerst omstreeks Februari gesloten zal worden. Boskoops burgerü heeft H. M. de Koningin aangeboden, zorg te dragen voer de versiering van dat gedeelte van het komnklüke paleis in Den Haag, hetwelk bestemd te voer de meer in tieme viering van het aanstaand huwelük van Prinses Juliana met Prins Bernhard. H. M. de Koningin heeft naar aanleiding hiervan doen weten, dat Zü voor dit voornemen zeer gevoelig te en gaarne deze huldiging zal aanvaarden. Deze wijziging komt hierop neer, dat de bepaling wordt opgeschort voor arbeiders, die uitsluitend ten gevolge van gebrek aan werkgele genheid op steun aangewezen zijn geweest, en omtrent wier bereidheid tot arbeiden geen twijfel bestaat. Immers dezen hebben thans de kans om weer aan den arbeid te komen. De regeling tot vaststelling standaardloonen zal echter kracht blijven voor die ondersteun den, van wie is gebleken of moet worden aangenomen, dat hun lang durige werkloosheid moet worden toegeschreven aan de omstandig heid, dat zjj niet of niet voldoende naar werk omzien. de oude Prijzen verkocht moeten worden, mag men Inderdaad van verlies soreken, aangezien de aanvulling van de noodzakelljke voorraden op een hooger prijspeil zal moeten geschieden. Bovendien zal dit in verschillende bedrüven cre- dlet- en Uquldlteitsmoeilükheden geven. De minister van Blnnenlandsche Zaken beeft een circulaire aan de burgemeesters gezonden, waaraan we het volgende ontleenen: Op 30 September jj. te afgekondigd de wet van den zelfden datum, houdende tüdelüke maatregelen tot het tegengaan van prüsopdrü- vlng. De wet te In het Staatsblad opgenomen en onmiddellük in werking getreden. Zooate uit de artikelen I, 2 en 3 blükt, kun nen door de regeerlng op verschillend gebied regelingen inzake prijzen worden vastgesteld. Daarnevens verbiedt artikel 4 prüsopdrüving voor die gevallen, waarvoor de artikelen 1, 2 en 3 niet zün toegepast. Zoolang beschikkingen, als in de genoemde wetsartikelen bedoeld, niet zün genomen, geldt artikel 4 dus ten aanzien van alle goederen, diensten en huren. De beide maatregelen vinden in de voor naamste plaats hun sanctie in artikel 8 van de wet. Voor wat het toezicht op de naleving van artikel 4 betreft vestig Ik er de aandacht op, dat, zooate trouwens ook uit de offlcleele stuk ken betreffende de wet blükt, niet elke prüsver- hooglng zonder meer als prüsopdrüving kan worden aangemerkt, doch dat daarvan slechts dan sprake te, indien de verhooglng niet ste een noodzakelük uitvloeisel van de op mone tair gebied genomen maatregelen kan worden beschouwd. Elk geval zal dus op zichzelf moeten worden bezien. Zoo te het mogelük, dat tengevolge van hoogere Inkoopsprijzen de verkoo|>er voor de noodzaak wordt gesteld ook zünerzüds de prij zen te verhoogen. Blüft zulk een verhooglng binnen redelüke grenzen, dan te prijsopdrijving niet aanwezig. Bü twüfel verdient het aanbe veling, dat men zich, naar gelang van het ge val, direct in verbinding stelt met een der de partementen van Handel, Nüverheid en Scheep vaart, van Landbouw en Vlsscherü of van So ciale Zaken, welke departementen alle telefo nisch te bereiken zün onder letter „O.” Naar wjj vernemen, is de indie ning van een wetsontwerp tegen on- redelüke woninguitzetting, hetwelk reeds vrijwel gereed gekomen was als gevolg van de gewijzigde om standigheden op monetair gebied, opnieuw in overweging genomen. Zal men dus volkomen logisch hier en daar voor sommige artikelen betrekkelük groote prüsverhooglngen te zien krijgen, zoo beteekent dit toch niet, dat de kosten van levensonder houd In het algemeen belangrijk zullen worden verhoogd. I Immers voor de kosten van levensonderhoud spelen de prijzen van de levensmiddelen voornaamste rol. Bü een oordeelkundige en re solute hanteering zonder uitstel van de land- bouw-ertetewet, met Inachtneming van de ge rechtvaardigde belangen van den landbouw, te het mogelük de prijzen van de levensmiddelen op hetzelfde peil als voor de devaluatie te handhaven. Een en ander met bovendien de voordons geheele volk en In het büzonder voor den landbouw groote winst van een verminde ring van de staatsreglementeering op dit ter rein. Spr. zou dit korte woord willen beëindigen met te constateeren, dat wü thans, zooals hü i gesegd heeft, elndelük de voor een actieve welvasrts- De vergadering stond onder leiding van den burgemeester van Assen, Mr. J. Bothenlus Loh man. De conclusie gende: Onder den druk der Internationale spannin gen en tengevolge van het voorlooplg falen der verwachtingen, welke op den Volkenbond ge vestigd waren, doet zich de noodzakelükheid gevoelen om bü het Nederlandsche volk het vertrouwen te versterken, dat evenals van oudsher naast Gods hulp In eigen krachten moet worden gesteld. Zwaardere offers en grootere inspanning zullen noodig zün, cm de verdediging van eigen land en de gebieden over see te verzekeren en om de preventieve waarde der weermacht op peil te doen zün. De Vereenlging voor Nationale venigheid stelt zich ten doel, in ruimen kring hieromtrent voorlichting te geven. In de overtuiging, dat ook ir. Drente aan deze voorlichting behoefte bestaat, hebben de aanwezigen zich bereid ver klaard om mede te werken tot bet oprichten in Drente van comité’s van de Vereenlging Nationale Veiligheid. Hiertoe sullen streek- en plaataelüke vergaderingen De Ned. K. v. K. voor Dultschland te 's-Gra- venhage deelt mede: Door een .Jtunderlass” van 30 September deelt de Relchsstelle fuer Devlsenbewirtsehaf- tung mede, dat de geldigheidsduur, zoowel van de vergunningen voor het aankoopen van N e- derlandsche guldens, Fransche- en Zwltsersche Francs, enz. alsook de vergunnin gen voor betaling op de Nederlandsche-, Fransche, Zwltsersche- enz. clearing, voor zoover de geldigheidsduur van dez* vergunnin gen tusschen 25 September 1936 en 6 October 1936 zou afloopen of zou zün afgeloopen, tot en met 7 October 1937 wordt verlengd. Nederlandsche exporteurs behoeven niet te vreezen, dat eventueel tengevolge van de tüde lüke stopzetting van de Nederlandsch-Duitsche clearing do reeds gegeven vergunningen voor betaling hunner leverlngen ongeldig zouden zün geworden. edere groep van menschen. die «en eigen, voor haar heilige overtuiging heeft, strijdt daarvoor.” Met deze algemeene «barheid begint de be kende dominee C. H. Lingbeek een opsterover Rome op critieke oogenblikken van oase va- derlaadséhe geschiedenis, dat hü afstond aan het neutrale Haagsche Maandblad, verschü- nende onder leiding van Mr. Dr. W. m. Wester- man. In dit opstel probeert de dominee aan te toonen, hoe ,,Rome de moeUükheden, die ons land beleeft, steeds weet te gebruiken.' Het is een ouderwetsch-antipapistisch artikel, dat onze aandacht zeker niet waardig zou zün, in dien wü het niet met groote verbazing afge drukt zogen in een maandblad, dat zich neu traal noemt, en waarin dus zulk een anti katholiek gestook allerminst op zün plaste te. Zoolang de dominee uitsluitend voor eigen parochie preekt, behoeven wü ons nauwelüks met zün beweringen in te laten. Wü kennen den tekst en wü kennen den toon. Maar als zün antipapisme de kans krijgt, de natuurlüke grenzen züner bekrompenheid te overschrij den, past het wel, dat wü eens onderzoeken, wat ds. Lingbeek zooal te vertellen heeft. Im mers „iedere groep van menschen, die een eigen, voor haar heilige, overtuiging heeft, strijdt daarvoor.” Het praatje, dat de katholieken in Nederland geen goede vaderlanders zouden zün, en dat de aanwezigheid van de katholieke bevolkings groep in het staatsbestel der Nederlanden een nationaal gevaar oplevert, wordt door den anti- popistischen dominee weer eens, als een oude koe, uit de sloot der verouderde geschiedenis- vervateching gehaald, en met streelende hand opgepoetst. Dat de katholieken echter als goe de Nederlanders medevochten tegen de 8paan- sche dwingelandü, kan de dominee niet ontken nen* Dat de meeste onderteekenaren van het smeekschrift der edelen, aangeboden aan Mar- garetha van Panna te Brussel in 1566, katho lieken waren, of tenminste geen protestanten, is eveneens een geschiedkundige waarheid, die hü maar liever buiten beschouwing laat. Let terlijk geeft hü het toe: „Zoo hebben dan in den beginne vele Roomsche Nederlanders den opstand tegen Spanje gesteund.” Maar dan vervolgt de dominee: Nu vraag ik u! Ds. Lingbeek heeft drie eeu wen van -onze Vaderlandsche Geschiedenis voor zich genomen om eens aan te toonen, hoe staatsgevaarlijk de Roomschen zün. En wat toonde hü werkelük aan? Dat de Nederland sche katholieken gaarne vrijuit hun eigen openbare godsdienstoefeningen verrichten in hua eigen openbare kerkgebouwen! Daar komt de heele aanklacht feitelük op neer. Daaruit moet blüken, hoe staatsgevaarlük wü zün! Als er In driehonderd jaren niets anders te vinden Is om tegen ons In te brengen dan dat wü niets voelen voor een antipapistische overheerschlng, nu dan kan het nog al! Het heele artikel van dominee Lingbeek In het Haagsche maandblad te een belachelük, onwetenschappelijk, niets zeggend paskwil, dat allerminst een ernstigen Indruk nalaat over de manier, waarop dit maandblad geredigeerd wondt! Want waarom plaatst men zulk een artikel, en dat juist In een tüd, waarin de nationale eenheid zich zoo sterk laat voelen, spüts de pogingen van eenige ix>lltieke partijen, die munt trachten te slaan uit nationale oneenig- heden? Plaatst men het alleen om aan den ouden reeds lang overleefden, wezenhjk anti- vaderlandschen papenhaat nog eens een kansje te gunnen? Wie is daarmee gebaat? De wbl- denkenden zullen slechts het hoofd afwenden van zulk minderwaardig gestook, ^at niets goeds kan uitrichten en dat ook op geen en kelen ernstigen grondslag steunt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 17