Onrust-zaaienj H I Hoe een psychopaat geld kreeg I J verlaagde prijzen VAN HOUTENS CACAO e nieuwe Onze nieuwe verpakking: De treinramp bij Woerden BV v ZIJN KLEINKIND GEDOOD DE POLITIEK KWAM ER AAN TE PAS I va loui fcAG fe’ ZJtVM ->$■ •s o f 1 F VAN 1OUTE CACA BW*' BW i VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 Te hard gereden -Hti Anderhalf jaar geëischt Vrachtauto gekraakt Zeevisch crisisproduct Boternoteering het -u T~V 1 DOODSLAG TE HEESCH ?- Drie jaar gevangenisstraf geëischt DROEVIG ONGEVAL Kind in kokend water gevallen De aftrek van\ verdiensten BKU1NET1KET) i Hongaarsche inbreker staat terecht verkeer by Hillegom igdurig gestagneerd Nieuw schip voor onze marine Tegen verdachte vyf jaar gevangenisstraf geëischt Het reizigersverkeer met ingang van heden hersteld Ondanks de grapte lasten kan geringer heffing niet overwogen worden De inbraak in het belasting kantoor te Haarlem DE VERHOOGDE HEFFING OP BAKOLIE TOEPASSING ZU1DERZEE- STEUNWET BRUIN ETIKET: vol en zacht Vijftien jaar gevangenisstraf x - geëischt HA Onderhandelingen over bouw van artillerie-instkructieschip (GOUDET1KET OF Kon. besluit in het Staatsblad afgekondigd CHAUFFEUR VRIJGESPROKEN Aartsoplichter Verdachte beweerde voor de Haarlemse he rechtbank, zelfs met Duitsche autoriteiten in con- r.tact te zyn geweest ‘GOUDETIKET: De post niet beschadigd Veel belangstelling Levensbijzonderheden F. J. Balterman Een fragment van den Oosterschen optocht tijden» de feetten Alkmaar» Ontzet Parket ter plaatse ~Drte jaar geëischt II 4 tISTi S I •1 i* O i I Wx< van aan de bekomen verwondingen overleden. f 1 V WJMMÏ De inhoud is sedert meer dan 100 jaar ongeëvenaard; de verpakking is thans aan dezen inhoud aangepast. bus bus bus «in i «in van Naar verluidt, voert het Departement Defensie onderhandelingen over den bouw een artlllerle-instructleschip. van van dreigen, natuurlijke toen ruzie. Daarna 1 ZUIVf V onoM ♦'V* Omtrent de oorzaak van het ongeval sprak een ingenieur van de Ned. Spoorwegen als zijn oordeel uit, dat deze b toe te schreven aan de te groote snelheid, waarmee de ma chinist van den personentrein heeft gereden. Deze reed met een vaart van 90 kilometer, terwijl ter plaatse slechts een snelheid van 45 KM. was toegestaan. De conunissie-noteerlng voor Nederlandsche boter is voor de week van 12 tot 17 October vastgesteld op ƒ0.84 per K.G. De 23-jarige Amsterdamsche chauffeur, die de Inbrekers van het belastingkantoor aan het Klein Heiligland te Haarlem vervoerde -en- des nachts weer uit Haarlem kwam terughalen werd Donderdagmorgen vrijgesproken. De Officier van Justitie had ses maanden ge- t geëischt. 1 Kg. f. 1.65 i/i Kg. 0.85 •/4 Kg. 0.45 zakje van 1 ons 0.16 i. Tweede Kamer- 4rag. dat wegena Donderdag is in het Staatsblad afgekondigd een Kon. besluit van 1 October 1938 tot toe passing van de artikelen 9, 11, 13 en 14 der Landbouwcrisiswet 1933, het Crisis-organisatle- besluit 1933 en het Crisls-heffingbeslult 1933 op zeevisch. Dit Kon. besluit treedt op 10 October as. in werking. weest en de Belgische regeerlng heeft dan ook zün uitlevering, verzocht, over welk* verzoek thans door onze regeerlng wordt beslist. Ver dachte zal dan ook tn België nog. wel gevange nisstraf moeten ondergaan. Spr. eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger. Mr. A. v. Leyenhorst. wees op eenlge zi. lichtpunten in verdachte"» leven. Hij is heelemaal alleen op de wereld. Hij wil de niet pp den zak van zijn pleegmoeder teren en kon geen werk krijgen, omdat hij geen pas had. Zoo is hij tot zijn diefstallen gekomen. Pleiter verzocht daarom clementie. Uitspraak 22 October. Op vragen van het soc.- lid Drop betreffende het eigen verdiensten van de tegeülbetkmning, be doeld in artikel 13 der Zuiderzeesteunwet, wordt afgetrokken, heeft minister Van Lldtb de Jeude vangenlsstraf Woensdagmiddag viel een 3H-jarig jongetje in een onbewaakt oogenbllk tn een op het bal- con van een woning staanden waschketel.waar- in een wasch met kokend water stond. Hat kind bekwam zeer ernstige brandwonden en werd terstond naar het Kinderziekenhuis te Arnhem De officier van justitie merkte op. dat ver dachte een aartsoplichter is. Bij een vorige rechtszaak is al uitgemaakt, dat verdachte een psychopaat is, maar helaas staat de wet niet meer toe, dat verdachte in 'n inrichting, waar in hij thuis behoort, wordt opgesloten. Niette min is het noodzakelijk, dat verdachte langen tijd uit de maatschappij blijft en daarom eischte de officier anderhalf jaar gevangenis straf. Zooals wj^nog in een gedeelte var? onze vorige oplaag konden mededeelen, heeft men in den loop van'den ochtend onder de. pulnhoopen van de verongelukte treinen een tweede Hjk gevonden. Het bleek te zijn de 28-Jarlge J W Muylwük, uit Gouda, een zoon van den oud-wethouder P. D. Muyl wijk van deze gemeente. Verdachte verzocht hierna de zitting te slui ten voor het publiek daar hij een belangrijke geheime verklaring wilde afleggen. Doch de president achtte sluiting niet noodig. Ver dachte verklaarde toen, dat hij geen aartsop lichter is. Hi) had in de journalistiek willen gaan, toen hij weer eens uit de gevangenis kwam, doch zijn toezieners hadden dit niet goedgekeurd. „Mijn hart is niet oneerlijk", al dus verdachte. „Ik ben nu oud en afgeleefd en ga naar mijn kinderen in Duitschland." Daar om verzocht verdachte aan de rechtbank om clementie. Uitspraak 22 October as. pittig èn krachtig Voor de Bossche Rechtbank stond terecht de 30-jarlge koopman J M 8. uit Uden, die zich te verantwoorden had wegens doodslag op A. van B gepleegd op 9 November 1933 te Heesch. Tijdens een vechtpartij heeft 8. zijn tegenstander A. van B. met een mes in de borat gestoken. Kort daarop is van B. aan de be komen verwondingen overleden. Donderdagmiddag is een vrachtauto, die bü de Oosteindexbrug te Hillegom het parkeerter rein aldaar wilde oprijden, door een tram van de N. Z. H. T. M. aangereden. De vrachtauto werd gekraakt tusschen de tram, een betonnen trampaal en den hoogen berm van den weg. De tram ontspoorde, waardoor de dienst eenige uren werd gestagneerd. De auto werd zoo goed als geheel vernield. De chauffeur kreeg snjjwonden aan het hoofd. Nadat een verband was gelegd, kon hij per zie kenauto naar zijn woning te Schiedam worden vervoerd. De ernstige treln^otaing bij Woerden in den Donderdagnacht heeft voor de post geen ern stige gevolgen gehad. De post voor Rotterdam was in een geheel intact gebleven wagon ge borgen en kon nog ‘s nachts per auto naar de Maasstad worden doorgezonden. De wagen. Waarin zich de post voor Den Haag bevond, was echter gekanteld en het was reeds ochtend, voor de inhoud van dezen wagen kon worden be reikt, waarna de ook hier onbeschadigd ge bleven poststukken om zeven uur per trein naar de residentie konden worden doorgezon den, daar de spoorlijn naar' Den Haag vrij was. Omtrent het spoorwegongeluk bij Woerden wordt nog het volgende bericht: Wie van plan is een kijkje te gaan nemen op de plaats tusschen Woerden en Harmelen, waar *t spoorwegongeluk'Donderdagnacht is gebeurd, heeft geen gemakkdijken tocht voor den boeg. Het begint al met een geldelijk offer van 5 of 10 ct., te voldoen aan den boer over wiens lan derijen men zich naar de plaats van de ramp begeeft. Het spreekt vanzelf, dat deze boeren thans goede zaken maken, want zeer velen zijn Donderdag naar de plaats des onheus gebag gerd over drassige weiden en peeudo-bruggetjes (meestal is het slechts een plank, die in de sloot is gelegd). Over hekken en andere obsta kels bereikt men tenslotte den: spoorweg. Hier heerscht thans nog groote bedrijvigheid en een onbeschrijfelijke wanorde. Brigadier F. J._ BUlterman, die zooals gemeld, op zoo tragische wijze bij het spoorwegongeluk bjj Woerden om het leven is gekomen, had onge veer dertig dienstjaren bij het Leger des Hells achter den rug en was sedert 15 Juli 1932 divi- «ie-officier bjj de Zuid-Nederlandsche divisie. Het slachtoffer was 51 jaar oud, gehuwd en laat een vrouw en vier kinderen, drie zoons en, een dochtertje achter, De teraardebestelling zal Zaterdag om kwart voor een plaats hebben op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen”, te Den Haag. Donderdagmorgen is ’t oprulmingswerk van de spoorwegramp bij Woerden met groote voort varendheid voortgezet. De Spoorwegen hadden zooveel mogelük hulp materiaal naar Woerden gezonden en onafge broken werd voortgewerkt. Met ingang van heden zal het reizigersver keer tusschen Gouda en Utrecht bij den aan vang van den dienst op de normale wijze wor den hervat. Er wordt ter plaatse van het on geluk over enkel spoor gereden. Ten einde het traject zooveel mogelijk te ontlasten, zullen de z.g. beurstreinen van Rotterdam-Maas naar Amsterdam-W.P. niet rijden en zal ook het goederenverkeer vooralsnog langs anderen weg worden geleld. Donderdagmorgen is het parket, bestaande uit de heeren mr. Quarles van Ufford. officier van Justitie en den rechter-commissaris mr. Altena, op de plaats van da ramp aangekomen, om een onderzoek in te stellen. Op last van de Justitie is het seinhuis in Woerden verzegeld. In den loop van den ochtend zijn vele nieuws gierigen naar de plaats van het ongeval ge komen, om de ontzettende verwoesting in oogen- schouw te nemen. waarbij hij allerlei gestoten voorwerpen, welke hij had klaargezet om mee te nemen, heeft achtergelaten, evenals zijn flets. De chauffeur, als getuige gehoord, verklaarde, dat de man blijkbaar op de hoogte van den gang van zaken in de villa moet zijn geweest. Door een toevallige omstandigheid (de auto raakte onklaar), was get. teruggekomen en ontdekte den diefstal. Verdachte bekende beide inbraken. De presi dent wees erop, dat hü ook fietsen in Nederland (os. bij den Moerdijk) heeft gestoten. Zijn pleegmoeder te Beverwijk heeft hij een post zegelalbum ontfutseld. De president vond dit zeer minderwaardig en vroeg verdachte waarom hij weer uit België was teruggekomen, toen hij verleden jaar over de Belgische grens was gezet. Verdachte kon hiervan geen verklaring geven. Verdachte zeide, van B. niet opaetteljjk van het leven te hebben beroofd. In rijn requisitoir zeide de Officier van Justitie, mr. J. Dubois, dat S. ongunstig bekend staat en reeds negen vonnissen achter den rug heeft, w.o. eenige voor mishandeling. De Officier eischte wegens doodslag een ge* vangenlsstraf van vfjf jaar. met aftrek van het voorarrest. Uitspraak over veertien dagen. De heer Muylwijk was Woensdagmiddag met zijn verloofde, mej. W Walrooy, die te Doe- tinchem woont, naar Arnhem gereisd, om Vaqgui.met den laatsten trein naar zijn woon plaat? terug te keeren. Men had hem reeds Woensdagavond thuis verwacht en toen hij niet kwam en men ook niets van hem hoorde, maak te men zich, na het bekend worden van het ongeluk, ernstig ongerust. Het lijk van het slachtoffer is voorloopig naar het ziekenhuis te Woerden overgebracht. o.m. geantwoord dat het minder juist is van een aftrek op hetgeen den belanghebbende toe komt te spreken. Voorts gaat de geldelijke te gemoetkoming niét te boven het bedrag van inkomsten, dat door de afsluiting van de Zui derzee aan den belanghebbende wordt onttrok ken. Naarmate het verdiende loon hooger wordt, is naar verhouding de ultgeering geringer, hetgeen een kenmerkend verschil is met den toeslag volgens art. 8 der Zuiderzee-steunwet. De getroffen regelingen acht de Minister In het algemeen billijk. HU kan zich niet verbin den tot het stellen van een algemeenen regel. *en vinden om onae producten te weren dat de bedoelde aftrek niet meer zou bedragen dan 25 pct. van het verdiende loon."Ten on rechte wordt vermeend, dat een aftrek tot dit percentage gerulmen tijd zou hebben gegolden Deze aftrek dient voor elk geval te worden vastgesteld, waarbij bedoelde bepalingen een milde toepassing vinden. Voor de Haarl. rechtbank heeft Donderdag morgen terecht gestaan een beruchte interna tionale inbreker, een 27-jarige Hongaarsche bloemist K. uit Budapest, thans gedetineerd in bet Huis van Bewaring te Haarlem, j De man had op 1 Augustus JX in een perceel tan de Mlddenlaan te Haarlem, waarvan de be woners op reis waren, ingebroken. Uit een bu reau had hij twee spaarbankboekjes, twee pas poorten, twee chèqueboekjes en een postzegel album met eenige duizenden postzegels gesto len. Ook had hij een jas meegenomen. De pas poorten heeft hij gewijzigd en gebruikt om naar België te komen, waar hij in een hotel te Ost ende gestolen heeft. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hü In een villa aan den Lage Duin en Daalscheweg te Bloemendaal op 3 Augustus des nachts nad ingebroken. Verschillende gouden voorwerpen: horloges, doozen, kerkboek met gouden sloten, ketting, flacons enz. heeft hjj gestoten. Terwijl hij met deze inbraak bezig was. werd hü verrast door den chauffeur van de villa, die met het toezicht op het huls tijdens de afwezigheid van de be woonster was belast. Deze ging zün zoon waarschuwen, doch intus- ëchen maakte de inbreker zich uit de voeten, Op vragen van het Tweede Kamerlid Vos, In verband met verhooging van de heffing op bak olie, heeft minister Deckers geantwoord, dat toegegeven kan worden, dat een verhooging van heffing op oliën eenige belemmering kan vor men voor den afzet van gebakken vlsch. Eveneens wordt erkend, dat deae verhooging voor huisvrouwen bezwaar kan opleveren om visch te bakken. Echter kan niet worden toe gegeven, dat deze heffing een onoverkomelijk bezwaar oplevert voor de huisvrouwen om zee- visch te koopen. De verhooging van den prijs door de heffing is niet van dien aard, dat daardoor het gebruik van olie voor het genoemde doel aan groote groepen van de bevolking onmogelük zou wor den gemaakt, anderzijds blüft de bereiding van zeevisch op andere wijze dan coor bakken mo- geiük. De minister kan niet ontkennen, dat de veï- hooglng van de heffing voor spijsoliën eenigs- zins een verzwaring van lasten voor het via- scherübedrüf beteekent. Dit kan echter voor hem met het oog op de onderlinge prijsverhou ding van de verschillende consumptlevetten geen voldoende aanleiding zün, de mogelijkheid van een geringere heffing reeds thans in overwe ging te nemen. De Officier-van Justitie merkte In zün requi sitoir op, dat verdachte als jongen bü zün pleegmoeder in. Beverwijk is geweest. Deze pleegmoeder heeft echter weinig plelzier van hem gehad. Verdachte is een tüdlang In een opvoedingsgesticht te Avereest geweest en heeft vele diefstallen gepleegd, o.a. te Wassenaar, voor hü door de haagsche rechtbank is veroor deeld. Dan is hü over de grens gezet, maar te ruggekomen en heeft hier o.a. te Moerdijk een fiets gestolen. In België is hü een beruchte hoteldlef ge- Een 59-jarige mam, thans gedetineerd in het Huls van Bewaring te Haarlem, stond Donderdag wegens oplichting (voor de zesde maal) voor de Haarlemsche rechtbank te recht. De Haagsche N. 8. N. A. P. had In flnancleele moeilijkheden gezeten en ver dachte had toen aan den leider 8. van deze partü verteld, dat hü wel sou zorgen, om de Duitsche regeerlng zou bijspringen. Met allerlei verhalen, o.a. dat hü ambtenaren van de Duitsche regeerlng moest spreken, dat hü diners moest aanrichten, enz., had hü van S. een bedrag van f 1300 losgekre gen. Voorts had hü de weduwe M. te Den Haag voor niet minder dan 25.000 opge licht door eveneens aan haar en haar zoon, die een politiek dagblad en weekbladen, alsmede vereeniglngen met politiek doel wilde oprichten, te vertellen dat hü zou zorgen, dat uit Duitschland geld voor dit doel beschikbaar gesteld zou worden. Hü zou veel connecties In Duitschland hebben. Van alles is natuurlijk niets terecht gekomen. et gaat den heer Mussert niet naar den sin: doodbedaard en in volledige aeU- béheerschlng heeft het Nederlandsche volk het feit der muntdepreciatie aanvaard; er is geen paniek ontstaan, er is geen on rust onder -het volk gekomen, er zijn geen winkels bestormd Zóó marcheert de zaak niet goed! denkt Mussert, wiens beweging alleen maar woekeren kan op ontevredenheid, verwarring en onrust en wiens opzet schande-winst te slaan uit de devaluatie evenals de eerste de beste schacheraar het zou probeeren op mislukking uit moet loopen. Om alsnog een winstkansje te maken, heeft Mussert nu een extra-edltle van „Volk en Vaderland” doen verschijnen, geheel gewijd aan de devaluatie met niets dan noodeloos gekanker, angst-aanjaging en onheilspelllnè. Wacht maar! zoo is de strekking van al het geschrijf in' het extra-nummer de regeerlng voorspelt nu wel, dat de prij zen van de eerste levensbehoeften niet verhoogd zullen worden, maar „de gevol gen van de devaluatie beginnen zich reeds af te teekenen; van alle-kanten hoort men van prijsstijgingen; verschillende gros siers en fabrikanten hebben hun prijzen opgeslagen; de winkeliers kunnen dan niet anders doen dan volgen.” „Men kan nu wel wetten tegen prijsop- drüving maken en met politie-agenten- voor-de-deur dreigen, maar r daarmee 1 houdt men de natuurlijke prijsstijging niet tegen,” enz. De tuinders krijgen te hoor en: „Maakt u niet blij met een doode i musch. Spoedig, zeer spoedig, zult gij ont dekken, dat de landen die van u koopen, nieuwe contingenteeringsmaatregelen zul- Verdachte wenachte niet verdedigd te worden door een advocaat, zoodat deze slechts pro for ma aanwezig was. De wed. M. vertelde als getuige, dat zif via haar zoon met verdachte in aanraking is ge komen. Haar zoon wilde een politiek dagblad oprichten en verdachte beloofde te zullen zor gen. dat Duitsche autoriteiten hiervoor geld be schikbaar zouden stellen. Verdachte had echter veel onkosten en daarom heeft getuige hem op verschillende tüdstlppen geld gegeven, totaal voor ongeveer 25.000. De zoon van weduwe M.. hierna gehoord, be vestigde deze verklaringen. Hjj ontkende de be doeling te hebben gehad een politieke partü op te richten, maar wilde wel politieke vereeni- gtngen en weekbladen oprichten. Verdachte zou ook niet over Duitsche autoriteiten hebben ge sproken, maar over industrleelen en kapitaal krachtigen in Duitschland. die getuige'» doel zouden willen steunen. Daarvoor zou verdachte dan zorgen. Verdachte hield vol tegen de verklaring van getuige in. dat hü over de Duitsche regeerlng had gesproken. Het ging over de Nat. 8oc. Ned. Arb. Partü, die groote schulden had en op zwart zaad zat. De Duitsche regeerlng zou bü- sprtngen en dan zou M. leider en een zekere T. onderleider worden. Zü zaten met geld in de partü. doch kregen kwam 8.. uit Deventer, voor het ge tuigenhekje. Hü vertelde eveneens dat de fi nanciën van de N.8.D. A.P. niet in orde wa- ren. Verdachte had hem verteld, dat een groep Duitsche industrleelen wel geld wilde voor schieten. HU zou daarvoor zorgen. Hü .noemde een be paalden datum, waarop niet minder dart ƒ550.000 uit Duitschland door, verdachte’s be-, middeling zou komen. De -datum kwam, doch het geld niet. Toen vertelde verdachte, dat hü besprekingen moest voeren met ambtenaren van een regeeringsaf- deellng en van het Ministerie voor Pers en Propaganda. Inmiddels had getuige aan ver dachte allerlei bedragen voor betaling van on kosten, totaal ongeveer f 13.000. met andere kosten mee ongeveer f 20.000. gegeven. Verdachte hield nogmaals-vol. dat getuige en zün kameraden bü de Duitsche autoriteiten om steun hebben aangeklopt. „Ze zün twee kee.- bü dr Goebbels en generaal Goering geweest. Ze zün zelfs in hun bruine uniform aan de Duitsche regeerlng om flnancleelen steun gaan vragen. Getuige is ook bü dr. Ley, den leider van het Duitsche Arbeidsfront geweest", aldus verdachte. Getuige hield echter op zün b?urt vol. dat de Duitsche regeerlng buiten deze zaak staat. Verdachte: „Getuige heeft aan dr. Goebbels geschreven dat hü f 29.000 schadevergoedinj; moet hebben, n.L' f750 per maand voor zün leiderschap”. Getuige erkende, dat hü dit inderdaad heeft gedaan. De president merkte op, dat het Duitsche Gezantschap in een verklaring aan de recht bank de waarheid van al de beweringen van verdachte ontkent. Verdachte: „Ik heb nog een potlood, dat ik van dr. Goebbels heb gekregen. Ik ken hem al 12 jaar.*’ De president van de rechtbank: „u spreekt over dr. Goebbels zelfs met zün voornaam. Menëchen, die doen zooals u. hebben misschien nog niet eens de schaduw van dr. Goebbels ge zien!" De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft be handeld de zaak tegen den 63-Jarigen arbeider B W. uit Wellerlool. die op 5 Januari van dit jaar te Wellerlool zün kleinkind, waaraan zün dochter eenige dagen tevoren het leven had geschonken, door verstikking van het leven heeft beroofd. De behandeling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. Na getuigenverhoor nam de officier van Jus titie requisitoir. Hü eischte "tegen W. een gevangenisstraf van vüftien jaar. Als verdediger in deze zaak pleitte mr. L. Baudln uit 's-Hertogenbosch clementie. Ir^ (De heer Mussert kan ’t van rijn Dulteche vrienden weten!) De landbouwers vernemen de tijding, dat Sijtnen wel weer sal moeten betalen, ■a, en het publiek, dat blij geweest Is met geruststellende verklaringen der regee- ring, o. a. betreffende de prijzen der voor naamste levensbehoeften, wordt wantrou wig %n ongerust gemaakt: „Het is inderdaad wel zeer gemakkelijk, te verklagen, dat het volk „rustig” dient te blijven, maar men moet dan niet tege lijk zoodanige maatregelen nemen, dat daardoor bij groote deelen van ons volk terecht ongerustheid ontstaat." (Welke maatregelen en welke ongerustheid??) Zoo tracht de N. s. B. opnieuw deva- luatle-onrust te zaaien. En dan wordt dit pamflet nog Ingeleid door een huichelachtig artikel van Mus sert zelf, die heel onnoodig! aan maant tot kalmte, natuurlijk om te kun nen suggereren, dat er onder de bevol king een paniekstemming leeft, altham reden van bestaan zou hebben. Hoort hem preeken: „Het is in het belang van ons volk, dr.t er In dezen tijd niet meer goederen uit het buitenland betrokken worden dan strikt noodzakelijk is. Put dus de goederenvoorraden in ma gazijnen en winkels niet onnoodig snel uit. Hamstert niet, bestormt ge en win k e 1 s; daardoor benadeelt ge uw niet-koopkrachtige volksgenooten.” Gezien de algeheele strekking van nieuwe N. S. B.-pamflet het publiek te verontrusten door de toekomst zoo somber mogelijk voor te stellen schijnen deze*- „kalmeerende**’ vermaningen er slechte op berekend zijn, juist het tegenovergestelde effect te sorteeren. Hamstert niet! Bestormt geen winkels! Overbodige exclamaties! Wie is er opgewondener: het publiek of Mussert zelf? Er bestaat voor de preekerlj van Mus sert geen aanleiding; dat moet Mussert zelf weten. En als Mussert niet begrijpt, dat zijn suggesties werden zü aanvaard juist tot hamstering en wlnkelbestorming zou den kunnen lelden, dan is hij een verba zend slecht psycholoog. Ter vervanging van de Gelderland zou thans een nieuw artlUerie-instructleechlp moeten ko men, dat tevens van beteekenls is voor onze kustdetensie en voldoende snelheid heeft om in het eskader-verband aan tactische oefenin gen te kunnen deelnemen. Mochten de onder- bandellngen slagen, dan schünt het in de be doeling te liggen hef schip Ih begin 1937 bü de Rot'lerdamsche Droogdokmaatschappü te Rotterdam op stapel te zetten. dat de fi nanciën van de N.8.D. A.P. niet in orde wa- industrieelen wel geld wilde voor-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15