l Er wordt recht gesproken Het 75-jarig bestaan van de Ontzetvereeniging Alkmaar, 7 Oct. WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 Agenda JUBILEUM-HERDENKING INGEZET Een défilé langs het bestuur A rrondissementsrechtbank Alkmaar i Film Muziek T entoonstellingen Ballons de lucht in Gem. Radio-programn\a 40-JARIG JUBILEUM Wyziging route optocht Alkmaar in den aether Apothekersnachtdienst Posteryen Blaasvechten Hofplein OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN De „Laat-Expresse” rijdt Huisarbeidswet Wordt lid der 8 Octoberver. Iemand met fantasie Er was een steek los Eerbied voor de rechtbank Een zeer slechte schutter n ciale krac oem Gebrek aan verantwoord delykheidsgevoel Druk bezochte receptie ten stad- huize; belangstelling van vele zyden De receptie Dat was gauw bekeken ---- BURGERLIJKE STAND der burgerij «al deel- Donderdag 8 October JOH. D. APPEL. Wü vernemen van den K.R.O. dat Donderdag op- de val dat ver- te overtreding te Naar ons werd medegedeeld, zullen de ballon- van De Parijsche automobiel-tentoonstelling is dezer dagen door president Lebrun geopend i Spoorstraat. Geestersingel, Bergerbrug. Zeven huizen. Gasthuisstraat. Kerkplein. Langestraat Schoutenstraat. Laat, Ridderstraat, Oudegracht, Choorstraait. Kerkplein, Langestraat, Houttil, Waagplein. Marktstraat, Ramen, Doelenveld. Groote Kerk: 8 October-kerkconcert. Donder dagavond 7.30 uur. Keulen 9.06—1130 Keulen 1235—13»; Dinsdag hield de meervoudige strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar zit ting. Allereerst werd uitspraak gedaan in de zaken van verleden week. Zij zijn als volgt: Molei A. E. H. Z. H een 1 H. t Ba van Wi je H Ari Keet< Bil trekt daar club was en se- Dt kent dat ders fltee Hl scha du v»n nee, Sisal coba, ham. Nicol T den den Mid Het was in b voll zeer dig de bet H Vi Gei bljeer om 8 Nat bestui coiieg welke merk! deiinj en d« noodl ming Institi In een i gig n te ste be too Spe ment werd werd genon en W komei bestut houdt Op vorige voorzi omvoi bleek. Ths terug gende komei Dat munt- op de den t Voor waarv niet verhot van d de bt voorn: teerd. van d Ungen ger. i en f! op toi laagst op ee kwalit waarv 100 k t 1.30 gewon Het ,-w Prijsei f 1.70 wone de bu meesti tot f Te eigent eenlge schar» beding hand noteer olm. De Zondag- en nachtdienst zal de komende week worden waargenomen door de apotheek van mevrouw de Wed. P. A. F. Schouten, Ver- dronkenoord 121. nden kon bedragen. zou dit niet durven neerschrijven In deze i, wanneer de contributie hoog was, maar •zien het lidmaatschap slechts 1.be- jt is dit voor velen toch zeker te dragen. Hebt gl) bezwaren, blijft niet verre staan en De handelaar In rijwielbanden uit Nieuwer Amstel, genaamd J. Or., werd beschuldigd op 19 Juni den jeugdigen J. Groot te Venhuizen met zijn auto te hebben aangereden, met het gevolg, dat de knaap tamelijk zwaar letsel be kwam. De verdachte bleek niet het noodlge respect te hebben voor de rechterlijke macht, hü be gon direct vragen te stellen, den president, in De directeur van het Post- en Telegraaf- dat op roep vonnis kantonrechter luidende: f 75 boete. Uitspraak geen oplegging van straf. A. O., C. G. en P. U. tuinbouwers te H.H. Waard, mishandeling, uitspraak respectievelijk vrijspraak, 3 maanden gevangenisstraf en f 50 boete of 25 dagen. A. T. te Den Helder, tenuitvoerlegging wegens twee gevallen van diefstal in vereeniging, res pectievelijk 1 jaar gevangenisstraf en 6 maan den - gevangenisstraf. redden ert zich zelfs „nakend" j ti water te gaan. 3 meerdere getuigen werden gehoord, o.a. knecht van verdachte, die verklaarde dat bat* het dier niet had mishandeld, alle moeite had gedaan het uit de sloot te redden en heelemaal niet te kort „geknlespand” had; Waagplein worden opgelaten. De opiating geschiedt tegelijk met de 1500 ballonnen van de schoolkinderen. City: ..Broadway Bill” Victoria Theater: .Rubber". film. Alle dagen 7.30 uur. Bioscoop-Hannonie: „Follow the fleet” Alle dagen 730 uur. GeborenHendricus, z. van Hellmuth Karl Ri chard Aschoff en Ann! Hlnriette Helene Thei- len; Simon, z. van Klaas de Geus en Wilhelmi na Maria Moerbeek. Getrouwd: Meinardus Velseboer en Johanna Petronella Huljbers; Hessel Kooüman en Ma ria Margaretha Punt. Overleden: Agatha Hofman, gehuwd met Ba rend van de Werken, 38 j_; Helena Arnolds van Donselaar, 67 j. Alle dagen 8 uur. Nederlandsche De terechtstaande J. B„ timmerman te Ob- dam, werd beschuldigd dusdanig onhandig met een jachtgeweer te hebben gemanoeuvreerd, dat hü den elfjarigen C. Feld In de knie schoot, met het gevolg, dat de jongen zes we- Vcordam, Zij dam. Luttik Oudorp, Elnt Anna- straat. Zoutstraat, Laat, Huigbrouwerstraat. Kraanbuurt. Langestraat. Chooretraat, Ritse- voort. Heilooerbrug. Nieuwlanderslngel. Emma- straat, Kennemerstraatweg. Varnebroek, Lin denlaan. v. d. Meljstraat, Nassauplein, Egmon- o!rat.rR,at' ^h*rldo. Stationsweg. I kantoor te Alkmaar maakt bekend. Donderdag 8 October a.s., alle loketten voor den postdienst worden gesloten te 14 uur. Dit geldt eveneens voor het agentschap Houttil. De derde bestelling zal dien dag niet worden uitgevoerd. De gelegenheid tot afhalen Voor busrechthou- ders blijft als op werkdagen. Het bestuur der S October-Vereeniging bij de receptie in de raadzaal, Op den voorgrond de hulde van het Burgerweeshuis Zooals bekend zal in den avond van 8 October het gecostumeerde Blaasvechten plaats hebben vanaf 8 uur. De prijzen hiervoor be dragen f 15, f 10. f 5, f 2.50. Voor heeren die hieraan nog willen deelne men (boven 18 jaar) is hedenavond van 7 tot 9 uur nog gelegenheid zich aan te melden in de Kolfbaan van café Centraal. Hierna is de inschrijving onherroepelijk gesloten. wordt nog overwogen voor het mooiste un een extra prijs ter beschikking te stel- ^jUemn. nog mogmx worden verhoogd Hierna werden de schilderijen, platen, foto's door de talrijke aanwezigen met veel belang stelling bekeken. gekocht worden van een huisarbeider, die niet is voorzien van een loonboekje, dat door den Burgemeester wordt afgegeven en geldig is tot één jaar na den datum van afgifte. Voor personen beneden 18 jaar worden geen loonboekjes afgegeven. Voor deze loonboekjes moet ten bate der gemeentekas een bedrag van vijftig cent worden betaald. De boekjes zjjn verkrijgbaar aan het bureau van politie, afdeellng Administratie; ieder be langhebbende huisarbeider wordt In zün eigen belang aangeraden zich vanaf as. ktaandag 5 October onverwijld tot dit bureau te wenden, waar alle Inlichtingen tevens worden verstrekt. De werkgever, die huisarbeid laat verrichten, is verplicht onder zijn berusting een Huls- arbeidersreglster te hebben, zoomede in alle lo kalen, waar voor zijn onderneming voorwerpen of stoffen ter bewerking in huisarbeid worden uitgegeven of na bewerking In huisarbeid in j ontvangst genomen öf verkocht worden of waar s uitbetaling van loon of betaling van Ingekochte goederen aan huisarbeiders plaats heeft, een loonlijst goed zichtbaar opgehangen te hebben, die aan bepaalde eischen moet voldoen en waar omtrent de politie elke gewenschte Inlichting verstrekt. Tevens moet hü er een loonregister op na houden. Huisarbeidersregisters. loonlijs ten en loonregisters zjjn door tusschenkomst der postkantoren verkrijgbaar bij de Algemeene Landsdrukkerij. Ieder huisarbeider is verplicht zijn loonboekje a. bij het ontvangen van werk en bjj het lr.- leveren van werk aan den werkgever ter Invul ling aan te bieden; b. op aanvraag onmiddellijk ter beschikking te stellen van de controleerende ambtenaren. Indien een huisarbeider na het verstrekken van zjjn loonboekje een andere werkplaats In gebruik neemt, dan die vermeld staat In dtt loonboekje, Is hü verplicht de adresverandering onverwüld in zün boekje aan te brengen en deze schriftelük mede te deelen aan den werkgever. Op niet naleving dezer bepalingen is een straf gesteld van ten hoogste één maand hechtenis of ten hoogste 100 geldboete. Nogmaals zü er derhalve op gewezen, dat voor Alkmaar deze bepalingen bijzonder gelden voor thuiswerkers in de kleeding- en groenten-con- ser ven-industrie Keulei Erusse Keulen 1930—21.20; Droitwlch 21.40—22»; Weenen-23 20—24 00. Lijn 4 Brussel VI. 8.00—9»; Normandlë 930—1035; Lond. Reg. 10.35—15.35; Droitwlch 1535—18»; Keulen 1830—19.00; Droitwlch 19.00—20.50; Londen Reg. 20.50—22.20; Droltwich 22.20—24.00. v-S’ -' Stedeljjk Museum: Tentoonstelling Alkmaar’s beleg en ontzet. Alle dagen tot en met Zondag 11 October van 730—12 en van 1.30—3» uur geopend. Tevens tentoonstelling van foto’s uit den V.V.V. 'fotowedstrijd in de Bruinviskamer van het Museum op gelüke tüden. De veehouder P. E. uit Winkel werd er van beschuldigd een pink dusdanig „geknlespand” hebben (dat is d?h kop van 't beest met ’n stuk touw aan de voorpooten vast maken, teneinde 't dier te verhinderen over de slooten (te gaan naar het land van een ander), dat het arme dier er ten zeerste door gekweld werd, terwül de maat van mishandeling vol reglement Ned» Sierteeltcentrale, hooger be- gemaakt werd door bet feit, dat hü, toen het en verzoekt ons het volgende op te nemen: orgen is het 8 October, de dag met de tste historische beteekenls voor onze one, veelbelovende stad. Niet alleen voor aaar, maar ook is de beteekenls van dezen groot voor geheel ons vaderland, £iet hoe tkig langzamerhand büna de gehêele bur- zich inspant om dezen dag tot eenen n vreugde- en feestdag te maken. Onze emeester en zün echtgenoote werken met te kracht en opgewektheid mede om deze n voor ons zoo aangenaam mogelük te •n. Ziet hoe het bestuur van de 8-Octo- ‘reeniglng „Alkmaars Ontzet" alles in het stelt om dit Jaarlüksche herinneringsfeest s grootscher te doen worden. Het bestuur t alles bereid, maar toont gü nu ook stad- iten, dat gü bereid züt dit wakkere bestuur ?unen. Alle stadgenooten toch kunnen büna ük genieten van hetgeen geboden wordt, ■om moet dit gedragen worden door alleen de rede te vallen en ongepaste opmerkingen te‘maken, zoodat hü een paar keer flink door den president op z’n nummer moest worden gezet,' Verdachte ontkende den jongen te hebben aangereden, hü was op dat uur niet in Ven huizen en reed bovendien in dien tüd geen auto, dat. deed hü pas een paar dagen na het ongeval. De vader van den jongen had het ongeluk niet gezien, maar wel de doktersrekening ad f 12.50, doch de getuigen O. Bottema en P. Balk Azn. waren er getuige van, dat een grüs- groene auto, beladen met rüwielbanden, op den weg reed, plotseling sterk remde, stopte en toen doorreed. Nader gekomen vonden zü den aangereden jongen tegen een hek aan liggen. Verdachte bestreed al die verklaringen, hü was het niet, zün auto was „groen-groen” en niet grljs-groen. hü kwam nooit voor twaalf uur in Venhuizen het ongeluk gebeurde kwart vóór twaalf en trachtte in de getui genverklaringen een tegenspraak te ontdek ken. De officier achtte het wettig en overtuigend bewüs geleverd en eischte f 75.boete of 30 dAgen hechtenis, welken eisch verdachte exor bitant noemde. De twee machinisten C. S. en W. E„ respec tievelijk afkomstig uit Amstweerde en Beha gen, werkten indertüd in Behagen ’als machi nist op een paar smalspoorlocomotieven. zoo- als bü groote werken worden gebruikt. Zü wa ren door hun onvoorzichtigheid en nonchalance oorzaak, dat op 8 Februari j.l. den stoker J. Gelder een hand werd afgereden. Gelder was n.l. juist bezig met het dichtdraaien Van een waterkraan onder een van de locomotieven, toen C. 6. aan W. E. vroeg met dlens locomo tief de züne een duwtje te geven, omdat hü zelf geen stoom genoeg had om zün machine een paar meter te verplaatsen. Zonder een waarschuwingssein te geven en zonder zich te vergewissen, of iets kwaad kon, werd door W. E. aan het verzoek gevolg gegeven, met het bekende noodlottige gevolg. Uit het getuigenverhoor de meeste getui gen muntten niet bepaald uit door intelligen tie en een wist van verlegenheid heelemaal niets te vertellen kwam vast te staan, dat beide machinisten een groot gebrek aan ver- antwoordelükheidsgevoel hadden getoond. De maarOnq de route i vastgesteld Doelenveld. Ramen. Marktstraat, Waagplein, I in de rubriek „Actueele Aetherflltsen” I worden uitgezonden. ^bestuur der 8 October-Vereeniging „Alk- *"?t” verzoekt ons te berichten, dat m den namiddag-optocht nader is I opnamen zullen gemaakt worden van de Aik ens volgt: I maarsche feestelükheden, welke Zaterdagavond zullen Lün 1 Hilversum I Lün 2 Hilversum II Lün 3 Parüs Radio 8.05—9.05; Parüs Radio 11.20—1235; Brussel VI. 1330—14»; Parüs R. 14.20—15»; 1530—16»; Parüs Radio 1630—17»; VI. 1730—18.50; Brussel Fr. 1830—19»; Boedapest 21.20—21.40; Berlün 2230—23»; Onder groote belangstelling van de züde van het publiek is gisterenmiddag de „Laat-Ex- presse" feestelük ingehaald. Deze tram, waarvan het bedienend personeel in keurig uniform is gestoken, wordt getrokken door 2 paarden. Bü aankomst op den hoek KoorstraatLaat waren aanwezig 't bestuur en de feestcommissie van de Laat bewoners en hield de heer A. Bur ger. voorzitter der Feestcommissie een korte toe. spraak, hierbü den wensch uitsprekend, dat deze Laat-attractle in alle opzichten een succes moge worden. Hierna werden de bestuurs- en com missieleden uitgenoodigd om den eersten rit .mede te maken, waaraan door allen werd ge* volg gegeven. Nadat door den conducteur het sein van ver trek was gegeven, vond de afrit onder luide toe juichingen van de vele aanwezigen plaats. Bü het .station”, speciaal -’oor deze gelegen heid opgetrokken bü de Brillensteeg, werd even gestopt, waarna de reis werd voortgezet. Bü den Linnerhoek werd de terugreis aan vaard. Langs den geheelen weg klonken steeds nieuw toejuichingen. BU aankomst aan het eindpunt, werd tram als 't ware bestormd door de jeugd. Ook degenen, die niet in het bezit zün van bonnen, uitgegeven bü aankoop van een zeker bedrag bü de Laatwinkeliers, kunnen tegen be-, taling één der ritten BrillensteegPaardenmarkt of BrillensteegLinnerhoek vice-versa mede maken. Deze tram brengt ons weer het oude stads beeld in gedachte en velen zullen van deze ge legenheid gebruik maken om de oude herinne ringen nog eens te doorleven. Des avonds is de tram feestelük verlicht. Behandeld werd allereerst een uitgestelde zaak tegen O J. uit Helloo, die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van drie tuin sproeiers ten nadeele van de St. Willibrordus- stichtlng te Heiloo. Verd. beweerde deze sproeiers van iemand te hebben gekregen, maar later gaf hü wel toe er niet op een normale manier aangekomen te zün. Evenwel trok hü deze verklaring weer In en bleef nu bü zün bewering, dat h\j de sproeiers gekregen had. Gehoord werd als getuige de rüksveldwach- ter Haazelaar, die voor verdachte zeer bezwa rende verklaringen aflegd» Verdachte zei hierop, dat er in zün zaak verschrikkelük was gedraald, ook door den veldwachter Deze be wering werd voor kennisgeving aangenomen en de officier, Mr. v. d. Feen de Lllle eischte tegen verdachte, dien hü onbetrouwbaar en fantaslerük noemde en die al eerder met de justitie in aanraking was geweest, 10 maanden gevangenisstraf. Uitspraken P. B. B„ 1 Jaar voorwaardelüke gevangenis straf, 3 jaar proeftüd. H. H.. arbeider te Wieringenneer, zedendelict, 1 jaar voorwaardelüke gevangenisstraf, 3 jaar proeftüd. J. N. te Wlerlngen, arbeider, zedendelict, 6 maanden gevangenisstraf, voorwaardelük met een proeftüd van 3 jaar. J. H. E. te Wlertngerwaard, chauffeur, zeden delict, 10 maanden voorwaardelüke gevangenis straf. W. R-, bloembollenhandelaar te Uitgeest, brandstichting, hooger beroep. 12 maanden ge vangenisstraf, waarvan 8 voorwaardelük en 4 on voorwaar del Uk Proeftüd 3 jaar. R. H., liedjesventer te Den Helder, diefstal ,^,van offerbusjes en brieven, 2 Jaar gevangenis straf D. H., slager te Leeuwarden, diefstal van gou den ringen, 1 jaar gevangenisstraf. M. O-, garagehouder te Wieringen, verkeers overtreding, hooger beroep. Vrijspraak. A. W-, Den Helder, verkeersovertreding, hoo ger beroep, uitspraak bevestiging vonnis kanton rechter. f30 boete of 30 dagen met ontzegging van rijbewijs voor 6 maanden en toewüzing civiele vordering van f 4830. H. v. d. P„ winkelier te Den Helder, overtreding wet op de uitverkoopen. hooger beroep vonnis kantonrechter, luidende t 75 boete of 15 dagen. Uitspraak f 25 boete ot 10 dagen. G. M.. tuinder te Akersloot, het nu nog af» nemen. De hulde aan de vereeniging gebracht, is elgenlük bestemd voor de bestuurders van voor heen. die, toen het met de vereeniging mis dreigde te gaan, mét jeugdig enthousiasme hun schouders onder het werk hebben gezet. Spr. noemt de namen Nachbar, Ringers, Prins, Kos ter, die in 1907 de vereeniging tot nieuw leven hebbep gebracht. Een alleraardigste hulde heeft nog Cor Jonker met zün kinderkoor gebracht. Begeleid door de Muziekver Alcmaria werd voor het stadhuis een lied gezongen, vervaardigd door mej. Zwaan en getoonzet door Cor Jonker. Ook het Alkmaarsch Volkslied en het Wil helmus werden gezongen, terwül bestuur en gasten zich op het bordes van het stadhuis hadden opgesteld. Van de zeer velen die kwamen complimen- teeren, noemen wü nog het O, M. en de leden der rechterlüke macht, den Deken van de Orde van Advocaten, overste v Houten, de Alkmaar- sche Politie Spörtvereenlging, de Vereeniging van Huisvrouwen, verschillende burgemeesters uit de omgeving, enz. De raadsleden W. v. d. Vall en H. v. Drunen hadden bericht gezonden tot hun spüt verhin derd te zün, mede hun gelukwenschen aan te I bieden. I Des avonds bracht .Bolt Deo Gloria" aan het bestuur voor het stadhuis een muzikale hulde, I terwül diverse organisaties, w.o. de Oranjever- I eenigingen en de volledige Brandweer, voorbü I de jubilarissen trokken. I Hierna werd het feestterrein op het oude Iwordt lld van de Octobervereeniging, bezoekt ziekenhuisterrein en de Paardenmarkt geonend de vergaderingen en wees gedachtig 1 oud-Hollandsche veel”. De couranten zonder uitzondering vermeld den in de laatste dagen hetgeen den Alkmaar- ders voor schoons, moois en leerrüks staat te wachten, het offlciëele programma vertelt u alles zeer uitvoerig en dan zult u verbaasd staan, wat de Ontzet-vereeniging u voor dien eenen gulden biedt. Dit is inderdaad een vereeniging en een stre ven waarop elk Alkmaarder trotsch kan zün. Steunt de vereeniging en laat de dank der burgerü zich manifesteeren, doordat vele nieu we leden zich aanmelden bü den secretaris, den heer P. Termaat. Kanaalkade 54v Van Alkmaar de Victorie. ken in het St. Elisabethsziekenhuis moest lig gen en nu nog niet heelemaal genezen is. In deze zaak werden twee getuigen deskun digen gehoord en wel Dr. Kerssemakers. chirurg te Alkmaar en dokter Lohman uit Obdam, die verklaarden, dat de jongen op het oogenbllk nog een 60 A 70 hagelkorrels in de knie had, die, hoewel op het oogenbllk niet hinderlük, toch stuk voor stuk later aanleiding konden zün tot complicaties. De jongen was nog niet geheel genezen. De vader van den jongen, de heer P. Feld, gaf een meer dan uitvoerig relaas van de om standigheden van het geval en vertelde oa. dat verdachte zelf bü hem was gekomen om te vertellen dat hü Cor had geschoten, maar dat hü alle onkosten zou betalen. Van de onkosten had verdachte echter alleen maar de reis naar Alkmaar betaald, maar de f 100.zieken huiskosten moesten nog worden voldaan. Vol gens getuige had verdachte zich na het onge- bultengewoon onverschillig en onsympa thiek gedragen. De veldwachter Noot verklaarde, dachte absoluut geen benul had van eep ge weer. Gehoord* werden ook nog vier getuigen A décharge, na een dispuut tusschen den presi dent en den verdediger, Mr. Schenkeveld. over het al dan niet toelajen daarvan, omdat de verdediger had verzuimd de getuigen aan den president op te geven. De officier vond, dat verdachte zeer noncha lant was geweest en zich buitengewoon on verschillig had gedragen na het gebeurde. Hü eischte daarom 3 maanden hechtenis. Verdachte begon hierop té hullen, hetgeen den president dé opmerking ontlokte, dat dat geen teeken van berouw was, maar van angst voer de straf. De verdediger meende, dat verdachte geen groote schuld had en bepleitte een voorwaar delüke straf. 'A'‘ Zeer vele vereeniglngen en particulieren deden hun gelukwenschen vergezeld gaan van prachtige bloemstukken. Op de eerste plaats noemen Wü daarvan het geweldige groote stuk aangeboden door het kinderkoor van den heer Jonker. Het stond tüdens de zanghulde opge steld In de Langestraat en is nu met de andere bloemen in de étalage van de firma Spaander tentoongesteld. Vérder noteerden wü bloemenmanden van denf heer en mevr, van Kinschot, firma Appel. Algemeene en Christelüke Oranjevereeniging, Hcfpleinver., Laatver.. Brandweer, Ketelstr- ver., Politie Sportver.. Zang en Vriendschap, Alkmaarschen Handelde, en Industriéelen Mid denstand, Burgerweeshuis, en Gemeentebestuur Van drie tot vüf uur in den middag was er gelegenheid om oe jubUeerende vereeniging geluk te wenschen. Zeer velen maakten hiervan gebruik. Alle: eerst kwam een deputatie van het Hof plein. welke bü monde «an den heer V Keys- per de Ontzetvereeniging geluk wenschte, onder aanbieding van een bloemstuk. Ditzelfde deden afvaardigingen van de Langestraatvereenlging, de Laat, Hekelstraat, Rltsevoort, Stationsweg, de Algemeene en de Christelüke Oranjevereenl- I ging, de Brandweer, het Dubbel Mannenkwar- I let, de Handeldrüvende en Industrieele Mid- I denstand, de Hanze, V.V.V., Soli Deo Gloria, I het Ned.-Herv. Kerkkoor. Büzonder aarcMg was de hulde van het Bur gerweeshuis. Namens regenten sprak de heer Bruin, die zün gelukwenschen deed vergezeld gaan van een alleraardigste bloemenhulde, waarbü twee kinderen, gekleed in het oude en moderne costuum de jaartallen 1861 en 1936 droegen. De 3 October-vereeniging van Leiden vertegenwoordigd door haar voorzitter c_ cretaris. Zü bood onder een aardige toespraak een bronzen bord aan, met het wapen van Lelden, bestemd om aan het hek van het Vlc- toriebeeld te bevestigen. Voor deze gelukwenschen bracht de voor zitter der 8 October-vereeniging. mr. O. J. A. Lange, een toepasselük dankwoord. Ook het voltallig oagelüksch bestuur der ge meente kwam zün gelukwenschen aanbieden. Burgemeester v. Kinschot, vergezeld van wet- Kouders, secretaris en raadsleden, zeide, dat het wel heel ongewoon was voor het gemeente bestuur gast te zün in eigen huis. De recht vaardiging hiervan zit niet enkel in het zeld zaam Jubileum der 8 Octobervereeniging. maar veeleer in de büzondere verhouding tusschen deze vereeniging en het stadsbestuur Spr. ver heugt zich, dat hü in de gelegenheid is. zün erkentelükheid aan het bestuur te bewüzen. Op deze plaats heeft Floris v. Teülingen de gedenkwaardige woorden gesproken, die het begin waren van het beleg en ontzet. Spr. heeft ervaren, dat men geen goed bur ger van Alkmaar is. wanneer men geen Ontzet- viering heeft meegemaakt. De band van saam- hoorigheid, in 1573 gesmeed, is er ook nu nog. Spr. hoopt, dat eenmaal de geheele bevolking Ut feest mag meevieren. In 1861 is deze vereeniging opgericht. In deze 75 Jaar heeft ze veel ups and downs meegemaakt, maag de laatste 20 jaar zün een tijdperk van bloei geworden. Dat deze vereeniging steeds in woord en voor beeld is voorgegaan om het ontzet feestelük te gedenken, verdient allen lof. Spr. biedt ctaarom het bestuur eter 8 October-vereeniging, behalve een mand met bloemen, de zilveren medaille der gemeente aan, om die te hechten aan het roemrüke vaandel der vereeniging. Mr. C. J. de Lange dankte voor deze zeer bü- zondere hulde. Het is spr. vandaag duldelük geworcten, dat Alkmaar het werk der vereeni ging waardeert. Nog is de deelname niet alge meen, maar spr. hoopt dat volgend Jaar ook Zooals wü gisteren reeds hebben bericht, werd cte feestelüke viering van het 75-Jarig bestaan der 8 October-vereeniging Ingeluid met een tentoonstelling van alles wat betrekking heeft op het beleg en Ontzet van Alkmaar In 1573, welke expositie gehouden werd In het Sted. Museum. Te twee uur waren de zeer vele genoodigden aanwezig bü de offlcieele opening dezer ten toonstelling. Aanwezig waren o. m. het dage- lüksch bestuur der gemeente, vertegenwoordi gers van de balie, raadsleden, hoofden van tak ken van dienst, de veereerw. heer pastoor Oor sprong O. P., leden der rechterlüke macht, buurtvereenlgingen enz. Jhr. mr. F. H. v. Kinschot sprak als eere- voorzltter een hartelük woord van welkom tot de vele aanwezigen. Maai- ook als burgemeester van de stad Alkmaar juicht spr. van harte toe, dat de herdenking van het 75-jarig be staan dezer vereeniging samenvalt met deze tentoonstelling. Het gemeentebestuur is er trotsch op, dat dit Museum gastvrüheid geeft aan alles wat betrekking beeft op het mooie, maar ook op de historie van Alkmaar. Onze stad is een oude stad. Haar geschiede nis is niet geheel bekend, maar wü weten, dat zü steeds zich heeft mogen verheugen in de gunst der diverse vorstenhuizen, welke over deze gewesten geregeerd hebben. Oude oorkonden zün er om te bewüzen. welke beloonlngen Alkmaar voor zün aanhankelük heid heeft ontvangen. In .1573 hebben de bewoners van Alkmaar blük gegeven van durf en dapperheid, die toen zoozeer noodig waren. Hier op deze tentoonstelling is alles samen gebracht, wat betrekking heeft op deze roem rüke historie. Wü zien hier, hoe de Prinsen WUlem en Lo- dewük van Nassau zich voor onze stad inte-. resseerden. Lang voordat deze vereeniging bestond, is de 8 Octoberviering een feestelük feit geweest, maar het is de groote verdienste van de huidige 8 October-vereeniging, dat het feest zoo alge meen wordt gevierd. Naast de bewondering voor wat de voorouders deden, ziet men op deze tentoonstelling wat het Alkmaar van heden is. Alcmaria V.V.V heeft hier n.l een tentoonstelling georganiseerd van foto’s,.betreffende het Alkmaar van 1936. Spr. eindigt met den wensch. dat de feeste- i lükheden der 8 Octobervereeniging door deze De Commissaris van Politie te Alkmaar brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat met ingang van 1 October 1936 de Huisarbeid- wet 1933 in werking is getreden. Deze Wet bepaalt onder meer, dat onder huisarbeid wordt verstaan arbeid in open of be sloten ruimten, welke geen deel uitmaken van een onderneming en bestaat uit: 1. het plakken van gumml-artlkelen en hét bewerken, sorteeren en verpakken van celluloid- waren; 2. hét bewerken, sorteeren en verpakken van voorbehoedmiddelen tegen zwangerschap; e 3. het vervaardigen, herstellen en afwerken va nonder- en bovenkleeding, daaronder begre pen schoeisel en hoofdbedekking; 4. het vervaardigen, herstellen en afwerken van hulshoudgoed. zooals lakens, sloopen, ser vetten en dergelüke’ 5. het vervaardigen en afwerken van lampe- kappen en van vormen voor lampekappen; 6. het schoenstikken; 7. het op kaartjes naaien of op andere'wüze bevestigen van knoopen; 8. het strijken en opmaken van waschgoede- ren; 9. het behandelen van vuil waschgoed; 10. het behandelen van lompen en anderen af val; 11. het schoonmaken van fruit en het lezen van peulvruchten en koffieboonen. De werkzaamheden, genoemd onder 3. 4. 8 en 11 geschieden ook In Alkmaar en derhalve zün voor de huisarbeiders in die branche de na volgende bepalingen vooral van belang. De werkgever is om. verplicht te zorgen, dat voor zün onderneming geen werk wordt uitge geven aan of voorwerpen of stoffen na bewer king in huisarbeid in orftvangst genomen of i president vond den gang van zaken op t werk knullig en rechter Krabbe constateerde, dat i de verdachten ter rechtszitting niet veel schuld besef toonden, ondanks het feit, dat zü todh de oorzaak waren, dat een jonge kameraad zün Jieele leven hét met één hand zal moeten doen. Ook kwam nog vast te staan wat de be klaagden bestreden dat het wel niet was voorgeschreven signaal te geven, wanneer een locomotief In beweging wordt gebracht, maar dat het wel de gewoonte Was. De officier constateerde, dat door de be klaagden zeer onvoorzichtig was gehandeld. Zü waren roekeloos omgesprongen met hun loco motieven, welke toch gevaarlüke dingen waren. Spr. betreurde het, dat er geen wettelüke be palingen bestaan voor dergelük soort .spoor wegen.” Hü was van meening, dat beide ver dachten grovelük schuldig waren, omdat zü samen hadden gehandeld en dus samen ver- antwoordelük waren. Zü hadden staan te suf-— fen bü hun werk. Verdachte C. 8. achtte spr. het meeste schuldig, omdat van hem het Ini tiatief was uitgegaan. Bovendien miste deze verdachte In het büzonder elk schuldbesef en deed hü. alsof de geheele zaak hem niet aan ging. Bpr. eischte tegen C. 8. 3 maanden hech tenis en tegen W. E. f 75 boete of 50 dagen. Mr Buiskool trad op als verdediger voor w. E. en meende, dat bü zün cliënt niet van grove schuld sprakaz-was. De verantwoordelüke man in dit geval was C. 8., die de remmen los gooi de en het signaal, dat iedereen van hem ver wachtte, niet gaf. Spr. vroeg vrijspraak of een geringe boete voor zün werkloozen cliënt met 5 kinderen. 1 Een zaak, die niet veel tü<i vergde, was die tegen den gedetineerden A. H.. Van beroep slooper en wonende te Amsterdam, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een dames- rüwlel uit de stalling bü het Zomerbad te Alkmaar. Verdachte, die reeds verschillende veroordee- Imgen achter den rug had, bekende en be weerde uit armoede te hebben gehandeld. De officier eischte, gezien de antecedenten van verdachte, 1 Jaar gevangenisstraf. De verdediger had niet veel te bepleiten en vroeg alleen er rekening mee te houden dat H. wanneer hü direct de gevangenis inging, het volgend Jaar October zeer moellük werk zou kunnen krügen. Wellicht was wat inschikke lijkheid mogelük. Naar het zich laat aanzien, zal deze ook wel worden gebruikt.. nog Cor Heden herdenkt de heer A. J. de Munk den dag, dat hü 40 jaar in dienst 'is als smid bü de firma Nico van Vuuren, Luttik Oudorp. Te elf -uur werd de Jubilaris door het hoofd der firma toegesproken en gelukgewenscht. De dag werd verder in den hulselüken kring feestelük gevierd. De jubilaris mocht in den loop van den dag zeer vele blükenj van belangstelling ontvangen. dier in een sloot geraakte en door de knie- spannlng zichzelf niet kon helpen, niet vol doende moeite had gedaan het dier te redden, met het gevolg, dat het overleed. Als getuige deskundige werd de veearts Klein jan gehoord, die een technische uiteenzetting gaf van het knlespannen, hetwelk veel wordt toegepast en ook geen bezwaar heeft, mits het touw lang genoeg is. Een lengte van 40 c.M. zooals door verdachte zou zün gebruikt, was echter veel te kort. Gehoord werd verder het echtpaar M—de Vr. welke belde ’n relaas gaven van de mishan deling, zooals zü hadden geconstateerd. Uit 1 verhoor bleek duldelük, dat er een stevige vüandschap bestond tusschen P. E. en het echt paar, hetgeen de zaak niet bepaald verhelderde. M. verklaarde, dat P E. de pink wel 20 minu ten in het water had laten liggen, zonder er een hand naar uit te steken, waartegen P. E. j a^n de spreuk: ,£inigheit vermagh nen van de mlddenstandsvereenigingen, welke ballonnen den vinders een prijs wordt uitgereikt, morgenmiddag te 2 uur op het aanvoerde, dat hü alle moeite had gedaan om het beest te 1-- had uitgekleed om te Nog i een zün heelemaal niet te kort „geknlespand” had; het bewuste touw was wel 70 c.M. lang. Tenslotte ontspon zich een langdradig debat over de manier, waarop het touw aan den poot van het dier bevestigd was geweest, of de knoop los was of zeer stevig, waarbü door den ver dediger. Mr. Buiskool werd uitgevonden, dat de knoop wellicht een losse steek was geweest, hetgeen in het voordeel van verdachte kon wor den uitgelegd en niet onhandig gevonden was. De officier achtte de verklaringen van ver dachte onjuist; er was ondeskundig en dieren kwellend gehandeld. Spr. nam echter aan dat verdachte uitsluitend in drift had gehandeld en eischte 2 maanden gevangenisstfaf. De verdediger bepleitte vrijspraak of hoog stens een lichte straf, omdat de beschuldigin gen tegen verdachte geult, wel voomimelük voortsproten uit een dorps-vüandschap. 1M.I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 10